IJmuider Courant Op de Parijse conferentie moet een tweede volgen Voor herstel der gemeentelijke autonomie is een eigen belastinggebied onontbeerlijk Staatsregelingen van Suriname en Curasao worden gewijzigd Vooren woïdt vierde inde eerste etappe 6le 'Jaargang No. 18667 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en HU** .'ratje 5437*. Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Telefoon Drukkerij Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 26 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 'f 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name. van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem pe Schilders wrq SCHREEF. Helman Moerkerk 0N^r" een schilderij en-tentoonstelling SstS Doel, in het Frans Hals van tentoonstelling is nog met Museum- bft geopend tot 6 Juli. medewerkei schreef: „Ea laten nu J Haarlemmers hun stadgenoten in v i ran Frans Hals niet voorbij lo- 1Et n» schilders horen er toch ook bij. ptL„m het leven staan zij. In alles stel- -' raUns Het is werkelijk heel erg, raak betekenisvolle exposities wer- .JLiuden in dat merkwaardige huis al crote Frans Hals, dié nauwelijks v®„ tientallen bezoekers mochten ont- Ook daarin heeft de Haarlemmer ongelijk. En evengoed nu het zijn stadge- 'tLfnfdat artikel gelezen 'had dacht sit heeft gelijk en wij moeten hem in' f'ant bijvallen, eer die tentoonstelling Vt',1. Ving ik er dadelijk heen, want had met zijn critiek nieuwsgierigheid L? menig schilderij geprikkeld. Bo sten had bij geschreven, met de geest- S?Zn de kunstenaar: „Wij weten alle- Si wel hoe moeilijk het is' te schilde er-dat gevecht met de materie, die wor- wine met de stemmingen, die zelf critiek, Kift soms en dan ineens die onver- SLrbare loomheid. Voorjaar zeggen ze din tegen je, of zoiets. Jawel. Als de leek S maar eens begreep. De hele dag zou - ,o'n expositiezaal vol zijn, vol met kijkers. 0m te beginnen: kijkers Maar een schil der is nog altijd een raadsel. Voor velen ^Aüfwaarlijk scheppende arbeid brengt kSfel en strijd- Maar het is wonderlijk en belangrijk schilderijen uit dit opgpunt te hekiiken. Althans als zij uit strijd zijn voortgekomen en dus iets" te zeggen heb ben Dat doen zij dan: het. dringt door de stille verf naar buitenen begint te leven: het leven van de man die er achter staat en hier niet is, maar die onvervreemd baar blijft verbonden aan dat stuk be schilderd doek. Ja, Herman Moerkerk heeft wel gelijk als hij ons, leken in de schilderkunst, deze dingen voorhoudt. Als wii het allemaal maar steeds begrepen zou M'n expositiezaal de hele dag vol zijn: vol met kijkers. Haarlemse schilders exposeren m het huis van Frans Hals. Die naam wekt her inneringen op. Onze voorvaderen, de Haarlemmers van de zeventiende eeuw, zijn hem in zijn huis voorbijgelopen. Het was tenslotte het armhuis en hij stierf er in: een der grootsten die de wereld hebben verblijd. Als He daaraan denk voel ik meer medelijden met de mensen, die hem zo veronachtzaamden, dan met hem.' Want tenslotte was hem veel 'gegeven en hun weinig. Maar daar volgt niet uit, dat drie eeuwen later de Haarlemmers nog hun schilders zouden moeten voorbijlopen, ook al zijn zij niet zulke grote kunstenaars als Frans Hals. En wij weten wel dat die on verschilligheid niet alleen stadgenoten geldt, maar ook kunstenaars die van el ders komen. Behalve misschien als hun land ver .weg is. en de naam exotisch klinkt. Daar zoudep staaltjes van, te ver tellen zijn, maar dat zou Moerkerk moe ten doen. Hij kent ze beter dan ik. Voorbeur voor het werk van vreemde, 'exotische afkomst is altijd eeji beetje mal, maar wel heel erg mal als het de schil derkunst betreft. Want op dit gebied- heeft ons land steeds tot de voornaamste be hoord. Het begrip „Hollandse schilder kunst" geniet overal ter wereld diepe eer bied. De Voorzienigheid heeft ons. volle het voorrecht