J Een Schiphol-stad in wording Grote plannen der K.L.M. Triumphale intocht der wandelaars De beurs weerspiegelt optimisme over Indië Hitte op Lijn U C Panda en de Meestervlieger ZATERDAG 26 JULI 1947 In de „Straal van de Vrede" wordt druk gewerkt aan de opbouw van onze grootste luchthaven (Speciale reportage). In de Rue de la Paix (de straat van de wede) wordt gewerkt met een bijna koortsachtige activiteit. Meer dan duizend arbeiders zwoegen er de lieve lange dag, vrachtauto's voeren onafgebroken nieuwe materialen aan en machtige gebouwen na deren zienderogen hun voltooiing. De Rue de la Paix kreeg haar naam pas na de jongste wereldoorlog en is de voor naamste „straat" en ook de enige, die men een naam heeft gegeven van de wonderlijke stad, die „Schiphol" heet. Misschien is „stad" een wat al te weidse betiteling voor het vreemde conglomeraat van barakken en hangars, dat na de bevrij ding in onze grootste luchthaven tot stand is gekomen, maar in belangrijkheid en drukte doet zij voor vele grotere niet on der. Want behalve de duizend arbeiders van de gemeente Amsterdam (de „huis bazin" van de KLM) werken er een 4500 man personeel van de luchtvaartmaat schappij en is er een dagelijkse toeloop van bezoekers, welke verbijsterend is. Per dag worden er ongeveer 1600 passagiers ver voerd en het aantal belangstellenden vooral op bijzondere dagen is daar een veelvoud van. Op tweede Pinksterdag kreeg Schiphol niet minder dan 10.000 bezoekers en op een doodgewone vacantiedag in de week meldden zich onlangs ruim 7500 per sonen voor rondleiding aan. Stationsgebouw volgend jaar gereed. Schiphol wekt de indruk van een kermis- stad in wording, die elite dag gans nieuwe aspecten biedt tot ineens het alge meen beeld zal zijn voltooid. Hoe ver ligt dat feit nog van ons af? Het is moeilijk en riskant om zich in deze tijd ten aanzien van bouwplannen aan bepaalde data te binden, maar men rekent er toch op dat het nieuwe Schiphol begin zomer 1948 zo ongeveer gereed zal zijn. Dat betekent dat het nieuwe stations gebouw langs de Ringdijk dan zal zijn af gebouwd en ingericht en dat alle diensten van de KLM, de gemeente Amsterdam, de douane cn van de rijksluchtvaartcontrole er in ondergebracht zullen zijn. Het oude gebouw was 70 meter lang, het nieuwe wordt 250 meter lang bij een diepte van 50 nieter. Het zal o.m. een groot restaurant met daktuin bevatten, plaats biedende aan 1700 bezoekers. Op een der vleugels van het gebouw komt een nieuwe verkeers toren ter vervanging van het te lage en primitief ingerichte bouwwerk, dat nu op het platform staat. Alle barakken zullen worden opgeruimd zodat men van het sta tionsgebouw uit een vrij uitzicht over het vliegveld heeft en de vliegtuigen zullen tot vlak voor het gebouw taxiën. De ter zijde van het platform verrezen grote hangars blijven staan, evenals trou wens de vele andere, daar in aanbouw zijnde panden, waai' de technici hun ar beid verrichten. Toen in Mei 1945 de Duit sers van de geheel ontredderde, kaalge- plunderde en stuk gebombardeerde vlieg- haven waren verdwenen, heeft men zich aanvankelijk moeten behelpen met twee oude hangars, die door de Duitsers als boerderij waren gecamoufleerd. Betrekke lijk spoedig daarna is er uit Zweden een geprefabriceerde hangar gekomen. Boven dien kon de vroegere Fokker-hangar, die men in onderdelen had laten onderduiken, weer worden opgebouwd, en tenslotte was men zo fortuinlijk ergens aan de Duitse grens de onderdelen terug tc vinden van de hangar ..Le Bourget", die intussen na 'n aanzienlijke vergroting ook al weer in gebruik is genomen. Wat er komt kijken alleen al voor de bouw van een dergelijke hangar, mag blijken uit het feit dat er een samenstel van 40 deuren (elk duizend kg wegende) voor nodig is om haar af te slui ten. Deze afsluiting geschiedt electrisch. Dat het technische gedeelte