c C 3 Te weinig mensen voor Poolse grond Velsense suikerzwendel wordt verder onderzocht Nederlanders „veroverden" Engelse dorpen maal een kwartje Paardenfokkerij in de Haarlemmermeer Panda en de Meester-detective WOENSDAG 2 JULI 1947 Repatriëring bracht ontnuchtering Door Ed. de Nève De oppervlakte van het tegenwoordige Polen bedraagt 310.1112 vierkante kilo meter. Het aantal zijner inwoners is 22 millioen. Dat wil zeggen, dat op Pools grondgebied, waarbij de van Duitsland geannexeerde gebieden Silezie en Oost- Pommeren zijn inbegrepen, ongeveer 71 Inwoners per vierkante kilometer wonen. Het land heeft dus niet te klagen over overbevolking. Indien men het in dit op zicht met Nederland vergelijkt, heeft het een groot voordeel op ons land. -Voor.de oorlog had Polen 35 millioen inwoners. Na de oorlog trachtte Rusland de vele Polen dn Lithauen te bewegen zich in de nieuwe Poolse gebieden, vooral Opper-Silezië te vestigen. Zij, die aan deze uitnodiging geen gehoor gaven, Verlieten' Lithauen ge dwongen en trokken naar oorden, welke slechts de Russen bekend zijn. De oorlog kostte Polen 8 millioen men senlevens op de slagvelden, in de concen tratiekampen en aan geëxecuteerden. Re kent rnen deze verliezen mee, dan blijft er nog een achteruitgang in de bevolking van 5 millioen zielen. Deze vijf millioen Polen zijn over vele landen van Europa en over Amerika verspreid. Zij zijn ach ter gebleven met de Poolse legers in En geland en Italië. Zij zijn gevlucht naar Zweden en Frankrijk, zij bevinden zich in de D. P. kampen in Duitsland onder Ame rikaanseof Britse bezetting, zij werken in de mijnen van België, er zijn er zelfs in Holland. Zij wensen niet natir Polen te rug te keren, zolang het tegenwoordige regiem er gehandhaafd blijft, niettegen staande de propaganda, die er door de agenten van dit regiem onder hen ge maakt wordt. Verloren illusies» In het begin gaven velen aan deze pro paganda gehoor. Ik herinner me, hoe er elke Donderdag pen tj'ein van Brussel uit via Praag de Poolse grens ovèrtrok. Daar werden zij door de Belgische officieren der repatriëringsmissie ontvangen. Zij vertel den deze .officieren .over de schond toe komst, die !hun in hun eigen land wachtte. Zij zónden nooit meer in /de mijnen, wer ken. Zij zouden een woning krijgen voor hen én hun familie en een lap grond, waarop zij rogge en graan en allerlei an dere producten op telen konden om in hun onderhoud te voorzien. Het was afgelopen met hun zorgelijk bestaan. Grond was ei- genoeg om tussen hen te verdelen. Maar ten eerste moet men de kennis hebben hem te bewerken. En ten tweede zijn daarvoor werktuigeh, landbouwmachines en dergelijke nodig. Daaraan was en is nog altijd een groot tekort. Evenals aan paarden. En ook is de veestapel niet van die aard, dat een volledig boerenbe drijf kan worden georganiseerd. Bovenal echter is er woninggebrek. Ik heb boerenfamilies zien wonen in. on dergrondse holen, die zij in hun velden hadden gegraven, omdat de oorlog hun woningen had verwoest- Zij hadden geen paarden, geen vee, geen werktuigen om de grond te exploiteren. In Silezië liggen duizenden hectaren braak, omdat er noch genoeg bewoners, noch werktuïgem noch woningen zijn in vele streken en dorpen. De ger^patrieerden wisten weldra waar aan zij zich te houden hadden. Him droom eindigde binnen enkele uren na hun aan komst. Het kan daarom geen verwonde ring wekken, dat velen dezer zich. reeds weer na enkele dagen tot de Belgische en Franse consulaten wendden met het ver zoek naar hifn vroegere standplaatsen in België en Frankrijk te mogen terugkeren- Deze consulaten warén niet bij machte aan hun verzoek te voldoen, daar de Pool se regering elk uitreisvisum weigerde. Niet zonder reden. Want Polen heeft zijn onderdanen nodig voor de opbouw van het land, van zijn verwoeste industrie en %et verbouwen der vele braak liggende velden. Indien het er niet in slaagt zijn grondgebied dichter te bevolken, alle aan wezige en verkrijgbare arbeidskrachten aan het werk te zetten om dit doel te be reiken, kan het niet blijven bestaan... Het gaat een ongekende ellende en armoe te gemoet, indien het er niet toe in staat is de nieuw verkrègen grondgebieden van Duitsland te exploiteren. Het