IJmuider Courant Misverstand vertroebelde Je verstandhouding in Batavia De notawisseling der laatste dagen thans in Den Haag gepubliceerd „Verklaring van dr. Beel werkte als koude douche" Republiek wenst een gemengde controle langs demarcatielijnen Indexcijfers van lonen en kosten levensonderhoud lil I I| A Ex-bestuursraad der provincie en ex-waarnemend burgemeester van Velsen Vliegende koffiemolens boven Londen i „roan" No. 18686 52e Jaargang ffennemerlaan 154, Tel. Redactie en "TttWll» 5487 HBarlem: Gr- Hcmtsjr. 93. A 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15954. Z.E. Spaame 12, Tel. 1271S, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 18 Juli 1947, KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Nieuwe tegenvoorstellen van de republikeinse regering thans wel duidelijk geworden, dat de critieke situatie in Indonesië voor een Bt'l!.ecl geschreven moet worden op rekening van een misverstand, dat teweeg-» groot 0 Annr twee betreurenswaardige verkeerde internretatie«c Til de eerct.f ts begrepen de républikeinse bewindsmannen de nota van Nederlandse zijde, P,aa Nederlandse eisen waren neergelegd, verkeerd: Zij veronderstelden met waarin voorstel (ioen hebben, hoewel het in wezen een ultimatum betrof. .in mdinrède van S.iarifoeddin door dp Npdprla.Tidpv« onp-pvnit. als: dien Vv.crd de radiorede van Sjarifoeddin door de Nederlanders opgevalt als ^ttende een afwijzing van alle Nederlandse voorstellen, hoewel zoals thans door b herhaling van die refde is gebleken Sjarifoeddin enkel de bedoeling had, uiting C en aan de mening van het republikeinse kabinet, dat de eis tot afkondiging van Shevel .staakt het vuren" een wederzijds bevel zou moeten zijn en diende tc wach- ',Cl f t overeenstemming over de andere geschilpunten was bereikt. De republikeinse n'ci die uit Dj°kia in Batavia arriveerden, waren zeer verwonderd over de aldaar Lnde opvatting, dat „de deur volkomen gesloten was". Zij brachten nieuwe voor enen mede, waarover de Nederlandse regering zal beslissen, aangezien zij voor dr. Mook onaanvaardbaar zün. I tussen heeft den Haag de jongste notawisselxng gepubliceerd, die wij hieronder in beknopte vorm laten volgen. 16, 19 en 21 Juli ultimatieve data Hier volgt'het door den Haag gepubli ceerde overzicht van de jongste notawisse. 11 Op 15 Juli heeft dr. van Mook aan Sjari foeddin een tweetal stukken overhandigd. In het eerste document, dat op de gen' darmerie in dit stuk „bijzondere politie" ïmd - betrekking 'heeft was in hoofdzaak een regeling neergelegd, welke ftde volgende punten kan worden samen- ^Tüe instelling van een directoraat voor binnenlandse veiligheid met een staf van Nederlanders en vertegenwoordigers van de verschillende staten en gesteld onder de interim-regering. 2 De zorg voor orde en veiligheid is in eerste instantie de taak van de politie der ^De inrichting van een bijzonder poli tiecorps in iedere staat om waar nodig bij stand te verlenen, waarbij in de Indone sische eenheden bij de-leiding en d'e-oplei ding Nederlandse bijstand wordt aanvaard en Nederlandse eenheden toegevoëgd kun nen worden, r indien en waar dit door de interim-regering noodzakelijk geoordeeld wordt, terwijl de aanwending .van deze bijzondere corpsen door het directoraat wordt geleid. 4, Uitschakeling van alle militaire for maties van de zorg voor,orde en veiligheid en het terugtrekken van deze formaties op de garnizoenen. 9 5, De vaststelling, dat de bijzondere poli tie wel is waar ter beschikking staat van de bestuursorganisaties, doch met inachtne ming van de directieven en van, het direc toraat. 