Tante Els Zeereisje met de „Van der Wijck" Oudheidkundige opgravingen in Heemstede U.N.O.-onderzoek in Bulgarije Ex-politie-inspecteur voor de rechters Een man als iii.... Predikbeurten ZATERDAG 28 JUNI 1947 IJMUIDER COURANT Zal de brug van t Oude Slot tcorden gerestaureerd? Er wordt in Heemstede gemompeld dat de gemeente binnenkort zal overgaan tot restauratie van de ruïne van de toegangs- brug tot 't Oude Slot, de bouwval van het voormalige Huys te Heemstede, de burcht van de vroegere Heren van Heemstede. Naar wij uit goedebron vernemen is het bericht in deze vorm niet juist. De ruïne van de brug zowel als de overige bouwvallen van het slot, zijn geen eigen dom der gemeente; zij zijn particulier be zit en kunnen uiteraard alleen door en voor rekening van de eigenaars gerestau reerd worden. Wel heeft de gemeente op verzoek van de rijksdienst voor de Monumentenzorg medewerking verleend bij de demontage van de brug-overblijfselen, die in de jongste, strenge winter zozeer geleden hadden, dat onmiddellijk ingrijpen nood zakelijk was om een latere restauratie niet totaal onmogelijk te maken. Onder leiding van een architect van bovenge noemde rijksdienst zijn alle nog reste rende \brugfragmenten op tekening ge bracht, daarna gedemonteerd en vervol gens door de g'emeentèlijke dienst vqn Openbare Werken elders opgeborgen. Monumentenzorg acht de restauratie van de brug belangrijk, daar het hier de enige in Nederland overgebleven brug uit bet rehaissancc-tijdpork betreft. De bouwvallen van het eigenlijke slot, waartoe deze brug toegang gaf, zijn van veel oudere datum, ten dele zelfs 'van vóór het jaar 1000. In 1405 werd het kasteel tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten geheel vernield; kort daarop is het her bouwd om tenslotte, na een glorierijk be staan van enkele eeuwen, in de Franse tijd te worden gesloopt. Meermalen is de veronderstelling geuit, dfet zowel tussen de fundamenten als onder de bedding van de voormalige slot gracht, die inmiddels geheel is droog ge vallen, tal van voorwerpen te vinden moeten zijn, die daar bij de verwoesting in 1405 terecht gekomen moeten zijn, en die dus uit de 13e en 14e eeuw stammen. De wenselijkheid van het doen van opgra vingen ter plaatse is daarom meermalen bepleit, maar tot nu toe is er nog nimmer uitvoering aan deze plannen gegeven. Thans heeft dè rijksdienst voor geschied kundig bodemonderzoek van de eigenaren toestemming verkregen, opgravingen als hier bedoeld, te verrichten en is definitief besloten daarmee nog deze nazomer een aanvang te maken. Terzake kundigen zijn over de vermoe delijke resultaten van dit onderzoek opti mistisch gestemd. Dat wil niet zeggen^jdat zij de vondst verwachten van bepaald unieke historische voorwerpen, zoals nog nergens elders in ons land zijn opgedol ven, maar wel wordt de opgraving ver wacht van min of' meer goed bewaard ge bleven gebruiksvoorwerpen en wapenen uit de vroege middeleeuwen, die een bij zonder welkome bijdrage kunnen vormen voor de te stichten Oudheidkamer te Heemstede. Zoals bekend, interesseert de vereniging Oud Heemstede-Bennebroek zich in 't bijzonder voor de stichting van dit plaatselijk museum, en ook het ge meentebestuur staat er niet onverschillig tegenover. Intussen- speelt bij deze eerste opgra vingen het toeval nog een grote rol. De rijksdienst voor geschiedkundig bodem onderzoek. gaat n.l. in gevallen als het onderhavige niet direct over tot een vol ledig bloot leggen van alle fundamenten en een uitgraven van de slotgracht over de gehele oppervlakte. In eerste instantie pleegt deze dienst zich te beperken tot een aantal proefgravingen, die deels op weten schappelijke overwegingen steunen, doch voor een ander deel ook zuiver toevallig zijn. Een soort steekproeven dus. Alleen indien en voorzover deze proefgravingen daartoe aanleiding geven, wordt dan tot een meer volledige opgraving overgegaan. De proefnemingen, waarmee zoals ge zegd, nog deze zomer wordt begonnen, zullen onder leiding staan van de heer