IJmuider Courant België en Nederland gaan eensgezind ter conferentie Republikeinse kringen verwachten Het woord is aan— een nieuwe Amerikaanse nota Vergeten roerklamp waarschijnlijk de oorzaak No. 18677 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie ea tratie 5437 Haarlem: Gr- Houtstr. 93, jidmln5 directeur-Hoofdredacteur 15054. "rlSêfS Z'B' sPaarne 12' Te1, 12713' ,0132' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 8 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 14,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem haarJ^!^-: Ook fsjechoslowakije neemt de uitnodiging aan nden wordt vernomen, dat Bev.in, de minister van Buitenlandse Zaken, de rflecatie op de a.s. conferentie te Parijs zal leiden. Gistermiddag heeft de Neder- ^fcter 'van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. H. baron van Boetzelaer van minister van liunenianuse t lanase aan de ambassadeurs van Frankrijk en Groot-Brittannië het antwoord 0 h ndfed van de Nederlandse regering op de uitnodiging van genoemde regeringen omzien van de Nederlands-Belgi- ftaStogen over het plan-Marshall ministerie van Buitenlandse Za- JSVtéravenhage nog bet volgende j Inemhig aan de Parijse conferentie over het plan-Marshall, waarin deze uit- Wl& '°meel wordt aanvaard' van de nationale vergadering, Umberto Terracini. Zowel Togliatti als Terracini deden uit komen, dat het voor Italië eis is mede te werken aan het plan-Marshall. Zij noem den daarbij de volgende voorwaarden: Er mag geen blok tegen de Sovjet-Unie worden gevormd; verdeling van Europa en economische ondergeschiktheid van Italië zijn ongewenst, evenals inmenging in de bjnnenlandse aangelegenheden van Italië. Togliatti stelde de Amerikaanse hulp'aan Europa voor als jret enige middel, waar door het Amerikaanse kapitaal een vernie tigende economische criris kan voorkomen. Het plan, zo zeide hij, :s even belangrijk voor de Verenigde Staten als voor Europa. /ondas hebben naar aanleiding van de ■iSs van de Franse en Britse rege nde Nederlandse en Belgische mims- „eri Buitenlandse Zaken persoonlijk "Jt opgenomen ter bespreking van de mten van beide regeringen. E De eerste minister van België en dij Bel gische minister van Bu.tentónds^Himdel, De eerste minister "Sfeai™nhu5ieramedewerkers llebben in S Haag officieus van gedachten gewis- Smet de Nederlandse minister van Bui- f.nëdse Zaken en met de minister van «rnfeche Zaken'en enkele hoofdamb- LÏ74. de betreffende departemen- Uit deze besprekingen bleek een vol den overeenstemming van de te volgen van de drie landen zullen feans'nader contact met elkaar opnemen". Praag zegt: ja sis eerste van de landen in de Sovjet- sche invloedssfeer Heeft thans Tsjeoho stnwakiie de Brits-Franse uitnodiging tot Llneming aan de aanstaande conferentie te Parijs over het plan-Marshall aan- rd officieel is te Praag medegedeeld, Jil de Tsjechosiowaakse regering besloten wit over baar verdere houding ten aan- ,an het plan te zullen beslissen op jiond van de te Parijs in te winnen ïnlich- "1Afwllzing der uitnodiging wordt ver- wacht van Hongarije, -Joego-Slavië, Roe. menie Albanië en Bulgarije. Te Warschau verluidde heden van officiële zijde, dat de Poolse regering de invitatie heeft afge- ^"tegenstellini: met eerdere berichten meldt Reuter uit Londen, dat van de zijde der Finse legatie in de Britse hoofdstad is verklaard dat de Finse regering nog geen voorlopige of definitieve beslissing ten aaniien van deelneming aan de Parijse conferentie heeft genomen. Deze