Schipbreukelingen waren vroeger nief veilig aan de kusten Motorgroep „Kennemerland" in en na de oorlog Wat andere bladen schrijven over Indonesië Wantoestanden bij apparaten fabriek Een man als jij.... ONDERDAG 24 JULI 1947 {Jit de oude doos van het zee-reddingswezen „Plakkaten" inzake de strandvonderij hielpen niet veel ic blad de „Bristol Weekly In- Een E^ van 10 Februari 1750 bevatte het volf^nde '^r^^et vernemen wij, dat „Uit j lintste storm een Hollands schip tödenS ïSinff van 700 vaten tabak aan ®et eCf ipn Jenoemde plaats en Portland boori ^usr °Ze5 en twintig opvarenden gestrand is. leven en het schLp werd S"m««d°n he' lani geplunderd.'' dpot J w in het grijs verleden; met z° 8 so Fn«else kust. Ook in ons land l11'®® .«er brutale, ja misdadige daden lijn er v™ s leegd, wanneer de storm Z?n on het strand had geworpen. Wee gn schip na sohipbreuk te hebben ''rfeThét „geluk" had, levend de vaste £da^hif uitgePlunderd werd, zo niet - t8"}!preiken. Hü kon er van overtuigd Wjl tewprd 7:n nipt zün» erger. was blijkt uit de bepalingen Ho'TTnjrelse wét tegen de zeeroverij. }I> 88«rPt verklaarde tot „capital felonies" fhSSe misdaad): het plunderen 1 nie schip, hetzij in nood verkerend 3n trand' of iemand verhinderen te ont- gestrana, oi redden, c n Hié tracht zijn leven te redden, of 5IiaPP(p Verwonden met de bedoeling hem hemÜ laven te brengen of het plaatsen o® h8U lichten, met het doel, enig schip wouaar te brengen. 'fit alles, blijkt. Mhrter^vro^» «al heel raar toeging, daar aan de over ride van de Noordzee. ar i h en, we 'Maar ook aan het N^erlandsejfrand 'iel iijdensd^r^eTing "van Karei V,_de stand hel lang niet allemaal brave Hen- ïfjdie daal- woonden. Van overheids- '5«rd reeds bij plakaat van 1529, dus «e»e var Karei V. de strand- ihpnrie''de eenzame jutter langs het „■seslrektè strand trok aidh van de he- Jgeavan het plakaat weinig aan. Scheepsrampen namen toe. Hpt handelsverkeer op de Nederlandse Jens nam in de 17e eeuw sterk toe en j nbtitfpvolKe groeide ook het aantal ientengevoig^ |q strandden in het be_ scheepsrampen. iuchtê jaar 1660 op Texel niet minder dan 120 schepen. In 1683 verongelukten op dit eiland 6 grote Hollandse oorlogsschepen, waarbij 900 opvarenden om het leven kwa- werd in die dagen geweldig gejut en geroofd, hetgeen blijkt uit een plakaat van 1(25, waarin gesproken wordt over „ge weldenarijen en roverijen, ondernomen en gepleeghd omtrent Scheepen en Goederen, welke door stormwinden als anders in nood »eraakt zijnde, evenwel noch niet verlaaten ófgeabandonneert, maar door het Scheeps- volck of enige uyt deselve werden in besit gehouden, echter veele Personen hun ver stouten, in weerwil van de Schippers of het Scheepsvolck met geweldt de handen te slaan aan soodanige Soheepen of Goederen, deselve feytelijlc aan te tasten, ja selfs wel daartoe te vervallen, dat sij, die rooverijen niet kannende volbrengen, de Scheepen uit boosaardigheyt komen in den brandt te sleeken." Bij Ordonnantie van 1769 werd de strand vonderij beter geregeld. Het was verboden aan boord te komen van een in nood ver erend schip zonder toestemming van de schipper, de stuurman of het scheepsvolk; men mocht zich niets „aanmatigen", een geabandonneerd schip moest men trachten in de haven te krijgen. Wie gestrande goe deren ten eigen bate verkocht, of zelfs ver voerde elders heen dan naar de strand- overheid, stelde zich er aan bloot, in het publiek gegeseld, gebrandmerkt en „ge bannen" te worden. Ieder was verplicht, aan de overheid kennis te geven van 'het aanspoelen van „eenig verdronken Lighaam", zowel als van aangedreven goe deren, „spekvisschen daaronder begrepen." Verder werden er Generale Strandvonders aangesteld en wel in Oostvoorne. Scheve- ningen, Zandvoort, Egmond aan Zee, Texel, Vlieland, enz. Hun chef was de Rentmees ter en zonder diens verlof mochten zij zich niet van hun standplaats verwijderen. Kwam een schip in nood, dan moesten zij met hun ondergeschikten plannen voor te verlenen hulp beramen. Inde Ordonnantie van 1769 was ook een plan voor een reddingboot opgenomen. Het was een sterk, open houten vaartuig met platte bodem. Buitenom liep een zware Spanning voor V.Z.V. in de waterpolocompetitie Hedenavond worden in de Herenduinen waterpolowedstrijden gehouden. Voor de heren staat de ontmoeting tegen Haarlem I op hec programma. De stand van zaken in deze afdeling is zo, dat L.Z.C, uit Leiden op het ogenblik aan de kop staat, gevolgd door V-Z.V. en dan Haarlem. In het eerste deel van de competitie versloeg Haarlem L.Z.C. en de Leidenaren wonnen weer van V.Z.V., dat daarvóór over Haarlem had gezege vierd. Op de helft van de competitie stonden de drie rivalen gelijk, daar zij alle overige wedstrijden hadden gewonnen. In de twee de helft der competitie nu heeft L.Z.C. van Haarlem gewonnen. Wat zullen de V.Z.V.