Heemstedenaar was directeur van de Nederlandse Bank Ook in Engeland vlot het niet met de woningbouw Een man als jij.... 1 JULI 1947 PINEAL -T^aKEN" voor het tribunaal IJMUIDER COURANT p H A. Bijleveld beweert benvloed .te hebben gekeerd lijvige tenlastelegging bracht gis- Een Bijleveld' uit Heemste- ter® m''ïxre onderdirecteur en later di- ie ,Tn de Nederlandse Bank, voor de recteiir va Haariemse Tribu- etrs, nSve een aantal kleinere delicten rt!MmaaSap van de N.S.B en het VS toestemming aan minderjarige fSrS om k Jeugdstorm ot Weersport- kmderen, aansE ideologieen te verwe- werd hem het feit, dat hij m de zenHjKen, ig42 ,^it han(jen van president zomf.I Tonningen bovengenoemde func- S1SSJ52-salaris van f 40.000 'S'dïrecteurschap, dat hem een jaar Seyss Intjuart werd aangebo- Jprd met f 50.000 per jaar beloond. dtSÜvrS verklaarde verdachte, dat feSlehoge salariëring, geld tekort ^"tenlastelegging sprak op al deze pirn- ,S I'UlP en steunverlening" aan de Si maar verdachte zag de aangele- enIgs»lM anders. „Er ion hier f« miin toedoen homlêrfc= milliocnen Sw minder binnengekomen ato resul- n3tK .onverbiddelijk gevecht teg-ör. gaan, een man wiens goocheltoeren grote voordelen voor Duitsland opleverden. Verdachte zag zijn vroegere directeur echter als een man, met wie wellicht tot heil van de Nederlandse economie samen te werken was, hetgeen achter de groene tafel een woordenstroom verwekte met als quitessence: „Hoe kon u denken, dat er met een grotendeels foute directie iets ten goede te bereiken was?" In 1944 moesten reusachtige bedragen 50 millioen per maand als „vaste bijdrage" door de Nederlandse Bank overgeheveld worden in de niet te dempen put van de .Duitse oorlogvoering; een transactie, die echter volgens verdachte niet voor zijn verantwoording komt, omdat de vaststel ling van de financiële, steun reeds voor zijn directoraat tot stand kwam. Toén de 50 millioen verdubbeld moest worden, kreeg de toenmalige directeur het voor elkaar, dat deze extra-diefstal niet door ging. Toen de verdachte aan het eind van-de zitting de gelegenheid kreeg zijn zaak toe te lichten, gaf hij ruiterlijk toe, dat hij in vele opzichten „fout" is geweest, met deze beperking, dat hij bij voortduring ge probeerd heeft de: Nederlandse economi sche wagen uit het Duitse spoor te 'hou den. Vandaag over veertien dagen'zal het laaf V&n - I "ki'uuaafi u vcj. vcül'ijicii vit To^T^ingen uitbrengen. i)'11 SrtZun»"'hoofdkantoor met het ge AfflSteraan» arrestatie hedreiin handelwijze waardoor "na uit zijn vel spr - Een onweer ontlastte zich over het «terfomse hoofdkantoor met het ge- „i. d.t verdachte met arrestatie bedreigd even later „uitgegooid;' werd. li Hirschfeld en het deviezen-instituut bevestigden deze goede zijden van de zaak MMkvankTonningen, behalve president de Ned. Bank de beheerder van de Centrale Arbeiders verzekering" m die .aden, maakte de notulen op van een bij eenkomst, tijdens welke verdachte tot commissaris zou zijn benoemd. Ter zitting verklaarde de beklaagde, dat toe benoeming door de aandeelhouders verd gedaan; de voorzitter merkte echter m dat de aandeelhouders toen ten eerste «iets in te brengen hadden en dat een der gelijke gang van zaken ten tweede zonder schriftelijke bewijzen niet meer te recon- strueren is. - Het N.A.F. en de. maatschappij „Volks Üirsorge" in Hamburg kregen via de goed keuring der commissarissen 90% van d.e aandelen dezer Nederlandse maatschappij lil handen; volgens de beschuldigde echter op verantwoording en initiatief xn direc- 'eurRost. „Winterhulp" en andere nationaal socia listische organisaties voeren er eveneens wel bij, want de „Centrale" moest behoor lijke bedragen naar deze Geldopslorpers 'afdragen, natuurlijk weer met goed vin den van de commissarissen. Voorts werden er verzekeringscontracten voor begra fenisfondsen van de leden en werknemers der Nederlandse Oostcompagnie afgeslo ten. Voor een ton aandelen van de Landè- lijke Hypotheekbank kwam in