Literaire kanttekeningen Mausoleum op de Paasberg bij Ede voor gevallen verzetsstrijders Zoals hij het zag" De droogte doet de bomen geen goed; ook de groente heeft er van te lijden zaterdag 5 JULI 1947 S. VESTDDK: Heï eeuwige telaat. Dialogen over de Tijd. Uitgeverij Contact, Amsterdam is ill navolging van Menno Zo vaait j- g-mon Vestdijk een duivels er Braak emdi dat het allengs van oorspronkelijkheid getuig t^het^ te ditmaal toch duivels- ^erhalen. 1 iheeft Vestdijk oris schreef een dialoog over de tijd: verraST- mij lijd in (het bijzonder, over |*2U maar over de tijd in het óns t'JÜS, (jnS tijdsbewustzijn, over aoteffl; robieem dus, en wel één fl.te orde. Dat iemand als Vest- vjn „feen zo scherp ontledend intellect, dii"' n zo veelzijdig wetenschappelijke, "4 uoe en zielkundige kennis, na al wat w t t na-elkander van gebeuren en er- J,er aki wii de tijd noemen, is gesohre- 'fooSironkelSke (en niet alleen aforis- ve rSSse) dingen zou weten te zeggen, :iSifvelionderlijk. Maar dat hij, zonder 13 4 -hullen in voor een leek onvatbare zi01 on dit diepste aller geheimen: de lïTdïht tot Sjn kern zou weten te 1lJ4 pn dat hij het menselijk tijdsbewust- e,ukt te onderkennen als een ervaren, zijn wis* Tjjden. is oneer dan voldoende, waaraan Qok uiteraard hij het uit- ^.iiik^antwoord niet erkentelijk te vestdijk koos de klassieke vorm van ajn'uUnnff en hij heeft er wèl aan gedaan: ''I bSna, ondanks alle diepe, bijna tra- Se eist, wordt draad na draad van dit glSCflv g j 007DP7- nnc Igxi/Pi'ne: [duwen v geluk, hij ze i' vragen, die zozeer ons lev.ens- zielerust raken, ontward. Dat niet wist te verweven tot een verlos- 53 levensschema hetwelk ons send leven .orrnp_.lijkhe di verzoenen hornet d'^onherroepelijlcheid, dat al-wat k»!1-.v.iud aortz.ancfpn is in zip nan Sn het onontkoombare na-elkander 'is niet - Vchiild' voor een teruggaan tot een "Sr waarin Wij ons niet van het tijds- w"J - kmmict waren, is het te laat. tllïïwno.'" -- verloop bewust waren, is het J- hoek is dan ook (meer een diagnose S een therapie, een anatomie dan een «enezing. Maar ook dat heeft zijn geeste- i-vl waarde: de mensheid is nog niet aan M einde van zijn voortdurende ontwikke- iins enimisschien keren wij eens daar te- 53 waar we vandaan kwamen: in de ge- utoligheid van een beleven zonder tyds- een toestand van- paradijselijk zijn, Éwaarin er geen na is en geen vóór, geen gisteren en vandaag, geen nu en straks toestand van tijdloosheid, of, als men wil: V Wifkunnen^ons, foetqogt Vestdijk, hoe bewust we leven, niet ontdoen van onze ieuedi dat onvolprezen jarental zonder tijds besef, omdat wij nu eenmaal een geheu gen hebben: wij kunnen ons niet ontdoen van het kind-in-ons, „waarin iedere waar de zich baadt in een natuurlijke glans van duurzaamheid en eeuwigheid." Toen nog,, in die tijdloze kinderjaren, was het onze vitaliteit onze onverwoestbare levenskracht die ons 'van vergankelijkheid, van nu en straks niet dééd weten. MaaiSmet de jaren neemt! aldus Vestdijk, het bewustworden een tragêr tempo aan, terwijl de oerlevens- kraoht in- ons zijn drang (behoudt: en .daar is het conflict: de rangorde die de tijd schept, het na-elkaar, geeft ons het besef te-laat te zijn het Eeuwig Telaat. Levens tempo en bewustzijn, gebeuren en tijds- ervaring, ze vallen niet meer samen, ze zijn gescheiden, onherroepelijk gescheiden. we zijn gedoemd tot de angst voor het Te- laat -Het.is onze tragedie, waarvan.de