van Schip hol zeer omvangrijk wordt ligt voor de hand. Niet alleen moet or alle reparatie ge schieden van de thans in gebruik zijnde 73 KLM-toestellen en van 't grote aan tal vliegtuigen van vreemde nationa liteit, welke onze luchthaven aandoen, maar bovendien ondergaat iedere mo tor van een KLM-vliegtuig na 100 vlieguren een revisie en wordt na elke 400 uren een grote schoonmaak ge houden, waarbij de gehele motor uit elkaar wordt genomen. In de thans in aanbouw zijnde „proef. bank", waarvan de bouwkosten het mil- lioen overschrijden, komen vier wind tunnels om de motoren na die schoonmaak weer behoorlijk te kunnen controleren. Een nieuwe schepping. Belangwekkend is het te vernemen dat het nieuwe stationsgebouw hoe groots ook van opzet slechts een semi-perma- nent karakter zal dragen! Want in een gans andere hoek van het 370 h.a. grote terrein zal over een jaar of tien langs de autoweg Amsterdam-Den Haag een „Schipholstad" worden gesticht, welke de gebouwen voor alle diensten en ook de woningen voor het personeel zal omvatten. Een ondergrondse spoorweg zal er een begin en een eindpunt krijgen. Hollandse energie en onderne mingsgeest zullen de KLM-Phoenix scho ner dan ooit uit haar as doen verrijzen en heel de wereld met verbazing en bewonde ring vervullen. Een zevenkampdag voor voetballers De zevenkampdag voor voetballers, een uit stekende gelegenheid voor spelers, om elkaar te ontmoeten, staat ook dit jaar op het programma van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. De sportgebeurtenis is bepaald op Zaterdag 9 en Zondag 10 Augustus. Deze keer kan echter geen gebruik gemaakt worden van het Heemsteedse Sportpark, omdat de grasmat ln orde gemaakt moet worden. De verenigingen „Bloemendaai" en DSSH stelden echter hun velden beschikbaar, zodat de voet ballers naar de Brederodeweg ln Bloemendaai trekken. De eerste dag is bestemd voor de Za terdagmiddagvoetballers. Er wordt om half vier begonnen, en op Zondag om twaalf uur. Alle leden, die de leeftijd van 15 jaar hebben bereikt, kunnen deelnemen. Er is echter geen speciale vcteranenafdeling ingesteld. De voet ballers, die 3500 punten of meer behalen, worden het volgend jaar in een aparte klas geplaatst. Er zijn zowel persoonlijke als verenlgingsprljzen beschikbaar gesteld. De commissie van voorbe reiding verwacht een groot aantal inschrijvin gen. Op Woensdag 30 Juli sluit de inschrijving bij de heer D. Potharst, Schaepmanlaan 18 te Santpoort. Waterpoloprogramma Het programma van de waterpolowedstrljden in de week van 27 Juli2 Augustus in de com petitie Koninklijke Nederlandse Zwembond luidt: Dinsdag 29 Juli: le klasse dames: D.W.R. H.D.Z.; 2e klasse dames: D.W.R. 2—H.D.Z. 2; le klasse B heren: D.W.R —H.V.G.B.; reserve klasse E heren: D.W.R. 3—D.W.T 2; 2e klasse C dames: Haarlem—H.P.C, Woensdag 30 Juli: reserve le klasse B heren: H.P.C. 3—H.Z.P.C. 2. Donderdag 31 Juli: reserve hoofdklasse heren-: H.V.G.B, 2—Z.f.A.N. 2; 3e klasse E dames: H.V. G.B,D.V.Z; reserve 2e klasse C heren: H.V. 3—Poelmeer 2; 3e klasse E dames: V.Z.V.— Die Haghe; reserve 3e klasse E heren: V.Z.V. 2 —D.W.T. 2. In de kring Haarlem worden gespeald: Maandag 28 Juli: dames: D.W.T. 3—H.Z.V. Dinsdag 29 Juli: le klasse heren: Haarlem 4 H.V.G.B. 4: 2e klasse heren: H.Z.V. 2—H.P.C. 5; jongens: H.V.G.B.—V.Z.V. Woensdag 30 Juli: dames: HV.G.B. 2—H.P.C. 2; meisjes: H.V.G.B.—D.W.T.; le klasse heren: H.P.C. 4—P.S.V.H. 1; 2e klasse heren: H.V.G.B. -D.W.T. 3. Donderdag 31 Juli: dames: V.Z.V. 2—D.W.T, 3; jongens: D.W.T.—H.V.G.B.; V.Z.V—H.P.C. DE VIERDAAGSE Glorieus eind der Nijmeegse wandeltochten De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8. 