IJmuider Courant Voortgezette besprekingen zouden tot oplossing hebben geleid" Generaal Spoor geeft een overzicht van de vorderingen der troepen Linggadjati blijft richtsnoer voor de regering Buitenlandse „stuurlui aan Indonesische wal" Groot-Moefti roept Mohammedanen op tot hulp aan de Indonesiërs Vijf vragenlijsten aan zestien landen Jaarga"? No. 18692 62e Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en BUreat|9tratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, AdIllln S "10724- Directeur- Hoofdredacteur 15054. Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 25 Juli 1947 Versch^nt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per weel? 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem SJAHRIR IN INDIA Oud-premier thans bekleed met volledige volmacht een persconferentie in New Delhi Je vroegere Indonesische premier, Sjahrir, gisteren mede, dat de Ne- ftiersta enlcele weken 'n militaire be- n Java zouden kunnen forceren, ^"t,0 voorspelde tevens, dat, „ook als f Nederlanders er in slagen alle voor- 10 ,.<e steden te bezetten, er nog in geen Jvrede en orde op Java zouden heer- Ap vertegenwoordigers van de pers, AS«gekonfen waren in het paleis van 11 Nfhru vertelde Sjahnr dat de gue- ffilEen zouden worden voortgezet -S ook indien het georganiseerd ver- W reoubliek ineen zou storten. „Als 1 Jd niet bij machte is deze strijd >l St toe te roepen", aldus Sjahrir, „zou M de wereld passen de middelen, om het .t voort te zetten, aan ons te vei-strek- iHii voegde hieraan toe, dat een boy- W' "Jde Nederlandse verschepingen en oielle zending van medicamenten en fde Kruis-voorraden de manieren waren hulD te verlenen. 11«BSm deelde vei-der mede, dat hij be- „ïd was met volledige volmacht om in m van de republiek te handelen en Se hieraan toe, dat hij hoopte dat mi- Z Beven dit in de dagbladen zou lezen. tH», dat het initiatief op Su tra waar de Nederlanders niet in staat ™S„weesti een luchtmacht en gemecha- ïkrerde legereenheid op te bouwen, bij de Indonesiërs lag- Wti kunnen Sumatra hou- aldus Sjahrir, die vervolgde: „Indien Werlanders d,e besprekingen nog vier „n hadden voortgezet, zou een verdrag tot stand gekomen zijn inzake de kwestie Je gezamenlijke Nederlands-Indone- ielte gendarmerie. De regering van de republiek was bereid deze te aanvaarden zoor de kustgebieden." „Belediging: voor Azië". Nehru, (het hoofd van de Indische inte rim regering, legde vandaag tegenover de Wrs een verklaring af die beschouwd kan worden als een „monroe-doctrine" voor Azië, zegt Un. Press. Afgezien van het essentiele van de zaak in'lndonesië, heeft geen enkele Europese mogendheid, welke dan ook, „het recht om kaar leger in Azië tegen het volk van Azië Ie gebruiken," aldus Nehru. Tegenover de correspondenten die in zijn huis te New Delhi bijeen waren gekomen om Sjahrir te ontmoeten, sprak Nehru over jiet schandalige Nederlandse bombarde ment van een volk zonder verdediging. In dien de andere leden van de UNO dit tole reren en passief blijven, dan zal dit lichaam ophouden te bestaan," aldus Nehru en hij voegde hier aan toe: „De geest van het nieuwe Azië zal zulke dingen niet tolereren. Het feit dat buitenlandse legers op Azia tische bodem veohten, is opzichzelf een be lediging voor Azië." Arabische Liga te druk. De Arabische Liga heeft aan de pleitbe zorgers van de Indonesische zaak laten we len, dat zij met teveel eigen vraagstukken Ie maken heeft om daar nog de taak van het voorleggen der Indonesische kwestie san de UNO aan toe te voegen, meldt Un. Press. Niettemin verklaarde de president van de Indonesische Liga in de Verenigde Sta ten, John R. Andu, deze week tegenover (Jnited Press, dat de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, hem had medegedeeld, dat de Arabische Liga „volle dig achter de republiek stond." Naar alle waarschijnlijkheid, zo zeide Andu, zullen Grote