IJmuider Courant Aanvullende nota ruimde vier geschilpunten op „Het is moeilijk, de eenheid in Europa tot een feit te maken" Vacantiegangers Beethovens Negende Symphonie ten bate van hetPrinsBernhardfonds 61e Jaargang No. 18678 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z' B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 9 Juli 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprgs per week 31 cent, pep kwartaal 4,Franco per post f 4,60 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TE BATAVIA OPGEHEVEN Eert blijft er over: de gezamenlijke gendarmerie Banning in Batavia is geweken. De aanvullende nota, die de republikeinse vice- 6 Ier Setiadjit van Djoc.ia naar Batavia heeft gebracht en over de inhoud waarvan pr?m-steren reeds konden melden dat zij accoord ging met nagenoeg alle Nederlandse ^tellen is thans gepubliceerd, evenals het Nederlandse antwoord op de republi- v0?rs vo0i'stellen van 27 Juni, dat op 29 Juni door dr. van Mook aan de republikeinse ke 4nz werd toegezonden. De tekst der laatste aanvullende nota der republikeinse re°e'jnl die getekend was door Sjarifoeddin, onthult dat ^ls enig geschilpunt nog 1 l lijft de kwestie der gezamenlijke gendarmerie. De vier andere Nederlandse tellen namelijk die van de beslissingsbevoegdheid der Kroon in de interim- bevoegdheden nemingen, werden volledig aanvaard. Van officiële Nederlandse zijde zijn bij de republikeinse aanvulling voorlopig drie a3f6 AangSnde^e kwestie der gendarme 's bestaat verschil van opinie tussen hgt Nederlands standpunt en dat der republiek Indonesië. Men acht het mogelijk, dat dit meningsverschil voortvloeit uit een onvol- begrip van republikeinse zijde voor de werking en de bouw van het federale ^De in de verduidelijking ter sprake „Bhradhte landsbedrijven zijn ten dele naar aard federaal bijv P-T-T. Voor zover binnen de republiek zijn gelegen, zul- lenzij inderdaad aan de republiek toeval- 'e"' De zeer moeilijke toestand, waarin land en volk verkeren zal eerst in gunstige !in kunnen veranderen, indien de republiek Indonesië alle daden van geweld in verband met voedselblokkade e.d. op «diverse plaat sen uitsluit, door haar beloften om te zetten in met alle kracht te verwezenlijken dui delijke bevelen. Over de gendarmerie De republikeinse nota die als aanvullen de verduidelijking heden aan dr. Van Mook werd overhandigd, zeide over het geschil punt der gezamenlijke gendarmerie het vol- geIMet betrekking tot de inwendige veilig heid en orde handhaaft de republikeinse regering 'haar standpunt, zoals omschreven in de nota van Zijne Excellentie de presi dent der republiek. Het is noodzakelijk hierbij' er de nadrük op te leggen, dat de republikeinse regering instemt met een ge meenschappelijk directoraat voor de bin nenlandse veiligheid, waarin vertegenwoor digers van de toekomstige deelstaten zit ting zullen hebben. Naar «de mening van de republikeinse regering .zal het ,te bezigen apparaat zijn een gendarmerie van elk der deelstaten, welke uitsluitend door deze deel staten afzonderlijk zal kunnen worden aan gewend. De samenwerking vindt haar uit drukking in een gemeenschappelijke cen trale leiding. De republikeinse regering is bereid'alle functies en organisaties op te heffen wélke strijdig worden geacht tnet de overeenkomst van Linggadjati en stemt méde in met een wapenstilstand met alle gevolgen van dien. Al deze maatregèlen zijn genomen en zullen worden voortgezet met de verwach ting. dat van Nederlandse zijde bijstand zal worden verleend om een toestand eh sfeer te scheppen, welke de republikeinse regering in staat zullen stellen iny vréde te aifoeicfèn," De nota besluit: „De republikeinse regering' houdt zich overtuigd, dat hetgeen