9.30, 13.00, 19,30 en 22.30 uur: Nieuws; 8.15 Grampl.; 8.25 Hoogmis; 9.45 Paasbergkoor; 10-00 Kerkdienst; 11,30 Gewijde muziek; 12.15 Boekbe spreking; 12,30 Vaudeville-orkest; 13.40 Apologie; 14.00 Toonkunstkoor Arnhem en orkest; 14.30 Th. S. J. Hooy spreekt over ,,De middenstand onder nieuwe verhoudingen": 14.40 Voortzetting concert: 16.10 Grampl.: 16.30 Ziekenlof; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Strijdkrachten; 19.15 Kent gij uw Bijbel?; 19.45 Wereldkampioenschappen wiel rennen; 20.00 Actualiteiten; 20.07 Gram.pl.; 20.15 De Zilvervloot; 21.00 Gram.pl.; 21.15 Hoorspel „Moord in de pauze" 21.55 Orgelmuziek van Bach; 22.10 Gebed: 22.25 Vaders dagboek; 22.50 Mozart-programma; 23.50 Zangplaten. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8, 13, 18, 20 en 23 uur; Nieuws; 8.15 Gram.pl.; 8.30 Voor 'de tuin; 8.45 Gram.pl.; 9.12 Postduiven; 9.15 Sportjournaal; 9,30 Men vraagt en wij draaien; 10.00 Geestelijk leven: 10.15 Pools pro gramma; 10,45 Vlaamse dichters; 11.00 Zang en piano; 11.15 Parade der Verenigde Volken; 12.00 Postdulvenberlchten; 12.03 Grampl,; 12.30 Sona tine van Ravel; 12.40 Amsterdams Knapenkoor; 13.15 Roemeens orkest; 13.50 De Spoorwegen spre ken-, 14.00 Gram.pl.; 14.05 Boekbespreking; 14.30 Kurhausconcert; 16.30 Sportreportages; 17.00 Koor der taxi-chauffeurs uit Kopenhagen 17.20 Fanfarecorps; 17.40 Pianomuziek van Chopin; 18.15 Sport reportage; 17.30 V.P.R.O.-eursus;_ 19.00 Kerkdienst, voorganger Ds. N. Padt; 20.05 Ac tualiteiten; 20.15 Walsen; >20.45 Hoorspel ..De blauwe smaragd"; 21.10 Muzikale natuurdécors; 21-40 Liedjes van Maurice Chevalier; 22.00 Phil- harmonisch Orkest; 23.15 Grarnpl, Voor het eerst na de oorlog worden in Augustus Zomer- postzegels uitgegeven. De toeslag, welke per serie 16% cent bedraagt, wordt besteed aan tuberculose- en rheumatiekbestrijding, kinderuitzending, arbeid voor onvolwaardigen, steun aan ongehuwde moeders Irènefonds, Prins Bernhard- fonds en steun aan noodlij dende culturele werkers. Het leger der Vierdaagse wandelaars heeft zijn tochten besloten. Ruim 6200 deelnemers hebben de prestatie geleverd en hun intocht gehouden in het vlaggende Nijmegen tussen de dichte rijen van huldigende bewonderaars. De duizenden langs de kant huldigden weer de wandelaars en zo culmineerde de laatste dag van de .wandelmars der wandelmarsen", ln een feest van bloemen, van blijdschap en van vol doening. Bekenden en onbekenden drukten elkaar de hand op die laatste onvergetelijke ki lometers naar de Wedren, muziekkorpsen ver leenden medewerking en autoriteiten van steden en dorpen stonden gereed, om de fiere vierdang- se-cracks van de plaats hunner inwoning offi ciële gelukwensen aan te bieden. De mijnwerkers hadden ovaties te incasseren; de kranig voor de dag komende Marva's uit Den Haag. de „Haagse Vierdaagse" dames met hun non-stop mondorgelende liederen, de populaire Blauwvosjes uit Nijmegen zelf. die met hun blauwe truitjes altijd een fleurige tint geven aan de stoet. Groot was voorts de bijzondere hartelijkheid, waarmede de weer goed vertegen woordigde „vitale opa's" werden verwelkomd. Wij zagen er drie op een rijtje, buigend en zicht baar genietend van hun succes. Ze telden met hun driën 225 jaren, de Benjamin telde 71 lentes. Grote groepen politiedienaren hebben ditmaal weer deelgenomen en wel uit Amsterdam, Rot terdam, Delft, Arnhem, Groningen en2., zowel rijks- als gemeente-politle en de meesten wer den door hun commandanten geïnspecteerd en gelukgewenst. Mariniers, matrozen, luchtstrijd- Sportagenda voor Zondag In Amsterdam worden Zondag op de Am sterdamse Bosbaan de Nederlandse roeikam- pioenschappen gehouden. Het programma be vat vier met stuurman, damesdubbel vier, twee zonder stuurman, dames-skiff, herenskiff, dames vier met stuprvrouw, twee met stuurman (deel nemende ploegen Het Spaarne en Die Leythe), vier zonder stuurman, dames-acht, dubbel-twee en acht. De toegang tol de wedstrijden is gratis. Vanavond zijn de waterpolospelers van de Gentse Zwemvereniging in Stoop's Bad op be zoek. AZ '70 is verhinderd en thans zal DWR de plaats innemen. Het programma luidt: eerste •onde HVGB—Haarlem; GVZ—DWR. Tweede •onde: GZV—HVGB; DWR—Haarlem. Deide ronde: DWR—HVGB; GZV—Haarlem. Het crieketprogramma voor Zondag luidt: Eerste klas Haarlem—Excelsior; HBS—Sparta; Hermes—VOC; Quick (N.)