IJmuider Courant Het Grote Plan Belgisch ministerie van onderwijs door geweldige brand vernield Zeventien doden, vele gewonden Een zesjarenplan voor de landbouw Fabriek in Den Bosch gaat maandelijks vijfduizend autobanden vervaardigen Vlaag van onrust en stakingen bedreigt regering-De Gasperi Duitse kwestie zal zwaar wegen bij de Parijse besprekingen Weerbericht Jaargang No- 18666 6le Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en TTnistratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 107i24- Directeur-Hoofdredacteur 15054. prnBrf z'Bl sPaarne 12, Tel' 12T13' 10132' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 25 Juni 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „0yjET-RUSLAND.de uitnodiging n Bevin namens Engeland en, Bidault V^FraS heefl aa"vaard, om ten drie mogendheden.conferentie k«t plan-Marshall inzake Amerikaan- w .èmische steun aan Europa te hou- se Konomiscli verheugend feit f'W er ditmaal geen gras over groeien: - ,mie Vriidag zullen de drie ministers aanS Buitenlandse Zaken reeds te Parijs „ien. Wie getrouw het verloop der vrnationale onderhandelingen volgt zal ™theid van handelen met verbazing nrnemen Zoiets is men allerminst ge- Fn het feit dat Rusland zich bereid ,onder moteen condities en bezwte- nn te werpen, mag ook wel aan de 5k «schreven worden. Hoe laat zich nu fJrdere verloop van zaken aanzien? Amerikaanse regering heeft ™ilif behoudens definitieve goedkeu- door bet Congres - alle Europese j ton Westen van Azië, derhalve met Inbegrip van Sovjet-Rusland', uitgenodigd lezïmenlijk een plan voor economisch "tel Van Europa in te dienen, dat zi] 5' J met Amerikaanse milliarden geduren- dan urilloin finanr-iprpn nietje'voorwaarde iestefd, dat alle_?uro- inar of vier zou willen financieren, r—„^regering heeft daarbij ANGSTAANJAGENDE VUURZEE IN BRUSSEL nese 'landen moeten meedoen. Met een aanmerkelijke groep zij reeds tevreden. TH die er zijn zal is reeds gebleken uit de bereidheid om op het plan in te gaan van Eland, Frankrijk en de groep-m-wor- die bestaat uit Nederland, Belgie en luxémburg. Zoals dezer dagen zowel uit verklaringen van prof. dr. P. Kuin ter ILadering van de Maatschappij van Nij- erheid en Handel als van de Engelse ïatsman Anthony Eden in het Lagerhuis gebleken, wordt de economische samen werking van dit drietal getaxeerd als der de handelsmacht ter wereld; met Engeland en Frankrijk samen beslaat zij "flus reeds een zeer groot deel van het Európese re constructie-gebied. En dit zïl zeker met andere Westelijke medewerking won-den uitgebreid. Nu is de vraag: zullen Rusland en de Oost-Europese staten die onder zijn invloed staan, de z.g. „satellietm" van Rusland dus, aan de indiening van het Europese 'plan medewerken? Dat de satel lieten. die er slecht aan toe zijn, daarvoor voelen lijdt geen twijfel. Maar zij hangen van'Russische medewerking af. Werd de zaak in het kader van de U.N.0, behandeld, 'dan zou het Russische veto' als een dreigend zwaard van Damo cles boven de komende besprekingen hangen. Maar het Amerikaanse beleid heeft Lake Success (waar de U.N.O. 'ge vestigd is)' ditmaal zorgvuldig vermeden en de kwestie naar Europa (zozeer beroofd van succes) getransporteerd. Hier moet men improviseren, zonder bestaande orga nisatie, maar hier bestaat ook geen veto. De Russen kunnen eindbeslissing der West- Europese staten dus niet dwarsbomen én Bevin heeft al onomwonden te kennen ge geven, dat hij zich niet door Russische procedure-kwesties en andere oibstructie- middelen, zal laten weerhouden. Doen de Russische machthebbers niet pee, .dan zal dat tot schade van hun bevolking en ook van „de satellieten" strekken, maar de mogendheden van