goederenvoorraden op Java aangetroffen Volgens officiële mededelingen van het departement van Economische Zaken te Batavia hebben de Nederlanders bij hun snelle acties op Oost- en West-Java voor millioenen aan goederen-voorraden aange troffen, Volgens voorlopige schattingen overtreffen de voorraden verre de ver wachtingen. De ondernemingen verkeren in verwaarloosde toestand, maar slechts wei nige zijn verwoest. De Chinese eigendom men hebben de meeste schade geleden. De grootste voorraden zijn tot nu aangetrof fen in de havens van Cheribon en Probo- ™ggo. In Probolinggo zijn echter grote hoeveelheden rubber en tabak door de te rugtrekkende republikeinen in brand ge stoken. De schattingen der rubbervoorra- oen te Cheribon variëren tussen twintig en vijfentwintig duizend ton. Deskundigen q)n onmiddellijk naar Cheribon vertrokken firn voorbereidingen voor directe versche ping naar het buitenland te treffen. Zodra ?e ondernemingen door de Nederlandse troepen veilig zijn verklaard, zullen de «lenaren terugkeren. fcffiese moordenaars gepakt ,i?e E'vmaanse politie heeft degenen, die ten tf j en Zaterdag toegang verschaf- uit, vergaderzaal van de Birmaanse ^voerende raad en U-Aung-San, de vice- Len zes andere leden van de raad vermoordden, gearresteerd, aldus wordt dor PZat ^ende zijde vernomen. Eén weitTu nten' die uit een jeep sprong,' hren Jiem van Pe§oe naar Rangoon moest eon i!erd doodgeschoten. Hij bleek F van de tijdens de oorlog fezyn Japanse verzetsbeweging Guerilla op Madagascar duurt voort 4er Frallse republiek heeft de let Van ®verzeese Gebiedsdelen, Mou- guéS ra5d ver,Maard, dat de „geleide" ëe Fran da®ascar n°g voortduurt, en haar to i?8, ,epen zullen blijven trachten, zullen ho uV!,ngen tot ZÜ over de middelen blidVSSf" om hei> upstage ge- wij wachten tot India of Australië onze zaak voor de UNO gebracht heeft. De mo gelijkheid bestaat dat Afghanistan, dat geen lid is van de Arabische Liga, de zaak voor de UNO zal brengen. Soekarno roept Truman. Soekarno heeft gisteravond twee radio redevoeringen uitgesproken. Volgens An- tara spoorde hij in zijn eerste radiorede het Indonesische volk aan de Nederlanders tegenstand te bieden en zei hij: „er kan geen recht en veiligheid zijn, totdat de ge hele natie haar vrijheid krijgt.'' In de tweede radiorede deed Soekarno een beroep op Truman en op het Ameri kaanse volk om al het mogelijke te doen „om de oorlog in Indonesië te doen eindi- I gen." Soekarno zeide, dat, hoewel Enge land bemiddeling in het Indonesische con flict heeft aangeboden, andere grote mo gendheden nodig zijn, zoals de Verenigde Staten van Amerika, om het Britse aanbod door de Nederlanders te doen aannemen. Hij trok tenslotte een vergelijking tussen de Amerikaanse vrijheidsoorlog en de In donesische strijd. Chinese bemiddeling in Indonesië? De correspondent van AFP te Nanking meldt, dat de Chinese regering officieel haar bemiddeling in het conflict in Indo nesië heeft aangeboden. Het A.N.P. tekent hierbij aan, dat de Nederlandse regering te 's-Gravenhage van een dergelijk aanbod nog niets bekend was. De correspondent van A.F.P. meldt nader, dat de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken officieel heeft bekend ge maakt, dat hij de Chinese consul-generaal te Batavia instructie heeft gegeven om een bemiddeling te beproeven in het Indone sisch conflict. Het communiqué, dat deze bekendmaking bevat, meldt voorts, dat de Chinese consul-generaal te Batavia ge poogd heeft de hervatting van de vijan delijkheden te voorkomen en dat hem, toen de strijd eenmaal was uitgebroken, in structie is gegeven om pogingen te onder nemen ter voorkoming van het verergeren van de situatie. Anderzijds, aldus het communiqué, heeft de Chinese minister van Buitenlandse Za ken een memorandum doen toekomen aan de Nederlandse ambassadeur te Nanking, waarin de spijt van de Chinese regering over