handen van de Centrale Arbeidersverzekering en mr. T. A. M. A. v. Löben Seis, vond hét een je erg vreemd, dat een dergelijke e transactie buiten de commissarissen om gegaan zou zijn. Tijdens een vergader- ring van commissarissen gaf B. als zijn mening te kennen, zo verweerde hij zich, dat het helemaal niet mooi was van de directie, zoiets zonder fiat van aandeel houders en commissarissen te. bekoksto ven. Voormalig Joods bezit. De „Centrale" belegde in de oorlog gel den in voormalige onroerende goederen, ditmaal met toestemming der commissa rissen. Mr, tan Löben Seis nam het de ver- zekevingmaatschappij en derzelver com missarissen hoogst kwalijk, dat zij zich leenden voor'het verstrekken van derge lijke hypotheken. „Als u niets anders had gedaan dan sympathie betuigd -aan NSB, dan hadden we onze schouders opgehaald", aldus oreerde de voorzitter, „maar het feit, dat u hoge functies in de Neder landse monetaire wereld hebt ge ambieerd is van" een grote ernst". Mr, Van Löben Seis vertelde enige na vrante bijzonderheden uit het leven van Rost van Tonningen en vroeg verdachte hoe hij met deze man in zee heeft kunnen Het postagentschap vraagt de aandacht Gratificatie voor personeel van de papierfabriek Aan het fabrieks- en magazijnpersoneel van de firma Van Gelder Zonen N-V. Kon. Papierfabrieken is gisteren door de direc tie medegedeeld, dat in verband met de beschikking van .het College van Rijksbe middelaars in de loop van dit jaar een extra uitkering zal worden gegeven, welke in twee gedeelten zal worden- uitbetaald. Daar de bedrijfsvacantieweek is bepaald op 28 Juli2 Augustus zal in deze week bij wijze van vacantietoeslag tweederde, deel van de totale uitkering van f 45.- dus f 30.worden uitbetaald, en het resterende deel van f 15 zal tegen Kerst mis aan het personeel worden ter hand gesteld. De volledige uitkering valt ten deel aan (mannelijk personeel van 23 jaar ,en ouder, gehuwden en kostwinners. Een bedrag van f 20.wordt verstrekt aan vrouwelijk personeel van 21 jaar en ouder en kóstwinsters. In beide gevallen bij een onafgebroken dienstverband van I' December 1946 to.t 1 Augustus 1947 overigens, naar evenredigheid. Uiteraard gelden voor deze gratificaties ook de bepalingen ten aanzien van loon belasting en ziekenfondspremie. Ter walvisvangst? Even geduld De lezing, die door de heer Jaap Kolk man voor de leden van de WIJ heden avond in „Rex" zou worden gehouden is tot nader order uitgesteld. Dit uitstel be tekent echter geen afstel, want zodra het iets koeler wordt en. de film 'beschikbaar is zullen de IJmuider Vishandelaren met oog en oor meer ter walvisvangst trekken. Velsen-Noord, dat voor de evacua tie kon bogen op een goed functionne- xend hulppostkantoor, moest dit door dé grote huizensloping na de te rugkeer in Mei 1945 missen en het was dus voor alle posthandelingen aangewezen op het kantoor te Bever wijk. De na de bevrijding gegroeide vier buurt verenigingen en de inmiddels herrezen Winkeliersvereniging „Wijkeroog" stelden spoedig pogingen in het werk postzaken weer in eigen omgeving te kunnen afhan delen, waarop tenslotte de heer H. Lang kamper zich bereid verklaarde aan zijn boekhandel aan de Koningsweg een post agentschap te verbinden. Dat dit in een grote'behoefte voorzagbewijst het aantal posthandelingen'van maandelijks 1000 tot 1500. Zoafe reeds gemeld is zal de heer Langkemper per 1 Augustus a.s., na pre cies een jaar als zodanig werkzaam te zijn geweest, het postagentschap neerleggen en t zal Velsen-Noord weer 1 zonder postkan toor- zijn, want ondanks herhaald aandrin- gen bij de ^P.T.T. is het bestuur van de vereniging „Velsen-Noord Vooruit", ge vormd uit de gezamenlijke buurtvereni gingen, niet geslaagd een opvolger te vin den. De voorzitter dezer- vereniging, de heer J. W.