Carrière Er komt nu werkelijk schot jn de wederopbouw Veranderingen in de haringprijs op komst Beverwijk Jlex Ifieatet? Santpoort Een man als jij.... VRIJDAG 27 JUNI 1947 ÏJMUIDER COURANT Het aantal nieuwe woningen dat eind 1948 beschikbaar kan zijnloopt naar de duizend .ntJ schot in de wederopbouw. Dat ,St uit een artikel, dat wij indertijd bllJ-j aan de bouw van een groot aantal «Sn™ omgeving van het Ken- w miein' voor rekening van de Coöpe- Woningbouwvereniging; dat blijkt T aanbesteding die a.s. Maandag ge- Jen zal worden; dat blijkt ook uit olli- Sae mededelingen van het gemeente- wïraeer we een optelling maken van Jaantal woningen, waarmee de zo ge- Kimde woningvoorraad verrijkt is of op rSnt staat verrijkt te worden, komen tTde slotsom, dat dit aantal aardig naar de duizend loopt. t„ dit aantal hebben we meegeteld de noodwoningen in Velarn-Noord, sinds ,La tiid bewoond, en de 7 nood- Sderiien in en nabij de Hofgeest, die ÏÏfal geruime tijd geleden gereed, kwam- n Deze 161 niet-permanente panden vimden het min of meer revolutionnaire gin van de wederopbouw, ui bouwen van permanente woningen bi eveneens in Velsen-Noord, waar EL 93 woningen m aanbouw zijn. Het is vooral door gebrek aan arbeiders, in het hiizondër metselaars, dat het met de bouw van deze woningen minder vlot gaat dan Zn wel zou wensen. In elk geval zal het XVelgen-Noord zijn, dat het eerste gezin- ich in een permanente woning zal vesti gen, een gebeurtenis, die ongetwijfeld waard is, dat er bijzondere aandacht aan geschonken wordt. Ook de tweede groep permanente wo ningen is bestemd voor Velsen-Noord. Dit ïijn de 240, waarvan Maandag de aan besteding zal geschieden. Deze .woningen zullen worden gebouwd bij de Banjaerd- StDari is IJipuiden aan de beurt en deze beurt is een goede. Het begint met de reeds eerder genoemde 275 woningen bij bet Kennemerplein, waarvan gehoopt wordt, dat in Augustus de aanbesteding gehouden kan worden. Br staat al weer meer op het programma voor IJmuiden, want het gemeentebestuur heeft inmiddels aan de architecten Ir, Harreveld te Haarlem en Hoogenstraa- te'n te Rotterdam opdracht gegeven voor het maken van plannen voor totaal 200 woningen in twee blokken in IJmuiden- Oost. Hiervan komt één blok tussen de Stationsweg en de voormalige Lagers- straat en een ten Zuiden van de Kalver- sfraat. Voor wat IJmuiden betreft staat dus een uitbreiding met 475 woningen op het bouwprogramma. Maar reeds begin 1948 kunnen nieuwe plannen voor IJmuiden verwicht worden, speciaal voor de boinv van woningen voor visserij-arbeiders. Aan de voorbereidende werkzaamheden hiervoor, als onteigening, riolering enz. wordt reeds gewerkt. Boven het kwantum dat voor. 1947 aan de gemeente is toegewezen, zijn plannen Momenteel is een voorstel in overweging, dat beoogt een wijziging te brengen in de maximumprijs-vaststelling voor haring. Deze wijziging 7,ou naar wy vernemen geen betrekking hebben op de maximumprijzen welke de consumenten in rekening mogen gebracht worden en welke na 29 Juni van kracht zouden worden., (Voor een schoon gemaakte haring 10 cent per stuk en voor een niet-sclioongemaakte 8 cent per stuk) De wijziging zou alleen betrekking heb ben op de reders- en grossiersprijzen en ten doel hebben de reders en groothande laren geheel vrij te laten en niet te binden aan de maximum-prijzen van ƒ38,50 en ƒ44,50 welke voor hen na 29 Juni zouden gelden. Indien deze wijziging tot stand komt, aldus deelt de voorzitter van de vakgroep voor detailhandel in vis mede, dan wordt voorkomen, dat de kwaliteit van de ha ring sterk gaat verminderen. Want zou nien de vaststelling van de maximumprijzen ook voor de reders en groothandelaren handhaven, dan wordt de handel in haring slechts een verdeling, van haring, welke alle animo en belangstelling bij de reders en vissers wegneemt. Het is bij de visserij zo gesteld, dat elke Visser deelgenoot is in. de besomming, in de opbrengst van de haring. Hoe meer 2°rg hij besteedt aan de haring, aan het kaken, het licht zouten, het sorteren en het verpakken, des te meer kans heeft hij een betere prijs te bedingen. Wordt die mogelijkheid hem ontnomen, .aldus