Beverwijk Een man als jij.... Sport in het kórt donderdag 3 JULI 1947 IJMUIDER COURANT gaarlem een circus In •j en zaagsel zweeft een mannenlichaam: een seconde maar en dan wordt Tussen z twee gespierde armen, die het meetrekken in de zwaai van de bet spanning van de drieduizend ademlozen daar beneden breekt in een trapeze,en vier gestalten in de nok van de hoge tent laten zich met een S!SiS«renclenetvallen-- ircUs; een moment van huivering Pat is verruimend lachen, 4 b°St lor de directeur in onbe- rok wiens °Sen voortdurend bot programmanummer van XSeM wordt Elk Pr0g^^rkt de missprong van een verwerkt' ?™Mrarómanummer is belangrijk in „r, °iii merkt de missprong van oen vitigSi'oi' wanneer hot publiek denkt I Jos French, de guitigste der drie clowneske broers, wiens warrige haardos ideeën van onmogelijke logica verbergt. dat het maar een grapje was en hij houdt, elke keer weer de adem in als de acrobaat met een jute zak over het hoofd zijn dub bele salto draait. Helemaal op zijn gemak Is hij pas middenin de krans van de deftige paardenlijven: wanneer de twaalf kool zwarte Friese hengsten een volmaakte ga lop in de piste schrijven of wanneer de logge en toch zo sierlijke Zeeuwse reuzen hun grote poten tot rhythme dwingen. De eerste voorstelling in de „nieuwe" jtad is een speciale: de tijgers zijn wat zenuwachtig van de lange reis en domp teur Hadada, een man met verbijste rende tongriem maakt er even gebruik van door een grote gele poes te laten grom men naar zijn wijkende arm, de ponies en het hondje komen wat onwennig maar tooh direct in de juiste orde gedwongen door Elly Strassburger de arena binnen trippe len en de „vermetele artistèn op galoppe rende paarden'' doen eens zo vermetel, om dat de tent tjokvol en de stemming goed is. Maar het plechtige van de gebogen paardennekken gaat vervangen worden door het melancholisch-Iachwekkende van drie dwaze mensenkinde ren: de gebroeders French rol len over het blauwe grondzeil. Ze zetten zichzelf in de logica op de kop, lachen om dingen die ernstig genomen moeten worden en zetten concerten op i touw, die door het „geëerde publiek" worden begeleid met handgeklap. Het is schoon, zo'n circus. Ge f ziet er drie uur lang meer dan goed voor uw zenuwen is, maar J. het blijft licht verteerbaar, Pm-- dat het croquant wordt opge- S diend. Drie stijve' teddyberen blijken even gemakkelijk op hun achterbenen te kunnen lopen als de berenleider me neer Wilke zelf. Maar ze moe ten er beslist een snoepje voor hebben, anders komt er een opdringe'nde berenklauw op des berenleiders mouw _om vragen. Een beer kan tussen twee haakjes op een wagentje zitten met een air, alsof-ie op z'n gemak uit het raampje "van de trein hangt en dus is het begrijpelijk dat de eigenwijze Teddies veel bijval oogstten. Er is zoveel te zien, in de piste van een circus. Kamelen in éen vrijheidsdressuur, waar van hun kwaadaardige oogjes vertellen dat ze -het liever niet deden; olifanten met dreunen de poten en een ongelooflijke gehoorzaamheid aan een exoti sche temmer Georges Ruzsa. twee mannen, die met een fiets doen,, wat vooral niet met een fiets gedaan moet worden en dan: het acrobatische duo dat met de zoon van de ene helft solt, alsof er geen vader liefde bestond, wat toch telkens zonder ongelukken en zelfs met een stralende bui ging voor loge en gaanderij afloopt. De quintessence blijven, ook van dit grote paardenspul: de paarden; de schim mels en de Arabieren, die hele bonte en waardige potpourri van knikkende 'koppen op de maat van een Jazzdeun, welke jam mer genoeg de Hoempa-traditie heeft ver drongen.