IJmuider Courant Minister Beel: De operaties zullen „nietzeer lang" duren Goede Diensten Sjahrir naar Voor-lndië gezonden E.V.C-vakbonden proclameren staking Vacantiegangers Franse geduld in kwestie-Vietnam is uitgeput I Weerbericht 62e Jaarg»nS No. 18690 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en S^'flstratK 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adm i 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon Drukken) Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdre InKeur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 23 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ,9 van Engelse zflde reeds een aan- CB VIj, verlenen van goede diensten 00 -Mine m Indonesië gedaan, in J M®1 iBg met de Amerikanen. Een OT!ref Sr van het State Department m womv°f" h eIt de Amerikaanse bijval Vfastangton gebracht. De Engelsman eertijds voorzitter bij onder- Mri ™cn tussen Nederland en de repu- tjndelingen m mening wjnen uiten over iStï' Sr gebeurtenissen op Java, maar Jg jjUlfllS® i 1..» iron Tndnriocicphp wel onf1"' - ni awesd en wil 'het met overtui- SS len- het is een diep-teleurstel- ging li,keling van zaken waarin wij S d°zii„ en zij opent grote gevaren en vlheden voor de toekomst. Laten wij Self geen dingen gaan wijsmaken om- Sde betekenis en de gevolgen van het 1 v nf van geweld. Men lost er de ge- g?iiïï in wezen nimmer mee op. Men l D; pen in zekere opzichten voordeliger kerker positie mee bereiken - tijdelijk en Sr daarmee is het conflict met uit de ~7m En door het gebruik van geweld Sen nieuwe weerstanden en verzet op- l'Jfif'de voornemens van onze regering jfJL actie te beperken kan men gaarne Swen maar zich tevens de vraag stellen fl lang en in welke mate dat mogelijk S wüken Het verloop van militaire acties bn moeilijk aan tevoren vastgestelde reglementeringen onderworpen blijven, «e wordt bepaald door de gebeurtenissen: 22: in het minst door de daden van de Wenoartij en haar wijze van strijden, wiarmate het gewapende conflict, langer d,,urt zal het moeilijker worden, zich aan 1 invloed van deze factoren te onttrekken, r ofschoon niemand tevoren kan voorspel en hoe het verloop zal zijn, staat wel vast, dat het met een snelle opmars van onze Lenen langs hoofdlijnen en de bezetting van een aantal kernpunten niet ten einde ,ai wezen. Dat ook na zo spoedig resultaat een auerilla-oorlog te wachten zou zijn is alt zekerheid aan te nemen. Mocht die zich jn"den beginne niet krachtig ontwikkelen dan wil dat niet zeggen, dat hij later niet in omvang zal toenemen. Welke in derge lijke omstandigheden de positie van een nieuwe republikeinse regering zou zijn, die ach bereid verklaard zou hebben tot samenwerking op de door de regering nadrukkelijk gehandhaafde basis van Linggadjati kan men zich moeilijk met optimisme voorstellen. Evenmin kan men zich grote illusies maken omtrent de weer klank, die het optreden van zulk een rege ring hij het naar vrijheid strevende deel van de bevolking zou vinden. Tenslotte betekent uitvoering van Linggadjati: mede werking van alle zijden niet op schrift, maar naar de geest. Het is niet aan te nemen dat de geest van een in zijn actieve leden naar vrijheid strevend volk rijper gemaakt zal worden voor een vrijwillige samenwerking met zijn vroegere koloniale overheersers door een gewapend conflict. Hef is.wel zeker dat lange duur van dit conflict het aantal denkende Indonesiërs, dat bereid is tot samenwerking, zal doen afnemen. Verbittering, gewekt door geleden verliezen en beproevingen, doet zich onver mijdelijk als gevolg van iedere strijd, waar in militair geweld gebezigd wordt, gelden. Dit is geen blijmoedige beschouwing, maar daar vind ik ook geen aanleiding toe. De toestand en de vooruitzichten zijn er te zorgelijk voor. Dit zijn rustige overwegin- gen van een Hollander, die niet gelooft in het geweld als middel tot oplossing van geschillen, omdat ervaring hem het tegen deel heeft geleerd. En dat besef