IJmuider Courant Het wachten is op een besluit van Den Haag Griekse situatie is kritiek Delia Torra: „Stoffelijke brug over geestelijke kloof is een noodzaak" Nog geen beslissing over de broodprijs EEN FIETS UIT AMERIKA (,2e Jaai'gan§ Tic, IC587 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en """""istratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Ad S, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. pruKKeri) Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 19 Juli 1947 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon* en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN INDIE: Republikeins kabinet besluit de eisen te weigeren |jjd der door de Nederlanders gestelde ultimata verstrijkt en in Batavia nninq gewacht wordt op de beslissing, die de Nederlandse regering ten met S van de laatste republikeinse voorstellen zal nemen, stellen Indonesische aanzien sonen p0gingen in het werk om alsnog een vergelijk te bereiken door jegenng F bemiddeling te verkrijgen. Intussen heeft de republikeinse minister buiien' jj;n voor de radio een nieuw aanbod tot vriendschappelijke samenwerking Twee andere ministers, Tamzil en Gani, die in Batavia zijn, hebben aan de 9 -an nerinq een telegram gezonden waarin zij adviseren tot aanvaarding van de ffiUe e's inzake wapenstilstand en terugtrekking der troepen. Het nieuwe Nededan g.-afjfoeddin is door Nederlandse auoriteiten koel ontvangen, meldt 33 uot is naar Den Haag doorgezonden om door de Nederlandse regering te "eU!fpn overwogen. l tste nieuws meldde Reuter hedenmorgen, dat het republikeinse kabinet ^'S veraadering te Djogjakarta hedenmorgen besloten heeft geen verder beroep in!f" od de Nederlanders om vijandelijkheden af te wenden. 15 ublikeins kabineï heeft heden volgens Reuter besloten, geen gevolg te geven ^"^Nederlandse eisen. De termijn liep heden om 12 uur lavatijd af. Dit besluit aan i«pns republikeinse stemmen een gevolg zijn van de ongunstige reactie van Nedétladsc zljdo op de radiorede van Sjarifoeddin. geknecht is, zou toestaan, geweld te ge bruiken om kleine geschillen, die naar onze mening langs vreedzame weg kunnen wor den opgelost, te regelen. Wij willen, dat de wereld ervan door drongen is, dat de Nederlandse eisen tot het staken van de vijandelijkheden en het terugtrekken van de demarcatielijn een zijdig zijn en alles, wat wij in de laatste twee jaar hebben bereikt in gevaar zouden brengen. Wij doen een beroep op het gezond ver stand van de wereld en het Nederlandse volk, om een catastrophe te vermijden, die niemand tot voordeel zou strekken. Laat ons vrede en redelijke vrijheid in Indonesië. De lichten imogen niet doven." volgende: it „nbod van Sjarifoeddin omvatte het De republiek zal onmiddellijk liet havei uitvaardigen tot staking der T liiMlIllilir tot het staken van iede- onvriendelijke" handeling en tot het LVkken van de Indonesische troepen ,,7«a demarcatielijnen, mits de Nederlan- 1" .„„der uitstel alle mogelijke stappen L ondernemen om het vertrouwen te hostellen Deze stappen zouden moeten inhouden de verklaring, dat „de phase der Sa" voorbij is en dat de Nederlanders „OU af aan zullen trachten de gemeen- Lwlijke belangen door vriendschappe lijke^(menwerking te behartigen. Buitenlands advies: Accepteren Siarifoeddin deed zijn aanbod in een ra diorede uit Djokjakarta, nadat door de Britse Franse en Chinese consuls-generaal aan Ganni en Tamzil het advies was gege ven de Nederlandse eis tot staking van de Vijandelijkheden in te willigen. Ook de Australische consul-generaal heeft met de ze Indonesische ministers besprekingen ge voerd doch hij verklaarde later, dat hij aangaande de