IJmuider Courant Alle uitgenodigde landen dienen volkomen vrij te worden gelaten" Nog een deviezennota van minister Lieftinck op komst Belgiè's expo rtp rog ram voor ons land is aanmerkelijk groter dan in 1938 Weigering van Marshalls aanbod dwaze uiting van nationalisme" Weerbericht No. 18675 itenncmerlaan 154, TeL Redactie en gureflU*' 54g7 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adminis ra Djrecteur.Hoofdredacteur 15054. b. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 5 Juli 1947 Verschijnt dageiyfto beftalVé op Zuu- im feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem BRITSE WAARSCHUWING AAN DE SOVJETS: Brits-Franse uitnodiging in principe door de Nederlandsè regering aanvaard hgeft gisteren duidelijk en openlijk Rusland gewaarschuwd dat pogingen tot -uTtie van'landen, welke zijn uitgenodigd om deel te nemen aan het plan- intimma jjesciiouwd zullen worden als schending der souvereiniteit van die landen. «minste woordvoerder van buitenlandse zaken richtte zich vandaag tot de pers ^"mededeling: „Mr. Molótof heeft er de nadruk on gelegd dat de grote mogend- n'ei de squvereinitcit der kleinere staten niet zullen aantasten. Dat-is een uitstekend "nc Het is te hopen dat alle tot de Parijse conferentie uitgenodigde regeringen p n ieder volkomen vrij gelaten zullen wordèn om de zaken in het licht van hun (loor e<Ln«>n en belangen te beschouwen en in overeenstemming met wat zij zelf hun jSS behoeften, achten." Gunstig onthaal in verschillende Ctarmiddag omstreeks zes uur is door van Engeland en Erank- Dï_ Graverthage namens hunne res- r Liiitp' regeringen aan de Nederland- HSine do uitnodiging aangeboden tot st' e W van de te Parijs op 12 Juli te besprekingen over het plan- rl Nederlandse regering heett, naar van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken verneemt, deze uit- ..êkina in principe aanvaard. Bbewelde eerste officiële antwoorden op rits-Franse uitnodigingen om 12 Juli economische conferentie te Parens bij te CEr5t heden verdacht worden, 'heb- rït «n de 22 uitgenodigde landen Ss OP een of andere tfijze te kennen ge il?,n dat zij bereid! zijn aan-de besprekin- 5™ deel te nemen. Het zijn: België, Eire, Griekenland, Nederland, Italië, Portugal, wden en Denemarken, De houding van de Oostelijke staten is nog onzeker, doch Cyrankiewicz, de Poolse nianiei', heeft gisteravond verklaard, dat L regering positief geïnteresseerd is. Italië ontving gisteren de uitnodiging voorde conferentie en de minister van Bui tenlandse Zaken, graaf Carlo Sforza kon digde btina, gelijktijdig aan, dat Italië de uitnodiging zou accepteren. In welingelichte kringen te Praag ge looide men, dat ook Tsjeoho-SIowakije op de uitnodiging zou ingaan. Volgen? de Wasihingtonse correspondent van de „Daily Telegraplh" geloven welinge- lidhte waarnemers te Washington, dat de Sovjet-Unie, ondanks Ihet feit, dat haar minister van Buitenlandse Zaken Molotof zijn medewerking aan het plan van Mar shall ontzegd heeft, Polen en Tsjecho- Slowakije zal toestaan aan het programma deel te nemen. Ticeede Kamer Plaatsing van minder-valide arbeidskrachten Het wetsontwerp dat Vrijdag in de Tweede Kamer werd behandeld, behoefde eigenlijk geen verdediging. Sprekers van bijna alie fracties kwamen aan het woord cm hun. voldoening en instemming te be tuigen ten aanzien van het voorstel plaat sing van .minder-valide arbeidskrachten. Minister Drees had slechts enige toelich tingen te geven, .onder andere aan de heer Van Vliet (K.V.P.) over de spreiding der