de hervatting van de vijandelijkheden wordt uitgedrukt en waarin de vraag wordt gesteld, welke maatregelen Indonesië genomen zijn ter bescherming van leven en bezittingen van de Chinezen in de ge vechtszones. Mijnramp in Illinois eist achtentwintig doden In de „Old Ben"-kolenmijn in West- Frankfort, (Illinois) heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, die onmiddellijk gevolgd werd door een felle brand. Van de vijfhonderd mijnwerkers, die op het moment van de explosie ondergronds waren, werden er acht-en-twintig ingeslo ten door het vuur. Zij zijn allen omgeko men. Practisch tot op het laatste moment waren de ongelukkigen in telefonisch con tact met de buitenwereld. De meeste mijnwerkers vósten via de luchtschachten te ontkomen. Vijf gewonden zijn er slecht aan toe. De zwarte markt van Wenen had dezer da gen het belangstellend bezoek van Ameri- kaanse en Wcense politie te verduren, die de handelaars fouilleerde en alles in beslag nam wat niet op de markt thuishoorde. De zwarte economie werd danig geschokt. Geen aanwijzingen van guerilla-oorlog De Nederlandse strijdkrachten hebben geheel Oost-Java afgesneden, zo heeft lt.-generaal Spoor Donderdag volgens Reu ter medegedeeld. Op weg van Bandoeng door het West- Javaanse bergland heeft, het leger zich meester kunnen maken van dertigduizend ton rubber. De operaties op Java en Suma tra, aldus generaal Spoor, zullen beperkt blijven. De republiek zal niet geheel wor den bezet. Er zijn geen tekenen, die er op wijzen, dat zich een guerilla ontwikkelt, doch zui veringsoperaties zullen wel noodzakelijk zijn. De operaties van Padang uit hadden alleen ten doel de bezette zóne uit te brei den terwille van de voedselvoorziening. Aan de rand van de zóne duren de gevech ten nog voort. Generaal Spoor deelde mede, dat de laatste berichten van de comman dant van Medan geen melding maakten van ernstige tegenstand. Disciplinaire maatregelen, aldus generaal Spoor, zouden worden genomen tegen de Nederlandse vliegers, die „een trein en enige voertuigen hadden beschoten". Generaal Spoor weigerde zich er over uit te laten, of de eenheden, dié van Semarang naar het zuiden oprukken, Djokjakarta en Soerakarta zullen gaan bezettten. Op Sumatra hebben drie colonnes bij de oliehaven van Palembang olievelden van de Shell en de Standard Oil bezet, zonder dat ernstige tegenstand werd geboden. Republikeinse berichten, dat Nederland se vliegtuigen Indonesische steden bombar deren, zijn „grove leugens", verklaarde generaal Spoor. „Wij hebben alleen vlieg velden beschoten". Hij beschreef de toestand in de bezette steden van West-Java als „rustig, terwijl de bevolking hulpvaardig is". De meeste republikeinen waren gevlucht zon der dat het tot ernstige botsingen was ge komen. De bevolking, die uit de gevechts- gebieden was geëvacueerd, keert thans weer terug, zo voegde generaal Spoor aan zijn overzicht toe. De bouw van een nieuwe verkeersbrug over de Maas bij Hedel vordert gestadig. De waarschuwing van het Nederlandse leger heeft de Indonesiërs niet van de „verschroeide aarde" afgehouden. Toen Probolinggo in N.O. Java werd bezet, brandde de stad op verschillende plaat sen. Overal waren Chinese slachtoffers ge vallen en waren eigendommen vernield. De generaal geloofde niet, dat bij de laatste gevechten ernstige vexóiezen gele den zijn. Australische havenarbeiders weigeren te lossen Het uitvoerend comité van de vakver eniging van Australische havenarbeiders heeft heden besloten, het lossen van Neder landse schepen in de Australische havens te weigeren. Wat doet Oost-Europa in Amerika Naar aanleiding van. verklaringen, die de naar de V. S. gevluchte Joegoslavische di plomaat Zorkin in een besloten vergadering van de Congrescommissie voor on-Ameri kaanse activiteit heeft afgelegd, heeft de voorzitter van deze commissie medege deeld, dat de commissie een uitvoerig on