IJmuider Courant De koningin bezoekt Drente Nederland krijgt zitting jn uitvoerende commissie te Parijs „Geen scheiding meer" Twee veldslagen rond Konitza Europees herstelplan niet voor Januari in Amerikaans Congres Marshall zet campagne voort ten behoeve van het Europese herstel Indonesische handel zal eind Juli worden hervat Duizend militairen komen helpen bij de oogst in de Wieringermeer Telefoon pniKKerS No. 18683 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie ea 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 15 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Samenwerking der lage landen wordt in de commissies voortgezet np werkcommïssie van de conferentie, tormiddag te Parijs met haar werk- die °vfn4e"n is klaar .gekomen zal heden op zitting de voorstellén doen tot de&£ van de volgende organen: Een inf Grónde commissie van samenwerking, uitvoerend^ Frankrijk, Italië, Noor- waarin Ne<ieriand zitting hebben., commissi6 voor voedsel en land- Wen" Denemarken, Frankrijk, Eire. Italië, Neder- ^"commSïf'voor ijzer en staal; le- Luxemburg, Noorwegen, vervoer, leden: Bel- Vnaixuï, Noorwegen, Portugal, En- f:Twitsérlatid en Turkije, nai commissie voor brandstof en ener- - haiaande uit vertegenwoordigers van ffiSk België, Denemarken, Frankrijk, jëenünd, ItaIië'' Engalaml- Zweden en falie 16 landen vertegenwoordigers tebWin de werkcommissie, kan het ze iler geacht worden, dat haar rapport zal "jSfrooiïïeltaTaï Alphand (Frankrijk) Z"de benoeming van de bovenvermelde in de verschillende commissies wer- nh de werkcommissie zander wijziging de tweede en belangrijke fase, welke in gaat, wanneer de samenstelling der com missies is aangenomen en deze met haar werk beginnen, het initiatief zal nemen met het indienen van concrete voorstellen. Ministers naar huis. Men verwacht, dat Bevin, de Engelse minister, van Buitenlandse Zaken, heden middag of Woensdag uit Parijs naar Lon den zal terugkeren. Het besluit van de meeste ministers van Buitenlandse Zaken, die de conferentie over het plan-Marshall bijwonen, om Parijs binnen enkele dagen *te verlaten, doet vermoeden, dat zij ver trouwen, dat het programma van de opr richting van commissies van deskundigen heden in de plenaire zitting zal worden aangenomen. De%eskundigen zullen dan de verdere behandeling overnemen. Baron Snoy, algemeen secretaris van de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, vertrok Maandagavond naar Brussel, minister-president Spaak gaat heden. Zijn Nederlandse ambtsgenoot, baron van Boet- zelaer van Oosterhout, keert waarschijn lijk heden naar 's-Gravenhage terug. wuv,., nadat gelegenheid was ge geven tot vrije discussie. Zij waren de St van drie dagen lange intensieve be- Xingen. binnen en buiten - de muren van het conferentiegebouw. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, J Nederlandse minister .van B uitenlandse 7,ken heelt tijdens een interview met de ïaggever van het A.N.P- verklaard, dat S S dat Nederland, België en Luxem burg samen in alle commissies en m de «Koerende commissie vertegenwoordigd ,ün een erkenning betekent van het eco nomisch belang van deze drie landen. De minister sprak er zijn tevredenheid over uit 'dat Nederland benoemd is ï-n de be langrijke uitvoerende commissie. „Neder land zal zijn volledige medewerking ver lenen, in de eerste plaats als -lid van de Benelux" en in de tweede plaats als deel van Europan aan het zoeken van een op lossing voor de huidige economische situa tie in Europa door 'middel van opbouwend werk", aldus de minister. Men'verwacht, dat de Lage Landen in Bevin tot Frankrijk: Ter gelegenheid van de 14de Juli, de