s;0i!i5DAGiLJtai^L J-Jerinncrin Algemene beschouwingen over deviezenpositie niet gewenst, meent Kamer-commissie Een man als jij.... IJMUIDER COURANT 3- Leven liik met „Sancta Porta" is de naam „Brederode" verbonden. Reeds in de Onveil' joo3, Waren er de fundamenten van een kasteel, en hieraan schijnt de 2le eeiiw. in Xernout, de ridder die op de Winkelermade in datzelfde jaar het ff niet vreemd te zijn. leven uet' irtonliike historie van het geslacht De €S herint echter pas in 1226, want Brederode g inrnjddels opgetrokken slot d4® a Hnor Theadoricus Da-pifer, een b^v°ond a uit het huis Teylingen. Deze der ïon® i. -^iens naam in goed Hollands jonge n»D> /-pheoderik vindt men te- lhdt; D' (Gotisch), was gehuwd met Al- M f Hensden en zij zijn naar alle vê! dikheid de eersten geweest, die 'v?arSfK hebbe.1 bewQgen in het dage- zich swpo donjon 0f hoofdburcht, Ij^'Sa's ogen hebben van de uitkijk- t To Swaerts- en de Fedburgsto- "OTCfl 1 1 J OQn ct./Yf-cijv-»1llj* iir bijwU1 "üif kêêt'eëfflaal in snelle galop de rfer veste naderde. "Sffret huwelijk werd geboren Willem, SSerode. die bij de West-Frie- ffjï gevreesd was. Een ridder (hij !t fje eouden sporen en de ridderslag M heroerd) „van stouten moed" en '"j mheid Als maarschalk van Hol- is? «rde Mi bevel over de tweede af- ÏSSvaa het Grafelijke leger (Willem j t West-Friesland in 1256 binnenviel, 1 dagen lang joegen zij de opstande- L over de besneeuwde velden en S de treurmare van 's graven dood KifrSrfe van Willem II, er- An isi-fri lütüiiien getuurd of een stofwolk in 'c viel waar te nemen, het teken kende hem in de erfrechten van Papen- Houtstof en oud papier voor de papierfabriek Voor de Papierfabriek zijn aangekomen het Noorse s.s. „Gun" en het Zweedse s.s. „Titania". Het eerste schip voerde 812 torn houtstof aan uit Namsos en de tweede zee boot bracht een tegenwoordig al evenzeer gewenste grondstof voor de fabricage van krantenpapier, een lading oud papier uit Stockholm aan. W. 'T HART KAMPIOEN VAN H.O.S.C. Na een spannende strijd met de kam pioen van het vorige jaar is W. 't Hart er in geslaagd Paardekooper achter zich te houden en daardoor kampioen van de Hoog oven Schaakclub te worden. V„i,t Mathemesse, Wingaerden, Welvel- S5 Oortsgravc. Goudman, Slingeland, Srsons Ambacht, Nieuw Bardmks- 3, Oud-Hardinksveld, Sohaluinesloot en SrS°™ krijg was Brederode gehou- M de graaf te steunen met Heerkogge „n!0 riemen oi met 15 gewapende man- la en vijf schuiten. Dit aantal wijst er hij een aanzienlijk leenman kon Md» genoemd. Zijn huwelijken brengen 5 in aanzienlijke huizen'-. Machtilde ;.h Vornenhurch was zijn eerste echtge- 2e Hildegonde van Voirne, weduwe van Tin 'van Renesse zijn tweede gade. De bitste schonk het leven aan Diedrik van Brederode, een van de twaalf roemruchte Bidders en Heren, die door Floris V wer- to begiftigd niet de Orde van St. Jacob. In de Friese veldtochten van 1277 en 1282 schalde zijn krijgsleuze „Holland!" over het veld en toen in 1287 het over stroomde land dreigde ten onder te gaan, was deze Diedrik het die als Admiraal van de Grafelijke vloot langs de Zuiderzee kusten voer eri de weg ter overwinning baande. Aan de Vecht naan hij Gijsbrecht van Aemstel gevangen. Vele waren zijn overwinningen, vele ook zijn teleurstellin gen en toen zijn vrouw Maria van der Leeke in 1307 overleed, vond hij het tijd zich terug te trekken uit het woelige le ven en ging ter bedevaart naar Jeruzalem, nadat hij zijn bezittingen had overgedra gen aan zijn zoon Willem. Toén hij, de kruisridder weerkeerde, werd hij te Rheims door een ziekte overvallen en overleed, er de 16e December 1318. Het stoffelijk overschot werd aan de aarde toevertrouwd in een klooster bij Rheims. Hij was een der voortreffelijkaten en be- minnelijksten van zijn geslaoht. Zijn zoon was in Holland reeds twee jaar vroeger overleden, dus kwam het 'goed aan zijn tweede zoon Hendrik, die gehuwd was met Isabella de Fonteynes, uit het huis Hen- nin (Henegouwen). Deze Heer Hendrik droeg er zorg voor dat zijn vrouw, in ge val hij kwam te overlijden, niet zonder middelen, zou zijn en het is interessant te lezen, hoe op een plechtige familie-bijeen komst van de 6e April 1321 de douarie voor Jon'kvrouwe Isabella