grootgrondbezit is afgeschaft. Ieder een. die meer dan vijftig hectare grond bezat, heeft dit moeten afstaan, reeds voor het einde van de oorlog, toen de Russen tot aan de Vestule Polen binnen trokken. Maar in het gebied van Posen' b.v. weiger den de boeren deze gift te aanvaarden. Zij redeneerden, dat de Poolse regering geen enkele waarborg tot voortbestaan bood. Zou zij" door een regering van het oude regiem vervangen worden, dan zouden de 1 nieuwe eigenaars hun erven en hun bezit tingen weer moeten veriaten. Zij kenden niets van politiek en hebben zich naar alle waarschijnlijkheid in deze ver onderste Id ling vergist. De Staat nam dus de exploi tatie van deze gronden op zich met de ge ringe krachten, die er beschikbaar zijn. Polen is geheel op zichzelf aangewezen om het land te doen opleveren, wat er uit te halen valt- En dit is niet gering. De bodem is vruchtbaar en, indien goed be werkt, zou hij een enorme voorraadschuur lcunnen .worden. Niet alleen voor Polen, maar voor vele andere landen. Niettegen staande dat heerst er momenteel een niet ongegronde vrees voor een k-omende hon gersnood. En terwijl men leeft in deze vrees, kan men in de kleine winkels en in de restau rants der grote steden alles kopen, waar van wij in Nederland zelfs niet meer dro men en waaraan wij door jaren van gebrek alle herinnering hebben verloren. Mits men de nodige zloty er voor over heeft. O) Leonardo da Vinci's beroemde „Laatste Avondmaal", het fresco dat zich te Milaan bei vindt, wordt tegen verdere beschadigingen, ver oorzaakt door temperatuurswisselingen, thans door een glazen plaat beschermd. „Parijs 17501900, Mode als spiegel der his torie". de tentoonstelling, die i» het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden wordt, ver wacht deze week haar 15.000ste bezoeker(ster). Salka Viertel heeft voor de Franse filmpro ductie een scenario geschreven voor een rol prent over Heinrlch Heine. Charles Boyer zal er de hoofdrol in vervullen. Een nieuwe roman van Thomas Mann, „Dr. Faustus, het leven van de Duitse componist Adrian Leverkühn, door een vriend verteld", in de herfst verschijnen. Greta Keller, de Weens-Amerlkaanse üh'an- sonnière treedt op Donderdag 3 Juli op in de Kurzaal te Schevéningen met een programma van oude en nieuwe nummers. De Nederlandse Brucknervereniglng is weer opgericht. In het bestuur hebben zitting: Her man Butlers, voorzitter.Willem van 'Otterloo, tweede voorzitter, Hein "s Gravesande, secreta ris, Frans van Ameisvoort, penningmeester en Jol. Smits van Waesberghe, commissaris. Kwartslamp onthulde valse suikerbonnen De zwendel In suikercoupures, die ver leden week door de politie van Velsen werd ontdekt, heeft tot nog toe één nieuwe arrestatie opgeleverd: behalve de hoofddader, die in Heilo achter slot werd gezet, heeft de politie zijn medeplichtige aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Wij meldden reeds, dat tientallen bak kers in Velsen een bekeuring opliepen wegens hun aandeel in deze geruchtma kende affdire. Thans is echter bekend, dat de oor sprong van deze omvangrijke zwarte han del gevonden is door bemiddeling van de Wester suikermaatschappij te Amsterdam, welke uit de aard der zaak grote hoeveel heden bonnen op haar con'tröleafdeling in hardden krijgt. Met behulp van een sterke kwarts lamp wordt daar vel voor vel door gelicht en verleden week kwam men tot de ontdekking, dat er, verscheidene valse bonnen tussen waren. De dienst Economische Zaken der Am sterdamse recherche werd gewaarschuwd, die op zijn beurt de betrokken détaillis ten naspeurde en op deze manier onder meer in Velsen, Alkmaar, de Zaanstreek en de hoofdstad terecht kwam. Vervolgens kwam aan het licht, dat bij de Zaanse' en Amsterdamse distributiediensten ver scheidene vellen valse suiker coupures wa ren ingeleverd door winkeliers, die des gevraagd -meestal niet konden opgeven, van wie deze papiertjes afkomstig waren. De Velser politie schijnt echter een aan knopingspunt gevonden te hebben met het gevolg, dat direct de hoofddaders en de betrokken bakkers "konden worden op gespoord. Daar het onderzoek in deze om- vangryke affaire nog in een eerste stadium verkeert en er nog niet bij benadering valt te zeggen, hoe