West-Europa niet kun nen weerhouden om gezamenlijk hun plan bij Amerikain te dienen. Dat moeten zij dan ook wel doen, want voor hen is het daten, een zaak van er op of er onder. Mólotof heeft geen voorwaarden voor het houden van de conferentie in Parijs gesteld, maar wel reeds een kwestie op geworpen. Hij heeft in zijn nota aan de Engelse regering gevraagd, dat rekening zal worden gehouden met de nationale souvereiniteiten en voorrang verleend aan verwoeste landen. Maar Amerikaanse woordvoerders hebben de mening uitge sproken, dat Marshall's poor stel juist ge?- grond was op de overtuiging,' dat verdere hulpverlening op grote schaal aan afzon derlijke landen niet door het Amerikaanse publiek en (dus) ook niet door het Con gres zou worden goedgekeurd. Dat is be- ■grijpelijk, De Amerikanen voelen niet voor een hulpverlening, waarvan enkele landen zouden profiteren zonder rekening te houden met de behoeften van geheel Europa. Zij willen Europese samenwerking. Dat houdt hun' voorstel in. Nu is dus de spannende vraag, of de Russen eieren voor hun geld zullen kiezen of niet, Daar komt voor hen een overwe ging bij. Er lopen immers nog twee Ame rikaanse acties tegelijk. De, andere, enige maanden voor het plan-Marshall tot uiting gekomen in de militaire steun (met een crediet van 450 millioen dollars) aan Grie kenland en Turkije, duidt men gewoonlijk aan als de Trmnan-dóctrine. Zij houdt eenvoudig in: 'hulp aan vrije, volleen óm totalitaire druk te weerstaan. Zij richt zich rechtstreeks tegen. Rusland. Het plan- Marshall biedt Rusland hulp en samen werking met Europa-^aan. Kiest Rusland het laatste, leidt de conferentie te Parijs dus tot overeenstemming,- dan zal de Truman-doctrine op de achtergrond ra ken; De lezer ziet hieruit weer eens, dat er alle reden is om de grote diplomatieke onderhandelingen met- het schaakspel te vergelijken. In Washington heeft men een Paar welberekende zetten gedaan, wacht nu rustig af, zendt zelfs geen waarnemer naar de Parijse conferentie en spreekt van „oen volkomen Europese aangelegenheid". De schaker Marshall leunt achterover ui zijn stoel en heeft juist een sigaret op gestoken. De schaker Stalin zit ingespan nen gebogen over het bord. Daarvan ge- Wigt het bericht 'uit Berlijn, dat op het Kremlin pas na lange debatten het besluit genomen is, de uitnodiging van Engeland en Frankrijk tot deelneming aan de Pa nose conferentie te aanvaard-en. „Genera- hssimus Stalin" sloot tenslotte het debat Qoor zich er voor te verklaren. Aangezien or nu geen wereldoorlog aan de gang is l-'nt het eenvoudiger en duidelijker te zoggen: dictator Stalin. „-Cr ,^uss'sche aanvaarding van de uit- jLv- voor ParÜs is een gunstig ver zinsel Meer niet. Het zou voorbarig oüÜa6r ^'^^kreten bij aan te 'heffen. Éen We verstandhouding tussen. Oost en- u-er nog lan'§ niet mee bereikt. De oaJl j gro°t, dat straks alleen de mo- voa vèn West-Europa hun plan JÈ §emeenschappelijk economisch her- ,rivan Europa bij d-e Amerikanen zullen hototnen' za* een grote stap vóóruit samQenen weg van West-Europese en een goede ontvangst bij w zunerikar Gistermiddag om ongeveer half vier is te Brussel in het gebouw van het ministerie van Onderwijs, dat zich tegenover de ach terkant van de Senaatsgebouwen bevindt, een hevige brand uitgebroken, waarbij vol gens de eerste berichten 17 personen de dood vonden en 30 gewond werden. Het vuur is begonnen in het filmarchief, waar zeer brandbare onderwijsfilms be waard werden en waar oude Ufa-films sinds de bevrijding waren opgeborgen. Eén der ambtenarenhad, nacjat hij met enige films doende was geweest, 'het ar chief even verlaten. Toen hij terugkeerde ontdekte hij dat deze films gloeiden. Hij probeerde de films te doven, dooh plotse ling volgde een reeks explosies. De brand blokkeerde de bovenste yeerdae- pingen geheel, zodat het daar aanwezige personeel niet meer in s-taat was te vluch ten. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het personeel van de op één na hoogste verdieping door middel van ladders snef te redden, doch angstige ogenblikken beleefden de employés van de allerhoogste verdieping, toen bleek dat .de ladders, die hen uit de greep van het vuur moesten redden, te kort waren. Eerst nadat een magirusladder was aangerukt konden deze personen, die zich in de dakgoten hadden opgesteld en daar in de verstikkende rook het door de wind aangewakkerde vuur op zich toe zagen sluipen, gered worden. Toen •de laatste employé de magirusladder be steeg was het vuur,hem reeds tot op 20 meter genaderd. In de kantoren aan - de achterzijde van het ministerie speelden zich vreselijke ta ferelen af. Een jonge vrouw, wier' kleren en haren brandden, klom op het venster kozijn en liet zich van de zevende verdie ping-te pletter vallen. Een andere vrouw sprong gillend van angst vari d-e vierde verdieping en stortte door een glazen dak. Nog twee andere vrouwen wierpen zich in haar wanhoop uit de ramen. Sommige employés sprongen uit de ra men van de Vijf-de verdieping. Bij de do den zijn-zeven vrouwen. Men gelooft dat er nog meer doden onder het puin van de afgebrande gebouwen liggen. Wegen-s de staking van hetperso- nèel van openbare werken was de druk óp de waterleiding niet voldoende voor de bestrijding van de brand toen deze nog niet in volle hevigheid woedde. De brand sloeg over naar het dak van het naburige gebouw van de „Monite-ur", h'et officiële staatsblad dat tot het ministe rie van Justitie behoort. Daar was men de brand echter spoedig -meester. Er' arriveerden zes vrachtauto's met sol die een menselijke keten vormden en door middel van deze keten probeerden zo veel mogelijk officiële documenten uit het gebouw ih veiligheid te brengen. Parlcmentszittingen geschorst De zittingen van de 'Kamer en de Se naat, welker gebouwen vlak bij de brand liggen, werden tenslotte geschorst. Toen de brandweer na 5 uur verklaarde dat het gevaar geweken was, heelt de voorzitter van de Senaat, Robert Gillon. bij de heryatting van de Senaatszitting staande de vergadering! een korte verkla ring afgelegd betrefleride de brand. Hij noemde deze een nationale ramp.. Minister-president -Spaak heeft -beloofd dat de regering alles zal doen om. het lot der gewonden te verzachten en de gezin nen der omgekomenen hulp te verlenen, Onder algemene ontroering werd de zit ting vervolgens verdaagd. Radio-uitzending der UNO Ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de ondertekening van het handvest Morgen, Donderdag, zullen via de radio van de UNO de leiders der Grote Vier boodschappen uitspreken ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de onder tekening van.het handvest der UNO. Stalin heeft de uitnodiging hiertoe zonder com mentaar .van de hand gewezen. In diens plaats zal Gromyko, -in zijn kwaliteit van plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken, het -woord vQeren. In de uitzending, die een half uur zal duren,zullen behalve Trumari, Attlee, Ramadier, Tsjang Kal Tsjek en Gromyko spreken Spaak (België) en Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Vol ken. TJileti naar Athene Een functionaris der Newyorkse douane heeft verklaard, dat er de laatste zes maanden duizenden voedselpakketten uit Griekenland in de V. S, zij-n aangeko men. De Grieken, die deze paketten hebben gezonden, zijn klaarblijkelijk van mening, dat hun familieleden en vrienden in de V. S. honger