ge noemde voorzitter der vakgroep^ dan ver liest de visser alle belangstelling tot schade van het product. Men zal dan zwaarder gaan zouten, dat he.ekent dat het volume aan zout per kantje toeneemt en het aantal haringen zowel als de kwaliteit afnemen. Het zwaar der zouten maakt de haring namelijk hard. De voorzitter der vakgroep gaf als zijn mening dat men de reders- en grossiers- pnjzen gerust vrij kan laten» daar de aan voeren zeer groot zijn. De consument -blijft ooor de vastgestelde maximumprijzen van e" goedkope-haring verzekerd, maar bij netvnj laten van reders-en grossiers zou 'J bovendien ook van een goede kwaliteit verzekerd blijven. Winkeliers gaan uit Het bestuur van de Winkeliersvereni- S'bg „Wijkeroog" heeft voor de leden dezer erenigmg een tocht per touring-car ge- f. ?]s.eer^ welke zal gaan naar Amers- ort, Veenendaal, Arnhem, Apeldoorn en Hilversum op Maandag 28 Juli. verifL 6 is tevens een excursie 2° n naar een textielfabriek in Vee- u,.Lal' m welke plaats ook de lunch zal worden gebruikt. Agenda voor Velsen En IJmuiden VKIJIiAG 27 JUNI. I/U 7 er; 9.15 uur; De spooktrein. uur: Carrière. 8, "H1" De dief van Bagdad. ïtellW wL elserbeek 2—5 uur; Tentoon- '«ihng Wederopbouw., in bewerking en is in Yelsen-Noord reeds grond beschikbaar voor 100 woningen voor het Hoogovenbedrijf, Voor dit bedrijf worden tevens 12 woningen voor hogere ambtenaren gebouwd, waarvoor de ge meente een tweede hypotheek heeft toe gestaan. Recapitulerende" krijgen we dus het vol lende totaal: Noodwoningen en noodboerderijen reeds bewoond 161 Volgens aanbesteding 30/6 1947 240 Bouw „Coöperatieve" omgeving Ken nemerplein 275 Hoogovens 112 Plannen in bewerking IJmuiden-Oost 200 Totaal 983 Verwacht mag worden, dat deze wo ningen in het vierde jaar na de vrede aan de woningvoorraad toegevoegd kunnen worden. Zeeweg bij „Kriemhilde" werd belangrijk verbeterd Het was vroeger benauwend voor het verkeer op de Zeeweg nabij „Kriemhilde". Zo vlak tegen de spoorbaan bij de halte Zeeweg.koh er een gevaarlijk gedrang ont staan wanneer de spoorbomen gesloten waren. Vooral voetgangers en wielrijders raakten soms lelijk in de knel, daar er een trottoir ontbrak. De toestand tó nu zeer verbeterd. Wel iswaar is deze verbetering gegaan ten koste van een rij bomen, maar deze ston den toch ook al op hun laatste wortels. Doordat een strook van de tuin van Kriem hilde aan de weg werd toegevoegd kon niet alleen de rijweg worden verbreed maar kon tevens een trottoir worden aan gelegd. En langs de weg kwam een nette afsluiting in de vorm van een stenen muurtje. Schooljeugd bezoekt de papierfabriek De leerlingen van de hoogste klassen der# vier in Velsen-Noord gevestigde scho len voor lager onderwijs (Ir. L. P. Krijger- school, School voor C.V.O., Da Costa- school en R.K. scholen) zullen Dinsdag 1 J.uli des middags een excursie maken naar het bedrijf van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabriek. De bedoeling van; deze excursie is de kinderen, dié dagelijks in vele gevallen in direct met de fabrieken in aanraking ko men door hun verwantschap aan het per soneel, iets van de papierfabricage en aan verwante afdelingen te laten zién. Na dit „fabriekskijkje" worden deze leerlingen in gebouw „Concordia" ontvan gen, waar enkele filmpjes worden ver toond. In aansluiting op deze excursie zullen ook de ouders dezer leerlingen worden uit genodigd om Vrijdagavond 4 Juli in „Con cordia" een bijeenkomst bij te wonen. Hierbij zal voorlichtingworden gegeven inzake het streven van de Vakgroep Pa pier- en Cellulosefabricage aan jongelui, die van een „kop"-school komen een op leiding in één dezer vakken te geven. Het ligt daarbij in het voornemen aan het einde van een dergelijke cursus een diploma uit te reiken, dat volkomen ge lijkwaardig zal zijn aan een diploma Am bachtsschool. Het leerplan van deze cur sussen wordt dan ook door de overheid vastgesteld. Ongetwijfeld zullen deze voor lichting en de mededelingenover een en ander de betreffende ouders wel interes seren en zij zullen door middel van de te vertonen bédrijfsfilm nader met de fabri cage van papier, cellulose en houtslijp ken nis