derzoek zal instellen naar de activiteit, die door de communistische staten" van Oost- Europa in de V. S. wordt ontplooid. Het woord is aan...._ Valtour: De wereld wordt noch door de eenzamen goed gekend, noch door de wereldlijken: zij is een schilderij, dat men noch van te ver noch van te dicht bij moet bekijken. MINISTER JONKMAN: Tweede Kamer verwerpt motie der communisten Donderdagmiddag heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen in de Tweede Ka mer de redevoeringen, die Woensdag naar aanleiding van de regeringsverklaring over de politiële actie in Indië zijn gehou den, beantwoord. Hij begon met de com munisten, die van een voldongen feit spre ken, hoewél zij nimmer een poging heb ben gedaan om de Kamer tot de uitspraak te brengen, dat het thans toegepaste uiter ste middel niet zou mogen worden gehan teerd. Zij wisten terdege, dat de regering voor dit uiterste middel zou kunnen wor den geplaatst, maar wachtten liever tot de feiten zich voltrokken om er daarna tegen te protesteren! Het noodlottige misverstand bij de republiek, dat het wel zo'n vaart niet zou lopen, is mede aan hen te wijten, wierp mr. Jonkman hen voor de voeten. De be windsman betoogde ten aanzien .van de prostestants Christelijke partijen, dat ver schil van mening nog steeds bestaat. Deze partijen immers hadden veel eerder een actie gewild. Niet echter prof. Romme en prof. Logemann, die hebben erkend dat er thans noodzaak voor optreden bestond. In het bijzonder heeft de minister nog eens duidelijk willen maken dat Linggadja- en territoir. Bijzonderheden kon mr. Jonk man uiteraard niet verstrekken. Intussen moet men zo spoedig mogelijk weer tot overleg komen. Overleg met wie? Met „een regering" van de republiek had dr. Beel Zondagavond voor de radio ge zegd. Met „de" regering zeide de heer Jonkman. „Wat wil men nu eigenlijk?" vroeg de heer Til anus (C,H.) critisch in zijn repliek, daarbij wellicht ook den kende aan wat prof. Romme Woensdag had opgemerkt: „Het gaat niet om ver nietiging van de republiek, het gaat ook niet om haar verwerkelijking, maar om de verwerkelijking van de principes van Linggadjati". In zijn dupliek kwam de minister op deze vraag terug: overeenstemming met de wederpartij, die in de republiek te vin den is. Dat kan dan zowel deze als een andere leiding van de republiek zijn. Dit streven naar overeenstemming, aldus de minister, komt aan de orde, zodra de on houdbaarheid van de toestand zal zijn ge ëindigd. En bovendien: ook overleg met de andere volksgroepen! Bij dit streven is de regering bereid gebruik te maken van goede diensten van derden. Zij is bereid, deze goede diensten ook te aanvaarden voor toepassing van het arbitrage-artikel van Linggadjati, erkennende dat, al is de overeenkomst opgezegd, de begin selen (waaronder arbitrage) blijven be- ti richtsnoer voor de regering blijft. De i staam Actueel was de^ verwijzing van de bedoeling der actie is niet, in politiek op-1 zicht iets op te leggen. Zij moge dan op een oorlog gelijken, uit de rapporten van de landvoogd blijkt wel het beperkte ka rakter: geen botsingen van betekenis, geen volksoorlog, strenge straffen tegen Neder landers, die verder gaan dan hun militaire opdracht luidt. Beperkt in duur, middelen Wat de Britse en Amerikaanse pers zegt Volgens de diplomatieke correspondent duidelijk gebleken, dat overeenkomsten, van het Engelse blad „News Chro nicle" is er geen schijn van waarheid in de geruchten „welke blijkbaar in Den Haag de ronde doen, dat de Britse en Amerikaan se regeringen in het geheim hun goedkeu ring hebben gehecht aan het Nederlandse besluit tot de. oorlog tegen de Indonesiërs over te gaan." „De Britse regering in het bijzonder heeft maanden lang gewerkt om het tegenovergestelde resultaat te berei ken." De „Daily Herald" schrijft in een hoofdartikel: „Het is thans duidelijk, dat de Nederlandse regering niet