P. Glazema, de secretaris van de rijks commissie voor het oudheidkundig bodem onderzoek te Den Haag. Hagenaars naar de rolschaatsenbaan De Haarlemmers, de heren Ooms en Serné lopen reeds geruime tijd met plannen rond een rolschaatsenbaan te exploiteren. In Bel glë wordt het rolschaatsen druk beoefend en toen de Haarlemmers daar wedstrijden hadden bijgewoond, waren zij van mening, dat er in ons land ook wel belangstelling voor zal be staan. De heren Ooms en Serné, handelende onder de naam ,,ENROS" (Eerste Nederlandse Rol schaateenbaan Ooms-Serné), hebben aan di gemeenteraad van Den Haag verzocht, een strook grond, groot 5000 M2. gelegen aan de De Savornin Lohmanlaan, te mogen huren, om daarop een baan te leggen en te exploiteren B. en W. stellen voor de grond voor de tijd van drie jaar te verhuren tegen een prijs van f 3000 per jaar. Het is de bedoeling, dat de baan half Augus tus in gebruik genomen wordt. Verwacht wordt, dat de sport spoedig ingang zal vinden. Belgische rijders zullen naar ons land komen, om aan wedstrijden deel te nemen. Als de ex ploitatie succes heeft, komen er in andere plaatsen ook banen en misschien komt Haar- tem dan ook aan de beurt. NIET BANG VOOR. DE COLORADOKEVER? De herhaalde waarschuwingen legen de colo radokever hebben blijkbaar niet voldoende in druk gemaakt bij een aantal tuinders in onze omgeving, die niet van zins zijn de nodige be spuitingen van hun gewassen uit te voeren. Twee hunner zijn thans door de Haarlemse politie straffef aangepakt dan met een waarschuwing alleen en kregen een bekeuring. J Ondanks weigering der Bulgaren om een com missie toe te laten De Balkan-enquêtecommissie van de «JNO heeft aan haar subcommissie van elf de opdracht gegeven de Bulgaarse grens te overschrijden, dit ondanks de tot tweemaal toe herhaalde wèigering van de Bulgaarse regering om deze commissie toe te laten. Dit besluit, dat beschouwd wordt als een der belangrijkste van een lichaam der UNO, sinds het bestaan der wereldorganisatie, werd tegen de ernstige bezwaren van de Sovjet-Unie in genomen. Het voorstel werd gedaan door de Amerikaanse gedelegeerde aan het einde van een besloten zitting, die een hele dag had geduurd en gewijd was aan de Bulgaarse weigering om een on derzoek door de subcommissie toe te staan, ongeacht wanneer de volledige commissie haar onderzoek over de wrijving in dit ge bied beëindigd zou hebben. Ondanks het protest van de Sovjet-ge delegeerde ondersteunde de commissie het Amerikaanse voorstel en gaf aan de subcommissie de opdracht „haar onder zoek inzake de incidenten aan de Bulgaarse grens te voltooien" en over de resultaten rapport uit te brengen. Verwarrende verklaring over plan-Marshall John Snyder, de Amerikaanse minister van Financiën en voorzitter van de natio nale adviesraad, die president Truman ad viseert omtrent programma's voor steun- verlenging aan diet buitenland, heeft op een persconferentie verklaard, dat het plan- Marshall Amerika niet definitief verplicht om Europa of enig ander deel der wereld financieel te helpen. De nationale advies raad, aldus Snyder, werkt geen plannen uit om de voorstellen van Marshall uit te voeren. „Was het dan niet Marshall's bedoeling om de Europese mogendhedenuit te no digen, zich te wenden tot Amerika voor hun noodzakelijke behoeften?" Het antwoord van Snyder op deze vraag luidde „Geenszins". De verklaring van Snyder wekte ver wondering, ofschoon men moest toegeven, dqt in de Harvard-rede van Marshall niet over dollars is gesproken. Snyder hield echter later een tweede persconferentie, nadat ten gevolge van zijn eerste de ministeries van Financiën en Buitenlandse Zaken waren gebombardeerd met vragen. Hij gaf toen nadere „ophel deringen", welke het duidelijk hebben ge mankt, dat zijn verklaring in het geheel niet in strijd is met de algemene inter pretatie van het plan-Marshall. De toe-' stand is dus geheel dezelfde als voor de verklaringen van Snyder, voegt Reuter er aan toe. Dit jaar verkiezingen in Hongarije De Hongaarse minister