Griekse mythologie Prometheus én Epi- nietheus niet onkundig was. En we ko men tóoe onbewüst ook - in verzet: tegen de tijd, tegen ons" voortdurend te- laat, De verstandsmens (Prometheus voor op)'tracht zich te redden in de techniek en de moeder daarvan: de natuurwetenschap, om eens weer „op tijd" te zijn; de gevoels mens zoekt zijn heil in de herinnering: hij herschept wat was tot een levend Nu in de verbeelding, in de droom. Maar géén van beiden duldt de erkenning, dat „hét Leven" 'hem voorbij gaat, dat hij te laat komt, omdat de Tijd nu eenmaal niet om keerbaar is. Geen aanvaardt,- als_ mens le vende tussen een begin en een einde, zon der smart de erkenning, dat het "Leven, de Tijd, hem vóór was.wn dat hij zidh daarvan pas bewust wordt als het te la#t is. Het Eeuwig Telaat. En 'vaag, vaag flitst' hem te laat een herinnering door het hoofd van de kinderlijke tijdloosheid, vaag kent hij de notie, dat het menselijk einde geen einde kan zijn: het is de onbewuste zeker-, beid, niet te kunnen sterven; een gevoel, opgenojnen te zijn in dat, wat boven de Tijd uitgaat: de Eeuwigheid. Dan duldt men de Tijd, dan heeft men vriendschap met hem 'gesloten; dan is men „op tijd",- dat wil zeg gen: land van de tijdloodheid. Verleden en toekomst vallen samen in het Eeuwige Nu, zoals Vestdijk het. noemt. In een enkel begenadigd ogenblik komt dit bewustzijn tot ons, meer als gevoel dan als gedachte: in dat ogenblik zijn we verlost, staan we buiten de Tijd-, zijn we bevrijd van h°t kwellend Te Laat, maar misschien te la t om'ons leven er nog'maar in te (richten. Dat is, sinds Prometheus aldus Vestdijk onze tragedie. En dat begenadigde ogen blik komt wejlicht 'niet eerder dan nadat men „voldoende gemarteld zou zijn, ver nederd, eenzaam en uitgeput, aan het ein de van de Jaatste reserves aan zielskracht'' om wat meer is dan berusten te ge- loven aan de van God uitgaande „stralen, tot in het alledaagse leven, als vaag ver trouwen, als weldadig besef", dat alles goed is, zoals het is. Want dan, dan eerst, is men op tijd: de angst voor -het Eeuwig Telaat is gevlucht voor een zich verbonden-weten met de Eeuwigheid, die niet haast, omdat daar, en daar alleen, niets was, niets zijn zal, maar is: het Eeuwige NU. Vestdijk's boek is, hoe eenvoudig gehou den, geen geschrift voor een ieder, maar dank zij een meesterlijk-lichte schrijftrant wel voor velen. En voor die velen wellicht méér dan een boek: stof tot overpeinzing van een levensleer. Dat men er niet te- laat voor kome! C. J. E. DINAUX. Meerderheid voor handhaving van de persoonsbewijzen Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft onderzocht hoe ons volk denkt over het behouden of afschaffen van de Persoonsbe wijzen. Gevraagd werd: „Vindt u dat het gebruik van de Persoonsbe wijzen gehandhaafd moét blijven of afgeschaft worden?" 50 pet. zegt: handhaven. 34 pet. zegt: afschaffen. 16 pet. heeft geen voorkeur. De vrouwen voelen echter wat meer voor af schaffen (35 pet.) en minder voorhandhaving (47 pet.) dan de mannen (53 pet.). Mensen uit de middenklasse en welgestelden voelen meer voor handhaving (53 pet. en 54 pet.) dan de arbeiders (40 pet,) De aanhangers van vier van de zes grote poli tieke partijen zijn in meerderheid vóór de per soonsbewijzen, onder de Anti-revolutionnairen en.de Communisten vindt meh echter meer mén sen, die de persoonsbewijzen willen afschaffen (resp. 45 pet, en 52 pet,). Franse