IJmuider Courant Verleden Tegemoetkomend antwoord van president Soekarno Vrijdag warmste dag in honderd jaar Republikeinse linkerzijde wijzigt haar mening Grote knoeierijen met suikercoupures De „drie" betrachten zwijgzaamheid Omzetbelasting gewijzigd Griekse kwestie in de Veiligheidsraad 6le Jaargang No. 18669 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en atie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, A°""10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon Spaarne 12, Tel 12713, 10132. prokkerj Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 28 Juni 1947, Verschijnt dagelijks behalve o"p Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem re WEER een Franse tentoonstelling P imiterdrn en deze is niet zo schoon „"tetïend als die van de wandtapijten e„ tjetpwrenn n 6chUderklmst tekeningen van die geniale 80 amstenaars der vorige eeuw, die zijn poep kus- t werk van een meester tó°Sn.Ser vond en zoveel schoons en a nSds voor het nageslacht bewaard 3 wöw- Maal' ook deze boeit t00h en bn?h'een historische tentoonstelling; ge- VI aan de Mode. Zij heet „Parijs 1750- WJ« TiTnrlp als spiegel der Historie" en is Amsterdams Stedelijk Museum geko- heerst vele bezoekers in Parijs en te hebben getrokken. Hier komen nuk in groten getale. "1 °,f' lt er wel wat op de titel van deze «msitie af te din«en' Zij(.iSa "'t Z° gr°0t Stidig, dat Zij een tijdperk van an- en J „J,w waarlijk historisch zou Aan sommige perioden uit ebewogen spanne tijds is te weinig recht 0lan Wie denkt aan Parijse musea als ïSsëe Carnavalet en het Musee Cluny !oH7ich vooral tekortgedaan ten aanzien Hp tweede helft der achttiende eeuw. Sijs Z0u ons veel meer kunnen tonen. JJt de verzamelingen van particulieren en van verenigingen, hier vertoond, roepen e"i dachten op aan de Restauratie en S Tweede Keizerrijk. DM laatste lijkt zo ver verwijderd; het bezweek pas driekwart eeuw geleden; zijn smaak en J en zijn wonderlijke overdadigheid in vrouwenkleding en meubilering herinneren L onze grootouders. Immers leeft dat verleden van crinolines en queues de Paris, die ook in Holland ingang vonden, nog in veel oude familieportretten voort en het raeot wat vertedering op en nieuwsgierig heid naar de vreemde, romantische historie van dat Tweede Keizerrijk, dat het Eerste in een soort schimmige reproductie deed herrijzen, met vele der oude namen, met een bleke, zwijgzame, ietwat mysterieuze man als tweede Keizer Napoleon III en een schone Spaanse gravin als Keizerin. Aan het pralende, wat onwezenlijke hof vertoonde zich de oude Jéróme, die Ko ning van Wèstfalen geweast was en de jongste broeder van de grote Keizer nu een vervallen oude man en zijn deugniet van een zoon, le prince Napoléon, door Parijs Plon-Plon genaamd. Ook de hertog de Momy, onechte zoon van Hortense, koningin van Holland en van Flahault. een andere roemruchte naam uit het ver leden. Het Tweede Keizerrijk voerde oor log gelijk het Eerste, maar ook dit scheen een iflbootsing. Pralen deed. het meer. Het werd ondanks zichzelf een macht in Euro pa en leefde zelfs langer dan het Eerste: achttien jaar lang. Toch bleef het tragisch en onecht, ondanks zijn grootse feestvie ringen, de fantastische welvaart die het be reikte, zijn Wereldtentoonstellingen en zijn baron Haussmann, die de grote boule vards verbond en oude nauwe faubourgs slechtte om het Keizerrijk tegen een barri cade-strijd te( beveiligen en tegelijk een prachtige moderne stad, berekend op het verkeer der toekomst, openlegde. Ook was het Tweede Keizerrijk te zeer verward geraakt in de moderne techniek. Het bezat zijn spoorwegen, zijn telegrafie, zijn fotografie die Frankrijk zelf uitgevon den had en het - werd door gas verlicht. Dat was een trieste verlichting; de Ierse auteur Philip Guedalla, gegrepen door de romantiek van zijn onderwerp, heeft in zijn boek over het Tweede Keizerrijk