IJmuider Courant Generaal Clay kri jgt andere instructies Vertrekkende ministers laten in Parijs nieuwe organisatie achter Eind Augustus zal Parijse conferentie opnieuw bijeenkomen Nieuwe regeling voor fietsbanden Roemeense oppositie geliquideerd uit Jaargang No. 18684 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en gureau^' ^7 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adniinls Directeur-Hoofdredacteur 15054. Teief00" z gpaarne 12, Tel. 12713, 10132. pruKK^J Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 16 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem yifB DAGEN CONFEREREN: nmischc conferentie te Parijs heeft in een na-oorlogse recordtijd van vier pe econo wiegel voor het verdere werk, dat zal bestaan in het opstellen van dagen «e de Europese hulpbronnen en behoeften door de Commissie voor een raPP gamemverking, die voor dit werk tijd heeft gekresen tot 30 Augustus, op Europese conferentie opnieuw bijeen zal komen om zich over het rapport «elke en pc eerste fase is gisteren afgesloten in een slotzitting, waarbij Bcvin u'tteSl)d ten afscheid voerde. De ministers en andere gedelegeerden, die niet tot liet woor niissie behoren, zijn gisteren en heden naar hun hoofdsteden vertrokken, de grote c le(Jen blijven in Parijs achter om het werk voort te zetten. Dr. Hirschfeld, de c^nrVann-end leider der Nederlandse delegatie, verklaarde dat de deelnemende plaatsve zuiien moeten zijn hun nationale plannen te wijzigen, wanneer zij lalldehele procedure van het Europese herstelplan tót een succes willen maken. j. tierde en laatste plenaire zitting 0PHf conferentie is bet plan van de ,in,;lmissie. dat voorstelde de Com- ®trk' """Europese Samenwerking in te 5 n en deze Commissie te doen bestaan een uitvoerende en vier technische Jassies aangenomen. Hiermede zijn S de voorgestelde leden dezer com- „t-ir... t-MWAC+.i.CTld Pil 15. PPI missies in e voorgcavcuut v,. in lwn functies bevestigd en >s een i.™ gemaakt met het #feniiike; werk, 5 tie voorzitter, Ernest Bevin, in zijn -«.«woord „moeilijk en zwaar, doch t&vend" noemde. Hij sloot de con- I „He met de volgende woorden: Ik geloof, dat ik kan vertrekken in de '«.hiking dat de landen v-an de wereld 5mm wénsen te worden als zij daartoe Lnbeid krijgen. De Commissie van r zal zeker in deze geest» 'nf deskundigen begonnen heden met w werk en zuilen vermoedelijk tot eind Augustus in Parijs blijven Hun rapport («r de V.S. moet tegen 1 September ge- reed zijn. Benelux bezielt ne komende twee weken zullen beslis- 0f de economische conferentie voor Lropa zal slagen of mislukken" zo ver- klaarte dr. H, M. Hirschfeld, plaatsver vangend leider van de Nederlandse dele gatie tegenover Nederlandse verslag gevers „Het laatste zou voor Europa een ramp betekenen. Wil de conferentie slagen, dan moeten de vertegenwoordigende lan den bereid zijn hun nationale plannen te wijzigen, wanneer het plan.voor geheel Europa zulks wenselijk maakt", aldus dr. Hirschfeld. Hij deelde mede, dat de des kundigen van „Benelux" ieder voor zich en aUen tezamen het geheel zullen vertegen woordigen. Zo kan bijv. een Nederlandse afgevaardigde in een bepaalde commissie de hulp inroepen van Belgische of Luxem burgse adviseurs. De leider van de Italiaanse delegatie, graaf Sforza, zeide op de slotzitting met betfekking tot de goede samenwerking: Het nieuwe woord Benelux in een wereld van wanhoop is voor ons allen een nieuw riohtsnoer". Hij wenste de landen van de Benelux succes met hun initiatief en sprak de hoop uit, dat er eenmaal een tijd zou komen, dat alle landen zidh een woord alsBenelux zouden aanschaffen om de goede betrekkingen met .hun