oorlogsschepen komen naar Amsterdam Op 3^ Juli zal voor bet eerst na de be vrijding een drietal' Franse oorlogsschepen in de Amsterdamse haven aankomen voor een officieel bezoek. Aan boord bevinden zich 36 officieren, 97 adelborsten en' onge veer 350 matrozen. Het eskader komt uit Kopenhagen. Doedelzak spelende Schotse padvinders komen in Amsterdam De doedelzak-band van de 148ste Edin burgh Scout Troop brengt van 6 tot 18 Juli een bezoek aan ons land. Deze band behoort tot de beste padvindersbands in bchotland. Met het gezelschap, onder lei- «uig van scoutmastei- Cunningham, komen rook een aantal Schotse dansers mede. De Schotse padvinders zullen Amster- Den Haag, Rotterdam en Arnhem Het Schotse gezelschap arriveert Zon- «8 6 Juli in. de hoofdstad. Om 12 uur lm optocht van het Centraal Station w» 7eei^ naar het Schapenburgerpad, Ahff j Schotten tijdens hun verblijf in sterdam-in een groepshuds logeren, jndagmbrgen 0m half elf wordt de ri'Am stadhuize door burgemeester y ontvangen, bij welke gelegenheid eni™i j nnenPteats van het Prinsenhof geven demonstraties zullen worden ge- Prins Bernhard zal symbolisch ■beeldhouwwerk onthullen Reeds vrij spoedig na de bevrijding kwam uit de illegaliteit het denkbeeld naar voren een blijvende herinnering aan de verzets strijd in het leven te roepen en daarmede het groot aangaf gevallenen uit de gemeen te Ede te eren. Na besprekingen gaf de toenmalige districtscommandant der B. S., dê heer D. Wildéboer te Ede, aan een in middels gevormd comité opdracht plannen te doen ontwerpen en uit te voeren. Het comité "vond in de heer Jan Brands, bouwkundige te Ede, de man, die met voortvarendheid en toewijding deze taak op zidh nam. Een fraaie plaats vond men op de Paasberg, een heuvel aan de Oost zijde van hét dorp, waar men een prachtig panorama 'heeft over de Gelderse.„vallei. Een gelukkig toeval was het, dat de 'in Ede gelegerde Canadezen in deze dagen het was Augustus 1945 naar werkobjec- ten zochten en het comité greep deze kans met foei$e handen aan. Met 'hun bulldozers togen de manschappen van de 7e Infantry Brigade aan het werk. Bomen werden ge veld, stompen gerooid en het hoogste pla teau Werd „bouwrijp" gemaakt. De aanvankelijke plannen, een gemeen schappelijk graf aan te leggen en daarop een gedenksteen te plaatsen, werden ge wijzigd, toen bij de geldinzameling, die door het comité werd gehouden,' een bui tengewone offervaardigheid aan de dag werd gelegd. Men besloot toen töt'het bou wen van een mausoleum. Het mausoleum, dat thans ten naaste bij voltooid- is, werd gedacht als een reusach tige grafheuvel, aan de voorzijde afgesloten door een muur, waarin de namen der ge vallen verzetstrijders gebeiteld zijn. De ontwerper heeft hierbij voor ogen gestaan de muur, waarvoor zovelen in de laatste minuten van hun leven weerloos standen, de lopen van het vuurpeloton op zich gericht. De muur eindigt aan de rechterzijde in een platform. Men besloot dit te bekronen met een drie meter grote bronzen mans figuur, bezig zidh op te richten. Symbolisch gezien: de neergeslagen strijder, die zidh weer "verheft. Dit beeld werd vervaardigd door de Am sterdamse beeldhouwer V. P. Semeyn Es- ser. Terwijl men nog 'bezig was met de aanleg van wegen en het aanbrengen van beplantingen, geschiedden reeds de eerste bijzettingen. Op 2 Augustus zal Prins Bernhard, als. oud-opperbevelhebber der Binnenlandse Strijdkrachten, het sluitstuk, het bronzen