kwestie zou heden te Helsinki ter sprake komen. De Turkse ambassadeur te Parijs heeft 'officieel medegedeeld, dat zijn land aan de conferentie zal deelnemen. Realistisch communisme pe Italiaanse communistische partij heeft zich, ondanks de oppositie van Moskou ten opzichte van het plan-Marshall, uitgespro ken ten gunste van de aanstaande Parijse conferentie. Dit is tot uiting gekomen in redevoeringen die gehouden zijn door de communistische leider Palmiro Togliatti in La Spezia en dë communistische president Tachtig procent der Spanjaarden zei „ja" De Spaanse omroep heeft Maandag avond de einduitslag van het referendum uitgezonden, zoals die door het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken werd bekend gemaakt. Van de 16.187.992 ingeschreven personen hebben 14.454.426 gestemd. Van de uitge brachte stemmen waren 25.669 van on waarde, 295.208 blanco, 643.501 neen en 12.628.983 ja. De eindresultaten voor Ma drid zijn de volgende: uitgebrachte stem men: 1.083.770. Van onwaarde en blanco 38.600, neen 118.834 en ja 926.336. Documentenrliefstal bij lord Killearn Een gerechtshof te Singapore heeft gis teren Rachmad Bin Achmad, een Maleier, veroordeeld tot 14 maanden strenge ge vangenisstraf. Hij was als klerk werkzaam op het bureau van lord Killearn en stal vertrouwelijke documenten uit dit bureau. Hij overhandigde deze aan Indonesische handelsvertegenwoordigers. Drie Indone siërs, die bij de zaak betrokken waren, kregen vrijheidsstraffen variërend van 16 tot 18 maanden. Douwgs Dekker: Radiorede van Sjarifoeddin „Hebt vertrouwen in de regering'' United Press vernam gisteren uit republikeinse kringen dat de Verenigde Staten een tweede nota voorbereiden, welke zich met het Indonesische probleem bezig houdt en welke aan beide partijen overhandigd zou worden op het ogenblik dat „oorlog' onvermijdelijk zou lijken". Andere republikeinse kringen zeiden dat deze nota mis.- schien Woensdag overhandigd zal worden. Intussen heeft premier Sjarifoeddin via de radio een beroep op de Indonesische natie gedaan om in de huidige „ernstige crisis" volledig fertx-ouwen in de regering te stellen. Hij drong er bij het volk op aan om kalm eu vereend te blijven, doch tevens op zijn hoede te zijn. De hoogste wijsheid is, levend te doen wat wij stervend sou den wensen gedaan te hebben. Een stemmig beeld van de groteTour. De bergen, die schier bovenmenselijke klim partijen van de renners eisen, ^vormen voor de rustige tourist een imponerende stoffe ring van het landschap, doch de tourrijders boezemen ze alleen maar telkens terug kerende, vrees in. In Djocjakarta ginj het republikeinse kabinet Maandagavond om half elf uiteen na een conferentie van twee en een half uur, waarin men in verband met van Mook's voortdurend aandringen om ophel dering van het republikeinse standpunt, trachtte een formulering van .het Indone sische antwoord tot stand te brengen. Het antwoord werd ook besproken met de par tijleiders, de militaire autoriteiten en de voorzitter van de parlementaire werkcom- missie. In zijn radiorede legde Sjarifoeddin de nadruk op de wens der Indonesiërs tot eéh vreedzame regeling te komen, doch op nieuw bracht hij het Indonesische stand punt naar voren dat het Nederlandse voor stel betreffende de gemeenschappelijke gendarmerie onaanvaardbaar was. Hij ver teld^ het volk dat zowel dr. van Mook als de Nederlandse regering niet tevreden zijn met de republikeinse opheldering van pre sident Soekarno's brief. Hij 'zeide dat de republikeinse