werd vastge steld in tegenwoordigheid van de Graaf en diens broeder, heer Jan van Beaumont. Dit geschiedde te Bloemendaal op het kasteel Aelbreohtsberg. Wie twijfelde of de toekomst van de Vrouwe van Brederode wel was verzekerd, kon zich wenden tot Heer Hugo Mensen, prior der Benedictijnen van Egmond of tot Broeder Diedrik van den Samde, prior van de Jacobijnen te Haarlem, want deze hadden gezien en gelezen „ene letteren vray ende goed en ongequest, met uithan gende zegelen, cierlyk en net, behalven van Heer Henric zelf, nog bovendien van Heer Jan van Beauimont, Heer Gerard van Voirne, Heer Pieter van der Leoke, Heer Gijsbrecht van Ysselstein, Heer Floris van Borsele, Heer Daniel van der Merwede, Ridders, en van Jan van Arckel, Henric van der Lecke en Willem van der Woerd, knapen, de dato 6 April 1321, spreken devan woorde te woorde aldus: „Wi Jan van Heynegouw, Here van Byaumond, ende Gherard, Here van Voir ne, Bruch'graive van Zeeland maken cond allen luydenenz." Het kwam dan hierop neer dat Isabella het kasteel tot verblijf kreeg en dat zij recht had op alle kleinodiën, sieraden, klederen en alles wat zich verder in de vertrekken van het Slot bevond. Isabella werd kinderloos weduwe en zo kon de opvolging slechts komen van een neef, alweer een Diedrik, die zijn opvoe- wm had geno^en aan liet grafelijk hof van Willem IV. Doch eer het zover was zouden "ég 12 jaren verstrijken, zou het worden September 1345. De annalen maken dan melding van een SS dat graaf Willem IV, d;e 29ste Juni i (eigenlijk staat er op Sint Pieter en auius-dag) bracht aan het slot Bredero- statie, rijkdom en een welge vulde tafel kenmerkten het bezoek. De minstreel ontbrak er niet en in begin 3!1!,van ^tzelfde jaar werd het be- ij~ ®erlhiaald, de ontvangst was nog g ootser, want nu werd de graaf vergezeld j(J Zijn gade Joanna van Braibant. hpof Was voor 'k laatst dat graaf en leen- zii hScmen Waren ur het kasteel en dat Tv» w* kriJfisgewoel elkander zagen. September ging de zon onder Wapr,63 ket bloedig slagveld van Waar die dag zovelen de dood had den gevonden. Te midden van hen lag het uitgeschudde, misvormde overschot van Graaf Willem IV. En tot de duizenden ge sneuvelden behoorde eveneens Heer Hen drik van Brederode, de hoffelijke, dappere ridder. De reeds eerder genoemde Diedrik en zijn vrouw Jonkvrouwe Elisabeth van Valckenburoh namen nu voor goed hun intrek in het slot en men scheen zowaar de bepalingen van 1333 ten gunste van Isabella te zijn vergeten. Een onrustig heer in een onrustige tijd. Er was onmin tussen graaf Willem V en zijn moeder Mar- garetha en Heer Diedrik koos.de zijde van de laatste en werd het eerst hoofd van de Hoeksen. We lezen dan hoe hij de helpende hand biedt bij de ontscheping van Engelse hulp troepen in 1351 en voor ons geestesoog speelt zich het drama van Zwartewaal af, een gevecht op leven en dood, waarbij Heer Diedrik en zijn krijgsknechten wor den gevangen genomen. Wel de Heer, doch niet het kasteel had Willem veroverd. Maai- op zijn bevel sloeg Heer Gijsbrecht van. Nijenrode het beleg om het slot. Krijgsrumoer, klaroenen, bazuinen en trompetten doen woudduiven en herten sohuw op de vlucht slaan. De verdediger is Herman van den Busse, uit het huis van Ysselstein Hoe dapper deze verdediging ook was, en hoe vaak er gevangenen bin nen de muren in de kerker belandden/het mocht niet baten, beleid en dapperheid alleen konden het kasteel niet behouden, hulp van buitenaf werd niet geboden, daar de machtigste edelen Kabeljauws- gezind waren en zo daalde de 23ste Octo ber 1351 de banier en was het slot in her tog Willems handen. Heer Diedrik mocht zijn titel behouden en zich onder bepaalde voorwaarden vrij bewegen, zelfs kreeg hij een jaargeld, hèt slot en de verdere bezittingen kwamen aan Hertog Willem van Beieren zelf. Heer Diedrik begon zich echter langza merhand weer te roeren, hij kon het niet verkroppen dat vreemde knechten waar den door wapenkamer en op de transen, dat een vreemde recht sprak in de naam van de hertog. Zijn intrigeren werd zo heftig dat- hij wederom werd gevangen" ge zet en streng bewaakt. Zelfs werd hij ge dwongen de schriftelijke verklaring af te leggen, dat hij voortaan de Graaf van Holland