de bedoeling heeft Bevins aanbod tot 'het verlenen van goede diensten om de vrede in Indonesië te herstellen, te aanvaarden. Men kan de vraag stellen of het wellicht reeds te laat is voor de Nederlandse regering om van gedachten te veranderen." De „NewYork WorldTelegram" schrijft in een hoofdartikel, onder de titel „Een niet te verontschuldigen oorlog": „De Nederlandse regering heeft haar positie in de wereld grote schade toegebracht door haar bevel tot militaire acties tegen het Indonesische volk. Wat Nederlandse offi ciële kringen beschrijven als een politiële actie op beperkte scihaal, is in feite een oorlog. Civiele zowel als militaire objecten worden gebombardeerd en met artillerie beschoten." Het blad besluit met de woor den: „De Nederlanders dienen terstond voor de gehele Westerse wereld ter verantwoor ding te worden geroepen voor deze niets ontziende aanval op het Mohammedaanse Indonesië." De „Baltimore Sun" schrijft in een hoofdartikel: „Door onverantwoordelijk ge bruik van wapengeweld hebben de Neder landers in Indonesië „een gok gedaan" naar het herstel van orde en het bereiken van economische voordelen langs de kortst mo gelijke weg, die bovendien een verouderde vooroorlogse weg is. De Nederlanders zul len vrij gemakkelijk militaire overwinnin gen kunnen -behalen, maar op de lange duur zullen zij met de Indonesiërs moeten samenwerken, willen zij hun doeleinden bereiken." De „Christian Science Moini- t o r" schrijft in een' hoofd artikel o.m.: „De geduldige pogingen van Sjahrir om voor zijn land de weg te banen van kolonie naar dominion-status zijn verijdeld door de anti- Nederlandse extremisten binnen zijn eigen regering. De lankmoedige en vérziende Ne derlandse bewindsman dr. Van Mook werd tenslotte gedwongen in een wanhopige en twijfelachtige poging om de orde te her stellen zijn toevlucht te nemen tot her nieuwde militaire acties tegen de Indone siërs. Zowel in Birma als in Indonesië is De heilige plicht van alle Mohammedaanse volken" De Groot-Moefti van Jeruzalem heeft ten gunste van Indonesië een oproep gericht tot alle Arabische en Mohammedaanse volken. „Het is de heilige plicht van alle Mohammedaanse volken", aldus de Groot- Moefti, „hulp te verlenen aan de dappere Indonesische natie, die strijdt voor haar on afhankelijkheid." India rechtstreeks geïnteresseerd In gezaghebbende kringen te New Delhi verklaart men: „De Indische regering gaat verledig accoord met de Britse suggestie om het conflict tussen Nederland en Indonesië te regelen door het benoemen van een neu trale commissie". Men verzekerde in deze kringen, dat de regering van India recht streeks geïnteresseerd is bij een spoedige staking der vijandelijkheden, die zo zei men een bedreiging opleveren voor de vrede in Zuid-Oost-Azië. In kringen van de Congrespartij verwon dert men zich erover, „dat de Nederlanders geen lering hebben getrokken uit de Britse houding tegenover India en dat de Neder landers ook niet beseffen, dat de openbare mening in de wereld geen herstel van ko loniaal bewind toelaat". Men is van mening, dat de UNO behoort te intervenieren, indien de Nederlanders hun actie niet staken. Van officiële zijde in Londen wordt ver nomen, dat de Britse regering van de re gering van India een verklaring heeft ont vangen met betrekking tot de situatie in Indonesië. In deze verklaring geeft de re gering van India uitdrukking aa» gerustheid over de hervatting der vijande lijkheden in Indonesië. De verklaring richt een verzoek tot de Britse regering om haar uiterste best te doen teneinde beëindiging van deze vijandelijkheden en hervatting der onderhandelingen te bereiken. Naar te Londen verluidt, is 'een overeenkomstige verklaring gericht tot de regering der Ver enigde Staten. Australië wordt aangespoord De heer Oesman, hoofd van het republi keinse consulaat in Australië, heeft heden verklaard, dat Indonesië