de Ruyter Koopt Alles! flinke meisjes BOEKEN bij „Great Yarmouth" werd gebouwd op de zandbank „Cedrick Sand" „Vergeten voorman" Kort en Bondig Steno-Typen Boekh.Talen SViiddenst. INST. PONT net meisje Uw oude HOED Zelfstandig meisje gevraagd Luidsprekers Nette meisjes gevraagd Van Dorp GROTE OPRUIMING „NAT GONELLA" Een prima Overhemd ELZER'S HERENMODEHUIS Jac. Binkhorst IJMUIDER WASSERIJ WOENSDAG 2 JULI 1947 IJMU1DER COURANT Cederik de Sakser stichtte van daar uit het koninkrijk der West-Saksen De naam Great Yarmouth heeft een bekende klank in IJmuiden. Vóór de tweede wereldoorlog, in de tijd toen men in Duiteland nog niet aan autarkie deed, kwamen in dp nazomer vele ha- ringdrlflers van Great Yarmouth en ook uit haar zusterstad Lowestoft naar IJmuiden om er hun haring te lossen, die dan per spoor óver de Oost grens werd gezonden. Beide havens zijn gemakkelijk van IJmuiden uit te bereiken, men koerst maar steeds naar het westen, want ze liggen zo ongeveer op dezelfde breedtegraad als IJmuiden. De geschiedenis van Engelands grootste üiaringhaven is zeer interessant. De plaats waar de stad, die thans 60.000 70.000 inwoners, telt, ligt, was oorspron kelijk een zandbank, omspoeld door de gol ven der zee. Zij strekte zioh van het Noor den naar het Zuiden parallel met het vasteland uit, vanwaar ze door de rivier v de Yare (Yaremouth-Yarmouth) was ge scheiden. Deze bank was bekend als Ce- drick Sand, genoemd naar Cederik de Sak ser, die er in 495 landde, in welke tijd men veronderstelt, dat de haringvisscherij is begonnen. Cederik/ een krijgszuchtig Sak ser landde hier; vandaar dat de plaats heden ten dage door de bewoners Cedrick Sand en door de geschiedschrijvers Cedrick Shore (Cederik Kust) wordt genoemd. Na dat hij de bevolking door een wrede oorlog geteisterd had, zeilde hij naar een meer Westelijk gelegen gebied, waar hij het ko ninkrijk van de JYest-Saksen (Essex) stichtte. In oude tijden. De Saksen noemden die stad, die hier ge bouwd werd Gar mud of Jiermud; de Sak-, sische „d" werd uitgesproken als de bij degenen die Engels leren beruchte „th De belangrijke haringvisscherij op deze plaats van de Engelse kust, waar men de beschik king had over een flinke zandbank waar de netten gedroogd en gerepareerd konden worden, door drie rivieren met het binnen land verbonden, veroorzaakten m oude tijden een opeenhoping van vissers, niet alleen uit Britse havens, maar ook uit Frankrijk, Holland, Zeeland, Vlaanderen en Denemarken. En zo wei-den elk jaar ge durende ongeveer veertig dagen op een naakte zandbank geschilderde tenten en kramen opgericht, waarin kopers en ver kopers van haring gedurende wat men noemde de „haringkermis" huisden. In het door Swindon uitgegeven „Char ter of the Cinque Ports" van Jeake ■wordt gezegd: „Hier verbleven de vissers van 'de havens (dit waren Dover, Sand wich, Rornney, Hythe en Hastings) en van andere reden elk jaar tijdens het seizoen; der visserij op de haring, die bij een zeld- deren tegen de Fransen zou gaan helpen, de mannen van de Havens en van Yar mouth door de oude veten die tussen hen bestonden, elkaar aanvielen en. op zee zo hevig tegen elkaar begonnen te vechten, dat ondanks de tegenmaatregelen van de Koning vijf en twintig schepen van Yar mouth met alle opvarenden werden ver brand. Een ander verhaal luidt, dat 37 schepen ernstig werden beschadigd, 171 personen werden gedood en voor een bedrag van 15356 pond aan goederen werd vernield of gestolen. Tot aan de regering van Koningin Elisa befch duurde de twisten voort; toen werd de zaak door haar afgezanten geregeld, tot tevredenheid van beide partijen. De toestand bleef onveranderd tot 1662: het schijnt, dat, er na dit jaar geen bal- juwen van de Cinque Ports meer naar Yarmouth kwamen. Koningin Anna (1665 1714) verleende in het tweede jaar van haar regering een nieuw charter volgens welke de stad het recht verkreeg, Peer mayor (burgemeester) te kiezen, ter ver vanging van de baljuwen. Er werd toen een toestand geschapen, die sindsdien on veranderd is gebleven. Ook al maximum-prijzen. Tijdens de regering van Eduard III (1312 1377) kreeg Yarmouth een „Haring- Statuut", waarbij werd verordend, dat op zee geen-haring gekocht of verkocht mocht worden, noch voordat de tros van het schip aan land was gebracht. Vissers waren vrij hun haring te verkopen aan wie ze wilden, zonder daarin gehinderd te worden door hun herbergiers of wie ook: maar alleen tussen zonsopgang en zonsondergang; noch was het geoorloofd haring te kopen en de ze in hun huizen duurder te verkopen dan tegen 40 shilling per last, maar verder zoo duur ze wilden. Ook was het verboden aan land 6f op zee haring op te kopen; de ha ring moest vrij en ohverkocht in 'de haven worden aangevoerd. Dit Statuut had zijn ontstaan daaraan te danken, dat er klachten waren geuit over het feit, dat de mensen van Great Yar mouth de yissers tegemoet voeren en de haring opkochten voordat ze' aan wal kwam. En ook dat de herbergiers, die de Tolunie en Landbouw De „Gazet van Antwerpen" wijdde de zer dagen een beschouwing aan de Belgi sche land- cn tuinbouw gezien in het licht van de Tolünie. Het blad schrijft dat groot aanbod zuivel- en tuinbouwproducten uit Nederland te verwachten is tegen prijzen, die het de Belgen onmogelijk zullen ma ken te concurreren. Een en ander zal waarschijnlijk zulk een omvang aannemen, dat volgens 't Antwerpse blad. het voort bestaan van de Belgische landbouw wordt bedreigd. In het verleden konden de Belgen zich tegen de Nederlandse concurrentie ver zetten dank zij aangepaste invoerrechten en belastingen op invoervergunningen, doch dit zal thans niet meer mogelijk zijn. Het blad wijst er op dat weliswaar voor zien is contingenten te bepalen en invoer vergunningen in te voeren bij al te grote aanbiedingen, die de binnenlandse pro ductie zouden kunnen bedreigen, doch het betwijfelt of de Belgische regeringsinstan ties wel tot deze maatregelen zullen wil len overgaan, aangezien van deze zijde een zo laag mogelijke levensstandaard in' Bel gië wordt nagestreefd. De „Gazet van Antwerpen" schrijft ten- Eindexamen Gymnasium van het Christelijk Lyceum Van de 33 candJdaten. die op het Christelijk' Lyceum te Haarlem voor dé afdeling Gymna sium eindexamen deden, slaagden er 27, en wel: Voor het diploma A: de dames C. A. M. Le Cavelier, D, Joustra, N. de Koomen, A. Steen huis, E. J. Verzandvoort en de heren: P. v. Breugel, R. Colijn, J. P. Dondorp, G. Hoed. J. J. Lamme, B. v. Oeveren. H. v. d. Plaat, B. J. Vreugdenhil. J. G. Wurfbain, Voor het diploma B: de dames W. Boer, M. J. C. Flury. M, M. Heinsius, C. W. Hellema, E. J. v Heszeler, G. H. Meijerink en de heren Ph. A. Poley, G, W. Segers, J. Segers, P. Vente, M. A. I. Vethaak. H, A. Winkel en J. Wolff. Boze olifant. Tijdens het lossen van dieren uit de Belgische Congo in Antwerpen werd een olifant zenuwachtig en stormde op een be^ waker af. Hij wierp deze op de grond en verpletterde hem met zijn zware poten. slotte er van doordrongen te zijn dat de Tolunie en later de economische eenma king der iage landen een noodzakelijkheid is, doch het zou betreuren indien hieraan, de belangen van 300t000 Belgische boeren gezinnen opgeofferd zouden moeten wor den. Een herinnering aan de tijd toen de Haarlemmermeer pas was droog gemalen Een eeuw geleden werd in onze omge ving een groots werk ondernomen en vol bracht: de drooglegging van de Haarlem mermeer. „De groote watergolf", zoals het meer genoemd werd, verdween en daar voor in de plaats, kwam land. Vruchtbaar land, maar dat toch aanvankelijk niet de irïjke vruchten afwierp, die er - van ver- Wacht werden. Uit de verhalen uit die tijd valt af te leiden, dat er zoiets als een Wild- Westgebjed ontstond, waar ontzettende toe standen heersten op velerlei gebied. Er vestigden zich vele pioniers in het nieuw verworven land, maar de overheid bleef in gebreke om te zorgen voor goede wegen, voor scholen en vele andere dingen die in een geordende samenleving niet gemist kunnen worden. SCHEEPVAART K.H.L. Tropero 1 Juli te Amsterdam. K.N.S.M. Ary Scheffer 30 Juni te Am sterdam. Deo Duce 30 Juni te Kopenhagen. Dundee 30 Juni te Tarragona. Stuyvesant 30 Juni van Plymouth naar Antwerpen. Vulca- nus 30 Juni te Malta. Delft 30 Juni te Cura sao. Juni 