-L. Scherpenhuizen tracht nu lief hebbers voor deze functie te vinden. Voor Velsen-Noord zou het een dank bare oplossing van een moeilijk probleem betekenen, indien het postagentschap ge handhaafd kon 'blijden. AUTOTOCHT VAN BUURTVERENIGING „WATERVLIET". Het „bestuur van de 'buurtvereniging „Watervliet" is er in geslaagd voor de le den van de reisclub een autotocht te or ganiseren, welke plaats heeft op Donder dag 10 Juli. v In vier comfortabele .autobussen gaan niet minder dan 130 buurtbewoners via Amersfoort naar Apeldoorn met: bezoek aan het Nationale park en gebruik van de lunch in „Oud Reemst". Na de middag wordt naar Arnhem ge reden^ ter- bezichtiging van de omgeving en vandaar naar Amsterdam, waar een diner de tochtgenoten tot slot zal wach ten. Een liter water voor f 2.50 Tijdens de TT-taces van Zaterdag is een nieuw record gevestigd, dat voor velen onbekend is gebleven. Het geldt hier n.lde prijs van water. Er was een gebrek aan water. Bezoekers moesten een bedrag van 50 cent betalen aan een boer voor een glas water. Voor een liter water werd f 2,50 gevraagd. Stormvogels voetbalde in Aardenburg Zaterdag j.l. aanvaardde Stormvogels de verre reis naar Aardenburg om aldaar ter gelegenheid van het feit, 'driCj 275 jaar geleden een aanval der Fransen -e-p dit stadje an et succes werd afgeslagen, een wedstrijd te spelen tegen ADO. De ont vangst van de zijde van het gemeentebe stuur en die der burgerij was buitenge woon hartelijk. De wedstrijd moest op een klein, bui tengewoon effectvol terrein gespeeld wor den. Met de rust had ADO, dat' gebruik maakte van talmen van Schoorl, een voorsprong van 10. Na de rust maakte deze Stormvogel alles weer goed door uit een hoekschop de gelijkmaker in het net te koppen. Doordat Stormvogels het „stopperen" wat verwaarloosde zag de Haagse, midvoor kans Kraak opnieuw te passeren, doch met een formidabel hard schot,, gelost van zeker wel 30 meter af stand, maakte Schoorl opnieuw gelijk (2—2). De Stormvogels-voorhoede, waarin mid voor, rechtsbinnen en --buiten debutanten waren, had om tot een behoorlijk schot te komen, nog te veel tijd nodig. AFHALEN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De inwoners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis wier namen beginnen met de lat'ters D tot en met F kunnen Woensdag 2 Juli nieuwebonkaarten halen in het Patronaatsgebouw. Donderdag 3 Juli zijn dé letters G tot en met Hi aan de beurt. De gezegelde TD stamkaart en de lo pende bonkaart 707 moeten worden mee gebracht. Oranje-vereniging „Driehuis" maakt plannen Wil men als vereniging op Koninginne dag met iets goed voor de dag komen, dan moeten er nu reeds plannen worden be raamd, dacht het bestuur van de „Oranje vereniging Driehuis". De plannen werden je-, leden voorgelegd in de vergadering Irejlke werd gehouden in de koffiekamer van „Westerveld" en zij genoten aller be langstelling. Men besloot het feest te hou den zoals men in Driehuis vóór 19'40 ge iend was. Dit betekent onder meer een draai- en zweefmolen, een kinderoptocht, boegsprietlopen, hinderniswedloop, ton- steken, kinderwagenrace en vele spelen Waarom „Driehuis" op feestdagen bekend was. De middagfestiviteiten worden ditmaal geopend met een veldloop, waarvóór een wisselbeker wordt uitgeloofd, die de naam zal dragen van een uit Driehuis afkom stige verzetsman. In de avonduren wordt een grote amusementstent geopend, met sohietgelegenheid, vrolijke keuken, enz. Op het terrein wordt een plankier gelegd, zo dat danslustigen hun proeven van be kwaamheid kunnen- afleggen. Een speciaal „feestcomité" zorgt voor de uitvoering van deze plannen. Zondagse autozonde De hitte, die Zaterdagnacht velen uit de anders zo veilige beschutting -van huis eh slaapvertrekken dreef, heeft in IJmui den waarschijnlijk enkele mensen ertoe geïnspireerd een autotochtje te gaan ma ken. Het was de enige manier om „wind te vangen". Een vrachtauto van het in terneringskamp foi*t „Veldhuis" te Uit geest, die in de Oranjestraat geparkeerd stond, was plotseling verdwenen. De chauffeur stelde de politie hiervan in kennis en deze speurde volijverig. Dë auto werd Zondagmorgen onbeheerd