- Zij zijn de alpha en de omega van het circus en ze zullen het even lang blij ven als er paarden en circussen bestaan en er mensen zijn, met een liefde in de hoek van hun hart voor het wisselende en vluch tige beeld tussen zaagsel en tentdak. Damclub „IJmuiden" Competitie bijna geëindigd De onderlinge- damcompetitie van D.C.IJ. waarover circa tien maanden is gespeeld, is op enkele partijen na geëindigd. Doordat B. Dukel in de hoofdklasse het tegen II. de' Boer niet verder dan remise bracht, is de, laatste partij welke nog ge speeld moet worden tussen H. de Boer en C, Suyk wel zéér belangrijk. Wint Suyk deze partij dan is hij clubkampioen van D.C.IJ. Met remise moet een herkamp plaats vinden. De stand luidt: Hoofdklasse Groep A, selectieafdeling- gesp.. gew. gel. verl. pnt, B, Dukel 15 9 6 0 24 C. Suyk 14 10 3 1 23 Ligthart 14 8 4 2 20 T, Postma 15 4 7 4 15 H, de Boer 13 4 4 5 12 Met 15 gespeelde partijen is de compe- title beëindigd. l groep B Hoofdklasse luidt: gesp. gew, gel. verl. pnt. T, Dukel G. Postma Dixhoorn J. van Straten O&hol 15 5 4 6 14 15 3 8 4 14 15 2 10 3 14 15 4 3 8 11 15 0 3 12 3 der eerste klasse waarin J- Smit het afdeliagskampioensahap ver overde luidt als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnl. J. Smit Jonker L, Haver Nieuwenhuyzen L, J, Nanne P. v. d. Velde D. Ott J. Waal vv wu U. UI OCH. I i 11- O V.V.II haaie score het kampioenschap te behalen, he stand der kopgroep luidt: gesp. gew. gel. verl, pnt. 18 11 5 2 27 18 9 7 2 25 18 8 4 6 20 18 4 10 4 18 18 4 9 5 17 18 3 10 5 16 .18 4 8 6 16 18 4 8 6 16 18 4 7 7 15 18 3 6 9 12 1 Broek P- Swier De Boer en Dukel spelen' tegen H.D.C. De Haarlemse Damclub bestaat 40 jaar. aarom is er een groots wedstrijdpro- jamma samengesteld, zodat djjt feit ïees- Tmv i wérden herdacht. Maa'ndag 7 Ir de gehele Haarlemse Damclub j.- uit tegen oud-leden van siwj die hhans over Nederland ver- P- id wonen. Dit heeft plaats in het club- STn?fé Munniks te Haarlem. De «d-lLD.c leden B. Dukel (1929) en H. eerstaf (1930) zijn uitgenodigd de twee ei- in i!!ï te bezetten.» Dukel slaagde Hnr ?n clubkampioenschap van 'feürnrv." Wfnnen- Zowel De Boer als Dukel 198(1 Tn eerste tiental, dat in Clubkampioen- van Nederland werd. bosbrandje. en struikgewas zijn in droge pe- Zn nnfl objecten voor brand, ne hnchv In -Schoonenberg" een klei- kreunon, A Waardoor ongeveer 100 m2. weer btt? Ylammen oPë.ing. De brand- oiuste het vuur met zand. Haringloggers voeren uit Vis wordt zwaarder gezouten Nadat enige dagen de Katwijker loggers in de IJmuider haven werkeloos hébben gelegen, is inmiddels een zestal naar zee vertrokken. Alleen de loggers van Maandag en Dins dag hebben door de besprekingen enig op onthoud gehad. De Katwijker reders hebben de beman ningen verzocht de gevangen haring te verwerken tot pekelharing. Deze leent zich beter voor export dan voor 't. binnenland en kan dus bij gebrek aan koelhuisruimte toch bewaard blijven. DE POOLZEE IN ENGELAND. Na een retè van 11 dagen kwam in de Engelse haven' Grimsby aande IJmuider stoomtrawler „Poolzee" met 600 manden vis. Daar het in Engeland al even warm weer was als hier, bracht de vis over 't alge meen minder op dan de vastgestelde zo- merprijzen. De trawler besomde dan ook slechts f 10.000. DE PRINSES BEATRIX WEER IN DE VAART. Na een tweetal maanden in reparatie te hebben gelegen is de „Prinses Beatrix" weer naar zee vertrokkefc. - UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Op vertoon van de T.D. stamkaarten en de lopende bonkaarten 707 worden aan inwoners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis in het Patronaatsgebouw nieuwe bonkaarten uitgereikt. Vrijdag 4 Juli is de beurt aan de lptters Hj tot en met Ke; Zaterdag 5 Juli d'e let ters K, overige gedeelte. Losse inwisselingsbonnen zijn ongeldig. De Gloria had de eerste verse haring De Gloria IJM 37 had bij een vangst van 1000 manden vis nog 200 manden verse haring. Dit is de