IJmuider Courant Uitvoerig overzicht van de militaire operaties in een Dorp Spoedige oorlog of verzoening tussen Rusland en het Westen De buitenlandse belangstelling blijft op Indonesische kwestie geconcentreerd Verliezen in Indië in de afgelopen week „ang No. 18693 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en B«reaUX' g.^37 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, "1m'n'Stri8o724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. telefoon Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 26 Juli 1947 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „ir in INDONESIë de gebeurte- T® .pi, wending hebben genomen, 1 ni-esen iet zorg voor de toekomst Ti-ullen terwijl onze troepen in »«,en-"Lzon oprukken en de volle je tropn"* dergelijke campagne moe- !»'"rl5.«-indeD, terwijl binnen- en bui lt11 ®T ™iitici redevoeringen houden en icniahdse po met Nf,deriand en In- 0 K.Viehoudt, zet ons volk. zijn vacan- (•«s,e nat kan natuurlijk met anders 6B ïwegde meeste mensen hebben ze ®v?,p «eïdiend en moeten er ook van tenvofe ef oni,ezorgd van gemeten, gemeten.u» eg dal dil zovelen, die !e: B «wanten in de Oost hebben, moei- ®,ite/3en Maar al dient het zo wel te li l hebben al die anderen het volste I""' een poosje onbezorgd te zijn hnn verhaal te komen, toch treft het, °t''blijft een 'even vol wonderlijke tegen- •fffdonl waar ik een deel van mijn .lie heb doorgebracht en dat voor mij herinneringen is een dorp dat HBSrani bos en duin, de landelijkheid wer de bekoring van veel oude *24 In smalle straatjes en ook nog Siteit van een naarstig kunstenaars- Mait—ben ik deze week even terug- "ÏÏliS omdat het zijn jaarlijkse „ver- fhtfnesavond" hield. Bergen had zich vo] lampions gehangen. Het doet dat «eel smaak; het weet, zijn Rume-kerk ?lK„ toverachtig half-licht te zetten en «n rijn kleme, lage huizen het licht door Ir toer te doen spelen. Het is zo lom- .«k rebleven, omdat het zijn bomen Soflerd heeft aan de god des Verkeers frïïle wegjes smal heeft gelaten. «Telt het ook een voorkeur voor kleme ijfiVs- als de dokter een grote wagen Z ou'hij telkens blijven steken. Het is nog zoals in mijn jeugd: even mooi als even besloten en toch actief. Er Jèn nu achtduizend mensen en des iers komen er haast evenveel vacantie- ten bij. Ook veel dagjesmensen: bezoe- 1 uit allerlei plaatsen in „de kop van voordholland", wie Bergen trekt als een Imeet omdat er zoveel gebeurt. Op deze Schtingsavond trekken zij in drommen foor het dorp, met de Bergmezen zelf en Ie zomergasten. Zij zijn opgewekt maar ujgard; zonder feeststemming. Een be neden-Moerdijker, die feest weet te vieren, moet dit met verbazing aanzien en zich afvragen: waarom komen die Noordelijken nooit los? Hij heeft gelijk, maar wie verandert de aard ooit van het beestje? Zo rustig opwekt zijn wij eigenlijk onszelf en op Ons best: als een enigszins kunstmatige 1 feestvreugde wordt opgezweept is het re- I juitaat immers slebhts hossen. Ik heb nooit I bewondering' gevoeld voor hossen en er nooit echtheid van plezier in kunnen ont dekken, Bergen, met al zijn bezoekers, host met. Het flaneert in drommen, kijkt naar lam pions in grillige groeperingen en in festoe nen, naar een reeks verlichte kronen tussen de bomen, naar een veelkleurige fontein die spuit in een voortuin en strijkt neer op lijn café-terrassen voor Rustende Jager en ide Prins. Het geniet kalm. Het komt ook _>t in beroering als zijn plaatselijke Har monie voorbij