van Voorlich ting heeft medegedeeld, dat de partij der kleine boeren heeft besloten, dat er dit jaar verkiezingen moeten worden gehou den. De partij stelt echter kleine wijzigingen in de kieswet voor. De voornaamste is een nieuwe clausiile, welke is bedoeld om te voorkomen, dait fascisten candidaat worde*) gesteld voor het parlement;./ Donderdag waren de deelnemers aan de TT-races in Assen aangekomen en,in de loop van de middag daverden'de motoren op het circuit. Een foto van de startplaats, waar vandaag een grote drukte %al heersen. Gemeenten weer zelfstandig op financieel gebied Advies der Commissie-Oud De minister van Binnenlandse Zaken heeft op het congres der Vereniging van Nederlandse Gemeenten medegedeeld, dat zeer binnenkort een rapport van de Com missie-Oud bij hem zal worden ingediend. Daarin zou de commissie een voorlopige voorziening voorstellen, waarbij aan de gemeenten haar financiële zelfstandigheid wordt hergeven, zij het dan, dat nog een aantal gemeenten bijzondere uitkeringen zou dienen te ontvangen. ipe minister heeft voorts gezegd, dat de commissie er in het bijzonder naar zou hebben gestreefd, ook reeds voor de duur der voorlopige voorziening, het toezicht op de financiën der gemeenten weer in nor male banen te brengen, onder andere door aan de bijzondere uitkeringen geen bij zondere voorwaarden te verbinden. De minister zeide verder, dat hij met dit stre ven instemt en dat inmiddels aan de col leges van Gedeputeerde Staten is. mede gedeeld dat het onderzoek van de begro tingen van gemeenten beneden 20.000 in woners behoudens in bijzondere gevallen •aan deze colleges wordt overgelaten en dat overigens alleen ten aanzien van be langrijke en principiële besluiten nog overleg met de regering gevraagd wordt. Op een formele verklaring van de ge meenteraad, dat „noodlijdenciheidsvoor- waarden" worden aanvaard, zal in af wachting van de nieuwe regeling, niet worden aangedrongen. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 150 kisten tarbot en tong, 600 kisten schol, 50 kisten schar, 40 kisten poon tjes. 40 kisten horsmakreel, 40 kisten diversen, totaal 920 kisten Visprijzen: gr.'schol f29—f25, md. schol f29 —f25. zet schol f31—f22. kl. schol II f21—f 17, kl. schol III f8.20—f4,90, got f4,20—f 1,20. poon tjes f3—f2, wijting f 14—f 11,10 gestr., idém f9 —f6,10 dicht, tarbot II f52—f46, tarbot III f39— f37, tarbot IV f 23—f 23,'griet f21, alles p. 50 kg.; tarbot I f 1,32—f 1,16, gr. tpng f 1,68—f 1,50, md. tong f 1,52f 1,32, kl.md. tong f 1,54—f 1,48,',kl. tong n f 0,78—f 0,62. alles per kg. Besommingen. Kustvissers: IJM 231 f28, IJM 310 f 14, IJM 221 f 2253, IJM 237 f 23, IJM 343 f 779, IJM 264 f 6, IJM 262 f 848, IJM 211. f 21, IJM 239 f 5, IJM 241 f 638, UK 21 f 119, UK 44 f 70, UK 35 f 61, TX 49 f 937, TX 14 f 2219, HID 18 f 2812 HD 16 f 108, BR 41 f 440, BR 5 f 382, VD 60 f 1023, EH 20 f 914, UK 90 f 76, UK 202 f 1710, UK 86 f 882, UK 82 f 1115, UK 53 f 1556, UK 176 f 1269, UK 126 f 1810, UK 143 f191, UK 79 f1577, UK 22 f 1698, UK 4 f 682, UK 52 f 2294. Zwitserse uurwerken als smokkelobject De Schiedamse politie rolt een horlogecomplot op Een grote smokkelaffaire in Zwitserse horloges die in totaal ongeveer 4100 stuks met een gezamenlijke inkoopwaarde aan deviezen van 100.000 omvatte, is door de Schiedamse politie ontdekt. Zij arres teerde drie Schiedammers W. S„ T. R. en de goudsmid H. V. en diens echtgenote, alsmede een Rotterdamse mevr. B. Een proces-verbaal is naar de Zwitserse poli tie doorgestuurd, om twee Zwitsers, die eveneens deel uitmaakten van de smok kelbende, te vervolgen. De Zwitsers begonnen in Februari van dit-jaar in een auto een kleine partij prima Zwitserse horloges naar Schiedam te smok kelen, welke door de drie, nu gearres teerde Schiedammers, werden gekocht en verhandeld, rtiet een &inst van ongeveer tien gulden per horloge. Wanneer zij niet in staat waren de Zwitsers onmiddellijk te betalen, schoot mevrouw B. het geld voor. Alles ging goed, tot H. V. Jr. de Zivitsers opbelde