niets meer zou in de weg leggen en zo hij deze belofte niet hieid zou hij door de ganse wereld trouweloos, wette loos en eerloos worden verklaard. Jan van Beaumont zat echter niet stil en met hem vele anderen, ridders zowel als knapen en zij wisten hertog Willem te bewerken zijn-houding te herzien- Lang zamerhand liet hij de strakke teugels wat vieren en nog vóór Pasen 1355 werd Heer Diedrik bij open brief in al zijn vroegere rechten hersteld. In volle waardigheid be trad hij het slot zijner vaderen en als was zij nooit gedoemd geweest te vex-dwijnen woei de erfelijke vlag weer van de tinne. H. K. Nog steeds veel drukte op de werf van Cochrane te Selby Op de werf van Cochrane Sons te Sel by heeft men over gebrek aan werk niet te klagen. Op 10 Juli j.l. waren bij deze werf in aanbouw of besteld twee di-ifters, twee sleepboten, een vaartuig voor de vis serij-inspectie en niet minder dan 35 traw lers, een en ander met een totale bruto- inhoud van bijna 20.000 ton. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 1400 kisten makreel, 425 kisten schelvis, 50 kisten wijting, 30 kisten schol, 550 kisten kabeljauw, totaal 2455 kisten. Prijzen: kabeljauw I (Oostzee) 19, kabeljauw II (Oostzee) 1'5.504.30, poontjes 3.50, alles per 50 kilogram. Besommingen: Trawlers f 31229. Zweedse kotter: GG 4(53 6000. Kustvissers: IJM 207 f 220, IJM 202 f 173, Het slot Brederode zoals het er vroeger moet hebben uitgezien. Stoomtrawler met radar Een dezer dagen heeft de stoomtrawler Bjarni Olafsson, de tweede trawler, die in Aberdeen voor rekening van bet IJslandse gouvernement is gebouwd, bij Aberdeen proef gevaren. Op deze proeftocht bleek, dat het schip absoluut vrij van trillingen is. Bij nog geen volle kracht varen werd een vaart van 13V2 mijl behaald. Het schip is zeer weelderig ingericht. De accomodatie voor de schipper lijkt een eerste-klas hotel suite. In het stuurhuis bevinden zich de modernste navigatie-instrumenten; zelfs radar ontbreekt niet. BENOEMING OUDERLINGEN. Het kiescollege van de Ned. Hervormde Kerk te Velsen benoemde tot ouderlingen de heren W. B. Kleywegt en G. de Hoog. Beiden aanvaardden de benoeming. Wie werd 1 Mei 1943 door de Duitsers opgepakt? Van 30 April tot 2 Mei 1943 had op ver schillende bedrijven te IJmuiden de zoge naamde „Meistaking" plaats. Als represaille werden toen op Zaterdag middag 1 Mei door de Duitsers razzia's ge hóuden op de arbeiders van de betrokken bedrijven en de talrijke gearresteerden werden overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie te Velsen, vanwaar zij in de nacht van Zaterdag op Zondag werden oVergebracht naar Amsterdam. 1 Het hoofd van de politieke recherche af deling te Haarlem verzoekt een ieder, die bij deze razzia werd aangehouden en die gedurende zijn verblijf op het hoofdbureau van politie te Velsen de N.S.B.-er Rosen- dahl, toenmalig hoofd der Luchtbescher ming heeft waargenomen, zich in verbin. ding te willen stellen met het afdelings bureau van de P.R.A. te Velsen, Meervliet- straat 4. Engelse reder koopt heel dorp H. Markham Cook, een der grootste re ders van Grimsby, heeft het oude dorpje Welton-Le-Wold gekocht, twee mijl van Louth. De nieuwe bezitting van deze reder om vat een landgoed van 600 acres, het grootste deel van het dorp, drie boerderijen, een oud kasteel, de hutten en de huizen, be horende bij het kasteel, enige grintbedden, bossen en het visrecht. De reder kocht het dorp voor geldbeleg ging, maar hij wilde niet vertellen, wat hij er voor betaald had. Alles zal in zijn oude toestand gelaten worden. Burgerlijke stand van Velsen GE-BOREN: B. C. v. d. Doel-de Nobel, z., K. Wilhelmstraat 11, I.Tmuiden; G. Weijers-Arisz, Hoofdstraat 87. Santpoort: M. de Zeeuw-Cor- elisse, d., Parallelstraat 2, Velsen-N.; P. J. de Weers-Muntendam. z., da Costalaan 38. Driehuis; M Brands-Dienaar. z., Terrasweg 84, Santpoort; J.' Munter-Schouten, z„ Schulpweg 80, Velsen; A. Barbiers-Bakker, d.. Zeeweg 266, IJmuiden-O.; N. Cozijnsen-Cival, z., Bos en Duin,plein 9, Bloe mendaal; M. Deen-Vriend, z., Kruldhergerweg 30, Driehuis M. J. Haver-Heilig, z„ Annastraat Ib rd., IJmuiden, LEDENBIJEENKOMST PARTIJ VAN DE ARBEID. De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt Vrijdagavond, 25 Juli een ledenvergadering bij de heer Langkem- per, Koningsweg 2. Het enige punt van de agenda vermeldt: Motie over Indonesië. AANVRAAGFORMULIEREN VOOR RIJWIELBANDEN. Aanvraagformulieren kunnen worden af gehaald op Donderdag 24 Juli: in IJmuiden Oost: de letters L tot en met Q; in Velsen- Noord (van 9—12 uur) de letters A tot en met Z. SCHEEPVAART K.N.S.M.: Ardennes 19 Juli £e Valencia, Euter pe 19 Juli van Antwerpen naar Oporto, Ardea 18 Juli van Algiers naar Alexandrië, Caribia 19 Juli te Kopenhagen, Theseus 19 Juli van Gi braltar naar Oran, Ilos 19 Juli van Savona naar Porto Vecchlo, Bacchus 20 Juli van Bourgas r Istanboel; Orestes 19 Juli te Dublin, Ma rinier 21 Juli van Rotterdam naar Bilbao. K.H.L.: Eemland 20 Juli van Amsterdam naar Zuid-Amerika, Delfland 19 Juli van Bahia, thuls- Ageeda voor ea WOENSDAG 33 JULI. Ü®1®, 8 uur: Revue Frits Sdhakels. »«lreban®: "1>e Klo!ck!!nluider v™ de Lit1— 8 uur: „Het boek der wildernis" <wSsbuwk'2"5uur:Tentoon- Aan het verslag van de Tweede Kamer commissie nopens de nota inzake de devie zenpositie is het volgende ontleend: De vaste commissie voor overleg met de regering inzake handelspolitieke aange legenheden is van oordeel, dat algemene beschouwingen omtrent genoemde nota moeilijk zullen kunnen worden gehouden, aangezien daarin feitelijk het gehele re geringsbeleid zou moeten worden betrok ken. De commissie acht dit niet wenselijk. Het is de commissie niet ontgaan, dat de nota in zoverre geen volledig beeld geeft van de deviezenpositie, dat de schuld aan Groot-Brittannië uit hoofde van militaire leveranties hierin nog niet is verwerkt. Leden, die het betreurden, dat deze nota niet vroeger is verschenen, waren van -me ning, dat dit stuk slechts ten doel heeft een beeld te geven van de deviezenpositie, hetgeen op zichzelf nog niet behoeft in te houden, -dat tevens een oplossing van de moeilijkheden aan de hand wordt gedaan. Enige leden zouden gaarne vernemen, op welke wijze de minister het voor 1947 ge raamde tekort op de betalingsbalans ad 609 millioen gulden denkt weg te kunnen wer- ken. De mededeling in de nota dat de priori teiten voor het invoerprogramma van 1947 onder leiding van de minister opnieuw zul len worden bezien, had enkele leden be vreemd. Zij vroegen, of reeds de cijfers met betrekking tot de structuur van de in- en uitvoer voor 1947 konden worden verstrekt. Eveneens had het de hier aan het woord zijnde leden bevreemd, dat het tekort op de goederen- en dienstenbalans voor 1947, dat in September 1946 nog op 1.44 milliard gulden werd geschat, thans door het .Cen traal .planbureau wordt geschat op 2.25 mil- liai'd gulden. Heeft de regering de aankopen in het buitenland wel goed in de hand en zijn er niet meer bestellingen gedaan dan aanvan kelijk in de bedoeling lag? Veel waardering hadden verscheidene leden voor de royale wijze, waarop de Ver enigde Staten Nederland blijkens de radio rede van de minister op 28 Mei j.l. zijn tegemoet gekomen bij het sluiten van de onlangs gepubliceerde overeenkomst inzake de afrekening van verschillende wederzijds openstaande posten. Eveneens betuigde men zijn instemming met de door de Verenigde Staten aan Europa in uitzicht gestelde fi nanciële hulp. Enige leden, die er de nadruk op legden, dat ons land op korte termijn buitenlandse credieten nodig heeft, wezen er op, dat de 200 millioen dollar, die de minister hoopt te verkrijgen door crediet van de Wereldbank en verkoop van Amerikaanse effecten slechts voor zeer korte tijd voldoende zul len zijn. Andere leden vroegen nadere inlichtin gen omtrent de credietverlening dooi' het buitenland ad 907 millioen gulden. Andere leden merkten op, dat het op richten van industrieën met buitenlands kapitaal er inderdaad toe kan bijdragen onze deviezenpositie in eerste instantie te verbeteren. De vooruitzichten hiervan op lange termijn zijn echter minder gunstig. Weer andere leden verklaarden met vol doening te hebben geconstateerd, dat ook de minister doordrongen is van de alles overheersende betekenis van de overzeese gebiedsdelen voor onze deviezenpositie. Nederland: singkep 20 Juli Vllsslngen gepas seerd, Tallsse 20 Juli te Amsterdam, Tabian 19 Juli van Port Said naar Halifax, Sumatra 19 Juli te Suez. K.P.M.: Nieuw Holland 20 Juli van Suez Ned.