IJmuider Courant Amerikaanse financiële hulp voor Indonesië Voorwaarde: onmiddellijke vorming van een interim-regering Parijse conferentie opent nog geen hoopvolle perspectieven Veemarkthallen in 'sHertogenbosch door brand verwoest Eros keert terug I Weerbericht 61e Jaargang No. 18670 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en ^Mnlstratle 6437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, I foon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. p^kfcerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooirt KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 30 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest-* dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem fluewWETON KOMT TUSSENBEIDE Amerikaanse regering heeft voor een verrassende ontwikkeling der Indone- he kwestie gezorgd door het zenden van een nota aan de republikeinse regering. 5lsC jn gelezen wordt op de noodzakelijkheid van totstandkoming ener interim- rine OP federatieve basis, en wel onmiddellijk. De Amerikaanse re.gering ver- kliart z«ch in het geval dat de republikeinen daartoe hun medewerking verlenen, wÜrid om besprekingen te voeren met vertegenwoordigers van Nederland en van a •jiterimregering over financiële hulp bij het economisch herstel van Indonesië. De tl werd door bemiddeling van de Amerikaanse consul-generaal te Batavia, Walter Foote aan de regering van de republiek overgemaakt. Dfi tekst der nota luidt: De Amerikaanse regering heeft met Jdoening kennis genomen van de voor de berichten, dat ce gedelegeerden van JreDubliek en de Nederlanders aanzien de vorderingen gemaakt hebben t.a.v. 1 overeenkomst voor de spoedige op- Ti'rhting van een federale interim-regering voor geheel Indonesië. De Amerikaanse regering heeft met stijgende bezorgdheid het gevaar, verbonden aan het niet-na- Len van de overeenkomst van Ling- adiati onder ogen gezien De V. S. moeten zich noodzakelijkerwijze bezig houden met de ontwikkelingen in Indonesië, gezien de helangrijkheid van Indonesië als een der factoren voor het herstel van het interna tionaal evenwicht, zowel economisch als politiek. De Amerikaanse regering wenst derhalve de'Indonesische republiek er op te wijzen, dat uit een voortduren van de impasse waarschijnlijk ellende geboren wordt ZÜ wil tevens wijzen op de voor delen, die een spoedige overeenkomst en «n streven naar samenwerking om de moeilijkheden waar Indonesië voor staat te overwinnen, zullen opleveren". De regering der Verenigde Staten is van mening, dat de onmiddellijke vestiging vaneen centrale interim-regering voor In donesië op federatieve basis, zoals door de Nederlandse regering is voorgesteld en in beginsel door de Indonesische republiek is aanvaard, dringend noodzakelijk is. Uit de tekst van de overeenkomst van Ling- gadjati blijkt duidelijk, dat een. overgangs periode werd beoogd (-tussen heden en 1 Januari 1949), gedurende welke Neder land de souvereiniteit en het uiteindelijk '*ezag in Indonesië zou behouden. De rege ring der Verenigde Staten dringt er bij de Indonesische republiek derhalve op aan zonder uitstel mede te werken aan de on middellijke vorming van een federale in terim-regering- Zij vertrouwt, dat wan- peer de overeenkomst op dit punt zal zijn verwèzènlijkt, de overblijvende kwesties in een geest van goede wil zullen worden opgelost. De regering der Verenigde Staten ver wacht, dat de vestiging van de interim regering op basis van wederzijds welzijn de politieke stabiliteit zal verschaffen, welke eerste voorwaarde is voor de afwik keling van een positief programma tot' economisch herstel. Derhalve is de rege ring der Verenigde Staten bereid om, na dat de interim-regering zal zijn gevestigd m de