om nu maar eens „een grote partij naar Nederland te brengen". De Zwitsers toerden dus weer naar Schie dam, nu met een partij van bijna 3000 horloges van minder goede kwaliteit, die ze voor 3 per stuk hadden ingekocht en die de Schiedammers voor 20 per stuk van hen overnamen. Toen de horloges in Schiedam aankwamen was het echtpaar V. juist met mevrouw B. via Brussel en Parijs naar Zwitserland. De politie aan wie ter ore gekomen was, dat in een café „een transactie" zou worden afgesloten met gesmokkelde Zwitserse horloges als object; besloot een onderzoek in te stellen, wat de arrestatie van W. S. en T. R. ten ge volge had. De reizigers werden Dinsdagavond aan de grens gearresteerd. De laatste drieduizend horloges werden in beslag genomen. Bezoek van Deense Esperantisten Van 28 Juni tot 7 Juli zal een gezelschap Deense esperantisten ons land doortrekken. Zij zullen ook Haarlem bezoeken en van Maandag tot Woensdag de gasterf zijn van.de Haarlemse Esperantisten. Op het programma staan onder meer een be zoek aan het orgelconcert op Dinsdag -1 Juli en een visite aan het Frans Hals Museum. Verder zullen uitstapjes worden gemaakt naar de'bloementuinen van Aalsmeer, de sluizen te IJmuiden en Volendam en Marken. Beïnvloeding in de getuigenkamer Twee dagen hield het Alkmaarse Tri bunaal zich bezig metde zaak tegen de voormalige politiekapitein, de 58-jarige J. J. S., die geruime tijd inspecteur van politie in Haarlem is geweest. Hij werd na een 36-jarige politieloopbaan tijdens de bezetting chef van het Alkmaarse politie corps. Verdachte zei lid van de NSB te zijn geworden in het najaar van 1940, zulks om zijn toemalige chef, de Com missaris van Politie, de heer E. H. Tenckink te Haarlem, met wie hij niet goed kon opschieten, te „intimi deren". Acht weken later had hij uit gewetenswroeging weer bedankt. De opdracht om een Joodse onderduikster in Alkmaar te arresteren was hem, naar hij zeide; door de S.D. uit Amsterdam gegeven.- 'De beruchte SD-ers Maarten Kuiper en W. C. Mollis, die aan de mis handeling van een illegale werker hadden deelgenomen, verklaarden dat S. het ini tiatief hiertoe had genomen, hoewel ver dachte zelf volhield, niet-aan de mishan deling te hebben meegewerkt. Op de vraag van de voorzitter aan Kui per, waarom hij op 12 Mei gunstiger ver klaringen had afgelegd, zei deze, dat hij zich op die dag door S. in de getuigen kamer had laten beïnvloeden. S. zou toen gewaagd hebben: „Leg een gunstige ver klaring voor me af, dat scheelt me 5 jaar". Verdachte ontkende zulkis gevraagd te hebben. Het Tribunaal vond in de verkla ringen van de beide SD-ers aanleiding de dagvaarding, die aanvankelijk sprak van .niet beletten van de mishandeling", aan te vullen met de clausule, dat hij „aan deze mishandeling heeft deelgenomen". Uitspraak 9 Juli. HET ONDERWIJZERS-TEKORT Zal spoedcursus meer dan 1500 leerkrachten geven? Een van de maatregelen die genomen worden om in het nijpende tekort aan on derwijzers te voorzien, is de spoedcursus van een jaar die aan de kweekscholen ge opend wordt voor jongelui die Middelbaar Onderwijs genoten hebben. Aan de openbare kweekscholen hebben zich daarvoor 1000 gegadigden aangemeld. Het aantal van de bijzondere kweekscho len is nog niet bekend, maar er kan toch wel aangenomen worden, dat daar ten minste 500 opgaven zijn binnengekomen. Bij elkaar over een jaar $us 1500 nieuwe leerkrachten. Dr. H. van der Loos voorzitter der classis van de Ned. Herv. Kerk In de vergadering van de classis Haarlem der Nederlands Hervormde Kerk is in de vaca ture van voorzitter gekozen dr. H. van der Loos, predikant van Haarlem-Noord. Hij volgt ds. G. A. Barger op. Als afgevaardigde-ouderling naar de Generale Synode werd aangewezen de heer H. J. Voors uit Heemstede. De vergadering ver wierp het voorstel over het inzegenen van hu welijken van hen, die vroeger gescheidéh zijn geweest, doch besloot de Synode te verzoeken de aangelegenheid opnieuw in studie te nemen,, Tenslotte werd het reglement kerkelijke mede werkers