dag waarop Frankrijk de bestorming van de Bastille herdenkt, heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, een radiorede tot het Franse volk gehouden, waarin hij uitdrukking gaf aan het vaste voornemen der Franse en Britse regeringen om niets meter tussen beide volken te laten komen, dat een scheiding te weeg zou brengen. „Er is in het verleden veel ge weest, dat de beide lgnden gescheiden hield", aldus Bevin, „doch steeds hebben zij een gelijke politiek gevoerd, welke was gericht tegen tyrannie en op handhaving der vrijheid". Bevin verklaarde, dat de val'van de Bastille 'en de Franse Revolutie het be gin zijn geweest van een' grote periode van vrijheid en hij wees erop, dat vele Engelse denkers en schrijvers toen ter tijd de betekenis van deze gebeurtenis hebben ingezien. „Sinds wij tezamen kwamen", zo ging T3evin verder, „hebben wij twee oorlogen gevoerd tegen machten, die de volken dei- wereld ónder hun tyrannie wilden bren gen. Thans zullen wij ons gezamenlijk wijden aan de wederopbouw van onze lan den en onze nobele politiek voortzetten, niet om anderen te overheersen, doch om mét iedereen samen te werken". Griekse regeringstroepen in de aanval In Griekse regeringskringen wordt ver klaard, dat thans in het Grieks-Alba- nese grensgebied om de stad Konitza twee verldslagen woeden. In' allerijl worden over land en door de lucht troepen uit Athene aangevoerd om het garnizoen van Kenitza te versterken. In latere berichten, die te Athene' bin nenkomen, worden eerdere meldingen, dat een „internationale brigade" in de gevech ten is gewikkeld, tegengesproken, dodh men bevestigt, dat Albanezen aan de aan val deelnemen. Naai' bet officiële Griekse persbureau meldt, zijn de Griekse regeringstroepen bij Konitza tot de aanval overgegaan en heb ben zij thans hët init^tief in handen. Ook de plaatselijke commandant te Ko nitza verklaarde, dat hij voldoende troe pen heeft om de situatie in de hand te houden. Griekenland heeft de Veiligheidsraad verzocht spoedig een beslissing te nemen inzake de Balkankwestie, daar de toestand de laatste tijd snel is verslechterd. In eën brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad wijst de Griekse vertegen woordiger, Dendramis, er op, dat „leidende persoonlijkheden van de Griekse commu nistische partij zich in Albanië en Joego slavië bevinden met het doel een rebellen-, regering te vormen". Brits-Russische handel aan een zijden draad Van gezaghebbende kringen van de Britse handelsdelegatie te Moskou ver neemt men, dat de Britse delegatie en LOvjet-Russisohe handelsdeskundigen nog °P het laatste ogenblik besprekingen voeren over de eventuele tot standkoming ven een Brits-Russische handelsovereen komst. Een Brits vliegtuig moet heden in zijn om Britse deskundigen op- contracten én andere aangelegenheden, wier wenk Beëindigd is, naar huis te brengen. "j® de kans op een in het laatste jenbhk te sluiten - overeenkomst bestaat er schijnt een redelijke grond te zijn voor het voortzetten der besprekingen T™ James Wilson,s de Britse onder- mimstenvoor Overzeese Handel en de rest "V ^legatie -tot het eind van deze Rloia ln Moslcou blijven. In het tegenge- zouÓ€n zij waarschijnlijk den Woensdag de 'terugreis aanvaar- bezettingstroepen der V.S! worden vervangen A? ^Waa,tf tot achttien maanden zul- uit n.,i«Iïlerikaanse troepen waarschijnlijk WnrflBri Oostenrijk. Japan en Korea den /in ufgotrokken en vervangen wor- Pdirifn°r ^.obtmtroepen, aldus heeft John nistpi-i/' aan het Amerikaanse, mi- meSj? Buitenlandse Zaken belast is 's.tratieve aangelegenheden, voor Huk ST voor (le credieten van het rlfov J! Afgevaardigden