geschonken/ dat uit zijn midden vele grote schilders zijn verrezen. En het staat er zelf zo vreemd koel tegenover. Het aanvaardt deze vermaardheid, alsof .het er recht op heeft en la,at zijn kun stenaars voorttobben. Slechts weinigen zijn geboeid door hun streven. Toch zijn niet alleen in de Gouden Eeuw, maar ook' later telkens weer 'hoog-begaafden onder hen naar naar voren getreden, wier sche^ pingen andere landen elkaar betwistte: zodat soms enkele Hollanders naar voren moesten komen om te beletten dat deze kunst geheel uit het land van haar. wor ding verdween en er voor' te zorgen, dat zij tenminste in zijn musea nog waardig vertegenwoordigd werd. Gaat'.gij ooit naar musea? Of alleep in het buitenland? In Duitsland of in Engel and soms, welker rijkdom 6en betekenis op het gebied der schilderkunst ver bij de Hollandse ten achter blijft? Slechts weinigen onder ons kan liet be zit van het werk der grootsten ten deel vallen. Maar er zijn meer schilders. Er zijn er zoveel in ons land, die ons waarlijk iets te zeggen hebben. Zij waren er 'en zij zijn er. Ook als gij u hun werk niet aanschaf- ien kunt kan de •aanschouwing *op èeh tentoonstelling u iets kostbaars geven soms een ware ontdekking, een openba ring, datgene waarvan gij zegt: ik zou het niet hebben willen missen. Het tfezoeken van een schilderijen-tentoonstelling is een ontdekkingsreis. Soms vindt gij weinig en soms veel, maar het blijft altijd een avontuur. Dit moet gij: u niet laten ont gaan. De vondst, eenmaal gedaan, is te veel waard. Meer dan een Amerikaanse auto model '47, \bl glanzende zwellingen achter een hele étalage van nikkel. Won derlijk genoeg schijnen de Amerikanen dit beter te begrijpen dan wij en dat geeft soms werkelijk'het gevoel, dat zij meer toekomst hebben dan Europa. Deze dingen wilden alleen maar even pegd zijn tot ondersteuning van het be toog van onze recensent Herman Moerkerk. Doop dus de schilders in het huis van ns Hals of elders niet voorbij. Zij bo ren er toch ook bij. Midden in het leven staan zij. in alles stellen zij belang. Vv WlJ" Rotianders moeten onze schil- erkunst met onze belangstelling' steunen. ajn wij verplicht aan de naam, dto zij M ,.v°tk geschonken heeft. En ook aan want ons leven zal er rijker door worden. r pr De Nicola afgetreden President De Nicola van Italië is gisteren gezondheidsredenen afgetreden. 7ii«e FH°"a 2011 oorspronJceiijk op 24 Juni op weike datum de consti- m.pr 'r vergadering zou zijn ontbonden. ?eüït 6 ^'Sadering echter besloot nog «s maanden aan te blijven, stemde D£ Ni- een \n t0e functie te blijven tot er gen» aV° ^er z.ou z'-'n gekozen, daar er vol de m C0H!5iitotie geen voorziening voor Dfi?P,er,0tle b0st^t. een vj? d^lde zijn aftreden mede in gaderinöaa-n c011stituerende ver" AMERIKAANSE VISIE OP HET PLAN-MARSHALL: Het Ruhr gebied is volgens AmeWkaanse zegslieden een der sleutels tot de oplossing vein Europa's moeilijkheden In Washington zijn, naar United Press meldt, waarnemers van de buitenlandse politiek de mening toegedaan, dat de Ver enigde Staten zich niet buiten de econo mische „planning" voor Europa kunnen houd,en, ondanks de bedoelingen waarvan het plan-Marshall spreekt. De Europese economische „planning" wordt in twee fazen gezien. De eerste is die der Parijse besprekingen. De indruk bestaat, dat deze een gunstig verloop kun nen hebben en gevolgd zullen worden dooi de tweede faze, die van een algemene Eu ropese conferentie. De noodzakelijkheid om Duitsland te betrekken bij alle Europese plannen voor reconstructie wordt erkend en de waar nemers geven als hun mening te k-ennen, dat zij zich niet kunnen voorstellen, hoe Parijs of elke andere conferentie die daar uit voortvloeit' iets anders zou kunnen zijn dan een voortzetting van de Móskouse conferentie inzake de toekomst van Duits land. De Pm vang van het toezicht op de Duitse industrie, de