c 3 c Visserij-Snufjes Nederlands plan voor economisch herstel De 9 Muzen Panda en de Meester «-detective J Wereldnieuws Huwelijk Vishandel deBo@r RIJWIELEN ZATERDAG - JUL' ">47 IJMUIDER COURANT DXLI. Na gedane arbeid is het goed rusten en na gedane rust is het goed arbeiden. En zo heb ik al weer bijna een week rondgesnuf feld rond de Vissershaven en gezien dat ze met het werk aan de hallen al weer flink opgeschoten zijn. De ruimte tussen de ha ringhal en het havenstation wordt al aardig opgevuld met de in aanbouw zijnde pak huizen van de geheel verdwenen hallen A en B en het gat in C en E is ook al lang geen gat meer, zodat we hier spoedig een aansluiting tussen laatstgenoemde hallen hebben. Het wordt straks een hele wande ling van het Westelijk puntje van de ha ringhal tot het Oostelijk puntje van hal E, zeker een minuut of acht gaans. Prachtig wordt het. Vrijdagmorgen op stap geweest aan de overzijde en daar eens mijn licht opgesto ken. Wat ik er zag en hoorde gaf me reden tot blijdschap, want er wordt daar flink ge bouwd aan de toekomst van IJmuiden. Op het kantoor van de Redersvereniging sprak ik met de heren Frater Smid en Meij- boom. Ik heb eens geïnformeerd naar het geen er deze week in de gemeenteraad is gezegd over het plan tot het bouwen van een 30-tal trawlers. Het is niet zo mooi als het in de raad verteld werd, want van een plan om der tig trawlers met regei'ingssteun te bouwen is geen sprake. De zaak zit zo: De regering heeft een aantal ontwerpen met tekeningen laten ma ken en die toegezonden aan de Reders vereniging, die ze netjes in een der lokalen van haar bestuursgebouw heeft opgehan gen. Gedupeerde reders, die interesse voor één of meer van die trawlers hebben, kun nen dit kenbaar maken. Die trawlers kun nen dan met een crediet van de regering gebouwd worden. Het valt misschien een beetje tegen, maar het is in zoverre hoopvol dat we nu ten minste weten, dat de regering bereid is, iets voor het visserijbedrijf te doen. Van het kantoor der Redersvereniging fietste ik naar dat van de Visserij Mij. Neerlandia, waar ik een onderhoud had met de jonge directeur de heer W. A. Clercq, tevens een der directeuren van de Verre Visserij Mij., welke maatschappij onlangs in Engeland drie escorte-trawlers kocht die thans in Vlaardingen liggen en zo spoedig mogelijk als trawlers zullen worden verbouwd. Het zijn schepen van grote afmetingen; ze zijn niet minder dan 50 m lang en 8 m. breed. De machines die met olie worden gestookt ontwikkelen een vermogen van 850 pk, de inhoud bedraagt 452 br. r. t. De schepen zijn het laatste jaar van de oorlog gebouwd en dus practisch nieuw. Ze zijn natuxxrlijk bestemd voor de Noord-vissei'ij (de naam der rederij zegt dat al), waarvoor ze met hun krachtige machines uitstekend ge schikt zijn. Ze zullen zo modern mogelijk worden ingericht en vooral aan de accomo- datie Voor de bemanning zal grote zorg worden besteed. Het aantal opvarenden zal groter zijn dan dat der thans in de vaart zijnde grote trawlers. Ook de visruimen worden hyper-modem ingericht en dan komen natuurlijk alle moderne hulpmidde len voor de visserij aan boord. De nieuwe rederij, die als een uitbreiding van de 25 jaar oude Visserij Mij. Neer landia kan worden beschouwd, heeft thans een trawler in de vaart, die werd aan gekocht van de Mij. Spitsbergen ter ver vanging van'de in de oorlog verloren ge- gane Azimuth. De Libra, die gedurende de oorlog in Engeland was ligt in reparatie in Capelle en kan over ongeveer 1 y2 maand, weer in IJmuiden verwacht worden. Korte tijd na mijn bezoek aan de Verre Visserij Mij., die nochtans niet zo ver gaat als de in iö94 opgerichte Compagnie van Verre, die schepen rond de Kaap naar Oost.Indië uitzond, zat ik aan boord van het vlaggeschip van IJmuiden, de motor trawler Thorina IJM 33 van De Vem. Eerst Sijtje Bos, een van de bekendste types van Marken, is een doorgewinterd deviezen- jaagstertje, want geen vreemdeling kan haar curieuze huisje met de vele bezienswaar digheden voorbij komen. Trouwens, heel Marken doet dit jaar weer dapper zijn best om zoveel mogelijk vreemde valuta te vergaren. Het Duitse economische probleem moet gezien worden als deel van het. Europese De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 22.30 uur Nieuws. 