eerste aanvoer in een te ver wachten druk haringseizoen. De vis bracht de maximum prijs op. „Hei gouden kalf" bij Palvu Het Gouden Kalf van Gerard Nielen en Mar. Jansen staat aangekondigd als een „vrolijke verwikkeling" in drie bedrijven. Inderdaad er is veel jn het stuk, wat we humoristisch zouden kunnen noemen, maar er zit meer in gelukkig. De familie Smith is maatschappelijk opgeklommen en leeft nu boven haar stand. Haar geestelijke stand zowel als haar financiële. Het een is» een noodzake lijk gevolg van het ander. De heer Smith en zijn nichtje Elly zijn de enigen die zich zelf zijn gebleven. De andere leiden in' zekere zin een ver meend society-leven, wat lachwekkende verwikkelingen met zich brengt en waar een geweldige geestelijke armoede door heen schemert. Palvu heeft er iets goeds van gemaakt. De zwakste rollen waren die van Eva en Freule Adinda: geprononceerd- spelen is goed, doch elke overdrijving schaadt. Magda Smith had zich een rol aange meten, waar ze geen moment van afweek, het was haar een tweede natuur geworden. We kunnen niet anders dan met lof over haar spreken. Freddy had gedeelten waar in hij buitengewoon goed was, we denken speciaal aan de scène met de'vermeende secretaris, er zat echter ditmaal geen vaste lijn in zijn spel. Eugène en Adam Forster, de echten wel te verstaan, waren wat spel en gebaar be trof voortreffelijk, hun radheid van spre ken was een grote belemmering. Tom was een verdienstelijk chauffeur en Bertha mag zeker niet worden vergeten. Jozef Smith valt niet in alle opzichten te roemen, ,toch is hij een goede tegen hanger van het geheel. Het stuk mag dan niet nieuw meer zijn, de heer Boeree heeft juist gekozen. We zijn ervan overtuigd dat Palvu's tweede avond nogmaals velen zal doen genieten. h. K. Een zwaar karwei in de Rotterdamse haven Een der 85 ton wegende deuren van de Parksluizen te Rotterdam is gisteren ge licht,, waarna de reserve-deur, die geduren de acht jaar op de kant heeft gestaan en geheel schoongemaakt en gerepareerd is* daarvoor in de plaats is gebracht. Dit alles behalve eenvoudige karweitje, dat acht jaar geleden, toen de sluisdeuren eveneens voor revisie werden verwisseld met drie bokken moest worden uitgevoerd, geschiedt nu door één bok en wel de „Grutto" van JoK van de Acker's Bergingsbedrijf, die de zware sluisdeur, door water en vuil een 15 ton in gewicht vermeerderd, alleen lichtte en buiten de sluizen bracht. De „Grutto" is in 1946 gebouwd en heeft een capaciteit van 110 ton. Zij wei-let op het O'genblflfc voornamelijk voor de Rijkswater staat. In October gaat de „Grutto" naar Amsterdam, waar het gezonken 10.000 ton metende dok V, het voormalige „Prins Hendrik"-dok, van de Amsterdamse Droog dokmaatschappij in gedeelten zal worden gelicht. In Amsterdam aangekomen en vertrokken zeeschepen Zeescheepvaartverkeer in de hoofdstad. Aan gekomen. zeeschepen van 22 tot en met 28 Juni 194-7: - Nederlandse 33 114.271 m3 br. Engelse 6 53.127 m3 br. Finse 2 9.491 m3 br. Noorse 3 9.119 m3 br. Zweedse 5 19.559 m3 br. Amerikaanse 3 61.108 m3 br, Panamese l 20.309 m3 br. Griekse 1 11.748 m3 br. Voor wedstrijden van I.E.V. schreven 240 athleten in De afdeling athletiek van de R.-K. Sportvereniging „I.E.V." organiseert Zon dagmiddag op de sintelbaan van het Sport park „Watervliet" aan de Nieuwe Schulp weg regionale atletiekwedstrijden voor dames en heren. Deze afdeling, welke reeds langer bestaat, is de laatste tijd sterk in ledental toegenomen. Tijdens de laatste maanden hebben leden met succes aan verschillende wedstrijden deelgenomen. Ddt voor deze athletiekkamp op „Suo- mi's" sintelbaan flinke belangstelling' is, bewijst het aantal van 240 inschrijvingen. Voor de dameswedstrijden, die reeds te 12 uur beginnen, schreven in de vereni