toewijzing' van de kolen uit het Ruhrgebied en de vrije handel tussen de Oostelijke zones en de rest van Duits land dient een belangrijke plaats op de agenda inzake de Europese economie in te nemen, aldus deze waarnemers. Men 'hoopt, dat alle deelnemers aan de Parijse bespre kingen bezield zullen zijn met een nieuwe geest van „geven en nemen". Ook van andere kanten worden de Duit se economische moeilijkheden aangesne den. Reuter meldt dat de vice-president van de wereldbank bekend heeft gemaakt, dat de president" der bank, McCloy, met Clayton besprekingen heeft gevoerd over, het „voorlopige denkbeeld" van het fi nancierenvan een gezaghebbend lichaam voor de kolenindustrie iii het Rulhrgebied. Naar hij hier aan 'toevoegde hebben de betrokken regeringen tot dusverre nog geen overleg dienaangaande gepleegd, doch hij hoopt, dat het plan vastere vorm zou aannemen op de conferentie te Parijs. Daarentegen heeft Marshall op zijn pers conferentie verklaard dat de V.S. gekant zijn tegen de oplichting van een inter nationaal lichaam voor het toezicht op het Ruhr-gebied. De exploitatie van 'het Ruhrgebied moest aan de Duitsers wordèn overgelaten en de toewijzing van produc ten' uit dat gebied moest onder toezicht van de geallieerde mogendheden, geschie den. Marshall legde er de rjadruk op dat de kwestie van het Ruhrgebied volgens hem niet in de eerste plaats een kwestie van dollars, maar eerder een kwestie van bedrijfsdoelmatigheid is. De Amerikaanse deskundigen zij'n het er over eens dat een algemeen Europees reconstructieplan niet ver zal komen in dien de Duitse economische situatie niet is opgehelderd en zü zeggen dat het Ruhr gebied de sleutel tot deze situatie is. 'Ook van Brits-Amerikaanse zijde wor den de Duitse economische pr'oblemen op nieuw bezien. Gisteren is te Frankfort de eerste zitting van de Duitse economi sche raad voor de Engels-Amerikaanse zóne door de minister-president van Groot Hessen de christen-democraat Stock, ge opend. i Luitenant-generaal Sir Gordon McReady en generaal Clarence Adcock, de Engelse en Amerikaanse voorzitter van de Engels- Amerikaanse controlecommissie, waren aanwezig. Dr. Kohier, de christen-democratische vertegenwoordiger van Hessen, werd tot voorzittergekozen. De sociaal-democratische afgevaardig de van Württeniburg-Baden, Schröttje, verklaarde, dat Marshalls plan voor de op lossing der Europese problemen tot mis lukking zou zijn gedoemd, indien Duits land als een op' zich zelf staand probleem zou worden beschouwd. Een plan-Schacht? Het Sovjet-Russisch'e persbureau Tass verspreidt inmiddels het bericht dat vol gens „welingelichte Berlijnse kringen" HjalmarSchacht, Hitiers minister van financiën,thans, Onder huisarrest te Frankfort, werkt aan een plan voor het herstel van Dültsland. Reeds dit jaar Europese dollarcrisis verwacht Volgens Reuter verklaarde het Ameri kaanse departement van handel, dat zich mogelijk reeds voor het einde van dit jaar een dollar-crisis zal voordoen. Tot dus verre hadden zowel de regering als de deskundigen voorspéld, dat een acuut te kort aan de middelen om de aankoop van Amerikaanse voedingsmiddelen en andere goederen te betalen zich niet eerder zou ontwikkelen dan in de loop van 1948, doch in de verklaring van het departement van •handel werd opgemerkt, dat de verschil lende landen hun dollars in een zodanig 'tempo uitgeven, dat er reeds voor het einde van dit jaar van een dollar-tekort sprake zal zijn. Volgens het departement zal dit onver mijdelijk een vermindering van de omzet der Amerikaanse exporteurs betekenen. De waarde van de Amerikaanse export in de eerste helft van 1947, zo vervolgde de verklaring, «kwam, uitgedrukt in dollars, slechts overeen met die van de goederen, welke de V. S. onmiddellijk'na de invasie in Normandië in 1944 naar Europa en het Verre Oosten verscheepten. Daar de prij zen thans minstens 30% hoger