medewerking van beide partijen vol gens constructieve lijnen is verzekerd, in dien dit gewenst wordt, met vertegen woordigers van Nederland en die van de interim-regering (bestaande uit vertegen woordigers van de republiek en van de andere samenstellende gebieden) bespre- kagen te voeren over financiële hulp bij bet economisch herstel van Indonesië". Republikeinse delegatie secretaris naaf Djocja „De Amerikaanse nota heeft de oorlog !n Indonesië vermeden", verklaarden Indo nesische kringen volgens U.P. en waarne mers merkten tekenen op dat de politieke i militaire spanning in Indië minder wordt. De Amerikaanse aide-mémoire die door het Amerikaanse consulaat-generaal aan ce Indonesiërs overhandigd is, heeft naar Ken gelooft de doorslag gegeven tot de jongste gebeurtenissen, waaronder het vertrek naar Djokjakarta van Ali Boe djardjo, secretaris-generaal van de Indo nesische delegatie. Zijn vertrek naar de Republikeinse hoofdstad volgde na een conferentie van twintig minuten met Gou verneur-generaal Van Mook en andere Nederlandse autoriteiten van hoge rang. Op het station vertelde Boedjardjo aan United Press: „U kunt over mij zeggen dat tic optimistisch ben". Volgens gezaghebbende kringen is Boedjardjo naar Djokjakarta teruggekeerd op verzoek van Van Mook om van pre ssent Soekarno een schriftelijke bevesti- Pi? te verkrijgen dat de Indonesiërs be- Kid zi;n om de Nederlandse souvereiniteit en '°oslissingsbevoegdehid in de interim- ^Sering te accepteren. De „Johan de Witt" stootte .op een wrak Set s.s. „Johan de Witt", dat met troe- - op weg was naar Indië, is elf mijl ten Bant Vafl de Zuidpunt van het eiland ,U a °P een wrak gestoten. Er ontstond aJ~ waterlijn een lek aan de voor- Wvi getopt kon worden. Het schip terdL rna de reis voortgezet en is Za ag m Soerabaja aangekomen. Dagiseh einde van fietstochtje t,lfr mersjes uit Apeldoorn, die een fiets- aan»» ?.0r Limburg maakten vroegen nét m'Ltaire bestuurder van een truck Sen J, ^Warm vonden, om verder te fiet- o!a&eÏÏGS en de rijwielen kregen een Venrav 0n°ïïer t op de oplegger. Tussen S-van d viel de 19-jarige Jeanne 'n ij!au^°' doch kleef met een arm in *ouw han§en- ZiJ werd onge- meegesleurd, voordat kürdp de chauffeur op het ge- ttïutst<JÜ?erkzaarn maakte. Een dokter Was. da^ het meisje overleden Een woordvoèrder van het Indonesische leger zeide'dat de stellingen van het In donesische leger opdracht hebben gekregen om op hun hoede te blijven. Hij verklaarde dat zulks door het Republikeinse opperbe vel was bevolen, ondanks de officiële Ne derlandse tegenspraak van beweerde voor bereidingen tot een aanval, die volgens In donesiërs zou worden ingezet. De woordvoerder zeide dat de Indone sische strijdkrachten bevel hebben ge kregen om slechts in actie te komen, wan neer zij worden aangevallen. Intussen is het tijdstip dat in de Repu blikeinse mededeling genoemd werd als be gin van Nederlandse militaire actie (heden ochtend 6 uur) zonder incidenten voorbij gegaan. Fiat op Sjahrir's politiek Volgens het republikeinse persbureau „Antara" is het waarschijnlijk, dat mr. Amir Sjarifoeddin, de tegenwoordige mi nister van Defensie, minister-president zal worden. Sjahrir is benoemd tot persoonlijk adviseur van Soekarno. In republi keinse kringen te Batavia verneemt Aneta, dat de benoeming van Sjahrir tot adviseur van. de president moet beschouwd worden als een duidelijk bewijs, dat de president volledig in stemt met de politiek van Sjahrir en deze politiek ook ten uitvoer wenst te brengen. Ook Britse nota Naar verluidt is ook een Britse nota aan de- republikeinse regering gezonden, waarin eveneens wordt aangedrongen op medewerking aan de totstandkoming van een interim-regering. Bananen voor