Antwoord van B en W. Velser verkeerspolitie trekt de handschoenen Omdat het wel eens moet.,.. Middelbaar onderwijs moet niet gemakkelijker, wel beter worden uit Een man als jij.... \VOENSDAG^ 9 JULI 1947 IJMUIDER COURANT Je aanmerkingen van het begrotingsrapport op ter en Wethouders rati de ge- gorgffliee i zi_n ,n hun me-morlc van »tenlC^ oohet Rapport Tian de afdelin- A»K°S gemeenteraad over de begroting waaruit wij in ons vorig nummer w«19,;.'iderheden gaven, uitvoerig m- enige oW"b innen bij de geuite bezwa- g0j* -t'-nizwt +necon vonVif.Q on "de Raad- g(Saa^r%°tesé*nstélling tussen rechts en *5 verldaren B. en W. imdrukke- t di deze controverse niet wensen lijk. «i Teil opzichte van het fi- "TKpSJ. „rtf nn upwp7on.i dat: ié «fKSSj wordt 'er op gewezen, dat nailed" ue L „zms iiertrnnwon /tan met meer vertrouwen dan de worden tegemoet gezien, w°r inderdaad het gevaar groeit, dat WE Jl idendheid" als normaal wordt de i."oodl]J nê regering is zo vertelt de beschouwd- Antwoord op de hoogte is ®emf zware schade in Velsen en de bij- van is de wederopbouw zijn reeds in drag Haas voorgelegd. Van 6? regeling Oud 11verwacht worden, dat zij een spe- "!f"maatregel voor de getroffen ge- inhoudt, zodat alsnog op een Jjgeregeling moet woiden aangedron- !ï»t de sociale en culturele arbeid in „2 betreft: men zal voortgaan met het- 2 MOtakeliJk is, natuurlijk naar even- redigheid van de financiën. Oorlogsslachtoffer^ en ouden van dagen. 01 het mogelijk is, de ouden van dagen tneslaS te verstrekken op hun wette- uitkering, is nog niet 'te zeggen, maar fl zullen zo mogelijk niet aarzelen, Lrtoeover te gaan, ook al omdat er geen S standpunt te dezen aanzien in Den Haas wordt ingenomen. Waarom er zo wemig m de begroting „r(it verteld over'de steun aan oorlogs- Stoüers? Omdat, de kosten aan het lak in rekening kunnen worden gebracht. «Sar de Dienst van Sociale Zaken ver bat deze groep zoveel mogelijk steun. Loonvloer. De ontwikkeling ten aanzien van de sa lariëring kan nos niet als afgesloten wor ld beschouwd, zolang door het rijk daar omtrent nog geen definitieve beslissingen ,iin genomen. Het streven naar een loon vloer van f 50.— kan niet uitsluitend ge meentelijk worden bezien en de beslissing hieromtrent ligt dan ook bij het rijk. Ten aanzien van de toekenning van een vacantie-toeslag staat het college op het standpunt, dat de thans aanhangig zijnde salarisvoorstellen niet in gevaar mogen worden gebracht voor deze, op zichzelf noodzakelijke, voorziening. Dit klemt te meer daar is gebleken, dat het verzoek om een salarisverhoging van 10% voor de reeds boven het rijkspeil liggende salaris sen der werklieden, als zeer uitzonderlijk Is beschouwd en 'slechts kans van slagen zal kunnen hebben, indien, de gemeente blijk geeft oog te hebben voor de salaris- politiek van de regering. Ten overvloede wordt hierbij er nog op gewezen, dat de toekenning van een vacantietoelage op initiatief van het rijk, blijkens de persbe richten en verslagen van 'andere gemeen ten niet tot de onmogelijkheden behoort. Blijkt dit het geval te zijn, dan zou de ge meente voor de overige eigen voorstellen een onnodig.risico lopen. Bij de samenstelling van de begroting kon nog niet worden gerekend op een gra tis verrichten der tellerswerikzaamhedèn, zo gaat de memorie van Antwoord verder en net is nog niet .zeker of er niet een ze kere vergoeding -moet worden betaald voor werkzaamheden, die buiten de kantooruren om werden gedaan. Nader wordt echter het voor rekening der gemeente blijvende bedrag op f 500. geschat, zulks omdat een -ontvangstpost van f 2500 kan worden gecalculeerd tegen over een uitgave van f 3000. Politie. De maximum-sterkte van het gemeente lijk politie-apparaat wordt door de minis ter van Binnenlandse Zaken bepaald, en de raming blijft 5. a 7 man