I(|jtegna Gemeenteraad zet begrotingsdebatten in „Schepen uit verre landen" in het Leids museum Een man als jij.... 16 JULI 1947 woensdag Veel animo voor de algemene beschouwingen Matige critiek op het beleid van Burgemeester en Wethouders IJMUIDER COURANT Geen verhoging jer Wethouderssalarissen a kwam gistermiddag twee uur De - het behandelen van een „ge tij*» v0°„,ia van 14 punten met daarop »nit' ja? behandeling der begrotingen; volgend oe r hal£ zes, het uur der Je tif de gewone agenda over was, 'll°rh».teed aan de algemene beschou- werd Efaaraan niet minder dan, acht ?S a«taamen' Iiestallatie van de gemeentesecretaris. links van de voorzitter is thans "E t de nieuwe secretaris, de heer tBS' Sa die met enige hartelijke woor- J. Veensn .,„nr71-,ter. burgemeester Mr bezet door j VBBStra, "~oarzitter, burgemeester Mr. "".fjkiut wordt toegesproken. Spre- M' ...te dé nieuwe functionaris geluk WW®benoeming. „V bent gekomen uit van. een'der meest agrarische zeide de voorzitter. Het bete- «nffetwiifeld een grote overgang naar :<en «orite waar de omstandigheden zo (^Qrs zijn, maar spreker twijfelt er heel anae wennen en dan zal l» +n mnvlrnn be'koring""niet ontgaan, te werken ,1 gemeente. Spreker wenst de heer .7™ een gelukkige toekomst, n heer Veenstra dankt de voorzitter "e de vriendelijke woorden. Velsen is .11e opzichten een mooie gemeente. Het 11 SE de Velsenaren een eer zijn in ff&ente te werken aan alles wat de Slkse taak oplevert. Zoveel te meer A,t ziin voor de gemeentesecretaris. M,f de woorden „Ik zal mijn best doen» goot de heer Veenstra. Jaarwedden wethouders. Het voorstel te besluiten Gedeputeerde ctaten als de mening van de Raad kenbaar »l«i dat de aar wedden der wethou- '"met ingang van 1 Januari 1947 dienen Korten vastgesteld op 3600 zonder toe- g van een korting wegens pensioens- :r(mie wordt bestreden door de heren Somburg (A.R.), A. ten Broeke Si en Nu ij ens (K.V.P.) en verde. ,d oor de heer B. V er beek (P.v.d.A.), &E wethouder V a n E ij k e n ujteen- toe het college' tot het voorstel geko- „„is Ook de Voorzitter zet zijn Sandpunt uiteen. Ter vergelijking noemt i. Voorzitter enige salarissen op in andere «aten: Hilversum (80.000 inw.), kort Beleden vastgesteld op 4200, netto ,0.5357 Alkmaar (36000 inw.) ƒ2400, fundsm 4(1527 inw. 2300, met tijdelijke toelage van f 100, Amersfoort 52510 inw., f3500 met 10 procent aftrek enz. Het voorstel van'B. en W. wordt verwor- ntn met 12 stemmen voor, 13 tegen en 4 Sthoudingen ,'de wethouders). Een voorstel Homburg c.s. (aeen 10 procent aftrek) wordt met 25 stemm.en voor en 4 onthoudingen aangenomen. Beepkensteijn wordt hersteld. Het voorstel, het landgoed Beeckensteijn ïodanig te herstellen, dat het tegen onder gang wordt behoed, wordt in eerste instan- 'ie met klem bestreden. Wat is er voor een direct belang voor de gemeente in dit her stel? vraagt de heer R.,Verbeek (P.v.d. A.) Ook de heren StrijboschenMaas (beiden K.V.P.) spreken zich uit tegen het herstel, dat 23.000 zal kosten (echter niet ten laste der gemeente) en waarvan de eigenaars ƒ5000 betalen. Wethouder Visser verdedigt het voor stel, We moeten voor ogen houden, aldus r, dat er vroeger heel waf historische ^en in de gemeente zijn geweest, ^Zegepralend Kennemerland" laat sdit dui delijk zien. Stedebouwkundigen, die enige tijd geleden de gemeente bezochten, waren het er eenparig over eens, dat „Beecken steijn" behouden moet blijven. Na de verdediging van de wethouder wordt het voorstel zonder stemming aange nomen. Ook de overige agendapunten gaan er glad door en nadat de heer D. de Wilde, onderwijzer aan de Ir. L. P. Krijgerschool met 15 stemmen (14 werden uitgebracht op de heer J. C. Kreugel te Zuilen) werd benoemd tot hoofd der school en de heren C. M, Tuntler adj.