gingen „Bataven" uit Leiden, „Ambon" uit Amsterdam en de organiserende club. Ook de herennummers zullen een goede bezetting vinden uit leden van A.A.Cr en Volewijclcers, Amsterdam; Hollend, Haar lem; D.E.M., Beverwijk; Zaanland, Zaan dam en I.E.V. ARBEIDSONGEVAL. Tijdens het stuwen van balen houtstof in het palenpark van de papierfabriek Wan Gelder Zonen N.V. had Woensdagmorgen de 56-jarige arbeider J. M. U., die op de stuw stond, het ongeluk enige vallende ba len op zijn lichaam te krijgen. Dokter R. W. Fierstra behandelde de getroffene en oordeelde het gewenst hem wegens vermoedelijke inwendige kneuzin gen per ziekenauto naar zijn woning te Santpoort te doen vervoeren. SCHEEPSBERICHTEN Binnen kwamen de volgende schepen: Ber nard V van Parr; Lily Mathiesen van Vestervik; Harst V van Kopenhagen; Amstelkerk van West- Afrika; Vega van Rotterdam; Deni van Leysckil; Venus van Antwerpen; Ransdorp van Silvertown. De volgende schepen voeren uit: Bess naar Rotterdam; Marva naar Rotterdam; Henri Had- ley haar Brits Guyana; Ittersum naar Zuid- Amerika; Luna naar Stavangerj Dana naar Antwerpen, Omar E. Chapman naar Hampton Road; Molengraaf! naar Montreal; Jans naar Londen; Hos naar Rotterdam en de Keizers gracht naar Rotterdam. DE ZWAKTE ZEE KRIJGT NIEUWE PLATEN. Hedèn bonnen voor zeep In de bonnenlijst, welke heden gepu- De ciwaite Zee welke leeds een duetai „.„n-a litff noaw "Rnf. bliceerd wordt, komt een bon voor, welke echt geeft op 225 gram huishoudzeep of 80 gram toiletzeep, alsmedè een bon voor 250 gram zachte zeep. Beide bonnen gelden voor alle leeftijdsgroepen. Voor kinderen van 0 tot 1 jaar wordt een dubbele hoe veelheid, zowel van de huishoud- of toilet zeep als van de zachte zeep, beschikbaar gesteld. Op de nieuwe bonnenlijst komen we derom bonnen voor suiker en versnaperin gen voor. Dit houdt verband met de om standigheid dat van 6 Juli tot 14 Augustus slechts éénmaal per veertien dagen nieu we bonnen zullen worden aangewezen. Dit geschiedt om de winkeliers gelegenheid te men vijf zes pruimpjes niet", zei de dichter I geven tijdens hun vacantie de zaken te Van Alphen. Dat deze mening niet alleen sluiten. maanden ter reparatie ligt moet naar Rot terdam. Van het schip zijn tien platen in het onderschip afgekeurd. Daar zullen er de nieuwe platen worden aangebracht. Men hoopt het schip over drie weken weer in de vaart te brengen. HOUTSTOF VOOR VAN GELDER. Uit Noorwegen kwam voor de steigers van de papierfabriek aan het Noorse s.s. „Gun" met een lading houtstof. HERHAALDE DIEFSTAL. „Aan een b»om zo vol geladen, Totaal 54 298.732 m3 br. 29 Vertrokken zeeschepen van Juni: Nederlandse Engelse Griekse Amerikaanse Deense Belgische Finse Zweedse Panamese i tot en met 28 161.321 m3 br. 10.328 m3 br. 20.309 m3 br. 40.618 m3 br. 899 m3 br. 10.012 m3 br. 9.491 m3 br, 12.780 m3 br. 20.309 m3 br. Totaal 45 286.067 m3 br. MARKTBERICHTEN VAN WOENSDAG Aangevoerd werden 1535 kisten verse vis. Hier van waren #35 kisten tarbot en tong, 60 kisten, schol, 70Ö kisten schelvis, 400 kisten kabeljauw, 250 kisten makreel, 40 kisten wijting en 50- kisten diversen. Besomming trawlers. De totale besomming van de trawlers was f 26.888. Visprijzen per 50 kg.: bot f 25—f 17, poontjes £6,10£2,60, horsmakreel £4,50, wijting £14, tar bot II £62, schelvis f 12—f6,10. Prijzen per kg.: mfddeltong £1,80, tong III £0,46—£0,28, tarbot f 1,72—1,4-G; Kustvissers: HD 47 £149, UK 7 £61, EH 4 f 5,49, IJM 202 f 146, IJM 237 f 214, IJM 231 61, IJM 239 f38, IJM 211 f158. De heer H. Halsema uit Velsen is benoemd tot ambtenaar bij de dienst van Sociale Zaken in de gemeente Westzaan, Wielrennen Italianen behouden de leiding De zesde étappe van de Ronde van Frankrijk welke ging van Besangon naar Lyon, werd na een spannend slot gewonnen