8.15 Van man tot iman. 9,30 Morgenwijding. 9.45 Gram.pl. 9.55 Hoogmis. 11.30 Kamermuziek. 12,00 Atigelus, 12.03 Gram.pl. 12.15 Boekbespreking. 12.30 Vaudeville-orkest. 12,55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?. 13.40 Apologie. 14.00 Italiaanse opera's. 14.30 Kurhausconcert. 15.15 Klankbeeld. 15.40 Gram.pl. 16.00 Kerkmuziek. 17,00 Oud-Kath. kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Zang. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 De Vierdaagse. 20.00 K.V.P.-landdag. 20.07 De gewone man. 20.15 De Zilvervloot. 21.00 Kareolseptet. 21.15 De wilde zwanen. 22.10 Gebed. 22.25 Vaders dagboek. 22.50 Symph. muziek. HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Niews. 8.15 Gram.pl. 3.30 Voor het platteland. 8.40 Inter mezzo. 9.12 Postduiven. 9.15 Geestelijk leven. 9.30 Chopinmuziek. 10.00 Klankbeeld ,,Een Doopsge zinde Gemeente". 10.30 Kerkdienst. 11.45 Toe spraak burgemeester van Zaandam. 12.00 Post duiven. 12.03 Zang. 12.30 Zondagclub. 12.40 Haar lems Postaal mannenkoor. 13.15 Skymasters. 13.50 De Spoorwegen spreken, 14,00 Viool, 14.05 Boek bespreking. 14.30 Philharmonisch orkest. 15.30 Filmpraatje 15.45 Kamermuziek. 16.30 Sport- reportage. 17.00 Moderne verzen. 17.30 Mannen koor. 17.50 Reportage wielrennen. 18.15 De tour de France. 18.30 Omroeporkest. 19.00 Radiolym- pus. 19.30 Stradivasextet. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Kurhausconcert door de H.O.V. 21.15 Lezing „St. Margriet". 21.25 Zomeravondprogramma. 22.15 Hoorspel ,,De blauwe smaragd". 22.40 Bioscoop orgel. 23.15 Gram.pl. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn, 7.30 Harmoniemuziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gram.pl. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Grampl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kamerorkest. 11.15 Voorlezing. 11.35 Pianoduo, 11.45 Nelson Eddy. 12.15 Kamerorkest. 13.15 Contieentalquintet, 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Gemengd koor. 15.00 Celloconcert. 15.25 Wialna-tvlo. 16.00 Bijbel lezing. 10,45 Concert voor blaasinstrumenten. 17.00 Kinderzang. 17.30 Sport. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Schütz-Monteverdi-cyclus. 18.20 Chopln. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Leeslamp. 19,30 Actua liteiten. 19.45 Politieke gevangenen. 20.05 Proloog, 20.15 Bachprogramma door Haarlems Gemengd Koor. de H.O.V. en solisten. 21.30 Langs de Do- Ttau. 22.00 Lezing over streptomycine, 22.20 Gram. pl. 22.45 Overdenking. 23.00 Herinneringen aan de Wognunimers. 23.25 Schaaktournooi Hilver sum. 23,35 Gram.pl. HILVERSUM II, 415.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram.pl. 8.15 Musette-orkest. 8.45 Symphonisch concert. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.pl. 11.00 Op de uitkijk. 11,15 Werken van Tsjaikofski en Llszt. 12.00 Lyratrio. 12.30 Lyratrio. 12.35 Zangplaten. 12.45 Reportage. 13.15 Vaude ville-orkest. 13.50 Bioscooporgel en zang. 14.20 Zuid-Afrikaanse poëzie. 14.40 Caeclllatrïo. 15.05 Bonbonnière. 16.00 De meneer en de kiosk-juf frouw. 16.10 De Happy Days. 16.30 Zang en piano. 17.00 Gram.pl. 16.30 Voor padvinders. 17.45 Engelse militaire muziek. 18.15 De Skymasters. 18.45 Op leiding diamantbewerkers. 19.00 Gram.pl. 19.30 Zang en piano. 20.05 Reportage herdenking Bel gische oudstrijders te Amersfoort. 20.15 Kurhaus concert. 21.00 Cello-concert. 21.25 Hoorspel „De zevende sluier". 