aan Australië hulp zou vragen in de vorm van mankracht en materiaal, „indien de Nederlanders blijven volharden in hun huidige houding." Nadat de heer Oesman besprekingen had gevoerd met dr. J. W. Burton, secretaris van het departement van Buitenlandse Zaken, ver klaarde hij: „Australië heeft ons prachtig geholpen. Zelfs voor de oorlog hebben zich vele Australiërs vrijwillig gemeld om tegen de Nederlanders te vechten. Indien de hui dige situatie blijft voortbestaan zullen wij ieder land in de wereld om hulp vragen Op het ogenblik verzoeken wij Australië om bemiddeling, aangezien wij ervan over- aiin, dat het recht aan onze kant is." gesloten met gematigde nationalistische leiders, geen garanties in zich dragen, dat zij ook door de extreme elementen onder hen worden aanvaard. Het uiteindelijke streven van de koloniale mogendheden moet er op gericht zijn juist de gematigde nationalisten te steunen en te versterken. Indien dit wordt .verzuimd, zou het gevolg kunnen zijn, dat de nationalistische bewe gingen gaan uitzien naar- Rusland, zoals zij voorheen uitzagen naar Japan." „ChicagoDaily Tribune" schrijft in een hoofdartikel, onder de titel „Het Javaanse Pearl Harbour": „De Nederlandse troepen op Java hebben een „Pearl Har- bour-aanval" ingezet. Dr. Van Mook kon digde de hervatting van de vijandelijk heden aan met de houding van iemand, wiens geduld eindelijk is uitgeput. Hij be riep zich op voorafgaande schendingen van het bestand door de republikeinen en sprak van lange maanden van vruchteloos onder handelen. Het feit. dat de Nederlanders eigenlijk niets hadden om over te onder handelen, omdat zij geen reaht hebben om in Indonesië te zijn, komt natuurlijk niet bij Van Mook en zijn landgenoten ter spra ke. Het is niettemin de waarheid. Het zijn niet de Nederlanders geweest, die de Ja panners hebben verdreven dit was het gevolg van militaire acties op duizenden mijlen afstand door de Amerikanen uitge voerd. De Nederlanders keerden echter naar Java en Sumatra terug in de rol van overwinnaars en zochten onmiddellijk de onafhankelijkheid, welke de bevolking wederom voor het eerst sedert eeuwen ge noot, te onderdrukken. Dat Amerika dit oogluikend heeft toegelaten is niet alleen een laag verraad aan de moraal, maar eveneens een verraad aan de economische belangen van dit land." 1 October rapport over de Amerikaanse mogelijkheden Het Comité voor Europese Economische Samenwerking heeft Donderdagavond zijn goedkeuring gehecht aan vijf vragenlijsten, opgesteld door de commissies van deskun digen, en de datum van 3 Augustus aan staande (middernacht) vastgesteld als uiterste termijn voor indiening van de op deze lijsten gevraagde gegevens voor uit werking van het plan-Marshall. De vragen lijsten werden nog dezelfde avond per spe ciale gelegenheid doör de lucht verzonden naar de hoofdsteden van de zestien landen, die aan de Parijse conferentie deelnemen, Dit tweede stadium van het werk der con ferentie is reeds vier dagen na de instelling van de commissies van deskundigen vol tooid. Binnenkort zal een speciale vragenlijst betreffende de Duitse economie gereed komen. Averell Harriman, de Amerikaanse mi nister van Handel, heeft medegedeeld, dat de datum van 1 October aanstaande vast gesteld is als termijn voor de indiening bij president Truman van een rapport over hetgeen de Verenigde Staten kunnen op brengen voor bijdrage aan de wederopbouw van Europa volgens het plan-Marshall. Het rapport zal opgemaakt worden door een onpartijdige commissie van negentien „vooraanstaande burgers", onder voorzit terschap van Harriman, daartoe door Tru man aangewezen. Dit rapport zal bestu deerd worden tegelijk met het rapport, dat verwacht wordt van het comité voor Euro. pese samenwerking en wel in September. Gezien de door Harriman aangekondigde termijn meent men des te zekerder te kun nen voorzeggen, dat het ontwerpplan