-Indië. Holl. Afrika lijnen: Oranjefontein 21 Juli te Amsterdam, Klipfontein 20 Juli van Marseille naar Southampton, Boschfontein 18 Juli tc Dur ban, Singkep 20 Juli te Antwerpen, Muïderkerk 19 Juli van Antwerpen naar Zuid-Afrika, In- drapoera 20 Juli van Southampton naar Kaap stad, Amstelkerk 20 Juli le Antwerpen. Vinkc: Rossum 19 Juli van Stettin naar Rot terdam, Ittersum 18 Juli Pernambuco gepas seerd, Britsum 20 Juli varf Amsterdam naar Montreal. Wijsmuller (IJmuiden): de sleepboot Nestor, slepende de kraan Neptunus, vertrok 21 Juli Luibeck naar Rotterdam. AHva-kl 21 Juli van Antwei-pen naar New York, Averdijk 18 Juli van Vera Cruz te Tampico, Flandria 19 Juli te Manchester van Brest, 21 Juli Sables d'Olonnes, Mijdrecht, 19 Juli van Port Arthur verm, naar Engeland, Noordwijk 19 Juli Ouessant gepasseerd, Papendrecht, 20 Juli Gibraltar gepasseerd, Prins Willem IV Rot- terdam-C'hlcago, 18 Juli Scilly Islands gepass., Tïtoa, Antwerpen-Porto Alegro, 20 Juli Rio Grande de Sul, Amerskerk. 20 Juli van Port Said naar Antwerpen, Algenib, 21 Juli pass. Madeira naar Rio de Janeiro, Alhena, 19 Juli van Rio de Janeiro naar Rotterdam, Gaaster- kerk, pass. 19 Juli Gibraltar, Indrapoera, Rot terdam-Kaapstad 2t Juli Ouessant gepass., KongSborg, 20 Juli van Marseille naar Antwer pen," Kola Gede, Rotterdam-Java, 19 Juli van Port Said, Meerkerk, 21 Juli van Rotterdam n. Antwerpen, Sweelinck, t(V Juli van Suez naar Colombo, Weltevreden, Rotterdam-Ja va, 19 Juli Port Said pass. 20 Juli Suez. Zonnewijk, 19 Juli van Canada naar Madras of Colombo, Alkaid, 20 Juli van Buenos Aires te Rotterdam, Amsteldijk, 20 Juli van Rotterdam naar New Orleans, Arkeldijk, 18 Juli van Rotterdam te Galveston, Averdijk, 18 Juli van Vera Cruz naar Tampico, Clio, 18 Juli van Cristobal te Mara- caibo, Duivendijk, 20 Juli van Antwerpen te Rotterdam, Gouwe, 21 Juli van Stettin le Rot terdam, Hemony, 17 Juli van Rotterdam te Mo zambique, Katwijk, 19 Juli van Rotterdam naar Malmö, Limburg, 19 Juli van Rotterdam naar Noord-Amerika, Lorentz, Shangbai-Rotterdam, 18 Juli te Colombo, Mapia, Vancouver naar Bom bay, 17 Juli van Seattle, Nijmegen, 17 Juli van Antwerpen te Genua, Polydorus, Amsterdam- Macassar, pass. 18 Juli Gibraltar, Ruys, Balree- Shanghai 18 Juli van Kaapstad, Straat Malakka, Baires-Shanghai, 18 Juli te Tafelbaai, Tjlbadak 17 Juli te Manilla, Titus, Antwerpen-Trinldad, 18 Juli van Madeira, Van 't Hoff, 18 Juli van New Orleans te New York, Volendam, 20 Juli van Java te Rotterdam, Waterman, 20 Juli van Tilbury te Rotterdam. Kleine vaart: Algarve, 20 Juli van Rouen te Oporto, Brinda, 19 Juli van Vlaardingen naar Oslo.Duiveland, 19 Juli van Blylh naar Londen, Elisabeth, 19 Juli van Kopenhagen te Limhamn, Gaasterland, 20 Juli van Lelth op de Tyne, Ko ningshaven, 20 Juli van Abo naar Mantyluoto, Hellevoetsluls, 20 Juli Holtenau gepass, van Wlsmar naar Rotterdam, Holland, 20 Juli Aalborg gepass. van Nyköping naar Londen, Hoogland 18 Juli van Amsterdam te Gdynia, Mies 18 Juli van Huil naar Horsens, Nautilus, 20 Juli van Antwerpen naar Oslo, Nottingham, 19 Juli van Harlingen naar Goole, Oise, 20 Juli van Rouaan naar Rotterdam, Omlandia, 20 Juli van Setubal te Aberdeen, Rapid, 20 Juli van. Rotterdam te Havre, Rika, 20 Juli van Middlesbro te Ipswich, De Ruyter, 19 Juli van Delfzijl naar Wlsmar, Bevorderingen op de Rijks H.B.S. Op de Rijks Hogere Burgerschool alhier wer den bevorderd: Van de tweede naar de derde klas: A. de Haan, M. O verzier, Cornelia M. van Pel, G. Pluis, P. Struijs, J. A. Koningstein, J, van Eenennaam, M. Th. Drenth, K, Groot, W. van Klink, J. Pauw, E. Visser, allen IJmuiden; E'. J. J. Bakker, Alida v. d. Graaff, Anna E. C. Wiedemeijer, C. Naaktgeboren, J. Leemhuis, H. Rutgers, C. D. v. d. Struijs, J. P. van Tiggelen, allen te Velsen; J. W. Bleeker, Gerda C. van Graas, C. Leeuw, II. v. Mensing, Sophia Winz- man, J. D, Eefs, H. v. d. Kolk, W. Osendorp, s. Wijnschenk, F. J. Broertjes, P. Duvalais, C. van Eeken, A. J de Klerck, A. F. J. A. Toorens, allen te Santpoort; E. Brunink, Tlielma van Eerde, P. Eriks, A, T. Rietdijk, W. J. van Veen allen te Driehuis; J. Metselaar, G. Vermeulen, Willy