boven is uiteenge zet de beste weg is om de doelstellingen te verwezenlijken, welke in de overeenkomst van Linggadjati besloten liggen. Voorts spreekt de republikein,se regering de hoop uit, dat de samenwerking tussen partijen zich bij voortduring moge voltrekken op de grondslagen van de overeenkomst van Linggadjati," Jogjakarta, 8 Juli 1947. (w.g.) Amir Sjarifoedin. Blijkens de" heden gepubliceerde tekst van dr. Van Mook's nota van 29 Juni had ie luitenant-gouvemeur-generaal over dit punt het vo.lgenlde aan de republikeinse regering geschreven: „Met betrekking tot de binhenlandse vei ligheid zal het duidelijk moeten zijn, dat de in te stellen federale raad als interim-* regering, onverminderd, de eigen verant woordelijkheid van de verschillende sta ten, de uiteindelijke Verantwoordelijkheid heeft voor orde, veiligheid en politieke vrij heid, en daartoe, onder leiding van het hierboven genoemde directoraat de be schikking zal moeten hebben over het mid del van een gemengde gendarmerie, ten einde overal voor het jierstel van die orde en veiligheid te kunnen optreden, waar het geAg of de krachten van de afzonderlijke staten mochten tekort sdbieten." Morgen regeringsverklaring over Indonesië Grote opluchting in Den Haag Het ligt in de bedoeling der regering, Donderdag, tijdens de vergadering van de Tweede Kamer, in dat college een verkla ag af te leggen over de ontwikkeling der Indonesische kwestie. Verwacht kan worden, dat nog deze week* - e?n debét over deze verklaring in de Twee de Kamer gehouden zal worden. De zitting begint om 2 uur. ..JÏÏ Sistermiddag de eerste berichten 0uJj ia Den Haag binnenkwamen ^.ontwikkeling in Indonesië be- datvu er bePaald op leken te wijzen gering van de republiek door een bliLm op bet oorspronkelijke repu- iiikp^,S8farlfcwoard va'n Zon"iag in belang- lan^o agem°et kwam aan de Neder- fe;,VTstellen< er *n parlementaire nemL u een grote opluchting waar te' in Uw,' Tr°or Züver is na te gaan heeft mén Haag de indruk dat, nu men een- öade/n el^aar ïs gekomen, door 5 overeenkomst bereikbaar zal De inhoud der nota's Wij laten hieronder de teksten volgen van het schrijven van dr. Van Mook en het aanvullende antwoord van Sjarifoed din, uitgezonderd de reeds hierboven weer. gegeven opmerkingen van beiden over het punt der gezamenlijke gendarmerie. Dr. Van Mook schreef op 29 Juni: In opdracht van -de Nederlandse regering heb ik de eer Uwer Excellentie het navol gende mede te delen, naar aanleiding van haar antwoord van 27 Juni op de aide- mémoire van de Nederlandse regering van de 23ste dier maand. Uit dat antwoord toch is weliswaar op bepaalde punten overeenstemming met het standpunt der Nederlandse regering te concluderen, dodh op .andere punten is die overeenstemming minder duidelijk, of be staan blijkbaar nog 'belangrijke verschillen. 1. In de eerste plaats dient Vast te staan dat de handhaving der Nederlandse souve- reiniteit en verantwoordelijkheid "geduren de de overgangsperiode wordt aanvaard en in verband daarmede de in de Nederlandse voorstellen gestelde beslissingsbevoegdheid de jure van de vertegenwoordiger van de kroon in «de federale raad wordt onder schreven, evenals het beginsel van de sa menstelling .van die federale raa'd uit ver tegenwoordigingen, van de verschillende staten. 2. In de tweede plaats dient vast. te staan, dat de regeling van de buitenlandse betrekkingen, in verband met de hierboven vermelde Nederlandse souverëiniteit, ge durende de overgangsperiode, geschiedt op de voet van de voorstellen der commissie- generaal van 27 Mei en dat derhalve daar mede strijdige organisaties of functies wor den opgeheven. 