beneden dit maximum. Vermindering van die totaal sterkte tot 115 man is aanhangig en zal in .elk geval nog dit jaar plaats hebben, het- f geen echter niet varj invloed is op de be- groting. Verder staat geenszins vast, of de bezet tingssterkte v-an 76 man wel voldoende m. Overigens zal de Burgemeester met de gemaakte opmerkingen rekening- hou den, Een politiepost te Santpoort is overi gens in voorbereiding. Volksgezondheid. Het onderzoek van alle schoolkinderen op tuberculose iJ'-vrijwel geschied. De con tacten van de tuberculose-besmette kin. deren worden inderdaad in'het-onderzoek betrokken. Het College acht het voorals nog niet nodig vérdere uitbreiding aan dit onderzoek te geven. Hoewel het College overtuigd is van de wenselijkheid in IJmuiden-West een bad huis te stichten, acht ze het beter met opname van een desbetreffende post op de begroting te wachten tot verwezenlijking van een-dergelijk plan mogelijk is. Uitbreiding van bad- en douche-inrich tingen en verbetering van de exploitatie daarvan zal de voortdurende aandacht van het College hebben. In de gemeente is door het „Witte Kruis" een consultatiebureau voor kleuters geves tigd. Het bureau, dat wekelijks zitting houdt en onder leiding staat van een kin derarts, voorziet in. de behoefte. Het, inrichten van dagverblijven voor zwakke kinderen stuit af op gebrek aan plaatsruimte. Over de kraamverzorging kan gezegd morden, dat het St. An'thonius-ziekenhuis soepel is met het opnemén van toekom stige moeders; hoe graag het Collgge zou overgaan tot de stichting van een eigen kraaminrichting, de geschikte gelegenheid bjijft onbreken. Verder is de aanschaf- van een tweede ziekenauto- in voor- Noord. Getracht wordt voorts in de maand Augustus te geraken tot de aanbesteding van 275 woningen te IJmuiden.- Bovendien is van de K.N.H.S. het verzoek ontvangen medewerking te verlenen aan de bouw van een 12-tal woningen, welke medewerking uiteraard zal worden gegeven. Tenslotte kan nog woi'den, vermeld, dat na overleg tussen K.N.H.S. en gemeentebestuur door eerstgenoemde werd getracht een 100-tal. woningen boven het aan de gemeente toe gewezen aantal te verkrijgen, welke po ging is gelukt. Ten opzichte van de vraag, of het Velser herbouwplan - rekening houdt met het streekplan, wordt meegedeeld, dat inder daad overleg is gepleegd met de provin ciale planologische dienst. De herstellingsmogelijkheden van de huizen aan de Bik- en Arnoldkade worden beperkt door de plannen tot onteigening van een deel daarvan. De memorie van Antwoord gaat uitvoe rig in op de moeilijkheden van het be woonbaar maken voor dubbel-bewoning. De materiële 'en morele bezwaren die hier aan verbonden zijn. mqken het vrijwel on mogelijk, alle beschikbare woningen voor twee gezinnen in te richten, zo dat de om standigheden voor beide gezinnen „ideaal" zijn. Er moet dus een beroep worden ge daan op de inschikkelijkheid van de ge meentenaren. Onderwijs. De o.l. school aan de Kerkstraat te IJmuiden.is reeds vrijgegeven. Thahs is nog de v.m. openbare school aan de Botha- straat te IJmuiden door militairen bezet. De bruikbaarheid van dit gebouw tot het geven van onderwijs wordt zeer in-twijfel getrokken. Evenwel zal het bouwen van nieuwe scholen krachtig gestimuleerd wor den. Het College is niet bereid voor de open bare lagere scholen ook twee keer per jaar toelating van leerlingen plaats te laten vinden. Dg kosten van de avond-U.L O. school zullen suppletoir- op de begroting 1947 worden gebracht. Deze uitgaaf is niet op deze begroting gebracht omdat bij het op maken hiei'van niet bekend was of hier voor denodige goedkeuring zou worden verleend. Met de mening der leden dat het ge wenst is om kinderen die tweemaal niet bevorderd zijn te laten testen door de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, kan