Oosterom, Alida C. Reijnders, G. Gosen, A. A. Horeman. O. W. Krommenhoek, K H. Marx, E. H. A. Sant, A, C. Staps, E. H. Veen, allen te Beverwijk, Van de eerste naar de tweede klas: W. H. Darphorn, T. J, Hofman, M. D. Jager, N. B. Nieuwkoop, B. Visser, J. de Boer, M. Bom, D. P. van Iren, W. van Offenbeek. J. de Weerd, K. de Bruljn, W. Dalmeljer, A. Meijboom, J. R. v. d. Velde, J. de Vries, P. de Waard, allen te IJmuiden; C. G. Jagt, J, C. Krabbendam, J. Ladens'ein, C. L. Boevinlc, J. J. de Haan, G. R. A. Schornagel, L. M. panis, W, Haenen, allen te Velsen; S. Doevendans, E. Roodenberg, M. J. Vlietstra, C. S. v. d. Sande, J. C. Kruiten, D. Schermer, J, J. Nossin, J. T. de Haas, C. P. Heeren, H. R. de Quartel, Th. J. Tlebout, allen te Santpoort; H. Loendersloot, J. W. M. Edelen- bos, T. J. Rietdijk, allen te Driehuis; H. E. Fos- Lubbers, R. S. A. Rooljmans, E. C. Rij ken, H. J. Timmer, J. M. P. J. Verstegen. H. Laus, G. H. Bonekamp, W. C. Same, J. A. Eenkhoom, allen te Beverwijk; P. A. F.manuel, te Aerdenhout; W, G. Houwing, te Wijk aan Zee; H. de Vries, te Heemskerk, M. Maas, te Bloemendaal. BEGIN VAN BRAND IN TEERFABRIEK. Doordat de vlam in een teerpot sloeg, ontstond een begin van brand in de teer fabriek „Imertol'» aan de Kanaaldijk te Velsen-Noord. Met behulp van brandblus- apparateh wist de bedrijfsleider uitbreiding te voorkomen. Twee arbeiders kregen lichte brandwonden. ENGELSE KERKDIENST. Het voornemen toestaat a,s. Zondagavond te 7 uur in de Oud-Katholieke kerk aan de Wilhelminakade een Engelse Vesper, bij de Anglicanen „Evensong" genaamd, te hou den. Naar wij vernemen zal deze Vesper gedeeltelijk in de Nederlandse taal wor den uitgevoerd. De dienst zal worden ver richt door pastoor A. Zwart uit Amsterdam, een oud-plaatsgenoot, die vóór de oorlog enige tijd als hulpgeestelijke aan de Angli caanse kerk in Engeland was verbonden. De lucht-bus der toekomst. Als de verwachtingen ten aanzien van het luchtverkeer worden vervuld, zal het publiek over ettelijke jaren in queue staan voor de ingang van de luchtautobus, waar een vriendelijke conductrice kaartjes uitreikt en een vrien delijke buspiloot uitnodigend wacht achter het stuur, om straks zijn lijntjete vlie- gen. Deze luchtbus was te zien op een demonstratie in Surrey (Engeland), waar de vliegende bus rondjes boven het vliegveld maakte met de talloze gegadigden, die zich als buspassagiers aanmeldden. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 52) Vol energie sprong ik uit bed, schoot mijn kimono aan en rende naar mijn kleed kamer. De middelste spiegel kon precies, zoals Gösta mij had uitgelegd, als deur fungeren. Een ernstig en degelijk ingericht vertrek lag voor me. Ondanks de welge vulde bibliotheek beneden stond ook in deze kamer een van de zolder tot aan de grond reikende boekenkast. Een groep die pe fauteuils en een dwars over het prach tige Perzische tapijt geplaatst Italiaans bureau voltooiden de inrichting van de kamer. Een deur voerde naar Gösta's slaapka mer, waarnaast een ruime badkamer. Te der wreef ik met mijn wang langs de oude badjas. Boven de wastafel stonden een heleboel flesjes .en doosjes. Ik haalde over al de kurken af, maakte alle deksels open en rook overal aan. Het riekte naar Gösta. Het was de discrete, fijne geur van de welverzorgde main, die ik zo vaak had op gemerkt bij zijn bezoek aan Mariana's wo ning, en die zelfs de doordringende lysol lucht in het ziekenhuis niet geheel ver mocht te onderdrukken. Blozend bedacht ik dat ik nog steeds de zakdoek, die Gösta mij indertijd geleend had, niet had teruggeven. Hij zat nog steeds in mijn tasje, en af en toe rook ik er aan. Nadat ik alles uitgebreid bekeken had ging ik weer terug naar GÖsta's slaapka mer. Ik stelde me voor dat ik echt ge trouwd was en net binnengekomen om hem te roepen. Gösta zou eerst een beetje knorren en zich uitrekken. Ik zou me over hem heenbuigen en hem kussen. Ja, ik zou hem kussen! En Gösta zou me even slaap dronken aankijken en me dan op de rand van zijn bed trekken. Ik zag mezelf daar zitten, in een droom van een ochtendja pon, en Gösta een keurige boetepreek houden over zijn verregaande luiheid. Hoe moest ik het ook met zes van die ridders klaar