lijden. In tussen zullen de V. S. dergelijke paket ten niet meer toelaten en de Griekse regering heeft een grondig onderzoek naar het zenden ervan .gelast. De „Kortenaer" in j het vaderland Dinsdagmiddag omstreeks half zes pas seerde Hr.Ms. torpedobootjager „Korte naer" op -zijn reis uit Indië de Vlissingse recle. Omstreeks tien uur hedenavond wordt het schip in -Den Helder verwacht. Ook zal in Vlissingen hedenavond de' „Doü- we Aukes" met zes mijnenvegers aanko men. Frankrijk protesteert inzake Abd'el Krim Naar te Cairo verluidt heeft de Franse ambassadeur te Cairo, Gilbert Arvengas, de Egyptische regering een nota overhan digd, waarin protest wordt aangetekend tegen „politieke verklaringen van Abd'el Krim, de vroegere leider van de Marok kaanse opstand, die, thans in Egypte ver toeft. Polen steunt plan-Marshall De Poolse ambassadeur Josef Winiewicz heeft he± Amerikaanse staatsdepartement er van verwittigd dat Polen met het plan- Marshall «instemt. In de jaarvergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatsohappij heeft minister Mansholt een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat een zesjarenplan wordt voorbereid voor de ontwikkeling van de landbouw. De plannen zullen dit jaar bij de indiening van de begroting aan de Sta- ten-Generaal worden voorgelegd. Het plan voorziet in de uitbreiding van het land bouwonderwijs, verbetering der voorlich ting, uitvoering van cultuur-techna-sche werken ter verlaging van de productiekos ten en een vérgaande mechanisatie. De ruilverkaveling zal 130.000 ha omvatten. 30.000 ha krijgen een betere ontwatering, 25000 ha zullen worden her ontgonnen, het geen een zuivere landwinst betekent van 40.000 ha en een deviezenbesparing van f 38 millioen per jaar. De mechanisatie voorziet in 15000 tractoren en 5000 aard- appelpootmachines, 2000 aardappelrooi- machines en dergelijke. De traotoren bete kenen ten opzichte van de paardentractie een deviezen winst van '16 millioen gulden per jaar. Republikeins kabinet vandaag bijeen Het Republikeinse kabinet is hedenmor gen te 11 uur in vergadering gegaan. Hef woord is aan...'.j A s qui th Jeugd zou een ideale toestand zijn, indien zij slechts wat later in ons leven kwam. Mijnwerkersstaking in V.S. breidt zich snel uit Bijna 40 pCt. van de 400.000 mijnwer kers in de Amerikaanse vetkoolindustrie heeft vandaag hfefc werk neergelegd onder het motto: „Laat de senatoren de steen kool maar delven". Enkele hondenden mijnen in acht' staten der V.S. zijn ge sloten en meer dan 15.000 mijnwerkers zijn in staking. In Washington heeft Howard Smith, de mocratisch afgevaardigde uit Virginia, aan het Huis van Afgevaardigden voorgesteld, de wet, waarbij cle regering, gemachtigd is over te gaan1 tot inbeslagneming van industrieën, nog een jaar rechtsgeldigheid te verlenen als voorzorgsmaatregel tegen een voor het economisch leven der V.S. verlammende mijnwerkersstaking. De wet bezit rechtsgeldigheid tot 30 Juni. Vertegenwoordigers van de mijnindus trie vrezen, dat de staking zich zou kun nen ontwikkelen tot een volledige staking vari alle Amerikaanse mijnwex-kers. De B.B.C. heeft ïïezer dagen een televisie-uitzending gegeven uit een helicoptère. De omroepster en de omroeper begeven zich in het vliegtuiggevolgd door het „oog" van de camera. r N. - Verenigde linkse partijen eisen aftreden van het kabinet De 23 dagen oude Italiaanse regering De Gasperi staat voor een ernstige bedreiging in de vohn van een uitgebreide stakingscampagne, die ontketend is door de links georiënteerde groepen, die op het ogenblik niet in de regering vertegenwoordigd zijn. De vier -kleine linkse partijen hebben -thans een front met de communisten, de