kunnen maken. GESLAAGD VOOR RADIO TELEGRAFIST. In het afgelopen schooljaar slaagden bij het radio-instituut „Kennemerland" te Velsen voor radio-telegrafist de leerlingen: J. Beets, J. Ger- tenbach, J, Heiligers, W. Hunsche, C. C. Klaver, A. Niessen, A. Reehorst, R. Rettig en M, J. Warnez. Zeventallen van V.Z.V. wonnen Donderdagavond werden in de Heren duinen polowedstrijden gespeeld. Als eer ste wedstrijd stond op het programma de V.Z.V. 3 heren tegen H.P.C. IV. Deze ont moeting eindigde in een verdiende over winning voor V.Z.V. Het was de eerste maal, dat een volledig zevental de strijd kon aanbinden en dat was aan het spel duidelijk- te merkén. Duin begon bij V. Z. V. steeds beter te spelen en V.Z.V. zal er goed aan doen, aan deze speler aan dacht te besteden. Het derde zevental van de IJmuidenaren is overigens een ploeg van oude-rotten. Het Was echter De jMaijer die voor de meeste dioelpumten Ijnoest zorgen. Het" resultaat was een 41 overwinning hetgeen lang niet slecht te noemen is al men bedenkt dat H.P.C. IV bovenaan stond. Het eerste dames-zevental won ook en wel met 40. De dames waren over alle linies sterker dan haar tegenstand sters. Invaller mej. Groot speelde lang niet slecht en het blijkt, dat de V.Z.V. zo langzamerhand over goede reserves gaat beschikken. Er moet nog iets meer op zwemmen worden getraind én als de V.Z.V.'sters' in het bezit van de bal zijn behoren de anderen zich vrij te maken. De-'dames blijven door deze overwinning aan het hoofd van de-ranglijst gaan. Woensdag speelde 't tweede dames-team te Haarlem tegen H.V.G.B. 2 en behaalde in een goede wedstrijd een zege van 32. Het gaat bij V.Z.V. in opwaartse, lijn. De wedstrijd van het tweede zevenital ging niet door wegens niet opkomen van H. Z. Pé C. 8. Kinlieim tegen I.V.V. Voor de promotie-degradatiewedstrij den tweede en derde klasse speelt Kinheim Zondagavond te half zeven in Van Gelder's Sportpark de laatste ontmoeting in deze competitie op eigen terrein tegen I.V.V. uit Ilpendam. De „geel-zwarten" hebben geen wijzi ging in de opstelling gebracht, zodat zij deze voorlaatste wedstrijd zullen uitko men met; C. Drüyven: W, G. Groeneveld en S. de Vries; C. de Boer, P. Rem en Jac. Hout; W. A. Raaymakers, H. Prinssen, A. v. d. Steeg, A. Beuk en H. J. v. d. Wa teren. Promotie van V.V.B. II De reserves van de voetbalvereniging „Breesaap" zijn aan het einde van een driejarige periode door een overwinning op het Amsterdamse T.D.O. 2, dat met liefst 61 werd verslagen gepromoveerd naar de reserve 3e klas K.N.V.B. In drie jaren tijds dioor promotie op promotie zodanig te künpen opklimmen is toch wel kenmerkend. V.V.B. heeft uitstekend reserve-mate riaal. De juniorenploeg won de Van der Aart-beker en het vierde elftal boekte met zijn kampioenschap9 een fraai succes. Zomercompetitie wielrennen De B.R.C. „Kennemerland" heeft de competitie wielrennen van hef" zomerpro- gramnia voortgezet met de derde rit over de afstanden 64 k.m. voor de A-klasse en 56 km. voor de B-klasse. A-klasse: 1 N. Hermeman, 1 uur 52 min. 36 sec.; 2H. Oudshoorn, 2 uur 56 sec. B-klasse: 1 R. Bosser 1.52.31; 2 F. Hanse 1.56,43; 3 F. Stromer 1.57,45. Masker-mensen bijeen De toneelgroep „Het Masker" hield haar eerste jaarvergadering onder leiding van voor zitter H. Noordermeer. In een welverzorgd ver- slag heeft de secretaris, de heer A. v. d. Plas, een overzicht gegeven van de moeilijkheden, die deze culturele groe'p fn het afgelopen, eer ste verenigingsjaar heeft moeten overwinnen, Bij de vele zorgen door actie van buiten kwam een financiële nood, die gelukkig verdreven werd,«zodat de groep met hoop de toekomst tegemoet kan zien. Voorzitter Noordermeer werd bij acclamatie herkozen. Ondanks de zomerse warmte, die nog aan geen toneelspelen in volle zalen den ken doet, werd het program voor het komende seizoen vastgesteld. Op 18, 24 en 25 Septem ber wordt het geopend met opvoeringen van het blijspel „Tot wederdienst bereid", in de K S, A, In Januari wordt een ernstig spel ge geven <£p in April wordt met een serie voorstel lingen van een blijspel het. seizoen gesloten. ZILVEREN KLOOSTERFEEST. Zuster M. Jacobl van de katholieke