verklaard. Peu- ïich 'nni. ecb*er meedeelde, dat dit plan voetflp beginstadium bevindt, •n de deze Politietroepen dat de ffebiede" zouden blijven, tot- steld. sverdl'agen zullen aijn opge- Vertrouwen van t Congres moet langzaam gewonnen worden President Truman en leiders van het Congres zijn overeengekomen dat in de komende herfst geen speciale zitting van het Congres behoeft te worden gehouden. Volgens senator Arthur Vandenberg, voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, kan deze commissie eventueel laat in het jaar worden bijeengeroepen, indien op de conferentie te Parijs .een plan voor het herstel van Europa wordt opge steld. De commissie voor buitenlandse betrekkingen zal, naar men verwacht, aldus Vandenberg, een eventueel wetsvoorstel maken, opdat het congres snel kan handelen, wanneer het in Januari weer vergadert. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken erken nen, dat men in Europa misschien wat on geduldig en critisch zal worden over deze langzame werkwijze, doch zij legden er de nadruk op, dat niets kan gebeuren, voor dat men het vertrouwen van het Congres heeft gewonnen. Zij voorzagen voorlopig 5 fasen voor de behandeling van een even tueel voorstel van de Par ij se conferentie: 1. Verklaring van de behoeften en bij dragen van de Europese landen,vermoe delijk in September. 2. Bestudering van het plan door alle af delingen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die ea' iets mee te maken hebben. Vervolgens zullen de re sultaten van hetgeen de politieke plan ning-commissie van het ministerie en an dere door Truman ingestelde commissies reeds hebben -onderzocht, aan dit plan worden toegevoegd. Invloedrijke leden van balde partijen van het congres zullen dan reeds volledig geraadpleegd worden. 3. Niet voor November zal het uiteinde lijke plan in de vorm van een wetsontwerp aan een uitgebreid onderzoek van de Se naatscommissie voor buitenlandse betrek kingen worden onderworpen. 4. Indien de Senaatscommissie klaar is Oostenrijk tussen twee vuren De persdienst van de Oostenrijkse kan selarij heeft categorisch tegengesproken, dat de .Russen officieel of officieus zouden hebben te kennen gegeven, dat de Russi sche zone van Oostenrijk niet dient te wor den betrokken bij de economische confe rentie te Parijs of bij de jongste steun overeenkomst met Amerika. Ondanks dft officiële dementi meent men te Wenen, dat generaal Koerasof, de Sovjfet-Russïsche bevelhebber in Oosten rijk, bondskanselier Figl er van in kennis heeft gesteld, dat de Sovjet-Unie de jong ste steunovereenkomst met de V.S. niet als wettig of hhidend voor de Sovjetregering kan opvatten. Figl zou geantwoord hebben dat de regering van Oostenrijk de situatie binnenkort zal bespreken en haar beslis sing zal bekend maken. De Koningin heeft gisteren èen bezoek gebracht aan Drente. Na Haar aankomst in de provinciale hoofdstad begaf Zjj zich naar het Zuiderkerkhof, waar Zij kransen legde op de graven van illegale en geal lieerde strijders. De kranslegging werd bij gewoond' door de nabestaanden der geval len verzetslieden, Gedeputeerde Staten van Drente en het gemeentebestuur van Assen, De kranslegging op de graven der geal lieerde militairen geschiedde in tegenwoor digheid van colonel Möurice L;' de Rome, militair attaché te Den Haag. Des middags werd Annen bezocht; waai de Koningin zich in het dorpshuis door enige dames van verschillende vrouwen organisaties over Jtètar werk. liét inlichten. In een der kamers werd een expositie van werkstukken, vervaardigd door de leden van dé Bond'van Plattelandsvrouwen af deling Annen, bezichtigd. Daarna bracht de Landsvrouwe