-inspecteur voor de Scheepvaart alhier en J. C. Pronk, reder al hier waren benoemd tot lid wan de Com missie van Toezicht op de' Visserij school n we beginnen met de Algemene Beschouwingen. die geopend worden door de heer R. Ver beek (P.v.d'.A.), die er op wijst, dat door de gewijzigde omstandigheden een verge lijking met 1940 moeilijk is.' We zitten 'bo vendien,met dè armlastigheid. Hij wijst op de moeilijke positie der gemeente met haar tekort van ruim acht ton. Spreker dringt aan op uitvoering der bouwwerken op grond van het financiële plan voor 1947. Van het staatje der schulden is de heer Verbeek wat geschrokken. Mag men éen bedrag aan schuld per hoofd der bevolking als maatstaf aandenken? Spreker meent, dat hieruit verkeerde conclusies getrokken kunnen worden. Als er een balans was, zouden we wel tot minder gunstige conclu-/ sies kunnen komen. Een zeer voorzichtig financieel beheer zal in de toekomst ge voerd moeten worden. De heer Homburg A.R.) vergelijkt de toestand van thans met die van 1939 en ty peert dit met de woorden van de Prediker: iiEr is niets nieuws onder de zon". Veel is er te wensen, veel is er, dat ons mét zorg vervult. Spreker herinnert aan de moeilijke oorlogsjaren, maar zeide hij, we moeten nu het oog houden op de toekomst. Hij be treurt het dat O.ud-IJmuiden als wooncen- nim vervalt en hoopt, dat die woningen, die nog bewoonbaar te maken zijn, worden opgeknapt. In Velsen-Noord zijn we op de goede weg, maar in IJmuiden loopt het nog niet vlot. Uitvoerig bespreekt de heer Hom burg de algemene economische toestand en jvijst op de ongunstige toestand op het ge bied van het.onderwijs. Vooral het kleuter onderwijs is danig-in-»de knel geraakt. Ook de politieke toestand brengt de heer Hom burg ter sprake. „De eerste vergadering van Velsens raad vormde een zwarte blad- jae in de geschiedenis van deze raad." De heer F. J. A, S t r ij b o s c h (K.V.P.) de gang van zaken in, de eerste o gadenngen van de raad en voorziet, dat sn Jt" iGen ,nutt'Se samenwerking geen '.0Qj kari ZlJn. De verhouding dreigt ons 25 Ve' er uiteen te drijven. Hij heeft kenf Voor hetgeen t door Sociale Za- tair. °?r de "oorlogsslachtoffers is gedaan, Wwrtf ec, er' dat niet meer gedaan Bii H°°r evacués in Wijk aan-Zee. e aai1 vullingen en bevorderingen van» gemeentepersoneel wil de heer Strij- bosch, dat meer naar nuttigheid en be kwaamheid wordt gezien.-Hij verwacht van het College maatregelen om de zedelijke gevaren van het strandbezoek tegen te gaan. De heer Den Hollander (C.P.) heeft ernstie critiek op de regering, die ons onze autonomie heeft ontnomen. De wijze, waarop de begroting is opge maakt en het geld is uitgegeven geeft een inzicht van de politieke gesteldheid van het Collége. Dit heeft moeten strijden voor verschillende verbeteringen, als openbare leeszaal, avond-ULO, gratis schoolzwem men, melkverstrekking, school-autobus enz. Hij betreurt het dat de aanstelling van een cultureel ambtenaar door de regering niet is goedgekeurd en bepleit het nemen van maatregelen voor huisvesting van ouden van dagen buiten gestichtsvorm en verheugt zich er over, dat er spoedig een einde komt aan het vorderingsrecht van de burgemeester. De heer A. ten Broeke (C.H.) houdt een uitvoerige beschouwing over de Chris telijk Historische beginselen. Over de sa menstelling van het College van B. en W. sprekende, meent hij dat de macht werd gebruikt om een college samen te stellen, dat in geen enkele verhouding staat tot de samenstelling van de gemeenteraad. Spre kers partij j met 17 proc. der stemmen, be schikt over geen enkele zetel, de Commu. nisten met 24 proc. der stemm.en hebben 50 proc. der zetels. Verder bespi'eekt de heer Ten Broeke de secretarisbenoeming. Een ambtenaar werd de' dupe van de kloof tussen de burgemeester en de meerderheid van de raad. Desondanks is de benoemde secretaris ons volkomen welkom, zegt de heer Ten Broeke. Tenslotte een open vraag: Is het waar vraagt spreker, dat het schoonmaakperso neel op zeer korte termijn is ontslagen en vervangen door ander personeel en wel uit de communistische partij? Dit gerucht ver ontrust velen in de gemeente. Dé heer H. d e B o e r (P.v.d.A.) zeide na een algemene politieke beschouwing, dat de noodlijdendheid der gemeente zijn_ fractie er niet van zal weei'houden een politiek op cultureel en sociaal gebied te voeren in overeenstemming metde