spelen als hij zijn zoons het goede voorbeeld niet gaf? Voor het eerst sinds onze boerderijen onder zo vreselijke omstandigheden ver brand waren, werd mijn oude jeugddroom weer in mij wakker. Voor elke boerderij een zoon! Ach, de boerderijen waren nog slechts puin, en een kind hoorde niet tot ons huwelijkscontract. Om van zes zonen maar niet te spreken! Maar dan wierp ik trots mijn hoofd in mijn nek. Gösta mocht zien wie hij bereid zou vinden hem een half dozijn nakomelingen te schenken! Ebba SÖderman, met haar knalrood gelakte vinger- en teennagels zag er in elk geval niet erg als een toekomstig stammoeder uit. Door deze conclusie min of meer getroost begaf ik me weer naar Gösta's werkka mer. Op zijn schrijftafel stond een foto van Ebba, met een persoonlijk geschreven opdracht. Boos staarde ik naar het knappe gezicht. Als ik me nu eindelijk maar eens kon herinneren aan wie dit triumfamtelijke lachje me deed denken! In elk geval was IJc niet van plan hier elke dag tegen aan te kijken. Met een vastbesloten gebaar j>am ik de foto op en liet hem achter een 'van. de boekenrijen verdwijnen. Nu voelde lik me pas alleen heerseres in dit huis. Ik ging achter het bureau zitten en trok iuk voor stuk alle laden uit, waarin, net- _js gerangschikt, allerlei gebruiksvoorwer pen lagen. Alleen de middelste la was op slot. Ik zou iedere weddenschap geaccep teerd hebben dat het beruchte couvert in Óëze la lag. Waarschijnlijk had Gösta de sleutel bij Zich gehouden. Ik kon de la toch niet open- bbeken? Besluiteloos zat ik er naar te kij ken toen ik plotseling stemmen hoorde. Verschrikt sprong ik op. De stemmen klon ken van zo dichtbij dat het wel leek alsof ze uit de aangrenzende kamer kwamen. Maar natuurlijk was daar niemand. „In hoogstens veertien dagen is hij weer volkomen hersteld". Het was Weihaven die sprak. „Het is dus zaak onze tijd zo nuttig mogelijk te besteden". „Nonsens! Je verdenking is belachelijk. Holms is heus veel te listig om zich ook maar een moment op glad ijs te begeven, temeer waar hij nu pas getrouwd is". „En ik verzeker je dat dit hele huwelijk een comedie is waar hij zeer bepaalde be doelingen mee heeft". Deze woorden sneden mij als een mes door de ziel, hoewel ik wist dat hij de waarheid gesproken had. „Een comedie? Dan geloof ik Holms toch beter te kennen! Dit meisje is precies zoals hij zijn vrouw altijd gewenst heeft". „Ik geef je toe dat ze volmaakt is. Maar ze is niet voor niets net op het toneel ver schenen, toen wij dachten vrij spel te heb ben. Waarom heeft hij Ebba SÖderman niet gestuurd?" „Je vergeet dat die niet vrij over haar tijd kan beschikken. Ze is altijd gebonden door haar engagementen". (Wordt vervolgd). Samarla, 19 Juli van Havre naar Konakry, Sam- bre. 19 Juli van Ronaan naar Parijs, Sanden- burgh, 19 Juli van Casablanca naar Londen, Veeneniburgh, 20 Juli van Rotterdam te Middles bro, Urmajo 19 Juli van Stege naar Gamleby. Sleepbedryf: Ganges, 20 Juli van Roslare te Rotterdam. Aalsdijk 20 Juli 42.23 N 42.50 W New York Antwerpenj Abbekerk 21 Juli aankomst te Ge nua, Alwaki, 21 Juli vertrek Antwerpen New York. Berkel, 21 Juli 1-Ioek van Holland ver wacht.Celebes 20 Juli 13.45 N 42.55 O Suez pe- nang. Jacob Cats, 20 Juli 47.32 N 17.48 W Rotter dam Hampton Roads, Kota Gede 20 Juli vertrek Suez Aden, Murena, 21 Juli vertrek Gibraltar Curacao, Ondtna 21 Juli vertrek van Suez Per- zïsc'he Golf, Ruys, 21 Juli aankomst Du ["ban, Su matra, 20 Juli van Port Said vertrokken naar sterdam, Telamon 21 Juli voor anker te Guar.ta, Tyne. 20 Juli 32.22 N 29.54 O Port Said Maassluis, Tiberius 21 Juli Amsterdam ver wacht, Zeeland 21 Juli 18.50 N 177.52 W San- predo Makassar, Zeeman 20 Juli 27.50 N 55,19 W Tokoradi Norfolk. Adlnda 19 Juli 2.01 N 119.35 O van Ballkpapan n. Cebu, Algenib 19 Juli 38.49 N 11.23 W van Antwerpen n. Rio de Janeiro, Alphena 20 Juli 20 Juli 21.3 Z 39.52 W van Rio de Janeiro naar Rotterdam. Alpherat 19'Juli 37.ll W 54.35 W van Rotterdam n. Tampa, Amsteldijk 20 Juli vertrek Rotterdam n, Havana, Amstelkerk 19 Juli ver trek IJmuiden n. Antwerpen, Amstelstad 20 Juli 49.56 N 13,10 W van Baltimore n. Amsterdam. Arm lila 19 Juli 45.16 N 13,53 W v. Sunderland naar Curasao, Axeldijk 19 Juli 31. N 