fröbel school heeft gisteren onder grote belangstel ling haar zilveren kloosterfeest gevierd. Huishoudkunde in deze tijd Het lijkt onmogelijk iets van ..niets te maken, maar de dames, die de cursus Huishoudelijke Voorlichting van het daar toe bestaande comité hebben gevolgd, zijn toch in elk geval zulke kunstenaressen. Wij zagen de japon van een beddezak, keu- «rïg modelletje, en de mantel van een oude deken, en wij zagen ook de toewijding, waarmee de dames zich onder leiding van mevr. Handgraaf, de lerares, sinds Oct. van het vorig jaar aan de taak gegeven heb ben, door het volgen van deze cursus in naaien en knippen, zich tot betere huis moeders te maken, die in deze moeilijke tijd voor hun. gezin iets weten te bereiken, ook waar de middelen schaars zijn en de zorgen -groot. Woensdag werd de cursus gesloten. Het bestuur van het comité was daarbij tegen woordig en de presidente mevr. Moens v. d. Veen sprak de cursisten toe, dankte de sociale werkster van de gemeente mej. Rpest, de directrice van de Huishoudschool voor het beschikbaar stellen van het lokaal en de lerares en mevr. Handgraaf voor haar toewijding. Bij monde van mevr. Piët voegden ook de dames-cursisten daaraan het hare toe. Zij boden de lerares een boek als bewijs van dankbaarheid aan. ZWEMMER ZWOM TE VER. Een zwemmer, die ondanks herhaalde waar schuwingen, zich te ver In zee had gewaagd, moest ondervinden, dat de Wijk aan Zeeër strandpolitle niet met zich laat spotten, reddingsboot werd op hem afgestuurd. Hij weigerde echter in te stappen en zwom op eigei/ houtje naar de kust. Hier stond de strandpolitle klaar, die hem onthaalde op een bekeuring. Als onderdeel van de lustrumviering van het Amsterdamse Studentencorps iverd gis teren op het Frederïksplein te Amsterdam een concours voor draaiorgels gehouden. Eduard van Beinum, die deel uitmaakte van de jury, moest ervaren dat het dirigeren van het concertgebouworkest minder lichamelijke inspanning vergt dan het „bespe len" van een draaiorgel. Van-af heden t/m 2 Juli brengen wij U een meesterwerk der Franse Filmkunst VIVIAN ROMANCE in haar beste creatie: (Feu Sacré) Toegang 18 j. Melior Film DEM-athleet in de Oranjetrui De prestaties van D. Kaptein in de laatste twee wedstrijden hebben de aan dacht getrokken van de technische com missie van de KNATJ, zodat deze DEM- rcus in de nationale ploeg is opgenomen, die Zondag 13 Juli in Enschedé tegen Tsje- clioslowakije uitkomt. Ook voor de verdere interland-wedstrijden is hij uitgenodigd op het nummer discuswerpen. Hij wierp op „Adrichem" verscheidene malen 45 meter, een prestatie, die hem de eerste van Euro pa maakt indien hü op dit peil blijft staan. Het is de eerste maal, dat een DEM-lid voor de KNAU in internationale wedstrij den uitkomt. D. Kaptein volgt hierin zijn broer na, die vroeger in de katholieke bond in internationale ontmoetingen te Wener? en Antwerpen met succes uitkwam. Nieuwe indeling in de damcompetitie Door de gestadige groei van de Neder landse Dambon-d is het Fondsbestuur over moeten gaan tot' uitbrein-g der hoofdklasse in het district Noordholland van 11 op 20 clubs. De competitiefs thans door de desbe treffende commissie vastgesteld. Zij» zal de eerste week in September aanvangen. Er wordt gespeeld in twee afdelingen van 10 clubs. De bovenste twee van iedere afdeling zuilen in een competitiè uitma ken wie zich plaatst in de eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland. De nieuwe indeling luidt: Afdeling A: Jo9ef Blankenaar, C.D.A, D.S.T.O. en O.D.V. alle te Amsterdam, Haarlemse'Damclub, Oosterkwartier, R.-K. H.D. alle te Haarlem, Damclub Wormer- veer, Damclub Oostzaan en Den Helder. Afdeling B: Gezellig Samenzijn en Jozef Blankenaar II, te Amsterdam, Damclub IJmuiden, Damclub Alkmaar, Damclub Zaandam, St. Bavo Heemstede, Haarlemse Damclub II, Damclub Weesp, Damclub Haarlem, en Damclub Gezellig Samenzijn Bovenkarspel. De nieuwe clubs toegelaten tot de hoofdklasse zijn: Den Heldar, D.S.T.O., p.D.V., R.-K. H.D., HD.C. II, Weesp, Jo sef Blankenaar II, Damclub Haarlem en Damclub G. S. uit Bovenkarspel. 