het régime een „gas-lit tragedy" genoemd en dat is een beeldende vondst. Het droeg steeds de kiemen van' zijn ondergang in zich, al had het de geboorte van de nieuwe Keizerlijke Prins in 1856 met evenveel feestviering begroet als het Grote Keizer rijk die van de Koning van Rome. Daar op de tentoonstelling in het-Stede lijk Museum staat de wieg, aangeboden bij de geboorte van prins Louis Napoleon (Loulou): de wieg met de adelaar, berceau a l'aigle en het is een pathetische herin nering. Er zijn groeperingen die treffen, zoals in een paskamer bij Worth, de grote coutu rier, gans ingericht in de overladen stijl van de tijd en vervuld van crinolines. Of een familiekring, die de met veel tressen getooide held, terugkerend uit de Italiaan se campagne van 1859, temidden, van ver stijfde vrouwenfiguren toont. Een harer neemt met haar rokkenpracht een ganse canapé in beslag en de Vrouw van deze tijd ziet het met verbazing, maar toch ge boeid aan. Want de Vrouw 'van iedere tijd zou desnoods bereid zijn tot crinolines te rug te keren, bekroond met die malle, maar onloochenbaar-gracieuze kleine para solletjes, die hare voorzaten droegen. De meubelen van de negentiende eeuw verlangen wij niet terug. Wij kunnen ze niet mooi vinden. En tooh is in dit alles een sfeer; toch leven er aandoening en sierlijkheid in; toch bewondert gij de stille kleine getuigen van dat verleden: kunstig bewerkte parfumflesjes, slanke schoentjes, braceletten die de begaafde handwerksman, te „artisan", op zijn best doen kennen. eu ge ziet het alless met een lichte weemoed om die vreemde tijd, die voorbij is. Het moet toch waarlijk spiegel der Historie zijn, Maar ik zou willen dat een Cruys Vöorbergh de kleedij tot werkelijkheid kon brengen en die roerloze poppen door leven de mensen vervangen. Waar doet ons deze expositie, naar ver- tangen, ons twintigste eeuwers? Ik denk: naar een tijd die niet kil en minder nuchter, die gracieuzer was en zich niet schaamde voor romantiek. R. P. Franse kabinet kan geen loonpolitiek vaststellen tweede speciale bijeenkomst van "t 1 ranse kabinet is geen overeenstem- ,>ng bereikt over een loonpolitiek, die een einde zou kunnen maken aan de huidige Kmgsgolf en het land zou kunnen red- en van een onbeperkte inflatie, e socialistische ministers wensen, dat regering accoord gaat met een algemene Er schijnt echter onzekerheid te bestaan over de betekenis die aan deze antwoordnota moet wor den toegekend Gisterochtend is uit Djokja door het Republikeinse persbureau Antara de tekst gegeven van de Republikeinse antwoordnota van Soekarno, die in verschillende op zichten de Nederlandse voorstellen aanvaardt. Kort na de publicatie van dit ant woord kwam echter een Republikeinse mededeling, waarin verklaard wordt, dat dit door radio Djokja omgeroepen antwoord niet moest worden gepubliceerd, daar hierin nog wijzigingen zouden worden aangebracht. In de herroepen antwoordnota van Soe karno werd gezegd: Omdat het kabinet-Sjahrir zijn functie heeft neergelegd en gezien, de huidige cri- tieke omstandigheden, is door mij, Soekar no, met ingang van 27 Juni de regerings- taak overgenomen. Uit de Nederlandse aide-mémoire heb ik met genoegen kunnen constateren, dat -de Nederlandse regering werkelijk het voor nemen heeft langs vreedzame weg tot uit voering van de overeenkomst van Linggacfc- jati te komen. De regering van de Republiek, gedreven door hetzelfde voornemen, acht het nodig nogmaals te bevestigen, dat ook zij het doel nastreeft Linggadjati op een bevredigende wijze tot uitvoering te brengen. De Republikeinse regering betuigt even eens haar instemming met de interim-rege ring, welke in de aide-mémoire „federale raad" genoemd wordt. De vertegenwoordi ger van de Kroon zal lid van de Interim regering z^jn en alle beslissingen worden met algemene stemmen genomen. De Republikeinse regering herhaalt haar