- ers doen? Als zij winnen dan is Haarlem definitief uitgeschakeld. Wij geven de Ifmuidenaren wel een kans, daar zij op veld spelen. Het tweede heren zevental zal revanche kunnen nemen van de in Haarlem geleden nederlaag tegen Haarlem 3. Het derde he. renzevental zal wel verliezen van de a.s. kampioenen van de Politie uit Haarlem. Om zeven uur beginnen de wedstrijden mat eep ontmoeting tussen de reserve kventallen van de V.Z.V.-dames en die wn H.V.G.B. Afgelopen Dinsdag kwam het *®s,e dameszevental in den Haag uit tegen gevreesde D.V.Z.-sters. Het werd een overwuming van 3-1, die geen enkel ogen- m gevaar is geweest. De dames staan "zeer stevig op de bovenste plaats en de gende week Donderdag zullen zij ver- oedelijk wel kampioen worden, als zij de naagse club „Die Haghe" in de Herendui- Den ontmoeten. Kampioensfeest V.V. „Kinheim" Voetbalvereniging „Kinheim" die met hiT. elftal in de derde klasse K.N.V.B. fer .an?P10enschap behaalde, organiseert eeboVan dit feit a-s- Zaterdag in W .ncordia" een feestavond voor S ;is™en en donateurs. vp-loJ(eVUe",gezelschaP van Kees Manders fcl h0M,ni Vverk'nS en Roemer's Band al met muziek opluisteren. houten band. Vóór en achter was een vloei plank aangebracht, om het overslaande water af le vloeien. De boot was ingericht voor tien roeiers en moest met een riem gestuurd worden. Later werden speciale reddingboten ge bouwd. Henry Greabhead, een Engelse scheepsbouwmeester, komt de eer toe „de eerste „onzinkbare" reddingboot te hebben gebouwd. Dit was in 1798. In ons land heeft Lodewijk Napoleon veel voor het reddingwezen gedaan. Hij heeft zes reddingboten laten bouwen van het type Greathead. Hij heeft ook vastge steld, hoe het reddingwezen moest worden ingericht. In 1824 kwam de N. Z. H. R. M. IJMUIDER COURANT Jubileum tenniswedstrijden der R.K.S.V. „Velsen" Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Voetbal der R.K.S.V. „Vel sen" organiseerde de lawntennisclub enige jubileumwedstrijden. De eerste wedstrijd werd gespeeld in. Velserbeek tegen D.E.M. uit Beverwijk, Er werd vinnig gestreden om de punten. De betere techniek van D.E.M. bezorgde haar een overwinning van 8-2. Door toedoen van de dames redden de Velsenaren de eer. Op Brederode ontving „Velsen" de ploeg van R.K.A.V. uit Amsterdam. Voor de aan vang der wedstrijden bood de voorzitter van R.K.A.V. zijn gelukwensen aan, ver gezeld van twee fraaie bloemstukken. Er werd, ondanks de warmte met animo gespeeld en ook nu werd het een nederlaag voor „Velsen". De technisch beter spelende hoofdstedelingen wonnen met 9-1. Na afloop der wedstrijden werd „Velsen" uitgenodigd nog dit seizoen return-wed strijden te spelen. AANVRAAGFORMULIEREN VOOR RIJWIELBANDEN. Aanvraagformulieren voor rijwielbanden kunnen worden afgehaald in IJmuiden-O. Vrijdag 25 Juli de letters R tot en met U. De K.N.M.V. heeft in Velsen een onder afdeling die vele leden telt en die haar ontstaan min of meer aan de oorlog heeft te danken. De motorrijders sloten zich toen nauwer aaneen en in Februari 1942 namen de heren G. F. Dictus en J. Apetz het ini tiatief om de onderlinge band die er was tussen de motorrijders te behouden, togn deze dreigde verloren te gaan, omdat het motorrijden was verboden. Er werd een beroep gedaan op alle motorrijders in Velsen via het blad „Mo tor", het orgaan van de K.N.M.V. Inmid dels had men de heer Richard Giesberts opgezocht en het plan met hem besproken. Dank zij de welwillende medewerking van de directie van de Papierfabriek kreeg men de beschikking over het gebouw „Con cordia" waar begin Maart 1942 een feest middag werd gehouden. Dat men aller- wege instemming betuigde bleek uit het feit, dat zelfs uit verre plaatsen motor vrienden waren gekomen. Het bestuur van de K.N.M.V., de redactie van „Motor" de voorzitter der Provinciale afdeling Bruinsma waren aanwezig. Het hoogtepunt van het feest vormde het optreden van „Bahco Scheurmans" met zijn motorfiets uit voorhistorische tijden. In aansluiting op deze bijeenkomst werd 23 Maart een oprichtingsvergadering uit geschreven