is velen van ons in hun leven geworden. Het wil mij dus voorkomen, dat van het Brits-Amerikaans aanbod tot het verlenen van goede diensten ten snelste gébruik ge maakt zal moeten worden om onheil voor de toekomst te voorkomen en de kans te scheppen, dat inderdaad nog een goede basis van samenwerking in Indonesië zal kunnen worden gevonden. Er is geen twij fel aan dat de republiek de gemaakte over eenkomsten en ook het bestand heeft ge schonden^ Er is geen twijfel aan dat de lankmoedigheid van onze regering tot het Uiterste beproefd is ep die van onze troepen eveneens. Er is geen twijfel aan dat wij in al die dingen gelijk hebben. Maar het héb- ben van gelijk wil niet zeggen dat het ihans gevoerde beleid het beste is, dat daarom moet worden voortgezet. Het feit Jat de regering zich on het standpunt van linggadjati blijft stellen brengt logischer wijze mede dat zij een aanbod van goede diensten, om tot vredelievende oplossing (op basis van die gesloten overeenkomst) m geraken, met beide banden dient aan te grijpen en ertoe mede te werken, dat ten snelste bemiddelingspogingen worden on dernomen. r p Van Kleffens verduidelijkt de situatie in Amerika In een onderhoud met de Haagse correspondent van de „News Chronicle" heeft dr. Beel verklaard, dat de militaire operaties in Indonesië naar zijn mening niet zeer lang zullen duren. „Er is geen sprake van, dat daarbij verder zal worden gegaan dan herstel van orde en rust". De minister-president ontkende, dat er op Java en Sumatra dorpen of steden waren .gebombardeerd. Alvorens te New York aan wal te gaan heeft de nieuwe Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, mr, E. van Klef fens, aan boord van de „Veendam" pers vertegenwoordigers ontvangen, aan wie hij mededelingen deed over de situatie in In donesië. „Wij beschouwen dit niet als een oorlog. Wij trachten alleen de orde te herstellen bij een recalcitrant onderdeel van de nog te vormen federatie. Een zeer groot percen tage van de Indonesische bevolking de bewoners van Borneo, Celebes, de Moluk- ken. en de kleine Soenda-eilanden i: het hierin met de Nederlanders eens. Onze correspondent te Batavia seint ons: Bij de nachtelijke overval op de ambts woning van minister Gani werd ook het Nederlandse Kamerlid Frans Goedhart (Pieter 't Hoen) aangetroffen. Hij werd in arrest gesteld, maar is in de loop van de volgende dag weer vrijgelaten. Met twee koffers beladen ging hij naar het Paleis, waar hij werd ontvangen door prof. Scher- merhorn, die zorgde voor onderdak. De heer Goedhart verklaart dat hij juist bij Gani op bezoek was toen de overval geschiedde, doch uit de beste bron verze kert men ons dat hij bij Gani logeerde, waarop trouwens ook het feit wijst dat hij twee koffers bij zich had. Valse zender In Makassar is gisteren grote verwar ring gesticht door een onbekende stem van de radio, welke mededeelde, dat door in terventie van Amerika een order was uit gegeven, dat de vijandelijkheden moesten worden gestaakt en alle gevangenen vrij gelaten. Officiële instanties konden van deze op circa 32 meter gegeven medede ling geen verklaring geven. De mededeling werd in de loop van de dag herhaald en het misleidend karakter werd niet door alle luisteraars onmiddellijk doorzien, zo dat onzekerheid ontstond. De mededeling luidde: „Attentie. Alle officieren en onder officieren staakt het vuren". Daarna volgde de mededeling van de Amerikaanse inter ventie. De mededeling werd gedaan op last van dr. van Mook en de eerst aanwezende officier Durst Britt. Te Batavia zijn heden de twee republi keinse bladen „Soember" en „Berïta Indo nesia" weer verschenen, voorlopig in klein formaat. De hervatting van de uitgave van „Merdeka", „Ra'jat" en „Soeara Oemoem" is niet mogelijk, omdat de drukpersen niet meer ter beschikking worden gesteld. „Gouden" wandelpaar De gemeente telt onder haar bewoners tot nu toe het enige vierdaagse-wandel- paar in ons land dat de gouden medaille behaald heeft. Het