verzoek, door haar delegatie in de brief van 20 Juni gedaan, om de verdere, van zo groot belang zijnde besprekingen over de samenstelling van de interim-regering,- zo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. De iriterimregering heeft tot taak aller eerst federale lichamen, zoals bedoeld in de Nederlandse voorstellen, in het leven te roepen. De samenstelling dier federale lichamen behoort een punt van bespreking te vormen in de interimregering, waarin vertegenwoordigers zitten van alle delen, die in de toekomst deel uit zullen maken van de federatie. Deze samenstelling kan niet tweezijdig wo,rden vastgesteld door de Nederlanders en Indonesiërs. Daarom stelt de Republikeinse regering een vaste be slissing over deze kwestie uit, in afwach ting van onderlinge besprekingen. Met uitzondering van deze vérdere be sprekingen q>ver de samenstelling van fede rale lichamen, welke gezamenlijk met de' vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en Borneo moeten worden gehouden, kan de Republikeinse regering zich verenigen met het bestaan van lichamen, zoals deze in de Nederlandse nota zijn voorgesteld. De Republikeinse regering beaamt vol ledig wat haar delegatie over deze kwestie in haar laatste brief van 23 Juni ver klaarde; indien de Nederlanders voorne mens zijn de waarborg voor veiligheid ex rust in 't Republikeinse gebied aan een ge meenschappelijke gendarmerie op te dra gen, dan kan de Republikeinse regering dat niet aanvaarden. Ofschoon de Republikeinse regering be- feid is tot samenwerking in federaal ver band en ook op het gebied van de waar borg van de veiligheid in het land, moet haars inziens d'ie samenwerking gebaseerd worden op ^dè verantwoordelijkheid der afzonderlijke delen, diie in de toekomst delen van de federatie zullen uitmaken. Rekening houdend met het hierboven vermelde, betuigt de Republikeinse rege ring nogmaals haar bereidheid om- haar medewerking te verlenen voor het afschaf fen van de demarcatielijnen en het terug trekken van de troepen in de respectieve garnizoenen. Onmiddellijk na de vorming van de interimiregering zal die regering, volgens de opvatting van de Republikeinse rege ring, ook tot taak hebben de defensie van Indonesië te organiseren. In deze aange legenheid kunnen de „Nederlandse voor stellen, welke de Republikeinse' regering in hoofdzaak onderschrijft zoals blijkt uit de Republikeinse antwoordnota als basis worden gebezigd. De Republikeinse regering is er van overtuigd, dat over 'het wezen van de sa menwerking, zoals, bedoeld in de overeen komst van Linggadjati een zodanige over eenstemming is bereikt, dat met. de prac- tische uitvoering daarvan spoedig een aanvang kan worden gemaakt. De Republikeinse regering kan verkla ren, dat haar inziens de practische uit voering ten zeerste kan ^worden bespoe digd, indien de stappen, die wederzijds genomen worden, een terugkeer van we derzijds vertrouwen ten gevolge hebben. In dit geval is in de eerste plaats een vermindering van de troepenmacht van beide paf tij en nodig. Onder verklaring van haar bereidheid haar troepenmacht ook verder te verminderen met inachtne ming van wat daaromtrent in Linggadjati is overeengekomen, dringt de Republi keinse regering nogmaals bij de Neder landse regering aan op die vermindering van de legermacht. De Republikeinse regering is van me ning, dat met het aanvaarden van de bo ven vermelde voorstellen, voor Indonesië het moment gekomen is, om in alle op zichten een werkzaam aandeel in de we reldverhoudingen te hebben en om een aanvang te maken met de opbouw van dit land, dat zozeer heeft geleden. CONCERT IN HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS. Donderdagavond heeft de muziekvereni- eniging «„Wilhelmina", directeur J. Groot, een concert gegeven voor' patiënten en personeel van het Provinciaal Ziekenhuis. Onder de aanwezigen bevond zich ook