het College instemmen. Het College zal overwegen in hoeverre een scherpere medische controle mogelijk en wenselijk is. - De mening dat de jeugd thans moeilijker te hanteren is dan' vóór de oorlog, kan het College niet delen. De klachten over de verdorvenheid der jeugd worden dik wijls overdreven. Reeds verschillende leerkrachten der openbare lagere scholen hebben een cursus óver Onderwijsvernieuwing gevolgd- De uitvoering der Vernieuwingsplannen wordt door gebrek aan ruimte en mate riaal voortdurend belemmerd. De mogelijkheid van het verstrekken van schoolkleding, in een tijd van kledirig- gebrek, dat mede oorzaak werd van het ^rote schoolverzuim, wordt in de memorie overwogen, doch het college ziet in, dab dit bijkans tot de onmogelijkheden be hoort bij de huidige textieMtuatie. De vraag of er plannen bestaan voor de sbichting van een gymnasium werd beves tigend beantwoord. 1 Strawberries had een goed seizoen Het belangrijkste feit van de hockeyclub „Strawberries" in het afgelopen seizoen was het verkrijgen van twee speelvelden op het landgoed „Schonenberg", welke prachtig gelegen zijn en in de toekomst hopelijk een goede accomodatie zullen bieden. Na vele omzwervingen bestaat er kans, dat er de eerst volgen-de jaren niet weer verhuisd behoeft te worden. Wat het ledental betreft, i's er bijna geen ach teruitgang vfergeleken bij de laatste jaren. Als sportgemeenschap van 200 dames en heren neemt de „Strawberries" een vooraanstaande plaats in temidden van de plaatselijke verenigingen. De resultaten in het veld kunnen ondanks de lange winteruust goed genoemd worden. .De hoogste herenelftallen staan bovenaan de rang lijst en maken indien de competitie wordt voort gezet een goede kans op promotie, ook de dames nemen een eervolle plaats in en maken zelfs nog aanspraak op het kampioenschap. Hoe de com petitie* voor het nieuwe jaar zal worden, is nog niet bekend. In de laagste regionen werd ex minder goed gespeeld en er zal het volgende jaar met meer animo gespeeld moeten worden. Verheugend was het, dat de jeugdelftallen speciaal op het laatst van het seizoen zeer eervolle resultaten behaal den. Enige damesleden werden in vertegenwoor digende elftallen gekozen. Mede doordat de competitie niet afgesloten werd, zijn ër enige reizen door de diverse elf tallen gemaakt, die een erg prettig contact -met idere verenigingen opleverden, Kan er voor de nodige accomodatie gezorgd worden, dan bestaat er goede kans, dat het nieuwe seizoen met een internationaal tournooi geopend wordt. Op het ogenblik .wordt er onder leiding van de trainer van het Nederlands elftal serieus ge oefend. Vermeld!n-g verdienen nog de geslaagde feest avonden -die er gehouden werden en het. goed verzorgde jubileumnummer van de clubkrant. In de kringen van „Strawberries" Is men zeer tevreden over het afgelopen verenigingsjaar men ziet met optimisme de komende gebeurte nissen" tegemoet. SCHEEPVAARTBERICHTEN Dinsdag 8 Juli kwamen de volgende scheper de sluizen van IJmuiden binnen: Oise van Rot terdam; Ardea v-an Rotterdam; Ornen van Go thenburg; Kuwi van Ostende; Buck-law van Grangemouth; Starstone van. Cornebrook; Her- i Fraseh van Baltimore; AiTadne van Ant- •pen; Eben Hdëzer van Lysekill; Josef Ber- gendorff van Stockholm; Deo Duce van Kopen hagen'; Norden van Rotterdam. Vertrokken zijn: A,rgö naar Antwerpen; Titus naar "Antwerpen; Lingestroom naar Londen. Herstel van de vishallen Wie een paar maanden na de bevrijding de Rijiksvishallen in IJmuiden probeerde binnen te wandelen, kwam alras tot de ont dekking dat dit voornemen onuitvoerbaar was. Puin en nog e?ns puin en het gedeelte dat aan een uitwendige vernieling was ontkomen, bleek al even onbegaanbaar. Doch er is hand gewerkt aan 'het herstel en thans is in het laatste gedeelte, de ballen C en D, de