30 Juni van Curasao naar Parama ribo Ardenifes 30 Juni van Alexandrië naar Jaffa. HOLLAND AFRIKA LIJNEN. Tryland 30 Juni van Barcelona naar Marseille. Jaar- stroom 30 Juni van Dakar naar Freetown. OCEAAN. Polyphemus 1 Juli te Amster dam. NEDERLAND 30 Juni van Soerabaya naar Madras. Oranje 30 Juni Lissabon gepasseerd. Radja 30 Juni van Singapore naar Batavia. Tabinta 30 Juni Eriggano gepasseerd Tarakan 30 Juni van Priok naar Makassar. Van der Waal 1 Juli te Soerabaya. H.A.L. Boschfontein 29 Juni te Durban. GROTE VAART: Adinda 23 Juni van Hong kong te Miri. Aldabi, 30 Juni van Montevideo te Buenos Aires. Amerskerk, BrisbaneRot terdam. 29 Juni»te Fremantle. Amstelstad, 23 Juni van New York te Baltimore. Anth. Leeuwenhoek, BasraRotterdam, pass. 1 Juli Gibraltar. Cottica, Amsterdam—Paramaribo 28 Juni van Madeira. Egmond, 29 Juni van Antwerpen te Santos. Esso, den Haag, 30 Juni van Aruba te Rotterdam. Helder. Am sterdamValparaiso, 29 Juni van Madeira. Japara, New YorkJava, 30 Juni van Suez. Kelbergen, 30 Juni van Napels naar Sfax. Manto 28 Juni van Curagao te Vera Cruz Murena, 23 Juni van Rotterdam te Curagao. Prins Alexander, 30 Juni van Montreal te Rotterdam. Prins Willem 4, Chicago—Ant werpen, phss. 30 Juni Bell Isle. Salatiga, 26 Juni- van Bombay naar Batavia. Sweelinck, RotterdamBombay, 30 Juni Je Bordeaux. Tegelberg, BataviaBuenos Aires, 28 Juni te V. Bra»esus, Het gerechtshof te Amsterdam heeft ■jarige zeeman J. L. uit Groningen dl* i 5l" oorlogsjaren iii Engeland met een' mélei Londen was getrouwd, hoewel hij niet Ul' Nederlandse vrouw was gescheiden tot gevangenisstraf met aftrek van voararrÜ? Jaar oordeeld, v*r. en morphine uit Duitsland naar Nederland k den gesmokkeld, zijn tot respectievelijk twee maanden gevangenisstraf veroordeeM" 01 verdovende middelen waren direct na d destiene invoer in beslag genomen 6 C!5n* BU Koninklijk Besluit is gratie verleend Z. W. Mulder, tot de doodstraf veroordeelY' sententie van het Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. De doodstraf is veranderd" levenslange gevangenisstraf. 50 De ruïne in de Bossche veemarkthallen l* de brand van zondag reeds geheel opgenl™ In het gedeelte, dat behouden bleef kunnen 1000 runderen worden ondergebracht Burge! Mr. P.- J. Amersfoordt, één dezer pioniers, heeft veel gedaan om door een goed voor beeld leiding te geven. Als burgemeester hoopte hij aanvankelijk veel voor zijn ge meentenaren te kimnen doen, maar helaas wam ib.ii v/un. uaw uclucl ltlo u<_kreeg hij niet de medewerking waarop hij ■issers onderdak verleenden, de vissers niet meende recht te. hebben. Hij moest een ge- wilden toestaan, hun vis zeil te verkopen, reilde .strnd voeren teaen de conserve- maar ze van de vissers wilden kopen tegen een prijs, die ze zelf bepaalden om ze zo duur mogelijk te verkopen, wat, tot gevolg had, dat de vissers zich van Yar mouth terugtrokken en de haring dienten gevolge duurder werd dan ooit tevoren, „tot grote schade van onze Heer de Koning, van de Lords en van alle andere ménsen." Cinque Ports, sedert Willem de Ver overaar vijf genoemde, op de kust van Kent zame speling der Voorzienigheid elk jaar en Sussex tegenover Frankrijk gelegen haar vaste trek rond het eiland deed om- - J- streeks de tijd van de herfst-middernacht- evening, wanneer ze him kwartieren op deze kusten opzochten. Naar alle waar schijnlijkheid heeft dit land sedert de lan ding van Cederik in 495 door het getij lang zamerhand zijn hoofd boven het water uit gestoken. En korte tijd later trokken ver schillende vissers, zowel uit de vijf havens als uit Frankrijk, Vlaanderen en de lage landen jaarlijks rond het feest van de H. Michael van Archangel hierheen, waar zij verbleven in voor dit doel gebouwde ten ten gedurende een tijdsbestek van veertig dagen, om haring te pakken, te zouten en te verkopen' aan al degenen, die voor dit doel hier naar toe kwamen, waaronder zich bevonden kooplieden uit Londen, Norwich en andere plaatsen. Om dan weer te ver trekken, In korte tijd, nadat het zand vaste grond was geworden en de handel steeds meer toenam, vonden de mannen dit een goede plaats om er te gaan