— Rood en Wit; VRA— VVV. Tweede klas: CVHW—Kampong; Rood en Wit 2—HCC 3. In de zweminrichting aan de Houtvaart wordt Zondagmiddag voor de twaalfde keer een volkszwemfeest gehouden. Vierhonderd zwem sters en zwemmers hebben voor de wedstrijden ingeschreven. Op het programma staan ook drie maal 50 meter wisselslag-esafette voor vereni gingen, aangesloten bij de kring Haarlem van de KNZB en een demonstratie scnoonspringen. Behalve de uit Trinidad afkomstige neger- athleet McDonald Baily, die de opvolger schijnt te worden van Jesse Owens zullen de toeschou wers, die Zondag a.s, in het Olympisch Stadion getuige zijn van de aldaar te houden interna tionale atletiekwedstrijden, ontmoetingen kun nen gadeslaan tussen verscheidene van Europa's snelste midden- en lange afstandlopers. Aan het polsstokhoogspringen neemt, behalve Lamoree, de Europese kampioen Kaas uit Noor wegen deel. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 3, 13, 19, 20 en 22.30 uur: Nieuws; 7.15 Gymn.; 7 30 en 8.15 Gram.pl.; 7.45 Woord voor de dag; Variaties op Die Zauberflöte; ü,15 Ziekenbezoek; 9.30 Gram.pl.; 10,30 Morgendienst; 11.00 Grampl.; 14 15 Voorlezing; 11.35 Muziek uit de Oost; 11.45 Lyrische suite van Grleg; 12.00 Amati-trlo; 12.30 Orgelspel; 13,15 Contlnental-kwintet; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Dubbelvier; 14.35 Cello; 15.15 Franse orkestwerken 16.00 Bijbellezing; 16.45 Kamermuziek; 17.30 Sport; 17 45 Rijk Over zee; 18.00 Zang en piano; 18.30 Strijdkrachten; 19.15 Leeslamp; 19.30 Actualiteiten: 19.45 Ex- politleke gevangenen 20.05 Proloog; 20.15 Popu laire platen; 20.40 Sprookje voor volwassenen; 21.00 Orgelmuziek var. Bach; 21.30 Rondom het kampvuur; 22.00 Jeugdconferen'.ie te Oslo; 22.15 Gram.pl.: 22 45 Overdenking; 23.00 Grampl.; 23.15 Schaaklournooi te Hilversum; 23.25 Het Don- kozakkenkoor. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. cn 1875- M. 7, 3, 13. 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Frans programma; 8.15 Grampl.; 9.00 Ka mermuziek; 9.35 Rachmaninoff; 10.00 Morgenwij ding; 10.30 Ziekenbezoek; 11.00 Fabels van La Fontaine; 11.15 Viool en piano; 11,35 Zangplaten; 12 00 Vaudevllle-orkost; 12.30 Kalender; 12.35 Vincentino; 13.13 Voor het platteland; 13.20 Jan Vogel; 13.50 The Prairier amblers; 14.05 Piano; 14.30 Voor de Vrouw; 14.45 Opera Paljas; 16.00 Luisterspel voor de jeugd; 16.12 Cither-recital; 16.30 Muzikale causerie; 17.00 Wat doen wij in de vacantie; 17.30 Licht orkest; 18.15 Malando; 18.45 Klankbeeld 19 00 Alt en plano; 19.25 Noodvoor ziening Ouden van dagen; 19.40 Bioscooporgel; 20.15 Kurhausconcert; 21.45 Deens dansorkesi; 22.15 In de balzaal; 22.45 Wielrenreportage; 23.15 Cramp 1, Gewezen S.S.-er schiet meisje dood De 23-jarige gewezen SS'er G. K. uit Amersfoort, die na een jaar internering op vrije voeten was gesteld, heeft Donderdag avond de 19-jarige serveerster B. H. van der B. met een schot uit een revolver van het leven beroofd. Het meisje had hem al herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij niets met hem te maken wilde hebben. Hij bleef haar echter lastig vallen. Gisterenavond ontstond tij dens een wandeling een twistgesprek, waarbij K. dreigde met een revolver. Het meisje liep weg, waarop K. een schot op haar loste. Zij moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. K., die na zijn daad vluchtte, keerde la ter naar zijn slachtoffer terug en bleef daar volkomen overstuur zitten. Hij werd door de inmiddels gealarmeerde politie ge arresteerd. Bij zijn verhoor bleek, dat