zijn de heer en mevrouw H. J. Kla ver en M. Klaver-Budding, wonende te Santpoort. Mevrouw Klaver legde het vo rig jaar voor de elfde maal met goed ge volg het zeer vermaarde parcours rond Nijmegen af. De heer Klaver verdiende toen het „gouden kruis" bij de tiende maal. Vermelden wij nog dat het echtpaar het niet alleen bij wandelsport houdt, maar ook aan athletiek veel doet. De heer Kla ver is tweede-voorzitter van de H. A. V. „Suomi" en mevr. Klaver is nog steeds een actief lid. HET 3000STE SCHIP IN DE ROTTERDAMSE HAVEN. Gisteravond is het 3000ste schip van dit jaar de Rotterdamse haven binnengelopen. Het is 't Amerikaanse s.s. „Keystone State" metende 7210 b.r-.t. en komende van Hou ston met een lading stukgoed. Het vorig jaar liep het 3000ste schip eerst op 15 September, dus bijna twee maanden later binnen. In de nacht van Zondag j.l., toen de mili taire actie op Java begon, werden in Bata via veel arrestanten opgebracht, waaronder Indonesiërs die van extremistische activi teit werden verdacht. in Palestina is ernstig Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, t het bericht dat de illegale Joodse ixn- wgranten van de „Exodus 1947" naar "ankrijk zijn teruggezonden, in Palestina r!!? Zefr ernst'8e toestand geschapen. In J m werd gisteren prompt een aan- op enige Britse militairen gedaan, waar- J een lid van de R.A.F. werd gewond. Egyptische eiser in New-York p?*r85,i' Pasja, minister-president van Vort- 's per vistuig uit Caïro te New aangekomen. Nokrasji Pasja, die de Entói Va,n zijn ianck n.l. het vertrek der van hi lroepen Egypte en beëindiging dn üa !j aaiideel in het bestuur van !Lh ?an voor de UNO zal verdedigen, W«!00r.een delegatie van 60 Egyptische fo'nf flssen onder leiding van de nariep ambassadeur en door functio- van r, V?n 1101 Amerikaanse ministerie ^Buitenlandse Zaken begroet. Scheveningse logger bij aanvaring beschadigd relorideny1 acht te Scheveningen binnen- Pronk ,,™glo§ger Sch. 49, schipper M. I' Tvan de rederij voorheen A. van der 1 Jz, heeft c 'en Verbreken. foor reae te„:rl?Ahe0ft de reis wegens averij moe- voorstevn?SÜ?: iHet schiP'dat aan de 5anvar® uar beschadi§d is, heeft een gehad u t boogte van de Schotse kust flrijvniuJ ils op de waterdichte schotten kracht en bli-iven en °P eigen «idi ocheveningen gevaren. Jeugd kwam naar Nederland om Walcheren uit te graven Twee honderd vijftig studenten, waar onder honderd meisjes, uit elf landen kam peren op het ogenblik op Walcheren, ech ter niet om der wille van het verpozen in de buitenlucht, maar om Zeeland weer een stap nader tot algeheel herstel te helpen. Acht en een half uur per dag zwoegen jonge kerels van een dozijn nationaliteiten onder de égaal-blauwe zomerhemel om het zand, dat met het binnenkolkende water over de landerijen vloeide, te verwijderen. Want Walcheren is nog lang niét het oude en vooral in de omgeving van West-Kapelle ligt de vruchtbare klei soms tot een meter onder het verstikkende zand. Bulldozers stuwen deze zandmassa's voor zich uit, maar de lagen tot 25 cm moeten met de hand worden weggegraven. „Zij werken als paarden'' prees een van de Rotterdamse D.U.W.-arbeiders, die als voorwerker van een studentenploeg op treedt. Controlerende amhtenaren willen dit tempo zelfs wel eens een beetje rem men, maar de jongelui menen te weten, dat er geen tijd te verliezen is bij de winning van zoveel mogelijk vrucht baar land en ondanks pijnlijke ruggen en blaren wordt dit werk als een „good sport" opgevat. De meisjes-studenten maken zich inmid dels verdienstelijk bij het plukken van de bessen op de Bevelanden. Nu is minister Neher met zijn ambtge noot minister Gielen naar Walcheren ge komen, om de jeugd uit den vreemde een verdiende pluim op de hoed te steken. „Zijn deze kampen niet het beste argument tegen de pessimistische opvattingen over de na oorlogse jeugd?" aldus vroeg de minister van Wederopbouw zich af in een toespraak tijdens een prettige lunch met de jonge