naburen aan te duiden. Polens conditie Een woordvoerder van de Poolse ambas sade te Londen heeft verklaard, dat Polen mogelijk zijn houding ten aanzien van' het plan-Marshall zal wijzigen, indien dé or- ai- ^je (j00r de economische confe- Emmen bereidde de Koningin een hartelijk welkom Op de tweede dag van haar bezoek aan Drente vertrok de Koningin 's morgens per auto via Beileh naar Emmen. Uit vrijwel alle woningen wapperde de Nederlandse driekleur. De inwoners hadden zich fees telijk met oranje getooid. Na een rondrit, waarbij de Koningin hartelijke toejuichin gen ten deel vielen, ontving zij ten ge- meentehuize afgevaardigden der drie grote landbouworganisaties in Drente en van de Kamer van Koophandel en Industrie in Drente, de provinciale voedselcommissaris en een- vervener, met wie Hare Majesteit zich geruime tijd onderhield. Zij sprak haai' bewondering uit over de enorme vooruitgang van Emmen sinds 1939, toen zij eveneens een bezoek aan het dorp had gebracht. Nadat de Koningin in de konink lijke hein het noenmaal had gebruikt, ver trok zij .naar Schonebeék, waar de vorstin veel belangstelling toonde voor de olie boringen der Bataafse Petroleum Maat schappij. Het koninklijk bezoek aan Drente werd besloten met een kort oponthoud in Coe- vorden. Vandaar vertrok Hare Majesteit met de koninklijke trein naar Apeldoorn. Clandestiene luchtreiziger 1% uren nadat een Constellation van de K.L.M. van, Schiphol naar New York was vertrokken, ontdekte de heman- in het laadruim een jongen, die jich onder dekens verborgen had ge houden. Het was de. 16-jarige Gerrit Mosterfc uit Rotterdamdie,gemeend had op deze manier een vacantie- uttsfapje naar familie in Californië te kunnen maken. Hij kwam echter niet verder dan het vliegveld Gander op New Foundland, vanwaar hij per kerende post" naar Nederland terug gestuurd werd. l'Humanité wordt, ongerust Terwjji het merendeel van de Franse aden zich gunstig uitlaat over de spoed, waarmede de conferentie in Parijs over 5' .P'an-Marshall voortgang maajet, \vT- comniunistische „l'Humanité": 'a,b_.ls net resultaat van deze spoedbe- Twee bedreigingen voor de ugneid van Frankrijk.'Ten eerste is de v. J; °Pangelaten voor Franco en ten tweede aeeit Nederland gepleit voor 'invoeging Hno b ^^itsland in het plan-Marshall. dit zich verstaan met dé sohade- rmif^mg0n? **oe kunnen wij van een inhtdn vVan Duitse zware industrie nnrbekkén, iets anders verwachten 'w 3iiSS"kkeliJke bedreigii,g Toor rentie te Parijs werd gesticht, haar werk zaamheden in het kader van de UNO zal verrichte^. „Indien de V.S. bereid zouden zijn te helpen bij de wederopbouw van landen als Polen", aldus de woordvoerder, „zullen wij maar al te graag onmiddellijk onder handelen en inlichtingen- vérstrekken". Amerika gaat inventariseren Het Amerikaanse huis van Afgevaardig den 'heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de beschikbare Amerikaanse hulpbronnen voor de ten uitvoerlegging van het plan-Marshall. De leider van de republikeinse fractie, Eaton, die tévens voorzitter is van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft besloten een motie in te dienen, krachtens welke een speciale commissie van onderzoek, be staande uit 19 leden,zal worden samen gesteld, voordat het Congres op reces gaat. Strijd aan de Grieks-Albanese grens Hierboven is de- situatie aan de Grieks- Albanese grens .weergegeven, waar Griekse partisanen, die eertijds naar Albanië waren uitgeweken, de grens he-bben overschreden, volgens de berichten gesteund door Alba nese troepen. De strijd is intussen nog in volle gang. Griekse regeringstroepen heb ben de aanvallers van Konitza ingesloten en dè stad