wijd de „zaken" zich hebben vertakt men spreekt van tien duizenden zwarte suikerbonnen kan er over dit deel van de suikerzwendel nog niets naders worden-bericht. Burgemeester liet Joden arresteren Vijf jaar gevangenisstraf geëist De burgemeester van de Friese gemeen te Lemsterland, mr. M. K. stond terecht voor het Bijzonder Gerecntshof te Leeu-' warden, onder beschuldiging tijdens de be zetting een zestal Joden te hebben laten arresteren op bevel van de S. D. te 's-Gra- venhage. Deze Joden waren reeds ander half jaar ondergedoken in Echten. Hoe het de S. D. te 's-Gravenhage bekend werd, is nimmer opgehelderd. De burgemeester gaf de boodschap door aan de onderluitenant van politie H., die de Joden arresteerde. De procureur-fiscaal hoemde verdaqhte, tegen wie de zuiveringsraad van burge meesters geen maatregelen heeft getrof fen, geen slecht vaderlander, maar niette min verantwoordelijk voor deze daad. ,De eis luidde vijf jaar gevangenisstraf. Tegen de twee maréchaussees M. van der K. en L. E., die gevolg hadden gegeven aan de hun door de onderluitenant ver strekte opdracht, vorderde de procureur fiscaal zes jaar. De heer C. van Kalkeren uit Beverwijk Is aan de Theologische Hogeschool der Gerefor meerde Kerken (Onderh. ar. 31 K.JO.) te Kampen geslaagd voor het candldaatsexamen. Grenzenloze moeilijkheden Zwerftocht van Koninklijke hut^elijksacte Een Amerikaanse soldaat, .die onlangs naar zijn woonplaats Augusta in de staat Georgia terugkeerde verkocht daar een officieel uitziend document, dat hij uit Duitsland had meegenomen. De koper liet de Franse tekst vertalen en kwam toen tot de ontdekking dat hij in het bezit gekomen was van de auten- tieke huwelijksacte van Koningin Emma en Koning Willem IJl uit het jaar 1878. Hij heeft het document naar een vriend in Europa gezonden met het verzoek er voor te zorgen, dat de acte weer in het bezit der Koninklijke familie in Neder land komt. In donkere uren herinnerden de Britten zich Nederland Ware dierenliefde beloond In Maart van dit jaar heeft mevrouw G. H. H. L. Bouman-Offereins te Zut- phen met gevaar voor eigen leven een hond. gered, die bp een ijsschots in de vaart achter haar woning, in doods gevaar verkeerde. Gekleed sprong zij te water en .zonder zich te bekommeren om het letsel dat zij opliep door de ijs- schotsen, wist zij het dier op het droge te brengenZij nam de verkleumde hond mee naar haar woning en ver zorgde het dier, totdat de eigenaar ge vonden was. Deze moedige daad heeft de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren beloond met een medaille, welke haar door de algemeen secretaris in •tegenwoordigheid van de burgemeester van Zutphen en de eigenaar van de geredde hond in het gemeentehuiste Zutphen werd overhandigd. Minister vanOost-Indonesië in Nederland Doodstraf voor iandwacht- commandaut uit Alkmaar - Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft de 30-jarige landwachtcomman dant W. A. van der S. uit Alkmaar, die in de bezettingstijd verschillende illegale werkers van het leven heeft beroofd en zijn ondergeschikte^! meermalen heeft aan- gezet, ondergrondse werkers te vermoor-, den, conform de eis tot de doodstraf ver oordeeld. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00 20.00 en 22.30 uur NidUws. 7.15 Gymn. 7.30 Gebed, 7.4S Cfampl. 8.55 Zieken bezoek. 10.00 Leger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.55 Partita van Bach. 11.00 Ziekenbe zoek.. 11.50 Familieberichten 12.00 Angelus. 12.03 Sonate van Mozart. 12.30 Dansorkest. 12.55. Zonnewijzer. 13.20 Welk boek7. 13.25 Metropole orkest. 13.45 VrouwenVarla. 14.00 Sonate van Grieg. 14.30 Reünie Phillps-commando. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Omroeporkest. 17.45 Zwitserse musici. IS.15 Nieuwe platen. 18.30 Strijdkrachten 19.15 Gram.pl. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R. V. D. 20-05 Proloog. 20,15 Sans Soucl. 20,55 Delftse zangers. 21,30 De vaart der volken. 21.50 Band en plaat. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuwe Ned. muziek. 23.30 Gram.pl. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 cn 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Operettes. 8,15 Gram.pl. 8.45 Bal letmuziek van Tsjaikofskl. 