hij de revolver had geleend van een korpo raal. Deze is eveneens in arrest gesteld, Een „neushangar" op Schiphol Op Schiphol is een ijzeren constructie verrezen, welke boven de omgeving uil- steekt. Dit is de bijna voltooide z.g. „neus hangar". Aan de voorzijde van de hangar, die een lengte van 28 en een breedte en hoogte van 10 m. heeft, bevinden zich acht deuren, vervaardigd van ijzeren buizen, be spannen met zeildoek. Deze deuren kunnen over een rail worden opengeschoven, waarna zij in een bocht langs de zijwan den verdwijnen. De rail, welke boven de betonnen vloer uitsteekt, kan worden neer geklapt, zodat een vliegtuig geen obstakels ontmoet op zijn weg. In de twee zijwanden bevinden zich op vleugelhoogte gleuven. Daarin verdwijnen de vleugeltips van een Constellation, waarvan de afstand tussen de vleugeltips 10 meter langer is dan de loods zelf. Aan de achterzijde van deze „neushangar" is een uitbouw gemaakt, waarin de neus van het toestel past. Op de plaats waar de motoren van het vliegtuig zich bevinden, zijn in de wand kleine schuifdeuren aangebracht. Moet de motor van het vliegtuig worden verwisseld, dan schuift men een van deze deuren open, de motor wordt door middel van een hijs kraanwagentje aan het vliegtuig gemon teerd en de deur wordt weer gesloten. Zo dra het glas, waaruit het dak voor een groot gedeelte komt te bestaan, is gearri veerd, zal deze eerste neushangar voltooid zijn. Voor Schiphol is dit slechts een tijdelijke oplossing, want in de toekomst zullen grote permanente hangars worden gebouwd. Tweeduizend ton palmolie naar Nederland Op 30 Juli zal het m.s. „Sumatra" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" in Amsterdam aankomen met een lading van 2000 ton palmolie aan boord, welke bestemd is voor de Nederlandse regerinj Dit is voor het eerst, dat een dergelijke hoeveelheid van dit voor ons land zo be langrijke product na de oorlog hier bin nen komt. Het betreft een partij, die na, de capitulatie van Japan te Belawan is ge vonden en daar geruime tijd opgeslagen is geweest. Palmolie wordt gebruikt bij de vervaardiging van zeep en is ook een be langrijke grondstof voor andere industrieën welke vetten verwerken, Effecten- en Geldmarkt Wanneer het waar was wat men van be paalde zijde zegt, dat Nederland een kolo niale oorlog tegen Indonesië begonnen is, zou de Amsterdamse beurs zich niet zo snel van de eerste schrik over het afbreken der onderhandelingen met de republiek hebben hersteld. Want een koloniale oorlog is absoluut uit de tijd en zou in heel de wereld een storm van verontwaardiging en verzet tegen ons land hebben ontketend, waarvan zeker geen materiële voordelen zouden mogen worden verwacht. De beurs als zodanig is toch de weerspiegeling van economische en financiële verwachtingen en nu deze week de aandelenmarkt en met name de Indische afdelingen van dag tot dag een vast en zeer vast verloop hebben gehad, mag daaruit de conclusie worden getrokken, dat in brede kringen de hoop wordf gekoesterd dat de politiële maat regelen, waartoe de Nederlandse regering contre coeur is overgegaan, niet alleen tot de oplossing van de staatkundige moeilijk heden zullen leiden, maar ook aan de eco nomische toestand van Indië en de daarbij betrokken Nederlandse belangen zullen ten ;oede komen. Het verloop der militaire gebeurtenissen is tot dusver zo geweest, dat reeds grote productencentra en productiegebieden on der Nederlands toezicht zijn gekomen en de mededeling dat de producten, welke in de bevrijde gebieden worden aangetroffen, binnen de kortst mogelijke tijd1 aan de verrassingen moeten worden geïncasseerd als straks bekend wordt van welke omvang de aangerichte verwoestingen van aanplant en installaties zijn, maar wat thans de beurs met hoop vervult, is het vooruitzicht op de terugkeer van rechtszekerheid en daarvan