door Tesselre (Frankrijk) in de tijd van 6 uur 55 min. 37 s 2. Fachleitner (Frankrijk) op een wiel; 3. Bour- lon (Centraal, Zuid Wést) op een lengte; 4. Gau- thier (Zuid OOst) 6 uur 56 min. 20 sec,; 5. Audier (Noord Oost) in 7 uur 9 min. en 34 sec.; 6. Idee (Frankrijk) in 7 uur 12 min, 54 sec.; 7, Tassin (West) zelfde tijd; 8, Dessei*tine (Centraal Zuid West) zelfde tijd; 9. Mollln (België) zelfde tijd; 10. Klabinsky (Nederland met buitenlandérs)' zelfde tijd; 11. Seyen, 7 -uur 13 min .10-sec.; 1G. een grote ploeg van 43 renners waaronder Jans sen, Camellini, Joly en Schellingerhoudt. De zevende étappe van de ronde van Frank rijk ging van Lyon naar Grenoble (172 km.) en werd gewonnen door Robic (West) in 5 uur 29 min. en 46 sec.; 2. Brambilla (Italië) in 5 uur 34 min. 22 sec.; 3. Fachleitner (Frankrijk) in dezelf de tijd; 4. Ronconi (Italië) 5 uur 35 min. 34 sec.; 5, Impanis (België) in 5 uur 35 min. 29 sec.; 6. Cottur (Iitalië) 5 uur 36'min. 50 sec.; 19. Camel lini 5 uur 42 min. 15 sec.; 42. Janssen 5 uur 54 min. 57 sec.; 52. Klabinsky 6 uur 2 min. 27 sec.; 54. Seyen 6 uur 2 min. 56 sec.; 55. Joly zeilde tijd; 69. Schellingerhoudt 6 uur 41 min. 20 sec. 4 Het algemeen klassement na de zesde étappe luidt: 1. Ronconi (Italië) 52 uur 26 min, 02 sec.; 2, Vietto (Frankrijk) 52 uur 27 min. 31 sec.; 3. Brambilla (Italië) "52 uur 30 min. 14 sec,; 4. Robic (Westploeg) 52 uur 33 -min. 16 sec.; 5. Cogan (Westploeg) 52 uur 3» min. "3 sec.; 6. Camellini 52 uur 43 min, 47 sec.; 48. JClabins-ky 54 uur 7 min. 5 sec.; 49. Seyen 54 uur "7 min, 9 sec.; 52. Janssen 54 uur 13 min, 22 sec.; 62.-Joly 54 uur 53 min. 06 sec.; 67. Schellingerhoudt 55 uur 19 min. 3 seconden, In het lan-denkladsement heeft Italië de leiding met 157 uür 59 min. 38 sec.; 2. Frankrijk 158 uur 31 min. 51 sec,; 3. West Frankrijk 159 uur 32 min. 27 sec.; 5. Centraal Zuid West 159 uur 59 min. 09 sec.; 9. Nederland met buitenlanders 160 uur 58 min. 01 sec. Toen Kubler als eerste in Besangon aan kwam en de vijfde étappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen hadwerd hij hartelijk beg/oet. van toepassing is opy vruchten bewees de fabrieksarbeider J. P. P. uit Santpoort, die door de politie in arrest werd gesteld omdat hij meermalenkoper en lood had meegenomen van het Hoogoventerrein. Het gouden jubileum der Bisschoppelijke kweekschool Een uitgebreid programma Ter gelegenheid van :het gouden be- staansfeest der Bisschoppelijke Kweek school voor Onderwijzers is een uitgebreid feestprogramma samengesteld, dat van Donderdag 10 Juli tot en met Maandag 14 Juli wordt uitgevoerd. Donderdag 10 Juli wordt het feest ge opend met de officiële ontvangst van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, ge volgd door een pontificale H. Mis. Vervolgens is.er een receptie met feest rede van de oud-voorzitter van het be- stuur der school, pater drs. N. Th. Vlaar, O.E.S.A, en toespraak van mgr. Huibers. Een „Kweekfilm met klankbeelden" wordt uitgevoerd, waarvoor Ad. van Ges- sel de tekst en Ol. Koop de compositie schreef, omvattende soli, koor, piano, gel en slagwerkorkest. In de namiddag voeren kwekelingen Joost van de Vondel's ,,Jqseph in Dothan" op onder regie van Afl. van Gessel- Vrijdag 11 Juli is gewijd aan sport, waarbij 's avonds afscheid van de geslaag den der 4de klasse wordt genomen. De Zaterdagmorgen brengt een kinder- Men moet er rekening mee houden, dat de 'vervroegde boriaanwijzing voor suiker en versnaperingen weer ingehaald zal moeten worden. De hoeveelheden, welke op de op 14 Augustus bekend te makerw bonnen verkrijgbaar zijn, zullen over dri*' weken verdeeld moeten worden. Nieuwe bon voor scheerzeep Van 3 Juli af is bon „Tabak 2 Reserve" van de Tabakslcaart QA 707 geldig voor 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 