de geneesheer-directeur Dr. Kraus. Door de uitingen van waardering bleek dat de uit voering op prijs werd gesteld. Het woord is aan.... Napoleon: Er zijn in de wereld slechts twee machten: de geest en het zwaard. Op den duur wordt hel zwaard, toch altijd door de geest overwonnen. Morgen viert Z.K.H. Prins Bernhard zijn 36ste verjaardag. De Prins in het uniform van luitenant-generaal. In Batavia constateert men dat president Soekarno in zijn antwoord aan de Neder landers soortgelijke concessies heeft gedaan als de afgetreden premier Sjahrir had willen doen. Sjahrir kon dit echter niet doen omdat hij de steun der linkse partijen miste. Daar Soekarno nu ook concessies doet meent men dat een terugkeer van Sjahrir als premier niet onmogelijk is. Soekarno deed zijn concessies nadat de linkervleugel op zijn besluit was terugge komen na de terugkeer van vice-minister Setiadjit, die Indonesisch afgevaardigde op de vakverenigingsconferentie te Praag was geweest. Naar verluidt heeft Setiadjit de linkervleugel overreed zijn oppositie op te geven. Gisteravond is de officiële tekst van .Soekarno's antwoord aan de Nederlandse regering bekend gemaakt. De reeds ge geven tekst blijkt grotendeels juist te zijn. Punt vier moét luiden: Volgens de rapporten van onze delega tie zijn wij verheugd te kunnen conclu deren, dat overeenstemming is bereikt over de kwestie van de intenimregermg. Voorbeelden noemend brengt de Republi keinse regering enige principiële inzich ten onder uw aandacht: de grote problemen, verband hou dende met .de uitvoering van Linggadjati, zullen behandeld worden door de beide delegaties. b) De interijnregermg zal ten spoedig ste worden gevormd en er zijn geen bezwa ren, dat de vertegenwoordiger van de kroon zitting heeft in de interimregering. c) De bevoegdheden van de de facto regering van de Republiek zullen volledig worden uitgeoefend door de gezaghebben de Republikeinse organen. d) De eerste taaie van de interim-rege ring zal zijn het totstandbrengen van fede rale organen, zoals aangehaald in de Ne derlandse voorstellen. Punt vijf moet luiden: De samenstelling van die federale orga nen moet epn kwestie van bespreking zijn in de interim-regering, waarin vertegen woordigers van alle delen, die later deel uitmaken van de federatie, zitting zullen hebben en kan. niet beslist 'worden door bilaterale besprekingen tussen de Neder landers, en de Republiek. Punt vijf blijft vei'der ongewijzigd. In punt tien moet voor „in de eerste plaats is nodig een vermindering van de troepenmacht" gelezen worden „in dit ge val zal een verdere vermindering van troepen van beide zijden in het bijzonder van grote waarde zijn". De puffende Nederlanders hebben giste- ren de warmste dag van de laatste hon derd jaar meegemaakt: De Bilt registreer de 36.9 graden Celsius en daarmee werd het record van 28 Juli 1911, dat „maar" op 35.6 graden stond met glans gebroken. De minimum-tempera tuur in de nacht van Donderdag op Vrijdag ging eveneens alle perken te buiten: de thermometers zakten niet lager dan 21.1°. Er was echter nog baas boven baas ook, want in Gilze-Rijen smolten de mensen bij een hitte van 38 - ga-aden Celsius weg en de Maastrichtenaren zaten er met hun 38.3 graden het allerwarmst bij. Deze tem peratuur-waarde blijft slechts 0.2 graad onder het maximum dat ooit in Nederland werd opgetekend en dat op naam staat van Warnsveld (38.6 Celsius op 23 Augustus 1944). In Groningen was het. beslist fris, want het kwik kwam er niet boven de 33 graden. De warmtecurve van Europa ver toonde een top voor Zuid-Nederland en België. Noord-Frankrijk kreeg een verkoelend onweers'buitje maai' de kérn van deze de pressie trok Vrijdagmiddag langs de Icust van ons land zonder definitieve opluchting te veroorzaken. Wel bracht een koele zee wind verademing en De Bilt verwacht dan ook, dat dit windje de abnormale tempe raturen van Vrijdag voor vandaag en morgen binnen redelijke grenzen zal hou den. De wind zal' echter toch weer naar het Oosten draaien, zodat er geen ingrijpende veranderingen in het algemene weerbeeld te verwachten zijn. I-Ievig onweer boven Londen. Eery der hevigste onweders sinds men senheugenis maakte gisteren, het radio grafisch verkeer van Londen naar landen overzee vrijwel onmogelijk. Een functior- naris van de Britse posterijen verklaarde, van de lonen, doch zij onder- r!a. x?r, rkij tegenkanting van de zijde MR.P. en radicalen. 