immers afhankelijke bestaanszekerheid voor de Indische ondernemingen en heel het Indische bedrijfsleven. Voor een nieu- outlvl^ we ontplooiing daarvan zijn orde en rustjden tot stiistand gebracht. Kii {JpVll'fSkP i krachten (die van Bussum, Valkenburg en Ypen- burg kwamen wel heel goed voor de dag met een minimum-aantal „noodlandingen"), mare- chaussées. Rode Krustroepcn van beiderlei kunne, zij maakten allen een goede indruk en verhoogden het aanzien van ons huidige leger in met geringe mate. Van de buitenlanders trof ons de goede stijl der Denen; alle vier volbrachten de vier toch ten, als ook de Engelsman. Stijlloos liepen de Fransen, ofschoon wel met individuele élëgance. Zij liepen ieder hun eigen pas. maar het gebrek aan eenheid belette deze gasten niet, met slechts één uitvaller van de 20 de toch te volbrengen. De Tsjechen zijn er alle elf gekomen, doch het moet „met pijn" gepaard zijn gegaan. Zij ver telden ons, niet gewend te zijn, vier dagen ach tereen grote afstanden af te leggen en men moet respect hebben voor de taaiheid dezer Slaven, die vele blaren ten spijt, tot het uiterste vol hielden. Het laatste parcours over Grave en Cuijk voer de door een fraaie streek met over het algemeen goede wegen en veel schaduw. Tegen de mid dag kwamen trouwens wolken de taak van het lommer overnemen; het was deze vierde dag waarlijk uitstekend wandelweer cn een glorieus sluitstuk van de 3le Vierdaagse werd daarmede verzekerd. Grave had zich met hudje en mudje op de stoepen geïnstalleerd om de doortrekkende wan delaars te begroeten. Hier was het medeleven weer heel hartelijk en spontaan. Het orkest van het Blindeninstituut zorgde voor prima marsmuziek. Het aantal uitvallers is dit keer vrij hoog, circa 8Mi proc., wat inzonderheid aan het wanne weer der eerste twee dagen is te wijten. Ei zijn echter warmere Vierdaagsen geweest vol gens de Ingewijden en 1947 komt wat de tempe ratuur betreft, eerst op de derde plaats. In dc Jaren voor de oorlog was het percentage uitval lers gedaald tot 2 proc.. maar ln de beginperiode zijn er jaren geweest van 15 a 16 proc. Op de „Wedren", gaven vele hooggeplaatste personen blijk van hun belangstelling. Wij merk ten op minister Gielen, generaal Kruis, de com missarissen der Koningin van Noord-Brabant en Gelderland, de heer Lotsy en vele burgemeesters. Sport in het kort Het zóne schaaktournooi. In de negende ronde van het Europees zónetournooi speelden Scheltinga en Foerder remise. De stand is thans; Paehman 7% uit 9 partijen. Van Scheltinga, O'Kelly en Trlfunovic elk 7 uit 9, Alexander 6 uit 9, Castaldi 4'A uit 9, Tzvetcoff 4 uit 9, Szabo 3% uit 8, Rossolimo en Max Blau ellc uit 9, Foerder 3 uit 9, Plater 2ll< uit 8, Doerner 2uit 9, O'Sullivan V> uit 9. Het EDO-veld voor Honkbalwedstruden. Zondag te spelen honkbalwedstrijd EDOVVGA zal op het hoofdterrein gespeeld kunnen worden. Het thulshonk is zodanig verlegd, dat het werk voor de doelen voortgezet kan worden. De ver betering van het terrein was dringend nodig, aangezien het door vele wedstrijden ernstig ge leden had. Het moet op 17 Augustus gereed zij; omdat op die dag een jubileumvoetbaltournooi gehouden wordt. Trein reizigers in de warmte Openen der coupédeuren is buitengewoon gevaarlijk Het komt de laatste tijd nogal eens voor dat treinreizigers tijdens de reis een coupé deur openen ten einde frisse lucht in de compartimenten op te vangen. Het behoeft geen betoog dat een dergelijke handelwijze veel gevaar voor de reizigers van zo'n coupé oplevert en dan ook streng verboden is. De kans is vooral bij volletreinen groot, dat reizigers uit de coupé vallen wanneer de trein onverwacht door een bocht gaat. Het spoorwegpersoneel, dat bij het voor bijrijden van een trein een openstaande coupédeur ziet, zal de trein op het eerst volgende station laten stoppen. Vooral sneltreinen