is practisch buiten gevaar, al dus de berichten van Griekse regerings zijde. Intussen zijn op andere punten van de grens soortgelijke incidenten waargenom men, doch hierover zijn nog <gëen betrouw bare inlichtingen binnen. Griekse regeringstroepen zijn in allerijl naar de bedreigde punten aan de Grieks- Albanese grens gedirigeerd. (Foto onder) Onderhandelingen te Batavia Setiadjit vliegt op en neer Gistermiddag werden de besprekingen in Batavia ten paleize Rijswijk voortgezet. Aanwezig waren van Nederlandse zijde dr. Van Mook, de leden 'der Commissie-gene raal, dr. P. J. Iden'burg, dr. P. J. Koets en van republikeinse zijde de ministers Sja- rifoeddin, Gani, Setiadjit en Leimena. De bespreking duurde anderhalf uur. Definitieve overeenstemming werd" niet bereikt, noch ten aanzien van de gezamen lijke gendarmerie, nóch ten aandien van het staken van de vijandelijkheden rondom de demarcatielijnen. De republikeinse premier Sjarifoeddin en de vice-president Setiadjit, Gani en Lei mena zijn hedenochtend per Nederlands vliegtuig naar Djokja vertrokken. Sjari foeddin verklaarde tegenover Aneta, dat hij naar Dj.okja ging met de uitgewerkte Nederlandse voorstellen voor een gemeen schappelijke gendarmerie. Setiadjit zeide, optimistisch te zijn. Een republikeinse woordvoerder deelde Aneta mede, dat het republikeinse kabinet vandaag in een spoedvergadering bijeen zou komen. Later op de dag werd het vlieg tuig. te Batavia terugverwacht met een' republikeinse autoriteit, waarschijnlijk Setiadjit. Strijdkrachtenprogramma uit Batavia via radiodistributie Sinds enige tijd is op 1875 m het dage lijkse „programma voor de strijdkrachten" te Batavia van 17.15 tot 17.45 uur ook in Nederland te beluisteren. Dit programma brengt nieuws over de troepen in Indïë en heeft voorts een rubriek „Contact met Huis", waarin de militairen in de gelegen heid zijn groeten tot him familie in Neder land uit te spreken. Thans wordt dit programma eveneens gegeven over de derde lijn van de radiodistributieneften Den Haag, Zandvooort, Haarlem en Utrecht. Sluikhandelaars in vreemd geld naar de gevangenis Het was de Amsterdamse economische recherche opgevallen, dat twee mannen zich herhaaldelijk ophielden bij de Ameri kaanse Club op het Remforandtspletti er bij hotels, waar vreemdelingen logeren kennelijk met de bedoeling, van deze vreemdelingen buitenlands geld tè kopen. Een rechercheur deed zich als koper van vreemde valuta voor en de mannen liepen in de val. Het waren twee Amsterdamse electriciens, respectievelijk 45 en 47 jaar oud, waarvan er een reeds meer dan twin tig veroordelingen achter de rug heeft. Bij huiszoeking vond de recherche 68 Engelse Ponden, 170 Amerikaanse dollars, 65 Ca nadese, dollars, 100 Zweedse kronen, 400 Deense kronen, 660 Belgische francs en een reischeque ter waarde van 100 dollars- De beide mannen,' die Dinsdag voor de eco nomische politierechter terecht stonden, be weerden dat zij slechts „groentjes" waren in de valutahandel- De politierechter was evenwel van oordeel, dat zij wel degelijk' zwarte en geen groene handelaren waren en veroordeelde hen tot respectievelijk acht en vijf maanden gevangenisstraf. Zij werden op de zitting in hechtenis genomen en het in hun woning gevonden buiten lands geld weerd verbeurd verklaard- Egyptische aanklacht komt deze week voor Naar een hoge functionaris van de UNO heeft verklaard, zal de Egyptische aan klacht tegen Engeland, waarin de terug- trekkingvder Britse troepen uit Egypte en' de Soedan wordt geëist, Donderdag of Vrij dag aanstaande door de Veiligheidsraad in behandeling worden genomen. DUITSLAND WORDT INGESCHAKELD Washington wenst federaal