zijn, is het volume van de export in werkelijkheid veel kleiner. Grote brand in üersey Op één van de kaden van Jersey City, een voorstad van New York, 'heeft een he vige brand gewoed, die grote omvang dreigde aan te nemen. De brand begon op het Amerikaanse schip „Marine Flyer". De lading bestond uit salpeter en zwavel. Socialist burgemeester van Berlijn Sterke oppositie van de Sovjetrussen Onder uitgesproken 'oppositie, van het Sovjet militaire bestuur en de door de communisten beheerste Socialistische lui heids Partij, is prof. Ernst Reuter, vroe ger lei dér van de Duitse communistische partij en de Komintern, met 89 tegen 17 stemmen gekozen tot burgemeester van Berlijn. Reuter was candidaat gesteld door Franz Neumann, leider van de Berlijnse sociaal democraten, die en bloc op hem stemden. Ook de Christelijk democraten steunden Reuter. De Socialistische Een heidspartij stemde tegen. 22 gemeente raadsleden bleven van de" zitting weg om niet in politieke ongelegenheid te geraken. Twee stemmen werden ongeldig verklaard. Men acht het waarschijnlijk, dat een Russisch veto over zijn verkiezing zal worden uitgesproken. Reuter is 6D jaar. Voor Hitier aan cle macht kwam was hij hoofd van het transportwezen der stad Berlijn. Tijdens het bewind der Nazi's bracht hij een jaar in een concentratie kamp door, ging toen naar Turkije en keerde na de oorlog terug. Na het aftreden van dr. Ostrowski is het ambt tien weken vacant geweest. Dr. Ostrowski werd indertijd door zijn eigen partij, de sociaaldemocratische, gedwon gen af te tredeh. omdat hij met de Socia listische Eenheidspartij (SED) een geza menlijke actie wilde voeren inzake een hulpverleningsprogramma voor de win ter. BRANDJE IN' DE CENTRALE WERKPLAATS Tijdens liet beproeven van reduceer-ventie- len op een gascyllnder in de- Centrale' Werk. plaats te Haarlem sloeg- een vlam In de nabij' held over op het Uitstromende gas, zodat er eeh begin van brand ontstond. Een zuurstof- cylinder \yerd voor allé zekerheid verwijderd. Zonder hulp van de brandweer kon het vuur gedoofd worden Het woord is aan. Otto Weiss: Tot de domste maatregelen be horen de verstandigste maat regelen, die te vroeg of te laat xoord$n genomen. Nog geen agenda vastgesteld De -Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, zal morgen per vliegtuig naar Parijs vertrekken. Voorzover be kend, is er nóg geen agenda voor de besprekingen beschikbaar. Volgens de diplomatieke correspondent van Reuter zal deze, in hoofdzaak door twee facto ren bepaald worden: 1. de wenselijk heid orr} tot overeenstemming te ko men over een apparaat, met behulp waarvan de behoeften van Europa en zijn vermogen om zichzelf te behelpen kunnen worden gepeild en aanbeve lingen kunnen worden voorgelegd aan de economische commissie voor Euro pa, die „5 Juli 'te Genève' bijeenkomt. 2. de wenselijkheid om een tijds limiet te stellen voor het overhandi gen van de bevindingen inzake de Eurppese behoeften en capaciteiten aan de regering der V.S. In welingelichte kringen te Lon den is men van mening, dat Molotof wellicht ook informele besprekingen over de jongste crisis in Hongarije zal' voeren. Molotof' is hedenochtend per vlieg tuig op het Parijse vliegveld Le Bour- .get aangekomen. Een rij Fairey Fire Flies, Engelse jachttoestellen, die op het vliegveld Heston wachten op de aankomst van Nederlandse piloten die hen naar Nederland zullen brengen, waar zij aan de marineworden overgedragen. Mr. P. J. OUD VERKLAART: In Amsterdam heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een algemene ver gadering gehouden. De Voorzitter rar. P. J. OudV -burgemeester van Rotterdam hield een rede, waarin hij in het bijzonder het beginsel van de gemeentelijke zelfstandig heid besprak. Hij zeide onder andere dat een - gecentraliseerd bestuur op ernstige practische bezwaren stuit. Naar mate het bestuursorgaan met