kinderen tot vijf jaar Op 3 Juli zal voor kinderen tot 5 jaar een nieuwe bon voor 500 gram bananen bekend gemaakt worden- Het is voorts nagenoeg zeker dat om streeks midden Juli op de sedert Novem ber 1946 lopende bon overal in het land bananen zullen zijn afgeleverd. Aange zien .de verstrekking van bananen afhan kelijk is van allerlei factoren welke met de transitohandel in dit product samen hangen, zal het enige tijd duren voordat op de nieuwe bon kan worden afgeleverd. Bouw van acht woningen in Overveen De heer J. A. van Asdonk heeft in op dracht van het gemeentebestuur van Bloe- mendaal aanbesteed het bouwen van acht woningen op eep terrein, gelegen aan de Tetterodeweg te Oven-een. Ingekomen wa ren 16 biljetten. Laagste inschrijver was M. van der Bent uit Wassenaar voor 120.800. Het is weer mogelijk met de Vaticaanse Staat en met Bulgarije te telefoneren. Op 3 Juli wordt in Wateringen een auto matische telefooncentrale in dienst gesteld. Het netnummer is K 1742. De bussen worden steeds maar groter In New York kan men momenteel de hier boven afgebeelde kolossale autobus zien rondrijden, die plaats biedt aan zestig pas sagiers en voorzien is van voor- en achter- Stuur, om het manoeuvreren in het drukke verkeer te vergemakkelijken. Het woord is aan. Romain Rolland: De eerste plicht van een volk is aan de eenheid der mensen te arbeiden, niet door de kracht van wapenen maar door de kracht van de geest Ontactischvoorstel van Molotof Waarnemers te Parijs zijn van mening, dat de besprekingen van de drie ministers van buitenlandse zaken heden mogelijk een keerpunt zullen bereiken. Algemeen wordt siangenomen, dat men tot de „vrije Zondag" besloot om Bevin en Bidault tijd te geven, Sevjotrussische voorstellen over de voor gestelde Amerikaanse hulp te verwerken. Deze voorstellen zouden dan zijn gedaan, nadat Molotof instructies uit Moskou had ontvangen. Volgens een diplomatieke correspondent te Parijs is het thans bekend, dat Molotof een verzoek aan de V. S. om een definitie van de toekomstige Amerikaanse hulp en de verzekering, dat het congres een derge lijke hulpverlening zal goedkeuren, indien Europa met algemene stemmen aan de V. S. een plan voorlegt, als kwestie aan de orde heeft gesteld. Engeland en Frankrijk noem den een dergelijke stap in dit stadium een tactische fout en een, die waarschijnlijk niet tot het doel zal leiden. In een gedeelte der Engelse pers heerst een sterk meningsverschil over de beteke nis van het bericht van het Sovjetrussische DE RODE HAAN KRAAIDE VICTORIE Havenloods in Amsterdam en drie huizen in Brunssum in de as gelegd Op drie plaatsen in het land kraaide de rode haan Zondag victorie: in 's-Herto- genbosch vielen de grote veemarkthallen aan het vernietigende vuur ten offer, in de hoofdstad ging een havenloods aan de Panamakade in vlammen op en in Dingel- rade bij Branssum brandden drie woningen totaal uit. De brand in de veemarkthallen in Den Bosch ontstond omstreeks twee uur in de zogenaamde varkenshallen, waar veel hooi en stro lag opgeslagen. Aangewakkerd door een sterke wind breidde het- vuur zich in een kwartier tijds tot de grote hallen uit, waar juist een door ongeveer vijfduizend personen bezocHte vergadering van de R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel St. Rafaël werd gehouden. Deze bijeenkomst werd ook bijgewoond door de bisschop van Den Bosch, rngr. Mutsaerts, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. De Quai en de burgemeester van Den Bojsch, mr. Roeff. Een halfuur nadat de vergadering be gonnen was, bespeurde men een sterke brandlucht en bij onderzoek kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat de aangrenzende hallen in lichter laaie ston den. De