3. In de derde plaats dient geen twijfel over te blijven, dat, behoudens nader over leg met vertegenwoordigers van Oost-In- donesië en Borneo de in «die voorstellen genoemde federale organen, met de hun toegedachte taak en bevoegdheden, .worden aanvaard, met inbegrip van de gemeen schappelijke raad 'voor buitenlandse aan gelegenheden, de gemengde commissie voor de opleiding tot en de benoeming in de buitenlandse dienst en het gemeenschappe lijk directoraat voor de binnenlandse vei ligheid. 4. In de vierde plaats moet vaststaan, dat het herstel van niet-Indonesische recht hebbenden in 'hun bedrijven en bezittingen binnen republikeins gebied zal plaats vin den op de voet, aangegeven in de voorstél len yan de commissie-generaal. 5) (spreekt over de gendarmerie). Het ligt voor de hand, dat de in de hierboven geformuleerde punten van 'hêt grootste belang zijn voor het verwezen lijken van die politieke stabiliteit, welke onmisbaar is als grondslag voor de rehabili tatie en de credietwaardigheid van Indo nesië en voor zijn wederopneming in het verkeer met de buitenwereld. De Nederlandse regering zal het op prijs stellen op deze punten een zodanig ant woord te krijgen, dat omtrent de overeen stemming terzake geen twijfel, meer kan bestaan. Zij moet voorts met nadruk verzoeken, dat de republikeinse regering door enkele duidelijke en openbare daden een einde maakt aan enige toestanden en handelin gen, die op dit ogenblik oorzaak zijn van een spanning en gebrek aan vertrouwen. Zij heeft «daarbij, zoals-in de mondelinge toelichting en ide aide-mémoire aan de -heer Sjahrir werd medegedeeld met name voor ogen: 1. Een algemene staking van vijande lijkheden, waarbij inbegrepen de bouw van stellingen, de voedselblokkade en de ver nielingen, zomede de actie tegen de buiten de republiek gelegen delen van Indonesië. 2: De staking van onderhandelingen betreffende buitenlandse 'betrekkingen, en opheffing van de organisaties en functies, welke met het gestelde hierboven onder 2 in strijd zijn. 3. De ontbinding van organisaties en het ontslag van functionarissen, welke de sdftijn Demilitarisering verwacht Officiële Nederlandse bronnen te Bata via hebben tegenover Reuter verklaard, dat de aanvullende republikeinse nota aanvaardbaar is. Demilitarisatie van alle zones zal, haar men verwacht, thans spoedig beginnen. - Blijkens militaire communiqués is de situatie aan de demarcatielijnen echter nog onbevredi gend, zodat de republiek zal dienen te bewijzen dat zij haar verplichtingen wil nakomen door hieraan een einde te maken, aldus deze kringen. Overigens wordt verwacht dat de bespreking van het overgebleven geschilpunt onmid dellijk zal beginnen. handhaven, als zou de republiek haar gezag ook uitstrekken over buiten haar gebied gelegen delen van Indonesië. In verband met de, dringende omstandigheden meent de Nederlandse regering te moeten verlan gen, dat de hierboven genoemde punten binnen een week beantwoording en ver wezenlijking vinden en dat met de uitvoe ring van de overeenkomst-Van Linggadjati, indien 'op die punten overeenstemming blijkt te bestaan, een snel en daadwerkelijk begin wordt gemaakt. Zij is alsdan van haar zijde beréid daar toe ten volle mede te werken in de geest van samenwerking en vertrouwen, die al leen zulk een uitvoering mogelijk kan maken." De aanvullende nota van de republikeinse regering luidde: „In aansluiting op onze nota de dato 5 Juli 1947 mogen wij hieronder doen volgen een nadere precisering van de inhoud van ons antwoord op de brief van Uwe Excel lentie dé dato 29 Juni 1947; 1. De republikeinse regering aanvaardt in de interim-regering de vertegenwoordi ger der Kroon met beslissingsbevoegdheid de jure, een en ander binnen het raam van de Nederlandse de jure souvereiniteit ge durende de overgangstijd. De republikeinse regering stemt er voorts mede, in, dat de interim-regering worde samengesteld uit de vertegenwoordiger der Kroon en de vertegenwoordigers der toekomstige deel staten van Indonesië. 