een bezoek aan de kerk te Anlo, de oudste van Drente, waar ds. Wa- beke de Koninklijke bezoekster rondleidde. De Vorstin toonde veel belangstelling voor de wandschilderingen en grafzerken, die van zeer oude datum zijn. In het koor dei- kerk zongen leden van de kerkelijke jeugd beweging van Anlo een tweetal liederen' en boden als herinnering aan het bezoek de tekst dezer liederen, alsmede een foto van het interieur der kerk aan. Nadat, de Ko ningin haar handtekening in het gasten boek had geplaatst, keêrde zij naar Assen terug. Italiaans vrachtschip aan tie grond Vijf en twintig leden der bemanning van het Italiaanse vrachtschip Valerio, dat gisteren in een dichte mist ter hoogte van Brest aan de grónd is gelopen, zijn gered. Volgens de eerst binnengekomen berichten zou er nog een geringe hoop geweest zijn, dat het schip, dat met een lading cokes van Rotterdam op weg was naar Sardinië, geborgen zou kunnen worden. PLEIDOOI OVËRZEE: Communistisch Europa is het alternatief George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de conferentie van gouverneurs der afzonderlijke Amerikaanse staten verklaard,' dat Alnerika zijn „onberekenbare belangen" in Europa moet beschermen door meer economische hulp te bieden, daar het Europese continent zich anders van de democratie zal afwenden. Hij betoogde dat de Verenigde Staten thans op een tweesprong staan in hun betrekkingen tot traditionele vrienden onder de volken van de oude wereld. ting van het Congres, kan de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huig van Afgevaardigden trachten het ont werp reeds in het Huis te laten aannemen. 5. Tenslotte zou president Truman begin Januari in de gebruikelijke "„State of voordat het de tijd is voor een gewone zi't- Union"-boodschap de lange lijst van aan bevelingen inzake wetsvoorstellenindie nen, met het verzoek om snelle behande ling. Politieke delinquenten - bij de wederopbouw Proefneming in Den Bosch blijkt goed te voldoen Daar de wederopbouw ernstig belem merd wordt door het gebrek aan geschool de bouwvakarbeiders heeft het Directo raat-generaal voor de Bijzondere Rechts pleging toestemming verleend, om hon derd politieke delinquenten die geschoolde bouwvakarbeiders bleken te zijn, te werk te stellen bij' het bouwen van een blók bui zen te 's-Hertogenbosch. De proef met, de te werk gestelde poli tieke delinquenten te 's-Hertögenbosch voldoet uitstekend. De animo onder de delincfuentein zou groter zijn, -als ook voor de in het bouwvak werkende delinquenten dezelfde voorwaarden bestonden als voor de 3000 politieke delinquenten, die thans in de mijnen werken Deze mogen het volle loon naar hun gezin zenden. Van het loon der in het bouwvak werkzame delinquen ten wordt door het rijk 80 procent afge houden voor huisvesting, 10 procent blijft ter beschikking van. de man zelf, de ove rige 10 procent gaan naar zijn gezin. Deze; 10 procent wordt m sommige gevallen van de verleende steun afgeihouden. Een huis Een Engels huiseigenaar, die een adver tentie had geplaatst waarin hij zijn huis te huur aanbood, kreeg zoveel brieven dats zijn secretaresse de volgende dag nauwelijks het kantoor binnen kon ko men, omdat de deur gebarricadeerd was door een berg brieven. Voor de deur j had zich reeds een queue van enige hon- derden mensen gevormd. De huiseige naar heeft tot nu toe 3000 brieven doorgewerkt en hij verklaarde, dat hij ondanks het feit dat men hem 5000 gulden sleutelgeld heeft geboden, het huis zal verhuren aan een'oud-militair, die. er het meest voor in aanmerking komt. Muntvervalser krijgt drie jaar De muntvervalser en voormalig kranten directeur Yang Wél Pin, die