situatie geen speciaal advies had gegeven, hoewel hij de inzichten van de Australische regering had kenbaar ge- ^InVijn radiorede heeft Sjarifoeddin, al dus Reuter, nog gezegd: „De republiek heeft beslist, dat het moment is gekomen om haar vertrouwen te stellen in de goede bedoelingen van de Nederlanders en dit verklaart zij niet alleen tegenover het Ne derlandse volk, doch tegenover de gehele wereld". De republiek moet vóór hedenmiddag het bevel „staakt het vuren" uitgeven, in dien zij nog hoopt op een verzoening met de Nederlanders, aldus werd volgens een betrouwbare bron via Britse diplomatieke kanalen gisteravond aan de Indonesische ministers meegedeeld. De rede van Sjarifoeddin heeft de kans op een gewapend conflict weinig vermin derd, daar de Nederlands-Indische autori teiten te Batavia van mening zijn, dat thans daden en geen woorden nodig zijn. Na de koele ontvangs van Sjarifoeddins aanbod heeft een woordvoerder van het republikeinse leger gewaarschuwd, dat het leger bereid was geweld tegenover geweld te stellen. Indien de Nederlanders de diplomatieke betrekkingen imet de republiek zouden verbreken en hun toevlucht zouden ne men tot geweld, zo zeide deze woordvoer der volgens het Indonesische persbureau Antara, dan zijn de Indonesische strijd krachten „bereid om de Nederlandse agres sie tegemoet te treden". Beroep van Gani. De vice-premier van de republikeinse regering, dr. Gani, heeft voor de radio in een „laatste beroep op de wereld", gezegd volgs U. P.: „De republiek heeft practisch alle Nederlandse eisen ingewilligd. Wij wei geren te geloven, dat de wereld het Neder- e volk, dat zelf door Hitler-Duitsland Amerikaans minister van Oorlog afgetreden „Taak volbracht" Patterson zegt Robert Patterson is gisteren afgetreden sis minister van Oorlog van de Verenigde Staten, deelt Reuter mede. President Tru- jjjan heeft de onderstaatssecretaris van wrlog Kenneth C. Roy all tot opvolger van Patterson benoemd. Patterson verklaarde dat hij aftrad, om- Mi hij meende, gezien de op handen zijnde «'omging van de Amerikaanse gewapende achten, zijn werk als voltooid te kunnen oschouwen. Volgens de berichten zou Pat ron per 30 Juli aftreden. nieuwbenoemde minister van Oorlog jenneth C Royall was in October 1945 Oorlof011 opgevolgd als onderminister van Zaak van Nienhuis Ruys komt later voor Daar de behandeling van de zaak tegen rBestum-sraad" Groeneveldt het Bijzon- h irt t® Amsterdam negen uur wn Mr gouden, zag de president van colleos M uln? van d'e zaak tegen zijn j ls Ruys> die ook gisteren Srt W9S e.n waa™ 7 getuigen a ren ar u- 3 décharge opgeroepen wa- van w u c zal nu eerst na de vacantie Un het Hof terecht staan. Volgende week één ei yoor jeugdige personen ®d°2fHaa Week zal voor Pel'sonen tot en v°°r r1 een bon worden aangewezen Minister Huysmans naar Indië De minister van Economische Zaken, Dr. W. G. M. Huysmans is voornemens binnenkort- een bezoek aan Indië te bren gen. Eerst zal de Eerste Kamer gereed moeten zijn met de behandeling van het wetsontwerp inzake het sluiten van een douane-overeenkomst tussen Nederland, België en Luxemburg, hetgeen, naar ver wacht wordt, eind Juli het geval zal zijn. Zeep bij een bad De bad- en zweminrichtingen, die voor de oorlog een stukje zeep aan hun klanten verstrekten bij een stort- of kuipbad zul len binnenkort weer bevoorraad worden met stukjes van 5 gram. HAVENARBEIDERS TE ANTWERPEN STAKEN WEER. Onder de havenarbeiders te Antwerpen is opnieuw een staking uitgebroken. De ar beiders protesteren tegen de belastingen en de hoge huurprijzen. Vijf kordate vrouwen kregen de „Nightingale medaille" Gisteren heeft Prinses Juliana de vijf in