22.30 Australië spreekt tot u. 23.15 Jazz. 23.45 Divertimento van Mozart. had ik nog een onderhoud met de direc teur, een der leden van zijn staf en de schipper R. Groen, die me later zijn schip heeft laten zien. Een IJmuider schipper heeft nooit last van trotsigheid maar schipper Groen was trots op zijn Thorina en hij heeft ook alle reden daartoe, want het is een prachtschip, niet alleen wat de technische uitrusting betreft, maar ook we gens de accomodatie. Een fraaie hut ik mag het wel een salon noemen voor de schipper een hut voor de eerste stuur man, de marconist en de machinist, een ruim logies en messroom voor de beman ning, twee W.C.'s, een douchecel en een brug zo ruim en mooi, dat je je op een passagiersschip waant. Een automatische log en verder alle moderne hulpmiddelen, die je maar kunt denken. Ik had haast wil len vragen of er ook Radar aan boord was. De Thorina is uitgerust met een 8 cyl. Ruston-motor van 585 pk. Het schip is 40 meter lang en in het 11 meter lange vis- ruim kunnen ongeveer 2500 kisten vis ge borgen worden, haring nog meer. Met gevulde tanks (berging voor 108 ton olie) kan de Thorina het 54 dagen op zee uithouden en er kan voor 40 dagen water geladen worden. Behalve de hoofd motor is er in de motorkamer een motor voor de geweldige winch (1000 vaam op elk der twee trommels) en voorin een mo tor voor het ankerspil. De Thorina heeft nu twee reizen naar het verre Noorden achter de rug en het ging prima, vertelde schipper Groen. Het was de bedoeling, met de tweede reis in IJmui den te markten, maar naar de heer Thiel vertelde wilde men gebruik maken van de gelegenheid, de motor nog eens in Enge land te laten nazien. De Thorina gaat Dinsdag naar Rotter dam voor demagnetisatie en Donderdag naar zee. Ik zou nog veel meer bijzonderheden over dit fraaie schip kunnen vertellen, maar zal het hierbij laten. Men neme van mij aan dat de halve eeuw, die er ligt tus sen wijlen de Betsy en nu, getuigt van grote evolutie in de techniek der trawlvisserij. Vooral van belang is de betere accomodatie voor de bemanning, die vroeger ergens in het schip weggestopt wei-d en thans de be schikking heeft over een behoorlijk ver blijf. Dit werkt ongetwijfeld stimulerend op de lust om met een trawler naar zee te gaan. PIETERMAN. Eervolle benoeming. Dr. Timan H. Fokker een Nederlandse kunsthistoricus, die reeds een kwart eeuw in Italië woont en grote bekendheid verwierf met zijn in het Engels verschenen stu die over de Romeinse barok, is tot directeur van het te Rome staande Paleis Doria, waarin zich 'n belangrijke particuliere kunstverzameling be vindt, benoemd. Jubileumopera. De componist Rudolf Escher en de dichter Jan Engelman zijn thans bezig aan een Nederlandse opera, die voor het eerst opge voerd wordt als manifestatie van Nederlandse muziekdramatische kunst bij het regerings jubileum van dp Koningin in 1948. Venster op het Westen. De Moskouse staats uitgeverij heeft de complete werken van Dide rot en van de Balzac in het Russisch gepubli ceerd. UNO-dollars. Onze landgenoot Jan Bons won een tweede prijs, groot duizend dollars, in een door de UNO uitgeschreven affiche-prijs vraag. THALIA. Het eiland der liefde, een Frans product brengt niet slechts schone opnamen van Corsica, doch ook zang van Tino Rossi. Als de bankier Allilaire op een vacantie- tocht besprekingen voert met de burge meester van een klein Corsicaans dorpje over het stichten van een mondaine bad plaats, komt Xenia, nicht van de bankier, per auto aan en vraagt de weg naar de villa Spéranza. Eén van de omstanders, Bicchi, stapt in en rijdt onder de jaloerse blikken van zijn vrienden weg. Hieruit wordt in de schone Corsicaanse avond een serenade geboren en hij wordt Xenia's gids op het eiland. Bicchi's halfzuster is in moeilijkheden en de Corsicaan dreigt met de persoon, die haar die moeilijkheden heeft berokkend, te zullen afrekenen. Het wordt een hele verwikkeling, want de auto van Xenia wordt ook nog gebruikt om Bicchi's vriend, die door de politie wordt gezocht, naar het bos te