in Café van der Lem te IJmui- den-Oost, waar 25 leden aanwezig waren. De nieuwe groep kreeg de naam „Kenne merland" en het bestuur werd samenge steld uit de heren R. Giesberts, voorzitter, P. J. van der Linden, seciretaris en G. F. Dictus, penningmeester. Het ledental groeide alras tot meer dan honderd en café Van der Lem aan de Zeeweg werd clublokaal. In de bezettingstijd werd nog menige bijeenkomst georganiseerd, maar als ge volg van de vordering van alles wat motor fiets heette, was de groep geheel zonder rijdend materiaal. Toen er echter koeriers diensten moesten worden verricht in de laatste dagen van April 1945 waren er ver lossend genoeg weer wèl motorfietsen Na de bevrijding werd onmiddellijk het contact met de leden, waarvan velen wa ren geëvacueerd, weer gezocht en spoe dig was „Kennemerland" weer een bloeien de groep, hoewel het rijden nog bepei-kt bleef door het vergunningenstelsel. Dank zij echter de heer L. Gouda werd de medewerking verkregen van Jonkheer van Tuyll en kon men oefenen in het duin terrein, een gelegenheid waarvan de leden veel gebruik maakten. Intussen kwamen de vergunningen wat los en kon men zo nu en dan ritten orga niseren en de krachten meten met andere clubs, waarbij „Kennemerland" menige prijs in de wacht sleepte. In Juni 1946 ïeed de groep een groot ver lies door het verongelukken van het ac tieve lid de heer H. B. Bontsema. Geen feestprogramma op Koninginnedag was volledig als er niet een motordemon- stratie op vermeld stond. VACANTIEBONNEN LAND- EN TUINBOUW. De plaatselijke Agrarische Bedrijfsgroep, afdeling IJmuiden der E.V.C. heeft van de „Stichting Vacantiefonds" bericht ontvan gen, dat landarbeiders ook deze maand vacantiebonnen 1947'48 kunnen inleve ren, ten hoogste voor 15. Ook chequelbon- nen, uitgegeven door bedrijfsverenigingen, worden aangenomen. Hiervan kan het maximum-bedrag van 15.in bepaalde gevalled worden overschreden. De bonnen worden ingenomen Zaterdag 26 Juli des namiddags van 56 uur, Mei- doorastraat 26, IJmuiden-Oogt. De uitbeta ling geschiedt op 23 Augustus a.s. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG. Aangevoerd werden 50 kisten tarbot en tong, 50 kisten schol, 500 kisten schelvis, 750 kisten kabeljauw, 35 kisten heek, 2200 kisten makreel, 150 kisten horsmakreel, 1400 kisten haring, 40 kisten wijting, 50 kisten diversen, totaal 5225 kisten. Besommingen: 5 trawlers 76.431; Zweedse kotter GG 237 f 4650; Hollandse kotter IJM224 f2835; motorlogger KW162 3947. Kustvissers: UK45 f 197; IJM237 f109, IJM211 f38; KW 109 f163. De laatste tijd doet zich echter het ver schijnsel voor, dat de animo gaat verslap pen, het eerste nieuwtje is er af en bij de terugkeer naar normale omstandigheden kan men dikwijls geen tijd meer vinden om de vergaderingen te bezoeken of de Zater dagmiddag voor rijden vrij te maken. Het Zondagsrijverbod, dat zeer streng wordt gehandhaafd, doet ook geen goed. Toch blijft het bestuur optimistisch, als steeds. Plannen worden gemaakt en daar om staat er voor 2 Augustus een gezellig- heidsrit op het programma; ernstig wordt er gewerkt aan een maandblad, geschreven vóór en door de leden en eerstdaags zal het eerste nummer verschijnen. OPENLUCIITMEETING C. P. (DE WAARHEID). N. Onder het motto: „Herstel de vrede in Indonesië" wordt Zaterdagmiddag 4 uur door de C.P.N. (De Waarheid), afdeling Velsen-Noord op het terrein aan de Duin- vlietstraat een openluchtmeeting gehou den. Als spreker treedt op de heer Jan Schal- ker uit Amsterdam. Voor het eerst Canadees schip in de Amsterdamse haven Na daartoe vele verzoeken te hebben ontvangen van het Verenigd Cargadoors Kantoor in Amsterdam is de Noorse scheepvaart maatschappij „County Line" er Woensdagavond toe overgegaan voor het eerst in de geschiedenis een harer schepen in de Amsterdamse haven te laten lossen. De 7176 ton metende „Brant County" is in de Amsterdamse haven gearriveerd met stukgoederen bestemd voor Amsterdam en Rotterdam. In havenkringen hoopt men, dat ook Am sterdam in de toekomst een aandeel zal krijgen in het zeetransport tussen Canada en Nederland, dat voordien over Antwer pen of Rotterdam liep. Santpoort Jeugdige Amsterdammers op bezoek Onder auspiciën van de reis- en ontspan ningsvereniging „Soenda" uit Amstei-dam en met medewerking van „Santpoorts Bloei" en de eigenares van „Boschbeek" vertoeven hier onder deskundige leiding enige tientallen jeugdige Amsterdammers in een Zomex'kamp. Wanneer