ons land toegekende „Florence Nightingale medailles" uitgereikt. Een er van werd posthuum toegekend aan Zuster M. A. A- Bloem uit Monnikendam als waardering voor haar prachtige werk in Venray tij dens de bombardementen van 1944. Me juffrouw L. J. Jobse onderscheidde zich de gehele oorlog door haar arbeid in een toe vluchtsoord voor 3000 daklozen te Venray. De derde was Zuster R. M. Esser, die tij dens de gevechten rond het dorpje Neder- weert voor de kraamvrouwen uit die om geving een ware en moedige steun is ge weest. De katholieke Zuster Stephania O. W. heeft in het zwaar getroffen dorp Reumer blijk gegeven van een ontzaglijke toewijding, waar het de verzorging van zieken en gewonden betrof. Ria Verheul tenslotte werkte als helpster in Roermond bij een dokter. Zij verzorgde onder meer de uiterst riskante transporten van ge wonden en zieken over de Maas. m DEMOCRATIE EN COMMUNISME Onvolledige citaten uit de „Osservatore Romane" leidden tot verkeerde conclusies over de houding van het Vaticaan Van onze Romeinse correspondent) Een viertal artikelen, die de hoofdredac teur van de Osservatore Romano, graaf Delia Torre, heeft gewijd aan de oorlogs geruchten, die telkens weer opduiken, hebben aanleiding gegeven tot onjuiste gevolgtrekkingen in de Britse en Ameri kaanse pers. De artikelen zijn, zoals alles wat Delia Torre schrijft, verre van een voudig, zowel wat stijl als inhoud betreft. Er is een korte samenvatting van versche nen in een te Rome verschijnend dagblad, de „Rome Daily American". Die samen vatting was zeer onvolledig en heeft blijk baar aanleiding gegeven tot misver standen. De Romeinse correspondent van de Times schreef bijvoorbeeld dat de vier artikelen wijzen op een grote verandering van gezindheid; de „Osservatore Romano" zou zijn anti-communistisch standpunt hebben verlaten en een beroep hebben ge daan op de Westerse democratieën om idoor groter verdraagzaamheid en een ruimer begrip ten aanzien van Rusland en het communisme de dreigende oorlog te voor komen. Dit nu is geheel onjuist. De houding van het Vaticaan en dus van de Osservatore, die het officieus orgaan is van het Vati caan, is dezelfde als steeds. ,In Vaticaanse kringen acht men het communisme, dat atheïsme vooronderstelt, reeds om deze reden een hoogst verderfelijke ideologie. En dit heden zo goed als gisteren! Doch men zou geheel moeten vergeten, dat het Vaticaan een geestelijke macht is, om te kunnen verwachten, dat men in die krin gen door het dreigend oorlogsgevaar niet met grote bezorgdheid vervuld wordt- Graaf Delia Torre dringt niet alleen op verdraagzaamheid aan bij de Westerse machten, doch bij beide partijen. Een oor- Het woord is aan..... Emerson: Nooit werd een oprecht woord geheel tevergeefs gesproken De Prinses speldt Zuster Stephania de „Florence Nightingale" medaille op de horst „Amerika blijve meester van het fort" De Griekse minister van Binnenlandse Zaken, Papandreoe, is in verband met de kritieke toestand in Griekenland terugge roepen. Papandreoe wachtte te Parijs op passage naar Washington, waar hij zich bij Tsaldaris, de minister van Buitenlandse Za ken, zou voegen om deel te nemen aan de besprekingen over de Amerikaanse hulp aan Griekenland. De voorzitter van de commissie van Bui tenlandse Zaken in het Huis van Afge vaardigden, Charles A. Eaton, verklaarde gisteren dat de Verenigde Staten op het ogenblik in Griekenland „in het zicht van een oorlog zijn'. „De Sovjet-Unie", aldus Eaton, heeft als gevolg van het plan van Marshall voor het Europese herstel, het masker afgelegd. Of Amerika houdt stand en blijft mees ter van het fort in Griekenland, of Rus land neemt er bezit. van. Wanneer