IJmuider Courant Onjuiste berichtgeving uit Indië schept sfeer van grote onrust Niet alle Nederlandse voorstellen afgewezen Vredesconferentie voor Japan waarschijnlijk in September Handelsbesprekingen tussen Rusland en Engeland vorderen Regering meldt militair succes Herziene dienstplichtwet zal waarschijnlijk Januari in werking treden voor Vacantiegangers No. 18685 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en Bur6aU*'t,atie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054, Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. DruSWril Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNBMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 17 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 81 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 Giro rekening 273107 ten nahie van Haarlems Dagblad, Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Uitvaardiging van het bevel tot staking Jervijandelijkheden door Djokja geweigerd nu ontwikkelingen in Indonesië hebben opnieuw tot een zeer gespannen' situatie 'ge- üid waarvan de details door een verwarde berichtgeving die gedeeltelijk ook nog «foist is gebleken moeilijk te overzien zijn. De laatste berichten hebben echter dnidelük gemaakt dat de. republikeinse regering de uitgewerkte voorstellen van de vaderlanders» waarmede vice-premier Setiadjit gisteren naar Djokja vloog, niet heeft mivaard en één daarvan, namelijk de eis tot onmiddellijke uitvaardiging van een hpvel tot staking der vijandelijkheden, uitdrukkelijk heeft geweigerd. Deze weigering Sistte op de overweging, dat zulk een bevel ook van Nederlandse zijde moest wor den uitgevaardigd. Ten aanzien van de andere voorstellen, die de gezamenlijke gen darmerie betroffen, werd om uitstel verzocht, dat door dr. van Mook niet werd toege- laan Sjarifoeddin heeft in een radiorede daarna een uiteenzetting van deze ont- S ikkclmff gegeven, waarin hij zeide dat de Nederlanders de vreedzame weg lijken te Hen verlaten. Hij commentarieerde de republikeinse weigering met de opmerking, L de republikeinse regering „alles, wat hiervan het gevolg kan zijn, ónder hef oog ,iet doch van mening is dat zij in deze kwestie gelijk heeft". „Wij hebben de vrede lief' doch alleen een rechtvaardige vrede", aldus Sjarifoeddin. In de berichten over ra(ii0rede werd door Aneta en andere persbureaux gewag gemaakt van het feit, Djokja allé Nederlandse voorstellen zou hebben afgewezen. Deze verkeerde inter- ïetatie verwekte een storm van onrust en deed het uitbreken van vijandelijkheden mveriniidelijk schijnen. Sjarifoeddin heeft later, in verband met dit misverstand, te kennen gegeven dat hij heden een nieuwe uiteenzetting voor de radio zal geven „om liet misverstand uit de wereld te helpen". Ofschoon de toestand critiek.en zelfs ernstig kan worden genoemd, i? er geen reden om de opgewonden persberichten, die heden morgen de wereld yerden ingezonden over „ommekeer in het Indonesische stand- mint" en „zeker uitbreken van vijandelijkheden" serieus te nemen. Men dient de juiste tekst van Sjarifocddins rede af te wachten om te ryeten, weike waarde moet worden gehecht aan de pessimistische klanken uit Batavia. Intussen is de tekst van deze rede nog niet in ons bezit. Gang van zaken Uit alle berichten blijkt, dat de voor alen die dr. Van Mook aan vice-premier Setiadjit meegaf, een ultimatief karakter hadden en inwilliging van eisen voor een aangegeven tijdstip vroegen. Toen na de nachtelijke kabinetszit'ting te Djokja de beslissing over de voorstellen die zowel de gendarmerie als de staking der ge vechten behelsden nog niet gevallen was, is Setiadjit opnieuw naar Batavia getogen.om uitstel. Hij nam bovendien de boodschap