3. Smit kampioen 1e klas D.C.IJ. Door zijn laatste partij tegen Koetsier te winnen is J. Smit clubkampioen le klasse van D.C.IJ. -geworden met 27 pup- ten uit 18 partijen: Hij komt weer in de hoofdklasse. Op de laatste clubavond heeft de voor zitter van D.C.IJ. Pum Swier het seizoen 19461947 gesloten. Hij heeft - -betoogd, dat de successen in Ï9471948 groter kun nen zijn dén in het afgelopen seizoèn. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG Aangevoerd werden 70 kisten tarbot en tong, 150 kisten schol, 600 kisten schelvis, 300 kisten ka beljauw, 225 kisten makreel, 80 kisten wijting, 50 kisten poontjes, 30 kisten diversen, totaal 1505 kisten. VIsprijzen: gr, schol f32, md. söhol f34, zet schol f 34, kl. schol III f 15, braadschelvis f 17, 12 (gestript), Idem f 8—f 3,50 (dicht), poontjes f7—f2,59, tongschar f 34, alles per 50 kg.: tarbot f 1,42f 1,24, gr. tong f 1,80f 1,72, md, tong f 1,80f 1,74, kl.md. tong III fl,54, kl. tong f 0,50—f 0,28, alles per kg.; kreeft f 16 per stuk. Besommingen: trawlers f 21.870. Motorloggers: KW 162 f4534. Kustvissers: IJM 237 f109, IJM 239 f29. IJM 207 f 329, IJM 27 1825, IJM 215 f 267, IJM 211 f 132, HD 16 f 305, HD 220 f 225, UK 28 f 665, UK f 263, UK 44 f 1685, UK 143 f 769, BR 28 f 646, IJM 264 f 75, UK 90 f 596, UK 151 f 930, UK 125 f 395. Wijk aan Zee NIEUW PAVILJOEN OP HET STRAND. Men i-s te Wijk aan Zee begonnen met de bouw van een nieuw paviljoen op het strand en wel vlak bij de Zwaanstraat, de fraaie toegangsweg tot het strand. Men hoopt in een recordtijd met de bouw ge reed te zijn en begin volgende week, liefst nog -deze week Zaterdag, fot de opening te kunnen overgaan. Er komt schot in het leven te Wijk aan .Zee. Twee procent gratificatie voor burgerlijk rijkspersoneel De ^ministerraad heeft besloten aan de Kroon een besluit voor te leggen, volgens hetwelk aan burgerlijk rijkspersoneel in 1947 een gratificatie zal worden verleend ten bedrage van twee procent der grond- salarissen, zoals die van 1 Juli af zullen gel den, met een maximum van vijftig gulden. De gratificatie is beperkt tot hen, die een hoofdbetrekking in dienst van het rijk vervullen, tenminste zes maanden in overheidsdienst zijn en een grondbezol- diging ontvangen, welke per jaar niet meer dan 4380 (gehuwd) of 4125 (onge huwd) bedraagt in een le klasse. stand- De besturen der lagere publiekrechte lijke lichamen zullen overeenkomstige maatregelen mogen nemen voor het pro vinciaal, gemeentelijk en waterschapsper- soneel. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 30) Mijn agressief optreden bleef niet zon der invloed. „Een zo onbeheerste vrouw als u, is tot alles in staat", zei hij op gematigde toon. „En behalve de revolver waren er nog andere aanwijzingen. U bent de verloofde van Gösta Holms. Jalouzie, wanhoop, kon een zeer redelijk motief zijn.In deze stijl ging hij verder. Nadat zijn intimidatie- po|ingen mislukt waren, probeerde hij me door vaderlijke toespraken tot een beken tenis te brengen. Ik luisterde niet meer naar hem. Ik dacht er alleen aan, wat er met Gösta zou gebeuren, als ik hier niet meer uitkwam en geen kans meer zag hem te spreken. „Sylvrid Krag! Nu voor de laatste maal: hebt u die twee schoten afgevuurd, ja of nee?" „Nee", antwoordde ik vast en bijna on verschillig. „Men zal u de kogels ongetwijfeld doen toekomen, als ze bij de lijkschouwing ge vonden worden en het toeval kan niet zo groot zijn, dat ze in het magazijn van mijn revolver zullen passeen". „U kunt gaan. Maar ik maak u er op attent, dat u onder bewaking staat". „Dat interesseert me niet. Ik heb niets te verbergen". Ik draaide me om en ging zonder groeten, naar buiten. Toen ik uit het politiebureau kwam, sloeg het vier uuT. De zon brandde op het asphalt. De hemel was zo blauw en onbewolkt, dat het me pijn deed. Het liefst was ik wegge kropen in een donker hoekje en gaan hui len. Nog nooit sinds mijn vlucht uit Noor wegen had ik me zo grenzeloos alleen en verlaten gevoeld. Twee uur geleden was ik argeloos dit gebouw binnengetreden. Nu stond ik weer buiten, verdacht van moord. Het stadsbeeld vóór me was nog niets veranderd. Door de straten bewogen zich nog steeds haastige zakenlieden, wan delaars met