aangetrof fen op de Parkweg; men 'had vergeten te bedanken voor het gebruik. Gevaarlijke spelletjes met vuur Een vuurtje stoken is voor de jeugd nog immer een aantrekkelijke bezigheid. De gevplgen zijn echter niet altijd zo aardig, vooral als het nachtelijk uur ermee ge moeid is en de brandweer ervoor uit haar zoete rust wordt gewekt. Dit was name lijk heg geval in Velsen-Noord waar op terrein van de steenfabriek een partij zaagsel in brand raakte,hetgeen met sterke rookontwikkeling gepaard ging. Men «was het vuur gauw meestér. Xn de z.g. „Rode Kruisburiker" in de duinen van IJmuideij. ontstond Zondag middag eveneens brand, die spoedig be dwongen was. Ook bij deze vurige kwestie was de jeugd betrokken. Veel bouw'bedrijvigheid leverde tot nu toe niet meer op dan fundamenten Van onze Lot\dense correspondent De woningbouw is lelijk in de knel ge raakt. Een van Labours voornaamste ver kiezingsleuzen was, dat zij het Engelse volk zo gauw mogelijk aan woningen zou helpen. Niet alleen was er in jaren niet gebouwd doch de -bombardementen hadden tezamen met de V-wapens 200,000 huizen weggevaagd; een half millioen werd zwaar beschadigd, vier millioen minder zwaar. Men denke behalve aan Londen, zelf aan plaatsen als Coventry, Bath, Portsmouth, Hull en Liverpool. Tot nu toe verrezen de nieuwe huizen heel aarzelend. Wel zag men op vele plaat sen bewijzen van een verheugende bouw activiteit, doch meestal kwam men niet veel verdelg dan de fundamenten. Behalve een tekort aan hout was er onvoldoende cement en waren er te weinig vaklieden. Stroeve arbeidsverhoudingen en nog niet overwonnen arbeidsmoeheid na de oorlog werkten ook vertragend. Toen kwam de kolenerisis en die kostte Engeland min stens 20.000 huizen, ook al omdat talrijke industrieën, die onderdelen als leidingen en sanitair leveren, tijdelijk waren uitge vallen. Wat er terecht komt van het pro gramma van 1947, dat voorziet in de bouw van 240.000 permanente woningen, dient afgewacht- te worden. De wanverhouding tussen begonnen en voltooide huizen is enorm, vandaar, dat Ane-urin Bevan, do minister van Volksgezondheid wiens naam net zo wordt uitgesproken-als die van zijn collega van Buitenlandse Zaken opdracht heeft gegeven, dat men zich thans moet concentreren op het afmaken van hetgeen in aanbouw is. Over enige maanden zal men het resultaat daarvan hopelijk kunnen aanschouwen. Twee vrouwen in de keuken. «Ons Genoegen" voor haar genoegen naar de Veluwe Het is een tijd geleden, idat de reisver- füging „Ons Genoegen" te IJmuiden er tondag weer op uit is geweest. Al gold het bezoek ditmaal niet Antwerpen, zoals jn de zomer van 1939, de reis naar Arn hem, Apeldoorn en omgeving heeft min stens-evenveel genoegen aan de leden ver schaft als een trip over de grens. Het was Zondag „vroeg" op" voor de mensen, want om zes uur vertrok het. ge zelschap van hot Velserduinplein, van waar koers werd gezet naar Zeist. De py- lamide van Austerlitz, de Westerbouwing \v a Is Wa^ c'aar genoten kan worden .door de IJmuidenaren genoten, ech- !er n!et zonder een moment van herden- hen op de Grebbeberg, Het programma kon niet geheel op de Kiosworden afgewerkt, zodat het half elf dii iGei' veri"noeiden op het Velser- mnpiem terug waren. 'Maar naar „ons genoegen" was het! Goed werk werd gewaardeerd tiiU ?VUni werd namens de Maatschap en ,d<?ing van Drenkelingen de zil- ffh™ m,ed?i'le dier maatschappij met bij- hw0„getuigschrift uitgereikt aan de dpn 7-'v .00rdzÖ en Struylc uit IJmui- vorif n °P 21 November van hèt ten me^ veel moeite de levensgees- Iozp vek-ken bij een bewuste- die uit de Vissershaven is Aanbesteding woon winkelhuizen en Ten gemeentehuize werd aanbesteed, door architect G. Holt te Haarlem, de bouw van 28 woon- en 3 winkelhuizen. Deze aanbesteding gegehiedde voor de wo ningbouwvereniging „Velsen". Hoogste in schrijver was P. Buis uit Ouddorp in Noox'dholland met 'n bedrag van f 516.000, laagste Folkert de Boer uit Driehuis met f 