beeld van de kunstenaar Esser, onthullen. Het monument zal daarna worden overge dragen aan de burgemeester van Ede en aanbevolen in de zorgen der gemeenschap. .uitgaven Shipping and Trading. Reeds ruim een Jaar verschijnt om de veertien dagen het tijdschrift „Holland shipping and Trading" in Engels, dat in alle delen der wereld wofdt gelezen. Het doel van het blad is de handelsbelangen van Nederland te bevorde ren en reeds meermalen zijn zeer vruchtbare relaties tussen Nederlandse en buitenlandse zakenlieden, die het blad lazen, tot stand geko men. Teneinde ook de handel met Latijns Amerika te bevorderen is thans ook een zeer verzorgde uitgave in de Portugese en Spaanse taal verschenen. Uitgever is de fa. Van Koute ren te Rotterdam, Turkse druivenoogst. Zon, blauyje lucht, witte, druiven en de genoeglijke grijns op net gebruinde gezicht van deze Turkse wijnboer .doen ons een ogenblik vergeten, dat ons eigen land óók schoon is en wekken in ons een onredelijk verlangen, om ons spoorslags naar dit zondoorstoofde land te begeven en de Nederlandse deviezenpositie "in gevaar te brengen, door het verorberen van overmatige hoeveelheden van deze zoete sappigheid. Onze vrouwen hebben zich de smaak der Papoea's eigen gemaakt De prijzen, welke een Amsterdams wa renhuis zijn cliënten berekende voor vul pennen, papierwaren en bijouterieën werden gisteren door de Amsterdamse tuchtrechter aan een nadere beschouwing onderworpen. Het resultaat was, dat vast gesteld werd, dat vulpennen met stalen pen, die voor de oorlog drie kwartjes kostten en thans getaxeerd worden op 3,5.0 in het warenhuis geprijsd waren vc i' 9,95, ƒ10,95, ƒ12,95 en. 14,50. De inkoopfacturen waren in de admi nistratie aanwezig, doch de firma's van wie het warenhuis de pennen had afge nomen, hadden het wijzer geacht op hun factuur eemandefe naam en adres te ver melden dan in overeenstemming met de werkelijkheid was. Hetzelfde bleek het geval bij het nagaan van de leveranciers van papier waren. Toen de Prijsbehéersingsambtenaren een adres op de Keizersgracht te Amsterdam wilden bezoeken, waar een firma geves tigd zou zijn, die aan het warenhuis pak papier had geleverd, wreven de ambtena ren wel even hun ogen uit: op dit adres bleek namelijk de verdediger van de warenhuisdirectie te wonen die al even verwonderd was toen hij het doel der komst van de Prijsbeheersingsambtenaren vernam. Bij de behandeling van de. bijoute rieën gaf de tuchtrechter zeer kort zijn mening over deze artikelen te ken nen: „voor de oorlog kochten we zulke dingen voor een paar kwartjes van Tsjechoslowakije. Ze werden weer uitgevoerd naar de Oost, waar ze met de Papoea'» geruild werden tegen paradijsvogels,, hetgeen een goede handel was". Daar deze zelfde dingen thans door Nederlandse vrouwen ge kocht worden voor een paar tientjes, meende de steller slechts te kunnen vaststellen, dat onze vrouwen zich de smaak der Papoea's hebben eigen ge- maakt Een deskundige van het warenhuis be toogde, dat niemand de prijs van bijoute- EIHot Roosevelt: ff' De oudste zoon van de overleden pre sident der Verenigde Staten, Elliot, heeft een boek geschreven over zijn ervaringen gedurende de tijd, dat hij in de onmiddel lijke nabijheid van zijn vader de ontwik keling meemaakte van de Brits-Ameri kaanse allignte, die haar bekroning vond in de Amerikaanse intrede rin de oorlog. Elliot Roosevelt geeft, er blijk van, een grenzenloze verering voor