9.1,5 Morgenwijding. 9.35 Gram.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Webster Booth zingt. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Ver geet u het niet? 11.20 Sonaten van Vivaldi. 11.45 Symphonie no. 28 van Mozart. 12.00 Lyratrio. 12.30 In 't spionnetje. 14.00 Als kinderen ziek zijn. 14.40 Kamer-orkest. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet!, 16.05 Gram.pl. 16.15 Camera loopt. 17.04 Kaleidoscoop. 17,20 Raad aan kano vaarders.- 17.30 „Ma mère 1' oye" van Ravel. 17.50 Rijk over zee. 18.15 De Skymasters. 18.45 Sport- praatje. 19.00 uit. Amerika. 19.10 Gram.pl. 19.30 Volksmuziekschool. 20,05 Snip en Snap. 20,15 Oratorium ,,La danse des morts". 20.55 Hoorspel „Olleke Bolleke". 21.30 De Speeldoos. 21.50 „Hij en zij". 22.20 Vaudeville-ox-kest. 23.15 Jazz. 23.30 „Jeux d' Enfantsi' van Blzet. Mr. M. Hamelink is optimistisch Gistermiddag arriveerde óp Schiphol de minister van Financiën van de staat Oost- Indonesië. mr. M. Hamelink, Mr. Hamelink was vergezeld van de broer van de sultan van Borneo. De minis ter zal enige weken in ons land vertoeven. Gevraagd naar zijn mening over de poli tieke situatie in Indonesië, verklaarde Se minister dat bij hoopvol gestemd is. Het is i jammer dat Sjahrir in deze (Van onze Londense correspondent) Zoals reeds vermeld heeft de Neder landse regering bij monde van de minister van oorlog, kolonel Fievez, haar dank be tuigd aan de Britse regering voor hetgeen deze gedaan 'heeft voor de opbouw van het nieuwe Nederlandse léger. Het is precies zeven jaar geleden dat de bewoners van het kustplaatsje Portscawl in Zuid-Wales enige vaartuigen zagen naderen met soldaten in vreemde uniform. Ze zagen er terneergeslagen en vermoeid uit. Het waren de restanten van de naar Frankrijk teruggetrokkeij Neder landse legermacht die kans hadden gezien via Brest het Kanaal over te steken. De hele bevolking liep uit haar de haven en onze mannen kregen een welkom dat zij niet meer zouden vergeten- Ze werden met zoveel hartelijkhéid omringd, dat zij zich meteen thuis voelden. Snel pasten zij zich dan ook aan de omstandigheden aan. Ge ruime tijd bleven ze ifi Portscawl. Later werden ze in verschillende andere plaat sen, o.a. Wolverhampton, gestationeerd. De aanvankelijke Gideonsbende van. niet meer dan 1500 man groeide geleide lijk tot het dubbele aantal aan door mobi lisatie van de zich in de yrije wereld be vindende landgenoten. Oók de Nederland se luchtmacht en marine werdén lang zaam in Engeland opgebouwd. De vriend schapsbanden met de Engelse bevolking werden steeds nauwer, vooral nadat de Nederlanders de taal onder de knie had den. Onze jongens met hun blozende Hol landse koppen, de Oranjeleeuw op mouw én baret, verheugden zich alom. spoedig in een grote populariteit. Vele Engelsen hebben nu eenmaal een zwak plekje voor de „Dutch". Het gebéurde meer dan eens, dat alle huwbare meisjes in een kleine plaats, waar ons legertje tijdelijk ver blijf hield, met Nederlanders in de echt traden. Dit heeft ook weer een verdieping van het contact tussen onze beide volken bevorderd. Aanzet optreden van onze mi- Israelitisch kerkgenootschap is tegen kolonisatie in Suriname Naar aanleiding van het béSluit van de Surinaamse wetgevende vergadering om ten hoogste 30.000 Joodse kolonisten toe te laten heeft he.t Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap verklaard, dat het zich met deze plannen niet kan verenigen. Be- moeilijke periode niet meerede regering toogd wordt, dat dergelijke plannen nim- iYier tot een bevredigende oplossing van het Joodse vraagstuk kunnen leiden en dat uit rapporten van deskundigen over de kolonisatie vap. blanken in Suriname en uit de reactie op dit plan, in het bijzonder in de vergadering van de stajjen in Suri name, blijkt, dat dit project zelfs geen tijdelijke oplossing biedt voor het pro bleem der Joodse verplaatste personen. Het plan behoort derhalve, ook van huma nitair standpunt bezien, als onvoldoende verantwoord te worden afgewezen en wekt, hoe goed ook bedoeld, ongerecht vaardigde illusies bij de betrokkenen. litaireh is het te danken, dat het Engelse vólk tijdens de donkere jaren steeds weer aan het bestaan van ons land werd her innerd. Zij