zgn. „rehabilitatie-inrichtingen", de plaatsen, waar de mïnder-validen in eigen of een ander beroep worden geschoold,,en over de eventuele voorkeur bij het verlenen van Vestigingsvergunningen aan minder- valide kleine zelfstandigen. Aan de heren Stapelkamp (AtR.), Hacke (Vrijheid) en Thomassen (Ar beid) legde minister Drées de loonregeling uit; veelal leveren de „gerehabiliteerderi" uitstekende arbeidsprestaties. Mochten deze evenwel ver beneden het gemiddelde lig gen, dan kan het loon door het college van Rijksbemiddelaars worden vastgesteld. Het ontwerp verplicht ondernemingen met 20 tot 99 werknemers ten minste •één minder-valide arbeidskracht in dienst te hebben. Voor grotere ondernemingeh geldt een maatstaf van 1 minder-valide per 50 werknemers. Bij algemene maatregel van. bestuur kunnen afwijkende bepalingen Worden gegeven. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Delftenaar gaat onder water fotograferen De heer P. N. Windmeyer te Delft heeft in de afgelopen winter een camera gecon strueerd uit een gewoon .Contax-toestel, waarmee onder wgter kan worden gefo tografeerd. De laatste weken heeft hij proe ven genomen in het Sportfondsenbad te Delft en over enkele weken vertrekt hij naar Noord-Afrika,'.om aan de Algerijnse kust eem'speciale. reportage te maken van net leven onder de zeespiegel. De Middel landse Zee leent zich, door haar helderheid, bij uitstek voor het fotograferen onder wa ter, zelfs nog op een diepte van 30 tot 35 meter. Aangezien de onderneming van de heer 'ndmeyer van grote betekenis kan "zijn voor de biologische wetenschap heeft zij üe volle belangstelling van de professoren Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond de Sovjet-ambasadeur in Frankrijk, Bogomo- lof ën de Amerikaanse ambassadeur, Jef ferson Caffery, in een schrijven op de hoog te gesteld van de door Frankrijk en Groofr- Brittannië genomen stappen als gevolg van de mislukking van de conferentie van Parijs. In zijn brief aan Bogomolof schrijft Bi dault, dat Bevin en hij na afloop van de laatste zitting van de conferentie, hadden verklaard, dat de Britse en Franse regering vastbesloten waren met iedere regering in Europa, die door hetzelfde verlangen naar vrije samenwerking bezield was, de bestu dering van de mogelijkheden, die het plan- Marshall had geopend, voort te zetten. Nogmaals wordt de hoop uitgesproken, dat de Russische weigering tot samenwer king niet definitief is. Bij het schrijven is een copie van de verzonden uitnodigingen eri het Franse voorstel .ingesloten. Amsterdamse bakkers gaan Maandag*nog niet staken .De Amsterdamse b a kk e r s pa troons achten het hoogst onwaarschijnlijk, dat er van daag door de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening nog een beslis sing zal worden genomen over de verho ging van de meelprijs. Met het oog hierop is de vrees bij het publiek v.oor de aan vankelijk dreigende" stopzetting (Ier brood voorziening, op Maandag volkomen onge grond, aldus de bakkerspatroons. Ham steren van brood is onnodig. In een stormachtige vergadering heb ben ook de Amersfoortse bakkers hun misnoegen geuit tegen de voorgenomen maatregelen van de regering, om de prijs van het brood te verlagen. Indien er geen oplossing wordt gevonden zullen zij Maandag in staking gaan. Voor zieken huizen, gestichten en kazernes blijft mén doorbakken. Een dag voor het geluk een ongeluk Door ontploffing van een petroleumver- gasser ontstond' Donderdagmiddag om streeks het middaguur brand in de keuken van een bovenhuis aan