Duitsland met centrale regering De Amerikaanse regering heeft, met het vooruitzicht op een economische ordening van Europa, door Amerikaanse saneringsmaatregelen, het plan opgevat haar politiek ten opzichte van Duitsland aan te passen aan deze ordening en zij heeft daartoe aan haar militaire gouverneur in de Amerikaanse zóne, generaal Lucius Clay, nieuwe instructies-gezonden, die een inschakeling van Duitsland in het Europese potentieel moeten bevorderen. De instructies omvatten zowel de economische politiek als de terreinen van cultuur, religie, zuivering en staatkundige structuur. Wat dit laatste betreft, leggen de instructies nogmaals de nadruk op dé wil van Washingon tot vorming van federale Duitse staten onder een centrale regering met beperkte bevoegdheden. Het woord is aan.. Abbé Roux: Laat ons de voorkeur geven, maar niet uitsluiten. De Ameï-ikaanse regering is van mening, dat het oprichten van federale Duitse sta ten in geheel Duitsland en de vorming van een centrale Duitse regering met een wel omschreven en beperkte bevoegdheid het beste past bij een opbouwende ontwikke ling van het politieke leven. Zij wil niet historisch gegroeide vormen van haar eigen democratie en sociale ordenaar Duitsland overplanten noch andere bui ten T landse vormen. Overmatige centralisatie van de regering verwerpen de V. S. Ten slotte is de Amerikaanse regering er van" overtuigd, dat in het kader "van bovenge noemde grondbeginselen de beslissing over de uiteindelijke constitutionele vorm van het leven in Duitsland aan de Duitse be volking kan worden overgelaten welke in overeenstemming met de democratische beginselen vrijelijk zal beslissen. Tot die tijd moet Clay 'voortgaan met het treffen van schikkingen met de bevelhebbers in andere zones aangaande de oprichting van interzonale Duitse administratieve orga nen en hun functies. Clay moet verder aandringen op het houden van verkiezin gen in geheel Duitsland onder supervisie van de vier mogendheden. Zuivering Clay heeft pok opdracht gekregen het programma van de vervolging van oorlogs misdadigers zo spoedig mogelijk af te wqr- ken, arrestaties tot de dringendste geval len te beperken en zijn veto op Duitse watten alleen uit te spréken, wanneer deze in tegenspraak zijn niet de besluiten van het militair bestuur. Clay moet in de geallieerde bestuurs raad aandringen op een zo spoedig moge lijke vrijlating van Duitse krijgsgevange nen en de Duitsers zoveel mogelijk toe staan naar een andere zóne te verhuizen. Tenslotte moet het militair bestuur Duits land bijstaan bij het vestigen van een ge zonde handel met het, buitenland. Australië zal in 1948 per maand 50 Nederlandse boeren toelaten De Australische gevolmachtigde voor de immigratie, Calwell, die momenteel een rondreis door Europa maakt, is heden in Nederland aangekomen. Hij zal met mi nister-president dr.' Beel besprekingen voeren over emigratie van Nederlanders naar Australië. De heer Calwell verklaarde dat Austra lië van 1 Januari af maandelijks 50 Ne derlandse .boeren zal toelaten, die dan een a twee jaren op Australische boerderijen zullen weiken, waarna het hun vrij staat eventueel een ander beroep te kiezen. Tussen November 1945 en Mei 1947 heeft Australië 308 Nederlanders toegelaten- Er zijn echter duizenden aanvragen voor emi gratie en verzoeken om inlichtingen uit Nederland binnengekomen. Het grote pro bleem is het tekort aan sCheepsruimte(. Indien meer scheepsruimte beschikbaar komt, kan Australië jaarlijks 70.000 immi granten opnemen. De Australische bevol king telt momenteel 7.500.000 zielen. Naar schatting biedt het Wnd gelegenheid aan 20 millioen personen, in hun