politieke begin selen. Er wordt een hoop gewekt in een gunstige wending en met belangstelling zien we het rapport van de commissie-Oud tegemoet. Hij verdedigt de politiek der re gering. We zijn nu een arm en leeggepompt land en' desondanks weet de regering maat regelen te nemen die voor. de minst-draag- krachtigen verlichting brengen. Over de vordering van woonruimte sprekend meent de heer De Boer, dat er naast de officiële commissie van advies een commissie be staat, waarin ambtenaren werken. Ook tot de voorzitter wil de heer De. Boer iets zeg gen. Het heeft hem getroffen, dat de voor zitter helaas dikwijls bepaalde raadsleden op een enigszins arrogante wijze behandelt. Spreker vraagt dan hoe de functie van „chef vah het kabinet van de Burgemees ter" beschouwd moet worden. Is dit een privé-functie en wordt die door de burge meester betaald? Ten slotte hoopt spreker „dat.we met elkaar de kracht mogen Vin den die voor de gemeente de beste gevol gen heeft". De heer C. P. J. Maas (K.V.P.) heeft van de P.v.d.A. geluiden gehoord, die wel dadig aandoen. Hij bewondert de zuivére betogen vah de heren Verbeek en De Boei en constateert, dat het verbond tussen P.v.d.A. en communisten een monsterver bond is. Er is gesproken over gebrek aan samenwerking, maar „wij voor ons zullen hierachter, een punt zetten". Het kan niet in het belang van de gemeente zijn, als er geen samenwerking is. Ook de heer Maas komt terug op de wethoudersbenoeming. Het denkbeeld van de P;V.d.A. was voor sprekers fractie volkomen onaanvaardbaar. _en keur van kleuren en dessins. lükD£ KLERKsZWj Massa-bezoek aan <le Velser Papierfabriek In aansluiting aan het bezoek van scho lieren aan Van Gelder, dat bij andere scholen eveneens belangstelling heeft op gewekt, zal hedenmiddag wederom een dergelijke bezichtiging van het papierbe- drij'f plaats hebben, nu echter van de hoogste klassen van bijna alle lagere scho len in IJmuiden en Beverwijk, die onder leiding van de hoofdonderwijzers en enige onderwijzers (essen) naar 'het 'bedrijf zul len gaan. K.N.S.M.-DIENST TUSSEN NEW YORK EN VENEZUELA. De K.N.S.M, heeft medegedeeld, dat het nieuwe 3800 ton metende motorschip „Agamemnon" op 19 Juli uit New York zal vertrekken ter opening van de Cara- ibische dienst der maatschappij op Haïti, Curagao en Venezuela. De „Agamemnon" zal wekelijks uit New York vertrekken. HOE ANDERE VOLKEN DE ZEEËN BEVAREN Hij brengt hulde aan de heer Nijssen. Een pionier in de beweging wilde de K.V.f5. niet zo maar aan de dijk zetten. Ook de gang van zaken bij de secretaris-benoe ming had sprekers instemming niet. En ten slotte hekelde spreken het feit, dat wethou der Van Efjken een portret van Stalin in zijn kamer heeft. De heer D. Verbaan (P.v.d.A.) is ge troffen door de woorden van de heer Ten Broeke, die met een geloofsbelijdenis naar voren is gekomen en verkondigd heeft, dat de P.v.d.A. een onchristelijke partij is. De P.v.d.A. is een socialistische partij en daar naast democratisch. Voor ons is verankerd het beginsel: er bestaat geen democratie zonder socialisme en er is geen socialisme denkbaar zonder democratie. Spreker wijst dan op Indië. De Christelijke partijen met hun Christelijke beginselen zouden een juichkreet aanheffen als de troepen van generaal Spoor zouden opmarcheren. Tot de voorzitter zegt spreker, dat er woorden gesproken zijn die noch voor deze, noch vooi- spreker aangenaam zijn. Als het de voorzitter inderdaad ernst is, met de ver schillende partijen samen te werken in het belang van de gemeente, wil hij hem gaarne de hand reiken. De P.v.d.A. stelt .er prijs op met elke fractie en elk lid in vrede te leven, maar dan moet ook blijken, dat men de zaak zuiver ziet. Tenslotte bespreekt de lieer Verbaan de toestand in het visserijbedrijf, waarover hij optimistische geluiden laat horen- Na de replieken schorst de 'voorzitter om half zes de vergadering. Het college antwoordt. Om half acht heropent de voorzitter de vergadering om allereerst zelf de sprekers te beantwoorden. Hij ris verheugd over de wijze, waarop, de discussies zijn gevoerd. Hij