de proef slaagt, ligt het in de bedoeling het volgend jaar in nog groter getale terug te komen. Santpoortse handboogschutters naar Gouda Onze handboogschutterij „Vooruitgang zij ons Streven" ontving de uitnodiging om op Zaterdag 9 Augustus tijdens de Goudse feestweek in Gouda aan een wedstrijd deel te nemen, waaraan het koningschap van Gouda zal zijn verbonden. Concerten in het Rijkenspark Onder bxxitengewoon fraaie weersomstan digheden gaven het fanfare-korps „Wilhel- mina" cn het harmonie-gezelschap „Soli Deo Gloria" in ons onvolprezen Rijkens park een concert. Het ten gehore gebrachte „Wilhelmina" speelde o.a. haar drie concoursnummers mocht er wezen eix daarom vonden we het jammer, dat de belangstelling niet groter was. Zevenkampdag „Terrasvogels" Als voorbereiding van de „Zevenkamp- dag" van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. heeft „Terrasvogels" tegen Zon dag a.s. een zevenkamp voor alle leden. senioren, junioren en adspiranten georganiseerd. Kellners en kogelflesjes in een balanceer-symphonie Niet in alle stilte, maar wel op het aller onverwachtst heeft Haarlem Dinsdag de primeur voor Nederland gekregen van een onvervalste „Cours des gargons", een snel- en behendigheidswedstrijd tussen hen, die in de Spaarnestad het dorstende en hon gerende mensdom drank en spijs overhan digen. Plaats van handeling was' de stations restauratie, waar dit koene plan eens in een obersbrein rijpte, hoewel een onbescheiden krantenman, die van een grapje een écht bericht maakte, eigenlijk de doorslag had gegeven. Dat lieten de kellners niet op zich zitten: nu zouden ze hun „cours" hebben ook. Zo werd Dinsdag in allerijl een wedloop geïmproviseerd, die de tussen 3 en 4 uur wachtende reizigers treindrukte en -ver traging heeft doen vergeten. Twaalf zwartgepande en witgebefte he ren en één blanke jonkman van bescheiden formaat die dan ook favoriet was startten drie aan drie bij het optrekje, waar argeloze meisjes voor zijpaden behoed worden. Het parcours liep via de Rotter damse zijde naar de Amsterdamse en dan weer naar het gemelde gebouwtje, waar een aan de stationsrestauratie geparenteer de dame de chronometer bediende. De clou was echter het „tafeltje dek-je" dat aan de Noord-, en het „tafeltje-scheer-je-weg" dat aan de Zuidzijde van de restauratie ge speeld moest worden. En goed! Want stren ge dames noteerden met argusblik en pot lood ieder vergrijp, dat tegen het „Hoe hoort het eigenlijk?" der koffiehuiswereld gepleegd werd. Luide aangemoedigd door collega's-in- Over het besluit van de Nederlandse regering! om tot een politiële actie in Indonesië over te schrijft de Nieuwe Rotterdamse u r a n t, dat deze beslissing, die onze over- held, na rijp beraad, tn diep besef der normen van ethica en religie en niet in de laatste plaats doordrongen van haar verantwoorde lijkheid, heeft genomen, in politiek opzicht niet kan en mag worden afgemeten naar oorzaken en afleidingen. Zij moet tevens en in nog rui- rxere mate worden beoordeeld naar haar ge- olgen. Over die gevolgen kan men voorlopig nog slechts gissen. Het blad besluit: „De repu bliek liet geen andere keus. daar zij ook sinds 27 Mel halstarrig, in weerwil van de druk der grote mogendheden, bleef weigeren zich te hou den aan de overeenkomst, die zij 25 Maart vrij willig tekende". Het Al gemeen Handelsblad meent, dat'van bemiddeling door derden geen heil is te verwachten, omdat de onderhandelaars, zij het voor de republiek onder drang van buiten, het tenslotte bijna eens konden worden, maar vooral omdat de republikeinen te Batavia en Djokja steeds van mening verschilden. Deze bij de tegenpartij ontbrekende eensgezindheid is daarentegen wel bij de overgrote meerderheid het Nederlandse volk te signaleren. Het blad schat, dat 80 00 procent van ons volk de genomen stap als onafwendbaar beschouwt. Het Parool (onafhankelijk socialistisch) schrijft: „Zoals I-IItler's mars naar Wenen geen lager doel had dan de „bescherming" van d< arme Oostenrijkers zo tettert onze „Christelijke' radio, dat Nederlands mars naar Djokja er een zal zijn „uit barmhartgheld". Zoals de Oosten- zal zijn „uit barmhartigheid". Zoals de Oosten des Führers hadden ingeioepen, zo proclameert de officiële Nederlandse voorlichting precies op de dag waarop tot geweld weid besloten, hoe kan het zo treffen! dat „tal van dessa's wegens de toenemende terreur de beschermtng Nederland hebben gevraagd". En zoals Hitler, die vurige vrijheidsbrenger, de landen die hij te lijf ging alleen maar de zegeningen der ware democratie kwam aanbieden, zo ver kondigt de Nederlandse Regering, dat zij thans de voordelen van Linggadjaü aan de Republiek zal gaan presenteren". ,,D e „M a a s b o d e" (R.