mece, dat»het bevel tot staking der/' vijandelijkheden door het republi keins. kabinet niet zou worden uitgevaar digd, indien de Nederlanders niet tegelij kertijd zelf een. eensluidend bevel zouden doen uitgaan. Dr. Van Mook weigerde het tstel, 'Setiadjit telefoneerde naar Djokja i adviseerde zijn regeringsgenoten de Nederlandse voorstellen onverwijld te aanvaarden! Dr. Gani weigerde dit, daar het tijdsbestek te kort was. Daarop hield 7jjn radiorede, die aldus werd Berd, dat de republikeinen alle voorsteilen van de hand hadden gewezen, dus ook de reeds eerder overeengekomen vorming van een interim-regering. Dit werd later gerectificeerd, en als een mis verstand aangeduid. Hpt wachten is thans op de nieuwe rede van Sjarifoeddin en op het resultaat van een nieuw onderhoud tussen dr."Van Mook en de republikeinse vice-minister van Buitenlandse Zaken, dr.- Tamzil, die reeds naar Djokja is met een verslag van deze bespreking. Laatste ontwikkeling Intussen heeft Sjarifoeddin aan corres pondenten medegedeeld, dat de republi- regering tijdens haar nachtelijke lering gereedgekomen is niet haar antwoorden' op de voorstellen van de Ne derlanders. Deze zouden .heden n^ar Ba tavia worden doorgezonden. Overde in- houd is niets bekend dan het feit, dat ten aanzien van de gendarmerie het oude re publikeinse standpunt gedeeltelijk is ge handhaafd. Uit deze mededelingen zou men moeten opmaken, .dat de republikeinse regering gevolg heeft,gegeven aan het Nederlandse ultimatum en haar antwoord met de meeste spoed heeftgeformuleerd. Het is niet duidelijk of' de formulering voor of na de aankomst van Tamzil in Pjokja werd opgesteld. Dit is in zoverre van be lang, daar Tamzil de laatste mening van or. Van Mook bij zich had, waarmede men ffl Djokja wellicht nog rekening zou heb ben kunnen houden. Hedenavond omstreeks achttien uur de de gemeenschappelijke gendarmerie en staking van de vijandelijkheden in Batavia verwacht. Hedenmiddag is een speciaal Nederlands vliegtuig uit Batavia naar Djokja vertrokken om -de republikeinse autoriteiten, die het antwoord zullen over brengen, af te halen. Inmiddels seint Ane- ta's speciale correspondent uit Djokja, dat Sjarifoeddin hem heeft medegedeeld, „dat hij wachtte op de reacties uit |5atavia, welke heden om twaalf uur nog niet bin nen waren. Het republikeinse kabinet is hedenmorgen tot twaalf uur bijeen ge weest, waarna het behoudens eerder be richt tot morgen uiteenging. Soekarno heeft onderwijl besprekingen met de mili taire leiders gevoerd. Badpakken voor schoolkinderen De bedrijfsorganisatie „Openbare bad en zweminrichtingen" is -er, met mede- wèrkmg van het Bureau voor de licha melijke opvoeding en de sport in ge slaagd te bewerkstelligen, dat ten be hoeve van het .schoolzwemmen aan de inirchtingen, die daartoe gelegenheid geven, zwemkleding zal worden verstrekt. Het Rijksbureau voor Textiel heeft ver gunning verleend om in beperkte mate zwemkleding aan te maken. Voor de .aan maak van een eerste kwantum yan 5000 badpakken,of badbroekjes voor jongens en 3000 badpakken voor meisjes is te Vrie- zenveen een firma bereid gevonden. De kinderbadpakken zullen worden geleverd agn de daarvoor in aanmerking komende inrichtingen. Aan de hand van de door de rijksconsulenten voor het schoolzwemmen verstrekte cijfers betreffende het gemid delde aantal verstrekte schoolbaden per dag, |s door de bedrijfsorganisatie een ver delingsschema opgesteld. Met het genoem de kwantum zal onmogelijk de gehele be hoefte gedekt kunnen worden. Indien voor deze badpakken voldoende belangstelling -bestaat, zal de bedrijfsorganisatie pogin gen in het werk stellen, dat een tweede kwantum zal worden verstrekt. Marshall