Rus land zich van Griekenland meester maakt, staat het lot van de mensheid op het spel", aldus Eaton. De burgeroorlog. Teruggebracht tot nauwelijks duizend man trekken de guerillastrijdkrachten zich na een gevecht van zes dagen met rege ringstroepen in oostelijke richting in het Pindusgebergte terug. Het voorlopige onderzoek van de Bal kan-subcommissie van de UNO heeft de Griekse bewering bevestigd, dat tweedui zend guerillastrijders uit Albanië de plaats Konitza hebben aangevallen. Een lid van de commissie verklaarde: „Het is verreweg het ernstigste grens-incident dat wij tot dusver te onderzoeken hebben gehad en •het was een zuivere en zorgvuldig voor bereide militaire operatie". Tot dusver is echter niet bet bewijs ge leverd, dat een „internationale brigade" aan de aanval heeft deelgenomen, zoals de Grieken beweren. „De fascistische regering van Athene en Als sneeuw voor de zon Groot-Brittannië heeft opnieuw een be drag van 150 millioen dollar van de Ame rikaanse lening opgenomen. Slechts twee dagen geleden maakte de Amerikaanse schatkist melding van het opvragen van 100 millioen dollar door Groot-Brittannië. Tot dusverre werd in deze maand een to taal bedrag van 400 millioen dollar van de lening opgenomen; sinds het verstrekken van de lening werd een totaal bedrag van 2.450 millioen dollar geconsumeerd. de regeringen van Groot-Brittannië en de V. S. doen haar best Griekenland snel in een haard van oorlog en agressie tegen de naburige volksrepublieken te -veranderen", aldus een communiqué van het Albanese ministerie van Buitenlandse Zaken naar aanleiding van het bericht dat een inter nationale brigade en Albanese troepen aan de aanval op Konitza zouden deelnemen, „Deze campagne is bedoeld om de open-, bare mening en de Veiligheidsraad der UNO te misleiden", aldus het communiqué. Regeringssubsidie voor broodmeel verlaagd Naar aanleiding van het resultaat van het nieuwe overleg met de Nederlandse Bakkerijstichting is de beslissing van de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening over een wijziging van de broodprijs opgeschort. Inmiddels zal met ingang van 20 Juli het subsidie, dat uit het Landbouw-Crisisfonds wordt verleend op meel en bloem, bestemd voor de broodfbereiding, van 8.50 tot 6.80 per 100 kg worden verminderd. De subsidie welke thans nog 5 cent per 800 gram be draagt, daalt dan tot 4 cent, hetgeen een vermindering van de uitgaven voor dit doel van rond 68 millioen gulden met 13 millioen gulden betékent. Bij de huidige wereldmarktprijzen voor granen moet ongeveer zestig millioen wor den bijgepast op de geïmporteerde en te importeren granen. Adres der Verbruikscoöperaties De Nederlandse Verbruikscoöperaties hebben een adres aan de regering gericht, waarin verzocht wordt de prijs voor het gewone volksbrood niet lager en niet hoger te stellen dan nodig is om de kostprijs hier van in de goed functionerende bedrijven te dekkèn. Voorts wordt gevraagd, voor het kruideniersbedrijf een stelselmatige poli tiek te voeren, welke leidt tot marges voor fabrikant, groothandelaar en detaillist, welke de kosten in de goed functionerende bedrijven dekken en het stelsel der starre quotering onverwijld te vervangen door een ander stelsel, dat een normale ontwik keling en dus de onmisbare concurrentie niet langer belet. log leidt tot geen oplossing, ook al is het ,de laatste oorlog". De oorlog van 1914 1918 was ook de laatste en die, welke kort geleden geëindigd is, was wederom de laatste. Communisme contra democratie? De kern van het betoog van de vatore" vindt men in het derde artikel, gepubliceerd op 14 Juni. Delia Torre be gint met vast te stellen, dat