469.000. De andere inschrijvingen waren als volgt: Cupido en De Haan met f 505.000, A. Klomp, Beverwijk f. 494.600, Cornells Boel, Voorburg f 492-000, Bouwbedrijf, j.Jobo I", Santpoort f 490.000, Balvers en Zoon, Uitgeest f 489-000, H. Öudshoorn, Velsen f 487.000, Aannemers Mij. „Noord holland", Heemstede f- 485.000, G. v. Heyst en Zn., Velsen-Noord f 484.000, H. Fen- nema, Musselkanaal f 484.000, H. Bra-ndsma Haarlem f 483.000, H. Ribberink, Soest f 382.750, en Fa. Van der Putten, Haar lem f 471.000. Aanbesteding 64 woningen, Des morgens weid voor deze vereniging aanbesteed door architect Holt de bouw van 64 woonhuizen te Velsen-Noord. Laag ste inschrijving geschiedde door de aan nemersmaatschappij Noordholland te Heemstede met een -bedrag van f 803.250, P. Cupido en de Haan, IJmuiden-Oost volgde met f 821-000, Bal-vers en Zoon, Uitgeest f 8.29.000, H. Oudshoorn en Zn., Velsen f 831.000, Bouwbedrijf „Jobo I" f 832.00; H. Ribberink, Soest 835.000, \A. Klomp, Beverwijk f 844.000, C. Boel, Voor burg f 970.000. Aanleg wegen op het Industrieterrein. Het gemeentebestuur van Velsen heeft aanbesteed het aanleggen van wegen op het Industrieterrein te Velsen-Noord. Hoogste inschrijver was Hulsebosch uit Bloemendaal met een bedrag van f 48.230. Laagste inschrijver Holleman uit Sant-, poort ten bedrage van f 31175. Verder -dongen mee J. Dienaar, Santpoort f 39.900, Bruisschaart, IJmuiden f 39730 en Dienaar en Van der Giessen, Santpoort f 33-990. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van het gymnasium slaagden de leerlingen van de Voor de meer dan 21/2 millioen mensen, die een eigen dak boven het hoofd zoeken of althans een eigen deur achter zich wil len dicht doen, is het een schrale troost te vernemen, dat Engeland sinds de oor lóg meer gebouwd heeft dan enig ander land in Europa. A-1 deze feitelijk onbehuis- clen moeten.woningen met anderen-delen. Het is geen uitzondering wanneer vier of vijf personen het met één gemeenschap pelijke kamer -moeten doen. Heel wat dra ma's zijn het gevolg^ van deze onverkwik kelijke toestand. De prikkelbaarheid, waar aan de mensheid na de oorlog lijdt, is voor een deel toe te schrijven aan het feit, dat de enkeling niet tot rust kan komen, zolang hij de intimiteit van zijn gezin mist. De melo-dramatische episode van de in te halen. De eindeloze eentonige woon wijken, die neerdrukkend werken op de menselijke geest, vormen een aanklacht tegen een afgesloten tijdperk. Hoe het anders kan laten de veelvuldige tentoon stellingen „Het Ideale Huis" zien, welke als een georganiseerde tantaluskwellin-g op gezette tijden worden gehouden. In belangrijke-mate neemt men zijn toe vlucht tot de „prefabs", waarvan er vórig jaar niet minder dan 90.000 zijn neergezet. Dagelijks kan men de gemotoriseerde transporten roomgele aluminium minia tuurhuizen zien passeren, zoals zij door de voormalige vliegtuigfabrieken worden ge produceerd. tiet zijn echter niet veel meer dan uitgebreide kampeergelegénheden,al kunnen ze heel lang mee. De moeilijkheden van de woningzoeken den worden nog verhoogd door de fantas tisch^ huurprijzen. Het is iets heel ge woons, dat men voor een gemeubileerde woning meestal slechts van enkele, min of meer symbolische meubelstukken voor zien zeventig tot tachtig gulden per week betaalt, hoewel huurtribunalen trachten een stokje te steken voor al te grote- buitensporigheden. Leegstaande wo ningen zijn bijna uitsluitend voor verkoop bestemd. Daarom heeft de regering be paald, dat tachtig procent van de nieuwe huizen tegen redelijke prijzen moet wor den verhuurd, waartoe de overheid dan met een subsidie bijspringt. Minister Bevan, een van de intelligentste kopstukken van de Labourparty, krijgt heil wat te horen, Men bewondert zijm rhetorisch talent doch zijn tegenstanders twijfelen of hij -zakelijk genoeg is om zijn idealen in werkelijkheid om te zetten. Men klaagt over de -bergen formulieren, die bij de huizenbouw te pas komen en over andere