6, Hangende de overneming van haar taak door de algemene en bijzondere poli tie, de instelling van een tijdelijke gemeng de politie" op de demarcatielijnen, welke eveneens onder het directoraat gesteld wordt zodra dit is opgericht. Het tweede document hield de eisen in, dat door het hoogste burgerlijke en mili taire gezag in de Republiek uiterlijk 16 Juli middernacht openlijk en uitdrukkelijk de algemene1 staking van alle vijandelijk heden wordt bevolen, waarna een volledige omschrijving volgt van alle vormen, waar in thans vijöndelijkheden plaats vinden. Uiterlijk 17 Juli zal aan de vijandige propaganda een einde gemaakt dienen te zijn en de publiciteit op het herstel en de bevordering van vertrouwen en samenwer king met de Nederlanders gericht dienen te Worden. Uiterlijk 19 Juli 18,00 uur zal met de terugtrekking van alle Republikeinse militaire organisaties tot minstens 10 km van de demarcatielijn en met de overdracht van de zorg ^oor orde en veiligheid aan de politie en een zodanige beveiliging van de bevolking, dat deze rustig in het gebied kan blijven, een feitelijk begin gemaakt dienen te zijn, terwijl'op hetzelfde tijdstip met het ■opruimen van de voorbereidingen voor ver nielingen eveneens een feitelijke aanvang dient te zijn gemaakt. Bedoelde terugtrekkingen en opruimin gen moeten uiterlijk 21 Juli voltooid zijn. Waar en zodra dit heeft plaats gevonden zal ook van Nederlandse zijde met de ver vanging van de militaire grensbezetting door een politiële bewaking en de vor ming van een gemengde politie by de de marcatielijnen een begin worden gemaakt. Dr. A. K. Gani heeft Donderdagavond geconfereerd met Walter Footë, de Ame rikaanse consul-generaal en met diens Britse collega, Mitdheson. Men neemt aan flat dit- onderhoud diende om eventuele flftrtrage te besprek-en. Dr. Gani had na melijk tevoren verklaard dat de republiek protest tegen Russische maatregelen" Naar ver-luidt, hebben de Duitse katho- bisschoppen in een brief aan de Ge hoerde Bestuursraad geprotesteerd tegen maatregelen, welke de Sovjet-Russische kïri ^egen de vrijheid der Duitse en u- '^er? 20udeft hebben genomen 7» WeT?iet in overeenstemming zouden principes d00r SeaJlieerden gehuldigde fcaMtni ^!®st^J°PPon verklaarden, dat drie eke bladen zijn verboden. Engels vliegtuig in Eoor.Indië neergestort sjai-bah bij Basra in was ra» T ls ,een vlie£ting, dat op wsg stort n Bonden naar Calcutta, neerge en de .eman,IÜng kwam om het, leven H,(,.aaf passagiers werden gewond. 'vIoop R l'f in dienst van de Boac Piai'nah ?72 uur boven de vliegvelden licht hnifJ »ah gecirkeld, daar het fleer n slec^t was. Het stortte r'toen het trachtte te landen. 1 internationale interventie zou inroepen, wanneer de Nederlandse regering zou be sluiten tot afbreking der onderhandelin gen. Deze interventie zou volgens dr. Gani kunnen bestaan in het voorleggen dér kwestie aan de UNO door bemiddeling van een bevriende mogendheid die lid der UNO is, of in een beroep op het internationale hof van Justitie. Een derde mogelijkheid zou zijn de arbitrage van een neburale mo gendheid als Amerika of Engeland. De „Sobsi" is voorbarig De Indonesische centralevan vakver enigingen (Sobsi) heeft heden een oproep gericht aan alle arbeiders over de gehele wereld om de Nederlanders in alle havens en op alle vliegvelden .te sboycotten in ge val zij de Indonesische republiek gewa pend zouden aanvallen. De Sobsi ver klaart hierin met nadruk, dat „het bestaan der republiek meer dan ooit bedreigd wordt" door de Nederlanders, „die voort gaan met het zenden .van troepen." „Wij zijn er zeker van", aldus de oproep, „dat een Nederlandse koloniale oorlog door andere koloniale oorlogen zal gevolgd worden, die de wereldvrede dn gevaar zullen"brengen". Kabinet vergadert De ministerraad is Donderdagavond van negen tot twaalf uur bye'en geweest. Op de wijde landen van de Wieringermeer zwoegen „de duizendIn of zonder een khaki-hemd wroeten 'deze militaire oogsUhelpers de kostbare aardappelen uit de klei. De mannen, waaronder er 500 uit de Haarlemse Koudenhornkazerne zijn, worden door de boeren ten hoogste gewaardeerd en zij zelf vinden 'f baantje voor- de verandering ook niet zo slecht. - Onze fotograaf verraste een paar Haarlemse soldaten, toen zij voorbereidingen troffen voor het rooiende kisten worden van de truck gehaald. Indonesische stem: Dr. Soebandrio, secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting der repu bliek Indonesia, heeft enige" tijd in Neder land vertoefd eh -zal Zaterdag a.s. weer naar Indonesië vertrekken om aldaar rap port over zijn bevindingen' in Nederland uit te brengen. Dr- Soebandrio denkt over een maand wederom naar Nederland te komen. In een, onderhoud met een redac teur' van het A.N.P. gaf dr. Soebandrio zijn mening te kermen .over de ontwikkeling der situatie in de laatste dagen. Hij zeide het volgende: „Ik betreur het ten zeerste, dat de ver houding tussen Nederland en de republiek zich.zo toegespitst heeft als thans het ge val is. Eerlijk gezegd ik ben er verbaasd over. Maai* ik geloof veel te moeten toe schrijven aan de verklaring van minister Beel, die in Indonesië als een koude douche moet hebben gewerkt. Gezien de stemming in de republiek heb ik de grootste bewon dering voor Sjarifoeddin, omdat hij in DE NIEUWE TEGENVOORSTELLEN Binnenlandse orde en veiligheid uitsluitend taak van de politie der deelstaten Ten aanzien van de nieuwe republikeinse tegenvoorstellen, die door dr. Soesanto aan dr. van Mook zijn, overhandigd als de republikeinse reactie, op de ultimatieve Neder landse nota, kan worden medegedeeld dat deze neerkomen op een gedeeltelijke hand having van het oude republikeinse standpunt over de gendarmeriekwestie. Daarnaast acht de republikeinse regering Het nodig dat alle maatregelen die nodig zijn om op- korte termijn een eind aan het conflict te maken, door beide partijen tegelijkertijd genomen worden. Dit slaat voornamelijk op de Nederlandse eis tot afkondiging van het bevel „Staakt het vuren" en terugtrekking van de troepen op tien kilometer van de demarcatielijnen. De door de republiek overhandigde documenten omvatten twee afzonderlijke onderdelen. Het eerste behelst-twee punten: 1.'Als gevolg van de bereikte overeen komst omtrent de uitvoering van de over eenkomst van Linggadjati zullen alle voor bereidingen om 'het conflict 'langs niet vreedzame weg op te lossen, ongedaan worden gemaakt- en zal. op zeer korte ter mijn aan de thans nog steeds voortduren de, feitelijke- vijandelijkheden een einde worden gemaakt. 2. Aangezien er reeds overeenstemming is verkregen omtrent de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati,, is he den tussen de eeijjte minister der Repu bliek Indonesia en de vertegenwoordiger van de Nederlandse regering het volgende overeengekomen, teneinde op zo kort mo gelijke termijn een ontspanning teweeg te brengen en een einde te maken aan alle vijandelijkheden: lste. Uiterlijk op de wordt door het hoogste militaire gezag aan weerszijden de algemene staking van alle vijandelijkheden te land, ter zee en in de lucht openlijk en uitdrukkelijk bevolen. 2de. Tezelfder tijd zullen van weerszij den maatregelen worden genomen om een einde te maken aan alle vijandige propa ganda en zal de publiciteit- uitdrukkelijk worden, gericht op 't herstel en de bevor dering van 't vertrouwen en de samen werking tussen Nederland ën de Republiek en tussen Nederlanders en Indonesiërs. 3de. Overal langs de demarcatielijnen worden gemengde controleposten bestaan de uit politiepersoneel, ingesteld. De we derzijdse troepen blijven op een afstand van minstens 2 kni. van de demarcatie lijn. Het 'vreedzame economische verkeer wordt direct bevorderd. 4de. Zo spoedig mogelijk worden de we derzijdse troepen naar de garnizoenen te ruggetrokken en de handhaving van de orde en veiligheid 'wordt de taak van poli- tie-organen, In verband daarmede wordt een einde gemaakt aan alle offensieve en defensieve voorbereidingen. Binnenlandse veiligheid .Het tweede omvat een regeling van de binnenlandse 'veiligheid hetwelk de vol gende punten inhoudt: 1. Teneinde aan de verzekering van de binnenlandse veiligheid leiding te geven, wordt een gemeenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid opgericht, waarvan de staf uit vertegenwoordigers van Nederland en van de verschillende staten zal bestaan en dat gesteld is onder de interim-regering. 