zijn vader en diens, werk te kqesteren, een verering die millioenen met hem zullen delen. Dit heeft echter zijn stempel op het boek: „Zoals hij het zag" gedrukt, zodat het een zeer subjectieve kijk geeft op dé kwesties'; die in het tijdsbestek dat dit boek omvat, tot ontwikkeling en oplossing kwamen. Anderzijds bevat het verschillende be schrijvingen „uit de eerste hand" van ge beurtenissen, waarvan dé wereld voordien slechts door middel van officiële commu niqués kennis nam: de conferentie van Casablanca en de daarvoor voorafgaande ontmoeting van Roosevelt en Churchill op de Oceaan. Elliot Roosevelt onthult in interessante' gespreksfragmenteri de .verbeten strijd tussen Churchill en Roosevelt over - de voorwaarden der Amerikaanse hulp. Dat .is een der merkwaardigheden van dit, in tamelijk naïeve stijl zonder litteraire be tekenis geschreven document. De ver houding tot Rusland wordt oppervlakkig gesignaleerd, doch duidelijk genoeg om- de dood van de president ook in politiek op zicht te betreuren. rieën kan bepalen. Het is een modearti kel, waarvan de prijs door de smaak van het publiek wordt bepaald. Als voorbeeld haalde hij aan de „Lucky Strike-doosjes", welke maandenlang geweldige aftrek heb ben gevonden. De verkoopprijs bedroeg 1,25, doch in werkelijkheid was de waar de niet meer dan twee cent. Over Muziek De bijen zwermen uit Professor Frans de Backer werd tijdens een algemene vergadering van de Vlaamse P.E.N- club benoemd tot voorzitter als opvolger van wijlen Tooussaint van Boelaere; Stijn' Streuvels en Herman Tejrlinck werden tot ere-voorzltters gekozen. Unesco-boekenwurm. Mr. Emerson Gree- naway maakt in opdracht van de Unesco een studiereis door Zwitserland, Tjsechoslowakije, Oostenrijk en Polen om de toestand van de Openbare bibliotheken aldaar in ogenschouw te nemen. Willem Pijper-hulde, Het tijdschrift „Mens en Melodie" publiceert een aflevering, die ge wijd is aan de nagedachtenis van de onlangs overleden componist Willem Pijper. Onder de mederwerkers vinden wij de namen van Hen drik An dri essen, Henriet te Bosmans, Hans Hen- kemans, Bertus van Lier, Karei Mengelberg, dr, P. H. Ritter Jr., Paul F. Sanders, Berthe Seroen, Eric van der Steen, Piet Tiggers en S. Vestdijk. Onversaagd Salzburg. Het zomerfestival dat op 27 Juli geopend wordt met een op voering van „Jedermann" onder regie van Hele- ne Thimlg, de weduwe van Max Reinhard, bevat als hoogtepunt de première van de opera „Dan- tons Tod" van G. V. Einem onder directie van Otto Klemperer. Verder brengen Prof. Lothar Wallenstein en Hans Knappertsbusch een nieuwe „Bruiloft van Figaro" en' een „Cosi fan tutte' Ook zal de opera „Arabella" van Rich. Strauss op het programma staan. Edwin Fiseher, Vacla Talich, Wilhelm Furt- wangler, Charles Münch, Jolin Barbïrolli, Otto Klemperer, Ernst Ansermet en Hans Knap- pertsbuch zullen symphonieconcerten dirigeren, waarvoor als solist onder andere Yehudl Me- nuihin geëngageerd is. Laatste beletselen voor de „zeven de faculteit" worden weggenomen De minister'van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan het gemeente bestuur van Amsterdam medegedeeld, dat de Kroon tegen de door de gemeenteraad vastgestelde verordening, betreffende, de instelling van een faculteit voor de poli tieke en sociaie wetenschappen geen be zwaar meer zal maken, indien enkele be palingen v&n deze verordening zullen wor- .den gewijzigd. De belangrijkste van de