bureaucratische methoden, die remmend werken. De regering'poogt ech ter alles te doen om dë sociale rechtvaar digheid te betrachten en diegenen aan woningen te helpen, die ze werkelijk no dig hebben, ongeacht klasse of stand. De wens van elke Engelsman, die zijn huis een kasteel placht te noemen („my home is my castle") is echter vooralsnog een ver, haast onbereikbaar ideaal. Deze winter nog gas- en .electriciteitsrantsoenering Op verhoging kan niet gehoopt worden In deze dagen merkt men weinig van de gas- en electriciteitsrantsoenering. Dit is „squatters" bewees, dat zelfs de bedaarde zeei' verklaaéoaar omdat de rantsoenen Engelsen tot onbesuisde dingen in staat zijn, wanneer het- hun te machtig wordt. Trouwens, het „squatten" duurt nog voort, alleen op minder opvallende wijze. Met dat al heeft men het klaargespeeld sinds het einde van de vijandelijkheden 1.250.000 mensen onder dak te brengen, onder andere door in beslagneming van landgoederen. Dit komt neer op een huis vesting van twintig gezinnen per uur. Er zijn 750.000 huizen nodig om elk ge zin een eigen woning te geven. Zodra dit gebeurd is -gaat men een half millioen pan den op stapel zetten ter vervanging van de „slums", de afzichtelijke krotten, waarmee een vórige eeuw Engeland tot zijn schande heeft opgescheept. Werk is er genoeg aan de winkel, want in de eerste tien tot twintig jaar zu-llen er niét minder dan vijf millioen huizen moeten verrijzen. Oplossing van arbeids problemen in de landbouw en de mijn industrie is mede van woningbouw afhan kelijk, omdat eerst de arbeiders gehuisvest moeten worden. De verhoging van de leer plichtige leeftijd eist nieuwe scholen. Fa- brieksbouw staat eveneens bovenaan de verlanglijst. Tantaluskwelling. De woningen, die thans gebouwd -wor den, zijn van betere kwaliteit dan die van voor de oorlog. Engeland heeft enorm veel Ansj-e Boerlage en De strijd om het internationaal golfkampioenschap te Hilversum leverde fraaie suc cessen op voor de Nederlanders. O. van Zinnincq Bergmann werd winnaar en versloeg in de eindstrijd Van Reede. Op de foto de finalisten. Velserfoeekschool" Rietje Mey. HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP' BINNEN. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" kwam gisteren van zijn, eerste reis naar de vissers op de Noordzee in IJmuiden bin nen. Gedurende deze trip werd aan niet min der dan 260 vissers geneeskundige hulp verleend. Bij -binnenkomst waren nog vier zieken aan boord. Marktbericht van Maandag Aangevoerd werden 4530 kisten vis. Hiervan waren 350 kisten tarbot en tong, 700 kisten schol, 200 kisten schelvis, G00 kisten kabeljauw, 500 kisten makreel, 00 kisten wijting, 150 kisten poontjes, 50 kisten schar en 100 kisten diversen. De trawlers besomden in totaal 146.000. Visprijzen-: gr. schol f 34—30, md. schol f30 —f22, kl. échol II f25—f 19, kl. schol lil fll— f9, schar I f25—f 16, scha-r II f 12—f 11,50, /gr. schelvis f27f25, md. schelvis f27, kl.md. schel vis f 23—f 22, kl. sohelvis I 19, kl. schelvis fl -gestript f 14—17,50, kl. schelvis dicht f 2,60—f 1,60, poontjes f 3,50—f 2, r. poon f 26—f 17," muilen f 3, hors-makreel f 2,50£1,90, Wijting f1217, tarbot II f48—f42, tarbot. III f39—£36. tarbot IV 127— f24, alles per 50 kg,; tarbot I f 1,18—f 1,04, steur fï.lO, gr, tóng £1,54—f 1,38, md. tong f 1.44 f 1,24, kl.md. tong f 1,50—f 1,32, kl. tong I f 1.14— f 1,02, kl. tong II £0,80—f 0,72, alles per 1 kg. Motorloggérs: KW 107 £1860, JCW 108 f 11,20, KW 24 2690, KW 89 1760, KW 59 f 1800, KW 28 f 2430, KW 227 f4610, KW 138 f 2680, KW 5 3380. Hollandse kotters: KW 77 f 1740, KW 53 f2UQ, KW 94 f1660, KW 72 f1140, IJM 52 f2450, IJM 23 f 1540, IJM 230 f 151-0, IJM 271 f 1110, IJM 79 f 1740, IJM 80 f1850, IJM 81 1780, IJM 248 f 1690, UK 91 £920, UK 243 f700. De „Orion" kwam binnen reëèn ^aringhaven is, na twee IJslandse de Pn i kken volbracht, binnengelopen Pli>3h krawler „Orion", Schipper D. De tr^fS1°mde na ziJ'n laatste reis 