aanvaard. Het hoekje van Beste kinderen! Hoewel er deze week verscheidene brief- .jes in de bus laen, zijn we toch niet aan de. honderdste nieuwe kleine nicht of neef toe gekomen. De verrassing blijft dus nog even in petto. Jullie genieten zeker wel heel erg van hel nu geheel vrij gegeven strand, hè? Als je dan zo fijn in je badpak door .de golven buitelt, moet je eens één- ogenblik denken aan de kinderen van de kleine straatjes in Amsterdam of een andere grote stad, diè de hele broei-warme dag tussen hoge, muffe huizen moeten spelen en dan dik wijls toch nog tevreden zijn, omdat ze een voudig niet anders weten. Wanneer jullie dat eens bedenken valt. het je beslist véél lichter om met een vriendelijk gezichtje te gehoorzamen als moeder je eens vraagt om een middag op broertje te passen, of een boodschap te gaan doen als je net van plan was fijn naar het strand te gaan! En hu onze brieven. TORTELDUIFJE vertelt me van haar grote broers en zuster. Jij zal wel erg ver wend worden als jongste, is het niet? Jullie doen nu zeker wie het eerst zijn konijntje vet en dik heeft, hè? GERDA P. mag natuurlijk weer in ons hoekje terug komen, al heeft ze ook een heel lange tijd niets van zich laten horen. Ik was je naam toch nog niet vergeten, Gerda! En ik hoop dat ik nu wat geregel der briefjes van je ontvang. Wat je schuil naam betreft, die zul je toch moeten ver anderen, want hij is er al. Misschien weet je nog wel een andere aardige naam? Ook SPERWER heb ik een tijdje moeten missen, maar nu kreeg ik toch een fijne lange brief van hem. Wat een heerlijke schoolreis heb jij in het vooruitzicht, zeg! Ik wilde wel, dat ik mee mocht! Kun je dat niet eens aan je onderwijzer vragen? Ik kan me voorstelden dat er voor zo een uitge breide reis een boel geld nodig is! Schrijf je. eens gauw hoe het uitstapje je bevallen is? WATERGEUS is zeer verbolgen omdat hij vorige keer niet in het hoekje aanwezig was. Het ergste is, Watergeus, dat ik hele maal geen brief van je heb ontvangen! Ik vermoed dus. dat jullie hem vergeten zijn té posten of dat er na verzending iets mee gebeurd is. Het is lammer, maar we zullen hopen dat zoiets niet meer voorkomt. Ook ANEMOONTJE is om dezelfde re den een beetje boos, maar als ze mijn ant woord op de brief van haar broer gelezen heeft, zal ze het wel begrijpen, denk ik. Waat zul jij heerlijk in de speeltuin geravot hebben, zeg! Je zou zeker wel iedere dag een schoolreis willen maken in plaats van leren, hè? Al was er deze keer weer geen grote teke ning, AMAZONE. toch ben ik bij elke brief weer blij met een kleine krabbel! Had je deze laatste nu nagetekend, of zelf ver zonnen? Veel pleizier in het circus hnm-t SNEEUWBAL vertelt me, dat ze geweest verleden week, zodat ze niet ven kon. Gelukkig heeft het niet lang duurd, want dat zou jammer zijn met w mooie weer, vind je niet? Ik kan me vn™ stellen dat je ook wel mee naar Texel willen, maar als je in m de huishouding heel erg nodig bent. moet je die taak maar zo pleizierig mogelijk opvatten, dan istS voor de anderen ook niet zo'n erg gemis ali moeder er een tijdje niet zijn kan. Voortaan niet meer ónder de les aan mij schriivpn Sneeuwballetje! CQ< En zo zijn we weer aan het eind van haf wekelijkse rijtje gekomen. Tot volgende week dus' tante éls. Voor jonge hersens Goede oplossingen van het raadsel van vorige week kwamen van: Tortelduifje Gerda P., Watergeus, Anemoontje en Arna zone. De juiste oplossingwas dan ook: ka, ka, tak, krat. kaart, karaat, en wakker, akker, krak, kar, ra, r. Ditmaal een raadsel, dat uit woorden ?an vier en drie letters bestaat. Op de stippen moet je ze invullen en dan vormen de eind. letters op de kruisjes een bekend spreek woord van 29 letters en 8 woorden. Succes? 1 uiting van vrolijkheid 2 plaats op de Veluwe, 3 tegenstelling van liefde 4 meisjesnaam. 5 patroon, hoofd. 6 minder dan twee. 7 Javaans voor rivier 8 afkorting van „moeder", 9 afmeting. 10 groente. 11 keer. 12 gek. 13 havenmuur. 14 visgereedschap. 15 niet hoog. 16 omroepvereniging. 