congressisten verlieten ijlings de grote hal, welke korte tijd later eveneens éen vuurzee was. De brandweer van 's-Hertogenbosch, later geassisteerd door die uit Eindhoven en Tilburg, spoot enorme watermassa's in de vuurgloed en wist te voorkomen, dat ook de toren door het vuur werd aange tast- Van het hoofdgebouw brandde het ge deelte, waarin drie dienstwoningen en de administratie waren ondergebracht, totaal uit Het restaurant bleef behou den. De totale schade wordt op een half millioen gulden geschat. De veemarkt zal geen stagnatie ondervinden. Naar de oor zaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. In Amsterdam. Om halftwaalf brak Zondagmorgen door onbekende oorzaak brand uit in een grote loods aan de Panamakade in het Oostelijk havengebied. In de loods was een zeepfa briek ondergebracht. De voor de zeepfabri cage benodigde chemicaliën veroorzaakten aanvankelijk vrij hevige ontploffingen het geen aanleiding gaf tot de veronderstelling dat in de loods, welke voor een deel bij de Rijkswaterstaat in gebruik is munitie lag opgeslagen. Een tiental in de nabijheid liggende schepen werd ijlings verhaald, een maatregel, welke naderhand overbodig bleek te zijn geweest. Na twee uren hard werken slaagde de brandweer er in. het vuur te blussen. De loods was toen echter geheel uitgebrand. In Dingelrade. In Dingelrade bij Brunssum stond Zon dag de Sacramentsprocessie in de dorps straat opgesteld, toen plotseling vlammen sloegen uit het hoekhuis van de familie Z. Begrijpelijkerwijs ontstond onder de processiegangers grote consternatie. De plaatselijke vrijwillige brandweer stond vrijwel machteloos tegen de vuurzee en pok de hulp van de brandweren uit Bruns sum en Sittard kon niet verhinderen, dat drie huizen een prooi der vlammen wer den. De oorzaak is onbekend. Handlanger van Puls krijgt achttien jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft heden de 38-jarige Amsterdam se agent Fr. M. W. Meyer veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 jaar met ont zetting uit beide kiesrechten en het recht van ambten te bekleden en bij de gewa pende macht te dienen voor de tijd van het leven. Twee weken geleden eiste de advocaat fiscaal mr. M. H. Gelinck de doodstraf tegen Meijer. Het Hof beschouwde het als een verzachtende omstandigheid dat ver dachte in de laatste tijd voor de bevrij ding vele landgenoten heeft geholpen uit handen van de vijand te blijven. Ook heeft hij vele malen getracht zich van het bureau Joodse Zaken naar een andere af deling te doen overplaatsen. Verder heeft het Hof overwogen dat verdachte veelal in opdracht van zijn superieuren handelde en sterk o»der de invloed stond van Puls, die hij op diens speurtochten vergezelde. Prins Bernhard heeft griep Prins Bernhard, die zich reeds enige dagen onwel gevoelde, heeft griep en moet op advies van zijn geneesheer rust houden. Ook zijn verjaardag heeft de Prins in bed moeten doorbrengen. nieuwsbureau Tass, dat gisteren de Sov jetrussische zienswijze over de besprekin gen te Parijs inzake het plan van Marshall heeft weergegeven. De „Daily Express" schrijft: „De confe rentie te Parijs is in een impasse geraakt. Er is een volledig meningsverschil tussen Bevin en Bidault enerzijds en Molotof anderzijds. De „Daily Herald": „Het is dwaas van een impasse te gewagen en van een op han den zijnde "mislukking." De „Daily Telegraph": „De kern van het Sovjetrussische standpunt is dat de Sovjet- Unie enerzijds maar al te bereid zou* zijn orp voor het herstel van Europa geld van de V. S. te ontvangen terwijl zij anderzijds geen inmenging van de V. S. Engeland, Frankrijk of een ander land in de aange legenheden van enig land in Europa wenst. De commuistische „Daily Worker": „Het