wonen. En dienten gevolge maakten zij het tot hun permanen te woonplaats cn begonnen *er huizen te bouwen, ontstónden er straten en uit deze straten ontstond de bloeiende stad." steden, waaraan de Koningen wegens haar belangrijke ligging grote voorreohten had den verleend, die ze voor een gedeelte hebben behouden, Salarisverhoging van 5% voor het provinciaal personeel In de Dinsdagmiddag voortgezette ver gadering. van de Provinciale Staten van Noordhoïland is afwijzend beschikt op het verzoek van de N.V. „Concertgebouw" te Amsterdam, om alsnog een subsjdie te verlenen in het ongedekte tekort op de ex ploitatierekeningen over de boekjaren 1943/'44 en 1944/'45. Mr. De Roos (P.v.d.A.) verzocht een tegemoetkomende houding aan te nemen, waarna het lid yam Ged. Staten mr. dr. Witteman (K.V.P.) ant woordde, dat later overwogen kan worden, op nieuwe rekeningen een subsidie te verlenen. Bij de behandeling van het voorstel tot toekenning van een overgangstoelage, ten belope van 5% van het basissalaris, aan het provinciaal personeél, deelde het lid van Ged. Staten, de heer Bouwman mee, dat getracht zal worden, een beter resul taat te boeken. Daarom verwierp de ver gadering met ^7 tegen 16 stemmen een motie van de heer Kuyper (C.P.N.), waar- stevige huis en de verblijfplaats vooï zesin de Provinciale Staten Gedeputeerde Staten uitnodigen stappen te doen, om de verhoging op 10% te stellen., Aan het college van Ged. Staten werd machtiging verleend tot converteren van geldleningen in de komende vier jaren. Gepensionneerden en een bepaalde cate gorie wachtgelders zullen een extra-uit kering over 1946 ontvangen. De verorde ning „Nazorg Buitengewoon lager onder wijs" werd zodanig gewijzigd, dat het bedrag per leerling verhoogd wordt. Het voorstel van Gedeputeerde Staten van de N.V. Bouw Exploitatie Maatschap pij te Bergen aan Zee te kopen een duin terrein, groot ongeveer 810 ha, gelegen in de gemeente Bergen, voor dé prijs van 450.000 werd na discussie aangenomen. De roem verbreidde zich. De lichte tent maakte plaats voor het jtevige huis en de verblijfplaats voo't zes weken werd een permanente woonplaats. Toen de roem van deze plaats' als een vis serijstation mensen van verschillende lan den en verschillende -belangen bij elkaar 'dreef, achtte men het noodzakelijk het. een of ander bestuur te stichten, om de orde er in te houden en geschillen te regelen. De Bbronnen van de Cinque Ports, die de belangrijkste vissers van Engeland wa ren, werden gerechtigd, hun baljuwen tel kens bij het begin van een haringkermis haar deze plaats te zenden, om er geduren de het visseizoen het ro?r in handen te nemen. In den beginne hadden de Baron nen van de Cinque Ports via hun baljuwen de alleèn-heersohappijmaar „wegens de voortdurende toeneming van het aantal bewoners en de grote toeloop van vissers en kooplieden uit vele delen van Engeland. Vlaanderen en Normandië en wegens de grote hoeveelheid voedsel voor de vasten dagen, die hier jaarlijks gefabriceerd wordt, heeft het Koning Hendrik de Eerste in het negende jaar van zijn regering behaagd, voor het bekleden van het gezag een ma gistraat te benoemen, in het Latijn „prae- positus" genaamd, jnaar in het dialect van die dagen „Le provost". Onder dit regime heeft Yarmouth onge veer honderd jaar gebloeid, tot aan de regering van Koning Jan, die de burgers van de Cinque Ports een charter verleen de waardoor Yarmouth een vrije stad werd met vele vrijstellingen (van belastirig enz.) en andere privileges; maar de stat* moest hem en zijn erfgenamen een eeuwigduren de belasting van 55 pond Totalen, welk be drag werd geput uit de belasting van de stad. De stad mooht echter geen rechten heffen op goederen, gekocht of verkocht op de markten van het land. Daar de nieuwe privileges van de burgers van de Cinque Ports een eind maakten aan die van Yarmouth, ontstond een strijd, heviger dan men ooit in het Britse domijn had gekend. Het gehele land was soVntïjds in rep en roer door de twisten, de oproeren en de rooftochten aan beide zij den. Het werd op het laatst zo hevig dat toen Koning Eduard I de graaf van Vlaan- Agenda voor