regering had ingestemd met Nederlandse souvereiniteit over Indonesië gedurende de interim-periode, doch hij voerde hier aan toe: „De reeds erkende re publiek Indonesië moet echter niet belem merd worden bij het uitoefenen van haar gezag in ha'ar eigen gebied". Hedènochtend zal het kabinet opnieuw trachten' een beslissingte bereiken over de volgende stap die genomen dient te worden om de Indonesische en Nederland se standpunten tot elkander te brengen. Militaire voorzorgsmaatregelen. Op Java werden vannacht voorzorgs maatregelen genomen tegen luchtaanval len, aldus een Indonesisch militaire woord voerder. Dé woordvoerder verklaarde, dat Jaya thans in staat van gevaar was en dat DE VLIEGRAMP TE KASTRUP tong-tongs zouden worden gebruikt om luchtgevaar aan te kondigen en het volk op te roepen voor het nemen van lucht beschermingsmaatregelen Guerillatroepen worden zo spoedig mogelijk in het repu blikeinse leger opgenomen en de verdedi ging van de desa's wordt georganiseerd. Setiadjit naar Batavia terug. Nadat het Indonesische Repblilieinse ka binet de hele nacht ouder voorzitterschap van Sjarifoeddin had vergaderd, werd bekend gomaakt, dat Setiadjit, de vice- premier, vandaag per Nederlands vliegtuig naar Batavia zal terugkeren met een aan vulling op het Republikeinse antwoord op de Nederlandse voorstellen voor een inte rimregering. Vervoer van vliegtuigen vliegtuig 'Voortaan afwisselend zes en vier rantsoenen tabak Met ingeng van 10 Juli wordt een wijzi ging gebracht in de aanwijzing der bonnen van de tabakskaart-. De hoeveelheid, siga retten en kerftabak, welke per veertien dagen beschikbaar wordt gesteld, is bepaald op 5 rantsoenen. Dit heeft tot gevolg, dat gebruikers van rook- of shagtabak nimmer in de gelegenheid zijn hun gehele veertien daags rantsoen in tabak -op \te nemen, ten zij de détaillist zich bereid verklaart een pakje'tabak door te snijden. Deze laatste handelwijze is feitelijk/verboden. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, zullen voortaan afwisselend zes en vier rantsoe nenper veertien dagen worden beschikbaar gesteld. Donderdag worden op de tabaks- kaart bonnen voor zes rantsoenen aange wezen. Op 24 juli zullen dan bonnen voor vier rantsoenen bekend gemaakt worden. De bonaanwijzing op de gemengde tabaks en versnaperingskaart wordt niet veran derd, Australische havenarbeiders zijn goedgunstig feisteren werd in Sydney (Australië) bekend gemaakt dat de bij de „Waterside Union" aangesloten havenarbeiders voor hefc eerst sedert' twee jaar er in hebben toegestemd om op een Nederlands schip te werken. De secretaris-generaal van deze vak bond, J. Healy, zeide dat de leden van de bond er in hebben" toegestemd om de Tji- kampek die thans te Brisbane ligt, te la den, Hij voegde hier aan toe- dat het schip het eerste vaartuig zou zijn dat geladen zou worden op grond van de overeenkomst die1 tussen de Indonesisch-Republi'keinse regering en de Nederlandse autoriteiten bereikt is en die bepaalt dat 40.000 ton Nederlandse goederen die in Australië lig gen, zullen worden verscheept. De Tji- kampek is hét eigendom van de Java- i-hma lijn, doch is momenteel door de Nederlandse regering gecharterd. Truman pleit voor immigratie Truman heeft het Congres verzocht om sPoedig mogelijk gelegenheid te schep je tot de immigratie naar de Verenigde laten van een aanzienlijk aantal ver- Ha vw Pfrsonen,' die zich nog altijd in oe westelijkg zönes van Duitsland, in Oós- ïgp en Italië bevinden. J ,®1?