een omvangrijker taak- is bekleed wordt het vragen van verant woording voor het vertegenwoordigend lichaam moeilijker. Bovendien is het be stuursorgaan genoodzaakt de beslissingen, die het heeft te nemen, meer en meer over te laten aan de aan het orgaan onderge,- schikte ambtenaren. Hoe meer wordt ge centraliseerd hoe meer deze bezwaren zich doen gevoelen. Daarom is, aldus mr. Oud, decentralisatie het middel om de verant woordelijkheid beter tot haar recht te doën komen. Ook de grote stad dreigt te verworden tot een ambtelijk bestuursapparaat. Door Eisenhower wordt president der Columbia-universiteit De chef van deAmerikaanse generale staf, generaal Dwight D. Eisenhower, heeft het presidentschap van de Columbia-uni versiteit in New- York aanvaard. Hij zal deze functie in de eerste helft van het ko mende jaar op zich .nemen, op het ogen blik dat zijn superieuren hem van. de ac tieve legerdienst zullen ontheffen. Hr. Ms. torpedoboot jager „Kortenaer" is gisteren na een verblijf van ongeveer twee jaar in de tropen in Den Helder teruggekeerd. Prins Bernhard was in Hoek van Hol- land aan boord gegaan om het laatste deel van de thuisvaart mee te makenBij aan- - Hij is bijna Ven Taar ^president I komst van het oorlogsschip in Den Helder waren ook PHnses Juliana en de prinsesjes ualië geweest. .1 Beatrix en Irene aanwezig. Valicaan critiseert Joego Slavië Communisten geëxcommuniceerd De consistoriale congregatie van het Va- ticaan,heeft de ban van zware excommuni catie uitgesproken over de Joegoslavische communisten wegens „heiligscherinende agressie" tegen bisschop Anton Santin van Triest op 19 Juni. De bisschop was door een vijandige com munistische menigte aangevallen in het - plaatsje Capodistria op 12 mijl afstand van Triest, in de Joegoslavische zóne van Ju- lisch Venetië. De bisschop liep verschei dene verwondingen op. Dit is de tweede maal dat een dergelijke ban wordt uitge sproken. De eerste maal trof het allen die deel hadden genomen aan het Zagreb pro ces tegen aartsbisschop Stepinac. Het semi-officiële Vaticaanse blad „Os- servatore Romano" doet verder een scher pe aanval op Joegoslavië. Het blad vult een hele pagina met beschuldigingen aan het adres van maarschalk Tito én zijn bewind, die beschuldigd worden van godsdienstver volging, moord opmeer dan vierhonderd duizend burgers en de arrestatie van twee honderd priesters, zestig nonnen, drie vica rissen-generaal en een aartsbisschop. GRIEks SCHIP BESCHOTEN Het Griekse ministerie voor de open bare orde deelt mede, dat Albanese kust- b at ter ij en {ien schoten hebben afgevuurd op het Grieks marine-vaartuig „Kerkyra" toen het zich in het Kanaal van Korfoe be vond. Het schip werd niet getroffen. verwezenlijking van de wijkgedachte moge getracht worden dit euvel te ondervangen, voor de kleinere gemeenten liggen de pro blemen anders: menige taak, welke de grote, gemeenten kan worden overgelaten, kunnen de kleine niet op behoorlijke wijze vervullen omdat zij zich het daarvoor no dige apparaat onmogelijk kunnen verschaf fen. Aangewezen is hi# de samenwerking, zowel van gemeenten onderling als met or ganen van het hoger gezag en met particu lieren. Ook bij de electriciteitsvoorziening open baart zich een toenemend streven naar cen tralisatie. Een waarschuwing was volgens mr. Oud niet overbodig omdat men er al lerminst gerust op kan zijn, dat op het ge bied van de gasvoorziening de gemeenten niet iets dergelijks boven het hoofd hangt. De heer Oud ging uitvoerig in op de ver schillende vormen van samenwerking en de mogelijkheden op dit terrein. In het bij zonder werd stilgestaan bij de samenwer king met particulieren, waarmede vooral op cultureel gebied veel zal kunnen wor den bereikt. Na de bevrijding is de moge lijkheid hiertoe, welke tijdens de bezetting bestond, terzijde gesteld. Na de geschiedenis van de financiële ver houding