17 rund uit Afrika 13 droogvallend stuk zand. 19 duw buiten de'dijken. 20 grootmoeder. 21 stenen potje in de stoot 22 met. 23 ingang. 24 jongensnaam. 25 leer je op school. 26 afval van de kaasfabriek 27 waar Zaandarr. aan ligt. 28 voormalig eiland in het IJsselmeer. 29 onbewoonbaar huis. X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X Concert in „Velserbeek" en concoursplannen Hedenavond zal in het park „Velser beek" een muziekuitvoering plaats hebben, die verzorgd, wordt door de muziekvereni gingen „IJmuider Harmonie" uit IJmuiden en „Wilhelmina" uit Santpoort. Het pro gramma bestaat hoofdzakelijk uit con- ccursnummers, waaronder een fantasie van Planquette. Dirigent van beide muziekgezelschappen is de heer J. Groot. Onder zijn leiding hoopt „Wilhelmina" Zondag 6 Juli deel te nemen aan het concours te Diemen, waar voor het volgende nummer verplicht is: Second Suite van Holst. Als vrij nummer is in studie Grande Marche van Herogree Frangois. ATTRACTIE VOOR HET PUBLIEK: Het 850 ton metende m.s. „W. F. van der Wijck" van de rederij Koppe heeft een proefvaart op de Noordzee gemaakt met circa tweehonderd genodigden aan boord. Het was een feestelijke inwijdingstocht, opening van'een reeks zeetochtjes, die het publiek van Zaterdag af iedere dag kan maken. Met de geheel gerestaureerde boot (zij werd indertijd naar Duitsland ge sleept om bij de Duitse marine-opleidiïig dienst te doen) werd vijf mijl Westelijk gevaren, waarna over een rustige zee en onder een stralende hemel in Noordelijke richting de tocht langs de kust' begon. Zorgvuldig werd dg „schoongeveegde" ruim één mijl brede vaargeul gehouden, die langs de geheele Nederlandse kust om de vijf mijl met boeien is aangegeven. Ter hoogte van Noordwijk en op de te rugweg hadden de passagiers een unieke gelegenheid om van zeer nabij het werk van een flottilje mijnenvegers gade te slaan. Paarsgewijs doorkruisten de snelle boten het nog ondoorzochte gebied. Na enige tijd kwam de flottiljeleider 405 langs zij. De passagiers verdrongen zich allen aan bakboord, toen een lijn werd uitgeworpen en de commandant een telegram overhan digde voor de commandant van de Mij- nenveegdienst, die als genodigde aan boord van de „Van der Wijck" vertoefde. Na' een zeer snelle st,art (deze mijnenvegers kun nen een uursnelheid van 39 mijl halek) was het vaartuig spoedig uit het gezicht verdwenen. Men ondervond overigens, dat het vijf mijl uit de kust geenszins eenzaam is: Ame rikaanse 'en Engelse vrachtvaarders, een enkele coaster en verscheidene plezier jachten maakten er eqp „drukke buurt" van. Ter hoogte van Noordwijk werd het roer gewend voor de terugreis. Voorbij Scheveningen doemden weer de grijze neuzen van de ijverige mijnenvegers op, de 405 kwam nogmaals op bezoek en de commandant Mijnenveegdienst sprong over. Een grote Amerikaanse vrachtvaarder, met graan op weg naar IJmuiden, groette mqt een goedmoedig gebrom van zijn stoom fluit. Bij terugkeer in Scheveningen had de „Van dei' Wijck" in ruim drie uur der tig -mijl afgelegd-. De oude lijnboot Enk- huizen-Staveren had weer eenis „echte zee" onder zich gevoeld. Maximaal zeven honderd passagiers kan zij per zeetocht meenemen. Onderweg zal het hun aan niets ontbreken, daar staat de steward in de met stalen meubels en blauwgrijze bekleding geheel nieuw ingerichte eersteklas-kajuit borg voor. Inlevering vacantiebonnen Bouwvakarbeiders, leden van de Neder landse Christelijke Bouwarbeiders Bond, kunnen de resterende vacantiebonnen in leveren hedenmiddag bij de heer Verbaan, Tuindersstraat 102. De uitbetaling t ge schiedt 3 Juli. Voor Santpoort is de in levering a.s. Dinsdagavond bij de heer L. Kuiper, Gladiolenstraat 3. Voor leden van de EVC is de inlevering a.s. Woensdagavond, voor de overige orga nisaties a.s. Donderdagavond in het Pa tronaatsgebouw, Willemsbeekweg. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg „Kunt u liet lezen?" Ik herhaalde het nummer. De boodschap" luidde: „Heb costuum nodig voor andere scène. Ben om negen stipt aan de artisteningang". Pas toen-ik in de cel stond, drong het tot mij door, dat mijn opdrachtgever blijk baar vergeten was zijn naam te noemen. Maar ik had het nummer al aangevraagd en aan de andere kant was de hoorn al opgenomen. Een vrouwenstem vroeg, wat ik wilde en herhaalde, toen ik uitgespro ken was: „Goed. Om negen uur aan de in gang". Ze hing de hoorn op. Peinzend bleef ik staan. De vrouw had eerst „Hallo" ge- zegd_en toen haar naam genoemd. En die naamhaastig bladerde ik in het tele foonboek. Daar! Ik had het goed verstaan, Het nummer klopte. Ebba Söderman, zan geres, Birger Jarlsgarten 45, las ik met kloppend hart. Ze was dus thuis, ze was dus niet in het ziekenhuis. Mij'n gedach ten wervelden door mijn hoofd als blade ren in de herfstwind, Pas toen ik aan mijn tafeltje terug was en de vragende blik van mijn opdrachtgever op mij gericht voelde, herinnerde ik me de boodschap, die me opgedragen was. Als tegenprestatie voor de kléine dienst, die ik hem bewezen had, had de onbekende een coupe vanille-ijs voor me laten brengen. Genietend begon ik van het ijs te lepelen. Toevallig viel mijn- blil? op de ongeleende, toen hij ge schrokken in elkaar kromp en omkeek. Een kellner had een blad met glazen laten vallen. Eerst wist ik niet, wat mij aan dit gebaar zo opviel, maar plotseling begreep ik het: deze man was helemaal niet doof, hij was zelfs niet hardhorend. De kellner, die het blad had laten vallen, stond zelfs zo ver van hem af, dat het lawaai nauwe lijks tot hem door had kunnen dringen. Bovendieneen dove op het toneel! Als figurant, als de regisseur een bepaald type nodig had, zou het desnoods nog gaan. Maar als partner van Ebba Söderman. Daar klopte iets niet! Het feit, dat hij in een of andere, mij voorlopig nog onbeken de verhouding stond tot de zangeres, was voor mij reden genoeg mijn neus hierin te steken. Ik was nu eenmaal in hoge mate geïnteresseerd in de mooie, popu laire Ebba Söderman, sinds Mariana eens tegen een late bezoeker gezegd had: „Je hebt zelf gezien, hoe Holms alleen maar oog had voor Ebba". Duidelijk hoorde ik Mariana's mooie, donkere, nu voor altijd iwijgende stem en Hallströms antwoord... Olav Hallström! Bijna verslikte ik me in mijn lepel ijs. Met een schok drong het tot me door. Ik wist immers, dat ik de zon derlinge stem van deze figuur eerder ge hoord had! Die man daar was Hallström. Hallström, Gösta's vijand, die tegen Ma riana gezegd had: „Die verdomde Holms! Een beetje dynamiet in zijn kamer, qf iets in zijn glasMaar het hoeft immers niet altijd dynamiet of vergif te zijn! Een goed gemikt schot doet het ook.... De opwinding, die.zich van me meester maak te, was zo 'hevig, dat ik een ogenblik ge doofde te moeten opspringen en alarm slaan. Maar als ik me eens vergiste? Ik stond óp om een tijdschrift te halen ën terwijl ik dicht langs de tafel van de vreemde liep, gelukte het me duidelijk de letters OH op zijn zegelring te ontcijfe ren. Waarom had hij niet zelf getelefo-- neerd? Waarschijnlijk opdat men zijn stem hiiet zou herkennen, de telefoon van Ebba Söderman zou wel beluisterd worden. „Heb costuum nodig voor andere scè ne". Het klonk onschuldig genoeg voor een toneelpartner, als men hem tenminste niet zag! Maar ik had hem door! Hij was 'het prototypé van een spion en -een ver rader, en het was duidelijk, dat dit part nerschap op iets anders dan het toneel betrekking had. Nu begreep ik ook zijn zonderlinge kledij. Na de móórd gepleegd te hebben als hij tenminste werkelijk de dader washad hij 't niet meer gewaagd thuis te komen en nu wachtte hij op een gunstige gelegenheid om te vluchten. In elk geval was ik vastbesloten hem niet meer uit het oog te verliezen. Het publiek in het restaurant wisselde voort durend. Slechts één man, van het type muismans, bebrild en rijkelijk voorzien van sproeten, bleef hardnekkig in zijn hoekje zitten. Ditmaal was mijn veron derstelling, dat ik het voorwerp van zijn belangstelling was, er vast niet naast. Eigenlijk was de situatie zeldzaam