® pleitte voor toelating van bijna üop rf m^oen refugiés, die, naar hij zei, vJI "om politieke redenen en vrees r,ve£v°l2ing" niet bereid zijn om „te- l~° keren naar de gebieden waar eens h,_rc5 stond". De meerderheid van u. u't dè Baltische landen en Po- i de Russische Gekraine en Joegoslavië. De Raad voor de Luchtvaart heeft gis teren een openbaar onderzoek ingesteld naar de vliegramp op het vliegveld Kastrup bij' Kopenhagen, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. De Raad had een rapport ontvangen van de Deense autori teiten, dat tot de conclusie komt, dat het niet wegnemen van de roerklamp de ver moedelijke oorzaak - is geweest. Als deskundige werd gehoord de heer J. H. L. M. van de Voort, employé bij de K.L.M. op Kastrup. Deze verklaarde, dat het al eens eerder op Kastrup was voor gekomen, dat een klamp niet was verwij derd. Toen is het'nog tijdig ontdekt. Voorts werden als deskundigen gehoord de heren J. Luymers, waarnemend hoofd van het -technisch bedrijf der KJj.M-, H. Fuohs, hoofd van het vliegbedrijf der K.L. M. en I. W. Smirnoff, vliegtuigfoestuurder. De heer Luymers verklaarde, dat het wel gebeurde, dat de hofmeester de roerklam- pen aannam, welke door de grondienst werden weggenomen. Hij moest toegeven, dat dit niet volgens de voorschriften was, welkede boordwerktuigkundige daarvoor verantwoordelijk stellen. De deskundige Fuchs verklaarde, dat Geyssendorfer, de bestuurder van het verongelukte vliegtuig, gewoon was te starten met een z.g. „lage staart". Hierbij blijft het hoogteroer in een neutrale stand. In dit geval bestaat de mo gelijkheid, dat de piloot eerst in de lucht ontdekt, dat het roer vastgeklemd zit. Voorts kan het van invloed zijn geweest dat zich de Zweedse prins in het toestel bevond. Het toestel wgs wat laat en de prins wilde -gaarne op tijd in Stockholm zijn. Geyssen-dorffer stond bekend als een buitengewoon voorzichtig vlieger. Vastge steld is echter, dat de maximale uitslag van het hoogt'eroer niet is gecontroleerd. De vlieger Smirnoff verklaarde, geen waarde te 'hechten aan de op het vliegveld Kastrup genomen vliegproeven met vast gezet roer. De heer J. W. F. Backer, optredende na mens de directeur-generaal voor de Lucht vaart, concludeerde, dat het ongeval te wijten is aan het.niet-verwijderen van de roerklamp. De Raad zal later uitspraak doen. Militairen gaan aardappelen rooien in de Wieringermeer Maandag komen 1000 man van het 10de infanterieregiment» uit Haarlem, i Utrecht en Limburg naar de Wieringermeer om daar gedurende drie weken de helpende hand te bieden bij het rooien van de poot- aardappelen. Zij worden ondergebracht in een aantal graanpakhuizen. in het werk kamp „Oude Zeug" en in enige juist gereed gekomen boerderijen, die door de zorgen van het Bureau Huisvesting van het mi nisterie van Wederopbouw voor het on derbrengen der militairen in gereedheid zijn gebracht.. x Dit bureau zorgt ook voor de voeding van de soldaten. Het laatste Plastic-product: Vliegende schijven Een Amerikaanse uitvinder, Lester Barlow, is -van meniing, dat de vliegende schijven, die in de Verenigde Staten zoveel opwinding hebben veroorzaakt, projectie len van plastic zijn, die in de Glenn Martin vliegtuigfabrieken voor de Amerikaanse marine worden gefabriceerd-. Barlow meent, dat de projectielen door straalaandrijving met een snelheid van 2400 km. per ijui- worden voortgestuwd en radiografisch worden bestuurd. leren openen een luchtlijn op Amsterdam De Ierse minister van Handel en Indu strie, mr. S. Lemass