de Lange Dijkstraat in Terneuzen, bewoond door de familie Engels. In de benedenverdieping van dit huis is de schilderswerkplaats en drogis terij van de firma Verlinde gbvestigd. De brandweer was het vuur spoedig meester, doch kon niet verhinderen, dat het bovenhuis met de hele inboedel van een paartje dat juist gisteren in hét huwelijk zou treden, geheel uitbrandde. Het bene denhuis en een belendend perceel liepen veel waterschade öp. De familie E. was niet tegen brandschade verzekerd, de firma V. daarentegen wel. Ongeluk op de Mllifaireweg Een achtjarig jongetje, G. W., stak de Militaireweg in Óverveeh óver, zonder op het verkeer te letten. Een zware militaire truck reed het kind aan. Met zwaar licha melijk letsel werd W. naar het Diacones- senhuis overgebracht; hij is nog steeds buiten bewustzijn. GEEN FIETSBANDEN OP INSCHRIJVINGSBEWIJZEN Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de „inschrijvingsbewijzen voor rijwielbanden", welke thans, door de distri butiediensten worden uitgereikt, géén recht geven op het kopen van banden. Te zijner tijd zal bekend gèmaakt worden op welke wijze men door middel van deze inschrijvingsbewijzen in het bezit van ban den kan komen. Een mijnwerkersfiguur van ruim drie. meter zal jeen plaats krijgen aan de ingang van de industriële tentoonstelling „Olym pici", die in Engeland zal worden gehouden in de nazomer. De beeldhouwer Barney Seale en zijn assistenten zijn druk aan het werk in hun atelier te Chelsea om het beeld, waarvoor een Wales mijnwerker poseerde, te voltooien. Mauthausen overgedragen De Russische autoritei ten hebben het beruchte kamp Mauthausen, dat het toneel van ontzet tende gruwelen is ge weest, overgedragen aan de Oostenrijkse autori teiten, die er een gedachtenismonument plaatsten en het kamp verder intact willen la- ten als blijvende waar schuwing tegen de Duit se agressie. Mauthausen kostte het leven aan dui zenden, waaronder ook vele Oostenrijkers. De Oostenrijkse kanselier dr. Figl heeft indertijd ook gevangen gezeten in dit kamp. Bij de plech tige overdracht van het kamp bezocht dr. Figl nog eens de cel, waarin hij maanden heeft door gebracht.' Het woord is aan Inayat Khan: Hoe meer wij tot de werkelijk heid naderen, hoe dichter wij tot de eenheid komen. Duitsers uit Indonesië naar de „Heimat" terug Ongeveer 450 Duitsers, mannen, vrou wen en kinderen, die bij het uitbreken van de oorlog in het V^rre Oosten in Indonesië vertoefden, keerden gisteren naar Duitsland terug. Zij waren met de Indra- poera te Rotterdam aangekomen en wor den per trein naar h^f kamp Neuengamme vervoerd, waar zij voorlopig zullen blij ven. In Oldenzaal werd hun een warme maaltijd verstrekt. Daai*na vertrokken zij in Duitse goederenwagens naar hun va derland, dat sommigen slechts van naam kenden en nooit hadden gezien en een enkele sleohts in zijn prille jeugd had gekend. Bij het-transport waren verschei den inlandse vrouwen, die in Indonesië met Duitsers waren getrouwd en nu voor het eerst voet hadden gezet op Europese bodem. Voorts bevonden zich onder hen leden van de voormalige Duitse Kriegs- marine, die bij de acties in- het Verre Oosten krijgsgevangen waren gemaakt. Doodstraf geëist tegen ex-veldwachter uit Hoofddorp Voor het Bijzonder Gerechtshof in Arn hem heeft zich de ex.rijksrecherch'eur P. J. W.. te verantwoorden gehad, die voordien veldwachter in Hoofddorp is geweest. W. trad in 1942 bij de S.D. in Arnhem in dienst en heeft zich daarna aan vele wandaden als bedreiging, mishandeling, brandstichting