wenst emigratie van D.P.'s naar Amerika De minister van Buitenlandse Zaken der V.S., George-Marshall, heeft tegenover de subcommissie voor de immigratie van het Huis van Afgevaardigden yerklaard, dat de wrijving 'tussen de Sovjet-Unie en de V.S. over de honderdduizenden verplaatste personen in Duitsland en Oostenrijk zal blijven bestaan, zo lang deze mensen zich daar bevinden. Hijdrong er bij het Congres op aan, wetgevende maatregelen goed te keuren, waardoor het mogelijk zou worden, dat honderdduizend verplaatste personen per jaar (in de komende vier jaar) emigïeren naar de Verenigde Staten. Maar België zendt ze retour. Naar van de zijde van het Belgische ministerie van Brandstof en" Energie wordt medegedeeld, hebben verplaatste perso nen, die in de Belgische mijnen te wenk waren gesteld, zich niet kunnen aanpassen. Verscheidene onder hen hadden een con tract als mijnwerker getekend in de hoop in België een ander beroep te 'kunnen uit oefenen. Een eerste transport van 200 verplaatste personen, die weigerden in de mijnen te werken, is reeds naar Duitsland teruggevoerd. Zaterdag zullener opnieuw 200 op transport worden gesteld. Tussen politieke delinquenten uit het kamp Rhijnauwen bij Utrecht, die te werk gesteld zijn in Eist bij Rhenen ontstond enenigheid, Toen een bewaker een waarschuwingsschot gaf, ketste de kogel tegen een muur en trof een 44- jarige gedetineerde die op slag gfdood werd. Schiphol, onze nationale luchthavenmet zijn aparte sfeer van moderne romantiek, trekt steeds meer pezoekers. Een groepje schoolkinderen uit Marken in stille he- wondering vóór een Constellation. Elf landen zullen in Washington of San Francisco bijeenkomen De Verenigde Staten hebben de landen, die deel uitmaken van de Commissie voor bet Verre Oosten, uitgenodigd voor een conferentie teneinde te komen tot opstel ling yan een Vredesverdrag voor Japan. 'Oorspronkelijk was in de uitnodiging de datum van 19 Augustus voorgesteld, doch' later heeft de regering van de Verenigde Staten de Britse bezwaren tegen, deze da tum aanvaard en waarschijnlijk zal de con ferentie tot September worden verscho ven,. Engeland had bezwaar, omdat op 22 Augustus een vergadering van het Britse Gemenebest zal worden gehouden, die zich speciaal met Japan zal bezig houden. De conferentie in September zal een voorlopige bijeenkomst zijn, gewijd aan de technische zijde van de opstelling van het vredesverdrag. Men verwacht, dat met de voltooiïhg verscheidene'maanden' gemoeid zijn. De volgende landen zijn lid van de eom- missie voor het Verre Oosten: Australië, Canada, China, Frankrijk, Voor-Indië, Ne derland, Nieuw-Zeeland, Philippijnen, En geland, Sovjet-Unie en Amerika. Men verwacht niet, cFat 'het vredesver drag met Japan veel moeilijkheden zal op- het republikeinse antwoord op de ^eren. In Potsdam werden de Japanse xt-.t. tfrpri7pn rportc tracfcrocreil/H or, j+o tnroofio nieuwe Nederlandse voorstellen betreffen- Nog geen verklaring over het Duitse industrie-peil De verwa'chte verklaring over.de Brits-' ™iei-ikaanse overeenkomst betreffende verhogmg van het peil der Duitse staal- ■Mustne, welke vandaaghad moeten af komen, is, ingevolge een gisteravond ge- omen besluit, voor onbepaalde tijd uit gesteld, De Britse autoriteiten in Berlijn hebben een, korte mededeling gezegd: „Men "'Mat in de loop van deze week'een JP over het peil van de industrie ou Runnen worden gedaan, doch ongeluk kig wijze zijn de besprekingen omtrent punten nog niet 'geëindigd. Een nit-nl ij e of verklaring ter zake zal' w moeten worden totdat over alle nffn..