500 gram snelscheercrême. Deze bon kan tot 19 Juli bij de winkeliers worden ingeleverd. De scheerzeepbon „Tabak 2 Reserve" van de Tabakslcaart QA 703 ie niet meer geldig. Voetbal Kaïïipioenscompetitie In de strijd op het kampioenschap j/an Neder land. zijn Woensdagavond gespeeld: Ajax—MVV 3—1 (rust 2—1), Heerenveen—BVV 3—0 (rast 1—0). NEC—Blauw Wit 3—3 (rust 2—0). Met nog twee wedstrijden te spelen en etn voorsprong van drie punten op Heerenveen is het te verwaohten, dat Ajax kampioen van Ne derland wordt, mogelijk Zaterdagavond reeds, als de Amsterdammers in Nijmegen tegen NEC uitkomen. Overtuigend heeft Ajax echter niet van de Maastrichtenaren gewonnen. Een schutter ont brak in de voorhoede. Bij MW speelden enkele invallers mee en na twintig minuten moesten Van Bun en Verdonschot wegens een blessure het veld verlaten, In de eerste helft doelpuntte Penders, waarna Bruins gelijk maakte. Nog voor feest, 's middags een historische excursie ™t krees Aiax uit een hoekschop een voor doen- Haarlem en 's avonds opvoering van gg»»? de revue: „50 Jaar eigenteelt". punten, Onder leiding van Anton Sweers wordt nec was tiegen Blauw wit aanvankelijk door- Zondagmiddag een Oudermiddag door de tastender en stond met. rust met 2—0 voor. Daar- Kwekelingen verzorgd en des avonds de na kwam Blauw Wit opzetten en maakte gelijk, vertoning van Bert Brugman's Marionet- E-en felle strijd volgde, waarin eerst Westphal en ten-theater met de opvoering van „Faust". De Maandag begint met een excursie naar het Prov. Waterleidingbedrijf te Cas- tricum; 's middags een filmvoorstelling en tot slot „De Gezellen van de Spelewéi" onder leiding van Anton .Sweers. Donderdag 31 Juli worden 350 reünisten verwacht, die 's morgens een plechtige H. Mis bijwonén, verder deelnemen aan een receptie, een dodenappèl houden en sport zullen beoefenen. Publieke Rode-Kruis-oefening, Ter gelegenheid van de Rode-Kruisweek zal het Rode-Kruiscor.p3 van de afdeling Beverwijk Vrijdagavond bij het Veiling gebouw ,,'t Centrum" fan de Koningstraat een demonstratie-oefening voor het pu bliek houden. In verband hiermede zullen aan belang stellende kijkers op schrift gestelde me dedelingen worden uitgereikt, opdat zij de handelingen goed kunnen volgen; ONTHEFFINGEN VERKEERSVERBODEN Naar de hoofdinspecteur mededeelt zijn alle van gemeentewege verleende onthef fingen van parkeerverbod, inrij-verbod met verschillende voertuigen, behalve die, welke in 1947 verleend zijn geworden, ver vallen. daarna Van Spierenburg doelpuntten, Vooral in de tweede helft speelde Heeren veen utlstekend tegen BVV. De ploeg nam met 30 revanche op de Zondag geleden nederlaag. De stand luidt thans: gèsp. gew. gel. verl. pnt. Ajax 8 6 1.1 13 Heerenveen 8 4 2 2 10 n. e. c. Blauw Wit V. V. V—t. 21—18 27—21 20—12 11—13 11—14 18—24 FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 35) Op dit ogenblik kwam Inga er bij. Ze had een krant in haar hand en brak in tranen uit, to'en ze me zag. „Het is niet waar! Ilc geloof niet,'dat u zo iets gecjaan hebt", snikte ze en schoof Britta met een forse duw opzij, zodat ik binnen kón ko men. Ik- rukte inga de krant uit haar han den. Eigenlijk stond er weinig nieuws in, alleen op het einde stond de laconieke op merking: „De opvatting, dat het motief voor de misdaad jalouzie was, heeft nieuwe gronden gevonden. Gösta Holms is name lijk verloofd met een jonge Noorse, die in Mariana's huis woonde. Of zij iets met de misdaad uitstaande heeft," zal een nader onderzoek uitwijzen". Ik liet de krant zakken. Nu begreep ik 'ook Hallströms opluchting, toen hij het laatste nieuws over de moord las. Maar ik' zei: „Zie je wel! Zal een nader on derzoek uitwijzen. Er staat helemaal niet, dat ik de moord gepleegd heb!" „Dat leest