bericht van Tass beschrijft in duidelijke termen een programma voor het succes van de conferentie en een werkelijk Europees herstel. De „Manchester Guardian": „De argu menten der Sovjet-Unie, die niet Europees, doch nationaal denkt, zijn in zeker opzicht begrijpelijk. Indien zij echter er bij zou blijven dat Oost-Europa niet economisch met West-Europa en Amerika kan samen werken, zal de conferentie te Parijs misluk ken." Amerikaanse pers protesteert. De Amerikaanse kranten hebben een storm van protest ontketend tegen hét „ijzeren gordijn", dat de conferentie dei- drie ministers te Parijs omhult. De „Baltimore Sun" beschuldigt Bevin! ervan, dat' hij misbruik maakt van het feit, j dat er geen Amerikaanse delegatie aan wezig is, om de opënlïjke diplomatie vaar wel te zeggen. Intussen hebben Marshall en andere func tionarissen van het Amerikaanse departe ment, die het intiatief geheel aan de Euro pese landen willen laten, de Amerikaanse pers herhaaldelijk verzocht om geen vra gen over het hulpverleningsprogram te stellen. Aanvragen van fietsbanden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de plaatselijke distributiedien sten op nader te bepalen dagen aan hen, 'die individueel of collectief in het tijdvak van 15 tot en met 31 Mei jl. een aanvraag om vervanging van een toerfietsband heb ben ingediend, alsmede aan hen die vóór 15 Mei jl. een aanvraag wegens vervan ging hebben ingediend doch nog geen bon voor een band hebben ontvangen, na op roep een „bewijs van inschrijving voor rij wielband" zullen uitreiken Bij deze uitrei king moet de stamkaart worden medege bracht. Een „bewijs van inschrijving" zal ook worden uitgereikt aan degenen die verzuimd hebben in het tijdvak van 15 tot en met 31 Mei een aanvraag om vervan ging van een toerbuitenband in te dienen. In dat tijdvak konden aanvragen om ver vanging van een toerbuitenband ingediend worden door al degenen, die na de bevrij ding doch vóór October 1946 voor de laat ste maal een of meer bonnen voor buiten banden of een bon voor een rijwiel met banden hebben ontvangen. Deze persbnen moeten zich dus ook tot de plaatselijke diensten wenden. Dit geldt ook voor het aanvragen van banden voor dienstfietsen. Bij vermissing van het „bewijs van in schrijving" kan niet tot vervanging daar van worden overgegaan. Geknoei mei textielpunten Zwarte cassa, zwarte admi nistratie, zwarte textiel Bij een groot warenhuis in Den Bosch is een omvangrijke knoeierij met textiel punten aan het licht gekomen. Meer dan honderdduizend punten zouden aan de normale handel onttrokken zijn. Op enorme schaal moeten verder zwarte textielaankopen hebben plaats ge had. De gearresteerde directeuren gavfen eerst na lang aarzelen toe, dat er een zwarte cassa bestond, waarin de inkomsten van de zwarte text iel verkopen werden gestort. Textiel werd onder meer ge bruikt om in de vorm van cadeaux be paalde personen te bewerken om de firma aan warenhuis-artikelen te helpen, die an ders moeilijk of niet te krijgen zijn. De politie^die overgegaan was tot in be slagneming van de bedrijfsadministratie en van de zwarte cassa, vond deze in een verzegelde kamer op de vijfde verdieping van het reusachtige gebouw. Toen de po litie des morgens na een nacht wecken terugkeerde, bleek dat een jonge dame van het personeel langs de buitenzijde van het gebouw in de kamer was binnen gedrongen. Toen de politie het zegel had verbroken en de kamer betrad, trof zij het meisje tussen de stapèls papier aan. Bij het voorlopig verhoor gaf zij toe. dat het doel van haar bezoek was de zwarte kas weg te halen. De politie is nog volop met het onderzoek bezig. De directie van het warenhuis, die aan vankelijk was gearresteerd, is na verhoor