°,vereenstGnuning is bereikt". daiiT/ ,lu!in:gen voegden er aan toe, 2ppr UJstel n'ek te wijten was aan „iets den ttl? aS Qf Principieels". Zij weiger - aaer te bevestigen óf te ontkennen, avpi- if VGrscb^ van mening was gerezen sp t^tuele socialisatie van de Duit- 6e industrie, De Amerikaanse lening slinkt f#"iÜn beden gepubliceerd rapport van ciën Ru-i i aarise ministerie van Finan- bedi-fltf ingeland wederom een üonJh tOO.000-000 dolla'ryhèeft opge- Amerikaanse lening, de lPtliLge?eel heeft Engeland thans van dollar oi V, bedrage van 3.750.000.000 opgenomen g Van 2'300-000-000 dollar- grenzen reeds vastgesteld en de kwestie van de herstelbetalingen zal niet moeilijk zijn, zegt U. P. Generaal MacArthur schat dat Rusland, China,, en de andere geïnteresseerde lan- In Rotterdam is uitAm.erika aangekomen het weer schipCirrus" dat voor Neder lands-Belgische rekening op de Atlantische Oceaan zal worden gestationneerd om meteorologische waarnemingen te doen teh behoeve van de luchtvaart en het scheeps verkeer. den reeds ter waarde van 40 millioen dol lar hebben ontvangen, waarbij inbegre pen de Japanse eigendommen, welke Rus land uit Mandsjoerije en Korea 'heeft ver wijderd. Commandant van de posthuum geridderd Java'' De Koningin heeft de Militaire Willems orde 4de klasse toegekend aan wijlen de kapitein ter zee P. B. M. van Straelen,op grond van daden van moed, beleid trouw als commandant van Hr. Ms. lichte kruiser „Java", tijdens de slag in de Java- zee.' Tegenover Pen overmachtige vijand .beheerste hij door zijn bezielende leiding 'het moreel aan boord met als resultaat, dat tot tweemaal een vijandelijke jager- aaravaï kon worden afgeslagen. Tenslotte toonde hij zich een waardig commandant, door bij de ondergang' van de „Java" als laatste het schip te verlaten. STALIN REDDE DE SITUATIE Toen dc Russisch-Engelse handelsbesprekingen, die te Moskou worden gevoerd, aan een zijden draad hingen en de Engelse delegatieleider Wilson reeds telegrafisch aan Loftden had voorgesteld de besprekingen af te breken, kwamen plotseling nieuwe instructies van het Kremlin voor de Russische onderhandelaar Miltoyan. Stalin had persoonlijk ingegrepen en door wijziging van de Russische standpunten een zeker lijkende mislukking voorkomen. Thans gaan de onderhandelingen voort en in Londen heeft, men volgens Ü.P. het volste vertrouwen, dat nog #eze week een overeenkomst zal worden bereikt. Daar' Wilson reeds eerder had verklaard dat de onderhandelingen afgelopen Dins dag zouden worden afgebroken, wanneer voor die dag geen overeenstemming zou zijn bereikt, is het voortduren der bespre kingen een teken van nieuwe mogelijk heden. Gistten werd de stap, die Stalin gedaan had in het belang van een over eenstemming, bekend in Londen, waar di plomatieke kringen zich zeer optimistisch toonden. Officieel is oyer de resultaten der conferentie nog weinig bekend, doch uit mededelingen van regeringszijde valt op te maken, dat de nieuwe instructies van Stalin een gehele ommekeer in de Russi sche houding hebben teweeggebracht. Harold Wilson zal ten minste nog ver scheidene dagen ih Moskou blijven en zijn pogingen voortzetten om overeenstem ming te bereiken. Een en ander werd door de Britse dele gatie in Moskou medegedeeld. Men zeide er echter bij dat Wilson's technische ad- Saarbriicken heeft heimwee Een delegatie, waarin alle partijen van het gebied, van Saarbriicken, met uitzon dering van de communisten, vertegenwoor digd zijn, heeft generaal Kóening,- de op perbevelhebber van de Franse bezettings?' zone van Duitsland, verzocht om weder- inlijving van. Saarbriicken bij het Saarge- bied. Saarbriicken werd onlangs van de rest van het Saargebied afgescheiden en" bij het Rijnland en. de'Palts gevoegd. Franse interesse voor Benelux De Frans-Belgische parlementsgroep heeft besloten