2. De republikeinse regering stemt er mede in, dat, in verband met de Neder landse souvereiniteit gedurende de over gangstij d, de buitenlandse-betrekkingen der republiek ih overeenstemming worden ge bracht met het voortbestaan van voor melde, souvereiniteit gedurende die over gangstijd, alsmede met het bestaan, der in terim-regering. De republikeinse regering spreekt de wens uit, dat de bestaande be trekkingen tussen de republiek en het bui tenland worden ingepast in het schema, als bedoeld in de nota van de commissie-gene raal ddo'. 27 Mei j.l. 3. De republikeinse regering stemt in met dé vorming van alle federale organen, zoals i'S voorgesteld in voormelde nota van de commissie-generaal, alsmede met de functies welke zij zullen uitoefenen, terwijl hunne taak en bevoegdheden züllen wor den vastgesteld tezamen met de vertegen woordigers, van Oost-Indonesië en Borneo, 4. De rechten van vreemdelingen op on dernemingen worden erkend door de repu blikeinse regering én onvoorwaardelijk te ruggegeven overeenkomstig het bepaalde in art. 14 van de overeehko'mst van Ling gadjati. De overdracht zal geschieden met gelijktijdige inventarisering. Lapdsbedrij- ven, welke zich in 'het gebied der republiek bevinden, vallen de republiek toe. 5) (spreekt over de gendarmerie). Eerste stap Als eerste maatregel na de aanvaarding van de Nederlandse voorstellén is bij pre sidentieel decreet van 8 Juli bekend ge maakt, dat de functies van republikeins gouverneur voor Borneo, de kleine Soenda- eilanden, de Molukken en Celebes zijn op geheven. In republikeinse kringen verklaart men dat deze stap bedoeld is om de 'bereidwillig heid van de republikeinse regering tot uit drukking tebrengen. Hedenmiddag is er een conferentie te Batavia tussen Setiadjit en d«r. Van Mook over het geschilpunt -der gendarmerie, al dus meldit U. P. Mas'sa-arresfaties in Athene Ongeveer achthonderd personen zijn gistermorgen in Athene gearresteerd. On der de gearresteerden bevinden zich leiders van de communistische partij en tevens Demetrios Partsalides, secretaris-generaal van de EAM, die beschuldigd «wordt van „een pogipg om ongeregeldheden in steden uit te lokken, nadat zij eerst door guerilla- activiteit waren verzwakt". Elf. doden bij mijn-ongeluk In het Oosten van Nicaragua heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan in de goudmijn van La Luz. Elf personeri von den hiérbij de dood. Een onbekend aantal werd gewond. (U. P.) Zijn de „vliegende schijven" onschuldige weerballons) Door de Amerikaanse leger luchtmacht is medegedeeld, dat op een ranch bij Roswell in Nieuw Mexico een „vliegende schijf" gevonden is. Het voorwerp is thans in het bezit van het leger. De vondst geschiedde de vorige week, aldus verklaarde luitenant Warren Hangt, inlichtingen-officier van het militaire vliegveld van Roswell. Het voorwerp is, na onderzoek 'op het vliegveld van Roswell aan hogere instan ties doorgegeven. Bijzonderheden werden aanvankelijk niet medegedeeld. Later verklaarde brigade-generaal Ra- mey, commandant van de achtste lucht vloot, die haar hoofdkwartier te Fort WortH (Texas) heeft, via de omroep van Fort Worth, dat het mysterieuze object, dat op eeri boerderij in de buurt van Roswell gevonden is, een „weerballon" Is, van het type, dat door 80 weerkundige stations in de V.S. wordt gebruikt. Het is nog niet duidelijk, of dit inhoudt dat het raadsel van de „vliegende schijven" hiermede is opgelost. Vijftig doden bij onlusten te Calcutta Volgens onofficiële schattingen zijn on