vrijgelaten. Franse republiek door complot bedreigd? Geheimzinnige onthullingen over neo-fascistisch plan Onder zeer groot voorbehoud wordt ge meld dat er te Lamballc een complot tegen de Franse republiek zou zijn ontdekt. Een oud-officier, voormalig vertrouwd medewerker van maarschalk Pétain, die in handen der justitie zou zijn, zou de ziel van dit complot zijn geweest, waarbij even eens verscheidene burgerlijke en militaire personen betrokken zouden zijn. Het doel van het complot zou zijn ge weest de republikeinse regering door een organisatie van dictatoriaal karakter te vervangen. Er zouden documenten zijn ge vonden, waarin een plan was vervat, dat, aldus meent men te weten, voorzag in een actie welke in Juli aanstaande van ver schillende punten uit tegen Parijs, in het bijzonder tegen zijn belangrijkste strategi sche punten, alsmede tegen de gevangenis van Fresnes, waarvan alle politieke ge vangenen bevrijd zouden worden, zou zijn ingezet. „Commando's" zouden „divisies" voorafgaan. Er zou voorts een lijst van personen zijn gevonden, die de nieuwe regering, „Direc toire" geheten, zouden vormen en wets ontwerpen en verordeningen, die onmid dellijk zouden zijn uitgevaardigd. De on derzoekingen zouden reeds maanden aan de gang zijn en pas onlangs door een arrestatie te Lamballe tot' een ontknoping hebben geleid. Men betracht tot nU toe de uiterste discretie in deze zaak, waarvan alle elementen nog niet bekend zijn en waarvan bepaalde nog niet kunnen wor den bekend gemaakt. Door de lucht naar Indië in 42 uren Slechts een chaos van zwart geblakerde steunbalken en puin bleef over van de vee- markthallen in 's Hertogenbosch, welke Zondagmiddag in vlammen opgingen (Van onze Londense correspondent) Een zeer belangrijke „displaced person" is in Londen teruggekeerd, namelijk het beroemde beeld van de gevleugelde Eros. Vandaag wordt het met veel plechtigheid weer geïnstalleerd op zijn verheven voet stuk in het midden van Piccadilly Circus, de razende verkeersdraaikolk in het hart van Londen. Eros, schepping van de thans overleden grote, doch jarenlang miskende Engelse beeldhouwer Sir. Alfred Gilbert, was een van Engela.nds eerste onderduikers. Deze categoriebleef hier gelukkig beperkt tot kunstschatten en historische documenten. In October 1939 werd het metalen beeld in het diepste geheim naar een landhuis in de provincie overgebracht, waar het be trekkelijk v.eilig was voor Duitse bom men. De minnegod werd daar overeen komstig zijn rang met veel égards behan deld. Hij kreeg een prachtige zaal tot zijn beschikking, met uitzicht op een magni fiek park. Voor het open haardvuur werd hij neergevleid op een stapel matrassen. Enkele ingewijden omringden hem met alle zorg, want men diende er op toe te zien, dat zijn aluminium lichaam, dat een bronzen kleur vertoont, in zo goed moge lijke staat bleef. Het vertrek van Eros liet een gevoel van leegte achter bij de Londenaafs. In plaats van de schoonheid van zijn~"ranke gestalte, zoals hij daar zweefde boven de sierlijke fontein, ontwaarde men een ce menten pudding van enorme afmetingen, waarvan de schuin toelopende zijvlakken overdekt werden met schreeuwende re clames. Naargeestiger kon het niet. Maai nu is het langverbeide moment dan aan gebroken, dat de gracieuse jongeling het Italiaanse model woont hier nog weer fris en vernieuwd de eeuwige levens drang zal symboliseren. In het zakelijke, zwaar-op-de-handse .Londen doet zijn frivole figuur wat vreemd aan. Maai- het zal spoedig blijken, dat hij pijlen te kort komt. Want al zijn ze moeilijk te vinden, ook Londen kent romantiek en poëzie. Zeker in het aan trekkelijke, doch soms bar gevaarlijke Soho, de meest cosmopolitische buurt van de Britse hoofdstad, vlak achter het Pic cadilly, waarover Eros thans weer waakt, en waar men het met een revolver afdoet, wanneer de pijl en boog niet meer helpen. Met de K.JU.M.