2011 dachten een economische ba- w v.00r bet gehele land op te stellen tnot a ?ou bunnen blijken, hoever men da c loonsverhoging kan gaan zonder ori(l6^™scbe structuur van het land te Waarnemers voorspellen thans opnieuw dier,^ 6 Va* va'ri regering Rama- De Nederlandse marine-attaché in Londen heeft aan de Eerste Lord der Engelse ad miraliteit een legpenning overhandigd, afkomstig van de gemeente Middelburg en bedoeld als dankbetuiging aan de Engelse marine voor de bomen die zij' beschikbaar heeft gesteld voor de herbeplanting van Walcheren. Politie van Velsen ontdekt een comiplot De Economische recherche der gemeente Velsen is een enorme bonnenzwendel op het spoor gekomen die, naar het zich laat aanzien, tot de grootste affaires gerekend mag worden welke zich in ons land hebben afgespeeld. Het betreft een op zeer groote schaal gepleegd geknoei met suikercoupures. Het misdrijf kwam aan het licht doordat het de aandacht van een controlerende amb tenaar had getrokken, dat een bakker in IJrpuiden een coupui'e van 50 kg suiker bij een grossier had gehonoreerd. Bij een ver- hooi* kwamen vele feiten aan het licht en het gevolg was, dat tegen een groot aantal bakkers uit deze omgeving tot aan de Zaanstreek toe proces-verbaal is opge maakt. Tien der betrokkenen wonen in de gemeente Velsen. De hoofddader woonde in Heilo. Bij hem is de gehele administratie in beslag genomen. Conferentie van premiers in Oostelijke zóne Duitse premiers van vijf staten in de Sow jet-zóne. en hoofden van de centrale zonale besturen voor handel, voorziening, brandstoffen en energie, vervoer en land-- bouw hebben Vrijdag een besloten bijeen komst gehouden in het hoofdkwartier van het Sowjet militaire bestuur te Berlijn. Deze besprekingen, die verscheidene dagen zullen duren, handelen in de eerste plaats over een drastische herziening van en strenger toezicht op de economische en voorzieningsorganisaties in de Oostelijke zóne en niet zoals enige Berlijnse bla den zeggen over de vorming van een zogenaamd „presidium van premiers" of; Oost-Duits „parlement". Stormafchtige zitting van Hongaarse parlement In het Hongaarse parlement is het giste ren stormachtig toegegaan tijdens de stem ming over de regeringsmotie om bij wijze van spoedmaatregel vooraf de datum vast te stellen, waarop gestemd zal worden over het wetsontwerp, dat het driejaren plan voor Hongarije goedkeurt. De aan hangers van de regering riepen: „Fascisten'' en „vrienden van grootkapitalisten". De re gering kreeg twee derde meerderheid, nodig om het wetsontwerp urgent 'te ver klaren. Men verwacht, dat de wet heden zal worden aangenomen. Vry dagmiddag stond-het gehele óp „de Wildhoef" in Bloemendaal gelegerde bataljon in volledige gevechtsuitrusting aangetreden, om de beëdiging van de eerste luitenant Geyzen, de tweede luitenant Lam en korporaal Van Polar.en bij te wonen. De laatste werd wegens 24 jaren trouwe dienst gedecoreerd. - Burgemeester jhr. C. J. A. den Tex woonde met vele burgerlijke en militaire'autoriteiten de plechtigheid bij. Onze foto toont het moment van de eedsaflegging: commandant J. H. A. K. Gualtherie van Weezei leest de eedsformule voor. Een défilé eh een muzikale rondgang door Bloemen daal beslfften de ceremonie. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Parijs, dat de conferentie der drie mi nisters van Buitenlandse Zaken om 16 uur is geopend. De drie ministers hebben besloten om de inhoud van bun besprekingen over het plan-Marsliall strikt geheim t* houden. Klokslag vier uur arriveerde Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, aan de Quai d'Orsay, waar hij door Bidault ontvangen werd. Daarna reed de grote auto voor van Molotof (Sovjet-Unie), die vergezeld was van zes leden der Sovjet- Russische delegatie. Bidault heette Molotof welkom, terwijl de fotografen -zich ver drongen om de belangrijke persoonlijkhe den, verenigd in de voorhal van het mi nisterie, op de gevoelige plaat vast te leg gen. Bidault maakte met een grapje excuus voor de warmte, die zijn gasten te Parijs moeten verdurén, en ging hen vervolgens voor naar de „Salon des perroquets" („Pa pegaaienkamer"), waar de besprekingen onmiddellijk een aanvang namen. De eerste bijeenkomst der-drie ministers eindigde om- acht uur. De ministers zullen heden om 16 uur weer bijeenkomen. A.F.P. verneemt dat Bidault er op aan zou dringen, dat alle Europese landen geallieerde, neutrale en voormalig vijan delijke met uitzondering van Spanje in het plan zullen worden betrokken. Voorts verwacht men, dat Bidault' zijn beide collega's zou wijzen op de noodza kelijkheid om snel fe handelen, opdat de ministers in September over de behoeften en hulpmiddelen verslag zouden kunnen uitbrengen. Misschien wordt er aan het eind der .conferentie een communiqué gepublicee*^, Medegedeeld werd, dat Bidault heden avpnd een officieel diner ter ere der Sovjet- Drie gesneuvelden in Indië Drie soldaten van de Koninklijke land macht zijn in de afgelopen week in Indo nesië gesneuveld. Russische en Britse afgevaardigden zal geven. Ondanks het feit, dat de bijeenkomst officieel geheim is, meent men dat men op grond van de eerste bespreking twee oon- clusies kan trekken.' De Sovjet-Russische delegatie is naar Parijs gekomen met. een uitgesproken bekyngstelling voor het plan-Marshall. De Sovjet-Russische delegatie heeft de kaarten nog niet op tafel gelegd en bepaalt zich tot het inwinnen van inlichtingen, wat het plan in feite 'inhoudt. ZWEEDS SCHIP DOOR MIJN- ONTPLOFFING BESCHADIGD? Gisteravond arriveei'de het Zweèdsë s.s. Sonata op de rede van Vlissingen. Het schip, dat in zee vermoedelijk op een mijn is gelopen, werd door twee .sleepboten de Vlissingse buitenhaven binnengesleept. Ns\ar het zich liet aanzien was de schroef- askokér beschadigd en had het schip bo- demschade opgelopen. dat hij in zijn 40-jarige ervaring nog nooit zo'n ernstige atmosferische storing heeft meegemaakt. Zware regens brachten het Londense verkeer tot stilstand. Tegelijk ging een korte grillige tropische stormwind met een snelheid van 96 km per uw over het Zuiden van Engeland. Het spool- en wegverkeer werd stil ge legd en sommige straten werden onder water gezet door de Theems, die door de plotseling neerstromende regen na het prachtige zomerse weer, waarbij de ther mometer 30 graden Celsius aanwees scheen te koken. Het was de hevigste storm in 21 jaar. De mensen werden op straat door de krachtige wind op hun knieën ge drukt, wagens werden omvergeworpen en de dakpannen van de daken gerukt. Min stens' een persoon is om het leven ge komen. De parlementsgebouwen en een hoofdstation van Londen werden blank gezet. Nieuwe tarieven en vrijstellingen Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de Omzetbelasting gewijzigd. Het percentage van heffing, dat thans in het algemeen twee is, worden verhoogd tot drie en het percentages van vier verandert in zes. Het voor groothandelaren geldende percentage van een half blijft ongewijzigd. Een aantal noodzakelijke levensbehoef ten is, zowel bij fabrikanten als bij groot- en kleinhandelaren, van omzetbelasting vrijgesteld, zoals aardappelen, brood, fruit met uitzondering van bevroren fruit en geconserveerd fruit groenten, voor