niet voor November aanstaande op zijn vroegst, voor behandeling door het Congres gereed zal zijn. minister naar hetgeen Bevin in het Engelse Lagerhuis over de Indonesische kwestie in het bijzonder over een mogelijk einde van het conflict heeft opgemerkt. Bij de replieken heeft prof. Romme vervolgens de voorwaarden voor hulp van derden onder de loupe genomen: geen af wijking van Linggadjati; het algemeen welzijn van alle volken van het Ko ninkrijk moet gediend zijn en tenslotte moet de waarborg gegeven worden, dat de resultaten van een dergelijke démarche ook inderdaad worden nagekomen. Het huidige conflict is voortgekomen uit de onwil o£ de onmacht van de republiek om de over eenkomst na te leven. De debatten kwamen in een typisch po litieke sfeer, toen de heer Schouten (A.R.) het podium besteeg en prof. Loge mann ging bestoken, in wie de anti-revo- lutionnaire fractieleider zeer teleurgesteld was. Met zijn rede van Woensdag had de woordvoerder der P. v. d. A. allerminst steun verleend aan de regering, gelijk zijn plicht zou zijn geweest. Erger: de poten van de regeringsstoel was hij gaan door zagen, vond de heer Schouten. En dat, ter wijl wat de regering thans doet doodeen voudig haar plicht is. Deze aanval op de Indische specialist van de P. v. d. A. kon niet door deze wor den gepareerd, aangezien hij al in twede termijn had gesproken. Hij maakte bij in terruptie de heer Schouten hier attent op. Maar het uitnodigende woord van de heer Schouten voor een derde termijn voor prof. Logemann verwekte een misprijzend gebaar bij de voorzitter. Zodoende kwam mr. Van der Goes van Naters zijn partijgenoot verdedigen met het argumenn, dat van de heer Schouten helemaal niet het verwijt van gebrek aan steun aan de regering was te aanvaarden. Wanneer de Anti-Revolutionnair zelf de regeringspoli- tiek van den beginne af had gesteund, dan zou het niet zo ver zijn gekomen! Dit brengt ons op de kritiek van de op positie. De minister had een beroep ge daan zowel op de linker als op de rechter vleugel. De eerste staafde met haar cri- tiek naar zijn mening de republiek in haar standpunt, de laatste handhaafde en ver sterkte het wantrouwen in de oogmerken der regering. Aan het slot der vergadering werd ge stemd over een door de communisten in gediende motie tot stopzetting van de vijandelijkheden. Met 9 stemmen voor en 79 tegen werd zij verWorpen. Zodat men mag aannemen, mét de heer Joekes, dat de Kamer accoord gaat met het regerings beleid inzake Indonesië der laatste dagen. Veerpont voor tie Taag in het Spaarne Donderdagmiddag om vier uur gleed de rode romp van een Portugese veerboot, de „Almadense" van de helling der Haar lemse Scheepsbouwmaatschappij. Het ge vaarte, dat 50 i-V.er lang en 12 meter breed is, zal worded uitgerust met twee Zwitserse dieselmotoren van 250 pk elk. Wanneer de boot binnenkort zal zijn afge bouwd, wordt zij op de Taag bij Lissabon in dienst gesteld en wel door de rederij „Parceria dos Vapores Lïsbonses". Donder dag werd de kleine plechtigheid der tewa terlating verricht door de echtgenote van de eigenaar der rederij, Vicomte de Botelho. Direct nadat de helling vrij was, begon men met de bouw van een kopvis-trawler, eveneens voor Portugese rekening, waar voor de dieselmotor van 1100 pk. door Werkspoor zal worden geleverd. De douane te Roosendaal legde beslag op 8 balen textiel, 500 tal pakjes shag, duizenden sier- bandjes voor sigaren alsmede op diverse stoffen voor kledingstukken. WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Windstille nacht met plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag over het al gemeen zonnig warm weer, maar met geleidelijk iets toenemende onweers activiteit Weinig wind. Aan de kust echter tijdelijk zeewind. 26 Juli: Zon op 4.51 uur, onder 20.41 uur Maan op 15.21 uur, onder 0.16 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1