-Constellation „Nijme gen" keerde gisteravond de directeur van de K.L.M., di-. A. Plesman uit Indonesië terug, waar hij- de laatste hand heeft ge legd aan de fusie tussen K-L.M. en K.N.I. L.Tf". Dr. Plesman verklaarde, dat de vlieg tuigen van de K.N.I.L.M. in Indonesië dienst blijven doen. De K.N.I.L.M. werkt voornamelijk met transportmachines, waar van een aantal verbouwd is. Vier Constel lations, die in bestelling zijn zullen thans door de K.L.M. worden overgenomen. De Indië-rpute-organisatie is er niet beter op geworden, vertelde de K.LM.-directeur. Tot voor kort was deze in handen van militairen en die deden het werk goed, doch naarmate in verschillende landen burgerlijke autoriteiten hun werk overge nomen hebben, wordt het minder. Als de route-organisatie beter gaat functionne- ren, zullen we onze dienst gaan verande ren. Er zal 'dan op de Indië-route niet meer overnacht worden, doch worden doorgevlogen. Men moet nu niet verwach ten, dat dit reeds spoedig zal geschieden. Wanneer de grondorganisatie in orde was, zouden we er bij wijze van spreken mor gen mee kunnen beginnen". De heer Plesman verwacht, dat de duur van een Indiëvlucht dan op 42 uur kan worden teruggebracht- Gewijzigde omzetbelasting mag niet tot prijsverhoging leiden Nu de wijziging der Omzetbelasting op 1 Juli in werking treedt wordt van offi ciële zijde er nogmaals aan herinnerd, dat het aan ondernemers verboden is hun ver koopprijzen te verhogen wegens het even tueel door hen meer aan omzetbelasting te betalen bedrag. Van dit verbod kan van overheidswege slechts ontheffing worden verleend in die gevallen waarin kan wor- ,den aangetoond, dat de winstmarge bene den de toelaatbare daalt. Eigenmachtige prijsverhoging is in deze gevallen verbo den. Voor zover goederen bij de fabrikant belast worden met het z.g.n. weeldetarief van 15 pet. zal wel een zekere prijsverho ging worden toegestaan. De nadruk wordt er evenwel op gevestigd, dat deze toestem ming slechts geldt voor die goederen, waarvan de levering door de fabrikant op of na 1 Juli geschiedt, daar alleen in dit geval de verhoogde belasting verschul digd i». Het is dus in geen geval veroor- loQfd, dat handelaren op bij hen op 1 Juli voorradige goederen, welke onder'de weel debelasting vallen, een prijsverhoging toe- Exportbeperkingen in de V.S. In het Amerikaanse Congres is een wets voorstel ingediend ter beperking van de Amerikaanse export van olie en oliepro ducten. Wanneer het wordt aangenomen, zal de export van olie geheel worden ver boden, tenzij de departementen van leger en vloot verklaren, dat de export geen schadelijke invloed hééft op de nationale verdediging en het departement van han del verklaart, dat de binnenlandse con sumptie er niet door wordt beperkt. Het Merchant Marine Committee tracht te wetenyte komen, waarom er olie wordt geëxporteerd naar Rusland en andere lan den, hoewel er sprake is van rantsoenering van het olie-verbruik in de V.S. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft medegedeeld dat met ingang van 30 Juni de uit.voer van vrachtautomobielen onder controle gesteld wordt. Deze* maat regel is noodzakelijk om te voorkomen dat de voorziening in. de dringende binnen landse behoeften niet belemmerd wordt door de grote exportorders. VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog weer, in de nacht vorming van mist en wolkenvelden, die overdag op lossen en breken Vrij warm. zwakke wind. 1 Juli: Zon op Maan op 4.23 uur onder; 21.03 uur 19.51 uur, onder 2 37 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1