-K.) is van oordeel „dat hef grote meningsverschil gebaseerd is op de overschatting van zichzelf door de Republiek die door de ongelukkige politiek vooral van het Kabinet-Schermerhom zo hopeloos werd aange moedigd: de Republiek beschouwde zich, loen dit fictieve de facto-gezag èn over Java èn over Fumatra èn over Madoera haar naar het hoofd steeg, zich zelf eenvoudig als een mogendheid, zoals Nederland een mogendheid was, totaal in strijd met de 17 artikelen en de Verenigde Sta ten van Indonesië. Het beste bewijs voor deze mogendheid-gedachte was wel het aanknopen door de Republiek van eigen buitenlandse be trekkingen, waartoe zij genoopt zou zijn door het uitblijven van de troepenvermindering on zerzijds". „D e Volkskrant" (R.-K.) verklaart, dat door de rede van dr. Beel tweeërlei indruk is gewekt, namelij'k: „Vooreei'st, dat daar een man sprak, die van elke krijgszuchtigheid is ge speend", en als tweede sterke indruk: „dat an* dennaal die vervloekte mentaliteit van „het vodje papier", die de Indonesische regering er op na houdt, ons deze tijdelijke onderbreking van een vreedzame ontwikkeling heeft gele verd". Het V r ij e Volk (P. v. d. A.) waarschuwt „Niet alleen de voorlichting over het politioneel optreden, veel meer nog dat optreden zelf moet binnen de door de minister-president gestelde grenzen worden gehouden, Er is in het eex-ste leger-communiqué sprake van het bombarderen van vliegvelden. In berichten van republikeinse zijde wordt zelfs gewaagd van het bombarderen van een vliegveld bij Djokjakarta. Daarvan is in het officiële communiqué geen sprake. Opheldering daarover is gewenst. Maar reeds thans moeten wij zeggen, dat wij het bombarde ren van vliegvelden in het binnenland kwalijk onder politioneel optreden kunnen rangschlk- Parijs? Nee, Haarlem. Zal ik het flesje in de hand houden of op het blad zetten?" is het probleem, waarvoor deze snelvoetige koffiehuis-dienaren geplaatst worden. x'uste en talloze vrouwelijke supporters spo ten de Gastons, Mai*cels en Eduards als li- monade-gazeuse zigzaggend door het ge amuseerde publiek. Er mocht uit puur enthousiasme hier en daar dan al eens een kogelflesje met het perron in aanraking komen: als perfecte vaklui brachten zij alle ingrediënten weer heelhuids thuis. De eerste prijs was voor de favoriet: de 17-jarige Stokvis, die ons toevertrouwde, dat hij onder de gasten van „Lion d'Or" als „Robbie" befaamd is. Dit wonder van prille kellnerische vaardigheid legde de afstand in 2 minuten 46 seconden af en maakte slechts één fout bij de tafeltjes. De num mers 2 tot en met 5 stamden allen uit de Stationsrestauratie, die het voordeel van eigen terrein had. De winnaars werden be giftigd met prijzen in geld, taart, fruit en geestrijk vocht, door de directeur van de Stationsrestauratie, de heer A. A. J. Beijer, onder wiens patronage het evenement plaats had, en verschillende Haai'lemse firma's ter beschikking gesteld. Kellnersrace tijdens de feestweek? De kans is groot, dat de wedloop van gis teren de genesis zal wox'den van een nieuwe Haarlemse attractie: een nationale kellners- wedloop. Reeds is men met „Haarlem's Bloei" in contact geti-eden om te trachten nog tijdens de feestweek tot een dergelijk aanti-ekkelijk programma-onderdeel te komen. Munitie werd met hamer en beitel bewerkt! Tijdens een onderzoek, dat de Haarlem se politie naar de naleving van de Arbeids- en Veiligheidswetten in een apparaten- fabriek aan de Lange Mar'garethastraat instelde, bleek dat de voorschriften in deze onderneming in alle opzichten met voeten getreden werden. In de eerste plaats bleek er arbeid ver richt te woi'den door een dx-ietal jongens, die nog onder de leerplichtwet vielen. Ten tweede waren deze jongelui in de nabijheid van niet-afgeschex-mde smelt ovens, die zeer grote hitte verspreidden, te werk gesteld. Maar het toppunt was wel, dat men zich onledig hield met het met behulp van een hamer en een beitel demonteren van hul zen van projectielen, waarin zich nog slag hoedjes bevonden! De Mijnen-opruimingsdienst heeft zich belast met het weghalen van de hoeveel heden in beslag genomen munitie. De politie heeft pi'oces-verbaal opge maakt tegen de directie van de onder neming. Berlijns Schutzpolizei-amt opgeblazen Hoog dodencijfer gevreesd Woensdag heeft zich in het gebouw van het hoofdcommissariaat van de Schutzpolizei van Berlijn in de So\ jet sector een hevige explosie voorgedaan. De rechtervleugel van het gebouw stortte in. Wolken rook en stof verduisterden een ge hele straat. Men vreest, dat er ongeveer 80 functionarissen om het leven zijn ge komen. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 53) „Ik geloof eex-der dat Holms hier een vertrouwensman xiodig heeft. Misschien weet hij evenmin als wij aan welke kant Ebba Söderman eigenlijk staat, en laat hij vooi'zichtigheid prevaleren boven verliefd heid. 't Is een Sphynx, die mooie Ebba. Je hebt nooit vat op haar. Het is een feit, dat zij Hallström kleren gaf en hem hielp bij zijn mislukte vludht. en toch bestaan er ernstige vermoedens dat ze met Holms onder één hoedje speelt" „Hm! Dat zal ze dan voortaan wel uit haar hoofd laten. Deze nieuwbakken echt genote ziet er niet direct naar uit dat ze zich de kaas van haar brood laat eten". „Tegen Ebba zal ze haar best moeten doen. Die heeft Mariana indertijd ook des kundig buiten gevecht gesteld" „Wat Mariana betreft, ik weet toevallig dat Holms haar niet om haar mooie blau we ogen zo vaak bezocht. Maar hij wist iets van haar dat weinig anderen weten: ze dronk. En als ze wat teveel op had, sloeg ze er vaak dingen uit die voor mensen als Holms van onschatbare waarde waren. Ze tx-ok zich dan ook niets aan van de achter gronden van de informaties die van haar verlangd weidden. Haar beroemdheid ver schafte haar toegang in de hoogste krin gen. Geen wonder dat ze voor lieden als Hallström het meest geschikte werktuig was dat hij zich maar kon denken". Toen ik in ademloze spanning luisterde dwaalden mijn blikken over de grond. de murenplotseling kx'omp ik in el kaar. In de hoek, tussen de boekenkast en het raam, zag ik een soort luik. dat een paar centimeter open stond. Een zwaar gordijn in de toch al enigszins donkere hoek had het luik tot nog toe aan mijn blik onttrokken. De onmogelijkste voor stellingen, van een geheime gang tot een soort spookdeur, warrelden door mijn hoofd- Half angstig stond ik op om het ge heimzinnig verschijnsel wat nader te on derzoeken, en bijna was ik in de lach ge schoten om de eenvoudige oplossing. Ach ter het luid was namelijk een lift, ongeveer ter grote van een gewone keukenliift, die kennelijk gebruikt werd voor het trans porteren van boeken, want de kamer waar in ik me bevond lag boven de bibliotheek. De schacht ging, zoals ik gemakkelijk kon zien, niet verder dan deze verdieping, maar wel liet de lift zioh zo ver naar bo- nisterie van oorlog". ven schuiven dat ik een blik naar beneden Icon werpen. Het licht, dat beneden in de schacht viel. bewees dat ook de deur in de bibliotheek niet helemaal was gesloten. Op de woorden van Asbjörusen volgde een bange stilte. Het gezoem van theeketels en het gekletter van kopjes drong tot mij door. De heren zaten in de exicer, aan het ontbijt. „Het verbaast me...." nam Weihaven de draad van het gesprek weer op, dat je zo objectief over Mariana kunt spreken. Haar dood heeft haar bewaard voor erger dingen. Haar verborgen activiteit was toch eens aan het licht gekomen en dan was een lange gevangenisstraf nog het gunstigste geweest. Ik vind het veel erger, dat Holms nog vrij rondwandelt"- „Op het ogenblik wandelt hij niet rond en dat is ons geluk. Wij hebben nu een voorsprong van veertien dagen". „Sinds wanneer worden de plannen of ficieel vermist?" „Officieel worden ze helemaal niet ver mist. Dat zou immers veel te veel stof doen opwaaien. Men zwijgt hierover om de verrader" Weihaven lachte kort en onaangenam „in slaap te sussen". „Eigenlijk is het niet handig van je om nu vacantie te nemen. Je weet nu hele maal niet wat er zoal gebeurt op het mi- Ik voelde hoe ik bleek wex-d. Ik geloof de, dat ik nu alles begreep. Weihaven was niet, zoals ik gemeend had, een ambtenaar van de politieke recherche maar een ver tegenwoordiger van het ministerie van oorlog. Uit zijn woorden viel op te maken, dat hij voor de plannen verantwoordelijk was en dat hij tot elke prijs proberen zou ze weer te bemachtigen. „Ik moet Holms op het spoor blijven", ging zijn stem onverbiddelijk verder, „en dat kan ik alleen als ik vrij ben. Ik bén niet van plan om me voor het pleizier van die vent de vruchten van mijn werk te laten ontnemen. Ik verwed er mijn hoofd onder, dat hij in het bezit varx de plannen is!" „Dan heeft hij ze al doorgegeven". Dat zou veel te gewaagd zijn voor hij weet wie zijn tegenspeler is en gelukkig kent hij mij niet. Ik kan toch ook na zijn te rugkeer uit het ziekenhuis als jouw neef hier blijven?" „Natuurlijk. Als hij maar niets te weten komt van je bezigheden op het ministerie. Weten ze daar waar je uithangt?" „Nee, dat vond ik overbodig. Wat ik vragen wilde, Holms heeft zijn kamers na tuurlijk afgesloten?" .