en fusilering van verzets strijders schuldig gemaakt. Tegen hem werd de doodstraf geëist. Gejus van-der Meulen krijgt acht jaar Plet Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hedenmorgen de voormalige Haarlemse kinderarts Gejus van der Meu len, eens een gevierd doel verdediger van het Nederlandse elftal, tot achtjaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en levenslange ontzetting uit alle rechten, wegens dienstneming bij het Vrijwilligers Legioen Nederland. De procureur-fiscaal had twaalf jaar geëist. De minister' van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck zaï binnenkort een tweede de viezennota aan de Tweede Kamer aanbie den, waarin een uiteenzetting zal worden gegeven van de bezuinigingen, welke naar het oordeel der regering nodig zijn om het grote tekort in de deviezenpositie zoveel mogelijk te verminderen- Dit deelt.de'minister mede in de Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp Vermogensheffing- ineens. De minister betreurt, dat de Tweede Kamer heeft gemeend het tarief van ,de heffing ineens met 20 procent te moeten verlagen. Hij heeft deze verlaging met grote ernst ontraden en er or gewezen, RATIFICATIE HANDELSACCOORD Het handelsaccoord tussen de Belgisch- Luxemburgse economische unie en Nederland is Vrijdagmiddag in Brussel getekend door Baron v.an Harinxma tlioe Slooten, Nederlands ambasadeur handelend in naam van zijn regering en W. Baron van der Straten-Waillet, minister van de Buitenlandse HandeL Het accoord'.treedt met terugwerkende kracht iri werking op 1 Juni 1947 en het is aangegaan voor een periode van twee jaap Zoals reeds medegedeeld is. voorziet heb accoord. in een handelsverkeer, dat naar beide richtingen achttien milliard Belgische franks vertegenwoordigt. De Belgische uitvoer wordt over de voor naamste industriële sectoren als volgt ver deeld: De producten van mechanische fabrica- ties: frs 3 milliard 600 millioen (1938: 350 millioen). Afgewerkte textielproducten: fr$. 2 mil liard 200 millioen.(1938: 420 giillioen). IJzerproducten en niet-ijzerhoudende metalen: frs. 4 milliard 500 millioen en frs. 650 millioen (1938: 600 millioen voor ijzer producten én non-ferrometa^en tezamen). Sjahrir afgetreden als hoofd Aan chemische producten, meststoffen inbegrepen zal voor frs. milliard 800 mil lioen (1938: 189,5 millioen) worden uit gevoerd. Aan glasproducten zal België aan Neder land voor een bedrag van frs. 700 millioen leveren (1938: 40 millioen). Aan landbouwproducten zal België voor frs. 120Ö millioen exporteren, aan papier voor 250 millioen, aan ceramiek voor 460 millioen, aan stenen en bouwmaterialen voor 750 millioen. Verder is er een vermeerdering van de Nederlandse uitvoer voor zekere categorieën van producten waar te nemen, hetgeen' overeenstemt met de geest van het accoord van de toluniê met Nederland, welk ac coord -immers ten doel heeft de geleidelijke eenmaking der beide economieën 'te ver- wezenlij'kep. dat het desbetreffende amendement de strekking had, een van de hoekstenen van HtPt financiële saneringsplan te beschadi gen en de afwikkeling van de geldzuive- ring te bemoeilijken. Verre van bevreesd te zijn, dat de fi nanciële maatregelen hier te lande een on gunstige invloed zouden hebben op ons crediet ini het buitenland, is de minister van oordeel dat van de sanering van de financiële toestand juist het tegenoverge stelde efféct kan worden verwacht. De raming van het geblokkeerde tegoed bedroeg per 31 December 1946: geblok keerd tegoed bij diverse