levensonder houd te voorzien. Duitse export en Duitse diensten ten bate van andere landen moeten met uit zondering van herstelgoederen volledig betaald worden, zodat de geoorloofde im port bekostigd kan worden. De Amerikaanse regering is van me ning, dat de bevolking van Duitsland, na dat de industrie voor de herstelbetalingen is ontmanteld, niet het recht moet worden ontzegd om haar economische potentie te ontwikkelen teneinde een hogere levens standaard te verkrijgen, het een en ander echter in overeenstemming met de te Potsdam opgestelde eisen tot demilitarisa- tie van Duitsland. De instructie stelt ook uitdrukkelijk vast, dat de Amerikaanse regering geens zins van plan is, haar troepen uit Duitsland terug te trekken. Forensen kwamen vanmorgen te laat. op hun werk Op het Centraal Station te Amsterdam is hedenmorgen om kwart over zes een. ledig electrisch treinstel tijdens de ran geerbeweging ontspoord. Het ontspoorde treinstel versperde de aankomst- en ver- treksporen van en naar Zaandam en het vertrekspoor naar Haarlëafflf De treinen van en naar Zaandam werden over de goe- dererasporen geleid. Om half' acht kon het Vertrekspoor naar Zaandam weer worden gebruikt en om halftien kwam ook het vertrekspoor naar Haarlem weer in dienst. Vooral op de uren, waarop de forensen treinen reden, ontstond aanzienlijke ver traging. Demarcatielijn overschreden? In een dagorder van het Nederlandse leger werd gisteren meegedeeld, dat Neder landse soldaten gedwongen waren geweest op een niet nader aangeduid punt de de marcatielijn naai" het Indonesische gebied te overschrijden, meldt Un. Press. In een dagorder van de Indonesische strijdkrachten werd verklaard, dat repu blikeinse kustbatterijen een verbitterd ge vecht van negentig minuten leverden met vijf Nederlandse patrouillevaartuigen bij Ketapang in Post-Java. De strijd werd ge opend Maandagmiddag en Dinsdagmorgen om acht uur hervat. Bij deze acties was een Nederlands vliegtuig betrokken. Naar verluidt werden vier Nederlandse soldaten gedood ten Westen van Batavia. AMSTERDAM'? BURGERIJ SCHENKT DRAAIORGEL Uit Holland naarNederland Prijswinnaars van opstellen wedstrijd gasten der regering De zes eerste-prijswinnaars van de op stellenwedstrijd, welke op de Amerikaanse middelbare scholen en universiteiten is gehouden ter gelegenheid van het eeuw feest' te Holland (Michigan), zullen, als gasten der Nederlandse regering een be zoek van vier weken aan ons land bren gen. De KLM, die de heenreis heeft aange boden, brengt het gezelschap op Vrijdag 18 Juli op'Schiphol. De Holland-Amerika- Lijn neemt -de terugreis voor haar reke ning. DISTRIBUTIE-NOVITEIT Leiders der Nationale Boerenpartij gearresteerd Een nieuwe golf van arrestaties in Boe- karest en op het Roemeense platteland heeft de voornaamste Roemeense oppositie partij, de Nationale Boerenpartij, beroofd van haar leiders en haar activiteit lamge legd. Tot de gearresteerden behoort dr. Juliu Maniu, stichter en leider der party, die 74 jaar oud is. Andere gearresteerde leiders van de boe renpartij zijn: Ino Michalache (vice-voor- zitter), Nicholas Penasco (algemeen secre taris) en echtgenote, Ilie Lazar en Nicolas Calandino (beiden ex-ministers) 'en hun echtgenoten. De gebouwen van de nationale boerenclub en van „Dreptatess'Vhet blad van de Na tionale Boerenpartij, zijn door de politie bezet. De 74-jarige Maniu is zowel de stich ter als de leider van de Roemeense Boeren partij. Van 1928—1930 en van 1932—1933 was hij minister-president, in 1944 plaats vervangend" minister-president. Hij is de voornaamste leider van de oppositie sinds in 1945 de communistische regering van Peter Groza werd