of zonder vast doel, zomers geklede vrouwen en veel jonge mensen, en het lawaai van trams en toeterende auto's vulde de lucht. Niemand kon aan me zien, waarvan ik beschuldigd werd. Niemand lette op me. Niemand? En zoëyen was mij nog meegedeeld, dat ik onder bewaking stond! Bevond Zich onder al deze mensen werkelijk een of ander individu, dat mij in het oog hield? Een diepe neerslachtig heid had zicli van me meester gemaakt. Ik kon mezelf niet verhelen, dat ik door mijn bewering meft Gösta Holms verloofd te zijn verstrikt geraakt was in een net van leugens, dat mij noodlottig zou kun nen worden. Maar ik had geen keus; ik moest voortgaan op de weg, die ik een maal had ingeslagen. Ik kon niet meer te rug. Mijn gloeiende wangen kregen haar gewone kleur en mijn pols klopte weer normaal. Ineens merkte ik, dat ik honger had. Ik had ook immers de gehele dag nog niet warm gegeten! Ik kende dit deel van de stad niet, maar spoedig had ik een klein, behoorlijk uitziend restaurant ge vonden, waar ik ham en ,eieren bestelde. En als dessert tracteerde ik mezelf nog op koffie en een groot stuk taart. Terwijl ik at, merkte ik; dat ik door een breedge schouderde heer aan een tafeltje vlak bij het mijne, onopvallend gefixeerd werd. „Aha! De afgezant van de krokodil", schoot mij door het hoofd. Hij zag er zo belachelijk uit, dat ik hem, niettegenstaan de mijn verontwaardiging, bijna in zijn gezicht had uitgelachen. Hij had ondanks de hitte een dikke overjas aan en daaron der droeg hij een smoking. Geloofde hij soms, dat de achtervolging in een of an dere dancing zou eindigen? Om zijn sme king te verbergen, begon hij zo onopval lend mogelijk zijn overjas dicht te kno pen.... telkens één knoop. En dan stond Prijs van aalbessen is tot 30 Juni vrij De prijs van rode en witte aalbessen is tot 30 Juni vrijgelaten. Daarna wordt de prijs voor bessen met een doorsnede van 10 mm. en meer f 0.85 per k.g. en voor kleinere bessen f 0.65 per k.g. SCHEEPVAART HOLLAND AFRIKA LIJN. Randfonteim 25 Juni van Antwerpen paar Amsterdam. Jaarstroom 25 Juni Las Palmas gepasseerd. Amstelkerk 25 Juni Fimsterre gepasseerd. NEDERLAND. Tabian 22 Juni te Penang. Van der Waal 22 Juni van Singapore naar Soerabaya, Mapia 20 Juni te Portiand. Tara kan 23 Juni te Penang. VINKE EN CO. Zijpenberg 25 Juni van Norfolk naar Cuba. OCEAAN. Polyphemus 23 Juni te Liver pool. Melampus 22 Juni te Batavia. K.N.S.M. Aruba 25 Juni te Antwerpen. Boskoop 25 Juni van Amsterdam naar Ham burg. Hydra 25 Juni van Paramaribo naar Trinidad. Bacchus 25 J.uni te Beiroet. Titus 25 Juni te Amsterdam. Zeehond 26 Juni van Amsterdam naar Antwerpen, Hast 5, 24 Juni te Kopenhagen Socrates 23 Juni van Talca- huano naar Montevideo. Iris 25 Juni van Gi braltar naar Triest. Vulcanus 25 Juni van Gi braltar naar Tunis. Ari Scheffer 25 Juni van Lissabon naar Amsterdam. GROTE VAART. Alphard, 25 Juni van Porto Alegre naar Rio Grande do Sul. Alkaid, 26 "Juni van Montevideo naar Antwerpen. Alpherat, 26 Juni van Vancouver te Rotter dam. Axeldijlc 24 .Juni van Rotterdam te Vera Cruz. Bantam 26 Juni 9.30 van Batavia te Rotterdam. Berkel 26 Juni van Rotterdam te Amsterdam. Boerhave, wordt 28 Juni van de Golf van Mexico te Antwerpen verwacht. Bredero, ShanghaiRotterdam, 25 Juni van Port Said. Coryda, RotterdamBahrein, 24 Juni te Port Said. Gaasterkerk, Sydney—Rot terdam, pass. 25 Juni Ouessant. Halifax County (Amerik.), wordt 28 Juni van Balua Blanca te Rotterdam verwacht. Hedel, 24 Juni van Rotterdam te Montreal. Iris, Rotterdam Susak, 25 Juni te Gibraltar. Japara, New YorkJaVa, pas. 26 Juni Kaap Bon. Johan de Witt, Amsterdam—Batavia, 23 Juni te Singa pore. Lorentz, ChingwantaoRotterdam, 21 Juni te Singapore. Kerkplein, Br. IndiëRot terdam, pass. 25 Juni Ouessant. Kertosono, JavaNewoYork, pass. 25 Juni 1130 Malta. Leerdam, 26 Juni van New York te Rotter dam. Merwede 25 Juni van Amsterdam te Buenos Aires. Nigerstroonr-24 Juni van Lagos naar Port, Harcourt. Notos 24 Juni van Port au Prïpce naar Santiago de Cuba. Oglethorpe- Victory (Amerik.) 