marcheert, schetterende koperklank uitzendend, prompt in de pas en geen acht slaand op Bello, die haar poogt ie overstemmen. Want Bello nadert juist er, Het is het treintje van Alkmaar naar rgen-aan-Zee, dat veel gevaarlijke krui singen passeren moet op zijn reis door Bevgen-Binnen en dus al bellend en stoom fluit-gillend zijns weegs gaat. Dit doet het 8! meer dan veertig jaar. Dus hoort het erbij, Men wordt er niet boos op al heet hei, behalve gelijk een hond, ook wel de Slang in het Paradijs. gen is schoon. Het heeft zijn stille 1 en biedt zijn rustige bekoorlijke wandelingen. In zijn kern leeft het daarbij een vervaarlijk-actief eigen leven. In poli tieke conflicten zoekt het dat geenszins. Maar in de tien dagen, die ik er heb door gebracht, beleefde ik er een concours van harmonie- en fanfarecorpsen, met mars muziek in het park en concertmuziek bij de erewedstrijd in het Berger bos, een défilé van ruiter-verenigingen uit de streek, de opening van drie tentoonstellingen van schilder-, beeldhouw- en pottenbakkers- kunst en de kermis. Daar kwam nu die verlidhtings-avond weer bij en er zal nog Wel veel meer gebeuren, ik heb gehoord van een Bergense familie eens gezegd heeft: af en toe gaan wij een week naar Amsterdam om uit te rusten. Maar dat waren dan ook mensen, die aan alles mee deden en in Amsterdam kende niemand hen, Zodat het waar moet zijn: van dat uitrusten. De wereldpolitiek trekt in dit dorp wei nig aandacht. Men heeft het er te druk met zijn eigen bezigheden en zijn gasten. Het is wel wat moeilijk, getuigt Bergen, om zich met door hun vacantiestemming te laten bevangen en te gaan denken dat het leven uit vrolijke afwisseling bestaat, met veel baden in zee en veel lanterfanten in bos en duin. Maar het nijdige gefluit, het onngende gebel en de zware zwarte rook wolken van Bello, symbolen van harde ar- oeidzaamheid, herinneren de Berginezen uur aan Werk en Plicht. Ook moeten zij waarljjk steeds waakzaam zijn, opdat hij ton niet overrijdt. JJt is een goed oord, dit Bergen. Het PIPI z°veel in zich en het leeft zo ac- "f. zoveel rust en zoveel beweging, „l- 'Stilte zoveel drukte, zoveel gonheid en zoveel Bello. Als zijn dank- getuig ik van de on gelijkheid, er zich te vervelen. R. P. Militair vliegtuig maakte Noodlanding Piloot zwaar gewond houden van oefeningen op de H hij de legerplaats Harskamp epn ë,efen nhhtair vliegtuig Vrijdagmiddag aan motor. De bestuurder sS ZlJn moeilijkheden aan de radio- Ba,„ q °P d® grond en kreeg instructie zich mnwffSterberg o£ Deelen te begeven. Het deSCCt was echter van dien aard, dat mJr t i meenc£e deze vliegvelden niet halvo s-vï11 hereiken. Hij maakte der- 'ehppr/i voor een noodlanding, het kJ ag over de bomen en kwam op zek in 7 *7oment met één van de vleu- dat hl? ,mg .met de 8rond' Het Sev°tg bestuur bestel in drieën brak en de S irf syant-vlieger, er uit ge- werd v,ü ri Me* ernstige kwetsuren per R0de Kruisauto naar Arnhem Het officiële legerberioht van gistermid dag, waaruit wij reeds de opgegeven ver liezen mededeelden in ons blad van Vrij dag, luidde: In West-Java werden Poerwakarta, 18 km ten Zuiden van Tjikampek, Pamanoe- kan, Madjalaja, Tjitjalenka, Pasarboengoer en Pegandanbaroe bereikt en bezet. De ondernemingen Tjipetir en Parakan Salak in het gebied van Soekaboemi wer den bereikt. Op deze ondernemingen had brandstichting plaats gehad. De tunnel bij Saksaat, in de spoorlijn BandoengPoer wakarta, is in onbeschadigde toestand aan getroffen en