krijgen hierdoor vertraging welke de aansluitingen op de grote stations in gevaar kunnen brengen. Zo werden en kele dagen geleden op het stationnetje Heeze-Leende drie sneltreinen uit het Zui- eerste voorwaarden, bij gebreke waarvan; ook de nodige credieten uit de V. S. zeker niet zullen kunnen worden verkregen. De lokale afdelingen gingen ditmaal in het Indische sop mee, of het moest al zijn, gelijk sommigen menen, dat nieuwe in flatievrees voor de koersstijging van in dustriële en scheepvaavtwaarden een stimu lans was. De prosperiteit van de meeste onzer Nederlandse bedrijven, zoals die uit verslagen en emissie-prospecti blijkt ook het dividend op de aandelen Leverbros ad 8.9 valt niet tegen houdt in het algemeen echter ook de vraag naar aan delen levendig. Hoezeer Nederland bezig is in de rij der handeldrijvende naties zijn verloren plaats te herwinnen, kan bijvipor- beeld worden afgeleid uit de constructieve voorstellen van de Benelux te Parijs en uit het feit dat Nederland thans onder de scheepsbouwende landen na Engeland de derde plaats inneemt met 101 schepen, me tende tezamen 225.000 ton. Dat wij hier mede ook grote risico's op ons nemen, be- gebracht zal zeker ^„Tetoogf omdaT de schepen drié niet hebben nagelaten ook in het Duiten— ^.«-ï nnvir.** niet hebben nagelaten ook in het buiten land een goede indruk te maken. De beurs beeft daarop ook gunstig ge reageerd De juridische kwesties, samen hangende met de vraag aan wie de op brengst der te verkopen producten toebe hoort, zullen zeker niet egmakkelijk zijn, voorlopig is hoofdzaak dat de dringende behoefte aan deze producten enigermate kan worden bevredigd en de Indische be- drijfshuishouding tegenover de grote uit gaven der laatste jaren eindelijk weer be langrijke inkomsten zal kunnen boeken, hetgeen ook voor Nederland uiteraard van belang is. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat men liet volgend jaar op zijn Indische waarden dividend mag verwachten. Er zullen door de belanghebbenden bij de Indische onder nemingen ongetwijfeld nog onaangename vier maal zo duur zijn als voor de oorlog en dus zeer grote afschrijvingen noodzake lijk maken, waartoe de rederijen alleen in staat zullen zijn als de thans nog heersende hoogdfcnjunctüur aanhoudt. En hoe lang die nog zal aanhouden, daar over zijn de geleerden het, gelijk dat bij deze heren gebruikelijk is, helaas niet eens. EXAMENS HANDENARBEID. Voor de akte Handenarbeid zijn te Haarlem geslaagd de heren: W. Strieder, A. Seherpen- zeel, P Penning. J. C. C. Jansen, W. P. Hooy- kaas. G. T. Vos, G. van Enkhuizen, A. G. El- breoht en A. v. d. Busken. Afgewezen werden 3 candldaten. Niet alleen bestaat de kans dat passa giers uit de coupé vallen, ook kan een openstaande deur in aanraking komen met langs de spoorweg staande palen. Hier door kunnen reizigers gewond worden en ook bestaat het gevaar dat het toch al zo schaarse materiaal dusdanig beschadigd wordt dat het uit de dienst moet worden genomen. Het spreekt vanzelf dat de spoorwegen tot strenge maatregelen over gaan wanneer een dergelijke overtreding wordt geconstateerd. Rijwieltreinen In de maanden Juli en Augustus rijden op Vrijdag en Zaterdag op enkele baan vakken speciale rijwieltreinen. Hierdoor zal het op die dagen, op enkele uitzonde ringsgevallen na, uitgesloten zijn om rij wielen met treinen naar keuze van de rei zigers over afstanden van meer dan 40 km te vervoeren. Deze beperkingen zullen ook gelden voor Donderdag 31 Juli en Don derdag 7 Augustus. Vacantieg'angers wordt aangeraden met deze maatregelen reke ning te houden. Extra-treinen Met ingang van Zaterdag 26 Juli zullen des Zaterdags de volgende extra treinen gaan rijden: Amsterdam C.S. vertrek 8.25, Amersfoort vertrek 9.13, Apeldoorn vertrek 9.54, De venter aankomst 10.13 uur. Op Zaterdag 26 Juli zal als extra trein