26 Juni van New York te Hoek van Holland. Ondina. Abadan—Thes saloniki'24 Juni van Port Said. Prins Alexan dria. MontrealRotterdam, 25 Juni 800 mijl Oo®t\ van Cape Race. Prins Willem van Oranje, MontrealRotterdam 25 Juni te Ant- werpén. Radja, 24 Juni van New Orleans te Singapore, Stad Maastricht, Amsterdam Beira, 23 Juni van Port Elizabeth, Sweelinck, RotterdamBombay 26 Juni van Antwerpen. Radja, 24 Juni van New Orleans te Singapore. Stad Maastricht, AmsterdamBeira. 23 Juni van Port Elizabeth. Tarakan, Amsterdam— Batavia, 25 Juni van Penang. Tegelberg, Ba taviaBuenos Aires 23 Juni te Beira. Tibia, Abadan—Shanghai, 29 Juni te Singapore. Va lerius, Rotterdam—Java, 25 Juni 4 uur van Genua en wordt 30 Juni te Port Said ver wacht. Vulcanus, 24 Juni van Tanger te Gi braltar. POSITIES VAN 26 JUNI: Aletta aankomst Pladjew. Alperat aankomst Vrijdag 26 Juni Rotterdam. Arkeldijk van Rotterdam naar Antwerpen, Boskoop vertrek IJmuiden Ham burg. Congostroom passport 11 uur Vlissin- gen, Cronenburg verlaat Hoek van Holland naar Stockholm Delftdljk Z.W. Blshoprock. Gaasterkerk in Kanaal bij Casquets. Hugo de Groot van Batavia naar Belawan. Hugo de Vries nabij. Spanje in Middellandse' Zee. Hydra van Paramaribo naar Trinidad. Jaar- stroom passeert Las Palmas v. Bordeaux n. Dakar. Johan de Witt vertrekt Singapore naar Moessi. Kerkplein dwars van Ouessant v. Port Said n. Antwerpen. Kertosono pas seert Malta v. Port Said n. Halifax. Kota# Baroe aankomst Palembang van Priok. Ber- dam vertrek Antwerpen naar Rotterdam. Merwede aankomst Buenos Aires. Mijdrecht aankomst Thameshaven van Port Arthur. Oranjefontein aankomst te East Londen van Durban. Paula aankomst te Manila. Rand- fontein aank. IJmuiden v. Antwerpen naar Amsterdam. Seroei te Makassar. Stuijvesant van Pontadelgada te Plymouth. Tahian te Pe nang. Tarakan vertrekt, van Penang naar Priok. Thprbecke passeert Sokotra. Utrecht Volgens TTriifed Press heeft een Neder vertrekt van Makassar naar Semarang. Zaan- /ff8!?../."1!?/ vertrekt V. Klasvik n. Reykjavik. Zee- land vertrekt v, Brunsbuttel naar IJmuiden. Zuiderkruis vertrekt van Aden naar Sabang. Aalsdljk, van Antwerpen naar New York. Abbe- kerk', van Melbourne naar Fremantle. Alkaid, van Montevideo naar Antwerpen, Amstelkerk, van Las Palmas naar Southampton, Bantam, van Port Said naar. Rotterdam, Benkalis, van Colombo naar Suez, Cisfula. van Abadan naar Manilla. Cleodora, van Pladjoe naar Bahrein. Corilla, van Rangoon naar Calcutta, Cottlca, van, Dover naar Madetra. Dulvèndljk, van Chrlstobal naar Londen. Indrapoer'a,. van Suez naar Rot terdam. Japara van Nork naar Suez. Kota In- ten van Sabapg naar Soerabaja. Nljkerk van, Kaapstad naar Antwerpen. Stbajak, van Priok naar Port Said. Sloterdijk, van Rotterdam naar Ned. Indië. Socrates, van Talcahuano naar Mon tevideo. Sumatra van Ballkpapan naar Batavia. Tabinta, van Suez naar Sabang, Thames, van Batavia naar Aden. Tjidondcmk, van Kaapstad naar Montevideo. Valerius, van Genua naar Port Said, Venus, van Gibraltar naar Antwerpen. Westerdam, van Rotterdam naar New York. Win- sum, van. Port of Spain naar Amsterdam. Abbe- dljk, 24 Juni van Coatzacoalcos te Houston. An- dïjk, 24 Juni van Galveston te Houston. Arkel dijk, 26 Juni van Rotterdam te Antwerpen. Jacob Cats. 26 Juni van Norfolk naar Holland. Mijdrecht, 26 Juni van Port Arthur te Thames haven. Noordam, New York—Rotterdam, pass. 28 Juni om 21 uur Scilly. Papendrecht, 23 Juni van Abadan te Vado (Italië), daarna naar Genua en Batoum, alwaar laden voor Engeland. KLEINE VAART. Algarve, 25 Juni van Ant werpen te Oporto. 4gïena, 25 Juni, van Dublin te Par. Arak, Antwerpen—Barcelona, 25 Juni Gibraltar gepasseerd. Bree Helle, 26 Juni te Ant werpen in lading voor Rouep en Portugese havens. Democraat, 25 Juni van Duinkerken ri. Antwerpen.. Doggersbank, 23 Juni van Antwer pen te Oslo. Eben Haezer. 23 Juni van Antwer pen te Oslo. Gaasterlan, 25 Juni van de Tyne te Londen, Hebe#4obel, 23 Juni van Antwerpen n. Oslo, Heron, 24 Juni van Londen naar Oslo. Kemphaan, 24 Juni van Treport te Liverpool. Mies, 25 Juni van Antwerpen naar Malmö. Not tingham, 25 Juni van Londen te Harlingen, Oisen, 24 Juni van Rotterdam te Parijs. Palma, 25 Juni van Hamburg naar Delfzijl, vanwaar binnendoor naar Rotterdam. Rolf, 25 Juni van Gothenburg te Rouen Rose Marie, 24 Juni van Uddevalle te Rouen, Strijpe, 24 Juni van Oslo naar Wismar. "Thrlantha. 