Velsen en IJ mui den WOENSDAG 2 JULI. Thalia: 8 ur, Toneelvereniging Palvu. Rex: 8 uur, Carrière. De Pont: 8 uur, De dief van Bagdad. Oranjerie Velserbeek, 2—S uur, Tenioontsel- tfcftg Wederopbouw. Waterpolo Competitiewedstrijden In de hoofdklas anaakt HPC het minder goed. Dinsdagavond was het Y in Heemstede op be zoek en het resultaat was voor de thuisclub teleurstellend. Aanvankelijk hield HPC stand, doeh na de hervatting waren de Amsterdammers overtuigend sterker en wonnen met 7—0. Voor de eerste klas boekte DWR een overwin ning van 5—3 op A. Z. Nadat Kollerie» zijn club de leiding had gegeven, maakte Van Daatselaar gelijk. In deze wedstrijd was Kollerie bijzonder productief. Voor rust bracht hijde stand op 31 en daarna op 41. Smitshuyzen verkleinde de achterstand en weer was het Kollerie, die doelpuntte. Tenslotte maakte Wegenaar er 53 van. De reserves van DWR hebben het onderspit moeten delven tegen ZIAN 2 en verloren met 6—0. H.V.G.B. speelde in België Het eerste zevental van de Haarlemse Zwem en Poloclub HVGB nam deel aan een Vierlan- dentournooi in Verviers. The Otter Swimming Club uit Londen vertegenwoordigde Engeland, FC Mulhouse Frankrijk, Royal Verviers Natation België en HVGB Nederland. In de eerste ronde kwamen'de Haarlemmers uit tegen de Londense club. Na een gelijk opgaande strijd in de eerste helft, waarin de Londenaars een doelpunt maak ten, werd na de rust feller gespeeld. De voorhoe de van HVGB miste enkele goede kansen. Eind stand 3—1 voor Londen. *Rvn versloeg FC Mul house met 41, zodat in de finale de gastheer uitkwam tegen Otter Swimming club. De strijd eindigde in een l—l spel. HVGB speelde 's Zon dags tegen FC Mulhousen een rustig en sportief partijtje. De Fransen hadden een snelle ploeg, die echter nog te weinig balcontröle bezat. Deze wedstrijd eindigde in een overwinning van 53 voor HVGB. Wanrooy en Frankenthal van HVGB namen tevens deel aan de 200 m. schoolslag. De Engelse kampioen J. Davies won in 1 min, 58.4 sec. Wanrooy tikte als tweede aan in 2 min. 0.5 sec., gevolgd door Frankenthal in 2 min. 5.4 sec. regelde -strijd voeren tegen de conserva tieve boeren die deel uitmaakten van de raad* Bovendien botste het' herhaaldelijk omdat zij de hooghartigheid van 'hun bur- gérvader niet konden vergeven. Zij zagen hem als een verwaande rijkaard. Toch heeft hij veel bereikt, vooral door zijn eigen voorbeeld. Hij bestuurde de boerderij „De Badhoeve" met krachtige hand en hij bleek bovendien een voorstander van moderne werktuigen, kunstmest enz. De boeren laqhten hem aanvankelijk uit, hielden zich bij de oude methoden, die zij van vader op zoon gezien hadden. Ook al bewees Amersfoordt, dat zij ongelijk hadden en door vast te houden aan het oude zichzelf en de samenleving benadeel den, het 'duurde zeer lang voor zijn voor beeld door anderen gevolgd werd. Ten slotte heeft hij toch gewonnen: de land bouw in de Haarlemmermeer is algemeen op moderne leest geschoeid en wordt bo vendien rationeel beoefend. Over Van Arriersfoordts werken en stre ven is weinig meer bekend. Daarom heeft Anton van der Vet goed gedaan aan dit be langrijke leven te herinneren en in een romanvorm belangstelling te vragen voor deze „Vergeten ..voorman". Interessant is te lezen hoe de eerste stoomploeg voor de Badhoeve kwam en hoe daarmee voor de boeren een demon stratie gegeven werd. Er was bewondering voor-de arbeidsprestatie van het ijzeren monster. „Dat lukt een gewone ploeg' Durban. Telfair Stockton (r 1)26 Juni van nooit", zeiden de boeren, die zagen hoe de zware kleigrond gesneden werd. Maar twaalf duizend gulden. „Minsche, minsche. wat een geld!" zuchtten de boeren. Zij durfden geen geld in hun eigen bedrijf te steken. .-Thans, bijna 60 jaar na Amersfoordts dood, is de Haarlemmermeer een der vruchtbaarste landbouwgebieden van Ne derland. De boeren zijn er vooruitstrevend. Coosbay te San Francisco. Ternate, 28 Juni van Durban te' Lorenzo Marquez. Thórbecke, ShanghaiRotterdam. 28 Juni van Aden. Tibia, AbadanShanghai, 25 Juni van Singa pore. Tjirnenteng, RotterdamBatavia. 