78.45 W van New Orleans n. Londen, Berkel 20 Juli Maan dagmiddag Rotterdam, Britsum 20 Juli van Am sterdam n. Halifax, Ceram, 19 Juli 12,40 Z 25.25 W van Panama n, Kaapstad, Ceronïa 19 Juli 5.39 N 114.30 O v. Miri n, Sydney, ClaveUa 19 Juli Pladjoerlvlers n. Singapore, Cleodora 19 Juli lil N 41.17 O v. Bahrein n. Port Said, Coryda 20 Juli 3.00 N 55.35 O v. Abadan n. Mombassa, Delfland 19 Juli vertrek van Bahia n. Amster dam, Djlrak 19 Juli vertrokken van Abadan n. Bombay, Eemdijk 20 Juli 45.37 N 34.54 W van Norfolk n. Rotterdam, Eemland 20 Juli vertrek v. IJmuiden Rio de Janeiro, Essodenhaag 20 Juli verliet Aruba Bound Rotterdam, Galileo 19 Juli v. Bordeaux n. Port Bouet, Gandeng 20 Juli pass. Thursday Isl v. Brisbane n. Mërauke, Hercules 19 Juli v. Amsterdam n, Rotterdam, Hudson 20 Juli 43.33 N 20.31 W van Trinidad n. Rotterdam, Indrapoera 20 Juli vertrek Southamp ton n. Las Palmas, Jacob Cats 19 Juli 48.20 W 12.47 W van Rotterdam naar Hampton Roade, Japara, 20 Juli verlaten Port Swettenham naar Singapore. Java 20 Juli 32,30 N 28.22 O v. Le Havre n. Suez, Joh an. de Witt 19 Juli passeerde Guarda Fui,, Kamerlingh Onnes 20 Juli van Port Swettenham n. Penang, Katwijk 19 Juli v. Rotterdam n. Malmö, Kota Baroe ~S) Juli 35.53 N 15.18 O v. Port Said n. Rotterdam, Kota Gede 20 Juli ten anker Bittermeer v. Port Said naar Aden, Kota Inten, 20 Juli 20 Juli 5.27 N 52.48 O van Batavia n, Port Said, Leeghwater 20 Juli aankomst Port Said, Lekhaven 21 Juli te Balti more verwacht, Limburg 19 Juli vertrek Hoek v. Holland n. Montreal, Macoma 20 Juli 13,55 N 70.01 O van Bahrein n. Singapore, Manoeran 20 Juli 0.21.5 Z 118.53,50 vanMakassar n, Manilla, Mariekefk 21 Juli reede Bombay, Nieuw Holland 19 Juli in Suezkanaal, Nigerstroom 20 Juli ver trokken van Boma n. Duala, Noordwijk 18 Juli passeert Ushant v. Gdybia n. Genua, Oranje fontein 20 Juli aankomst uit IJmuiden Antwer pen n. Amsterdam, Ossendrecht 19 Juli 41.40 N 21.27 W van Cardiff n. Dominga, Papendrecht 21 Juli 36.16 N 4.5.9 W van Batum n. Enland, Poelau Laat 20 Juli verlaten Palembang naar Poelau Sambo, Prins Willem IV 19 Juli 51.20 N 13.20 W v. Rotterdam n, Quebec, Rondo 21 Juli te Singapore, Saidja 20 Juli 0.11 Z 107,030 van Pladjoe n. Miri, Salawati 20 Juli 21,13 N 11.23 O v. Port Said n. Genua, Samarinda 19 Juli 5.38 Z 116.33 O van Priok n. Philippijnen, Saroena 20 Juli 03,06 N 111.03 O van Miri n. Pladjoe, Sen- tanl 19 Juli te Semarang. Slngakep 20 Juli ver wacht Zondag Antwerpen geankerd bij Hans- weert, Stad Schiedam 19 Juli 41,43 N 04.38 O v. Rotterdam n. Savona, Stad Vlaardingen 18 Juli vertrek Hoek van Holland n. Casablanca, Su matra 19 Juli van Suez vertrokken n. Amster dam, Sunetta 19 Juli 40.43 N 30.13 W van Las Pledras n. Rotterdam, Tabian 20 Juli 33.16 N 26.12 O v. Port Said n. Amsterdam, Tabinta 20 Juli v. Colombo n. Suez, Talangakar 20 Juli 2,20 Z 105.40 O v. Batavia n. Pladjoe, Talisse 19 Juli vertrek v. Antwerpen n. Amsterdam, Tawali 10 Juli 16.36 N 67.33 O Singapore n. Rastanura, Thames 20 Juli passeerde St, Vincent v. Port Said, Thorbecke 20 Juli vertrok v. Genua naar Le Havre, Tiberius 19 Juli pass, Lizard v. Azo- ren naar Amsterdam, Tlbia 19 Juli vertrokken v. Abadan n. Melbourne, Tjisadane 20 Juli van Hongkong n. Amoy, Tyne 19 Juli Suezkanaal n. Port Said, Utrecht 20 Juli 1,20 Z 76.19 O v. Se marang n. Port Said, Valerius 20 Juli 5.54 N 89.25 O van Rotterdam naar Batavia, Veendam 20 Juli 40.43 N 60,07 W van Rotterdam n. New York, Weltevreden 19 Juli in Suezkanaal, Win terswijk 19 Juli 40,05 N 11.09 W van Antwerpen naar Kaapstad, Zonnewijk 19 Juli vreliet Coca- rada n. Colombo, Zuiderkruis 20 Juli 4.02 Z 984.38 O van Priok n. Holland, Zypenberg 19 Juli 33.15 N 43,49 W van Santiago de Cuba n. Holland. Aangekomen en vertrokken zeeschepen Overzicht van de te Amsterdam aangekomen en vertrokken zeeschepen verdeeld naar de nationaliteit, in de week van 13 tot en met 19 Juli: g i ■So ci I-s V S-S 2 O'S v 2 1 -e co c3 ca ca 11 ca E Nederlandse 19 69.094 29 93.306 Engelse 4 8.898 5 13.258 Zweedse 3 9.618 3 12.453 Amerikaanse 2 40.681 1 20.370 Deense 2 4.839 1 3.940 Noorse 1 2.656 3 33.392 31 135.786 42 176.719

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3