verlangde wijzi gingen is de wens om de regeling van de toelating niet te doen afwijken van' de al gemene regeling op dit-punt in de Hoger- Onder wijs wet. Burgemeester en Wethouders zullen op korte termijn voorstellen in de door de minister gewenste zin aan de gemeente raad doem toekomen, opdat zo. mogelijk bij het begin van het studiejaar 1947/48 of kort daarna de nieuwe faculteit kan gaan functioneren. Restaurants krijgen geen eieren meer Met ingang van 6 'Juli zal de verstrek king van eieren aan restaurants worden stopgezet. In Maart werd aan restaurants een toewijzing van één ei per twee maal tijden verstrekt. De seizoenschaarste aan eieren en de behoefte aan export maakten j het onmoèelijk de verstrekking aan restau rants voort te zetten. GROENTE EN FRUIT IN DE LAGE LANDEN In een enkel gebied als de Bangert staat het gewas er nog zéér goed voor. Ook in Zeeland, en Limburg en op de Zuidholland se eilanden wordt een goede oogst ver wacht; in de Betuwe, de Tieler- en Bom- melerwaard, U-fe-echt en de Lijmers is de stand matig, in 'het land van Maas en Waal matig tot goed. Hoewel de jamfabrieken grote hoeveel heden fruit zullen opeisen1, komen er'voor de directe consumptie voldoende voorra den los, al zal ook dit jaar de prijzen- kwestie een netelige blijken te zijn. „Wet houderskwestie" in Rotterdam opgelost Rotterdam was tot dusverre de enige ge meente in Nederland, waar de wethou ders hun zetels niet naast die van de burgemeester hadden, doch bij hun fracties in de raad zaten. - Daarin komt. nu verandering, maar het heeft heel viat voeten in de aarde gehad, voor het zo ver was. Reeds meermalen hadden B. en W. een voorstel ingediend oVn de indeling van de raadszaal te veranderen, maar steeds stemde de meerderheid van de raad tegenNu is eindelijk de kogel door de kerk en zullen de wethouders links en rechts van de burgemeester hun zetels krijgen. Toch kreeg het voor stel slechts achttien van de een-en-der tig uitgebrachte stemmen. Is het hopeloos? De componist Willem Pijper schreef in dertijd een aantal zeer lezenswaardige ar tikelen over muziek. Een daarvan 'heet: „De anti-muzikaliteit van den Hollander". Ik schrijf er een paarzinnen uit over om daarbij op z'n echt-Hollands! nog wat na te mopperen over het een en-an der. Pijper schrijft: „En toch moet men de mentaliteit van deze Hollanders, die alle concerten nalopen, die een brokje muzikale opvoeding hebben genoten, die ene opinie hebben over Bach en de Jazz, die de theo rieën van Wagner over het Gesammticunst- werk hebben overdacht, voor wie concert programma's met analysen en notenvoor beelden dagelijkse lectuur zijn, die in de riiuzieklexica thuis zijn als onze voor vaders in de concordantie van Trommius: anti-muzil^ial noerpen" En even verder merkt de schrijver op: „Niet door de interesse voor een kunst verraadt een volk ook dispositie voor die kunst." Ik geloof niet zo zeker in deze anti- muzikaliteit, maar als ik de beide aange haalde opmerkingen van Pijper'bij elkaar lees, doemt er een spook op dat dreigend alle idealen in gevaar brengt. Het is waar dat_interes.se voor een kunst geen bewijs is voor geschiktheid voor die kunst. Pijper erkent en bespot de Hollandse hebbelijk heid van weten en oordelen en schrijft: „Musiceren, muziek maken terwille van de muziek („omdat het zo mooi klinkt" of zo fel, of zo vals) doet de Hollander niet. Dat kan hij nog niet of: niet meer en wat hij niet