de twee pro gramma's, de twee levenshoudingen, die tegenover elkaar staan, een tegenstelling betekenen, zoals de geschiedenis slechts enkele keren heeft gekend. Vandaar dat ter aanduiding twee woorden gebruikt worden, die op beslissende ogenblikken in de geschiedenis ook vroeger reeds wei-den gebruikt: Het Oosten tegenover het Wes ten. Communisme en democratie, wijl zij beiden geloven in hun eigen waarachtig recht, zijn onverzoenlijk en dus zou een conflict als onvermijdelijk moeten worden beschouwd. Alleen in het rijk der ideeën, waar geen banden knellen en de ruimten onbeperkt zijn, kunnen twee onverzoenlijke ideeën naast elkaar bestaan, en beide zichzelf als onoverwonnen beschouwen- Dit is niet mo gelijk, wanneer die ideeën zich in de wer kelijkheid hebben verwezenlijkt en een lichaam hebben aangenomen, in dit geval tot staatsideeën zijn geworden. Blijven zij dan onverzoenlijk, dan komt het tot een reëel conflict, waarbij één dei' beide wordt vernietigd, als staat en waarschijnlijk te gelijkertijd als idee verdwijnt. Moet de tot Staat geworden idee zich dus niet af vragen, of het werkelijk de moeite waard is voor de roem der idee het risico te lopen vernietigd te worden? De nutteloze oorlog. Christendom en Islam waren en zijn. twee onverzoenlijke ideeën. Zij heb ben elkaar zonder definitief resultaat eeuwen lang beoorloogd, doch leefden en leven naast elkaar en het is gebleken, dat Oost en West kunnen samen gaan. De nieuwe „onverzoenlijken", democratie en communisme staan voor de keuze: op het geestelijke plan onverzoenlijk blijven en op het stoffelijke zich aanpassen, of tot een open conflict komen, waarbij beide de kans lopen te worden vernietigd. Die keuze is nog mogelijk. De oorlog is niet onvermijdelijk, omdat een oorlog eerst dan onvermijdelijk is, wdnneer politici, regeringen, de pers, dé openbare .mening zichzelf gaan inbeelden, dat hij onvermij delijk is. Daar nu de ervaring deert, dat het ge wapend conflict de problemen niet oplost en dat geen enkele oorlog de lëatste. is, moet men hopen, dat die funeste overtui ging geen post vat. In het vierde artikel vergelijkt Delia Torre het huidige Rusland met het Frank rijk der Revolutie, dat ook zijn grenzen wilde beveiligen door steeds meer nabuur landen in te lijven en voor de nieuwe ideologie te winnen. Bedenkend wat de resultaten dier politiek zijn geweest voor Frankrijk en voor de rest van Europa, is 'het te hopen, dat de democratische lan den en de Sovjets, zich spiegelend aan de geschiedenis, leren elkaar te vertrouwen zonder barrières op te richten. Dit is in hoofdzaak de inhoud der arfci kelen, die, zoals men ziet, min of meer fi losofisch-historïsch zijn. Belangwekkende De zes Amerikaanse studenten die de opstelwedstrijd, ter gelegenheid van het eeuwfeest van de stad Holland (Michigan) gewonnen hebben, zijn gisteren op Schip hol aangekomen. Hiermede hebben zij het eerste gedeelte van hun beloning, een gra tis overtocht per K.L.M.-Constellation, achter de rug. Hun verblijf in Nederland wordt aangeboden door de Nederlandse regering- Zij zijn wat de terugreis betreft de gasten van de Holland-Amerika Lijn. Een van hen is de 16-jarige miss Eunice Mayo, studente aan de Roosevelt Junior Highschool in New Brunswick, New Yer- sey. Deze Highschool werkt mede aan het z.g. „Foster Parent's plan for Children" ..