zover vers,- gezouten of gedroogd of ge koeld, doch niet bev-roren groenten en groentenconserven, melk, granen (rijst, gort) en meel en bloem van granen, voor zover niet verder bewerkt. Voorts, is ook nog een aantal andere noodzakelijke levensbehoeften vrijgesteld, doch alleen bij fabrikahten en groothan delaren. Voor bepaalde utilïtygoederen is een vrijstelling opgenomen bij levering door de fabrikant. De tot dusverre bestaande vrijstelling foor d.e levering van zeeschepen is uitge breid tot die van vrijwel alle schepen (met uitzondering van pleziervaartuigen) en tot verkeersvliegtuigen, welke hoofdzakelijk in Internationaal verkeer zullen wortlen gebezigd. De vrijstelling voor het vervoer van personen en goederen door middel van andere dan zeeschepen is grotendeels - vervallen. De producten van landbouwers, tuin bouwers, bosbouwers, veehouders en'vis sers zullen, voor 'zover zij niet zijn vrij gesteld hetgeen met de meeste belang rijke het geval is -voortaan met drie, respectievelijk zes percent zijn belast Bij levering door een fabrikant van bepaalde weeldegoederen is een belasting verschul digd van 15%. Bij uitvoer worden de percentages van de terug te geven belasting verhoogd. De formaliteiten zijn vereenvoudigd. Publiekrechtelijke lichamen zullen voortaan benodigde goederen slechts als ondernemer kunnen betrekken, voor zover zij werkelijk als ondernemer optreden. De afwijkende regelingen voor bakkers en banketbakkers en voor consumptie- ijsbereiders vervallen. Het aantekenen van de inkopen blijft als verplichting bestaan. Als overgangsregeling geldt, dat op de leveringen en diensten, welke vóór 1 Juli. 1947 zijn verricht, oude bepalingen van toepassing blijven, ongeacht of de facturen na 1 Juli worden uitgeschreven en of de verkoopprijs of de vergoeding na die datum wordt ontvangen. Senora Peron bij de Paus Senora Eva Duarte Peron is gisteren, als hoogtepunt v-an haar Europese tournée, door de paus in particuliere audiëntie ont vangen. De paus schonk senora Peron na afloop van de audiëntie, die bijna een half uür duurde, een fraaie goud-met-zwarte ro zenkrans. Toen mevrouw Peron het gebouw van de Argentijnseambassade verliet, had zich hier een menigte van enige honderden per sonen verzameld, maar tot botsingen, zo als die bij haar aankomst zijn voorgeval len, kwam het niet. Op haar tocht naar het vaticaan werd senora Peron door mo torpolitie begeleid. Senora Peron zal ook een bezoek aan Engeland brengen. Amerika beschuldigt Albanië. Bulgarije en Joego slavië van gewelddadigheden Tijdens de zitting van de Veiligheids raad heeft Amerika gisteren Albanië, Bul garije en Joego Slavië beschuldigd van het gebruiken van geweld jegens hun na- buurstaat, Griekenland. De Verenigde Staten vroegen de raad „haar volle autoriteit te gebruiken" ten einde hieraan een. einde te maken. De Amerikaanse afgevaardigde Austin zeide in de scherpste bewoordingen welke tot nog toe door een Amerikaan in de Vei ligheidsraad zijn gesproken, dat de diplo matieke en guerilla oorlogvoering in de Balkan bezig was voor de U.N O. een van de meest ernstige zaken te worden en hij verzocht de raad onmiddellijk alle voor stellen van de U.N.O.-Balkan corpmissie in behandeling te nemen. Verder stelde Austin voor een perma nente commissie' in te stellen voor het toezicht op de Noordelijke grenzen van Griekenland. Vertegenwoordigers van -de drie be schuldigde landen zowel als van Grieken land hebben aan de raadstafel zitting ge nomen voor de duur van het debat dat waarschijnlijk, enige weken in beslag zal nemen. De volgende spreker, de Griekse afge vaardigde Vassili Dendramis beschuldigde de drie Balkanlanden ervan dat zij een systeem van „vijfde colonne" toepasten. Hun doel was. zo beweerde hij, door mid del .van macht een cummunistische dicta-, tuur in te stellen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1