droegen het hunne bij tot de enorme „goodwill", die ons land in Enge land geniet. Alle tijdens de oorlog in Engeland aan wezige Nederlandse militairen, behoren de tot de landmacht, vormden tenslotte de brigade „Prinses Irene", welke daad werkelijk deelnam aan de veldtocht in West-Europa. Zodra ons land bevrijd was, begon de tweede fase van de opleiding der Neder landse krijgsmacht op vreemde bodem. Meer dan dertien duizend man, voor .een groot deel vrijwilligers, stroomden naar de Britse oefenkampen. Op deze manier werd het kader van de eerste twee divi des van het nieuwe Nederlandse léger in Engeland getraind. De.Nederlanders maakten kennis met een voor hen in vele opzichten nieuwe eh har de oefenperiode. Het Britse systeem, hoe fors. het ook moge zijn, tast de persoon lijkheid van de soldaat echter niet. aan. Heilzaam was de invloed van het Engelse gevoel voor sportiviteit. Het verblijf in het buitenland werkte over het algemeen zeer verfrissend. De blik der Nederlanders werd na het jarenlange isolement zeer verruimd. Bewoners der grensprovincies klagen De Berlijnse correspondent van het A. N. P. schrijfti „Men kan zelden Nederlanders, die >n tie Duitse grensstreek wonen, ontmoeten zonder litanieën van klachten te horen over de moei lijkheden die zij ondervinden, en de grieven, die zij hebben, tengevolge van de beperkende bepalingen, waaraan het grensverkeer nog steeds gebonden is. Vooral de talrijke Nederlandse boe ren, die aan de Duitse zijde der grens wonen, ondervinden de afsluiting van het zo nabije vaderland als een inbreuk op wat zij als hun recht zien. Er reiken van oudsher vele familie banden over de grensstreep en de grensbevolking kan het moeilijk verkroppen wanneer deze nog niet, zoals in vroeger jaren, kunnen worden on derhouden. Vele der tienduizenden Nederlan ders, die in de Duitse grensprovincies leven, hunkeren er naar het vaderland terug te zien, doch zij vinden er nog niet d,e gelegenheid voor. Omgekeerd voelen Neder! and.se boeren, die grenspassen hebben gekregen om hun land op Duits gebied te kunnen bewerken, zich nog te zeer in hun bewegingsvrijheid beperkt. De be trokkenen kunnen daarbij weinig begrip opbren gen voor de motieven, die herleving van het normale grensverkeer tegenhouden. Wanneer van officiële zijde gewezen wordt op de bloei van de smokkelhandel, dan z.ijn' de grensbewo ners geneigd te beweren, dat de huidige toestand de sluikhandel in de hand werkt. Wanneer men de grens liiet langs de officiële wegen kan pas seren dan weet men wel andere wegen. En op wegen, waar men de grenscontrole ontwijkt, neemt men gemakkelijker een paar pond koffie mee dan door officiële doorlaatposteh. Er zijn overigens reeds maatregelen genomen, die een verzachting van de beperkingen betéke nen. Aan de bezwaren-"legen de moeilijkheden, waarmee de overschrijding der grens voor Ne derlandse burgers gepaard blijft gaan," is naaf wij vernamen ten dele tegemoet gekomen door het openen van mogelijkheden tot een snelle af wikkeling der formaliteiten in dringende geval len. Op vier plaatsen langs de grens zijn op het ogenblik zowel de Britse als de Nederlandse grenswachten voorzien van een aantal blanco formulieren, die het mogelijk maken, dat bezoe ken om dringende familie- of andereredenen, zonder noemenswaardige vertraging kunnen plaats hebben. Voor de in Duitsland wonende Nederlanders is daarbij op uitdrukkelijke wens van Nederlandsfe zijde de bepaling gemaakt, dat de Britse grensposten de vereiste toestemming eerst geven na gunstig advies van de Neder landse consul. Wij vernemen voorts, dat tussen de Neder landse regering en de Britse autoriteiten onder handelingen worden gevoerd over verdere maatregelen om liet verkeer in de grensstreek te vergemakkelijken. Zo maakt, de opheffing van de aan de Duitse zijde der grens bestaande vijf k'ilometer-zöne een punt van. overweging uit, Hierdoor zou aan vele bezwaren, worden tege-, moet gekomen en aan een beperkt aantal, slechts enkele honderden, Nederlandse boeren weer ge legenheid worden gegeven hun op Duits gebied staande boerderijen weer te gaan bewonen. Van Britse zijde is evenwel de voorxVaar.de ge steld, dat hiertegenover zou moeten st^an, dat ook Duitse