heeft veelal met instemming geluisterd en meerit, dat de algemene beschouwin gen op een hoog peil stonden. De rede van de heer Verbeek was doordacht en door werkt. Hij is het er mee eens, dat elke duibbele bewoning een stuk' ellende meel is. De heren Homburg en Maas hebben ge lijk, .dat de raadsstukken laat komen. Spre ker zegt toe, dat' er verandering in zal ko men. Over de oorlogsschade sprekende, geeft de voorzitter de verzekering, dat op dit gebied al. het mogelijke is gedaan. De moeilijkheden van. jonggehuwden bij hun huisvesting hebben de belangstelling van 't College. Wat de opmerking van de heer De Boer betreft over de „chef de cabinet zegt spreker, dat 'kabinetzaken door een referendaris worden behandeld. Deze titel heeft de heer' Suwerink na de bevrijding teruggekregen. De voorzitter accepteert gaarne de toegestoken, hand van de heer Verbaan, wiens redevoering over de vis serij sprekers volle instemming heeft. Wethouder Vis s er zeide in antwoord op de opmerking van de heer Homburg, dat de raad de sanering van een gedeèlte van oud-IJmuideri heeft aangenomen, dus De knalpot heeft geronkt in Lisse, de nieuwe.sintelbaan is klaar en de eerste rondjes zijn gedraaid. Het was nog niet helemaal echt, maar't leek er beangstigend veel op. ook de heer Homburg accepteerde dit. De visserij heeft behoefte aan terreinen en gebouwen; dit kan niet beter geschieden, dan daar. In overleg met Wederopbouw is besloten, eerst het terrein te laten goed keuren voor de 257 woningen. Klachten, dat er niet voldoende wordt gebouwd, hoort men in het gehele land. De heer Den Hollander moet er om den ken, bij de ouden van dagen niet te hoge verwachtingen te wekken. Wat de heer Ten Broeke over de P. v. d. A. heeft ge zegd is onjuist. Spreker ve&vacht, dat deze di.t terug zal nemen. Wat de hulp aan de grote bedrijven betreft meent spreker, dat de Hoogovens zich wel zelf kunnen redden. Wethouder Van LeOsen maakt .de opmerking, dat de gemeente armer is dan de schuldenlast aangeeft. Over het besluit van de raad .tot het aanstellen van een cultureel ambtenaar worden nog steeds besprekingen gevoerd tussen Gedeputeer de Staten en Den Haag. Als de gemeente deze ambtenaar niet krijgt, zal op andere wijze een voorziening getroffen moeten worden. Spreker sluit zich met warmte aan bij wat de heer Strij'bosch heeft gezegd over de jonggehuwden. Het gaat niet aan, van de jeugd te verlangen aan gestelde eisen te voldoen en tegelijkertijd een normaal leven te telden. We moeten bedenken, wat het betekent voor ons volk, dat een huwe lijk voor velen niet mogelijk is. Hij bestrijdt de mening van de heer Ten Broeke over de benoeming van de gemeen te-secretaris. Het was 'gepn partijbenoe- minig; men heeft de candidaat van de heer Ten Broeke niet gekozen, omdat men deze niet bekwaam genoeg achtte. Wethouder Kruisman zal zich er van onthouden, in te gaan op wat gezegd is over de politiek. Hij spreekt eerst over de salarispositie, van het gemeentepersoneel. Het heeft hem getroffen dat de Katholieke en Christelijke" vakbonden niet aan het georganiseerd overleg meedoen omdat de E.V.C, daarin^vertegenwoordigd is. Spreker betreurt dat de 10 proc. loons verhoging nog niet tot stand gekomen is. Er is gesproken over mutaties bij de schoonmaak; dit is gebeurd door het hoofd van de dienst. Er kwamen klachten en het bleek nodig, dat er verandering aange bracht diende te worden. Thans heeft geen enkel schoolhoofd meer te klagen over het schoonhouden der lokalêi#Wat het benoe men van communisten betreft, 'het college gaat van het standpunt uit, dat de juiste man op de juiste plaats dient te komen. Spreker weet van een benoeming van com munisten niets af. De heer De Boer heeft ov8r de huisves ting gesproken; spreker zou gaarne wil len, dat een dergénen die critiek leveren in de commissie zitting neemt. Ook de heer Kruisman is er van overtuigd, dat dubbele bewoning ongewenst is, maar het kan niet voorkomen worden. Wethouder Van Èyken begint eerst te spreken over de critiek op het feit, dat op zijn kamer een portret van Stalin hangt. Hij