vloer klaar gekomen. Het wachten is nu op het plaatsen van de moderne schuifdeuren, waarmee ook dit' deel hersteld genoemd kan worden voor zover het de vis betreft. Aan de buitenoverka-pping wordt ook de laatste hand gelegd. Hét gereed komen van de hallen is van groot belang, daar het gebruik Van de ruimte bij belangrijke aanvoer broodnodig is. IJmuiden herstelt zich langzaam, maar zeker. Om het damkampioenschap van Noordlmlland In het laatst gehouden tournooi om het damkampioenschap van Noordlhollan-d wa ren Dukel, Laros en Suyck gelijk geëindigd. Thans heeft de wedstrijdcommissie het volgende programma vastgesteld: 12 Juli Dukel-Laros; 13 Juli LarosSuyck, 19 Juli SuyckDukel, 20 Juli LarosDukel, 26 Juli SuyckLaros, 27 Juli DukelSuyck Als wedstrijdleider is aangesteld de heer J. A. Dixhoorn te IJmuiden. H.D.C. contra oud-leden In een jubileumwedstrijd speelde de Haarlemse Damclub tegen die spelers, die eenmaal lid van de H.D.C. waren. Drie D.C.IJ.'ers kampten mee. Dukel speelde tegen de clubkampioen J. B. Sluiter, welk spel eindigde in remise. H. de Boer bond de strijd aan tegen Tole- naars, clubkampioen van 1946. Het spel werd in een remis-estelling afgefbrokén. A. Schagen wist zijn partij te wirïnen. De ex- H.D.C.'ers bleken toch de sterksten, want in déze -massakamp, er waren in totaal" 58 spelers, wisten ze met 3226 te winnen. EEN NIEUWE RECTOR SPREEKT: Coornhert-lyceum voorziet in een behoefte Het aantal ongelukken in de gemeente Velsen'vertoont de laatste tijd egn betreu renswaardige stijging en het is dan ook geen wonder, dat de verkeerspolitie paal en perk wil stellen aan het euvel van de verkeerszondaren, die hün richtingaanwij zer niet uitsteken, hun gesprekken op de rijweg believen te' voeren en op andere manieren zichzelf en anderen in gevaar brengefi. Te veel komt het nog voor, dat er motor voertuigen langs de Velser dreven snorren, .die er eigenlijk niet horen: onvoldoende remmen, een speling soms van 90 graden in de stuurinrichting en andere mankemen ten, die niet voor -mogen komen. Dat de politie in deze zaken zoveel mogelijk tracht de bokken van de schapen» te scheiden, hoeft geen betoog: een overtreder die in het zweet zijns aanschijns en met vrees in het 'hart een oude vrachtauto berijdt en dan plotseling merkt, dat de rem niet „pakt" wprdt met zachtere handschoenen Op enkele plaatsen in. Haarlem zijn dezer dagen ter gelegenheid van de Sportweek turn- demonstraties gegeven. Het bleek, dat turnen een belangrijk onderdeel van het programma vormtEvenals vorige jaren trokken de de monstraties zo veel be langstelling, dat niet iedereen de gymnasten aan het werk heeft kun nen zien. In het Ooste lijk deel was dat in het bijzonder het geval. De Haarlemse afdeling van de Nederlandse Culturele Sportbond speelde het met een kleine groep klaar toch een vrijwel volledige uitvoering te geven, die veel afwisse ling bracht. De- leider was de heer W. G. Kruit hof, links op de foto, welke een beeld geeft van het werken aan de brug door een der heren leden in het Zaanen- pla^isoen. aangepakt dan de chauffeur, die van zijn super de luxe limousine een achteloos ge bruik maakt en om de haverklap de rich tingaanwijzer laat branden, wanneer iul'ks niet nodig is. De controle zal dus intensiever worden en daarvoor is eigenlijk een uitbreiding van het corps der verkeerspolitie nodig. Kinderen steken over. Zo wordt er door moeders geklaagd, dat hun schoolgaande kinderen op verkeers knooppunten vaak zonder politietoezicht aan het snelverkeer zijn overgeleverd. Er worden echter op dit punt stappen 'gedaan om verbetering te bréngen wij denken bijvoorbeeld aan de Kennemerbrug, waar hoognodig op de spitsuren een mannetje moet komen om een oogje in het zeil te houden. Het verkeersprobleem heeft in Velffen vele kantjes: de