boeren, die hun boerderijen aan de Nederlandse zyde der grens, hebben, dezelfde rechten zouden moeten krijgen. Deze vooi de ontmoet van Nederlaédse zijde uiteraard grote bezwaren, zowel op principiële gronden als het feit, dat het onbekend is hoeveel Duitse boe ren via deze weg naar toelating in Nederland zouden kunnen solliciteren; En ook al zouden de onderhandelingen, ondanks de Britse voorwaar den, tot een bevredigende oplossing kunnen lei den, dan nog betekent dit niet, dat alle wensen, die in de betrokken streek leven, kunnen worden vervuld. Vrijdag ontscheping van de IiAlrapoera" te Rotterdam Donderdagnacht omstreeks 12 uur zal het motorschip. „Indrapoera" mét repatrië. renden uit Indië in de haven van Rotter-., dam aankomen. Aan boord bevinden zich 293,evacués, 149 mariniers en 121 leden van de Koninklijke Landmacht. Voorts komen met dit schip aan 450 vreemde lingen, Duitsers, Oostenrijkers en Honga-j ren, die door de zorg van de Repatriërings- dienst Indië per speciale trein van het Lloydterrein naar Hamburg gebracht zul len worden, vanwaar zij verder naar hun „woonsteden zullen reizen. Met de ont scheping zal Vrijdag des ochtends om 8 uur begopnen worden. De bruggeman is de standvastig vergeleken bij de speelsheid van jachtjes van plezier, die m een 'ói* - sliert tegen de draaibare op het moim belangrijke causerie over het wZ' e-Lo-n M _Weer «fc ,DE SIER VAN HET BOERENBEDRIJF": leidt. Persoonlijk ben ik optimistisch ge stemd en ik twijfel er niet aan, of er zal nu een spoedig einde aan de onzekerheid komen", aldus mr. Hamelink. Waterkampen „Onze Marine" Het Algemeen Nederlands Comité „Onze Ma rine" dat, zoels bekend bet -propagandavaartuig Van der Steng bouwt, zal dit jaar vier water kampen organiseren, en wel te Gouda (Reeuwijk) van 21 tot en met 26 Juli en van 28 Juli tot en 2 Augustus en te Nijkerk van 4 tot en met 9 Augustus en van 11 tot en met 16 Augustus. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot „Onze Marine" Postbus 120, Hilversum. Reeds sinds de eerste boerderijen in de drooggelegde Haarlemmermeer verrezen, koestert een kleine groep landbouwers een liefdevolle belangstelling voor de edele viervoeter, zonder welke het lancfbouw- bedrijf niet kon en niet kan bestaan: Het paard. Deze belangstelling uit zich in een in tensieve fokkerij van de twee hoofdras sen: warm- en koudbloedpaardén. De intensieve fokkers werken echter ieder met één soort: of warm- öf koud bloedpaardén. Onder de eerste soort ver staat men de Oldenburgse paarden, de Belgische paarden of .^Belzen" worden tot de koudbloedpaarden gerekend. Voor bei de soorten is een apart stamboek', het Bel gische en het Nederlandse, ten onjuiste wel eens de Burgerlijke Stand van de paarden genoemd. Lang niet ieder paard wordt n.l. ingeschreven; slechts de „bloem" er van. Jaarlijks vinden er in de Haarlemmer meer centrale keuringen plaats voor hengsten en voor merriën, die verdeeld in bepaalde categorieën in het stamboek komen te staan. Wat de merriën betreft zijn4 deze cli- maxgewijs: Stamboekmerriën, Premie- merriën, Stermerriën en Preferente Mer riën. De eerste drie graderingen ontvangen zij na de'beoordeling van hun „exterieur" 74. Detective Snufkens haalde een mes uit zijn zak en sneed de touwen door die Panda zo zorgzaam had vastgemaakt. „We kunnen samenwerken!" bood hij aan. „Wanneer ik goed ben ingelicht is de bende nog al^groot! Uw hulp is mij welkom!" „Het zal mij een groot genoegen zijn!" zei Zondervan opstaande. „Het is mij een eer met U samen te werken! Kom 'mee, ik weet, waar de hoofdlieden van de bende zitten! Wanneer wij vlug zijn kunnen wij hen overmeesteren. De rest is dan kinder spel!" Detective Snufkens volgde de schurk, zonder te merken, dat hij lelijk voor de gek werd gehouden. De man l^pg zó goed, dat een nóg scherpzinniger iemand dan Snufkens er zou zijn ingevlogen. Zo stapten ze op een deurtje af dat aan het einde van de gang zichtbaar was.... en de laatste na de beoordeling van hun nakomelingen. Van de 100 merriën, die op een cen trale keuring in de Haarlemmermeer ver schijnen worden er over het algemeen 40 tot 50 goedgekeurd en in het stamboek ingeschreven. Bij nadere selectie krij gen "hiervan 30 tot 35 een