brengen. De film geeft een vendetta-wraak te zien en in deze schone omgeving voert de lief de de boventoon. Tino Rossi zingt in dit werk zoals het past bij de omgeving, teer en devoot en oefent een wonderbare macht uit op zijn gehoor. REX. „De Klokkenluider van de Nötre Dame". De onsterfelijke roman van Victor Hugo heeft reeds ontelbare malen de stof geleverd voor gelijknamige films. Eén daar van, waarin Lon Chaney naam verwierf, door zijn creatie van Quacimodo, zullen velen zich ongetwijfeld nog herinneren. In deze nieuwe Amerikaanse verfilming kan men de mismaakte klokkenluider in een andere gedaante aansohouwen, want Char les Laughton heeft van deze rol een geheel andere opvatting dan zijn even beroemde voorganger, "hoewel hij in afzichtelijkheid voor Lon Chaney's klokkenluider niet on derdoet. Maar ook in vele andere opzichten ver schilt deze film met haar voorgangers en een vergelijking valt zeer zeker in het voor deel van dit jongste door William (vroeger Wilhelm) Dieterle geregisseei'de pi-oduct uit. De hoofdfiguren uit Victor Hugo's ro man zijn voortreffelijk getypeerd en men moet vooral bewondering hebben voor de uitstekende fotografische kwaliteiten van deze film, welke ook aan de architectoni sche schoonheid van de „Nötre Dame" ten volle recht doen wedervax-en. De enige vrouwelijke hoofdi'ol, die van Esmeralda, het zigeunermeisje, wordt door Maureen O'Hara niet onverdienstelijk ge speeld. Midden-Kennemerland schaaktournooi De voortgezette wedstrijden van de fi nales in het Midden-Kennemerland Schaaktournooi, brachten bovendien nog een beslissingswedstrijd voor de eindstrijd. Hierin zegevierde C. Geyteman (Diago naal) over L. P. Siebers en kwanx dus in de finale. De P T.T.-kampioen J. Zoontjes moest in de hoofdklasse zijn eerste halve punt afstaan aan K. Slirxgs. De uitslajgen waren: Hoofdklasse: J. Zoontjes-K. Slings V2 y2\ V. Ph. v. d- Kolk-F. van Tuinen, afge- bi'oken. Ie klasse: C. Koomen-J. C. de Haas 01; A. Slings-Th. Spijker, afgebr. 2e klasse: D. Vergunst-J. de Vroomen 0—1. 3e klasse: J. Slager-F. Kloos 10. Beslissingswedstrijd: C. Geyteman-L. P. Siebers 10, Dr. H. M. Hirschfeld, de Nederland se gedelegeerde bij de Parijse confe rentie, heeft in de commissie voor de Europese economische samenwerking een plan ingediend voor het oplossen der economische moeilijkheden. Te vens drong hij er op aan, een maxi maal gebruik te maken van het Duit se productie-potentieel. Het Neder landse plan omvat drie punten. Ten eerste moet worden vastgesteld, hoe men het bestaande Europese poten tieel kan gebruiken. Ten tweede dient een onderzoek te worden ingesteld naar de mogelijkheden, om de import uit de overzeese gebiedsdelen te ver groten. Ten derde moet het handels- verkeer tussen de Europese landen on- dex-ling vergroot worden. De Franse afgevaardigde Alphand ver klaarde, dat hij kon instemmen met het beginsel, de Duitse hulpbronnen dienst baar te maken aan het herstel van Europa, maar dat hij bezwaar had tegen de weder opbouw van de Duitse industrie. Hij on derschatte geenszins de bijdrage, welke Duitsland tot herstel van Europa kan le veren en zeide, dat speciaal de steenkool- en landbouwproductie van Duitsland moet woiden verhoogd om zo mogelijk de on gunstige betalingsbalans der Duitse bezet tingszones te verbeteren. Dr. Hirschfeld betoogde, dat hij slechts bedoelde, dat het Duitse economische pro bleem als een deel van het Europese moet worden behandeld en niet als een afzon derlijke Duitse kwestie. In zijn uiteenzet ting, welke door de andere gedelegeex-den met grote aandacht werd gevolgd, besprak dr. Hirschfeld enige px-incipes, welke in de afgelopen weken in de besprekingen der Benelux-landen tot ontwikkeling zijn ge komen. Dr. Hirschfeld noemde als oorza ken van de bestaande tekorten op de be talingsbalansen der Europese landen de onvoldoende onderlinge goederenhandel, de te geringe import uit overzeese gebieds delen