ingesteld. Naar verluidt heeft Maniu Dinsdag ge zegd: „De Roemeense regering heeft sinds zij tegen de wil van het vollk de macht in handen heeft genomen niets anders gedaan dan de gevoelens en de belangen van de bevolking kwetsen. De* vrees is gerechtigd, dat zij ook thans alleen met de door haar zelf %ri haar beschermers gestelde doelein den rekeniri'g zal houden". Nu de leider der Boerenpartij, Maniu, een van de belangrijkste politieke figuren van v.oor de oorlog in Roemenië, met de belangrijkste pastij-functionarissen is ge vangen genomen, kan men sledhts één ding concluderen, aldus Reuter, namelijk, dat de regering heeft besloten om de voornaamste oppositie irr-Roemenië geheel van hét poli tieke toneel te doen verdwijnen. Daar verleden maand Petkof, leider der oppositie in Bulgarije, en enkele weken daarvoor Jovanovic, leider der Joegosla vische Boerenpartij, gearresteerd zijn, schijnt er een algemene actie op touw te zijn gezet om alle actieve oppositiebewer gingen in de Balkanlanden te verlammen of uit de weg te ruimen. De productie van rüwielbanden is thans zodanig, dat de mogelijkheid bestaat ban den te verstrekken aan een ieder, die de beschikking heeft over een rijwiel. Bij de nieuwe regeling van de fietsban- dendistributie worden de bezitters van een rijwiel in twee groepen verdeeld namelijk van degenen, die reeds eerder bonnen voor banden hebben ontvangen en van degenen, die een rijwiel bezitten, maar tot dusverre nog" geen bandenbonnen hebben gekregen- Zij, die na de bevrijding doch niet later dan 30 September 1946 voor het laatst bonnen voor een of twee gewone buiten banden hebben ontvangen, waren tot 10 Juli in de gelegenheid, een aanvraag tot vervanging van éen buitenband in te die nen. Zij, die van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt hebben van de distri'bu- tiédienst een „Bewijs van Inschrijving" ontvangen in de vorm van een kaartje met vier genummerde bonnen. De nummering van deze bqjmen varieert naar gelang van de maand, waarin voor het laatst bonnen voor buitenbanden aan de aanvrager zijn 'Verstrekt. Omtrent de wijze, waarop men door middel van deze fcionnen* in het bezit van banden kan komen, zullen nog nadere me dedelingen worden verstrekt. Wel kan, reeds worden medegedeeld, dat men niet twee binnen- en twee buitenbanden tege lijk zal ontvangen, doch achtereenvolgens éen buitenband, éen binnenband, nog éen buitenband en nog een binnenband. Zij, die na September 1946 éen of tv/ee Programma orgelbespeling Gé Michels zal morgenmiddag van 15 tot 16 uur het orgel' in de Grote Kerk bespelen. Zijn pro gramma omvat een Prelude en fuga In Es van J. S. Bach, twee koralen van Brahms, twee fuga's over de naam Bach van Schumann, een Suite in D vaii John Stanley,, een eigen compositie „Aan klacht" en een Allegro van Niels Gade. Amsterdams burgemeester vergast de ambtenaren van het Stadhuis op een concert op het draaiorgel, dat de Amsterdamse burgerij aan de inwoners van het honderd-- jarige stadje Holland in Michigan heeft geschonken. De gasten zullen eerst twee dagen in Amsterdam vertoeven. De eerste officiële ontvangsten volgen dan op 21 Juli in Den Haag. Er zullen tochten worden gemaakt naar Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Limburg (Margraten), Arnhem en de Graafschap, het Wesfclartd en de. Wie- ringermeer. Ook zal men deelnemen aan de tj alleen tocht over het IJselmeer en de F'riese meren, welke in het kader van de zomercursus der Leidse universiteit wordt gehouden. Tenslotte zijn nog diverse be zoeken aan fabrieken, musea en concerten in het programma opgenomen. Het stadje Holland in de Amerikaanse staat Michigan dat dit jaar