kwalificatie, in welk aantal doorgaans slechts 4 stammerriën voorkomen. Preferente mer riën zijn zeldzaam. Allereterst moet de betrokken merrie 'op een keuring beslag gelegd hebben op een eerste of tweede prijs- Zij moet minstens drie nakomelingen hebben, die eveneens stuk voor stuk de eerste of tweede prijs behaalden. IJpii moet zij nog voldoen aan een zadelproef en een trekproef, waarmee men haar bedrijfsgeschiktheid, haar mak heid en haar uithoudingsvermogen peilt. In het hengstenstamboek missen, we een van bovengenoemde categorieën: Ster- hengsten zijn er niet. Slechts pl.m. 10 der 100 hengsten die voor een Haarlemmermeerse Centrale keu ring' verschijnen worden als stamboek- hengst ingeschreven, en van deze die ren worden doorgaans 3 a 4 tot premie- hengst .bevorderd" Hieronder komen meestal geen. preferente hengsten voor. Men ziet wel. dat er op beide geslachten een uiterst strenge selectie wordt toege past. Het doel van de'Centrale keuringen, die uitgaan van de Vereniging voor Land- bouwtuigpaarden in'Nederland, „V.L.N.", welke zich met de'warmbloedpaardenfok kerij bezig houdt, is dan ook de opvoering van de „kwaliteit" van de paarden boven hun „kwantiteit". Het voortfokken met paarden, die bij de keuring voor het stamboek afgewezen zijn, is nog steeds vrij. Er wordt echter gewerkt voor beperkende overheidsmaatregelen hieromtrent. Nu de mechanisatie in de landbouw steeds meer .terrein wint, krimpt de paar denfokkerij langzar^erhand in. Haar toe-" komst is allerminst rooskleurig. De paardenliefhebbers zien dit met lede ogen aan. Het paard „de poëzie van het boerenbedrijf', heeft voor hen immers een zeer bijzondere betekenis. Sport In het kort H. C. K. NAAR TILBURG. Ten einde de honkbalsport ook in Brabant meer aanhang te dóen verkrijgen Organiseert de Brabantse Rayon commissie van de N. II. B, een propagandatour- nooi te Tilburg. De honkbalpropaganda-vereni- ging ,,De Kièviterv" stelde een fraaie wisselbeker beschikbaar. De deelnemende verenigingen zijn: HCK, DWS. Sparta en een Brabants negental. De wedstrijden worden gespeeld'op het terrein-, van „Longa", vachten op het moment, dat hii telangrijke causerie over het wJ?288 een publiek van twee geiten en eeïn kige man zal hebben geëindigd Een hese toeter van een BM-vaj verstoort het weerpraatje echter 4" dringend, dat de bruggeman niet W kan blijven staan en naar de L? ilschrijdt, 'waar rood-en-witte bome haastige auto's voor een natte dii£i* nieten behoeden Het trilt van heedi? verwachten door de rijen van de boon mannen en -vrouwen en de knaap?' deze sleep a raison van twee eulrw onderdeel sleept, daalt af in de cataJ? ben van zijn vaartuig, om er een motor-tot activiteit te gaan nrMT Met een blauw kringetje verkpndt derï' tige pijp, dat het gebeuren gaat De bn» gemens heeft zijn instrument inmidrfl vijfenveertig graden laten draaierW hangt kwasi onverschillig 0ver zijn i nirig naar het wereldje van slepelingerul kijken. „Oempf" steunt de motorboot a de kop, de touwen gaan gespannen staar, en het koor van watervrienden dat zyS aan de hoede van de motorpraam heeft toevertrouwd, heeft de handen vol ml „afhouden" en „bijdraaièn" en wat di« meer komt kijken, wanneer een optocht van louter BM's en sharpies een naZ opening moet passeren. De weervoorspeller blijkt een zeer ma t-erialbtische levensbeschouwing de zfo* te kunnen noemen, want inplaats van ver heugd te wuiven naar elk .jachtje da' voorbijtrekt, hengelt hij onbeschaamd me' een leeg klompje aan een touw voor d° zeilneuzen. En de zaken gaan kenneliik goed. Niemand van de lange sleep durft liet nodende houten schoeisel, dat menige bruggewachtér ontsiert, te negeren en ieder offert zijn kwartje. Ook de hekken- sluiter, die druk bezig is met het in dë koers houden van zijn fonkelnieuwe vaar tuig, grqjibelt zenuwachtig in allerlei vreemde zeilpakzakken, om de tolgelden tp verzamelen. Kleine Adelbert moet liet roer even. houden. Terwijl kleine Adelbert het roer houdt, de motorboot „Oempf" zegt en de bruggeman tikjes pet geeft uit puur plezier over het zwaar der wordende klompje, heeft de vrouw van de vader van Adelbert, die „Moeder" wordt geheten 'door "de zeilpakgrabbelaar een kwartje aan de verborgen hoekjes van de