einde November drie stu diedagen, te Bmssel te houden, tijdens welke de economische betrekkingen tus sen'Frankrijk en Nederland aan een on derzoek zullen worden onderwonpen. Bij die gelegenheid zullen de economische be trekkingen tussen Frankrijk enerzijds en de Benelux anderzijds eveneens een on derwerp van besprekingen uitmaken. viseurs heden Moskou zullen verlaten. Men neemt aan d^t dit betekent dat de onderhandelingen thans in het laatste stadium zijn. Betrouwbare bronnen in Londen delen mede, dat Mikoyari voorlopig heeft toege stemd in een overeenkomst waardoor Rus land GrQot-Brïttannië zou voorzien van een millioen. ton graan in het eerste jaar van een graan-overeenkomst, welke vier jaar van kracht is. Ook Amsterdam gaat Czaar Peter herdenken Het bezoek van Czaar Peter de Grote aan ons land in 1697 zal ook te Amsterdam feestelijk worden herdacht en wel tussen 25 Augustus en 26 September. Men ver bindt de naam van Czaar Peter gewoonlijk vooral met Zaandam, waar hij zijn ge ruchtmakend incognito-verblijf in ons land begon. Toch heeft hij eigenlijk veel langer (van Augustus 1697 tot Januari 1698) in Amsterdam doorgebracht, als.scheepstim merman werkend op de werf der Oost- Indische Compagnie. Ook is Amsterdam van oudsher het centrum geweest van de Nederlands-Russische handel en scheep vaart. Daarom heeft Amsterdam gemeend, niet bij Zaandam te mogen achterblijven en zich met Zaandam geschaard onder de auspiciën van 'het nationale ere-comité, dat zich onlangs voor deze gelegenheid ge vormd heeft. In dit nationaal erecomité hebben zit ting genomen: dr. L. J. M. Beel, minister president, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterihout, minister van Buitenlandse Zaken, $e heer V. A. Valkov, ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer M. Koesnetsov, voorzitter van de Russi sche handelsdelegatie, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, mr. W. A. J. Visser, burgemeester van 's-Gravenhage, mr. dr. J. in. 't Veld, bur gemeester van Zaandam, mr. J. P. van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Noordholland en mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Zuidholland. Hef woord is aan..... Emerson: De stijl van een mens is stem van zijn geest. Sanctiemaatregelen tegen &uus Weitzel opgeheven De 'vroegere omroeper van de AVRO, de heer A. W. Ph. Weitzel is bij beslis sing van 11 Juli 1947 .van de revisie-com missie voor de zuivering van radio-perso neel van iedere tegen hem genomen sanc tiemaatregel ontheven en mag met terug werkende kracht tot 5 Mei 1945 iedere functie bij de omroep bekleden. Op 13 No vember 1945 legde de commissie voor de zuivering van het radio-omroeppersoneel de heer Weitzel de volgende maatregelen op: niet meer voor de microfoon spreken, geen leidende functie in het omroepbe drijf bekleden en de omroep niet naar buiten vertegenwoordigen. Deze maat regelen werden opgelegd voor de tijd van. drie jaar. Na deze beslissing is de heer Weitzel aangesteld bij Herrijzend Nederland en later bij de stichting Radio Nederland, met inachtneming van de opgelegde maatrege len. In November 1946 kreeg hij een aan stelling bij de programma-administratie van de Wereldomroep. De verdedigster van de heer Weitzel, mevrouw mr. A. A. Groen—Korthof uit Amsterdam had nieuw materiaal aange voerd, waaruit blijkt, dat de heer Weitzel reeds in 1940 advies en in 1943 zelfs op dracht van de illegaliteit had ontvangen om in functie te blijven. Bovendien zou hij velerlei illegaal werk hebben verricht. DE GRIEKSE BURGEROORLOG Hoge Britse en Amerikaanse officieren nemen deel aan conferentie van verdedigingsraad Volgens de Griekse regering zijn de I internationale brigade voor