grap pig: ik zat hier onder bewaking, terwijl ik op mijn beurt een ander bewaakte. De man met de zomersproeten bestelde zijn vierde koffie, toen de krantenjongens met de avondbladen binnenkwamen. Belang rijke politieke berichten en schokkend oorlogsnieuws werd luid uitgeschreeuwd. Iedereen kocht een krant. De man, die ik voor Hallström aanzag, gunde zich echter geen tijd het oorlogsnieuws te lezen. Hij vouwde zijn krant onmiddellijk open en bestudeerde aandachtig de pagina plaatse lijk nieuws. Ik had graag zijn voorbeeld gevolgd; ik vroeg me af, waarom zijn trek ken zich plotseling ontspanden en zijn dikke lippen zich spitsten, alsof hij een triomfantelijk gefluit wilde uitstoten. .(Wordt vervolgd). IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaal straat. 10.30 u.: Ds. A. die Bruin van Wer kendam; 7 uur: Ds. Ouwehand van Wijk a. Zee, Jeugddienst. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 u.: Ds. S. E. Wesbon'k; 3.30 u.: Ds J. v. Buuren.' Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 uur en 5.15 uur: Ds. L. E. Oosterhoff van Over- schie. Chr. Geref. Kerk. 10 u. en 4 u.: Ds. A. Zwiep. Oud-Kath. Kerk. 10 u.: Heilige Dienst; 7. uur: Vesper. Leger des Heils. 10 u.: Heiligingssamen komst; 7 uur: Openluchtmeeting: 8 uur: Verlossingssamenkomst. Leiding: Kapiteins De Zoete van Amsterdam. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk. 10.30 u.: Ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. (Goede Herderkerk);. 9 u. Ds. J. v. Buuren; 3 u.: Ds. S. E.-Wesbonk. Crematorium. 10.30 u.: Ds. J. v.. Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv. 10.30 u.: Ds, Hei- dinga van Haarlem. Verg. v. Gelovigen. Willemsbeekweg 38. 10 u.: Eeredienst; 5 uur: Evangelisatie de heer K. Rozendal van Den Haag. Woensdag 8 uur: de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie. 4 u.: de heer A. Th. Polderman uit Den Haag. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Jo(hs. Bronsgeest. Geref. Kerk. 10 u.: Ds. A. C. van Nood. 4.30 uur: Ds. A. C. van Nood BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeente. 10 u.: Ds. J. Pih. Haumersen. Maranatlia. 10 u.: die heer A. Th. Polder man uit Den Haag. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. P. A. Tichelaar, zang Kerkkoor. Kapel. 5 uur: Ds. G. Grootjans. Gebouw „De Toorts"; 10 u.: Ds. L. Bodaan. Geref. Kerk. 9.45 u. en 5 u.: Ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 8.45 en 7 u» Ds. B. A. Bos. Thans zijn alle kustvaarders in Indië aangekomen Woensdag zijn de twee scheepjes, die nog van Rotterdam naar Batavia onderweg, waren om het op 8 Maart vertrokken con- vooi te completeren, te Tandjong Priok aangekomen, namelijk de „Beta" en de „Unitas". Men zal zich herinneren dat he eerste deel van de reisnogal met enige tegenslag verliep. In het Kanaal verloo men eikaar door mist uit het gezicht en ee poging orn te verzamelen mislukte ten de Later kwamen er nog wederwaardigheden in de Golf van Biscaye, die het ten sione noodzakelijk maakten, dat alle coasters op eigen gelegenheid- de reis vo°rtz? Slechts de „Beta" en de „Unitas di minste snelheid konden ontwikkelen, we ven bij elkaar. Op het laatste trajeci de „Befca" haar zusterschip moeten as-is* teren. GEVONDEN VOORWERPEN. In kamer 4 van heb Hoofdbureau van Politie zijn elke werkdag (met ujtzona ring van Zaterdagmiddag) tussen U en 16 en 17 uur inlichtingen te krijg over de volgende voorwerpen: handschoen, twee portemonnaies, enige sleutels, babymuts, kindert:a%!,Tf rij jas, ring met steen, kinderjasj.e, briefje, bril, collier, bos schoenveters, Deze voorwerpen werden in de Velsen gevonden in de week van -u Juni. AFHALEN NIEUWE BONKAARTEN. De bewoners van IJmuiden, Velsen ao._^ en Driehuis wier namen beginnen - letters Ar tot en met BI, kunnen 30 Juni nieuwe bonkaarten afhalen Patronaatsgebouw. Dinsdag 1 Juli zijn aan de beurt ters Bm tot en met C. j-, Meebrengeft gezegelde TD (zon_n7 Jegvel) en de lopende bonkaarten t

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6