43000. Reed*'-f1" Worclt voorlopig opgelegd, in de v, van deze-schepen liggen 'thans kunnen tot ZÜ omstreeks half Juli harjjw i- jn yoor hetv-angen van verse Klost dan 'm Poolse havens wordt feuilleton Roman door Bettina Meyenberg 33) - Ik ston-d verstomd. Dat Gösta het zo vér zou drijven, had ik hiet verwacht. Nee, duizendmaal nee! Al was hij ook nog zo ziek, dit ging te ver. Dit was spotten met de heiligste géboden. „Verafschuw je me zo, Sylvrid, of is er al een ander? Nee? Oh, ik weet wel, dét ik te oud voor je ben we schelen vijf tien jaar en dat ik nog erger ben .dan mijn reputatie. Maar je hoeft immers niet met me te leven? Als ik weer beter ben en in staat om zelf voor mijn belangen, te waken. „Dan kan ik weer gaan?" „Alleen, als je dat beslist wilt. Je moet me niet verkeerd 'begrijpen, Sylve. Ik heb iemand nodig, waar ik op vertrouwen ]gan. Van.... van liefde hoeft tussen ons im mers geen sprake te zijn". Oh nee! Natuurlijk niet! Waarom stond hier eigenlijk nog? Waarom luisterde ik eigenlijk naar Gösta's afschuwelijk voorstel zonder hem onmiddellijk veront waardigd het zwijgen op te leggen? „Vergeet niet, Sylve, dat je als bezitster van Julienborg je zin voor liefdadigheid niet meer aan banden hoeft te leggen. Het gebouw heeft een massa onbewoonde ka mers, waarin je vluchtelingen kunt opne men, of uitgeweken Noorse -kinderen. Je hebt er altijd naar verlangd iets voor Noor wegen te-kunnen doen, nietwaar? Welnu, hier is je kans. En dan zul je het kleine ongemak om op papier getrouwd te zijn, wel op de koop toe willen nemen". Oh, Gösta kon,goed praten! Hij had -mij precies in mijn zwakke plek geraakt. Wat zou er niet gebeuren, als ik zijn voorstel afwees? Een dakloos meisje, dat voor geen mens ook maar iets nuttigs zou kunnen doen. Ik kreeg -een visioen van een kasteel - een geweldige tuin.,... prachtige bloe men.... een groof grasveld, waarop vro lijke kinderen speelden en de verschrik kingen van de oorlog vergaten, voordat in hun jonge -''zielen onherstelbare schade was aangericht, „Vergeet niet, Sylve", begon Gösta weer, „dat jij degene'bent, die me op dit idee rtieeft gebracht. Jij hebt je koelbloedig voor mijn verloofde uitgegeven, nu moet je ook de consequenties- maar dragen". „Goed", zei ik. „Goed. Ik ga met het plan accoord". „Het.... plan?" „Ja." Ik neem op me de rol van mevrouw Holms te spelen tot u weer volledig her steld bent. Maar ik wil twee voorwaarden stellen". „En" wel?" „In de eerste plaats verlang ik uw ere woord, dat u, zolang ik uw naam draag, niets zult' ondernemen, dat tegen uw land •gericht is, en ten tweede zal de comedie, die ik nogal beschamend vind', slechts worden opgevoerd, als er derden aanwezig zijn. Ilc verzoek u dus wel alle vertrouwe lijkheden, die gauw gewoonte worden, achterwege te laten". „Mijn woord o-p beide, Sylvekind". „Sylvrid, alstublieft. En „u". We zijn nu op der elkaar". „Uitstekend. Alleen „Sylvrid" voortaan. Maar ik stel wel voor elkaar te tutoyeren. Ook dat u-zeggen kan gauw gewoonte worden en het zou pijnlijk worden, als dat ons in tegenwoordigheid van derden over- klvam". Nadat we tot dit compromis gekomen waren, waren we het eens over onze ver houding. De heren konden weer binnen- kohien. De korte, walgelijk nuchtere hu- wèlijksformule, waarvan ieder woord een .aanfluiting was, was gauw voorbij. De 'heren wensten ons geluk. Toen werd er op de deur geklopt en eeii verpleegster kwam binnen met een geweldige bos prach tige rozen. Niettegenstaande de verbitte ring, die zich van me had meester ge-, maakt, was ik bijna in lachen uitgebar sten. Het stuk was voortreffelijk geregis seerd, alles klopte als een bus: mijn „Ja!" en de rozen. Slechts het op- en neergaan de gordijn en het enthousiast klappend publiek ontbrak nog. „De kamer hiernaast, die toevallig niet bezet is, staat voor de eerstvolgende nach ten tot uw beschikking, als u zich -naast de nachtzuster ook een weinig met de ver pleging van uw man wenst bezig te hóu