kan, wat hem niet is voor gedaan, en uitgelegd, cleugt'niet, Hij doet misschien graag ./alsof, hij houdt zich mu zikaal, Maar hij verstaat de muziek (de niet-amusante muziek zonder handels waarde, de muziek van Mozart, Ohopin, Debussy, Bruckner of Franck) slechts met behulp van zijn theologische of aesthetische dictionnaire". v. Zo is het precies; er is in de hoofden der ■Hollanders een overbelasting aan beoor- delmgszucht die de onbevangenheid regel- recht in de weg staat. Maar betreft dit al léén de muziek? Is het niet jtüster om aan te nemen, dat een zeker zelfgenoegzaam intellectualisme de spontaneïteit doodt? De Hollanders hebben sindshet verloop der zestiende eeuw het musiceren verworpen of voor een deelgeclassificeerd en zich. verder volgens een zelfbewuste verstande lijkheid intellectueel en oom.mercieel ge vormd en de duivel dér verwaandheid heeft in alle verdere tijden solide successen ge boekt. Wij weten nu alles en bij alle levens verschijnselen js onze eerste en enige»be- zïgheid het beoordelen dezer verschijnsel len. De Hollander maakt geen sprong op goed geluk, m^ar staat stil op berde benen en beoordeelt eti beoordeelt. Hij beoordeelt de natuur, de bovennatuür, de kunst, het kunstwerk, de kunstenaar, enfin alles. Zijn tweede zorg, die aan de eerste gelijk is, is de aandacht er voor te waken dat hij geen fout maakt, dat hij niet door andere veel weters voor iets minder intellectueel zal worden gehouden. Het komt er voor de Hollander op> aan dat hij „op de hoogte" blijkt te zijn, dit wil zeggen dat hij kan oordelen! De vraag is niet in hoeverre hij spontaan en geestlig in levenskunst is, maar jOf hij mee kan in de'algerrtene beoordelings ^race. Ik geloof dat onder deze twijfelachtige, •historische ontwikkeling der Hollanders het leven der litteratuur en der beeldende kunsten minder Irogft geleden dan de mu ziek en dan ligt Pijper's bittere conclusie: de Hollander is anti-muzikaal, voor de hand. Ik herinner mij heel goed dat Pijper, die de Hollandse bourgeoisie grondig ver achtte, niet veel verwachting had van de muzikaliteit in de toekomst,;' de laatste zin van zijn artikel luidt: „Misschien is onze volgende- generatie wat ondegelijker het zou onsmuziekbegrip ten goe,de komen Moeten wij de mogelijkheid uitsluiten dat in een volgend of weer later volgend geslaoht de geestelijke zelfgenoegzaamheid zal worden onttroond door een natuurlijkè zin voor humor en de al-oude behoefte aan musiceren en onbevangen luisteren naar muziek, zonder de geest van wikken en wegen, van oordeelsnoodzaak? In ieder géval zal de verandering door ons geslacht niet meer beleefd worden. Wij zullen wel beieven dat de muzikale opvoe ding in de scholen herzien wordt, maar wie kan de zekerheid hebben dat ook hier weer niet de wetenschap én het systeem hoogtij zullen vieren? Me dunkt, de Hollander moet leren dat de muziek er is om er vol komen vrij geluk en plezier van te hebben zonder intellectuele afrekening. Een deel van het Hollandse wezen is anti-muzikaal, maar een ander, dieper deel niet. Pijper schrijft: „Met de musische kun sten, die van het geluid en van de bewe ging, weet een Hollander niet goed" raad. De kunst d.er welsprekendheid was hier nimmer inheems; het karakter onzer volks dansen is stug en ruw; een tooneelscbrijf- kunst heeft hier nooit bestaan na de „duis tere" iriiddeleeuwen; en de muzikale com positie is na Sweelinek's dood precies drie honderd jaar