bankinstellingen f 1670 millioen; geblokkeerde spaartegoe den f 1115 millioen; geblokkeerd schat kistpapier bij particulieren f 500*millïoen; geblokkeerde inschrijvingen in het Groot boek 1946 f 1830 millioen. In totaal f 5.115 millioen. Over het ontwerp van wet op de. mate riële oorlogsschaden merkt de minister op, dat dit ontwerp in een zodanige staat van voorbereiding verkeert, dat het binnen af zienbare tijd aan de Staten-Generaal ter beoordeling zal kunnen worden voorgelegd. De minister overweegt aan de jaarlijkse vrijgave der spaarrekeningen een zeker mi nimum te stellen opdat met name de kleinere geblokkeerde spaarrekeningen spoediger afgewikkeld zullen kunnen worden. Gezien het betrekkelijk stabiele verloop, dat het koerspeil op de Amsterdamse beurs in de laatste tijd heeft vertoond, acht de minister het .ogenblik gunstig voor een re^ geling van de definitieve waardering van effecten voor de heffingen-ineens. Ver wacht. kan worden, dat het desbetreffende wetsontwerp terstond na de opening van de komende zitting der Staten-Geperaal zal worden ingediend. Het ligt in zijn voornemén te bevorderen, dat aan die regeling een zodanige inhoud' zal worden gegeven, dat bij de definitieve aangifte van het effectenbezit in het over grote deel der gevallen een nieuwe bere kening van de aan te geven bedragen on nodig zal zijn. TRI'MANS PARIJSE EPILOOG: Bevin spreekt over „provocerende landen" In een te CharlotteVille gehouden rede voering heeft president Truman de weige ring van de Sovjet-Unie om deel te nemen «aan het opstellen van een plan tot, herstel van Europa en in te gaan op het aanbod van Marshall „een dwaze uiting van het verst gedreven nationalisme" genoemd. Zonder do Sovjet-Unie bij name te noe men liet president Truman, wiens rede de eerste officiële reactie van de Amerikaan se regering op liet mislukken van de confe-- ren tie te Parijs genoemd kan worden, geen twijfel bestaan omtrent zijn mening over de door Pdolotof op de conferentie aange nomen houding. „Sommige landen onthouden hun steun aan herstelplannen op grónd van de over weging, dat deze inmenging van sommige landen in de binnenlandse aangelegenhe den van andere landen zouden betekenen. Dit is een even grote drogreden als wan neer iemand zou weigeren voor een voor delige "(Transactie een compagnonschap aan te gaan. omdat dit inmenging in zijn parti culiere zaken zou betekenen. Na twee we reldoorlogen zouden de staten toch zeker geleerd moeten hebben, hoe dwaas het is het nationalisme zo ver te drijven, dat coöperatieve economische planning voor een vreedzaam herstel in de staten onder ling wordt tegengewerkt", aldus Truman.' Truman, vïèl eveneens, wederom zonder de Sovjet-Unie bij name te noemen, de lan den aan. die per radio op georganiseerde wijzè wantrouwen en. haat zaaien tegen de naburen. Nieuwe broek ontplofte Een 23-jarige jongeman in Vlaardingen heeft op een wel zeer ongewone wijze ervaren, dat gestolen goed niet gedijt! In de chemische fabriek, waar hij werk zaam is, had hij een lap stof weggeno men en daarvan een mooie zomerpanta lon laten maken. Trots stapte hij naar kennissen om het nieuwe kledingstuk te laten bewonderen. Toen hij een sigaar wilde aansteken, klonk, er een daverende slag. Deuren werden uit de scharnieren geslagen, ruiten vlogen aan scherven en de nieuwe broek brandde als een fakkel! Tóegesnelde buren wisten met emmers water de vlammen te doven, maar de jongeman, had zulke ernstige brandwon den opgelopen, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Uitr