bezet. Tjikalong-Wetan, ge legen beoosten de lijn Tjimahi-Poerwakar- ta, werd bezet. In de buurt van de reeds genoemde plaatsen Tjitjalenka en Madjalaja is door de republikeinse gewapende troepen veel vernield en verbrand. Luchtverkenning wees uit, dat het be kende radiostation Malabar in brand staat. Midden-Java: Zuiveringsacties hadden plaats -in de omgeving van Banjoebiroe. Oost-Java: Pasoeroean werd bij verras sing bezet. In de omgeving van Probolinggo werden zuiveringsacties uitgevoerd, waar bij arrestaties werden verricht. Djatiroto werd bezet, waarbij de daar gelegen sui kerfabriek in onbeschadigde toestand werd aangetroffen. Tijdens de zuiveringsacties in de Oosthoek bij Pranjakan werd een Duit ser gevangen genomen. De verbinding tus sen Loemadjan en Dj ember werd tot stand gebracht. In de stad Modjokerto hadden gedurende de naoht van 23 op 24 Juli infiltraties plaats. De daartegen genomen maatregelen hadden een volledig succes. Sumatra: Bij Medan ondernamen gewa pende republikeinse groepen in de nacht van 22 op 23 Juli aanvallen op het pas door Nederlandse troepen bezette Bindjai; ten Oosten van Medan werd op enkele Neder landse posten en patrouilles geschoten. Ook in het nieuw bezette gebied rond Medan vinden zuiveringsacties plaats. De treinverbinding tussen Medan en Amhemia werd hersteld. Rond Padang werden even eens de zuiveringsacties voortgezet, zonder dat weerstand van betekenis werd onder vonden. Aanzienlijke hoeveelheden wapens werden in beslag genomen. Aan republi keinse zijde bedroegen de verliezen hier enkele doden. Uit Palemfeang wordt bericht dat Baroeradja, 150 km ten Zuidwesten van de stad, werd bezet. De houding van de bevolking tegenover de Nederlandse troepen laat nauwelijks iets te wensen over. Men toont zich hier en Na een jaar nog geen raad Ar een-en-Velden is maar een kleine Limburgse gemeente, die zwaar van de oorlog te lijden heeft gehad. Maar het normale leven* moest verder gaan en zo kwamen de gemeenteraadsverkiezingen om nauwkeurig te zijn op de 26e Juli 1946. Een van de partijen tekende pro test aan tegen een vermeende onregel matigheid en langs de bekende, hiëra- chieke ladder werd deze onregelmatig heid aan de Raad van State voorgelegd De uitspraak van dit eerbiedwaardige college is er echter nog steeds niet, zodat Arcen op 26 Juli 1947 nog steeds geen gemeenteraad bezit. En alle opbouw- plannen behoeven de goedkeuring van een dergelijke instantie. Mislukte landing besloot mislukte onderhandeling Geen handelsaccoord tussen Engeland en Rusland De handelsbesprekingen tussen de Britse en Russische delegatie te Moskou zijn mis lukt. Er is geen accoord gesloten. De Britse delegatie is reeds naar Engeland terug gekeerd. Het vliegtuig, waarmede de Britse mi nister voor Overzeese Handel, Harold Wil son, Vrijdagavond uit Moskou terug kwam van zijn handelsbesprekingen aldaar, heeft op het Londense vliegveld een ongeluk kige landing gemaakt, waardoor het zwaar beschadigd werd en Wilson zelf gewond geraakte. Ook enkele andere inzittenden liepen verwondingen op, o.a. het parlementslid Thomas Cook. Lord Burghlëy, de voorzitter van het internationaal athletiek-verbond van amateurs, die zich ook in de machine bevond, bleef ongedeerd. Hij kwam terug van het sportfeest te Moskou. Er waren 17 personen aan boord van het vliegtuig, waaronder een bemanning van acht. Het mag een wonder heten, dat de wegvloeiende benzine niet in brand is ge raakt. Wilson heeft enige ribben gekneusd. daar