en het hoofd van het Ierse departement van Buitenlandse Za ken, mr. F, H. Boland, waren de eersten' van een twintigtal passagiers, die gisteVen uit de DC 3 van de thans 11 jaar oude Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus"stap ten, nadat deze op Schiphol was neerge streken. Zij zijn vertegenwoordigers van" de Ierse regering, die veel belangstelling toont voor de uitbreiding van de „Aer Lingus", Gisteren maakte de tweemotorige Dakota van deze luchtvaartmaatschappij de ïnwij- dingsvlucht van de van 14 Juli af gemeen schappelijk met de K.L.M. te onderhouden verbinding tussen de hoofdsteden van Ier land en Nederland met een tussenlanding in. Manchester. Van die datuYn af zullen Ierse en Nederlandse toestellen op deze gecombineerde lijn ieder met drie vlieg7 tuigen perNveek vliegen. Onder de passagiers, die de eerste vlucht"' naar Nederland 'meemaakten, bevonden zich voorts mr. J. J. McElligott, hoofd "van het Ierse departement van Financiën, mr. F. Gallagher, directeur van de Ierse re geringsvoorlichtingsdienst, mr. D. P. Sha- nagher, plaatsvervangend'hoofd van het departement van Handel en Industrie, als mede een vijftal officials van de „Aer Lingus" zelf, waaronder de directeur mr J. P. O'Brien en captain J. C, Kelly, Rogers, die tijdens de oorlog vele malen Churchill en Eden naar Amerika vloog en die thans technisch' leider van de „Aer Lingus" is. Hef gezelschap werd gecompleteerd met een achttal Engelse en Ierse journalisten. 1 Nadat in Mei de K.L.M. een dienst op Dublin had geopend, waren een aahtal Ne derlanders in Dublin de gast van de Ierse luchtvaartmaatschappij. Thans zal het hier aangekomen gezelschap door de K.L.M., door de ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën en door het gemeentebestuur van Amsterdam drie dagen lang op rond vluchten, cocktailparties, boottochtjes, re cepties en diners onthaald, worden." OOSTENRIJK VERZOEKT TOELATING TOT DE UNO. Officieel wordt meegedeeld, dat de Oos tenrijkse gezant te Washington namens zijn regering om toelating van Oostenrijk tot de organisatie der Verenigde Volken heeft verzocht. per. Het speciale transatlantische vrachttoe stel van de KLM, dat eenmaal per week van New York naar Amsterdam en terug vliegt, arriveerde» Zaterdag op Schiphol met twee complete vliegtuigen. Het betrof hier den zending van de twee grootste Amerikaanse, fabrieken van privé-vliegtuigen, de Fairchild Engine and Airplane Corporation en de Beech Aircraft Corporation, die voor de eerste maal hun producten per vliegtuig over de oceaan laten vervoeren. De zending bestond uit een Fairchild F-24 voor vier personen, bestemd voor de importeurs in Zürich en. een geheel meta len Beechcraft Bonanza, eveneens plaats biedend aan vier personen, bestemd voör een firma in Parijs, die dit toestel heeft aangekocht voor een klant in Zürich. Na aankomst op Schiphol werden de twee vliegtuigen gemonteerd door technici van de KLM. Zij zullen daama naar de plaats van bestemming worden gevlogen. De heer M. A. Reinalda brengt hulde aan zijn voorgangers De nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, heeft hedenmorgen, voor de eer ste maal de zitting van de Provinciale Staten van Utrecht gepresideerd. In zijn openingswoord zeide hij over zijn voor gangers: „Ik denk aan de heren 's Jacob en Bosch van Rosenthal, aan de laatste in het bijzonder met het oog op zijn hoogst belangrijke arbeid voor geheel ons volk tijdens de bezetting van ons land. Moge de opening van -zaken, welke eenmaal