meent dat de persoon van Stali/n en zijn volle getoond hebben onze vrienden te zijn. De eerste critiek .kwam van de burgemeester, die dit op een irriterende wijze .deed. Nadat er veel „spul" over ge weest is, heeft spreker het portret weg gehaald. De heer Ten Broeke kan gerust zijn; het aantal communisten in de bedoelde functie is zeer gering. Na de reorganisatie is ge bleken, dat de lokalen nu goed schoon ge houden worden. Dan komt de heer Van Eijken tot de wethoudersbenoeming en spreekt dan over het tekort op de begroting. Hoe is dit te kort ontstaan en hoe komen we uit de noodlij dendheiid, heeftspreker zich afge vraagd- De politie is viermaal zo duur als voor de oorlog. Het Rijk betaalt 3/4 van de kosten dat is precies zoveel als het duur der geworden is. Het politie-apparaat dat voor de oorlog 71 man telde, telt nu on geveer-140 man. Wanneer we de uitgaven bekijken, kun nen we niet zeggen, dat we uitzonderlijke' uitgaven doen. Er is maar één conclusie, namelijk dat d'e uitkering van het Rijk te laag is. De gemeente staat voor zeer ernstige problemen. We zullen zeer zeker voor grote uitgaven komen te staan, die de schul denlast zullen verzwaren. We zijn ver plicht onze uitgaven zo zuinig mogelijk te houden, maar daarnaast' mogen we onze sociale taak' niet verwaarlozen. Dan komen nog de replieken en dupli ceert het college en het is kwart over het middernachtelijk uur als de voorzitter de vergadering sluit. Hedenmiddag 2 uur voortzetting. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden is een expositie geopend, ge titeld: „Schepen uit verre landen". De conservator van het museum, dr. C. Nooteboom deelde mede, dat verschillende motieven geleid hebben tot het organi seren dezer tentoonstelling. Allereerst de strijd van de mens tegen de natuur: de strijd tegen water en wind, welke wij Nederlanders zo goed kennen en die onze belangstelling wekt voor de wijze waarop buiten Europa deze strijd' werd aangepakt. Daarnaast rechtvaardigt de schoon heid van het schip ten volle een ex positie over deze materie, waarbij tevens het avontuurlijke element een rol van betekenis speelt. Men denke slechts aan de tochten, die Ghinèse zeevaarders in de oudheid maakten en waarbij zij zelfs de Perzische Golf binnenvoeren. Verder is een tentoon stelling van het schip, dat in de ge schiedenis der mensheid zo'n belang rijke plaats inneemt bij de verspreiding van volken en culturen reeds een fac tor van buitengewone importantie. En tenslotte is het schip als zodanig een uiterst belangrijk object, waarin de .ouden een weerspiegeling van de kosmos of de tempel zagen en dat der halve als een heilig voorwerp be schouwd. In dit verband moge dan ook ge- gewezen worden op .het feit, dat te Tanimbar op de Zuid-Ooster eilan den het dorpsplein als vartuig werd gezien en dat iedere dorpsfunctionnaris zijn titel aan het schip ontleende: bijvoor beeld: kapitein, loods, enz. Wat de tentoonstelling zelf betreft: deze bestaat uit ruim 200 schepen en scheeps modellen, waarvan enkele afkomstig zijn uit andere musea, zo uit het maritiem' museum „Prins Hendrik" te Rotterdam. In de eerste zaal wordt de aandacht getrokken doör eenvoudige boomstamka no's, al dan niet van een rand voorzien. Merkwaardig is ook het vaartuig, dat uit losse delen is opgebouwd en welker delen met rotan aan elkaar zijn genaaid. Midden in de eerste zaal staat de „Co racle'5 een vaartuig zoals iri West Ierland, Wales, maar ook op de Balkan, in Tibet en in Zufd-Mongolië gebezigd is en ge bezigd wordt. Het is vervaardigd van takken van de es en de hazelaar en bespannen met de achter het midden en de Koreaanse vaar tuigen, die ovemaads gebouwd zijn. China is vertegenwoordigd inet een aan tal jonken, waarbij een vrachtvaarder, welke gehele families aan boord heeft en een ingebouwd altaar, welke zeer speciale interesse wekt. Ook het scheepje met de gewrongen achtersteven voor het bevaren der stroom versnellingen is een curiosum. Van Zuid-Oost-Nieuw-Gui.nea valt een vaartuig te bewonderen met vleugelvor- mige zeilen, verwaardigd 'uit de schut