geveer 50 personen gedood en 300 gewond bij ongeregeldheden die zich Maandag te Calcutta hebben vooi'gedaan en die de ern stigste worden genoemd .sinds de onlusten van Augustus 1946. Vanmorgen heerste nog steeds een gespannen atmosfeer en slechts enkele bussen en trams konden hun dienst hervatten. (U. P.) Australische havenarbeiders willen nog steeds niet In Melbourne hebben de havenarbeiders gisteren nog steeds geweigerd Nederland se schepen te laden, ofschoon de algemene secretaris van hun vakbond, James Healy, heeft aangekondigd, dat het verbod tot Iaden was opgeheven. Nederlandse soldaten gaan door met het Iaden van de Tjibesar. Het woord is aan*..... Het stokpaard is het enige paard dat over elke afgrond draagt. De Belgische minister Spaak onthulde dezer dagen een monument te Bastogne ter gedachtenis aan de heroïeke strijd der Amerikanen gedurende het laatste Duitse offen sief in de Ardennen, toen de in deze stad ingesloten troepen zolang staiid wisten te houden dat de versterkingen der geallieerden er in slaagden de Duitse voorhoeden tegen te houden. BE VIN OVER DE EUROPESE COÖPERATIE Bulgarije komt niet, Polen zal heden beslissen Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de vooruitzichten voor het slagen van de komende conferentie te Parijs thans zeer gunstig zijn. De conferentie kan een enorme bijdrage leveren tot de eenheid onder de volken van Europa. Europa is bezig dood te bloeden, aldus Bevin, en bij de pogingen om aan deze toestand een eind te maken moet men alle godsdienstige of ideologische vooroordelen laten varen, „Wü zullen een zo goed mogelijk schema opstellen", aldus Bevin, „in samenwerking met hen, die willen samenwerken; wij houden de deur open voor hen, die nog aarzelen. Wij moeten niet met spitsvondigheden komen en vragen: „Wat houdt dat plan nu eigenlük in?". Wij hebben besloten, dat we er gebruik van zullen maken. Te zeggen dat we Europa verdelen is onzin. Elk land kan vrijwillig mee werken en opgeven, wat het kan produceren en in de „pool" kan inbrengen teneinde elkaar te helpen". Oud en nieuw in Londen. Een kras oudje, dat het nog best doet, ratelt door de Lon dense straten en trekt zich niets aan van het leedvermaak der grote en moderne col- - lega's. De bestuurder van dit vehikel vraagt de weg aan een chauffeur van een méér up-to-date voertuig: Welke is de kortste route naar het museum Het is moeilijk om de eenheid onder de volken van Europa tot een feit- te maken, aldus Bevin. De geweldige verwoesting van de oorlog heeft haar invloed gp de menselijke geest gehad. Pas na het .aan schouwen van die verwoestingen begrijpt men, hoe groot die invloed wel moet zijn en hoe moeilijk het zal zijn eenheid en harmonie te brengen in ons gewonde we relddeel. Pan zijn er nog de historische en rassenmoéilijkheden, die het tot stand ko men van politieke overeenstemming zo bemoeilijken. Het enige wat men kan doen is met ge duld en overleg een vastomlijnde en cor recte politiek voeren om het gestelde doel té bereiken. Bulgarije is al verder De Bulgaarse regering" heeft Dinsdag avond in een officieel communiqué mede gedeeld, dat Bulgarije niet zal deelnemen aan de conferentie over het plan-Marshall te Parijs. Iri het communiqué wordt ge zegd: „Bulgarije is reeds begonnen met het uitvoeren van zijn eigen'plan voor economische heropbouw. Wanneer de door de initiatiefnemers van de conferentie voorgestelde organisatie ingesteld zoü wor den, zou het economisch program van de regering herzien moeten worden, aldus het communiqué, en' de uitvoering van dit pro gram zóu belemmerd worden door parti culiere belangen van «zekere mogendhe den". Polen voert ér veel voor. Een woordvoerder van het