weliswaar wat onzeker, doch elders, bijvoorbeeld in Cheribon en in verschil lende plaatsen in de Preanger en in Oost- Java, werden de troepen met enthousiasme ontvangen. De bevolking uit de omstreken van het vliegveld Kalidjati liep toe om hulp te verlenen bij het noodzakelijk her stel. Hierdoor was dit vliegveld Donderdag reeds voor gebruik geschikt. Opgemerkt kan worden, dat bij de bevolking allerwege begrip blijkt te bestaan omtrent de taak van de Nederlandse troepen. Van tegenstand van enig gewicht is, uit militair oogpunt bezien, nauwelijks sprake." Volgens een be richt van radio- Batavia hebben de Indonesiërs de for matie van „zelf moord-corpsen" aangekondigd. De corpsen staan on der opperbevel van „een bekend republikeins mili taire leider, die de rang van gene- raal-majoor in het republikeinse le ger bekleedt". In Chinese kringen in West—Java wordt de schade, door de Chinezen tengevolge van de republikeinse tac tiek van de ver schroeide aarde geleden, geschat op 5 millioen gul den voor West- Java alleen. 13 rijstpellerijen - ter waarde van 1 millioen gulden - zijn vernield en ten minste 200. Chinese huizen en winkels zijn door brand verwoest. Cfficieel is te Batavia medegedeeld, dat de republikeinen Modjokerto hebben her overd, meldt A.F.P. Ook Singorsari ten Noorden van Malang zou door het republikeinse leger heroverd zijn. Naar de correspondent van AFP te Ba tavia meldt, bevestigen gezaghebbende kringen aldaar de bezetting van Malang door Nederlandse troepen. Eveneens wordt verklaard, dat Poerwakarta (West-Ja va) is bezet. Een Indonesisch legerberieht heeft gis teren de herovering van Sinoman door het republikeinse leger gemeld. Sinoman is een strategisch punt, een kilometer ten Zuiden van Modjokerto. Ook de herovering van Modjokerto wordt in het legerberieht medegedeeld. Volgens hetzelfde communiqué hebben de Nederlanders bij hun opmars naar Che ribon 50 tanks gebruikt en is hevige strijd rond en in Cheribon gaande. Republikeinse troepen maken, aldus dit legerberieht, snelle vorderingen in de richting Semarang. Sjahrïr wenst internationale brigade. Voor zijn vertrek naar New Delhi heeft Sjahrir te Calcutta de hulp verzocht van een internationale brigade „naar het model van de brigade, die in 1934 Spanje heeft geholpen". Nederlandse sleepboot op een klip gevaren Bemanning gered Tijdens een dikke mist is gisteravond laat de Nederlandse sleepboot „Minerva" uit Rotterdam met. een baggerbak van 500 ton op sleeptouw ongeveer 3 mijl ten Zuid- Oosten van Rosslare aan de Zuid-Oost-punt van Ierland op een klip gestoten. De baggerbak, eigendom van de N.V. Baggermij. Hardinxveld, kon behouden naar de haven van Rosslare worden ge sleept. Door het opkomend getij stootte de sleepboot zo zwaar op de rotsen, dat enkele kielplaten bezweken. Het water kwam bij na gelijk met het dek te staan. De bemanning is door de reddingsboot naar Rosslare gebracht. De kapitein A. de Jong uit Rotterdam, was de laatste die zijn schip, waarop hij 18 jaar heeft gevaren, verliet. De sleepboot was gehuurd voor bagger- werkzaamheden in de haven van Rosslare. Het werk was pas drie dagen geleden be gonnen en bestond uit het slepen van bak ken met zand uit de haven naar zee. Men vreest, dat de „Minerva" verloren is, hoe wel de mogelijkheid bestaat, dat men, als het weer-goed blijft, een poging tot berging' zal doen. i'ji „Britse zóne te koop" Het Britse Labourparlementslid Douglas Jay heeft in een rede in Sussex