25 Juni van Blyth naar Queensfooro, Tyro, 23 Juni van Rotterdam te Dublin. Urmajo, 26 Juni van Londen le Antwerpen. Van Brakel, 25 Juni vap Svendborg naar Lysekil. Wicken- burgh, 25 Juni van Bordeaux naar Casablanca. Zuyderburgh, vermoedelijk 29 Juni van Gdynia naar Delfzijl, SLEEPBEDRIJF. Slbt „Ganges" niet s.s. „Hablcht" vertrok 25 Juni van Kiel naar Am sterdam. Aangekomen zeeschepen te Amsterdam: 25 Juni Zw. Unden, van Antwerpen, ledig. 25 Juni, Ned. Echo, van Dublin met stukgoed. 25 Juni, Ned, Titus, van Paramaribo met hout. 25 Juni, Zw, Wlndor, van Husum met cellulose. 25 Juni, Ned, Antilope,_van Fowey met klei. 26 Juni, Ned. Berkel, van Rotterdam, ledig. 26 Juni Ned. Grebbestroom, van IJsland met stukgoed. Vertrokken zeeschepen van Amsterdam: 25 Juni, Ned. Nezo, naar Nieuweschans, ledig. Am. Ernest, n. Gibson Baltimore, ledig. Ned. Jans, n. Londen met stukgoed. Deen, Jane, Lolk naar Reykjavik, ledig, Ned. Boskoop, n. Hamburg met rest, lading. Ned. Fiducia, naar Morgate met gasaarde. Am. Thomas J. Jarvis, n. New Orleans, ledig. Ned. Echo, naar Rotterdam met rest, ladin, Ned, Zeehond naar West Indië met stuk goed. Aangekomen zeeschepen te IJmuiden: 26 Juni, Zw. s.s. Stareborg van Rotterdam, bijiaden, Vertrokken zeeschepen Van IJmuiden: 25 Junlj Fin s.s. Bore 3, naar Fowey, ledig. ZENDINGSDAG CHR. GEREFORMEERDE KERK. De classis Amsterdam van de Ghr.' Ge reformeerde Kerk zal Woensdag 23 Juli a.s. een zendingsdag houden in het Bur gemeester Rijkenspark. Zestien schepen kolen in Amerika afbesteld landse autoriteit in de Verenigde Staten verklaard dat de Nederlandse regering een bestelling van zestien schepen steenkool, die in Juli zou worden uitgevoerd, heeft ingetrokken, hoofdzakelijk als gevolg van een tekort aan dollar-deviezen. De kolen waren bestemd geweest voor de Nederlandse industrie en de electrische centrales. Doodvonnis voltrokken Bij Koninklijk Besluit is afwijzend be schikt op het gratieverzoek van* H. W.' VerWayen uit 's Herenberg tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage. V. is lid geweest van een executiepelbton. Het doodvonnis is voltrokken. Gratie is verlqend aan C. J. D. Neven en aan D. J. N. Slaaf, beiden tot de dood straf veroordeeld bij sententie vaji het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. De doodstraf is voor beiden yeranderd in levenslange gevangenisstraf. Haarlemmer naar het internationaal heliumcongres De jonge Haarlemse doctorandus in de wis- en natuurkunde J. H. Meilink is door het Kamerlingh-Onnes Laboratorium te Leiden uitgezonden als Nederlands verte genwoordiger op het tweedaags congres te Oxford. Daar wordt namelijk Vrijdag en Zaterdag een internationaal helium-con- gres gehouden en Drs. Meilink, die een speciale studie heeft gemaakt van helium II, zal hierover een en ander meedelen. hij plotseling op en kwam naar mij toe. „Neemt u me niet kwalijk, juffrouw, maar wilt u mij een grote dienst bewij zen?" „Waarmee kan ik u van dienst zijn?" vroeg ik koel. „Ik ben nogal hardhorend. Zoudt zo vriendelijk willen zijn een telefoongesprek voor mij te. voeren? Het dienstertje is al leen en heeft het druk, die kan ik nu niet lastig vallen"t Zijn verzoek was nogal zonderling, doch ik zag geen'reden om het niet in te willigen. „Welk nummer? En wat moet ik zeggen?" vroeg; ik opstaand. De ombekende keek naar mijn lippen, terwijl ik onwillekeurig langzaam en duidelijk sprgik. Hy haalde een notitieboekje uit zijn zak. „Ik zal het voor u opschrijven". Ik keek naar zijn handen. Het waren brede han den met korte, plompe vingers, veel te le lijke handen voor de kostbare zegelring, die hij droeg. Alles, wat hij droeg, zag er trouwens erg duur uit en hij had stoppels als een dokwerker. Hij zag er niet uit als eln detective die verdenking had ik trouwens, al laten varen eigenlijk eer der als een vrolijke Frans, die een nacht doorgeboemeld had en het vervelend vond bij de dag naar,huis te gaan. Hij gaf het papiertje. .(Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3