verkeers-examens 'bijvoor beeld, Vaarin de gemeente Haarlem zo'n vooruitstrevend geluid laat horen, zullen op den duur ook weer in Velsen worden af genomen. Het strand heeft verder een zwakke be- zeit-ting, en al kan men hier niet direct van „verkeer" in de gewone zin des woords spreken: meer toezicht zal mettertijd wen selijk zijn en het is op komst ook. Velsen is echter uitgestrekt en het is dus geen sinecure om met een vrij klein corps „overal tegelijk" te zijn. Is aan de ene kant het aantal militaire ongelukken sterk verminderd, aan de an dere zijde is een toeneming van de „bur gerlijke" overtredingen merkbaar. Een aan zienlijk deel wordt gevormd door mensen, die 't nooit leren: de links-houders,de in ver boden-richting-om-een-pleintje-draaiers, de-op-de-weg-wandelaars en al deze an dere personen,wier verkeersdiscipline maar zo-zo is en die dus onverbiddelijk een bon netje krijgen, als er een agent in de buurt is. In de verre toekomst zal met een veel grotere intensiteit van het verkeer in deze gemeente rekening moeten worden gehou den: een uitgebreider corps is dan zeker nodig en de outillage zal ongetwijfeld op moderner leest geschoeid moeten worden. Daarom maar dit is toekomstmuziek in de volle zin des woords hoopt de Velser verkeerspolitie nog eenmaal op de weg te verschijnen met een auto, waarin een mo- tor-zijspan-comfoinatie is opgeborgen plus een zenid- en ontvang-apparaat, opdat het snelverkeer desnoods snel beteugeld en ge regeld lean worden. Maar, nogmaals, dit zijn nog vage klan ken en er dient allereerst gewerkt te wor den „aan de opvoeding van het publiek. Hetgeen de Velser politie wed toever trouwd is. Te Haarlem wordt in September een nieuw lyceum het „Coornhert-lyceum" i geopend, waarvan als rector de 43-jarige di-. L. M. van Dis zal optreden. Wij hadden met de nieuwbenoemde een vraaggesprek, waarin hij gaarne bereid bleek ons één en ander te vertellen over zijn denkbeelden van het middelbaar on derwijs. De nieuwe functionaris bleek al direct geen dogrnaticus te zijn, die van zins is één of meer paedagogische stokpaardjes te berijden. Wacht op onze daden! „Een rechtlijnig programma kan ik niet aanbieden", zo zggt hij. „We staan open voor het waardevolle, dat er nu een keer in meer dan één systeem te vinden is en voor de rest zou ik zeggen: „Wacht op onze daden". Eén ding kan de heer Van Dis intussen wél preciseren: het onderwijs op zijn school zal gericht zijn op een stimu lering van de zelfwerkzaamheid en het eigen verantwoordelijkheidsbesef der leer lingen. Ons Middelbaar Onderwijs, aldus de ge ïnterviewde, moet niet gemakkelijker, wel veel beter worden. Er zijn twee oorzaken aan te wijzen, dat het tegenwoordig een beetje in discrediet is geraakt. In de eer ste plaats is het systeem in sommige op zichten verouderd. Het ademt nog teveel het 19de eeuwse begrip van algemene ont wikkeling dat voet geeft aan de waan wijsheid van de H.B.S-'er, die denkt, dat hij alles weet, omdat hij van alles iets weet. Ten tweede komen er teveel leerlingen op de H.B.S., die er niet horen. Dit is niet zozeer de schuld van de ouders als wel van de maatschappij. Men behoeft de adver tenties in de dagbladen vooral die waar in kantoorpersoneel gevraagd wordt er maar op na te lezen om te zien hoe een meerderheid van werkgevers het niveau van het middelbaar onderwijs miskent. Dit heeft .zijn terugslag in de houding van de leerlingen tegenover het onderwijs: Zij vinden het geen voorrecht meer, alleen een lastig pak, dat je nueen keer mee moet slepen, wil je in de maatschappij wat bereiken. Opvallend is, dat de Indische leerlingen, die jarenlang van de beschaaf de wereld warën%afgesloten, zich juist on derscheiden door een drang om iets op te steken en vaak dankbaar zijn, dat hun een mogelijkheid tot studeren wordt geboden De