vergeten gebleven." Als over honderd jaar Pijper, gearmd met een tijdgenoot in een Hollandse musice rende familie terugkomt, hoop ik dat hij zeggen zal: „had je dat nu ooit gedacht?" HENDRIK ANDRIESSEN. Wanneer wij terugzien op de voor land en tuinbouw zo belangrijke maanden Mei en-Juni, .dan valt-'natuurlijk op, dat in Mei de temperatuur belangrijk hoger dan normaal was. Dit blijkt wel uit 'het feit dat de gemiddelde maandtempera^uur in De Bilt een record hoogte van 15.10° C be reikte (normaal 12.6°), wat sinds 1889 niet het geval is geweest. De neerslag was in deze maand veel lager dan normaal; vooral in het Noorden des lands was het droog en bedroeg de regenval 60 70% minder dan de normale hoeveelheid. In Noordholland viel 40% minder regen, in Gelderland 30%, in Zeeland 10%; daaren tegen was de regenval in Utrecht, Noord- Limburg en Oost Noordbrabant 10% en in Zuid-Limburg 20% boven het gemid delde. Dit laatste werd mede veroorzaakt door een zéér zware regenval in het et maal van 10 op 11 Mei. Wel begon Juip uitermate warm, maar omstreeks de vierde der maand zakte de temperatuur belangrijk (5 a 6° onder nor- maai), zodat het gemiddelde in de eerste twee weken weinig boven het normale peil lag. De regenval nam toe, het aantal uren zonneschijn bleef normaal. Enkele hagelbuien brachten plaatselijk schade aan de gewassen toe. De vrij langdurige droogte heeft de ont wikkeling van verschillende gewassen on gunstig beïnvloed. Bloemkool, sluitkool, erwten, peulen,, princessebonen, snij- en tuinbonen hebben in meer- of. mindere mate door het droge weer geleden en in de koolteelt is tevens een aantasting door de koolmade te merken. De ontwikkeling van verschillende andere groenten als an dijvie, sla, pronkbonen, peen en glaspro ducten als komkommers, meloenen, toma ten, heeft echter een gunstig verloop. Ook met-betrekking tot de vroege aardappelen luiden de vooruitzichten gunstig. Aard beien blijven teleurstellen. FRUIT LOOPT TERUG. De fruitteeltgewassen ontwikkelen zich normaal maar de aanvankelijk zeer goede vooruitzichten, welke waren gebaseerd op de rijke bloei, zullen, mede ten gevolge van de droogte, niet geheel en al in ver vulling. gaan. Ten aanzien van enkele fruitsoorten als appelen en peren, die een sterke vroegtijdige val vertoonden, als mede van pruimen zijn de verwachtingen minder hoog gesteld, vooral wat betreft de pruimen. Niettemin zal de oogst van ap-, pelen en peren dit jaa^ hoger uitvallen dan in het vorig jaar. Kersen dragen goed; het zpgenaamd kleine fruit zoals bessen en frambozen is normaal bezet, en de ont wikkeling van de druiven verloopt alles zins bevredigend. Uitgezonderd in de Beemstér, waar het gewas er matig voor staat, vertonen de appelen een goede tot zéér goede stand. De oogst-verwachtingen ten aanzien van de peren zijn achteruitgegaan; de vroeg tijdige val der jonge vruchten is veel sterker geweest dan bij de appelen. Niet temin zijn de bomen nog goed beladen. De aanvankelijk gunstige stand der prui- J Zwoegers langs de straat. - De peinzende moede koppen van stoere paarden hebben men is in de laatste wekèn sterk vermin- door dê eeuwen heen schilders en poëten geïnspireerd. Ook dejotograaf vindt er in derd; bovendien komt een vrij ernstige de moderne tijd van auto en tractor qen welkom onderwerp voor een stemmig plaatje aantasting door de pruimenzaagwesp yoor, in

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 5