socialisten der linkervleugel en de arbeidsfederatie gevormd en deze vereende linker zijde eist in haar kranten eenstemmig het aftreden, van de regering welke slechts een kleine meerderheid van 43 stemmen heeft. De directe 'aanleiding tot deze moeilijk heden was dat de beruchte Siciliaanee bendeleider, 'Giuliano, zich ook met politiek is gaan bemoeien'en de oorlog aan de oom- munisten heeft verklaard. Hij heeft alle Sicilianen opgeroepen om met hem samen te werken in zijn „groteantd'bolsj ewistische Strijd". Er werden springstoffen, automatische wapens en handgranaten gebruikt bij aan vallen op hoofdkwartieren, van linkse par tijen. Bij deze aanvallen werden twee per sonen gedood en twintig gewond. Uit Pa lermo komen berichten van vele incidenten. De politie en gendarmes zijn gemobiliseerd. Het Siciliaanse vakverbond, dat in hoofd zaak links georiënteerd is, heeft daarop een staking voor het gehele eiland uitgeroepen uit protest tegen de aanvallen' op commu nisten. Ook uit andere delen van 'Italië komen berichten binnen wan aanvallen der link sen op bijeenkomsten van rechtseri. Een afgevaardigde van de Christen-democrati sche partij werd te Napels afgeranseld. Bijeenkomsten van,de Uomo Qualunque (de partij van de kleine man) werden te Tarente en Ancona onderbroken. Daarbij werden vele personen gewond. Gisteren kwamen groepen- arbeiders voor de arbeidsbeurs in Milaan samen en eisten een algemene staking uit sympathie met de Siciliaanse arbeiders. In Genua hadden de arbeidersleiders reeds besloten om hedenavond een algemene proteststa king te beginnen. In Turijn werd het werk Maandag al neergelegd en de wegen tussen Turijn en Milaan zijn geblokkeerd. :aanse Congres krijgen. - Dr. F. v,an Meek en Ir. M. M. Kuiper zijn gin-. VaT1 .lefen van het bestuur der Vereni- jjzinnig Hervormden te Haarlem. De commandant van het Amerikaanse Leger des Heils, Ernest I. Pugmire heeft yan dr. A. Loudon, de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Stalen de ordetekenen van de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Terzelfdertijd heeft de Italiaanse poli tieke politie een ondergrondse fascistische organisatie ontdekt, d<ie met Rome als cen trum over geheel Italië vertakkingen had en in totaal 300.000 leden telt. Eén van de vierentwintig te Rome gearresteerden Pizzirana, voormalig ondersecretaris van de fascistische republikeinse partij. -In de hui zen van sommige gearresteerden vond men wapen voorraden. De organisatie stelde zich ten doel de „duce-cultus" aan te moedigen, wraakneming op de „verraders van het fascisme", sabotage van het huidige poli tieke en burgerlijke leven in Italië en uit eindelijk herovering van de macht. Gistermiddag werd uit Messina, Syra cuse, Catania en Palermo gemeld dat' de algemene staking op Sicilië rustig verliep, doch dat de broodbakkers en -venters zich onvervv t er bij hadden aangesloten, 4waardoi het eiland van zijn voornaamste voedsel verstoken bleef. Bij de gasfabrie ken, de eleetrische centrales en het tele foonbedrijf ging de arbeid echter door. Over een jaar oök 30.000 fietsbanden per maand In 's-Hertogenbosch is gisteren in -tegen woordigheid van de minister van Econo mische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, de Michelin-autobandenfabriek geopend, wel ke begint met een productie fan vijfdui zend banden per maand. De bouw -van de fabriek, reeds in December 1937 begonnen, is niet over ro zen gegaan, maar van alle kanten hebben de autoriteiten medewerking verleend om de voltooiing te bevorderen en de vele naar Duitsland gevoerde machines terug te halen. En nu was er feest in Den Bosch. De heren, Michelin war.en er voor uit Frankrijk