enige tijd ge leden was aangehouden in verband met de aanmaak en de verspreiding van valse re publikeinse roepiah's, is door het landge- recht te Batavia tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. In de woning van Yang Hef woord is aan...._ Het geheim van te vervelen is alles te zeggen. Principiële beslissing ten aanzien van statenlozen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in een zaak tegen de Amsterdammer K. Deze was in cassatie gekomen van een sententie van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam waarbij hij schuldig werd verklaard aan hulpverle ning aan de vijand en een ander opzette lijk bloot stellen aan opsporing door. de vijand. Het Hof veroordeelde hem tot vier jaren Rijkswerkinrichting. K. heeft vroeger in Spanje gestreden en was daardoor sta-ten- loos geworden. In cassatie werd aange voerd, dat het in dienst treden bij de vijand door een statenloze volgens de Ne derlandse wet niet strafbaar is. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft nu het opzettelijk een ander blootstellen aan opsporing strafbaar verklaard, doch ten aanzien van de hulpverlening aan de vijand door in diens militaire dienst te tre den beslist dat de Nederlandse rechter geen rechtsmacht heeft om kennis te ne men van. dit ten laste gelegde feit. Requi- ranit aldus de raad maakte toen hij de feiten pleegde, reeds deel uit van de militaire macht van de vijand en, deed op het bezette Nederlandse grondgebied dienst zonder zich daarbij schuldig te ma ken aan oorlogsmisdrijven. Wel zou twijfel kunnen rijzen of er wellicht aanleiding is enig rechtsgevolg te verbinden aan het feit, dat deze statenloze voorheen Neder lander geweest is. De Raad heeft echter beslist, dat hij het voortbestaan van de rechtsmacht van de Nederlandse rechter aanneemt ten aaqz-ien van die van de vijandelijke krijgsmacht deel uitmakende personen, die hun Nederlanderschap juist ten gevolge van hun dienstneming bij die krijgsdienst hebben verloren. Deze beslis sing vindt haar grond in de overweging, dat het volkenrecht niet de strekking kan hebben een. staat te beletten alsnog zijn straffende hand uit te strékken over lie den, die met verzaking van hun nationali teit tijdens de oorlog naar de vijand van hun land zijn overgelopen. Dit voorbehoud ten aanzien van deze ex-Nederlanders is ook niet beperkt tot oorlogsmisdrijven, maar strekt zich uit over' alle strafbare gedragingen. Er is echter, geen aanleiding, 'ditzelfde voorbehoud toepasselijk te achten op per4- sonen als K. die geruime tijd voor het uit breken van de laatste oorlog hun Neder landse nationaliteit hebben vendoren. Voor het andere feit legde de raad twee- en-een-half jaar rijkswerkinrichting op. Britse kranten sparen mee Mei ingang van 21 Juli mogen de Britse dagbladen in niet grotere omvang ver schijnen dan vier pagina's, tenzij door in krimping van de oplaag de nodige hoeveel heid papier wordt bezuinigd. Tevens zal de pj-ijs van het papier worden verhoogd van 32 tot 37 pond 10 sh per ton, zulks voor de lichtste soort. Op deze wijze zal in de komende zes maanden voor een bedrag van ruim een millioen pond sterling aan dollars worden gespaard. GEEN VREDESDUIF. Te Axel in Zeeuws-VIaanderen ontstona tussen de gebroeders Van E. en de 50.