mensen. In de „Waakzaamheid" te Koog a. d. Zaan is de 4de houtwarenbeurs van de Vereniging van Houtwarenfabrikanten „Zaanstreek" ge opend, die zidh van de voorgaande onderscheidt door een vooruitgang in kwaliteit van vele pro ducten en door een grotere verscheidenheid. Australische en Voorindische piloten bieden de republiek hun diensten aan Soetan Sjahrir is gisteren vroeg in dé ochtend van het vliegveld Djokjakarta ver trokken. Hij ontweek de Nederlandse pa- trouillevluchten en is te Singapore aange komen. Hij vertelde daar, op verzoek van Soekarno deze missie te hebben onder nomen. Het Dakota vliegtuig, waarin Sjahrir van Java vertrok, stond gisteren op het vliegveld Moaspati bij Madioen, toen de Nederlandse luchtmacht de hangar, waar uit het vliegtuig was verwijderd, bombar deerde. Heden is: Sjahrir in een vliegboot uit Singapore naar Voor-lndië vertrokken. Op een persconferentie te Singapore heeft Sjahrir zijn taak als volgt omschreven: Het buitenland voorlichten over de houding van de republikeinse regering, in het bui tenland reacties oproepen tegen de. Neder landse aanval en de republikeinse regering adviseren, over hetgeen gedaan moet wor den. Sjahrir deelde mede, dat vele gedemobi liseerde Australische en Voor-Indische vliegers hun diensten aan de Indonesische republiek hadden aangeboden: „Maar wij moeten eerst vliegtuigen zien te krijgen", voegde Sjahrir er aan toe. Hij zeide, dat de republiek geen luchtmacht bezat, slechts- een paar tanks en weinig artillerie en transportmiddelen. „Buitenlandse wapens Schijndood Een tuinder was op een aardappelland bij Rotterdam op jacht naar Colorado, kevers. Hij vond er welgeteld dertig, maakte er lijkjes van, knoopte die in zijn zakdoek en ging naar het politie bureau om er de buit te deponeren. Maar toen hij in zijn zak greep, vond hij daar niets. De „kevercadavers" waren er namelijk met de zakdoek van door! Waarschijnlijk zijn zij op een ander aardappelveld gaan kamperen. De Haarlemse drieling nam Dinsdagmiddag in handen van zijn ouders, de heer en mevrouw B. A. G. Dorlandt afscheid van de Mariastichting. Zelfs de vader slaagde er niet in ons duidelijk te maken wie was: Leonardus Maria, Henricus Joseph of Ber nardus Leopold. Wij laten de oplossing van dat probleem maar liever aan onze lezers over. zouden uiteraard welkom zijn", zeide hij. Hij heeft tenslotte een beroep gedaan op de wereld „om een eind te an aken aan dit onnodig bloedvergieten". De regering van Voor-lndië heeft een dringend verzoek gericht aan de regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten van Amerika om te trachten de gevech ten in Indonesië onmiddellijk te doen ein digen, aldus een officiële mededeling van radio New Delhi. Beide regeringen werd verzocht over te gaan. tot pogingen om on- midellijk een overeenkomst tussen de twee partijen tot stand te brengen. Sjarifoeddin doet beroep op Australië De republikeinse minister-president, mr. Amir Sjarifoeddin, heeft gisteren in een radio-rede een beroep gedaan op de gehele wereld, in het bijzonder op „onze vrienden in Australië" om hun pogingen tot het voorkomen van verder bloedvergieten te vermeerderen. „Indien pogingen hiertoe worden ondernomen", aldus de minister president, „dan moeten zij zeer snel gedaan worden." Verder zeide Sjarifoeddin nog, dat het Indonesische volk zich thans geplaatst zag voor een koloniale ooi-log op grote schaal en niet slechts voor politiële maatregelen tot handhaving van rust en orde. Het doel van deze Nederlandse militaire actie is niet meer of minder dan liquidatie van de republiek als .geheel en herstel van het oude koloniale bestuur onder de dek mantel van mooie woorden en p'hrasen, al dus Sjarifoeddin. Het enige voorwendsel voor de militaire actie was geweest „politiële maatregelen", welke sedert 21 Juli hadden bestaan uit 'het voortdurend bombarderen van Indonesische vliegvelden, spoorwegknooppunten en an dere doelen, waarbij talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking waren gevallen. Voorindische hulp Het Voor-Indische Dakota-vliegtuig, waarin Sjahrir van Djokja naar Singapore is gevlogen, heeft vier hooggeplaatste In donesische officieren van Singapore naar Sumatra gebracht, waarna het vliegtuig naar Singapore terugkeerde. Drastische bezuiniging op dienstauto's Autopark der overheid met 3800 wagens verminderd Onlangs werd op de voorruiten van alle personenauto's in Overheidsdienst het woord „Dienstauto" geschilderd. Dit hield verband met de zeer aanzienlijke beper kingen, die onder leiding van de heer S. Veldmeijer, rijkshoofdinspecteur van het verkeer voor Overheidsdiensten, op dit ge bied zijn bereikt, zonder dat het dienstbe lang hierdoor geschaad werd. Hoewel offi ciële cijfers nog niet bekend zijn, mag wor den aangenomen, dat van de 7686 auto's, die op 1 Januari 1946 in dienst van het rijk waren, nog slechts de helft over Is. Op alle departementen, ook bij de land macht. werd een onderzoek ingesteld naar het noodzakelijke aantal personen-auto's, dat voor het meest noodzakelijke vervoer doorlopend ter beschikking moest zijn. Een eventuele aanvulling kan uit de rijks- automobielcentrale geschieden. Een tweede belangrijke reorganisatie betrof het opruimen van oude perso nenauto's, die veel onderhoud vergden. Daarom wordt in het rij lesautopark, waar nodig, zij het op zuinige schaal, „jong bloed" gebracht. Een nieuwe auto kan vaak meer presteren, dan drie oude. Iedere dienstauto heeft een rijvergun ning. De wagen wordt door de overheids instantie, die hem gebruikt, geadminis treerd. Het streven is thans al deze admi nistraties tegen 1 Januari 1948 zodanig in te richten, dat men dagelijks een over zicht van alle personenauto's heeft, welke in overheidsdienst rijden. Dit geldt zowel voor departementen en tijdelijke diensten als voor de wagenparken van politie en Hef woord is aan.... De Zakenwereld: Kunnen de meesten van ons niet naar waarheid getuigen: „Ik heb meer last gehad me' mijzelf dan met iemand anders die ik ooit ontmoette?" brandweer in alle plaatsen des lands. Tot dusver vallen de auto's, die in dienst van provinciale- en gemeentebesturen rijden, nog niet onder de inspectie overheidsdien sten. Niet alle dienstauto's zijn eigendom van het rijk. Voor tijdelijke diensten worden gehuurde auto's gebruikt. Voorts kunnen bepaalde ambtenaren een auto aanschaf fen die zij tegen de normale vergoeding voor dienstdoeleinden kunnen gebruiken- De rijkshoofdinspecteur van het verkeer voor Overheidsdiensten heeft zeer uitge breide bevoegdheden van de ministerraad gekregen. Dat hij van deze bevoegdheden nog nimmer het uiterste gebruik heeft be hoeven te maken moge pleiten voor de juistheid der organisatie, zowel als voor het inzicht en de medewerking van de overheidsdiensten zelve. Indien men aanneemt dat de exploitatie van een personenauto per maand ruw ge schat f 150.— kost, dan kan men bereke nen, wat globaal geschat de beperking van een autopark met meer dan 3800 auto's per jaar aan bezuiniging oplevert. GRIEKSE KWESTIE EN VEILIGHEIDSRAAD Na een langdurig debat heeft de Veilig heidsraad de tekst van de preambule der Amerikaanse resolutie, zoals deze door Frankrijk was geamendeerd en waarin wordt verklaard dat de huidige toestand in Griekenland „een bedreiging voor de vrede" vormt, goedgekeurd. Protestvergadenngen der C.P.N. De hoofdbesturen van de landelijke be drijfsgroep transport der E.V.C. en van de Algemene Nederlandse Bond van Zeeva renden hebben het volgende medegedeeld: „De hoofdbesturen van de Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden en van de landelijke bedrijfsgroep transport der E.V.C. hebben, in overeenstemming en na beraad met het hoofdbestuur van de E. V. C. besloten alle vervoer naar Tndonesië, van Nederlandse dan wel buitenlandse ha vens uit, voorzover dit direct of indirect het militair geweld tegen het volle van In donesië bevordert, met alle ten dienste staande