en de liquidatie van de particuliere investeringen in het buitenland, welke Ook voor zuivelproducten geen blikverpakking meer Nadat onlangs een verbod tot het voor handen hebben en verkopen van bepaalde akkerbouwproducten in blikvei'pakking is uitgevaardigd, is thans ook op zuivelge bied een dergelijk verbod afgekondigd. Het is thans verboden melk, karnemelk, consumptiemelk-producten, zuivelproduc ten, producten, waarin deze stoffen zijn verwerkt en uit zuivel vervaardigde pro ducten in blik te verpakken, in blikverpak king in voorraad te hebben, 'te vex'kopen, te kopen, te vervoeren, af te leveren of te ontvangen. Dit verbod geldt niet voor consumenten, die nog zuivelproducten in blikverpakking in voorraad hebben voor gezinsverbruik. Aan fabrikanten, exporteurs en scheeps- proviandeurs zal ontheffing van het verbod worden verleend, voorzover het producten betreft, bestemd voor export of scheeps- proviandering. Het Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling te Haarlem houdt Zondag in het Burgemeester Rijkenspark bij Santpoort een landdag. Op het programma staan onder andere towspraken, zang, muziek, volksdansen e. d. Pseudo-arts nam de praktijk van doktoren waar Onlangs is in Schoonhoven de 32-jarige J. S. gearresteerd, die de praktijk van een plaatselijke arts op zodanige wijze waar nam, dat een patiënt ax-gwaan kreeg en de politie waarschuwde. Bij onder-zoek bleek J. S. slechts een Mulo-diploma te bezit ten. Tijdens een verblijf in Duitsland had hij zich door omgang met doktoren een oppervlakkige kennis der medische weten schap eigen gemaakt en bij zijn terugkeer in Nederland trad hij op als plaatsvervan ger van dokters. Als hem naar zijn papie ren gevraagd werd, beweex-de hij steeds, deze vergeten te hebben. S. was morfinist en had niet alleen mor fine verduisterd uit de apotheek van een dokter in Schoonhoven, voor wie hij de px-aktijk waarnam maar zich ook moi'fine verschaft op eigen recepten. S- die zich thans voor de Rottex-damse rechtbank moest verantwoorden, werd in de rapporten, welke over hem waren uit gebracht, een psychopaat genoemd, die echter over een zeer goed intellect be schikt. De Officier van Justitie eiste op grond van deze rapporten drie dagen ge vangenisstraf en daax-na ter beschikking stelling van de regering. Zeldzaam boekwerk ontvreemd op tentoonstelling te Utrecht Op de tentoonstelling „Vlaamse kunste- naai-s van de Leie" in het Centraal Museum te Utrecht is de zeer zeldzame eerste druk van „De Vlaamse primitieven, zoals zij wa ren te Brugge" van Karei van de Woestijne ontvreemd. Slechts iemand die met de bij zondere waarde van dit boekje op de hoog te is, kan voor de verleiding bezweken zijn het zich op deze wijze toe te eigenen. Dr. P. Minderaa uit Zeist, de eigenaar van het. boekje, tekent hiex-bij aan dat dit werk voor hem zijn unieke betekenis ont leent aan het feit, dat het uit de biblio theek van de dichter door diens weduwe aan hem is geschonken. Dr. Minderaa doet een dringend beroep op de ontvreemder, het werkje aan het Centraal Museum terug te zenden. Publiek trok partij voor de verkeerde Het publiek, dat gisteren in Rotterdam in de Pijnackerstraat partij trok voor een fietsendief, die na een achtervolging door een vooi-bijganger tot staan werd gebracht, wist niet dat men hier te doen had met de 22-jarige ex-SS'er T. E. uit Arnhem. E. was destijds, na twintig maanden ge detineerd te zijn geweest, vrijgelaten. Kort daarna had hij in Ai'nhem een moord aanslag gepleegd op zijn verloofde, waar na hij opnieuw werd opgesloten. Hij had echter kans gezien te ontvluchten. Toen hij gistex-en in Rotterdam een fiets wegnam, werd dit gezien door een 50-ja rige voorbijganger die hem na een achter volging wist te grijpen. Ondanks de drei gementen van het publiek wist de Rotter dammer de fietsendief aan de politie over te leveren, die spoedig ontdekte dat E. be halve de fietsdiefstal nog meer