de UNO zou guerilla-strijdkrachten in Noord-Grieken land door de regeringstroepen uiteengesla gen en trekken zij zich in kleine groepjes op het gebergte aan de Albanese grens te rug. Generaal Napoleon Zervas had eerder op een persconferentie in Jannina verklaard, dat er nog steeds guerilla-versterkingen uit Albanië Griekenland binnenkomen. Tevens zei hij dat verscheidene van de twintig partisanen, die gevangen zijn ge nomen geen Grieks praten en de rode ster dragen. Deze mensen, zo verklaarde de ge neraal, behoorden tot de internationale brigade. Dinsdagavond hebben voor de eerste maal buitenlanders deel genomen aan een, vergadering van de Griekse na- fcionale verdedigingsraad, toen twee hoge Amerikaanse en-twee hoge Brit- - se officieren aan de discussie over de algemene militaire situatie deelna men, Het waren de Amerikaanse ge neraal Livesay, de Amerikaanse ad miraal Sneckemberg, de Britse gene raal Rawlins en de Britse admiraal Talbot De defensieraad bestaat uit de Griekse premier, de ministers van Defensie' en de chefs van de generale staf. Over de bijeenkomst met de buitenlan ders werd geen communiqué uitgegeven. Intussen wordt uit Saloniki gemeld, dat de UNO-groep gisterenavond is terugge keerd van haar onderzoek naar de ge beurtenissen te Konitza. Het commando van het achtste Griekse legercorps heeft de groep uitgenodigd om een nieuw bezoek aan Konitza te bren gen teneindf^de '20 guerilla-strijders, die Maandag gevangen werden genomen te .kunnen verhoren. - (U.P.) a Geen Engelse troepen. Naar Aanleiding van een verklaring, welke aan de Griekse guerilla-leider Markos wordt toegeschreven en waarin wordt gezegd, dat de guerillastrijders Britse krijgsgevangenen hebben, gemaakt, heeft een woordvoerder van het Engelse ministerie v^ji Buitenlandse Zaken met nadruk verklaard, dat géén Engelse troe pen aan de gevechten tegen de guerilla's deelnemen. Voorspellingen, dat Engeland de beweer de deelneming aan de gevechten door een Meer paardevlees op een bon Op 6 Juni werd het rantsoen paarde- vlees gelijkgesteld met dat voor rund- en varkensvlees. Van 18 Juli af zal men ech ter 125 gram paardevlees zonder been op een bon voor 100 gram vlees kunnen ko- pen. EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer was met de afwerking yan haar agenda gisteren spoedig gereed. Alleeri het voorstel tot. bekrachtiging van de algemene maatregel van béstdur -inzake diens'tplichtvoorzieningen gaf nog aanlei ding tot een korte gedachtenwïsseling. Zo wenste de heer Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) uitdrukkelijk te vernemen of nu inderdaad volgens het inzicht van de mi nister de definitieve wijzigingen van de Dienstplichtwet voor 1 Januari 1948 als wet in het Staatsblad zullen komen te die er prijs op stellen de cóurant na gezonden te krijgen, worden verzocht hun tijdelijke adresverandering enige 'dagen van té voren op te geven. DE ADMINISTRATIE 'stagn. Prof. Molenaar (Vrijheid) ver nam gaarne of ook voor de jongelui van de lichting 194.8, wier keuring wat vroeger geschiedt dan anders gebruikelijk is, zal gelden, dat zij tot na hun eerste examen ingeval zij gaan studeren vrijgesteld zullen zijn. Tenslotte verklaarde de heer Brandenburg (Comm.) dat zijn frac tie tegen het ontwerp was, omdat het geen regeling betreffende, vrijstelling wegens broederdienst bevat. Dit kan nu eenmaal, niet in de gegeven omstandigheden, ant woordde minister Fiévez, die voorts Prof. Molenaar voll.edig kon geruststellen. Hij voegde er nog de mededeling aan toe dat studenten aan de Technische Hogeschool zelfs eerst na hun candidaatsexamen be hoeven op te komen. Ook op de vraag van de heer Van Voorst tot Voorst antwoordde hij