structuur der school. Sprekènde over de inrichting van het Coornhert-lyceum, zei dr. Van Dis, dat op de zgn- „brugklas" een vijfjarig gymna 3ium en een vijfjarige H.B.S. geprojec teerd zijn. De leerstof van de H-B.S. wordt dus over zes jaar „uitgesmeerd!" Dat is zeker geen nadeel: de praktijk heeft nu een keer uitgewezen, dat het overgrote deel der leerlingen toch minstens één klas doubleert en'voor de zeldzamen, die zon der horten of stoten deeindstreep halen kan een jaartje extra ook geen kwaad: zij hebben dan de' kans dié rijpheid te 'ver werven, die het blote „weten" in een in tensief „beseffen" omzet. Van de weinige zaken, die in de nieuwe school vast staan, is er één heel zeker: er komt een H.B.S. A in. Weliswaar is de vorm van deze afde ling nog-niet omlijnd men wil de wet telijke regeling, dié' in de maak is, even afwachten en dr. Van Dis stelt er prijs op deze H.B.S. A niet te laten verworden tot een vergaarbak van op de wiskundige afdeling of op het gymnasium gestranden, maar te doen uitgroeien tot een-paedago- gisch en economisch-verantwoord type met reëele maatschappelijke mogelijkhe den. In September wordt in „Oosterhout", waaraan thans nog druk verbouwd wordt, met twee aanvangsklassen en een beperkt team leraren begonnen. Dr. Van Dis neemt zelf in beide klassen Nederlands en Ge schiedenis voor zijn rekening, Het interieur van het gebouw voor het doel uiterma te bruikbaar beperkt de omvang van de klassen: een voordeel; anderzijds is er helaas geen aula. Met dat al zijn alle voor waarden aanwezig, dat in het oude „Oos terhout" een geanimeerd en intiem school leven kan ontstaan, waarop met vrucht kan worden voortgebouwd. Niet in hef Dr. L. M. van Dis. Dr. L. M. van Dis, die in 1904 te Zaam- slag geboren toerd, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1929 slaagdè voor het doctoraal examen Nederlandse letteren. Het toneel in de Middeleeuwen had zijn grote belangstelling en hij publiceerde een studie over het Toneel en de Her vorming en bezorgde een bronnen- uitgave van de '„Spelen van de Sinné". Ook werkte hij mede aan het rapport- Van den Ent over „Het onderwijs in het Nederlands". Hilversum, Doeünchem en Dordrecht zagen hem voor klassen van de daar ge vestigde gymnasia of H.B,S.-en staan tot hij in 1930 het leraarschap aan de tweede gemeentelijke H.B.S. aan het Santpoorterplein te Haarlem aanvaard de. Ook gaf hij een paar jaar les aan ,,'t Kopje" te Bloefnendaal. Bovendien is hij docent aan de Haagse school voor taal en letterkunde. De belangstelling en de werkzaamheid van de heer Van Dis beperken zich ove rigens niet tot het onderwijs. Vele jaren bekleedde hij een functie in het ker kelijk leven te Overveen, hij trad op als leider van het adviesbureau van „Volks herstel" te Bloemendaal en tegenwoor dig 'wijdt hij zijn schaarse vrije tijd aan de belangen van de „Volksuniversiteit" waarvan hij voorzitter is. De zee was ruw Schepen die een toevlucht in de haven zochten In de binnenhaven van IJmuiden maak ten gisteren zes schepen vast, die bescher ming zodhten vanwege het slechte weer en de ruwe zee. De loodsdiensten van IJmuiden en Hoek van Holland waren gestaakt. Kustvisschers /aren niet uit Het stormachtige weer van de laatste dagen is oorzaak, dat de kustvloot, be staande uit schokkers en botters, niet is uitgevaren. Dit houdt in dat deze week zeer weinig^ platvis, zoals schol en schar, kan worden verwacht. FEUILLETON Huisvesting. Aan het verlangen een overzicht te ge- ven van de kosten voor 'de gemeente ver bonden aan de bouw van woningwetwo- nmgen, kan niet worden voldaan. Een ra ming zou op dergelijke losse gronden zijn gebaseerd, dat aüe waarde daaraan ont zegd zou moeten worden. Vast staat tot nu toe, dat de gemeente 10% zal moeten bijdragen in het nadelig exploitatiesaldo. xu626!, 2u^e.n °ris echter niet er van naa 0U<*eri hi et alle macht te strevén M ,r een snelle opbouw onzer gemeente. t de overheidsinstanties bestaat een intact en regelmatig wórdt ge hotj uw bespoedigen. Nog voor ma,a"d zal.de aanbieding n van 240 woningen te Velsen- Roman% door Bettina Meyenberg 40) „Het was te veel voor haar. Ik had dit niet van haar mogen vergen",, zou Gösta zeggen, gekweld door wroeging. En omdat ik nog steeds zijn naam droeg zou hij me een plaatsje geven onder de zerken van de slotkapel. En zo zou ik daar blijven en onzichtbare bewepnster van Julienborg ik snikte hardop. Ik had ontzettend veel medelijden met mezelf. Maar toen kwam de nuchtere verstandige Sylvrid weer boven. „Gans", zei ik vijandig tegen mijn spie-' gelbeeld. „Ontzettende gans! Gösta ge-, kweld-door wroeging! Hij zou blij zijn, dat zijn huwelijk zo pijnloos eindigde. Of is een weduwnaar minder interessant dan een gescheiden man?" Ik was al weer bezig de man wiens naam ik droeg, in een zo twijfelachtig mogelijk licht te stellen, toen een geklop me in mijn gepeinzen stoorde. Een grijze, bebrilde zuster, het wandélende tegendeel van zus ter Ulvhild keek naar binnen. „Het ontbijt staat hiernaast opgediend", zei ze kribbig, zonder me ook maar een groet te verwaardigen. Ik bedankte be leefd maar koeltjes en waste nog eenmaal mijik gezicht. Mijn ogen waren nu niet rood meer, maar donkér en heet alsof ik koorts had.Onwillekeurig masseerde ik even mijn wangen om er wat meer kleur op te brengen en bewerkte mijn heus met het poederdonsje, „En Sylve, heb je over mijn voorstel nagedacht?" vroeg Gösta die met eten op me gewacht had. Ik trok een stoel bij het tafeltje waarop voor ons beiden' gedekt was en schonl^ hem in, „Het was geen voorstel", zei ik, 'terwijl ik een paar broodjes voor hem smeerde, „maar een order. En zo lang onze over eenkomst van kracht is zal ik die natuur lijk nakomen". „Het liefst zou ik er bij zijn als je inko pen doet", merkte Gösta op, met uitermate gezonde eetlust een groot stuk toast ver orberend. „Ilt ben namelijk bang, dat al lerlei kleinburgelijke bezwaren je er van af zouden kunnen houden de rechte keus te doen". „Maak je,daar geen zorgen over"; zei ik, getroffen in mijn vrouwelijke ijdelheid. Als hij soms dacht, dat ik een slechte smaak had zou ik hem met genoegen het tegendeel bewijzen. Hij zou voor eens en altijd weten wat het betekent een excen trieke vrouw te hebben/ Ik. zou van alles alleen maar het mooiste en het beste ko pen, zonder me door prijzen te laten weer houden, zodat het hem groen en geel voor de ogen zou worden als hij de rekeningen kreeg. Niettegenstaande mijn heimelijke boosheid bediende ik Gösta zeer correct,, zodat hij plotseling meende een hoogst on gepast grapje te moeten maken. „Als iemand ons nu zo zag zitten", vond hij, „zou hij je vast voor een deskundig opgevoede echtgenote houden". „Een echtgenote laat zich niet opvoeden, die voedt jou op. Onthoudt da,t voor later! Wil je nog een kop koffie?" „Graag Sylve". Ik ergerde me elke keer als hij me Sylve noemde. Alle mensen die me na aan het hart lagen, ook mijn overleden ouders, hadden mij Sylve genoemd. Maar het klonk tenminste niet zo intiem als Sylvekind en daarom liet ik het maar zo. „Vergeet niet Sylve, dat bij je inkopen ook ondergoed behoort. Ik zou het zeer pijnlijk vinden als de dienstboden zich daarover spottende opmerkingen zouden permitteren". „Je weet niet eens wat ik aan onderkle- ding bezit", merkte ik verontwaardigd op. Maar toen viel mij in, dat dit eigenlijk een hoogst ongepast onderwerp van gesprek was. Ik had nog nooit met een jonge man over. mijn ondergoed gediscussieerd. „Ja, ja lieverd.... pardon Sylvrid. Dat is allemaal goed en wel, maar kameniers je begrijpt toch wel, dat je een kame nier moet hebben? kameniers zijn ge wend