boot ontworsteld. Triomfantelijk gaat haar hand in de richting van het klompje, dat met een vakkundige zwaai over komt. Met een tevreden gelaat wil de baas van de brug zijn gevulde collecteklomp in palmen als de draad, waar dit onschatbare bestaansmiddel mee verbonden is, in de stag van het laatste en nieuwste bootje verward raakt. De motorboot aan de kop zegt trouw „Oempf" en de bruggedraaier moet meehollen, wil hij zijn gevulde klomp niet direct verspelen. Het noodlot is echter tegen hem, i, windeloze namiddag. Als hij het einde van het veilige bruggedek heeft bereikt en zijn armen strekt, blijkt de motorboot sterker te zijn dan het touwtje van de 1 Weshalve een stille „ploemp" en een aan tal kleine „ploempjes" de serene stemming verstoren. De hele sleep weet plotsklaps wat er ge beurd is en staat met naïïw verholen leedvermaak het zich voltrekkende drama te aanschouwen. De sleep tuft verder, een kind schreeuwt onder een buiskap en een' koffergramo- foon neemt het met succes tegen een leeuwerik op. N Een brug staat open. Zomaar open boven het narimpelende" water. Op de brug leunt een moedeloos man voorover om zijn klompje op te vissen, dat blij komt aan drijven; heel luchtigjes, want de vracht is er uit. De bruggeman vertelt de dor] omstanders in diep-menselijke erf uit d lectisch oogpunt belangwekkende bewoor dingen, hoe die smerige klomp om die smerige stag bleef zitten. De brug draalt eerst weer dicht, als een ongeduldige automobilist uit zijn wagen klimt en on middellijk doortocht eist. „Zóveel kwar tjes paar de pulletjes" zucht de man onder het. draaien. J. F. Bö de „weer-bron". Brigade-generaal Yates, lei der van"de meteorologische dienst der Ameri kaanse luchtmacht, zeide dat tussen half en eind Juli superforten dagelijks meteorolo gische vluchten over de Noordpool gaan maken. Sedert half Maart is de route een maal per week bevlogen. Er zullen ooit dagelijks vluchten over de Golf van Alaska gemaakt worden. Het doel van de observaties is de boeren van de Pacifiokust in te lichten wanneer slecht weer verwacht kan worden, Bikini-epiloog. Heden vertrekt een expeditie van veertig geleerden en technici, met vier entwintig diepzee-duikers.uit San Dlegonaar. de Bikini-atol voor een nieuw wetenschap^ pelijk onderzoek naar de veertien Ischepen die verleden jaar bij^ de proef met dt «atoombom tot zinken zijn, gebracht. De dui kers zullen speciale instrumenten naar bo ven brengen die op de schepen geplaatst werden (U. P.) Trillende trein. Bij Westvüle in Indiana derail leerden gisteravond zeven spoorwagens van de Baltimore and Chio trein ^Columbian' die op, weg was van Chicago, naar Washington. De politie meldde dat minstens zestig perso nen gewond zijn. Er werd niemand gedood, doch de toestand van sommige gewonden ernstig. Men gelooft dat de trilling van trein die een snelheid van 78 mijl Per had. een wissel heeft opengeworpen, w« door de wagens ontspoorden. (U. P.) Traan voor de „as". Een woordvoerder van het hoofdkwartier van gepafaal Maciwthur ie> de gisteren dat van de 12,000 ton walvistraan die de Japanse expeditie heeft opgelevwa. 7000 ton ter beschikking van Europa zal yr men, voornamelijk van Duitsland. ^et verdeling zal de internationale^ noodt"o selraad zich belasten. De overblijvende ton komen ten goede van de Japanse sumptie. Rook wolkenkrabber. In de bovenverdieping® van een New Yorkse wolkenkrabber v verdiepingen brak brand uit, doch mee duizend personen wisten zich via deA> vrije trap in veiligheid te stellen. Onde bevond zich de vroegere directeur der p i rijen, James Farley. De brand is door sluiting veroorzaakt, (U. P.) Einde Bankholiday, De staking van - - bedienden is geëindigd. De staklngsco?w.» sie heeft met dertig tegen zeven ste besloten de nieuwe voorstellen, die regering werden aangeboden, te aan Het werk is in de meeste banken her Vlijmscherpe brief. Op August FröhUriV^64^ dent van het parlement van Thunngen. een aanslag gepleegd door een 28-Jan= die hem zogenaamd een brief kwanrD Fröhlieh kreeg drie steken tn zijn ami. na de aanvaller door twee toegesnewc - sonen werd overmeesterd. De drU 1 deze aanslag is nog niet bekend. Franse baak-

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2