2. De zorg voor binnenlandse orde en veiligheid is de uitsluitende taak van de politie der verschillende deelstaten. Ter uitvoering hiervan heeft de Republiek be reids de beschikking behalve, over de ge wone politie ook over bijzondere politie corpsen (mobiele brigades). 3de. Het directoraat van de binnenlandse veiligheid is naast de organen der Re publiek mede bevoegd, te bepalen onder verantwoordelijkheid van de interim-rege ring, waar en wanneer in de Republiek de bijzondere politiecorpsen ten behoeve van orde en veiligheid dienen te worden ge bruikt. Ten behoeve van de leiding en. opleiding van eerder genoemde bijzondere politie corpsen wordt evenals ten aanzien van de gewone politie door de - deelstaten bijstand aanvaard van Nederlandse ex perts, die daartoe, op verzoek van de be trokken deelstaat, te zijner beschikking worden gesteld- 4. Alle militaire formaties worden, voor zover zij niet worden- gedemobiliseerd, op garnizoen teruggetrokken; hun ingrijpen en verantwoordelijkheid ten opzichte van oi'de en veiligheid worden' geheel be ëindigd. 5. In afwachting van de terugtrekking der militaire formaties op de garnizoenen, zullen ter' - weerszijden van de huidige grenzen der bezette gebieden op Java en Sumatra ten behoeve van de zorg voor or de en veiligheid tijdelijke gemengde poli tie-controleposten worden ingesteld. Bijzondere leerstoelen in Leiden Het ligt in het voornemen van het Leids universiteitsfonds, behoudens Koninklijke machtiging, bijzondere leerstoelen in te stellen in de muziekwetenschappen, de economische geschiedenis, de historische ontwikkeling van het volkenrecht en de diplomatieke geschiedenis. staat bleek te zijn de door Nederland ver langde concessies in het binnenland „e: door te drukken". Dat tenslotte het verzet tegen de eis van een gemeenschappelijke gendarmerie en die van het eenzij dij. „staakt het vuren" is gebleven, lijkt mij volkomen verklaarbaar. Ten aanzien van de gemengde gendar merie vraag ik mij af welk Nederlands be- lang hiermede gediend zou zijn behalve dat van de ondernemers op wier instigatie deze eis werd gesteld". Dr. Soebandrio zeide daarover verder: „Het is haast ongelooflijk, dat de Neder landse regering op het ogenblik, dat de spanning zo groot was, met deze eis naar voren kwam een eis) die overigens in strijd is met de defacto erkenning van de républiek alleen om de vermeende be langen van enkele ondernemers te dienen". Polen vermoord in Pommeren Naar Reuter meldt, zijn bij Rypin in de vroegere Duitse provincie Pommeren twaalf leden van de Poolse politie en mili tairen door vogelvrij verklaarde en in de bossen levende personen .vermoord. Het woord is aan..... Helen Keiler: Optimisme is het geloof dat tot succes leidt. Het Statistisch Bulletin no. 40 van het Cen-l traal Bureau voor de Statistiek bevat het vol- gend overzicht van de loonlnflexcijfers. Voor het baslscijfer 100 zijn de lonen van Juni 1938- Juni 1939 genomen. ■4 MCftV eê n! 5 P E a 3 n 1940: 30 'Juni a 105.1 110,7 105,9 1945: 30 Juni 135,4 189,7 143,0 31 December 150,3 224,6 160,7 1946: 30 Juni 163,1 240,5 173,9 31 December 164.8 240,6 175,4 1947: 31 Januari 164,8 240.6 175,4 30 Juni 166,3 241,0 176,8 Voorts wordt in hetzelfde bulletin een over- De S.D.-er Muusse tot de doodstraf veroordeeld Het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof heeft de Amsterdammer Muusse, die tijdens de bezetting werkzaam was bij de SD in de Euterpestraat te Amsterdam conform de eis tot de doodstraf veroor deeld. Muusse heeft als SD-er gewerkt op de afdeling „Jodenvlucht naar het buiten land" en „Spionnage Engeland-afweer". Bovendien heeft hij deelgenomen aan ver schillende executies. Honderden slachtoffers door scheepsramp nabij Bombay Arabisch schip kapseisde door regen Het Arabische schip '„Ramdas", groot 600 ton, dat met ruim zeshonderd perso nen ter hoogte van. Bombay voer, is ten gevolge van hevige slagregens gekapseisd en gezonken. Van de opvarenden konden slechts twintig mensen worden gered. Vijf honderd jachtig mensen