iedereen toch tussen de regels". wel, Britta! Wie had er nu gelijk?" vroeg Inga triümfantelijk. „Het gaat helemaal niet alleen om de moorl", zei Britta koppig. „Maar dat u Madame zo iéts aan kon doen! Gelukkig, dat ze dat niet meer hoefde te beleven". „Wét heb ik Mariana aangedaan?" vroeg ik verbaasd. „Britta bedoelt uw verloving met mijnheer Holms", legde Inga verlegen uit. „Ziet u, juffrouw Sylvrid, dat was niet aardig van u, zo achter onze rug om". „Maar ik ben helemaai niet meer ver lóófd „Dus dan zijn het allemaal leugens?" „Leugens is wat -scherp gezegd, het is alleen sterk overdreven. Jk ben namelijk al mqt mijnheer Holms getrouwd!" „Dat isnee, dat is onmogelijk", zei Britta dom, maar kennelijk al half bereid haar agressieve houding te laten varen! „Alsjeblieft". Ik haalde mijn trouwboek je uit «mijn tas. Onwillekeurig richtte ik me op. Gösta had dit eens moeten zien! (Mijn houding was zo walgelijk zelfvoldaan 'dat- ik mij zelf wel om de oren kon slaan. Toen de tot zoutpilaren verstarde mejsjes zichzelf weer zover meester waren, dat ze enige gelukwensen konden stamelen, wilde ik naar mijn kamer gaan, maar opnieuw versperde Britta mij de weg. „Hebt u iets nodig? Kan ik iets voor u „Als men dat beslist wil, ja". „Zie je doen?" vroeg ze zichtbaar verlegen. „Ja, ik wilde graag mijn lichte mantel hebben", 'antwoordde ik- Maar ik volgde haar op de voet en zag dat mijn kleren kast open stond, eVenals de andere kasten. Zij waren teeg. En midden in de kamer stonden twee van Mariana's koffers, een grote en een kleine. Ze waren al gesloten en van etiketten voorzien. „Ach zo, ik ben dus al uitbesteed. Maai de etiketten zijn nog niet ingevuld". „We wisten niet. mompelde Britta, die zich kennelijk opgelaten voelde. „Mijn adres is: mevrouw Sylvrid Holms, Kasteel Julienborg, Hendriksdal bij Stock holm. En dank je wel, dat je mij het werk uit handen hebt genomen. W-at zit er in. de kleine koffer?" „Uw toiletartikelen, nachtgoed, pantof fels en een wollen vest", antwoordde Britta volkomen geïntimideerd door mijn ijzige toon. „Mooi, dan neem ik die mee. Tot mijn man buiten gevaar is slaap ik in het zie kenhuis. - De grote koffer kunnen jullie morgen wegsturen, Overdag ben ik |>p Ju lienborg, dan zal ik hem daar in ontvangst nemen". Ik sprak alsof ik al jaren lang ge trouwd en meesteres van een middeleeuws kasteel was. Niet zonder ironie bemerkte ik de verandering in Brïtta's houding. „Uitstekend, mevrouw Holms", zei ze onderdanig. Inga's goedig rond gezicht ver toonde nog steeds een ongelovig lachje. „Ik kan het me nog steeds niet voor stellen. Het is net een sprookje. Maar u bent een uitgezochte kasteelvrouwe voor Julienborg. Madame zou eenvoudig te oud geweest zijn, al was ze ook nog. zo mooi. Ik heb n-loit begrepen, dat mijnheer Holms...." Verward brak ze af. Plotse ling bedacht ze ongetwijfeld dat hiernaast door een. dunne wand gescneiden van ons, Mariana op haar doodsbed lag. En mis schien ook meende ze dat het pijnlijk voor mij was aan de geliefde van mijn „man" herinnerd te worden. „Er zijn een heleboel prachtige kransen gekomen", probeerde ze mijn aandacht af te leiden. „Wilt u ze niet eens zien?" Ik deed dit, al was het alleen maar om Britta en haar te bewijzen, dat ik niet bang was de dode nog eens te zien. Met gedempte stem vroeg ik of mijnheer Hallström ook nog blóemen had gestuurd of hier geweest was. Ik was hem toevallig tegen gekomen en hij had er erg terneer geslagen uitgezien. Hij was immers één van Mariana's vrienden geweest? „Hij een vriend van Mariana", zei Britta, die blijkbaar nogal op de hoogte was van de privé-aangelegenheden van haar mees teres. „Ze liet, als dat enigszins mogelijk was, altijd zeggen dat ze niet thuis was. Nee, hij heeft geen bloemen gestuurd en I