-ja rige visventer O., een hevige twist over de vraag wie eigenaar was van een bepaalde postduif. De gebroeders Van E. hebben daarbij de visventer met een mestvork gestoken, zodat O. ,%aar het ziekenhuis te rtrt aan .1 KwvUACili plAJCllf .Bacil 1JLO 1 'VT werden 80 000 roepiahs gevonden, benevens' Slulskil moest W01.dXn vervoerd, waar hij en aantal cliches. overleden. De daders zijn gearresteerd. Zonder de Sovjet-Unie met name te noemen zeide Marshall, dat de V.S. hun taak, de Europese landen weer op de been te helpen, moeten volbrengen of moeten toezien, dat de regeringen van deze landen1 zich verwijderen van de beginselen, die 'stroken met de democratie. ,Het herstel-program zal ten volle ver enigbaar zijn met onze nationale belangen en toch eveneens rekening houden met de onberekenbare belangen, die dit land heeft bij het behoud van de Europese beschaving. Vroegere acties waren halfslachtig en niet afdoende", aldus Marshall. Marshall vestigde-voorts de aandacht op de pogingen van de zestien landen te Fa- rijs om een economisch, plan te ontwerpen en zeide te hopen dat Amerika zich bij het vellen van een oordeel over de voor stellen, die de conferentie zou maken, van „bevooroordeelde opinies zou kunnen ont houden". Hij deed een beroep op zijn toe hoorders om levendige belangstelling te koesteren en begrip te tonen, voor de po- Ruilleveranties over periode van 11 maanden De Republikeinse minister van Econo mische Zaken, dr. A. K. Gani, heeft giste ren officieel bekend gemaakt, dat de Re publikeinseregering overeenkomsten heeft afgesloten met de Nederlandse regering en andere wederpartijen, waarbij goederen zullen worden uitgewisseld. De Republiek zal 76.000 ton rijst van Java leveren 'in ruil voor tweederde deel van dé Nederlandse goederen, welke in Australische havens liggen opgeslagen, zo als textiel en landbouwwerktuigen. De leveranties zullen geschieden in de periode van Juli 1947 tot Juni 1948. De rijst zal verscheept worden in de havens van Ban- joewangi en Probolinggo, die een capaci teit bezitten van duizend ton per week. De' leveranties zullen op het einde van deze maand aanvangen. Nederland zal meststoffen, varkens en vergifstoffèn le veren van Soerabaja uit in ruil \%>or maïs en suiker uit. de Republiek. Voorts zullen de Nederlanders mijn werktuigen leveren in ruil voor kolen uit de Tandjoeng-Enim mijn nabij Palembang op Republikeins ge bied. De Republiek zal ondernemingspro- ductèn uit het gebied van Soekaboemi leveren in ruil vóór medicamenten, textiel en zoutevis van Nederlandse zijde. De Re publiek levert vee uit Madóera en tabak uit Probalinggo -in ruil voor textiel. De tabak is bestemd voor de British-Ameri can Tobacco C-o. te Soerabaja. Deze over eenkomst is volgens de verklaring' van de Republikeinse minister in de maanden •Maart en April opgesteld. i Franse ainlitenarenstaking uitgesteld Van hst hoofdbureau van de bond van Franse ambtenaren is officieus vernomen, dat de bond tegen onmiddellijke stakings actie heeft gestemd. De bond zou op een bijeenkomst-besloten hebben de onderhan delingen voort te zetten. Staat van beleg om Nathan ja In een gebied van negen bij zes kilome-' ter om Nathanja, waar men aanneemt, dat de twee Britse sergeants, die Vrijdagavond werden ontvoerd, worden gevangen ge houden, is hedenavond de staat van beleg afgekondigd. In dit gebied wonen veer tienduizend Joden. gingen, die thans in Europa werden ge daan om de oplossing van de gemeen schappelijke economische problemen te be naderen, door mede te werken om de pu blieke opinie achter de buitenlandse poli tiek van de V.S. te scharen. „De conferentie van Parijs is veelbelo vend ingezet.' Het alternatief voor de Ame rikaanse steun aan Europa zou kunnen zijn, dat de door oorlog geteisterde naties in de armen van het communisme geworpen worden". Mai'shall onthulde, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken zich reeds bezig hield met zijn plan. „Wij zijn bezig met een nauwkeurige be studering van de consequenties, die