Poolse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de formele beslissing over de uitnodiging voor de conferentie van Parijs over het plan-Marshall heden genomen zal worden. „Wij hebben zekere reserves ten aanzien van de Brits-Franse voorstellen," welke geen voldoende waarborg schijnen te bieden voor gelijke rechten van'alle lan den, welke tot een Europese organisatie worden uitgenodigd, en voor rechtvaardige voorkeur voor slachtoffers van de Duitse agressie", aldus zeide de woordvoerder. „Wij hopen, dat een dergelijke organisatie in het kader van de UNO zal worden op gebouwd. Overigens gevóelen wij levendige belangstelling voor alle maatregelen van economische wederopbouw". Naar gisteravond verluidde, heeft de Deense regering besloten de uitnodiging tot bijwoning van de conferentie te Parijs over het plan-Marshall te aanvaarden. Men verwacht echter geen officieel ant woord voor Donderdagavond aanstaande. Volgens berichten uit Reykjavik heeft ook IJsland officieel de uitnodiging voor het bijwonen van de aanstaande conferen tie'te Parijs aangenomen. De leiders der drie Roemeense oppositie partijen de Nationale Boerenpartij» de Nationale Liberale Partij en de Onafhan kelijke Sociaaldemocratische Partij heb ben zich Dinsdagavond voor het plan- Marshall uitgesproken, dat zij een unieke kans voor het arme en hongerende Roeme nië noêmden. Amerikaanse luchtlijnen met K.L.M.-net verbonden De United. Airlines te Washington heeft medegedeeld, dat zij met de K.L.Sl een overeenkomst voor onderlinge lijndien sten heeft afgesloten, waardoor de 70.000 mijlroute van de Nederlandse maatschap pij verbonden wordt aan de 11.553 mijl lange'binnenlandse routes van de Ameri kaanse onderneming. (U. F,) Russisch veto bedreigt Griekse grens-commissie De meeste afgevaardigden in de Veilig heidsraad voorzien, dat de mogelijkheid van een Russisch veto op de voorstellen tot Oprichting van een. permanente commissie, die het oog moet houden op de situatie aan de Noordgrens van Griekenland, na de jongste verklaringen van Gromyko, groter is geworden. Een Britse woordvoerder verklaarde echter, dat men nog steeds op geen stuk ken na toe is aan een stemming over deze kwestie. Voorts wees hij erop, dat Gro- myko's bezwaren niet zo uitgesproken wa-f ren als zij hadden kunnen zijn. Over het algemeen is men van oordeel, dat Gromyko's tegen voorstel aan de veilig heidsraad', dat de terzijdestelling van de „Truman-doctrine" beoogt, met overweldi gende meerderheid zal worden verworpen. In verband met de Russische eis tot ont ruiming van Griekenland door Buitenland se tFoèpen, zeide'de Britse woordvoerder, dat het terugtrekken van Britse troepen al maanden aan de gang was en er zich thans misschien niet meer dan 5000 a 6000 man Britse troepen in. Griekenland bevond. De Veiligheidsraad zal morgen weer bijeen komen. Express ontspoord De „Shenandoah Express" van de Balti more and Ohio Railroads is nabij het grote centrale depót in de omgeving van Chica go bij een wissel uit de rails gelopen. Van de driehonderd passagiers werden er onge veer honderd gewond. Vijfentwintig hun ner moesten in een ziekenhuis opgenomen worden doch de meesten konden na ter plaatse, behandeld te zijn huiswaarts keren. (United Press). Dikke sokken en lange broeken redden Haifa van builenpest Het hoofd van de medische dienst in Palestiina heeft medegedeeld, dat in de Palestijnse 'haven Haifa, die meer dan 160.000 inwoners telt, builenpest is uit gebroken. Tot dusver zijn reeds 14 personen door de ziekte aangetast. Men gelooft, dat zij zijn gebeten door besmette vlooien, die door een schip zijn- aangevoerd. De Pa lestijnse gezondhéidsautoriteiten hebben de bevolking van Haifa aangeraden dikke sokken te dragen en lange