tussen ryk en gemeenten te heb ben geschetst, zeide de heer Oud, dat aan iedere gemeente weer een behoorlijk eigen belastinggebied moet worden verschaft. Voor het herstel van de autonomie is dit onontbeerlijk. Bovendien is een collectief belastingge bied noodzakelijk, omdat dit het middel is waardoor de draagkrachtige gemeente haar minder draagkrachtige zuster kan steunen. Tenslotte zag de heer Oud als derde bron van gemeentelijke inkomsten de bijdrage van het rijk voor bepaalde doeleinden. Voor die bijdrage zal in het bijzonder daar plaats zijn, waar een taak verdeeld ïs over rijk en gemeente. Politieke conferenties in oostelijke zone Op instructie van het Russische militaire bestuur zijn te Berlijn Dinsdag vijftien lei dei*s van de drie Duitse politieke partijen in geheime zitting in „Het huis der Sovjet cultuur" bijeen gekomén. Deze leiders vertegenwoordigden de door de communisten beheerste Socialistische Groter verantwoordelijkheid voor eigen organen Aan de staten van Suriname en Curacao ziging van de staatsregelingen voor Suri name en Curacao. Zowel in de op 23 Juli 1946 door de Koningin uitgesproken Troon rede als In de op 5 Juli daaraan vooraf gaande door de minister-president afgeleg de regeringsverklaring is nadrukkelijk ver klaard, dat zo spoedig mogelijk een' wets wijziging zou worden ontworpen, welke zonder grondwetswijziging Suriname de Nederlandse Antillen in de gelegenheid zou stellen om eigen leven, deelgenoot schap in het Koninkrijk en in het bijzonder hun taak in hun eigen omgeving ter liand te nemen. Richtsnoer bij de herziening is geweest, op ruiróe wijze de mogelijkheid te openen tot overdracht van zodanige verantwoor delijkheid van de Nederlandse organen op die vain Suriname en de Nederlandse An tillen, als verenigbaar is met de Grondwet, en zonder ontwrichting door de. betrokken gebiedsdelen kan worden gedragen. De wijzigingen beogen: instelling van nieuwe organen ter ver wezenlijking van een zo groot mogelijke mate van verantwoordelijk bestuur en zelfstandigheid als dë huidige Grondwet toelaat; wijziging in de samenstelling van de staten en uitbreiding van het kiesrecht; uitbreiding van de bevoegdheden bij de centralisatie en deconcentratie van bestuur en wetgeving; wijziging van de buitengewone bevoegd heden van de gouverneur in tijden van oor-log en dringende omstandigheden; wijziging van de zogenaamde conflicten- regeling en wijziging van de voorschriften inzajee de vaststelling Van de begroting en die ten aanzien van de financiën. 1 Voorgesteld wordt een college van ge committeerden, bestaande uit ten. minste drie en ten hoogste vijf leden in te stellen De taak der gecommitteerden beoogt een zo intensief mogelijke "samenwerkipg met de gouverneur te verwezenlijken als met de bestaande grondwet verenigbaar is. De wijze waarop of de vorm waarin deze bij stand moet worden gegeven is opzettelijk niet nader aangegeven, zodat ruimschoots gelegenheid wordt geboden tot uitwerking der gegeven mogelijkheden naar de behoef ten der praktijk. De Surinaamse (Curagaose) vergrote zelfwerkzaamheid in eigen land wordt uitgebreid totveen belangenbehartiging de zer staatsdelen in Nederland door een eigen vertegenwoordiger der Surinaamse (Cura gaose) samenleving. Algemeen kiesrecht De wijziging in de samenstelling van de staten en de daarmede verband houdende mogelijkheid tot instelling van algemeen kiesrecht komen tegemoet aan de door de delegaties namens de staten van Suriname en van de Nederlandse Antillen geuite wensen, welke ook in brede lagen van de bevolking dezer staatsdelen grote weer klank vinden. Het aantal der statenleden is met zes uit gebreid en gebracht op een-en-twintig. In principe worden allen rechtstreeks ge kozen m de bij landsverordening^ in te stellen lctoskringen, volgens de bêginselen van algemeen kiesrecht. Wegens de in het staatsdeel Curagao