ver schillende mogelijke oplossingen, bezien uit 'het gezichtspunt der belangen van de V.S., kunnen hebben", zo zeide hij. Flor Peeters komt naar Haarlem De bekende Belgische organist Flor Peeters zal op Woensdag - 30 Juli een con cert geven in de Grote of St. Bavokeric te Haarlem. In de Wieringermeer liggen 2200 ha poot- aardappelen en 1500 ha vlas te wachten op nijvere handen, die de rijke opbrengst van de voor de tweede maai aan de zeeont woekerde landerijen kunnen oogsten. Men fieeft berekend daarvoor 3500 landarbeiders nodig te hebben, maar de huidige arbeids markt is niet in staat dit aantal te leveren. Vandaar dat de hulp van Nederlandse mi litairen is ingeroepen. Gisteren kwamen in de loop van de dag 1000 manschappen van 10 R. I., hoofdzakelijk uit Haarlem, Am sterdam en Nijmegen afkomstig, in de Wie- ringerhieer aan, die in de. komende wéken in de pootaardappelen- én vlascampagne- de behulpzame hand zullen bièdèn. Deze militairen zijn ondergebracht in graanpak- huizen te Wieringerwerf en Middenmeer, in juist gereed gekomen boerderijen en in het nieuwe werkkamp „Oude Zeug". Gis teravond werden de mannén toegesproken De. Wieringermeer heeft Maandag een zeer vreedzame en uiterst welkome invasie beleefd van ongeveer duizend soldaten, die de oogst.in de polder gaan helpen binnen halen. Vijfhonderd militairen zijn afkomstig uit de Koudenhornkazerne in Haarlem, ressorterend onder het 10e Regiment Infanterie. - De eerste dag, dus vandaagis be steed aan het inrichten der kampementen. door majoor Groenewegen, die een opwek kend woord tot hen richtte en de verheu gende mededeling deed, dat de militairen voor hun vrijwillige werkzaamheid niet. zoals oorspronkelijk was aangekondigd, 25 cent per dag doch een rijksdaalder zullen ontvangen. Het administratief en verple gend personeel ontvangt 1.25 per dag. Ook een prestatieloon, dat nog nader be kend zal worden gemaakt, is in het voor uitzicht gesteld. Dat de soldaten wel de handen uit de. mouwen kunnen steken, is reeds gebleken in Zeeland, waar zij 70 pro cent van de gemiddelde arbeidsprestatie wisten te bereiken. Het arbeidsprobleem in de Wieringer meer is edhter met de 1000 militairen al leen niet opgelost. JDaarom is eveneens de hulp ingeroepen van 175 jongens uit de Nederlandse Jeugdgemeenschap, die ook gisteren arriveerden en ondergebracht zijn in het werkkamp „De Zuidwester" bij Mid denmeer. Er zijn bovendien oogstcolonnes gevormd van 150 D.U.W.-arbeiders en 250 vrije arbeiders uit Friesland. Naast de eigen kern van 200 landarbeiders uit de Wieringermeer, die voorheen 500 man sterk was, doch tengevolge van de huisvestings moeilijkheden is ingekrompen, worden nog 200 geïnterneerden uit Fort, Erfprins bij Den Helder en het kamp Zuidwijkermeer bij Beverwijk aan het werk gezet. Samen met4een aantal arbeiders uit de randge meenten heeft men zo een totaal van 2225 arbeiders voor de oogstcampagne bijeen weten te brengen. Het tijdig binnenhalen van deze oogst, die uitstekende vooruitzichten biedt, is van groot belang, aangezien de pootaardappe len voor de export zijh bestemd en dus een belangrijke bijdrage tot,onze deviezen- positie moeten leveren en het vlas voor de verbetering van de Nederlandse textiel- positie wordt gebruikt. ONWEERSDREIGING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond:' Warm weer met wat meer bewolking Toenemende neiging tot onweer, voor al in het Zuiden en Zuidwesten van het land Geleidelijk naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 16 Juli: Zon op vsjM 4.38 uur, onder 20.53 uur Maan op 2.10 uur, onder 19.55 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1