op zijn kerfstok had. vi-oeger een bron van inkomsten voor de betrokken landen betekenden. Dr. Hirsch feld legde er voorts de nadruk op, dat het voor sommige landen noodzakelijk zou kunnen zijn, him nationale economische plannen te bepex-ken en offers te brengen ten bate van "het algemene Europese wel zijn. Getracht moet worden Europa aan trekkelijk te maken voor particuliere in vesteringen. TOUR DE FRANCE 89. „Dat is het toppunt!" riep Panda boos. „Ik heb alles opgelost! Ik had Jim Zonder van gebonden, ik heb ontdekt waar die radiatordoppen voor dienden en het enige wat U hebt gedaan, is die schurk weer los maken en alles in het honderd laten lopen. U bent een opschepper! U bent lui! U doet niets dan praten!" „Foei!" zei de detective, ontstemd. Dat is geen toon tegen de baas Panda! Ik kan me voorstellen, dat je de snelheid van mijn gedachten niet begrijpt en dat je me niet kunt volgen. Maar ik duld niet, dat je brutaal tegen me bent, da'c is niet netjes!" „Ik neem mijn ont slag!" zei Panda. „Van U kan ik geen vak leren! Dag, meneer Snufkens!" Hij draaide zich om en liep met grote passen weg. „Wacht even!" riep de speurder. „Ik zal je twee kwartjes opslag geven en je mag een bolhoed dragen!" Maar Panda luisterde niet. Hij verdween uit het gezicht bij een kromming in de straat. Viëtto is de trui kwijt Brambilla aan de kop De resultaten van de tijdrit Vannes—St. Brieuc (139 km), de 19e etappe van de Tour de France luiden: 1. Impanis (België) 3 uur 49 min. 36 sec., 2. Robic (Frankrijk West) 3 uur 54 min. 30 sec., 3. Ronconi (Italië), 3 uur 56 min. 8 sec., 4. Cottur (Italië) 3 uur 56 min. 57 sec. 5. Brambilla (Italië) 3 uur 57 min, 36 sec. 6. Comellini (Ned.-buitenl.) 3 uur 57 min. 55 sec.. 16. Viëtto (Frankrijk) 4 uur 4 min. 16 sec., 24 Joiy 4 uur 9 min. 32. Klabinsky 4 uur 12 min. 12 sec., 45 Janssen. 4 uur 18 min. 1 sec. Na deze etappe luidt het algemeen klasse ment: 1. Brambilla (Italië) 134 uur 5 min. 39 sec. 2. Ronconi (Italië) 134 uur 6 min. 32 sec. 3. Robic (Frankrijk West) 134 uur 8 min. 37 sec. 4. Viëtto (Frankrijk) 134 uur 10 min. 45 sec. 5. Fachleitner (Frankrijk) 134 uur 12 min. 35 sec. 6. Camel'Lini (Ned.-buitenl.) 134 uur 19 min 40 sec. 33. Jansen 137 uur 55 min. 11 sec. 41. Klabinsky (NecL-buitenl.) 138 uur. 19 min. 5 sec. 48. Joly (Ned.-buitenl.) 139 uur 4 min. 47 sec. Na de 19e etappe luidt het landenklasse- ment: 1. Italië 403 uur 29 min. 18 sec., 2. Frankrijk 404 uur 7 min. 13 sec. 3. Frankrijk West 405 uur 0 min. 39 sec. 4. België 407 uur 55 min. 35 sec. 5. Frankrijk Zuid-Oost, 408 uur 52 min. 35 sec., 7. Ned.-buitenl. 410 uur 33 min. 56 6ec. Waterpolo H.V.G.B. kampioen Na een tamelijk eenzijdige strijd behaalde het eerste zevental van H.V.G.B. in de le klasse bond'competitie waterpolo de zevende overwinning. A.Z. uit Amsterdam, dat met twee invallers speelde, kon het ook ditmaal niet bolwerken. Reeds in het begin was H.V.G.B. steeds in de aanval, maar had weinig succes met. haar schietpogingen. Smitshuizen (A.Z.) werd aan de andere kant scherp bewaakt, zodat de H.V.G B.-keeper Brokken, die uitstekend werk verrichtte, weinig te vrezen had van herrt. Rol (H.V.G.B.) opende de score met een van zijn verrassende schoten, die weldra door twee anderen gevolgd werden. Na de rust werd door snel combinatiespel de A.Z.-ploeg geheel overspeeld. Na doelpun ten van Hogeland en Anthoni en een straf- worp van Rol werd de stand tenslotte 60 voor H.V.G.B. Dinsdagavond 29 Juli komt H V.G.B. 1 voor de laatste maal in deze competitie uit tegen D.W.R 1 in het Sportfondsen-bad. De promotiewedstrijd voor de Hoofdklasse zal tegen de kampioen van afd. A der le klasse gespeeld worden. Zowel R.Z.C. als Meeuwen komen hiervoor in aanmerking. H.V.G.B.-meisjes kampioen. De meisjes-adspiranten van H.V.G.B. zijn in geslaagd om het kampioenschap te be halen in de adspiranten-competitie van Kring Haarlem. Alle wedstrijden tot nu toe werden gewonnen. Verdere uitslagen: H.V.G.B. 3L.Z.C. 2 (heren) 2—1 H.V.G.B. 2—H.Z.V. 1 (dames) 5—0 H.V.G.B.D.W.T. (meisjes) 30 H.V.G.B.