wettige middelen tegen te gaan. Zij roepen, zich bewust van hun verantwoor delijkheid, alle transportarbeiders en zee lieden op, alle werkzaamheden welke in verband staan met bovengenoemd vervoer onmiddellijk te staken. Zij doen in deze voor de toekomst van het Nederlandse- en het Indonesische volk beslissende dagen een klemmend beroep op de Centrale Bond van Transportarbeiders en de Unie van Zeelieden, beide aangesloten bij het N.V.V., alle meningsverschillen terzijde te stellen en gezamenlijk met hen dit besluit uit te voeren. Voorts richten zij zich tot de wer kers van .Nederland en alle andere vrede lievende krachten, de actie der transport arbeiders en zeelieden njet alle kracht te ondersteunen. De beide organisaties brengen dit besluit ter kennis van de SOBSI (Indonesische vakbeweging) en van het Wereldverbond van Vakverenigingen, aan welke wereldorganisatie het verzoek wordt gedaan de transportarbeiders en zee lieden der gehele wereld op te roepen hen op deze weg te volgen. Protestvergadering der C.P.N. In het R.A.I.-gebouw te hield de C.P.N. gisteravond een protest meeting tegen het optreden van de Neder landse strijdkrachten in Indonesië. Onge veer 30.000 personen waren in en rond het gebouw verzameld. De voorzitter van de communistische fractie van de Amster damse gemeenteraad, de heer Henk Gort zak, verzocht de vergadering de doden aan Indonesische en Nederlandse zijde, die reeds gevallen zijn, met één minuut stilte te herdenken. Eén der communistische leden van de Haarlemse gemeenteraad, mej. A, Averink, vergeleek het optreden van de Nederlandse troepen in Indonesië met de bezettings jaren van 1940-1945. Tot de vrouwen zeide zij: „Wat denkt u dat er zal gebeuren als ons leger, dat 3 millioen gulden per dag kost, in oorlogsbeweging komt? Dan zullen de oorlogsuitgaven nog meer stijgen en het peil van de volkshuishouding, dat nog steeds gedrukt wordt door de onkosten van de laatste wereldoorlog, zal weer achter uit gaan". Mej. Averink besloot met de woorden: „Wij willen geen graven op het veld van eer, maar wij willen onze solda ten levend terug". De voorzitter van de Algemene Neder landse bond van Zeevarenden, de heer H. Dane, kondigde het besluit aan om niet mede te werken .aan alle transporten naar Indonesië, die op militair bevel geschieden. 1-Iij riep alle transportarbeiders in Neder land op om werkzaamheden, welke ver band houden met dit vervoer, onmiddel lijk neer te leggen en verzocht de arbei ders van andere organisaties op dit gebied zich bij de staking aan te sluiten. Hij ein digde met de woorden: „Geen schepen meer om munitie en troepen naar Indone sië te brengen, maar wel de schepen be mannen om de Nederlandse jongens naar Nederland terug te brengen". Laatste spreker was het Tweede Ka merlid en secretaris van de C. P. N., de heerf Paul de Groot. Hij vergeleek de 19de Juli 1947 met de 10de Mei 1940. De heer De Groot vervolgde: „Een reactionnaire Nederlandse regering meent door het krachtdadig optreden Indonesië te krijgen, maar het resultaat zal zijn, dat Indonesië voor altijd verforen zal zijn". Voorts laakte hij de houding van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid, doch hij huldigde die socialistische leiders die, zoals hij zeide, „vandaag, morgen en overmorgen zich af keren van het door hun hoofdbestuur ge voerde beleid". Hij herinnerde aan de spreuk, die H.M. de Koningin aan het Am sterdamse wapen heeft geschonken voor het verzet gedurende de bezetting: „stand vastig, barmhartig en heldhaftig" en wekte de Amsterdamse arbeiders op zich in deze geest te gedragen. „Wij hebben niet alleen de vrijheid van Indonesië, maar ook onze eigen vrijheid Amsterdamte verdedigen", aldus spreker. Hij vervolg- die er prijs op stellen de courant na gezonden te krijgen, worden verzocht hun tijdelijke adresverandering enige dagen van te voren op te geven. DE ADMINISTRATIE Vroegere keizer van Annam weer terug? In welingelichte Franse politieke