verklaard dat de Engelsen waarschijnlijk aan het eind van het jaar de Britse bezettingszone zouden moeten verlaten, indien de V.S. de kosten der Britse bezetting niet zouden overnemen. „Indien wij Amerika voor de keuze stel len zelf de Britse zóne te bezetten of slechts de kosten dragen, zal het waar schijnlijk liever het laatste kiezen dan zelf voor de nodige manschappen te zorgen", aldus Jay. ITALIANEN NAAR GRIEKENLAND Het Italiaanse blad „Italia Centrale" be richt, dat 50 Italiaanse oud-verzetsstrijders Florence verlaten hebben op weg naar Griekenland, waar zij zich bij de guerilla- strijders willen voegen. Boycott tot het einde De federatie van Australische haven arbeiders heeft bekend gemaakt, dat de boycott tegen de Nederlandse schepen in Australische havens pas opgeheven zal worden, nadat alle Nederlandse troepen Indonesië hebben verlaten, alle geïnter neerde Indonesiërs zijn vrijgelaten en vol ledige onafhankelijkheid aan Indonesië is toegekend, meldt United Press. Een duizendtal Amerikaanse padvinders is Donderdag aan boord van een troepentransport- sohlp naar Europa vertrokken. Zij zullen een tocht door Nederland en België maken alvorens naar de Jamboree in Frankrijk te gaan. In de Staatscourant van Donderdag zijn op genomen beschikkingen inzake handelsmarges speelgoederen en handelsmarge kunslnijver- heldsvoorwerpen, voorts een loonregeling voor de chemische wasserij en ververij en een rege ling van lonen in de witwasserij-induslne, Tengevolge van een loonc.onflict is een wil de staking uitgebroken in de Gulden Vlies-siga renfabriek te Hilvarenbeek. Elf sigarenmakers stelden looneisen, welke de directie niet kon inwilligen, De 80 andere sigarenmakers ver klaarden zich solidair en legden het werk neer. Het woord is aan...._ Sir James H. Jeans: Wij kunnen het tragische feit niet ontkennen, dat de weten schap de mens de beheersing over natuurkrachten heeft ge geven voor hij zichzelf kon be heersen. Minister Gielen informeerde naar de Papiersituatie Omtrent het bezoek, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Gielen aan de papierfabriek te Velsen bracht, vernemen wij nader, dat dit bezoek verband houdt met een informatie omtrent de Nederlandse papierpositie. De minister was vergezeld van de heer M. A, Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en voorzitter van de Persraad. Reynaud stelt alternatief: De Franse staatsman Paul Reynaud heeft in de Nationale Vergadering tijdens het debat over buitenlandse aangelegenheden de Sovjet-Unie gewaarschuwd voor het uitermate groot gevaar dat in een breuk met de rest van de wereld is gelegen. Vol gens Reynaud heeft de wereld thans de keuze tussen een derde wereldoorlog of ver zoening van de Sovjet-Unie met het Westen. Het versohil van het huidige atoomtijd perk met de twee voorgaande wereldoor logen noemde Reynaud, dat de aanvaller thans zal winnen. Hij herinnerde aan het gezegde van professor Einstein, dat er geen atoomoorlog, doch slechts een atoomaa rival zal komen. De Nederlandse actrice Mar-y Dresselhuys vertoeft op het ogenblik in Indië. Deze- foto toont haar in gesprek met enige militairen die zojuist van haar optreden hebben genoten. De Amerikanen achten zich de aangewezen bemiddelaars De Verenigde Staten zouden, met het oog op de algehele internationale politiek, zeer gaarne het vraagstuk in Indonesië zo spoe dig mogelijk opgelost zien, aldus verklaar de men openhartig in Amerikaanse krin gen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat Amerika in een later stadium zijn dien sten zal aanbieden om een oplossing in In donesië te. helpen vinden. Het is niet aan nemelijk dat een dergelijke stap samen met de Britse regering genomen zou wor den, hoewel hij parallel zou kunnen lopen aan een soortgelijke Britse actie. De zegsman zeide voorts, dat, hoewel Londen en Washington inlichtingen om trent de Indonesische kwestie hebben uit gewisseld, er geen afspraak voor een ge meenschappelijke actie gemaakt is. In Amerikaanse kringen meent men dat de Nederlandse regerinf, die tot nu toe niet gunstig tegenover arbitrage gestemd was, eerder geneigd zou zijn tot het aanvaarden van bemiddeling ,dan het risico te aan vaarden dat de kwestie voor de Veilig heidsraad gebracht zou worden, waar deze aangelegenheid een „politieke voetbal" zou worden. De Amerikanen zijn van mening dat zij meer aanvaardbaar zijn als bemiddelaars dan de Britten, daar de V.S. minder direc te interessen in dat gebied hebben. Gezaghebbende kringen te Batavia deel den heden mede, dat de Australische re gering de Australische consul-generaal te Batavia instructie heeft gegeven het Indo nesische verzoek om de republikeinse ver tegenwoordiging te Batavia op zich te ne men ,af te wijzen. Anderzijds zou de Australische rege ling de consul-generaal verzocht hebben Namen der gesneuvelden De regering maakt tot haar leedwezen bekend dat in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine (gedurende het tijd vak 18 t.m. 24 Juli 1947): sergjmar. Joh. v. Waateringen uit Amsterdam. Gesneuveld op 21 Juli 1947; mar. 3e kl. z. m. W. Bruins- ma, uit Tzum (Fr.). Gesneuveld op 21 Juli 1947; korp. der mar. Tj. Nauta uit Broek onder Akkeren. Gesneuveld op 21 Juli 1947. Koninklijke Nederlandse Landmacht (ge durende het tijdvak 16 t.m. 24 Juli): serg. J. A. J. M. van Dooremalen, uit Tilburg. Gesneuveld op 16 Juli bij Bandoeng, sold. H. L. Rupert uit Bentelo. Gesneuveld op 16 Juli bij Palembang. Sold. H. C. A. Hes- seling uit Glanerbrug (Lonneker). Gesneu veld op 16 Juli bij Palembang. Ie luit. A. G. van Os uit Utrecht. Gesneuveld op 21 Juli bij Tjiibeber. Serg. D. Koote uit Middelhar- nis. Gesneuveld op 21 Juli te Tjtmahi. Serg. J. Schotanus uit Gaasterland (Fr.). Gesneuveld op 21 Juli te Tjileungsir. Sold. H. Mensink uit Nieuw-Leusen. Gesneuveld op 21 Juli te Leuweliang. 2e luit. P. Bare- man uit Axel. Gesneuveld op 21 Juli om geving Bandoeng. Korp. J. de Leeuw uit Haarlem. Gesneuveld op 22 Juli te Poe- raseda. Sold. G. de Zoeten uit 's-Graven- hage. Gesneuveld op 22 Juli te Poeraseda. Sold. E. S. F. Peetsma uit Klazienaveen. Gesneuveld op 22 Juli te Medan. 2e luit. W. C. M. Feijnen uit Sprundel. Gesneuveld op 22 Juli te Medan. H. A. Peters (rang onbekend), afkomstig uit Didam (Geld.) Gesneuveld op 22 Juli te Medan. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (gedurende het tijdvak 13 t.m. 19 Juli 1947) Geen verliezen. mede te delen, dat Australië nog steeds bereid is zijn goede diensten aan te bie den voor een vreedzame oplossing en dat Australië nog steeds het de facto gezag van de republiek erkent. Misverstand? Het Engelse blad „News Chronicle" plaatste gisteren op haar frontpagina een beschuldiging van zijn Haagse correspon dent onder een vijf kolommen brede kop: „Nederlandse Partij van de Arbeid door list in de oorlog geschoven". De correspondent, S. L. Solon, zegt: „Er is reden te denken dat belangrijke Neder landse kringen, waaronder hoogeplaatste