het onderzoek van de politie bleek, dat. de lap stof, welke hij had weggeno men, zogenaamd filterdoek was, dat de eigenschappen van schietkatoen heeft en sterk explosief is. Vermoedelijk is bij het aanstrijken van de lucifer een vonkje op de nieuwe broek gevallen. De toestand van de jongeman is ernstig. v m- ,:ieiarigsteUing van de professoren i «I I 1 «-Tmiwsen uit Leiden, dr. verwey uit Indonesische delegatie Ren Hp rW cm a,. m Utrecht^"'' Wa§enaar Huivelinck uit Noodlanding van Noorse vliegboot op, het IJselmeer -Gistermiddag heeft de Noorse Catalina Republikeins antwoord aan dr. v. Mook nog niet gepu bliceerd Naar Reuter meldt is Sjahrir afgetreden --us ncciu uc muuisc als hoofd van de Indonesische delegatie, die uegboot LN-OAR van de Vingtor Luft- de onderhandelingen met de Nederlanders Oslo bij het eiland Pampus op tot nu toe namens de Republikeinse re- net IJselmeer een noodlanding gemaakt'' gering heeft gevoerd. FrnTfs de vlucht ontdekte* de piloot, dei Sjahrir verklaarde, dat hij geen bepaal- ™gehman Maxwell Hudson, een defect de plannen heeft voor de toekomst. Het an de automatische piloot, zodat hij,be- nieuwe kabinet vergaderde-gisteravond om van fc ^alen' Hefc toestel, was 's morgenshet antwoord op het verzoek van dr. van an het vliegveld Fornejou bij Oslo gestart I Mook om opheldering te formuleren. Het vor een klucht naar Triëst - en had 19 is nog niet gepubliceerd. Waarnemers, die Mse zeelieden aan boord. in nauw contact staan met het .nieuwe j,f®mar}?ing en passagiers zijn naar Am- Kabinet, verwachten,-dat het antwo.ord een drfpfv. gegaan- Nadat hedenmorgen het verzoenend karakter zal dragen "en een teis ^rst?!d was, heeft de vliegboot de i duidelijk antwoord zal bevatten op de door naar Triëst voortgezet. 1 dr. van Mook naar voren gebrachte punten. Bij de 148 mariniers, die met de „Indrapoera" repatrieerden, bevond zich een acht jarig ouderloos Indisch knaapje, dat door militairen was gevonden en door de Haagse korporaal J. Kapteyn van het geniebataljon der mariniersbrigade als pleegkind is aan genomen. Kesselring en kornuiten krijgen nu levenslang Luitenant-generaal Sir John Harding, commandant van de centrale Middellandse zeestrijdkrachten, maakte gisteravond of ficieel bekend, dat het tegen veldmaar schalk Al-bert Kesselring uitgesproken doodvonnis gewijzigd is in levenslange ge vangenisstraf. Tegelijkertijd werd bekend gemaakt, dat ook de tegen kolonel-gene raal Eberhard von Mackensen en luite nant-generaal Kurt Maeltzer, uitgespro ken doodvonnissen eveneens., veranderd waren in levenslange gevangenisstraf. Sir John Harding is naar Vrijdag uit militaire kringen te Rome vernomen werd, uit Italië naar Engeland vertrokken, waar hij benoemd is tot opperbevelhebber van de Britse Zuidelijke strijdkrachten. De wijziging van de straffen der drie Duitse generaals is zijn laatste officiële daad in deze kwaliteit geweest- (U. P.) BOTERRANTSOEN VOOR KINDEREN WEER OP HET VORIG PEIL. Met ingang van 20 Juli zal het boter- rantsoen voor kinderen van 4 tot en met 15 jaar weer op het oude peil worden te ruggebracht, namelijk 125 gram per 14 dagen, naast de 375 gram margarine of vet. Onlangs was het veertiendaagse rant soen voedingsvetten voor deze kinderen op 250 gram boter en 250 gram max'garine of vet vastgesteld. „Ik doe een beroep op alle \anden eri alle volken om de kunstmatige scheids muren, die tussen hen in staan, omver te halen-. Ik vraag om verdraagzaamheid en zelfbeheersing bij de wederzijdse betrek kingen tussen landen