bevredigend; inderdaad koestert de be windsman gegronde hoop, dat de herziene Dienstplichtwet er voor 1 Januari zal zijn. Het voorstel aangaande de Nationale Sp'aarraad kwam er met1 23-15; allepn de Regeringspartijen stemden voor. Woensdag wederom openbare vergade-, ring van de Eerste Kamer willen brengén, noemde de woordvoerder volkomen speculatief. Demetrios Maximos, de Griekse eerste minister, heeft met klem een bericht in de Prawda, volgens hetwelk geheime clausu les in de Grieks-Amerikaanse overeen komst zouden voorzien in militaire inter ventie dei- V. S. in Griekenland en het af staan van Grieks gebied voor Amerikaan se -marine- en luchtbases, tegengesproken. Amerikaanse hulp onderweg. Dwight P. Griswold, hoofd yah de Ame rikaanse missie - voor hulpverlening .aan. Griekenland, heeft voor zijn vertrek naar Griekenland enige onderdelen van de' hulpverlening toegelicht. Er is voor 7.000.000 dollar aan relief- voorraden aangekocht, die voor versche ping worden gereed gemaakt. Voor 35 mil lioen dollar aan militaire voorraden zijn op weg naar Amerikaanse havens voor vex"scheping naar Griekenland- Deze be staan uit muildieren, jeeps en trucks, voedsel voor de Griekse troepen en mu nitie. Frankrijk is ohgerusf over Clay's opdracht Misverstandsast Harrtman In Franse kringen heerst ongerustheid over de nieuwe instructies, welke gisteren door de Amerikaanse regering aan gene raal Lucius Clay, de militaire gouverneur in de Amerikaanse zóne van Duitsland, zijn gegeven. Volgens een woordvoerder van de Franse regering wil Frankrijk er over gerustgesteld worden, dat de opdracht niet wijst op een besluit om het herstel van Europa ondergeschikt te maken aan de wederopbouw van de Duitse industrie. Bidault, de Franse minister van Buiten landse Zaken, heeft aan zijn kabinet mee gedeeld, aldus verneemt Reuter, dat hij in particuliere gesprekken met zijn Engelse ambtsgenoot Bevin, uitdrukking heeft ge geven aan de bezorgdheid van de Franse regering over de wijziging van de Ame rikaanse politiek ten aanzien van Duits land. Ook vreest Frankrijk, dat de binnenkort te Washington 'te houden besprekingen tussen Engeland en de V. S. over het toe komstige niveau van de Duitse industrie zich zouden uitstrekken over een breder terrein en ook op de organisatie en het •politiek bestuur van hèfr Ruhrgebied be trekking zouden hebben. Bevih heeft Bi dault enigszins gerustgesteld en gezegd, dat de Franse regering van de resultaten der Washingtonse besprekingen op de hoogte zal .worden gehouden, aldus Reu- ter's correspondent. Duitsland moet zijn aandeel bijdragen. De Amerikaanse minister van Handel, Averell Harriman, heeft te Parijs ver klaard, dat de Amerikaanse politiek ,ten. opzichte van Duitsland niet gewijzigd is door de nieuwe richtlijnen, welke generaal Lucius Clay, de bevelhebber van de Ame rikaanse ?öne van Duitsland, ontvangen heeft. Harriman voegde er aan toe, dat er veehmisverstand heerste in Frankrijk over de bedoelingen van de Verenigde Staten en Grooè-Brittannië in Duitsland. „De Verenigde. Staten zijn niet van plan Quits- land voorrang te verlenen bij het econo misch herstel, zij willen alleen, dat Duits land zijn aandeel zal bijdragen in het eoo- nomisch herstel van Europa". WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond:' In het Noord-Oosten van hét land: warm weer met weinig bewolking. Vrijwel nergens'onweer. Meest matige Oostelijke wind. Voor het overige gedeelte van het land: vrij warm weer met meer be wolking. Hier en daar onweersbuien. Over het algemeen weinig wind. 18 Juli: Zon op 4.40 uur, onder 20.51 uur Maan op 4.21 uur, onder 21.45 uur (Nieuwe maan).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1