30 Juni Kaap. Guardafui. Alchiba 29 Juni van St.. Vincent naar Antwerpen Alcinous 27 Juni Van Amsterdam te Montreal. Alcor, 28 Juni van Sao Francisco do Sul naar Rotter dam.Aldebaran, 28 Juni van Rotterdam naar Melilla. Alhena, 29 Juni van Buenos Aires de bedrijven zijn er groot, de technische naar Montevideo. Alphacca 29 Juni van Ham. 4r to Anhuornon AlwaVi Rft .Titni nar outillage is er over het algemeen voortref felijk. Deze Meerboeren, nakomelingen van de mannen, die met Amersfoordt gestreden hebben in dit eenmaal zoo barre land, deze machines, die geperfectionneerde nazaten an Amersfoordts primitieve stoomploeg, burg te Antwerpen. Alwaki, 30 Juni van Cristobal te Rotterdam. Brastagi, Bombay— San Francisco, 27 .Juni te Cochin. Djirak (K.P.M.), 26 Juni van Cochin te Abadan. Mid land Victory (Am.) 29 Juni van New Yorkote -Rotterdam Tabian, BatóviaNew York. 27 Juni te Port Swettenham. Abbédljk 1 juli deze prachtige, vruchtbare akkers van de: van -Houston naar New Orleans. Andijk 1 polder, dit alles vormt tezamen eigenlijkJuli vertrokken van New Orleans naar Ha- horii, vana-h. Barendrecht 30 Juni vertrek Hoek van een gans monument een «achUgeherm- Hollana naar Curasao. cori'4 30 Juni ver- nering aan hen, die hun leven wijdden aa*i trokken van Calcutta naar Bahrein. Delft 1 dit land. En onder hen was Amersfoordt juli te Curagao verwacht. Echo passeerde de grootste. I Lizard van Rotterdam naar Dublin! Groote- Van zijn bedrijf is niets meer over. Na kerk 1 Juli aankomst te Adelaide Zuid zijn dood werd de „Badhoeve" verkocht Australië. Hydra 30 Juni _y er trokken van aan Amsterdamse grondeigenaars. Zij lie ten de vele gebouwen amoveren en voor afbraak verkopen en verpachtten het land. Het blijft te betreuren zo zegt de schrij ver dat niet pén dèr Nederlandse land bouworganisaties in de jaren om 1885 enige moeite gedaan heeft de Badhoeve, dat unieke bedrijf, dat geleerden en vorsten uit alle delen der aarde trok, voor het na geslacht te bewaren. Van zijn levenswerk is alleen een gedeelte van een schuur over. En waar zich eenmaal de akkers van de Badhoeve uitstrekten en het beroemde fokvee graasde, «Pijen zich thans- moderne villa's van Amsterdamse forensen langs brede lanen. Een dorp is ontstaan, dat de gemeenteraad van Haarlemmermeer in wel wat te late dankbaarheid aan de grote ad vocaat-boer Badhoevedorp doopte. Een laan is Amersfoordtlaan genoemd, een an dere „Hermine Dijklaan", om zijn echtge note te eren. Achter de Ned. Hen', kerk te Sloten lïg- geen twee verweerde, gebarsten en groen uitgeslagen grafstenen. Nauwelijks is er nog op te lezen, dat hier jnr. Jacob Amers foordt en Hermine Dijk rusten. Hun graf werd vergeten, zoals hun bedrijf vergeten werd, zoals hun betekenis voor de ontwik keling van de polder door h&t huidige ge slacht vergeten is. Dit boek van de heer v. d. Vet tracht althans dit laatste gedeeltelijk te herstel len. Trinidad naar Amsterdam. Kelbergen 2 Juli te Sfax verwacht van Napels. Meliskerk 30 Juni aankomst Port Said van Genua Nijkerk passeerde 1 Juli Vüssingen van Kaapstad naar Antwerpen. Pericles 1 Juni rede van Pisco ,Peru. Phrontis, pass 29 Juni,Azoreft van New York naar Port Said. Roepat. 1 Juli te Balikpapan. Samuel Jacob vertrokken van Batavia naar Benoa Bali.. Sloterdijk 30 Juni vertrek Suez van Rotterdam nöar Indonesië. Sunetla 1 Juli verwacht»te Curagao Tatointa passeerde 30 Juni Enggano. Talang Akar 30 Juni in monding van de Moessi voor anker. Tasman 30 Juni te Batavia. Thórbecke 1 Juli vertrokken van Aden naar Port Said. Tiba, Finisterre gepasseerd van Antwerpen npar Zuid-Amerika. Van der Waals. 