bladen van een palm. Ook wordt daarvoor wel matwerk gebezigd. Micronesië is ver tegenwoordigdmet prauwen en Polynesië met dubbelbeten. Het model van het jacht van de Sultan van Riouw is wel een der meest bezienswaardige objecten. Ook de oude galeien met twee rijen rie men, waarmee zeerovers de vorige eeuw in Indië opereerden ontbreken niet. Een boomstamkano van 20 meter lang geeft een denkbeeld van de scheepsbouw- kunde van Borneo en Sumatra. Vermeldenswaardig is ook nog een ri tueelschip uit Zuid-West-Nieuw-Guinea, dat 'bij godsdienstige plechtigheden op de schouders werd gedragen. Jubileumwedstrijden van R.K.S.V. „Velsen" huid van koe, die later vervangen werd schieden. i Bij het 25-jarig bestaan der afdeling voetbal van „Velsen" organiseert ook de lawn-tennisclub van deze vereniging jubi leum wedstrijden. Op Zaterdag 19 Juli speelt het Velser team tegen haar zuster vereniging D.E.M. uit Beverwijk op de banen in Velserbeek (aanvang 2 uur) en Zondag 20 Juli wordt de strijd aangebon den tegen R.K.A.V. uit Amsterdam op de banen van het Tennispark Brederode (aan vang 1 uur). Morig jaar werd van D.E.M. verloren met 53, zodat de Velsenaren be lust zijn op revanche. Tegen R.K.A.V. speelde „Velsen" Zondag gelijk (55), zo dat ook hier een vinnige strijd om de pnu- ten verwacht mag worden. V.S.V. houdt een ledenvergadering VSV houdt Woensdag 30 Juli a,S. een ledenvergadering in de bovenzaal van het Rex Theater, waar de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en kascommis- sie behandeld zullen worden en voorts o.a. een bestuursverkiezing zal moeten ge- door zeildoek. De Eskimokajak ontbreekt evenmin als de dubbele twee aam elkaar verbonden kano's, waarmee de Comgonegers mijlen ver de zee opgaan ter visvangst. Een scheepje van boomschors uit Noord Celebes valt daar eveneens te aanschou wen/ Bijzonder interessant is even verder het zeil vlot uit Brazilië, de zogenaamde .Jangada" met het zwaard in het midden. Voorts bevat de'tentoonstelling een ori ginele Kajak en primitieve scheepsmodel len uit' Oost Siberië. Een. bijzondere stand nemen de Japanse schepen in met de mast Kindervreugd-plannen De 'Speeltuinvereniging „Kindervreugd" gaat Zaterdag, 26 Juli met de jongste kin deren van 4 tot 8 jaar een uitstapje maken naar Groenendaal in Heemstede en Vrij dag 1 Augustus is een drietal autobus sen gecharterd voor de oudere speeltuin- bezoekers. Die dag wordt een tocht ge maakt naar Schiphol en Oud-Valkeveen. 90k „St. Caecilia" had succes Bij het Zondag te Diemen voortgezette nationale muziekconcours, is de R.K. Har monie „St. Caecilia" onder directie van de heer P. N. Joosen er in geslaagd een eerste prijs te behalen. De Caecilïanen kwamen voor de eerste maal in de hoogste afdeling voor dilettant muziekkorpsen uit n.l, de superieure-ere- aMeling. Het corps kreeg 284 punten toe gewezen. SCHEEPVAARTVERKEER TUSSEN V.S. EN EUROPA. In de eerste zes maande van 1947 .zijn door de schepen van negen landen naar schatting 205.000 passagiers vervoerd tus sen Europese 'havens en New York. Door de HollandAmerika Lijn werden met de schepen „Veendam", „Westerdam" en „Noordam" in 32 overtochten 10.000 pas sagiers vervoerd. NIEUWE VICARIS VOOR NIEUW-GUINEA. In het Missiehuis der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg werd bericht ont vangen, dat tot opvolger van Mgr. J. Aerts als vicaris-apostolicus van Ned. Nieuw- Guinea werd genoemd mgr. Jac. Grent. Mgr. J. Grent werd geboren te Wervers- hoof (N.H.) op 25 Augustus 1889. Bij de inval der Japannezen op 30 Juni 1942 werd mgr. Aerts met vijf zijner priesters en 8 broeders wreed vermoord. De hoofd- statie met alle gebouwen, kex-k, scholen, internaat en werkplaatsen werden met de grond gelijk gemaakt. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 46) Wat' een macht oefent geld toch uit. Ge lukkig vergat ik geen ogenblik, dat ik maar een rol speelde en dat onherroepelijk de tijd zou' komen dat ik weer een paar be legde broodjes zou eten, en die. pasgekoch- te kleren in de kasten van Juliënborg zouden vergaan. Nooit, zo beloofde ik mij zelf, zou ik 'ook maar een speld aannemen als mijn rol als mevrouw Holms .uitgespeeld was. En tot het zover was zou ik Gösta •bewijzen dat ik zijn gelijkgerechtigde' partner was en helemaal niet gedwee en onderworpen hoefde te zijn. Waarschijnlijk lag het aan mijn elegante kleding, dat ik plotseling zo zelfbewust was,Jfer van Gösta vandaan was het ge makkelijk me tegen hem te verzetten. Ik hoefde geen koel opflitsende, blauwe ogen te ontmoeten, geen arrogante opmerkingen te pareren, kortom ik had genoeg groot heidswaanzin om te geloven, dat ik volle dig tegen hem opgewassen was.' Een blik op de klok maakte een einde aan mijn diepzinnige bespiegelingen. Om vier uur werd Mariana begraven. Ik moest, mij haasten want ik moest mijn rouwja pon met toebehoren nog kopen. Mijn keus- was ditmaal al heel vlug gemaakt. Toen ging ik naar Mariana's huis om me te.ver ified en. In de Friedhofkapel trof ik talloze van haar vrienden en bewonderaars aan,' bene vens bijna het hele personeel van het Se- miramistheater. Ik was blij, dat ik nie mand kende en met niemand hoefde pra ten. Samen met Britta" en Inga ging ik te rug naar de Olavsgatan, want het idee in rouwkleding mijn intree op Juliënborg te moeten doen stond me tegen. De zon ging onder toen ik dn een .taxi het kleine, tussen< boomgaarden gelegen dorp Hendriksdal binnenreed. Het kasteel lag verder zuidelijk op een hoogte die-.iye bereikten via een lang, met olmen om zoomde oprijlaan. De eerste aanblik stelde mé teleur, ja verschrikte me bijna. Als een sombere burcht lag het grauw gebouw mét de dicht met klimop begroeide ring muur voor me. De ophaalbrug over de brede slotgracht, de muiu* met zijn onre gelmatige kantelen deden iemand zich in de middeleeuwen wanen. Met een ruk hield de auto stil voor de bemoste trap. Een grijze bediende in bruine livrei kwam met afgemeten bewegingen n&ar buiten. gevolgd door een sierlijk persoontje in een zwarte jurk met wit schortje. „Welkom op Juliënborg, mevrouw Holms" zei de butler, met een stem die iets plechtigs had. „Ik ben Norman, en dit is Karin, uw kamenier". Ik begroette hen beide, en terwijl Nor- rpan'met de chauffeur afrekende besteeg ik met .Karin de trap. Zodra ik de drem pel van het huis overschreden had was de Middeleeuwse indruk verdwenen. Verrast bekeek ik de lichte, luchtige hall, waarvan de smalle, op het zuiden gelegen zijkant bestond uit" een geweldig, met planten en bloemen versierd venster. Glazen schuif deuren verleenden een uitzicht over een héle rij zaalachtige vertrekken. Een an dere,' wijdgeopende deur voerde naar een terras dat geheel omsloten werd door rots partijen, en waarvoor zich een geweldige, aan de horizon met beuken begrensde gras vlakte uitstrekte. Hoe weinig ik me tot nog toe ook had bezig gehouden met oude en moderne ar chitectuur, raadde ik toch intuïtief dat slechts een kunstenaar van uitzonderlijk formaat in staat was geweest van Juliën borg zo'n paradijs te maken. Het liefst was ik direct op ontdekkingsreis gegaan, maar ik liet me weerhouden door de zich be scheiden op de achtergrond houdende Ka rin. Ik wisselde een paar vriendelijke woorden met haar, en vernam dat ze pas vanochtend in dienst was genomen en slechts een paar uur voor mij gearriveerd. We bestegen de met tapijten belegde trappen en kwamen in een rij kamers die Karin me als mijn vertrekken voorstelde. Ik geloofde te dromen toen ik het boudoir betrad, met meubelen van Fins berken hout een prachtig antiek schrijfbureautje in de vensternis, en diepe, met leer be klede fauteuils.. Dan volgde de slaapkamer in de zuiverste Louis-XV stijl. Het subtiele lijnenspel van de meubels verhief zich waarlijk klassiek van .het kaneelkleurig tapijt langs de lichte', met pastelgroene zijde -beklede muren. Van de slaapkamer kwam men door een smalle deur in de badkamer. Ook hier dezelfde luxe een enorme, ovale spiegel, blinkende kranen, fonkelend kristal. Een brede trap voerde naar het in de vloer ingebouwde bad. De heldergrijze muurbekleding was bij de grond afgezet door glanzend zwarte tegels, een kleurencombinatie die