zal moeten komen over alles wat de wette lijke regering te Londen heeft verricht, er toe bijdragen, dat aan ons volk duidelijk wordt, dat deze staatsman, in de moeilijk ste tijden van ons koninkrijk de allerbeste diensten aan ons vaderlahtt heeft be wezen". Personeel van de Roemeense olie-industrie gezuiverd Beriahten, welke te Londen uit Boeka rest zijn ontvangen, bevestigen, -dat een drastische zuivering onder het personeel van de grote olie-maatschappijen in Roe menië wordt uitgevoerd. De maatschap pijen zouden lijsten ontvangen met na men van employés, die uit hun functie ontzet en uit'hun huis verdrevep moeten worden, soms binnen een termijn van vijf dagen. Men verwacht, daf 'deze zuivering een teruglopen van de productie ten ge volge zal hebben en dat de regering dan verdere maatregelen zal nemen tegen de maatschappijen en tegen individuele func tionarissen in- het bijzonder, op grond van „verantwoordelijkheid voor sabotage en incompetentie". Waarnemers te Londen vragen zich af, of het optreden van de regering niet in strijd is met de bepalin gen van hèt vredesverdrag en of eventueel van Britse of Amerikaanse zijde ^tappen zullen worden ondernomen. Het grootste gedeelte van de Roemeense olie-industrie is in handen van Britse en. Am'erikaanse maatschappijen, Slechts ongeveer een derde staat onder controle van het Sovjet- Russisch-Roemeens concern. Amerika gaat kleurenfilms over Nederla'nd draaien Gedurende twee maanden heeft de Ame rikaanse cineast James A. Fitzpatrièk met zijn staf op initiatief van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer in ons land 18000'meter materiaal ivoör kleurenfilms opgenomen. Zo werden de bollenvelden, het uitvaren van de Sche- veningse haringvloot, typisch Nederlandse villadorpen als Wassenaar, Nederlandse straatgezichten en beelden als de Ridder zaal in Den Haag, de Amsterdamse grach ten, kijkjes in oud- en nieuw Amsterdam, enz., gefilmd. I Deze kleuren- en geluidsfilm zal in vele bioscopen in Amerika en elders worden vertoond. Het rapport door Fitzpatrick aan de A.N.V.V. uitgebracht eindigt: „Het is onmogelijk een gedetailleerde beschrijving te geven van de vele opnamen, welke de staf van Fitzpatrick maakte gedurende zijn verblijf in Nederland. Industrie, handel, buitenleven, ondernemingen, kleurrijke costuums zijn samengebundeld en tonen eén land, dat snel zijn plaats in de werel'd herovert." Een groep Schotse padvinders, welke momenteel in de hoofdstad vertoeft, deinon- streerde op de binnenplaats van het Amsterdamse raadhuis volksdansen. - Een doedelzakspeler zorgde voor muziek. De gemeenteboden in hun statige ambtskledij luisteren aandachtig toe Ongewenste Duitsers worden teruggestuurd Deze week begint men met de ovei-bren- ging van de ongewenste Duitsers, die zich nog in Nederland bevinden, naar hun va derland. Zij worden eerst bijeengebracht in het kamp Mariënbosch bij Nijmegen, vanwaar zij naar de verschillende bezet tingszones in Duitsland woi-den vervoerd. Per week zullen twee transporten van honderd mannen, vrouwen en kinderen, bestemd voor de Britse zóne, naar kamp Lustringen bij Osnabrück worden gebracht, Dit vervoer geschiedt per vrachtauto. De Duitsers worden in kamp Mariënbosch door Se Rijksvreemdelingendienst in groe pen verdeeld naar gelang van de zones, waar zij thuis horen. Indien men ongeveer 400 tot 500 voor de Franse, Russische of Amerikaanse zóne bijeen heeft, worden deze Duitsers via Nijmegen naar hun va derland vervoerd. Het is nog niet bekend, hoeveel