en volken. En ik vraag om vrije uitwisseling van kennis en gedachten, die alleen tot een harmonieuze wereld kan leiden", aldus de president. Welingelichte kringen te Washington verklaren, dat de te Charlotteville gchou- den rede van president Truman kan wor den opgevat als een nieuwe aansporing aan Engeland en Frankrijk om voort te gaan met de uitvoering van het plan van Marshall én als een 'mededeling, dat de weigering der Sovjet-Unie in het geheel geen invloed heeft gehad op de fundamen tele politiek .der V. S. ten aanzien van deze aangelegenheid. „Twee jaar geleden tekenden de Verenig de Staten en vijftig andere landen de grote verklaring van onafhankelijkheid bekend als het Handvest van de Verenig de Volken. Wij hebben dit gedaan omdat wij door schade en schande hebben geleerd dat de landen niet in vrede kunnen leven en zich terzelfder tijde afzonderen van de overige landen. Thans is het de plicht van alle volleen hun politiek te richten op ge meenschappelijke doelen en vrede. Wij kunnen niet verwachten dat al deze landen met hun verschillende historische ontwikkeling hun afwijkende economfsche condities en hun instellingen van vandaag op morgen een gemeenschappelijk ideaal zullen hebben en dit zullen nastreven. Doch het is niet te veel verwacht wanneer elk land binnen zijn eigen grenzen de nood zakelijke" bouwstoffen voor een wereld vrede creëert". Als onontbeerlijk voor de wereldvrede noemde Truman vier punten: 1) De regeringen moeten Hun macht ont lenen aan het volk waarover zij regeren. Het volk dient een krachtiger stem te krij gen in de formatie van de nationale po litiek. 2) Algemene eerbied voor de essentiële menselijke rechten. Zolang op een plaats van de wereld deze essentiële menselijke rechten nog worden ontkend, zullen over al op aarde mensen leven in vrees voor hun eigen rechten en veiligheid. 3) Een onbelemmerde en algehele uit- Wjsseling van wetenschap, ideeën en in formaties. 4) De instelling van een algemene eco nomische en financiële politiek tot steun van de wereld-economie. „Dat beste kereltje". Bevin, de Britse minister van Buiten landse- Zaken, heeft een toespraak gehou- den, waarin hij de „materialistische op- vatting der geschiedenis" stelde tegenover „die der Angelsaksen, die in vrijhe'id ge loven". Bevin sprak op het jaarlijkse diner ter gelegenheid van Onafhankelijkheidsdag, een diner, aangericht door de „American Society" te Londen. Spreker loofde het plan van Marshall en voegde er aan toe, dat sommige lan den een provocerende houding hebben aangenomen. De bewering omtrent „dol- lar-diplomatie" noemde hij volkomen on zin. In zijn toespraak noemde hij Bidault „dat beste kereltje" („that dear little man") en hij verklaarde tevens, dat hij liefde koesterde voor het Russische volk- „De gewone man en vrouw in de gehele wereld willen vrede. Waarom dan gesple tenheid wegens een ideologie zoals de ma teriële bepaaldheid of de christelijke reli gie?" De Britse minister verzekerde, dat hij immer met Amerika wilde samenwer ken. IETS MINDER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig,van Zater dagavond tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Vooral aanvankelijk nog tijdelijk krachtige Westelijke wind. Koel, maar later weer enige stijging van temperatuur 6 Juli: 4.27 uur. onder 21.01 uur 23.14 uur, onder 6.59 uur Zon op Maan op 7 Juli: Zon op 4.-28 uur. onder 21,01 uur. Maan op 23.22 uur, onder 8.10 uur cawjuoBwiwcKmri «irrattxsowcwwwawjiija

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1