1 Juli aan komst Soerabaja van Singapore. Waterman passeerde 30 Juni Belle Island. KLEINE VAART: Arak 28 Juni van Ant werpen te Barcelona Bree Helle, 29 Juni van Vlissingen te Rouen, vermoedelijk 1 Juli naar Portugal. Crpnenburgh 30 Juni van Rotter dam te Stockholm. Elisabeth (Vermaas) 30 Juai van Aabenraa te Kopenhagen. Goote, 28 Juni van Geffle naar Dordrecht, alwaar 2 Juli verwacht. Import, StockholmNewport Mon, pass. 30 Juni Holtenau. Mies 29 Juni van Antwerpen te Malmö. Sambre; 30 Juni van Antwerpen naar Parijs. Thriantha, 29 Juni van Queensboro te Londen. Veenenburgh, 30 Juni van Boston naar Middlesbro. Wicken- burglh, 29 Juni van Bordeaux te Casablanca. Agiena, 28 Jun,i van Par naar Kopenhagen. Borneo, KopingRotterdam, pass. 30 Juni Holtenau. Democraat 28 Juni van Antwerpen te Londen. Hast 3, 29 Juni van Rotterdam te Londen. Eems 30 Juni 'van Antwerpen te Rouen. Henriette 1 Juli van Londen naar eseter Loeff heeft medegedeeld Januari het restauratiewerk der hallen Be^J zal zijn. Tevens zal direct worden begonnen de wederopbouw der grootste hal, weft. Duitsers vernield hebben. - De Nederlandse Kamer van Koophandel,. New York heeft. ee"h bureau in Nederland n>v gericht. Tot secretaris van *dit bureau is tl. noemd mr. H. Zwarensteyn. Het bureau k Y vestigd te 's Gravenhage, J. p. Coenstraat tPlpf 7722P.2 HAARLEM EN omgeving Voor de orgelbespeling in de Grote of st Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 3 Juli des namiddags van 3l uur door George Robert' is het volgende programma opgemaakt: i Ver set-de l'Hymne Exsultet Coelum. Jean Titeioure" 2. Petite Suite Scholastique (d'après un themé de carillon Lang'uldooien), D. de Sévérac; 3 Prière, César Franck; 4. Adagietjo, L. Boëll- mann: 5. Choral I, H. Andriessen. Antwerpen. Kaap Falga, 30 Juni van Strom, stad naar Dordrecht. Mercurius, Rotterdam- Genua, 25 Juni te Dover. Nassauhaven 30 Juni van Gothenburg te Stromstad. Nautilus, 30 Juni van Lysekil te Norrköping. Niori verm. 1 Juli van Antwerpen naar Dublin! Rika, 30 Juni van Boston naar Ipswich. Rolf 30 Juni van Havre naar Kopenhagen. Rose Marie, 30 Juni van Rouen te Wismar Taurus, 30 Juni van Goole te Nijmegen. Tyro verm. 2 Juli van Dublin naar Amsterdam Virgo, 23 Juni van Antwerpen te Drammen. Vrede 1 Juli van Sharpness te Bristol. Algarve 29 Juni*van Opqrto te Lissabon. Angeja, 28 juni van Barcelona naar Genua, Diana V, 26 Juni van Emden te Huil. Friso. 25 Juni van Ant werpen te Middlesbro. Frisia pass. 26 Juni Ouessant. Hast 4. 28 Juni van Delfzijl naar Rouen. Ivan 27 Juni van Tanger naar Lon- den. Nassauhayen 28 Juni van Gothenburg riaar Rotterdam. Oleum, 27 Juni van öoole naar Salzaete. Omlandia. 28 Juni van Rotter dam te Antwerpen. Raagan, 26 Juni van Se- tubal te Huil. Regeja, 27 Juni van Kingslynn te Goole; Rolf, 29 Juni van Rotterdam te Havre Sumatra 26 Juni van Emden te Hartle. pool. Vida. 26 Juni van Plymouth te Ipswfch. Westlaan, 27 Juni van Epderwick naar Blyth. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 2 JULI Phoenixterrein, circus Mikkenie Strassburger, 2 en 8 uur. Gem. Concertgebouw: Haarlems Mu ziekinstituut, 8 uur. Luxor: „Lydia", toeg bov. 18 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. City: „Prinses Tara- canova" toeg; bov. 14 j. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, Spaarne Theater: „Levenslang", „Zijn vader ge wroken", toeg. bov. 14 j. 2.30, 7.00 en 915 uur. Frans Hals: „Pechvogels", alle leeft, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Les enfants du Paradis", 5.30 en 7.30 uur Palace: Blood on the sun", toeg, bov. 18 j. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 JULI Phoenixterrein: Circus Mikkenie Strassburger, Gem. Concertgebouw: Jubileumconcert, Jac. Zwaan, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. J. BES en A. ZANDSTRA (Kraamverzorgster „Witte Kruis" te Velsen) hebben de eer u kennis te ge ven van hun voorgenomen. huwelijk, waarvan de voltrek king zal plaats vinden op Woensdag 23 Juli des mn. 2.30 in het gemeentehuis te Velsen Kerkelijke inzegening te 3'uur in de Ned. Herv. Kerk te Vel sen door Ds. Joh. Bronsgeest. Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 198 Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 188, 1 Juli 1947. Gelegenheid tot felloiteren na de kerkelijke huwelijksinzege ning In de Consistorie Ned. Herv. Kerk. Toekomstig adres: Wijkerstr.- weg 198, Velsen-Noord. Heden overleed zacht en kalm na een kortstondig ziekbed onze geliefde Man, Vader, Behuwd., Groot- en Pleegvader JAN VAN DEK WIEÜE in de ouderdom van 60 jaar Uit aller naam: Wed. T. v. d. Wiele- Kelderjnan. IJmuiden, 1 Juli 1947. Kanaalstraat 33 r. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 5 Juligsop de Westerbegraaf plaats te IJmulaen des n.m. 2.30 uur. Vertrek van heft sterfhuis 2 uur STENO TYPEN IBOEKH. aanv. 7 Juli Middenst. aanv. 9 Juli Frans, Eng., Spaans Nederlands aanv. 8 Juli Haarlem Oiide Gracht 71 GEVRAAGD: voor de huishouding. Levens- middelenbedrijf L. J. de Goede Kompasstraat 38, IJmuiden. heren! als nieuw In één week klaar WORTMAN BREESTR. 162, BEVERWIJK. HOOGOVENS IJ M U I D E N De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor hqar Sociale Afdeling a) EEN ADMINISTRATIEVE KRACHT voor werk bij de onder-, afdeling personeelbeheer. Gegadigden moeten over voldoende' organisatievermogen en inzicht beschikken om gevarieerde werkzaam heden .zelfstandig te kunnen uitvoeren. Opleiding Mulo-B of H B.S. Leeftijd 25 jaar. b) EEN PSYCHOTECHNISCH ASSISTENT, die na een opleiding zal worden ingeschakeld bij het psychotechnisch onderzoek op het bedrijf. Minimum opleiding 5 jarige H.B.S. of Gymnasium. Leeftijd 25-30 jaar. Belangstelling voor- en enige elementaire kennis van psychologie wordt vereist; enige jaren practijk in omgang met per soneel in een bedrijf strekt tot aanbeveling. Sollicitanten moeten bereid zijn zich te onderwerpen aan een psychotechnisch onderzoek bij de Nederlandsche Stichting voor Psychotechniek te Utrecht. Eigenhandig geschreven sollicitaties met uitvoerige inlichtingen betreffende leeftijd, opleiding, vroegere werkzaamheden enz., voorzien van een recente pasloto en onder vermelding van ons nummer HD12 te zenden aan de Sociale Afdeling Blijenhoeve. Slagerij G. J. Eggeraat, Kenne- merlaan 50, IJmuiden. HEDEN ONTVANGEN: Enige Karpetten en Lopers op verg,. Grote keuze fraaie wol len Tafelkleden, grote maten vanaf f 25, wollen terra Divan kleden f 58, Kejikenlopcrs f 7.50 p. m. Tevens sterke Deurmatten, Slaapk. en Sa- Ion kleedje^ enz. TAPIJTHITS INEKE Notaris W. "Boerlage vraagt v, spoedige indiensttreding een JONGSTE BEDIENDE, niet ouder dan 15 j. RUILEN: bovenhuis m. zolder 3 grote, 2 kleine kamers f 5 p. w. Kanaalstr 38 IJm, voor klein hülsje IJ.-O. of Santp. NETTE vraagd. IJmuiden. KOSTGANGER ge- Pres. Krugerst-r. 58, NETTE KOSTGANGER gevr. (vrije kamer). Brieven L 1557 bur. van dit blad.- AAN KOMEN LOPEN: klein zwart hondje. Terug te beko men L. Hoenson, Burg. Ram- bonnetlaan 131 t.o. Geref. Kerk, IJm, GEVRAAGD voor alle afdelingen. Prettige werkkring, reisgeld wordt vergoed. Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalse- straétweg 17, Santpoort-Station. Voor direct gevraagd: FLINKE WINKELJUFFROUW en FLINKE JONOEN om opgeleid te worden in het kruideniersbedrijf. ZWANENBURG'S LEVENSMIDDELENBEDRIJF, Populie renlaan 60, Beverwijk. DMUIDER WASSERIJ SnAliusstraat 39, IJmiiiden. HUIS TB KOOP GEVR. in de gem. Velsen. Brieven met om schrijving ligging, en prijs L 1558 bur. v. d. blad. TE KOOP AGB.: mantelcos- tuum, grijs, maatwerk 40-42 en wringer, merk Atlas. Kas tanjestraat 5. Te koop: 1 p. z. g. a. n VOET- BALSCH. m. 42-43. Beuken straat 40. Te koop: lp z g. a. n MESZOMERSCHOENEN, 39 f 12.50. ^feweg 253. Te koop: GOUDEN POLSHOR LOGE en een cassette tafel zilver (58 delig). Adres te vern. bur. van dit blad. TE KOOP AANGEB.: reiswleg, wagensierkussen, en 2 nieuwe wollen ledikantdekentjes. Te bevr. Bakkerstr 33, IJm van bladmuziek tot 14 Juli a.s. tegen STERK VER LAAGDE PRIJZEN, w.o. klassiek, populair, div. albums enz. Voor de komende vacaniies: Koffergramofoons (platen kunnen bijgeleverd worden). Blokfluiten, guitaren, 'mandolines enz. Mandolines vanaf 15.— Gi-taren vanaf 55.— Mandoline-, Gitaar- en Ukeleletassen. Verder nog albums met Trekkersliedjes voor jong en oud. TROMPSTRAAT 121 IJMUIDEN-OOST maken wij voor U van Uw coupon stof, KEN NEMERLAAN 121 MEUBILAIR HUISRAAD HUISHOUD. EN INDUSTRIE. NAAIMACHINES VLOERKLEDEN HAARDEN KACHELS ANTIEK METALEN Trompstraat 35 Telefoon 4273 IJmuiden SCHOENMAKERIJ, LEDER- en FOURNITURENIIANDEL is WEGENS VACANTIE GESLOTEN VAN 7 T/M 12 JIILÏ Hierrqede berichten wij onze geachte Cliëntèle, dat wij vanaf 28 Juli tot en met 2 Augustus wegens vacantie GESLOTEN ZIJN. Snelliusstraat 39 Telefoon 4371

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4