broeken, waar van de pijpen aan de enkels moeten wor den dichtgebonden. Andere maatregelen, die worden genomen om de verbreiding der ziekte tegen te gaan, zijn een ratten jacht op grote schaal en het. bespuiten van gevaarlijke plaatsen met insectendodende vloeistoffen. die er prijs op stellen de courant na gezonden te krijgen,worden verzocht hun tijdelijke adresverandering enige dagen van te voren op te geven. DE ADMINISTRATIE VOOR DE CULTURELE WEDEROPBOUW Ten bate van het Prins Bernhardfonds heeft het Concertgebouworkest gsteravond in het Amsterdamse Concertgebouw een concert gegeven- Uitgevoerd werd de Ne gende Symphonie van Beethoven. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Gielen hield een rede, waarin hij de roeping en de moge lijkheden van de Nederlandse cultuur be lichtte. Het geestelijk leven van elk mens, aldus de minister, ontleent zijn waarde zo wel aan zijn streven naar' eigen persoon lijke vervolmaking, als aan de' wil om de. gehele samenleving ten nutte te zijn. Deze twee-eenheid kan ook als eis gesteld wor den aan een gemeenschap, die düs ener zijds zal streven naar haar eigen vervol making en naar die van haar leden, maar die zich ook opgenomen zal weten in het grotere geheel, waarin zij haar rol zal te spelen hebben. Zoals de staat- meer is dan de som.zijner leden, zo moet ook de ge meenschap der volken meer zijn dan het toevallig naast elkaar bestaan van ver schillende en verscheidene eenheden. Minister Gielen bracht vervolgens dank aan al degenen, die tijdens de oorlogsjaren mogelijk hebben gemaakt, dat onze cultuur behalve èen verleden, ook wederom een toekomst heeft. In deze tijd dient de overheid een ac tieve cultuurpolitiek te voeren. Hoewel wij hét subsidiariteitsbeginsel aanvaarden, aldus de minister en hoewel óp grond daarvan de staat zich tot het noodzakelijke zal dienen te beperken, staat vast, dat de overheid op allerlei terrein conserverend, stimulerend eh financierend optreedt. Minister Gielen zag dit niet als een cri sisverschijnsel, maar als een blijvende koers wending. Culturele accoorden met verschillende lMjden zijn de vormen waar in de brede samenwerking .verwezenlijkt zal kunnen worden. Tenslotte zeide spreker dat het Prins Bernhardfonds na de hulp aan de mate riële bewapening, thans zijn arsenaal ten dienste stelt voor de. geestelijke en vreed zame strijd, die ons volk te strijden heeft. De minister was er van overtuigd, dat het Prins Bernhardfonds deze taak met succes zou vervullen. Na het concert sprak prof. dr J. Romein die dit concert een symptoom noemde van de kentering'in de mentaliteit van de'Ne- derlanders, die nu beginnen in te zien, dat ook cultuur een materiële basis behoeft. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E- baron de Vos van Steenwijk en de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly woonden de avond bij. Het voorwoord van Prins Bernhard in het programma luidde: „Aan mooie woorden hebben onze ar beiders niets. Er dienen daden gesteld te worden. Ik zou elke landgenoot er van willen doordringen, te beseffen, dat het fonds geen liefdadigheid vraagt, maar een vrijwillige bijdrage Ln het belang van onze culturele opbouw. Dit is een zaak van alle Nederlanders. Tua res agifcur, het gaat om uw, aller zaak". Later tijdelijk weersverbetering. Verwachting, medegedeeld door het K. N M. I. te De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond.' Aan- 8 vankelijk nog op vele plaatsen regen- 8 buien Later vooral aan de kust tijde- lijke opklaringen. Iets minder koud. S Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. 10 JULI 8 Zon op 4.31 uur; onder 20.59' uur 8 Maan op 0.13 uur; onder 11.48 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1