(Wordt vervolgd). ken. De „luchtmacht" van de republiek vormt geen bedreiging van betekenis voor de Neder landse strijdkrachten en van enige activiteit van. die luchtmacht Is nog niet gebleken. De rege- •ing zorge, dat de grenzen der politionele actie strak getrokken en niet overschreden worden". Trouw (A.-R.) schrijft: „Gewapend optreden is nimmer een oorzaak lot vi'eugde. Ook en al lerminst in dit geval. Wij, Nederlanders, die afkerig zijn van geweld, kunnen er nimmer iets anders in zien. dan een noodzakelijk kwaad. Zo is het ook thans. Datgene waartoe de Neder landse regering besloot is een trieste plicht. Een plicht, die zij, van haar roeping als over heid bewust, had te aanvaarden. Het op zich. zelf diep te betreuren optreden is slechts als men hier op let, alsmede op het te verwerven doel. herstel der rechtsorde een zegen. Ook voor ons is dat doel niet herstel van een voor bijgegaan systeem, maar een nieuwe rechtsorde op de basis der 7-December-rede, waarvan enige grondtrekken in het accoord van Linggadjati zijn aangeduid". MARKTBERICHTEN K. N. S. M. Marleen 21 Juli te Gothenburg, Ilos 20 Jui te Plorto Vecchio, Vulcanus 19 Juli van Istanboel naar Tunis, Iris 21 Juli van Gibraltar naar Hoek van Holland, Bacchus 21 Juli te Istanboel, Cai'i- bia 21 Juli van Kopenhagen naar Amsterdam, dc Duce 21 Juli van Odense naar Kopenhagen, Ariadne 20 Juli Gibraltar gepass., Ornen 20 Juli te Oporto, Tiberius 21 Juli te Amsterdam, The seus 2t> Juli van Oran naar Malta, Ardennes 21 j Juli te Malaga, Danae 22 Juli van Rotterdam n. Amsterdam, Hast 21 Juli van Amsterdam naar amburg. Holt. Afrika-lünen. Stad Maastricht 2X Juli te Lissabon, Lang» leescott 20 Juli te Marseille, Hemony 20 Juli van Mozambique naar Beira. Nederland. Oranje 21 Juli van Batavia naar Holland, Hugo de Groot 16 Juli te Soerabaya, Sumatra 20 Juli van Port Said naar Amsterdam, Johan de Witt 21 Juli van Aden naar Holland, Java l Juli te Port Said. Vlnke, ïttersum 24 Juli te cabedello verwacht. Grote vaart, Abbekerk, Australië-Rotterdam 21 Juli te Ge« nua, Alphard, 2X Juli van St. Vincent naar Rot terdam, Gaasterkerk, Rotterdam-Australië 21 Juli te Marseille, Katwijk 21 Juli Holtenau ge- pass., Leeghwater Ned.-Perz. Golf 21 Juli van Port Said, Lely 21 Juli van Porto Alegre, te Rlo Grande do Sul, Meerkerk, Rotterdam-Br.-Indlë 21 Juli te Antwerpen, Noordwijk 21 Juli te Fi- nisterre, Oglethorpe Victoi-y 20 Juli van New York naar Rotterdam, Salawati, Calcutta-Rot terdam 21 Juli te Genua, Stad Arnhem 23 Juli Hoek van Holland verwacht van Huelva, Stad Maastricht, Kaapstad-I-Iolland 21 Juli te Lissa bon naar Antwerpen, Stad Schiedam 20 Juli van Rotterdam te Savona, Amsteldljk, Rotter- New Orleans, pass. 21 Juli Dungeness: Ariadne, Amsterdam-Alexandrië pass. 20 Juli Gibraltar, Berkel 21 Juli van Kemi Rotterdam, Djirak 19 Juli van Abadan naar Bombay, Eem- land, Amsterdam-Baires, pass. 21 Juli Dungeness, Euterpe, Amsterdam-Lelxoes pass. 20 Juli Dun geness. Flandria 19 Juli van Brest te Manches- tcr.Japara, New York-Java. 20 Juli van Port Swettenham, Juno 19 Juli van Paramaribo naar Amsterdam, Kamerlingh Onnes, Batavia-New York, 17 Juli te Port Swettenham, vandaar ver trokken 20 Juli, Kota Baroe, Batavla-Rotterdam pass, Santa Maria, Kota Gede 20 Juli van Suez, Malvina 22 Juli van Rotterdam naar Curagao, Meerkerk 21 Juli van Rotterdam naar Calcutta, Muiderkerk, Amsterdam-Beira, pass. 20 Juli Wight, Prins Alexander 18 Juli van Rotterdam, te Quebec, Ruys, Balres-Shanghai 19 Juli te Port Elizabeth, Sloterdtjk 16 Juli van Rotterdam te Batavia, Straat Malakka, Baires-Shanghal 19 Juli van Kaapstad/Tegelberg, Batavia-Baires 18 Juli van Montevideo, Tibia 19 Juli van Abadan naar Melbourne, Vulcanus 19 Juli van Amsterdam te Istanboel, Waterman 21 Juli van Rotterdam naar Tilbury. Kleine vaart. Agarve, 21 Juli van Oporto te Lissabon, Cres cendo 20 Juli van Antwerpen te Lissabon, Elisa beth 21 Juli van Limnham naar Varberg, Express 21 Juli van Rotterdam te Boston, Fiat, 21 Juli n M'bro te Londen, Haskerland 21 Juli van Rotterdam te Kingslynn, import, 21 Juli Holte nau gepass. van Rotterdam n. Stockholm, Ivan 20 Juli van Bilbao te Lissabon, Kaap Falga 20 Juli te Rouen van Gothenburg, Koningshaven. 