transporten nodig zullen zijn. Oor spronkelijk is in het parlement een aantal van 17.000 ongewenste Duitsers genoemd. Gebleken is echter, dat velen zich' reeds in Duitsland bevinden. Sommigen zijn. krijgsgevangene geweest of reeds voor de capitulatie uit ons land gevlucht. Een aan tal Duitsers, dat zich onder de nodige ga ranties „oprechte vrienden van het Ne derlandse vo'lk" heeft getoond, mag in ons land blijven. Wegens de huisvestingspro blemen, waarmede de geallieerden in Duitsland te kampen hebben, is besloten,' dat iedëre uitgewezen Duitser alleen het meest noodza'kelijke uit zijn voormalige persoonlijke eigendom, dat thans vijande lijk vermogen is, mag meenemen. Iedereen mag een strozak of matras, -een kussen, tweedekens, borden, eetbestek, een stoel en toiletartikelen, alsmede het meest noodzakelijke aan lijfgoed en kleding en een paar extra schoenen behouden. Voor kinderen mag een ledikantje wor den meegenomen- Verder mag per gezin een tafel, een kooktoestel (geen kachel) keuketngerei, alsmede kleine persoonlijke eigendommen van zeer gei-inge waarde als bagage worden vervoerd. Het juiste aantal uit te wijzen Duitsers is op het ogenblik nog niet vastgesteld. Haarlem danste tegen Leiden -Dezer dagen maten de Haarlemse en Leidse dansleraren tiun krachten op het gebied van de Engelse Wals, de slow-fox, de tango en quick step. De Spaarnestatibewoners bleken over het alge meen beter getraind dan hun collega's uit de sleutelstad, hetgeen in de eindstand Haarlem 232% tegen Leiden 220% tot uitdrukking kwam. Brits-Russische handelsbesprekingen Nog geen overeenkomst De Britse handelsmissie onder leiding van Harold Wilson, minister van 'Buiten landse Handel, die besprekingen gevoerd heeft niet de Russische minister van Han del, Mikoyan, is voornemens nog een week 5 tien dagen' in Moskou te blijven. Het is nog niet mot zekerheid te zeggen, of een overeenkomst gesloten zal worden, aldus Wilson tijdens een persconferentie op de Britse ambassade. Volgens Mikoyan waren de oogstvooruitziohten in de Sovjet-Unie uitstekend. Rusland had aangeboden voor de periode tot 1950 3 millioen ton graan te leveren zonder evenwel gebonden te zijn aan een vastgesteld kwantum voor dit jaar. Vooruitlopend opeen eventuele over eenkomst hebben Britse en Russische des kundigen de bepalingen van een contract voor tarwe, hout en vis in blik besproken. Het is mogelijk dat pas op hef allerlaatste ogenblik bekemjl zal wórden of men tot overeenstemming is gekomen of niet, al dus een Britse afgevaardigde. Stalinplein In Wenen bleef rustig Autoriteiten van het Oostenrijkse mi nisterie van Justitie onthulden dat zij po gingen. ihebben verijdeld om het Sovjet- overwinningsmonument op het Stalinpledn te Wenen op te blazen. Verleden week werd een Weerwolf-groep bestaande uit vier personen onder leiding van' een 22-jarige vroegere leider der Hitlerjeugd, Hans Do- zanda, gearresteerd die tot genoemd doel reeds een grote kwantiteit dynamiet had verzameld, meldt United Press. De heer ,1. van rte Bunt, suihumeraïr der directe bélastingen te Haarlemmermeer is met 1 Augustus benoemd tot inspecteur. Weerbericht WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedèeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisse lende bewolking met enkele losse buien, aanhoudenvan het koude weer met- een nu en dan krachtige Zuid-Westelijke wind. 9 JULI Zon op 4.30 uur, onder 20.59 uur Maan op 24.00 uur, onder 10.34 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1