—H.P.C. (jongens) 7—0 Het IJ 2—H.V.G.B. 2 (heren) 3—2 Dammen N.-Hollands kampioenschap De tweede partij voor de beslissingswedstrijd m het damkampioenschap van Noord-Holland tussen C. Suijk en H. Lows eindigde remise. De stand is thatis. H Laros 2 gesp. 3 p.. C. Suijk 1 gep. 1 p.. Dukel 1 gesp. 0 p. He--"-"avond wordt de partij Suijk-Dukel ge speeld. Handelsverdrag. Eva Feron, de vrouw van de dictator van Argentinië zal in Parijs door de regering worden ontvangen. De president van Frankrijk, Vincent Auriol, zal haar een diner aanbieden en zij zal vervolgens door Bïdault ontvangen worden. Eva Peron zal te vens aanwezig zijn bij de ondertekening van het Frans-Argentijnse handelsverdrag. Eén dappere. De Roemeense volksvertegenwoor diging heeft met 258 stemmen tegen 1 de par lementaire onschendbaarheid van Jules Maniu, de gearresteerde leider van de natio nale boerenpartij en van vijf andere afge vaardigden dier partij opgeheven. Nieuwe klier. De News Chronicle maakt melding van een operatie in Sydney, waar bij een laatste poging om een aan bloedarmoede stervend meisje te redden, de schildklier van een juist tevoren gestorven man op haar werd overgeplant. De man in-kwestie was bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De patiënte gaat vooruit, maar het is nog niet te zeggen, o£ zij zal genezen. Aanbod. Matyas Rakosi, de Hongaarse commu nistenleider en vice-premier heeft verklaard, dat de Duitsers, die uit Hongarije moeten verdwijnen om plaats te maken voor Honga ren uit Tsjecho-Slowakije, zich in de Russi sche zóne van Duitsland mogen vestigen. Geen import. De Britse vereniging voor dieren bescherming heeft aan het Londense ge rechtshof verzocht de heruitzending door de B.B.C. van een verslag van een Spaans stierengevecht te verbieden. De rechter was van mening dat de vereniging ten onrechte het vermoeden opwekte, dat de uitzending bedoeld was om de stierengevechten in Engeland te importeren en wees het ver zoek af. Over Muziek 'W? de behoefte aaT uiM?u£iag™*8 de drie elc-menten der muziek^T?1^; mome evenzeer als het rvthme~ hfc lodie vertegenwoordigen het L?10- de ruimste zin. Het gebaar is JL -■ tieve vorm van zwijgende mu>v der dan het woord kan het aehT T verbonden zijn met muziek ti-"\IoSst4 namelijk niet de concrete mh» ASeClS ziek en de lichaamsbeweging T. er concrete inhoudsbepaling d» w muziek meeleven. Het is Tverjlf lijk dat de muziek de illusie der tij* beweging vertolkt; in beide het onmetelijke en onbepaalbare gevoel en fantasie weei^egZ? n V1« ning van woorden tot zinnen 1 i °,dt- concreet en slechts het ondefinij?1» muzikale element in een tekst T03re vorming van werkelijke muziek ie De verbinding van tekst en muziek eerder om een compromis dan de ding van dans en muziek, want de,J°:!' zijn verantwoord wanneer zii h™ f'-' bevredigen; zij zijn wezenlijk tT gen. De woorden en •mm&JLS*' zijn afgesloten vormen van dit gedachtebeeld van de tekst si- - deling kent de muziek r,iet Slechn neer woorden en zinnen niet on d?.*"" plaats als reële gedachtenmASJ®11 maar als muziekvorm bedoeld vereniging met de eigen element»8 muziek m zekere zin veMelillS de verbinding van gebaar SS? is geneigd te denken dat deze ver»-* alléén volmaakt kan zijn wanneer*S en muztek door éen mens temliit, gevonden worden. De gesehiSeSS kunst levert echter met voldoende h.. zen om dit te bevestigen. Zeer zek» er enkele werken waarin woord ef S als productie van éen artist zeer KsiÏÏ mogen heten ik denk aan fraaie liederen van Peter Cornelius ff voorbeeld: „Auf ern sohlumroX Kind') en vooral de onvolprezen pZ! lyriques" van Debussy, maar zijnS composites ten opzichte van vereniZ van woord en toon in principe beter in liederen waarbij het gedicht eerst zelf standig bestond en de componist er een lied van maakte? En