den", zei dr. Fryman, die als laatste de kamer verliet. „Goedenacht, mevrouw Holms, en nog maals mijn hartelijke gelukwensen". Mevrouw Holms! Dat was ik! „Dank u, dokter", zei ik. „En goedennacht". We waren alleen. Gösta lag stil in zijn kussen. Zijn gezichtsuitdrukking riep de meest tegenstrijdige gevoelens in me wak ker. Ik -had deze man, die zo aanmatigend over mijn persoontje beschikt had, graag willen tonen, dat het laatste beetje sym pathie, dat ik ondanks alles toch voor hem had gevoeld, nu wel grondig verdwenen was. Maar tenslotte kan men tegenover een zieke geen scène maken. „Hebt u.... heb je al gegeten?" vroeg ik origineel, (Wordt vervolgd) thans zo zijn, dat in de zomermaanden daarvan weinig moeilijkheden gevoeld wor den. Het aantal overschrijdingen te Haar? lem is thans betrekkelijk laag. Bij onder zoek blijkt dat in de meeste gevallen van overschrijding wel een geldigexcuus is aan. te voeren (ziekte of andere gezinsomstan digheden). Daardoor komt het, dat het aan tal gevallen, waarin tot afsnijding moet overgegaan Worden, gering is. Er is evenwel door het Kolenbureau een aanschrijving tot de bedrijven gericht, met de mededeling, dat in de komende w-inter de rantsoenering van gas en elecfcriciteit gehandhaafd zal worden. Onze kolenposiitie is nog zo précair dat daaraan geen ont komen is. Trouwens dat was reeds af te leiden uit het feit, dat voor- huisbrand in de winter ook niet meer dan 12 eenheden beschikbaar gesteld 'kunnen worden. Er is bovendien voor de komende winter geen verdere verhoging van het, gas- en electriciteitsrantsoen -te verwachten. Notaris Dóllrman 70 jaar Maandag vierde notaris Dólleman zijn 70ste verjaardag op zijn buitenplaats „Spaarriheuver' te Santpoort, bij welke ge legenheid hij door zijn kantoorpersoneel werd gehuldigd. De heer Bakker sprak enige woorden van gelukwens en bood namens het per soneel een tuin ameublement aam. Hierna droeg hij een aan de jubilaris opgedragen vers voor. De heer Dólleman bood zijn personeel ter aanschaffing van een souverni-r aan deze dag, een enveloppe met inhoud aan. "Behalve vele bloemstukken, van za kenrelaties ontving de notaris verschillende telegrammen. Verscheidene vooraanstaan de personen kwamen persoonlijk geluk wensen, De dag werd in intieme familiekring be sloten. NIEUW SCHIP IN DE AMSTERDAMSE HAVEN. De nieuwe aanwinst van de Medomsley Steamshipping Cy Ltd., de Engelse doch termaatschappij van Ph. van Ommeren's scheepvaartbedrijf N.V-, 'het m.s. „Lang- leescot", is te Amsterdam aangekomen, teneinde in de. dienst van dek Holland- Afrikalijn een rondreis te maken van Am- sterdéftn, Rotterdam, Antwerpen via het Suezkariaal naar Oost-AiTika- en terug via de Kaap naar de Noord-continentale ha vens. Het schip werd gebouwd bij de Blyths- wood Shipbuilding Cy Ltd. te Glasgow en bereikt^ bij de proefvaart een snelheid van 17 mijl. Het is een enkelschroef-mo- torschip met een laadvermogen van 10.000 ton d. w., speciaal ingericht voor lijn dienst, met accomodatie voor tvjaalf pas sagiers. De dienstsnelheid bedraagt 15 mijl. De „Langleessat^ is 456 voet lang, 62.3 breed, holte tot bovendek 41.6 en heeft een diepgang van 27.7;^ voet. De totale inhoud is 580.000 kiebieke voet. Het schip zal omstreeks 2 Juli van Am sterdam en 3 Ju-li van Rotterdam ver trekken. GOUDZOEKENDE EXPEDITEUR KWAM VRIJ. Hedenmorgen adviseerde de eerste kamer van het Haarlemse Tribunaal de vracht rijder F. ,W. M. D., die tijdens de oorlog door de Duitsers met de titel „Transport- führer" werd bekleed en uit zijn expeditie bedrijf een vermogen van 160.000 over hield, een internering voor een tijd gelijk aan het voorarrest op te leggen, zodat ver dachte vandaag vrij komt. Zijn bezit werd verbeurd verklaard. Agenda voor Velsen en IJmuiden Thalia* 8 uur. De Spooktrein. Rex: 8 uur. Carrière. De Pont: 8 uur, De dief van Bagdad. Oranjerie Velserbeelï 2—5 uur, Tentoonstelling Wederopbouw, 5»

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3