(pleegouders voor oorlogskinderen) en .heeft een Nederlands kind geadopteerd, de 11-jarige Kitty Veldman. Door de be moeienissen van miss Mayo en haar mede- 1 studenten ontvangt de moeder van dit .meisje (de vader werd bij de bevrijding Egedood) elk jaar de som van 140 Ameri kaanse dollars voor aankoop van voedsel, schoeisel, kleding voor haar kind. Miss Mayo zal van haar bezoek aan Ne derland gebruik maken om het pleegkind van haar school, dat zij tot nu toe slechts van foto's kende, op te zoeken en haai reen geschenk van de Roosevelt Highschool, een fiets, aan te bieden. Accoord over transito via Antwerpen en Rotterdam A.N.P. meldt uit Brussel, dat de onder handelingen tussen de Nederlandse en Bel gische delegaties enerzijds en de Engelsen en Amerikanen anderzijds betreffende het transito-verkeer over Antwerpen en Rot terdam, Vrijdagochtend geleid hebben tot een overeenkomst, die op het eerste ge zicht voor heide havens betrekkelijk gun stig lijkt. I4et accoord, dat voor een jaar geldig is, zal half September van kracht worden. Dertien jaar voor hoofdredacteur B. N.O. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen de 38-jarige ex-hoofdredacteur van de voormalige Berichtendienst Nederlandse Omroep G. II. J. W. Noordhuis. Hij trad reeids 1940 in dienst bij de Duit se Radio-nieuwsdienst van Bremen. Nadat hij in Juli 1940 in Nederland was terugge keerd, ging hij er prat op, dat hij het ge weest was, die tijdens de Meidagen van. 1940 de Nederlandse soldaten via de zen der Bremen had opgewekt de wapens neer te leggen. Het Bijzonder Hof veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van dertien jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit beide kiesrechten voor de duur van het leven. Voorts ontzette het Hof hem le venslang uit het recht het beroep van journalist te vervullen of werkzaam te zijn bij de radio-omroep, deze functies in de ruimste zin van het woord genomen. De eis luidde tien jaar. Dollarsteum aan Turkije en Griekenland Het. Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft de toewijzing van 1.353.024.900 dollar voor 1947 aan het program voor fi nanciële steun aan het buitenland goed gekeurd. In dit program zijn begrepen de steunverlening aan Turkije, Griekenland en de door de oorlog geteisterde landen en de kosten van de Amerikaanse deelneming aan de internationale vluchtelingenorgani satie. Deze door het Huis van Afgevaar digden goedgekeurde maatregel zal nu nog door de Senaat moeten worden goedge keurd. Een motie van de republikeinse af gevaardigde Everett Dircksen, welke aan deze maatregel de voorwaarde wilde ver binden, dat landen, die niet aan het plan- Marshall wilden medewerken, geen steun zouden krijgen, werd door het Huis ver worpen. De republikeinse afgevaardigde Frank Keefe zeide, dat de motie het. Huis zou verplichten het plan-Marshall te steu nen, terwijl het nog niets wist van de bij zonderheden ervan. John Taber, voorzitter van de commissie van toewijzingen van het Huis van Afge vaardigden, verklaarde, dat landen „onder Sovjetrussische overheersing" geen steun van Amerika zouden krijgen, „tenzij zij een nieuwe bladzijde omsloegen". Katholieke sigarenwinkeliers willen weer sigarendistributie Onlangs is in Den Haag een bijeenkomst van de Katholieke Bond van Sigarenwin keliers gehouden, om de situatie ten aan zien. van de sigaren nog eens in ogen- artikelen zeer zeker, doch die alleen door I schouw te nemen. Uit ingekomen rapporten onvolledig citeren aanleiding konden geven tót de sensationele berichten over een koerswijziging der Vaticaanse politiek ten opzichte van het marxistisch communisme. Poging tot aanranding te Velsen Gistermorgen omstreeks half negen is op de Waterlandse weg tussen de buitenplaats Waterland en Driehuis een jonge inwoon ster van Velsen, die zich in de richting Driehuis begaf, overvallen door een man, gekleed in een overall, die haar over enige afstand gevolgd had. De aanrander kon door hevig verzet van