als wij niet wis ten dat Wagner zelf de tekst van Tristin und Isolde schreef dan zouden wij dit niet aan de compositie kunnen horen Wanneer wij de verhouding van etn dans-ontwerper tot de muziek vera£ ken met de verhouding van een compost tot een tekst dan kunnen wij veili" coü' cluderen dat de danser in gunstige' a: tistieke situatie verkeert dan de eomoo" nist. De danser en de componist kunnen wel over allerlei punten van gedachten wisselen en ruzie maken, maar het kan' ook zijn dat ze elkaar van in de armen vliegen; in beide gevallen spreken zij namelijk over onuitsprekelijke zaken. De dichter echter kan zich zeer reëel op de concrete volkomenheid van zijn gedicht beroepen. Natuurlijk zijn er muzikale composities als de syraphonie en de fuga bijvoorbeeld waarbij de componist een plastische vertolking van zijn thematische bewerking als afgesloten- heid onmogelijk of tenminste ongewenst acht en in dit geval zou hij soms nog ster ker staan dan de lyrische dichter die im- mers een werkelijk lyrisch gedicht niet zonder muzikaliteit voelt ook al zou hij willen twisten over litteraire muzikali teit en absolute muziek. Aan het wezen van toon woord en hun onderlinge vi zijntalloze kanten die allerlei bevatten. Het is natuurlijk uitgesloten ze hier thans ter sprake komen; ik geef slechts enkele punten ter overweging, en vraag thans uw aandacht voor het ballet. Is het voor een ballet als kunstpresta tie noodzakelijk dat het een verhaal of ge beurtenis voorstelt? Natuurlijk geenszins. De pantomime is een kunstvorm op zich zelf, zij behoeft het ballet niet te hulp te komen. De balletten in de ouderwetse opera's, die slechts schijnbaar iets te ma ken hebben met het verhaal van de opera, zijn zelfstandige, volkomen kunstwerken die ook buiten de opera volledige voldoe ning zouden geven. Het doet er niet toe of ze ontstaan zijn uit conventie, ja zelfs voortkomen uit het banale plan om het verwende publiek te veroveren of te ver wennen het is herhaaldelijk in de ge schiedenis voorgekomen dat dergelijke stukken met de zonnigste glimlach der muzen gezegend waren en lange tijden trotseerden, niet omdat ze oppervlakkige aandoeningen bevredigen, maar omdat ze volledige muziek en volledige danskunst in ongestoorde eenheid zijn en positieve levenskunst openbaren. Wagner, de philo- sofisehe dramaturg, haatte het ballet en verried er zijn jalouzie mee. Zijn geniali teit was vertroebeld en hij heeft nooit het geluk gehad de vereniging van muziek en lichaamsbeweging als volledige en posi tieve schoonheid te kunnen produceren. Het is voor stugge en intellectuele noor derlingen gemakkelijk om neer te zien op de balletten uit de Faust van Gounod, maar beseffen ze eigenlijk wel wat ze aan muzikale vreugde missen? Is de muzikale vreugde ondiep, oppervlakkig? Spelen wij de artistieke ernst niet oppervlakkig uit tegen de diepe grond der zogenaamd- gedachteloze levensvreugde in de muziek Thans schuifelen burgers van alle rang en stand bij de regelmatige syncopes van eer. verworden muziek, zonder enig besef van wat eigenlijk dans en muziek is. HENDRIK ANDRIESSEN. DE „SIBAJAK" IN VEILIGE HAVEN. Vrijdagmiddag koerste de „Sibajak" met ruim 500 bux-gers de Rotterdamse haven binnen en verder werden 120 officieren van diverse legeronderdelen in het vaderland verwelkomd. Rijksambt. met enig vermo gen zoekt kennism. m. e. ge- pens. of enigszins vermogende dame. Brieven IJ 395 bui-, van dit blad Vers gerookte Adverteert In dit blad STOKVIS SIMPLEX, MAXWELL. VESTING EN Uit voorraad leverbaar. Dus voor een goed rijwiel naar Fa. P3IUIS WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - TEL 5726 Laat nu Uw rijwiel MOFFELEN, binnen 4 weken retour, FRANSE RIJWIELEN ZONDER BON ZONDER VERGUNNING leverbaar Presto Kastplanken in alle lengtes en breedtes ZAANLANDSE HOUTHANDEL Kennemerlaan 174-176 - IJmuiden - Tel. 4^

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2