worden vermist en men vreest, dat het aantal slachtoffers dit getal zal evenaren. Zeeland is rijk aan oorlogsherinneringen en hoewel deze provincie eigenlijk één groot museum is, zijn er toch speciale verzamelingen gesticht, zoals het bekende museum in Middelburg. Westkapelle, aan welke plaats zulke heroïeke herinneringen verbonden zijn, wil niet achter blijven en gaat nu in 'n bunker op de zeedijk den volke tonen, hoe de strijd om Walcheren werd gestreden. Een maquette zal onder meer de geallieerde landing op het eiland in beeld brengen. - Het Duitse afweergeschut op de voorgrond is de weinig vrolijke maar overigens zeer toepasselijke entourage voor de betonnen museumruimte bp de dijk. FOOR HET BIJZONDER HOF: Twee punten waren de voormalige be stuursraad van de, provincie Noordholland, de 63-jarige A. C. Groenevëldt', die Vrij dag voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam onder presidium van prof. mr. J. A. v. Hamel terecht stond, ten laste ge- lagd; Ten -eerste dat hij door het aanvaarden van de functie' van bestuursraad had mee gewerkt aan .het nazificeren van'het Ne derlands bestuurs-apparaat, en ten twee de het, aanvaarden van een waarnemend burgemeesterschap der gemeente Velsen waar hij de opdracht had verschillende anti-nationaal-socialistische elementen vweg te werken, waaraan hij door het ont slag van verschillende functionarissen, die door N.S.B.'ers_ vervangen werden, gevolg -heeft gegeven. Als eerste getuige verscheen de gewe zen „commissaris der Provincie" A. J. Backer, die liet uitkomen dat hij de ver dachte, met wie hij in December 1941 ge zamenlijk tot de N.S.B. was toegetreden, Van 1 Augustus tot en met 30 September zullen, evenals vroeger aan de postkantoren Zomer zegels verkrijgbaar zijn. De toeslag is voor de helft bestemd voor sociale- en voor de andere helft voor culturele projecten. De beeltenissen (van l. naar r.) zijn van: de geneesheer Hendrik van Deventer (1651-1724), P. C. Hooft (1581-1647), Johan de Witt 1625-1672Mr. J. F. van Royen (18-78-1942) en Hugo de Groot (1583-1645). op grond van zijn „begrip voor de nieuwe orde" en van zijn bekwaamheid op be- stuurs-technisch en financieel terrein, be noemd had. Na Dolle Dipsdag had B. het gevoel, dat Groeneveldt zich van hem distantiëren wilde; een gevoel dat niet on juist bleek, want verdachte had toen eén witboek over zijn beleid samengesteld, waa rin ede hij de indruk wilde wekken, dat hij het N.S.B—bewind van Backer met „tegenmaatregelen" doorkruist had. Een erg fel lid was de verdachte naar buiten althans nooit geweest, zei B„ in begin 1944 was hij door de N.S.B. van de leden lijst geschrapt, omdat een brief van hem gevonden was, waarin hij zeide dat zijn lidmaatschap niet betekende, dat hij nu ook een echte N.S-B.'er geworden was. Het verhoor van getuige B. duurde vijf kwartier. (De zitting duurt voort.) De H.O.V. naar Engeland Financiële moeilijkheden overwonnen De tournee van de H.O.V. naar Engeland in de 3de week van September gaat door. Er waren aanvankelijk grote financiële moeilijkheden te overwinnen, maar nu zijn die bezwaren ondervangen. De artis tieke zijde van de reis wordt ook met zorg voorbereid, zodat ook daarvan het succes verzekerd is. De B.B.C. zal één der con certen per radio uitzenden. Te Heemstede wordt op Donderdag 26 Juli een *bloempjesco]lecte gehouden voor de Chr. Ver. voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. De he^r c. P. A. Baltker te Haarlem slaagde in Den Haag voori het examen M. O. Handels wetenschappen A, zicht gegeven van de indexcijfers betreffende de kosten van levensonderhoud.. Uitgaven van gezinnen met "inkomens van, f 40 tot f 50 per week in, 1946 100 1947 Maart April Mei Totaal 182 183 18a Voeding 202 205 204 Kleding 269 269 269 Schoeisel 316 318 320 Reiniging 256 260 260 Woninginrichting en huisraad 315 314 313 Overige posten 152 152 l5l (Van onze Londense correspondent) Neen, vliegende schijven kennen we'nog niet, maar wèl vliegende koffiemolens. Het zijn de meer en