aan prachtige/ragfijne dingen als het om de onderkleding van een dame gaat". „Ik zal je, of liever gezegd, mijn kame nier niet teleurstellen. Dus,, een flanellen broek,"tuinjurk, ochtend-,' middag- en avondkleding, bontmantel, hoeden, schoe nen en kousen „En ondergoed Sylve! Vergeet vooral het ondergoed niet". „Dat komt het eerst aan de beurt van wege de kamenier, weet je wel? En wat nog meer? Misschien een costuum voor een gemaskerd bal?" „Nu wordt je sarcastisch. Grappig. De meeste vrouwen krijgen een beroerte als ze°^een kleren mogen kopen. Enfin dat leer je ook nog wel. Maar je bent toch niet van plan in^deze jurk je inkopen te gaan doen?" „Ik heb niets anders -hier. Mijn grote kof fer is al op weg naar Julienborg. „Maar dat kan niet Sylve. Zo zul je niet opmerkzaam genoeg bediend worden". .(Wordt vervolgd). minst zal de beoefening der „muziek", dat als vak zal worden ingevoerd, hiertoe bij dragen. Naam schept verplichtingen. Dr- Van Dis toonde zich geestdriftig met de naam van zijn school. „Een nuchter en een vroom Nederlander" zo heeft zijn bio graaf Bonger Coornhert in een tijdens de oorlog verschenen studie gekenschetst. In derdaad: deze veelzijdige Haarlemmer bleef zijn ganse leven rusteloos studeren, zonder daarmee tot een studeerkamerge leerde te vergelen. Hij toonde immer een grote sociale belangstelling en zijn groot ste deugd is wellicht, dat hij zo tolerant was, dat hij zowel voor Al'va als voor Lumey moest vluchten. Dr. Van Dis hoopt vurig, dat de meisjes en jongens die hij thans zal gaan leiden, mogen groeien tot vrouwen en mannen met een warme belangstellihg^ in alle vraagstukken van het leven en een liefde volle verdraagzaamheid, die in de nimmer aflatende strijd, der geesten een oase zal betekenen. Verkeersmaatregelen op de Wijkerstraatweg Er zijn maatregelen genomen om te trachten het snelverkeer op de Wijker straatweg in goede banen te leiden. Op 'het midden van de weg zijn door perso neel van de Rijkswaterstaat met witte verf strepen aangebracht, teneinde het inhalen op de drukke verkeersweg tegen te gaan. Naar wij konden vaststellen schijnen vele autobestuurders nog niet van de nood zaak dezer maatregelen doordrongen te zijn; het passeren wordt desondanks niet minder, zodat ook het gevaar niet verklei nen zal- Afdoende zou een inha^lvei'bod, uitgevaardigd door het gemeentebestuur, zijn. Dampartij in (le openlucht Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van „Gezellig Samenzijn" is er een ploeg samengesteld uit 10 kampioenen van bijna alle provincies welke tegen „Gezellig Sa menzijn" zal uitkomen. De ontmoeting is door de heer K. de Jong gearrangeerd en zal in de open luciht worden gehouden. Hiertoe is uitgekozen het Vondeliilark te Amsterdam. Mogelijk wordt bord 10 van „Gezellig Samenzijn" bezet door de heer De Jong. De haringvloot vaart weer uit! Grote activiteit Half Juli zullen de grote IJmuider stoom trawlers hun eerste reis in het seózoen van de verse haring beginnen. Dit is reeds duidelijk merkbaar. Aan de z.g. Zuidzijde is men een en al activiteit, want op de trawlers, die geruime tijd in reparatie zijn geweest, legt men de laatste hand aan de werkzaamheden. Men hoopt de tweede, onlangs aange kochte Amerikaanse trawler Batavia, die grondig nagezien moest worden, op tijd klaar te hebben. Zo zal dan 15 Juli ten tweeden male in dit jaar de haringvloot uitvaren. INBRAAK IN EEN MEUBELZAAK. In het manufacturen- en meubelmaga zijn „Aux'ora" aarr de Wijkerstraatweg is 's nachts voor de vierde of vijfde maal ingebroken. In verband met het politie-onderzoek kunnen nog geen nadere mededelingen ge daan worden. voor Velsen en IJ molden WOENSDAG 9 JULI. Bioscopen als Dinsdag. Oranjerie Velserbeek, 2—5 uur: Tentoon stelling Wederopbouw,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3