zijn 100-jarig bestaan viert, telt ongeveer 20.000 inwo ners, grotendeels van Nederlandse afkomst. Niet minder dan voor een half millioen dollar aan reliefgoederen bracht dit kleine stadje bijeen voor hulpverlening aan het door de oorlog zo geteisterde stamland. Als bewijs van dankbaarheid zal -nu ter ge legenheid van het eeuwfeest een typisch Amsterdams geschenk door de burgerij van de hoofdstad aan dit hart van Neder lands leven in de Verenigde Staten wor den gezonden, namelijk een draaiorgel, dat de feestelijkheden "met karakteristiek Am sterdamse klanken luister zal bijzetten. In zeer korte tijó heeft het comité, waarvan de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. -d'Ailly, erevoorzitter en de heer D. Hu- dig, oud-directeur van de K.N.S.M. voor- -zitter is, het benodigde bedrag bijeenge bracht, dank zij de spontane medewerking van de hoofdstedelijke burgerij. Het uitgekozen orgel is voorzien van het Amsterdamse wapen. Het berglandschap op de voorzijde werd vervangen door een typisch Nederlands havengezicht. Aan boord van de „Anthonie Veder" yan de Oranjelijntgaat het naar de Verenigde Sta ten. Eén dag vóór de feesten komt het in Holland aan, waar hét door senator Van- denbergh en de Nederlandse ambassadeur in ontvangst wordt genomen. De aanbieding geschiedt door de heer Hudig. Gistermiddag werd het draaiorgel nog even aan het Amsterdamse gemeentebe stuur vertoond op het binnenplein yatxhefc stadhuis, waar de burgemeester zijn kwa liteiten als draaiorgel-man toonde onder grote belangstelling van de ambtenaren der secretarie. bonnen voor een buitenband hebben ont vangen, zullen op een nader bekend te ma ken tijdstip eveneens een dergelijk „Be wijs van Inschrijving" krijgen. Zij, die nog nimmer bónnen voor fiets banden hebben ontvangen, maar wel een rijwiel bezitten, zullen binnenkort gele genheid krijgen, op ee'n speciaal formulier een „Bewijs van Inschrijving" aan te vra gen. Deze personen ontvangen een inschrij- vingsbewijs, waarop eenzelfde nummer voorkomt. Het is de bedoeling, dat door een systeein van periodieke uitloting telkens een deel van de rüwielbezitters gelegenheid krijgt, zich een volledig stel fietsbanden aan schaffen. Uitsluitend zij, die over een bruikbaar rijwiel beschikken, kunnen een inschrij- vingsbewijs aanvragen. Op het aanvraag formulier komt onder andere de vraag voor of men in het bezit is van een rijwiel. On juiste beantwoording van deze vraag is strafbaar. Er zal een controle aan huis ge houden wórden om na te gaan of het rij wiel, waarvoor bandfen worden aange vraagd, inderdaad aanwezig is. De nieuwe regeling betekent een belang rijke verruiming, aangezien ook zij, die hun fiets uitsluitend voor genoegen gebruiken, banden zullen ontvangen. W ehrmacht-bevelliebbèrs slaan terecht Gisteren is voor éen Amerikaans gerech Is, hof in Neurenberg het proces begonnr tegen de veldmaarschalk List, veldmaar schalk Freiherr Maximilian von Weióhs. oud-opperbevelhebber der strijdkrachten in de Balkan, generaal Rendulic, oud-opper bevelhebber der Duitse troepen in Noor wegen en tegen een aantal andere Duitse generaals. Zij worden beschuldigd van misdaden tegen de mensheid. KANS OP ONWEER IN HET ZUIDEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Voor het Noorden van het land: warm weer. Vrijwel nergens onweer. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Voor het Zuiden van het land: vrij warm weer met meer bewolking en hier en daar onweer. Wind aanvanke lijk uit Oostelijke richtingen, later ver anderlijk, 17 Juli: Zon op 4.39 uur, onder 20.52 uur Maan op 3.06 uur, onder 21.00 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1