het meisje zijn voor nemens niet ten uitvoer brengen en nam na een worsteling de vlucht, toen 't meisje met een signaalfluit. alarm had geslagen. De dader is niet achterhaald, weshalve de politie van Velsèn pm inlichtingen ver zoekt aan allen, die enig licht in deze aan gelegenheid kunnen verschaffen. De man was gekleed in een bijna-nieuwe blauwe overall, had donker haar, bruine ogen, een slank postuur, was circa 1,80 meter lang en 28 a 30 jaar oud. Ex-illegalen veroordeeld De krijgsraad te velde te Leeuwarden van overheidsinstanties bleek, dat van smokkelhandel van sigaren naar België efx Duitsland geen sprake is. De klein- en middenindustrie maakt, zo meende de vergadering echter, grof mis bruik van haar vrijheden: de levering aan particulieren en instellingen, en aan hótels zou ontstellende vormen hébben aangeno men. De Bond heeft evenwel zelf besloten stappen te doen, die kunnen leiden tot het weer op de bon brengen van sigaren, waar door de mogelijkheid wordt geschapen, dat iedereen via de normale handel zijn recht matig deel krijgt. De bond zou geen bezwaar hebben wan neer ook de kerftabak en sigaretten wor den vrijgegeven, doch dan zouden zulke maatregelen genomen moeten worden, dat 'n rechtvaardige verdeling mogelijk is. Vinken mogen niet meer in wedstrijden zingen In Zuid-Limburg, 'vooral in de mijn streek, waren de ..vinken-zangconcoursen" zeer in zwang. Kort geleden zijn enkele belangrijke wijzigingen in de Vogelwet aangebracht, waarbij onder meer verbo den is zang- en andere wedstrijden te or ganiseren of er aan deel te nemen, waar bij beschermde vogels betrokken wórden- Onder de beschermde vogels behoren ook veroordeelde drie leden van de vroegere de vinken, en het gevolg is, dat de zo zeer Binnenlandse Strijdkrachten J. B. te Broek bij Joure, J. P. te 's-Gravenhage en G. R. te Bussum tot respectievelijk 1, iy2 en 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Zij kregen het recht in hoger beroep te gaan. De auditeur-militair had tegen B. en P. 6 jaar gevangenisstraf ge- eist en tegen R. 6 jaar en ter beschikking stelling van de regering. B. en P. hadden op 16 Januari 1945 de veehandelaar H. Z. uit Wolsum neerge schoten en beroofd, in opdracht van R., die zelf op de achtergrond bleef. 685 personen kwamen bij scheeps ramp om het leven Gevreesd wordt dat bij het ongeluk met het Indische kustschip „Ramdas" 685 per sonen om het leven zijn gekomen. Slechts 15 opvarenden konden zich in veiligheid stellen. Het s.s. „Ramdas" onderhield een veer dienst tussen Bombay en Rewas, elf mijl van Bombay. De Bombay Steam Naviga tion Company, eigenaresse van het schip, deelt mede dat toen het schip uitvoer, geen waarschuwing ontvangen was over een op handen zijnde storm. Een uur later werd het schip nog waargenomen door de havenmeester die zich met een sleepboot op zee bevond. Dat was het laatste wat van de Ramdas gezien is. in trek zijnde vinkenconeoursen voortaan verboden zijn. Morgen kom! de „Volendam" De „Volendam" met 1481 repatrierenden, waaronder het eerste contingent afgeloste K.N.I.L.-militairen aan boord, wordt Zon dag in de vroege ochtenduren te Rotterdam verwacht. De ontscheping begint om 9 uur 's ochtends. IN DE NAMIDDAG VEEL BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Overdag vrij veel bewolking met ge leidelijk wat toenemende buienactivi teit. Weinig verandering van tempe ratuur. Aan de kust matige wind tus sen Noord en Oost, overigens weinig wind. Zondag 30 Juli: Zon op 1 4 42 uur, onder 20 49 uur Maan op 7 20 uur. onder 22.41 uur Maandag 21 Juli: 4.44 uur, onder 20.48 uur 8.49 uur. onder 22.59 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1