gekomen, evenals de Franse ambassadeur uit Den Haag, een muziek korps marcheerde over het terrein en vlag gen en groen gaven aan deze openings plechtigheid een zeer feestelijk aanzien. Nederland gaat nu autobanden fabri ceren, Het wegverkeer vaart er wel bij en op' onze deviezen zal het een belangrijke besparing geven. Ruim 150 arbeiders zijn reeds aan het werk gegaan. Voorlopig, want een snelle uitbreiding ligt in het verschiet en men is overtuigd over een jjaar de productie tot het dubbele te hebben verhoogd. Op verzoek van onze regering zal Man intussen ook de fabri cage van rijwielbanden ten getale van 30.000 per maand, ter hand zijn genomen! Maar al te gaarne, zei minister Huysmans, heeft de Nederlandse regering aan een onderneming van groot formaat als deze toestemming gegeven om op Nederlandse bodem, met Nederlandse arbeidskrachten, een Nederlandse fabriek te ^stichten. Op onze wegen rijden thans ongeveer 60.000 personenauto's (tegen 100.000 in 1939), 3000 autobussen( voorheen 5000) en 16000 vrachtwagens (voor de oorlog 1000 min der!) en de banden veroorzaken de zwaar ste zorgen vande bestuurder. Te weinig deviezen heeft Nederland helaas om in dat euvel behoorlijk te voorzien. De import aan autobandenbedroeg voor de oorlog 250 a 275.000 stuks. Als deze fabriek op toeren is zal zij een vierde deel daarvan voor haar rekening nemen. En wanneer dan ook van andere zijde te dien aanzien een bijdrage wordt geleverd (Vredestein begint in het najaar met' de productie van autobanden) dan zal op onze deviezen voor de aankoop van dit materiaal stellig een besparing van 50 a 60 pCt. zijn verkregen! Vier jaar gevangenisstraf voor Arnold Meyer De Bijzondere' Raad van Cassatie heeft Uitspraak gedaan in de zaak van de voor malige leider van „Nationaal Front", Ar nold Meyer, die dobr het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Hertogenbösch op 26 Juni 1946 van „het voortgezet misdrijf van op zettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen" was veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf jaren met aftrek van voorarrest, waaronder tevens begrepen, de tijd welke -hij, op last van bet Militair Ge zag iri het kamp te Vught heeft doorge bracht. Tevens werd hij voor de tijd van tien jaar. ontzet uit de beide kiesrechten. De Bijzondere Raad va-n Cassatie heeft de sententie van het Hof vernietigd, doch alleen wat de opgelegde hobfdstraf betreft en Meyer veroordeeld tot een gevangenis- straaf van vier jaren, met aftrek van 1 jaar, 7 maanden en 2 weken preventieve hechtenis. Restitutie-claims op lapan voor Augustus indienen Het kantoor van de Nederlandse missie voor Japan, Baden Salehlaan 39, Batavia, verzoekt eèn leder, die op grond "m hem bekende fei ten' aannemelijk kan m .een, dat naar Japan zijn afgevoerd hem toebehorende voorwerpen welke hij gedurende de bezetting van Neder- lands-Indlë door Japan door roof of gedwongen verkoop of inbeslagneming heeft verloren, zloh voor l Augustus 1947 met genoemd kantoor in verbinding te stellen,, wanneer hij er prijs op stelt/ dat ln Japan pogingen worden onder nomen om tob eventuele restitutie te ge raken. Emest Beving de Engelse minister van Buitenlandse Zulten, brengt Vrijdag als hij naar de Parijse conferentie gaat, een spe ciaal opgestelde instructie mee over de plaats van Duitsland in het plan-Marshall, aldus wordt uit gezaghebbende l?ron te Londen vernomen. Onmiddellijk nadat het bericht over de Sovjet-Russische aanvaarding van de En gels-Franse uitnodiging was ontvangen, heeff Bevin maarschalk Sir Sholto De regering-Ramadier verzwakt uit de strijd Hoewel de Franse Nationale Vergadering gisteren met een meerderheid van onge veer 50 stemmen