meer in omloop kpmende helicoptèréè of draagschroef vliegtuigjes, die men vroeger alleen maar op een plaatje zag. In deze tijd van "gestroomlijnde raket toestellen doen ze wel wat voorwereldlijk aan. Er zijn reeds enkele fortuinlijken, die er genoeg van hebben om zich nog verder af te beulen met de verkeerschaos op de be gane grond. Na afloop van hun dagelijkse arbeid stappen ze ,in hun „Luchtlift" en floep. een kwartiertje later staan-ze fris en welgemoed in hun achtertuintje. In het najaar beginnen enkele luchtvaartmaat schappijen in de Britse hoofdstad een pen deldienst met helicoptères van en naar da vliegvelden. De reizigers kunnen dan bijv. in Hyde Park hun luchtbus pakken, dia hen tien minuten later naast, hun echte vliegtuig neerzet. De politie heeft er ook al heil in gezien. Onlangs werd met behulp van een auto giro ergens op het platteland een haast onvindbare misdadiger opgespoord. Een bekend Engels dagblad heeft even eens een helicoptère aangeschaft. Het be roemt zich nü op het bezit van een „zwe vende" reporter, die zijn aardse coljega's menige primeur afsnoept. Zo blijven er dus allerlei mogelijkheden te zijn voor een uitvinding, die tot nu toe nogal verwaarloosd is. Het is een voortref felijk middel om de steeds wijder worden de kloof tussen de fantastische snelheid van het moderne luchtverkeer en het vaak als een slak voortkruipende wegverkeer te overbruggen. In het eivolle Londen, waar men op de drukste uren op sommige plaatsen niet harder vooruit komt dan 6 km per uur, brengen de ietwat zonderlinge, loodrecht stijgende en dalende gedaanten met hun horizontaal malende „wieken" een uit komst, zolang het gebruik ervan tenminste beperkt blijft tot enkelingen. Want als alle overige Londense forensen en dat zijn een paar slordige millioenenhet in hun hoofd halen eveneens hun toevlucht te nemen tot de helico's of hoe men ze anders zal gaan noemen de naam is te veloci- pède-achtïg! dan zou het erop neer komen dat de onontwarbare verkeerspuzzle alleen maar naar hoger regionen bleek te zijn verhuisd. Haarlemse producten in Engeland Tentoonstellingen voorbereid Wij hebben al uitwisseling met Engeland wat sport en cultuur betreft. Nu worden maatregelen genomen om die ook uit te breiden tot de nijverheid. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem zal een reizende tentoonstelling in Engeland or ganiseren van nijverheidsproducten uit Haarlem en omgeving. Nieuwe gevechten in Griekenland aanstaande De Griekse generale staf heeft op een bijeenkomst van heit Griekse kabinet ver klaard, dat er aan de Noordelijke grens van het land een nieuwe concentratie gue- rillastrijders is opgemerkt. „Arte voor zorgsmaatregelen", aldus werd na de ka- binëtszitting verklaard, „zijn genomen met het oog. op deze nieuwe bedreiging". De concentratie zou plaats hebben nabij het meer Presba, waar de Griekse grens samenkomt met de Albaanse en Joegosla vische. Over de situatie in het Pindusge- bergte meldt de Griekse regering dat daar 1800 guerillastrijders omsingeld zijn op een punt 35 kilometer ten Noord-Oosten van Jannina. Er werden ruim driehonderd Griekse guerillas gevangen genomen. Van buitenlandse troepen werd geen gewag ge maakt. Egyptische klacht formeel aan de Veiligheidsraad voorgelegd De Egyptische eis, dat de Britse troe pen uit Egypte zullen worden teruggetrok ken, is formeel aan de Veiligheidsraad der UNO voorgelegd. De Britse afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, vroeg de raad om de Egyptische eis niet vóór 5 Augustus in bespreking te willen nemen, welke" voorstel zonder oppositie werd aangenomen. IETS KOELER. Verwachting, - medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Tijdelijk toenemende bewolking met slechts enkele verspreide buien. .Iets lagere temperatuur. In het Noorden van het land meest matige wind tussen Noord en Oost, in het Zuiden weinig wind. 19 Juli: Zon op 4.41 uur, onder 20.50 uur Maan op 5.48'uur, onder 22.18 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1