persoonlijkheden uit de Partij van de Ar beid en de vakverenigingen en uit de re gering zelf, als gevolg van een misverstand met tegenzin hun steun gaven aan de mi litaire actie. Men had hen doën geloven dat vóór de Nederlandse troepen het of fensief in Indonesië inzetten, de regeringen van Engeland en de Verenigde Staten van deze stap op de hoogte waren gebracht en dat deze regeringen de Nederlandse oor logspolitiek hadden goedgekeurd". Solon zeide dat de Nederlandse regering tot militaire actie besloten had „ten minste op zijn vroegst op 10 Juli, en waarschijn lijk zelfs nog een belangrijke tijd eerder" en dat de geheime kabinetszittingen van 16 en 17 Juli „de laatste instructies aan de Commissie-Generaal in Batavia voorbe reidden om een begin te maken met „de politiële actie". Radiorede van dr, v. Mook De lt.-gouverneur-generaal dr. van Mook heeft Vrijdag voor radio-Bata- via een rede uitgesproken, die door beide Nederlandse zenders werd gerelayeerd. Dr. van Mook zeide dat de Nederlandse actie in Indonesië in het buitenland veelal als een agressie wordt voorgesteld, en dat bet zeer moeilijk is door deze muur heen te breken. Het nationalistische streven der Indonesische republikeinen werd, aldus dr. v. Mook, in Nederland met sympathie be groet. Na de erkenning van de republiek was er geen reden meer voor wantrouwen van republikeinse zijde geweest. Nederland pleegt al zijn beloften na te komen. Het werd echter gedwongen een militair appa raat op de been te houden, omdat de repu bliek alle attributen van een onafhankelijk regiem ging vertonen. In de republiek zelf ging het aanvankelijke idealisme teloor door de terreur van gewapende groepen en het winstbejag van profiteurs. Er is daardoor verzet gegroeid, vooral in Oost- Indonesië en de Malino-gebieden, waar men steeds meer tegenzin vindt tegen de machtsusurpatie van de republiek. De voorstelling dat het afwijzen van kleine eisen leidde tot het militaire optre den is volkomen onjuist. Deze eisen waren belangrijk voor het handhaven van orde en rust. Dit is geen strijd van volk tegen volk, aldus de landvoogd; dit blijkt duide lijk, want overal waar onze troepen ko men ondervindt de bevolking een gevoel van verlichting. Vandaar ook dat onze ver liezen zo gering zijn. Dr. van Mook besloot met een oproep tot alle goedwillende men sen, die zich met verantwoordelijkheid op de basis van Linggadjati willen stellen, ten einde tenslotte fe komen tot de Verenigde Staten van Indonesië. Accoord over Elbe-vaart Volgens het Duitse nieuwsbureau in de Britse zóne hebben de Britse en Russische autoriteiten overeenstemming bereikt over de scheepvaart op de Elbe. Sleepboten uit de Britse zóne zullen varen tussen Ham burg en Magdeburg. Van daar tot de Tsje- choslowaakse grens zullen Russische sleep boten worden gebruikt, Volgens Reynaud besteden 40 landen op het ogenblik 27l/2 milliard dollar aan oor logsvoorbereiding, hetgeen 30 meer is dan in 1938. In dit bedrag zijn niet be grepen de kosten .voor atoombommen en biologische oorlogsvoering. Reynaud wees er op, dat de Sovjet-Unie nog enkele troeven in handen heeft, hoe wel de V. S. in oorlog en vrede de Sovjet- Unie verreweg de baas zijn. Over 22 jaar zal het aantal Russen 251 millioen tegen 156 millioen Amerikanen bedragen. De Russen zullen dan bescihikfeën over alle hulpbronnen tussen Wladiwostolc, Triest en Weimar. De Sovjet-Unie heeft ook de ab solute geheimhouding en het bezit van de communistische partijen, die