met het uiter ste raffinement was gevonden en uitge werkt. Een andere deur verbond de slaap kamer met mijn kleedkamer, die uitslui tend gevuld was met spiegels en kasten. (Wordt vervolgd). Aftredend zijn de heren A. J. van Leu- sen. Van der Lugt, Kuntkes, Servaas, iStokman en Térvoort, die zich op de voorzitter de heer Van Leusen na, allen weer beschikbaar stellen. Een afscheidswoord. In het laatste, clubblad der vereniging schrijft de scheidende voorzitter een af scheidswoord, waarin hij zegt, dat hij na lang aarzelen en pogep om op de een of andere wijze toch nog voldoende tijd te vinden de 'voorzittersfunctie van VSV enigszins naar behoren te vervullen, hij tot het besluit gekomen is, het eervolle ambt neer te leggen. Het is hem zelfs on mogelijk geworden, geregeld de bestuurs vergaderingen bij te wonen. 'Het besluit is de heer'Van Leusen niet gemakkelijk gevallen en hij weet, dat er zeer velen in de club zijn, die het met hem jammer vinden, dat hij niet langer voor zitter van VSV zal zijn. In de twaa'lf jaren, waarin hij de leiding van de vereniging droeg is er veel lief en leed gedeeld; ge meenschappelijke strijd en gezamenlijke arbeid vestigen banden, die niet zo heel gemakkelijk, .verbroken kunnen worden. Hij dankt zijn medebestuursleden voor de wijze, waarop zij zijn werk in VSV ge steund hebben en richt voorts woorden van dank tot de leden van elftalcommissie en jeugdcommissie voor huri onbaat^ich- tige bereidheid, 'waar het ging om de be langen van de vereniging te dienen. Veertig Jaren metaalbewerker Het is voor de heer W. A. J. Antonisse, ondanks een langdurige'ziekte, Dinsdag een heugelijke dag geweest. Hij herdacht, dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij de firma Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken. Door deze ziekte aan huis gebonden was het de jubilaris niet mogelijk het gebrui kelijke bezoek bij de directie af te leggen, zodat namens deze de heren ir. M. van der Lee, J. Gr inw is en J. Hommes, respectie velijk bedrijfsingenieur, chef en baas van de mechanische werkplaats, de jubilaris in zijn woning aan de Wijkerstraatweg com plimenteerden. De heer Van der Lee heeft in een zeer waarderende toespraak de ju bilaris geschetst als één van de beste leden van het personeel, die als crasseur zijn vak verstond' en die.in de omgang steeds een prettig kameraad was. Spreker hoopte, dat de jubilaris in huri midden zou mogen te rugkeren om zijn wérk weer te kunnen verrichten. Als blijk van waardering voor plichtsbetrachting en ijver overhandigde ir. v. d. Lee de grote zilveren legpenning en het vererende getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, waarbij behalve de gebruikelijke enve loppe als huldeblijk der directie een tweede was gevoegd in de plaats van het vroegere gouden horloge alsmede een schriftelijke gelukwens van, de hoofddirectie. De colle ga's en personeel dér werkplaats lieten zich evenmin onbetuigd, want 's middags maakte een deputatie van hen haar op<- wachting. Op hartelijke wijze heeft de heer A. Mol namens het jubileumfonds de vriendschapsbanden in het licht gesteld en daarbij als herinnering een mooie para- pluiebak aangeboden. JAAR.IjT.JKSE bijensiiow in veenendaal. De ve ito aarde jaarlijkse bij en markt te Veenen daal, die Dinsdag werd gehouden mocht zich in een grote aanvoer en een buitengewone belang stelling van kopers en kijkers verheugen. Ter markt werden ruim 1800 volken aangevoerd en de prijzen' varieerden van f 20 tot f30 per volk. De handel was verder vrij traag. De jury kende de volgende prijzen toe: Voor beste kast met volk en bouw: 1. Rademaker, Soestdijk; 2. De Grijze, Soest. Beste ronde korf met volk en bouw: 1. Brullman, Baarn; 2. Van Doorn, Veenendaal: 3. Kooiman, Dreumel; 4. Btulleman, Nijkerk; 5. Van der Linden, zuy- lichem. Beste boogkorf met volk en bouw: 1. De Rid der, Eist, Utrecht. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 16 JULI. Bioscopen: als Dinsdag. Oranjerie Velserbeek 2-5 uur: Tentooa» stelling Wederqpbouitf,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3