hij is ook niet zelf gekomen". (Wordt vervolgd) Amerikaanse eindstrijd op Wimbledon Kramer en Brown in de finale Wimbledon 1947 krijgt een Amerikaanse eind strijd heren enkelspel n.l. Kramer tegen Tom Brown. Een resultaat dat gelet de prestaties van de spelers in de halve eindstrijden, reeds in de eerste set van de wedstrijden' werd voorbereid. Palis speelde tegen Kramer uitstékend tennis voor zijn doen, veel beter dan tegen Falkenburg. Groter compliment kunnen wij zijn tegenstander Kramer, niet maken, als wij hierop, laten volgen, dat de Amerikaan desalniettemin won zoals hU wilde: 61, 36, 61, 60. De andere halve eindstrijd was van een geheel ander genre, hoewel ook hier reeds in de aan vang gezegd kon worden, wie de uiteindelijke winnaar zijn zou. Budge Patty, die van Brom- wich gewonnen had, en over Drobny had gezege vierd,, omdat deze te bang was voor mogelijk prestigeverlies tegenover een noch hier noch in Amerika gerangschikte speler, gir.g roemloos ten onder tegen zijn landgenoot Tom Brown, om de eenvoudige reden, dat Patty een tegenspeler vond. die meer nog dar. hij de aanval toepaste, die het spel van Bromwlch en Drobny zo node miste Tegen <Ut tennis werd de held van Woens dag en Dinsdag weer de voormalige Jeugdkam pioen en het jongste lid van de Amerikaanse ploeg, die mee had mogen gaan naar Wimbledon met zijn oudere broeders. Patty was weer de zelfde van voor de oorlog, een aardige speler, inaar nog niet rijp voor groot tennis van het genre Kramer en Tom Brown. Met 5—3, 5—3, 5—3 won Brown. De verdere uitslagen luiden: Gemengd dubbel, derde ronde: Sturgess en mevr. S. Summers (Zuid Afrika) slaan Tuckett en mevr. Blalr (Engeland) met e'-S, g—6, 6—4. Vierde ronde: SIdwe'.l en mevr. H. Hopman (Australië) slaan Mckenzie en pievr. M. King (Nieuw Zeeland) 6—4. 6—2. Long en mevr. Bol ton (Australië) slaan Wittman en mei. E. Mtdd- ieton (Engeland) met 6—2. 6—2. Drobny (Tsjccho Siowuki.ie) en mevr. Mathjeu (Frankrijk) alaan Fannin en mevr. M. Muller (Zuid Afrika) 61, 64. L. Bcrgei (Zweden) en mej. D. Hart (V. S.) slaan Faikeftbuig en mevr. P. Todd (V. S.) 6—2, 61, Dames dubbel, vierde ronde: Mej. L. Brough en mej M. Osborne (V. S.) slaan mevr. R. EUla (Engeland) en mej. J. Jedtzejoswka (Polen) met 6-1, 6—3. Mej. Hart en mevr. P. Todd (V. S) slaan mej E. Harvey en mej. J. Ingram (Enge land) met 6-3. 6—4. Mevr. E. Bostock en mevr. B. alitor. (Engólapd) slaan mevr. M. Muller 'en mevr. S. Summers (Zuid Afrika) 6—3, 9—7. WATERPOLOTOURNOOI VOOR ZES KRIN GEN. Op Zaterdag 10 en Zondag 17 Augustus zal in het. zwembad „De Herenduinen" te IJmui den door de „Veïser Zwemvereniging" het Jaar lijkse waterpolo-tournool worden georgani seerd, waaraan de vertegenwoordigende zeven tallen van de kVlngen Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en eventueel Twente zullen deelnemen. GRASBAANRACES IN AALSMEER. Op Za terdag 5 Juli worden te Aalsmeer grasbaanraces gehouden onder auspiciën van de K.N.M.V. De grasbaan is gelegen aan de Zwarteweg op het terrein van de boerderij van Van Wees. Onder de deelnemers bevinden zich Iesberts, Hartman, Bosman, v. Aartsen en vele anderen. NEDERLANDS WATERPOLOZEVENTAL. - Voor de landen wedstrijd Frankrijk—Nederland, die op 13 Juli te Parijs wordt gespeeld, heeft de keuze-commissie van de KNZB het Nederlands zevental als volgt samengesteld: Doel: Rohner (Robben). Achter: Braasem (ZIAN), Keetelaar (Robben) en Korevaar (Mer- wede. voor: Smol (ZIAN), Van Feggelen (Meeu wen) en Van Rootselaar (Het Y). Als reserves zijn aangewezen: Storm.(Het Y) en Cabout (GZC). Agenda voor Velsen en iJmtaidcira DONDEDAG 3 JULI Thalia: 8 uur, Toneelvoorstelling Paivu. Oranjerie Velserbeek: 25 uur. Tentoonstelling Wederopbouw,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3