be staande maatschappelijke verhoudingen; waarbij veronachtzaming van minderheids groepen niet uitgesloten moet worden licht niet zouden kunnen hanteren. Voorts- wordt ruimte gelaten om vrouwenkies recht in te voeren naar de mate, waarin hieraan in de betrokken staatsdelen he- hoefte wordt gevoeld. Weer Nederlands schip in Sydney geboycot Nederlandse militaire autoriteiten heb ben medegedeeld, dat 'de Australische fe* deratie van havenarbeiders heeft gewei gerd het tienduizend ton metende Neder landse vrachtschip „Tjibesar", dat zich op het ogenblik te Sydney bevindt, te laden. Nu zijn Nederlandse soldaten bezig met het inladen van gereedschap, machine-on derdelen en andere goederen. Onderweg van Batavia naar Melbourne werd het schip door storm gedwongen de haven van Sydney binnen te lopen. De „Tjibesar" is gecharterd door Ihet hoofdkwartier van het Nederlandse leger. Ronde van Frankrijk Eenheidspartij, de Christelijk Democrati-acht, is voorlopig, echter onder volledige sbhe Unie en de Liberaal-Democraten. handhaving van de beginselen van een Dé vergadering werd \gehouden nadat verkozen vertegenwoordigend collega, wet- het Russische militaire bestuur het initia tief had genomen tot het bijeenroepen 'van de politieke leiders der Sovjetzöne. De po litieke leiders van de Oostelijke zóne wa ren ervan in Kennis gesteld, dat zij be sprekingen moesten houden over het op stellen van een uniforme en gemeenschap pelijke politiek ten opzichte van Duitsland als geheel en de Westelijke zones, dit als gevolg van de impasse op de jongste con ferentie van München,xdie door de vijf mi nister-presidenten van de Oostelijke zóne in de steek gelaten is. telijk voorzieh in éen mogelijkheid tot aan vullende benoemingen door de gouver neur van één of meer vertegenwoordigers van groepen, welke door dë verkiezing niet vertegenwoordigd waren en zulks ,wel zou den moeten zijn, wil men met recht spre ken van een volksvertegenwoordiging. Voor Suriname is de mogelijkheid ge opend door de instelling van het instituut van kiesmannen recht te doen wedervaren aan die bevolkingsgroepen van dit staats deel, welke wegens hun graad van ontwik keling rechtstreeks kiesbevoegdheid wei- De Beverwijker Arie Vooren begon de Ronde van Frankrijti uitstekend. Hij kwam als vierde in de eerste étappe aan. Woensdag is de Ronde van Frankrijk begon nen. De eerste étappe ging van Parijs naar Rijs- sel. Arie Vooren was de eerste'Nederlander, die de afstand aflegde en kwam als gierde aan. De .uitslag was: 1. Kublet in 6 uur 5l min. 55 sec.; 2. Mahe zelfde tijd; 3. Kleber Piot in 6 uur 53 min. 19 sec.; 4. Vooren in 6 uur 53 min. *25 sec.; 5. Klabinski in 6 uur 53 min. 42 sec.; 6, Sehotte in 6 uur 53 min. 42 sec.; 7. Roncond in 6 uur 53 mm. 47 sec.: 3. Brambllla in 6 uur 53 min. 52 sec.; 9. Robic in 8 uur 54 min, 4 sec.: 10. Tacca in dezelfde tijd; 11, Mietto In B uur 54 min, 53 sec.; 12. Idee in 6 uur 55 min. 27 sec.;Seyen was 24e In 6 uur 56 min. 41 sec.; Van Schendel 27 in 6 uur 57 min. 59 sec.; Camellini 28e in 6 uur 58 min, en 2 see.; Jansen eindigde als 47e In 7 uur ,1'min. 59 sec-.; De Korver werdMDe in dezelfde lijd; Schellingerhout was 50e in dezelfde tijd; Joly werd 72in 7 uur 8 min, 49 sec; Galliussi eindigde als 84e in 7 uur-17 min. 57 sec. Het -landcnklassement luidt: 1. Frankrijk (West), 2. Italië; 3, Zwitserland; 4. Frankrijk; 5. Nederland; 0. Frankrijk (Zuid West, Centraal); 7. België; 8. Frankrijk (Zuid Oost); 9. Frankrijk (Noord Oost); 10. Ile de France. Weerbericht ONWEERSKANSEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tol Vrijdagavond: Heldere nacht, morgen overdag toe nemende bewolking, met op vele plaat sen onweersbuien Nog warm, Zwakke, later matige wind tussen Oost en Zuid. 27 Juni: Zon op 4.21 uur. onder 21.04 ,uur Maan op'... 15.03 uur, onder 121 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1