het bezuinigingspro- gramma der regering heeft goedgekeurd en Ramadier dus gewonnen heeft, komt tij toch verzwakt uit de strijd te voorschijn. Waarnemers in de wandelgangen geven de regering-Ramadier niet meer dan nog een paar weken te leven. Hoewel de radicalen 5 ver tegen woordi- 'gers in. de regering hebben, stemden 8 af gevaardigden der radicalen, onder wie de voormalige premier Daladier, tegen, 4CJ onthielden zich van stemming, 20 stemden voor. Ook onder de onafhankelijke conser vatieven, met 2 ministers 'in het kabinet vertegenwoordigd, is de stemming verdeeld, Men twijfelt er aan, of de regering de meerderheid zou hebben behaald, indien de communisten geen demonstraties buiten Met parlement hadden gehouden en de con ferentie over 'het plan-Marshall niet in zicht was. Douglas, de Britse opperbevelhebber k Duitsland, opdracht gegeven om een ana lyse op te stellen van de raakpunten tus sen het Duitse vraagstuk en het Europese herstel als geheel. Hieraan wordt op het ogenblik te Berlijn gewerkt. Te Moskou bleken de vraagstukken van de Duitse economie onoplosbaar. Men acht het echter mogelijk, dat het Sovjet- Russische verlangen naar herstelbetalin gen thans minder acuut wordt, nu men Amerikaanse hulp op grote schaal in het vooruitzicht heeft. Volgens een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken brengt Bevin een uitgebreide groep des kundigen mee. Men merkt" te Londen op, dat men zich bij de- keuze dezer deskun digen heeft laten leiden door'de aard van de door de Franse regering voorgestelde speciale commissies van onderzoek. Ook van Duitse zijde verwacht men, dat de herleving van de Duitse economie het kernpunt zal vormen van de besprekingen te Parijs. De vooraanstaande Duitse eco noom Friedensburg heeft in een rede voor de radio verklaard, dat Duitsland in de eerste twee jaren voor een bedrag van drie a «er milliard dollar moet invoeren, waartegenover slechts een uitvoer van goederen ter waarde van twee a drie honderd millioen kan wónden gesteld. Volgens Friedenburg zal het tekort door leningen moeten worden aangevuld. Het officiële Berlijnse Russische blad, „Tagliche Rundschau", schrijft, dat Ame rikaanse hulp zeer welkom is, mits Mar shali's verklaring betekent, dat Amerika zich wil afwenden van de politiek „die met behulp van de dollar politieke druk wil uitoefenen op behoeftige landen", Weer een stakingsbeeld uit Parijs. Ditmaal waren het niet de stations, maar de banken waar zich rijen wachtenden vormden. Beiers minister ontslagen Alfred Loritz, een van de opvallende fi guren van het /na-oorlogse Duitsland, is door minister president Hans Ehard als Beiers minister van denazificatie ontsla gen en gearresteerd. DiU. kwam mid den in zijn campagne van arrestatie en denazificatie,van de vrouwen van vroegere Nazi-kopstukken, met inbegrip van Frau Emmy Goring en Frau Hess. De onmiddellijke oorzaak van zijn ont slag is het resultaat van een onderzoek naar zijn „contröle dienst", een geheime politie die binnen de Duitse internerings kampen voor Nazi's werkte. Deze dienst was door de Amerikanen een soort Gestapo genoemd. Loritz is vooral bekend om zijn heftige redevoeringen en zijn grote haat tegen de pers. Enige dagen geleden was Loritz reeds uit de politieke partij van economische wedeTopbouw gezet. MEER BEWOLKING. Verwaohtmg, medegedeeld door het K:N.M I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Droog weer met morgen overdag meer bewolking. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Iets lagere temperatuur dan vandaag. 26 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur Maan op 13.48 uur, onder 1.08 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1