in alle landen de Sovjet-Russische buitenlandse politiek verdedigen, op de V. S. voor, aldus Reynaud Tenslotte verdedigde Reynaud de Ameri kaanse zienswijze, dat de productie in het Ruhrgebied met behulp van de V. S. in het belang van geheel Europa moet worden opgevoerd. Hardnekkige geruchten over driemogendheden-conferentie Londen en Parijs „weten van niets" Volgens betrouwbare maar onbe vestigde berichten in Washington heb ben Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, en Bidault, zijn Fran se ambtgenoot, het plan opgevat medio Augustus naar Washington te reizen, waar zij met Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, een uiteindelijke overeenkomst zullen be spreken over het invoegen van de kwestie der Duitse industriële produc tie in het plan-Marshall. De bijeenkomst der ministers van Bui tenlandse Zaken, aldus de berichten, zou kort na afloop van de Brits-Amerikaanse besprekingen over de steenkoolproductie van het Ruhr-gebied gehouden worden. Het voornaamste doel der conferentie zou zijn: 1. eens en voor altijd de Franse vrees voor de opvoering van het Duitse productiepeil weg te nemen; 2. Groot-Brit- tannië gerust te stellen voorzover het de voortdurende uitgaven aan dollars voor de functionering van de gecombineerde Wes telijke zones van Duitsland betreft, 3. te komen tot een driemogendhedenaccoord I over het plan voor het peil der Duitse in- dustrie en de plaats, die het moet innemen in het plan voor het economisch herstel van West-Europa. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat er geen plan bestaat, volgens hetwelk Bevin in de naaste toekomst een bezoek zal brengen aan Washington. In Londen meent men te weten, dat de ge dachten wisseling tussen Londen, Parijs en Washington over de kwestie van de Duitse industrie waarschijnlijk langs diplomatieke weg zal geschieden. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken ontkende, iets af te weten van een dergelijk plan voor minister Bidault. De heer Palar sprak in Rotterdam De heer N. Palar, die dezer dagen heeft bedank als lid van de Tweede Kamer en als lid van de Partij van de Arbeid, heeft te Rotterdam gesproken in een openbare vergadering, welke belegd was door de plaatselijke afdelingen van E.V.C., „Neder- land-Indonesië" en „Kerk en Indonesië". Nederland heeft volgens de heer Palar het accoord van Linggadjati gebaseerd op zijn historische rechten; Indonesië daaren tegen op het zelfbeschikkingsrecht, dat steeds meer in de geheele wereld wordt aanvaard. Voor de republiek is het kern punt de erkenning de facto van haar gezag op Java, Sumatra en Madoera, voor Ne derland de erkenning de jure van de sou- vereiniteit van het Koninkrijk. Deze twee standpunten ontlopen elkaar. Uiteindelijk formuleerde de Nederlandse regering haar eisen in vijf punten. Voor vier daarvan was men in Indonesië bereid te buigen, doch voor het vijfde punt. de gemeenschappe lijke gendarmerie, echter niet. De vernielingen in Indonesië betreffen volgens de heer Palar slechts enige kleine ondernemingen en wat bruggen. Voorts spraken in deze vergadering de heer A. van den Berg, voorzitter der E. V. C.-afdeling en ds. H. J. Mispelblom Beyer, Remonstrants predikant te Rotterdam, die verklaarde bevreesd te zijn dat de kerk inzake het conflict in Indonesië een hou ding van welwillende neutraliteit zal aan nemen, waardoor zij volgens spreker niet aan haar roeping zou beantwoorden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1