kringen verklaart men, dat Frankrijk zal trachten in de Indoohinese republiek Vietnam een voorlopige nationale regering te vormen met aan het hoofd de vroegere keizer van Annam, Bao Dai; de Franse regering zal weigeren te onderhandelen met de huidige premier van Vietnam, Ho Tsji Minh. Dit is het streven van Emile Bollaert, de Franse Hoge Commissaris, die gisteren uit Parijs te Saigon is teruggekeerd. Hij wil de regering samenstellen uit leden van het pas opgerichte Vietnamese nationale eenheids front, dat een oppositie tegen Ho Tsji Minh vormt. Bao Dai, 34 jaar oud, is in Augustus 1945 als keizer van Annam afgetreden, om dat hij liever „een vrije burger dan een monarch in slavernij" was. Hij bevindt zich thans te Hongkong in ballingschap, doch heeft onlangs verklaard, dat hij gaarne zou teruggaan, wanneer het natio nale front kon aantonen, dat het de wil van het gehele volk vertegenwoordigt en wanneer zijn aanwezigheid van nut zou kunnen zijn. Naar Agence France Presse uit Saigon meldt, heeft Emile Bollaert op een perscon ferentie verklaard, dat zijn wens om tot overeenstemming met de Indo-Chinezen te komen geen weerklank by de Vietnamese regering had gevonden en dat hjj besloten was aan de huidige toestand een einde te maken. „Myn geduld is uitgeput", aldus Bollaert. Bollaert zeide verder, dat Frankrijk een progressief programma voor de ontwikke ling van Indo-China heeft, dat zal worden toegepast wanneer de vijandelijkheden ge ëindigd zijn. Het koloniale systeem is dood en Frankrijk is het laatste land, dat het weer zal instellen. Van het nieuwe Franse programma zal Indo-China het meest pro fiteren, aldus de hoge commissaris. de: „Het is mogelijk, dat de Nederlandse soldaten, die over zwaardere wapens be schikken dan de Indonesiërs, thans nog op rukken, doch zij zullen nooit de republiek overwinnen. Thans strijden de republikei nen wellicht nog met slechtere wapens, maar hoelang zal dit zo blijven? Onze zee lieden, die 5 jaar lang hun leven waagden voor de vrijheid van alle volken, hebben thans het woord „staken" gesproken en zij zullen de daad bij het woord voegen". Tenslotte deelde hij mede, dat Woens dagochtend tussen 11 en 12 uur in alle Am sterdamse bedrijven, waar de bedrijfsraden dit zullen toestaan, een sitdownstaking zou worden gehouden als protest tegen het op treden van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. In Rotterdam geen staking In Rotterdam heeft de C.P.N. ii) de Rï- vièrahal eveneens een protestvergadering gehouden, welke door ongeveer duizend personen werd bijgewoond. Hier spraken het Tweede Kamerlid J. Hoogcarspel, de Indonesiër Soumikil, J. Bork uit Amster dam en J. Brandenburg. Deze laatste deelde het besluit van de in Amsterdam gehouden vergadering mede, om Woensdag van 11 tot 12 uur in Amster dam en de Zaanstreek het werk neer te leggen. Spreker zou echter voor Rotterdam niet hetzelfde parool durven geven, omdat de verhoudingen daar anders zijn. „Maar vandaag of morgen zullen ook de Rotter damse arbeiders hun aandeel leveren voor de ondersteuning der Indonesische kame raden" zo besloot spreker. VERRADER DOOK ONDER MAAR WERD GEVAT. In Juli 1945 ontsnapte uit het internerings kamp aan de groenten- en fruitmarkt te Den. Haag de 31-jarige M. A. E. Muilaart. M. wordt er van verdacht een tweetal Illegale groepen, bestaande uit 35 personen, aan de S.D. te heb ben verraden, tengevolge waarvan 13 personen in Duitse gevangenschap het leven lieten. P.R.A. rechercheurs zijn er in geslaagd M, op zijn onderduikadres te Wassenaar te arresteren. AANHOUDEND WARM WEER. j Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt. geldig van Woens- i dagavond tot Donderdagavond: Warm zomerweer mei. geleidelijk wat meer lokale onweersbuien. Aan de i kust tijdelijk zeewind, overigens weinig wind. 24 Juli: j Zon op 4.48 uur. onder 20.44 uur 1 Maan op 12.51 uur. onder 23.42 uur (Eerste kwartier) S

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1