21 Juli van Abo te Mantyluoto, Kortenaer 2L Juli van Emden te Bones, Leuvehaven 21 Juli van Kopenhagen naar Stralsund, Nassauhaven 19 Juli van Malmü te Gothenburg, Nottingham 20 Juli van Harllngen te Goole, Orion, 21 Juli Middlesbro naar Ipswich, Rose Marie 21 Juli v. Delfzijl naar Wismai*. Rapid 21 Juli van Havre naar Parijs, Sambro 20 Juli van Rouen te Parijs Thriantha 16 Juli van Antwerpen te Oslo, Ur- majo 21 Juli van Stege te Gamleby. Sleepbedrijf. Blankenburg van Amsterdam naar Tunis, met ponton 20 Juli te Gibraltar aangekomen, waar van 21 Juli weer vertrokken, Ganges 21 Juli van Rotterdam naar Hamburg. Witte Zee 21 Juli met graanelevator van Rotterdam naar Havre. Grote vaart. AalsdUk 21 .Tuli 45.17 N 34.57 W van New York n. Antwerpen. Algenib 21 Juli 29.40 N 15.37 W van Antwerpen n. Rio de Janeiro, Alhena, 21 Juli 16.06 Z 37.29 W van Rlo de Janeiro n. Rot terdam, Amstelstad 21 Juli dwars Scilly-eilan- den Baltimore Amsterdam, Britsum 21 Juli pas- sêerde Niton v. St. Vincent n. Halifax, Delf land 21 Juli 7.22 z 33.59 W van Bahia naar Am sterdam, Dordrecht 21 Juli 40,14 N 49.21 W van Rotterdam n. Philadelphia, Eemdijk 21 Juli 46.40 N. 29.32 W van Norfolk n. Rotterdam, Helena 21 Juli 48.34 N 6.31 W van Vllssingen n. Curagao, Indrapoera 21 Juli 46.42 N 6,47 W van Southamp ton n. Las Palmas, Jacob Cats 21 Juli 45.44 N 23.00 W van Rotterdam n. Hampton Roads, Java 21 Juli vertrokken van Port Said n. Suez, Jo han de Witt 21 Juli passeert Perlm v. Batavia n. Suez, Kota Baroe 21 Juli 37.16 N 8.36 'A O v. Port Said naar Rotterdam, Kota Gede 21 Juli 26.14 N 34.48 O van Suez n. Aden, Kota 'intén 21 Juli passeerde Guarda Ful v. Batavia naar Port Said, Limburg 21 Juli 51.17 N 13.29 W van Rotterdam n. Montreal, Lorentz 10 Juli van Co lombo n. Aden, Macoma 21 Juli, 10.32 N 71.46 O v. Bahrein n. Singapore, Macuba 21 Tuli 47.2' ST 14.35 W van Corpus Cristi n. Lands End, Muider kerk 21 Juli 44.33 N 8.50 W van Antwerpen naar Kaapstad, passeert Finlsten-e, Murena 21 Juli vertrokken van Gibraltar n. Curagao, Nieuw Holland 21 Juli 24.13 N 36.32 O van Amsterdam n. Batavia, Nigerstroom 21 Juli te Duala van Boma, Noordwijk 21 Juli 42.39 N 9.35 W van Gdyna n. Genua, Oranje 21 Juli vertrokken van Batavia n. Singapore. Ossendrecht 21 Juli 35.45 N 18.49 W van Cardiff n. Santo Donigo, Over- ijsel 21 Juli 18.06 N 72.43 O van Abadan naar Bombay, Papcndrecht 21 Juli 36.57 N 8.56 W van Balum n. Engeland, Prins Willem IV 21 Juli 53.15 N 28.02 W van Rotterdam n. Quebec, Rotti 21 Juli ongev. 3,30 Z 107.20 O van Suez n. Batavia, Saldja 21 Juli te Miri van Piadjoe n. Miri. Sa maria 21 Juli 43.47 N 0,4.33 W van Guadeloupe n. Conakry, Saroena 21 Juli 00.16 N 107.41 O van MUT n. Piadjoe, Seroei 21 Juli te Tarakan van Menado naar Taroenea, Stad Arnhem 21 Juli 60 mijl Z Niton van Huelva naar Rotterdam, Malakka. 21 Juli te Durban v. Buenos Aires n. La Plata, Sumatra 20Juli van Port Said v. Ba tavia n. Amstex-dam. Sunetta 21 Juli 44.08 N 20.18 W van Las Piedras n. Rotterdam, Tabinta 21 Juli 07.21 N 75.33 O van Colombo n, Suez, Thames 21 Juli 41.40 N 14.06 W van Port Said n. Maas sluis, Thorbecke 21 Juli 41.39 N 5.40 O v. Genua n. Le Havre, Tiberius 21 Juli aankomst IJmui den van Azoren, Utrecht 21 Juli 0.19 z 70.12 O van Semar n. Port Said, Valerius 21 Juli 05.58 N 94.03 O van Rotterdam naar Batavia. Veendara 21 Juli 40.40 N 67.06 W van Rotterdam n. New York, Waterland 21 0.49 z 29.57 W van Victoria n. Las Palmas. Winterswijk 21 Juli 31.32 N 14.57 W van Antwerpen naar Kaapstad. Zuiderkruis 21 Juli 2,27 Z 8.10 O van Batavia n. Aden, Zij penberg 21 Juli 38.03 N 36.39 W van Santiago de Cuba n. Holland, Alpherat 21 Juli 31.02 N i.l5 W Rotterdam Tanysa. Cottica 21 Juli van, Curagao vertrek naar Paramaribo. Ena 21 Juli 14 47 N 69 04 W Aruba Amsterdam, E-sso 21 Juli '0.03 N 65.50 W Aruba Rotterdam. Ganymedes 22 Juli arriveert Buenes Aventura, Juno 21 Juli 9.48 N 52.28 W Paramaribo Amsterdam, Notos 21 Juli in droogdok te Cristobal, Omala 21 Juli 34,32 N 45.30 N van Aruba naar Antwerpen, Zeei maxi 21 Juli 30,43 N 59.51 w Takoraüi NorfoU*.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3