rijden: Zwolle vertrek 16.25, Amersfoort 17.27, Amsterdam C.S. 18.08 aankomst. Op Zondag 27 Juli rijdt de extra trein Amsterdam C.S. vertrek 17.26, Haarlem vertrek 17.43, Heemstede vertrek 17.49. Leiden vertrek 18.09, Den Haag aankomst 18.21 uur. „Ik geioof dat het dooien gaat» tramconducteur en hij veegt zieh i, !eg' i» van het gezicht, 61 zlcn h« zwee> Dat is echte Amsterdamse cond„M humor, maar er is niemand dier;' maar om glimlacht. er zelfj Zo zwaar ligt de hitte op de «ta Zo onbehagelijk zitten de ment. benauwde kleren. n nuj Wij staan dicht op elkaar 7,1, hitte. Meer dan ooit is het aditel f 51 het spitsuur een folterkamer „Azzu nou is niet 0p miin staan, dame", zei een heer met e™ klein gezichtje, „azzu nou is tene ging staan, dan zou dat «2*5 wat gemakkelijker weze." Jr' btt; De dame was rond en rood een a een dikke boodschappentas' die h u1®1 zat tussen haar dij en een and... „Wat heppie in die tas?" vroe! 5Hr' ge" er7" En hii trok een Maar, "welwillend ÏTifS!?* trachtte zij de tas van tussen haar1?®. dc omvangrijke buik van de heet».4 trekken. r »<i De heer had geen gevoel voor arww welwillendheid. „Nou nog wringf..?1® hij. „Nou nog goed met al dat Lr »U':; ook! U doet me pijn dame, zou tE®? effetjes wachte? De volgende halte eruit." lc ®ot Welke een nare stemming 0» ern t.. balcon in de hitle. 8 p „'k Zal blij zijn azzik me waag. ha, boef ik niet meer op de tram tussen ,1? vullis" zei de eerste heer en hij keekt! fantelUk rond, wie de handsctaen rapen. - op- „Alles rüdt tegenwoordig in wa,.„. een man met een Amerikaanse das „1 vhegmasjientjes op een kersrode d,? grond, „tegenwoordig zie je allemaaltS; in waages; niks dan vuUis in waa,»„J De das sprak voor zich heen Hij richtte zich tot niemand' In h,t 1» zonder. 101> Hij staarde in de verte, aIs'pdnzaeS„r'liSinWaaSK"herte®« „Wie hep d'r verstand van vullisw,,,.,,. vroeg de heer in 't wilde weg. j). S'. man. natuurlijk; de vullismanne hebb.™ stand van vulliswaages". „Douwt u nou es effen niet", man met een bolhoed tegen een brm5 magere juffrouw. „Azze we allemaal SS, blijve gaat het; maar azzewe-n™ «Z senuwe lcrijge en azzewe douwe gaan Z gaat het niet." „Ik duw niet" zei de juffrouw 2A. wen mij". ou' hitte tram Pl°egt V°0rt d°°r de tastbsre De wereld is klam en kleverig. De stad is traag en bedompt. „Mag ik u eens even plagen?" vroee eei keurige heer bij de halte. „Nee, dat mag u nou eris niet," *ei de das, „u mag mijn niet plage. Hepplk u se- plaagd? Heppik u óóit geplaagd? Waarum zou u mij dan plage moge?" „Grapjas" zei de heer. „Wat zei u?" vroeg de das vuil. „Ik zei grapjas" zei de heer. „Je suster op een houtvlot" zei de da! „Dat denk ik niet," zei de heer, „mijn zuster heeft niets met een houtvlot te ma ken." „Gaat u dan nou maar weg," zei de das. „Pardonzei de heer, „mag ik even wachten, alstublieft? Eerst de mensen laten uitstappen „Kapsonus" zei de bolhoed, „het kapitaal hep kapsonus." „Azzu nu eris effe dat jjzer uit m'n bulk nam; en azzu. nou eris op andermans tene ging staan. En azzu u nou eris niet zo dróng, dame." „Alleen vullismanne hebbe verstand van vulliswaages" zei de eerste heer nog eens. „Kompu maar in 't voortuintje, dame" nodigde de conducteur. „Het is koel onder de palme." ELIAS. Albanië weigert onderzoek Het Joegoslavische persbureau „Tanjocg" heeft gemeld dat de Albanese regering het verzoek van de hulp commissie van de com missie van onderzoek der UNO voor de Bal- kan, om die incidenten in Albanië te be studeren, heeft afgewezen. De Albanese regering heeft in een officieel communiqué medegedeeld, aldus het rapport van „Tan- joeg", dat de incidenten die op 19 en 21 Mei zouden zijn voorgevallen,, een verzinsel zijn van de Griekse regering, met de be doeling om haar herhaalde agressieve „pro. vocaties, gericht tegen Albanië, te verber gen". 6. „Kom er maar gerust weer uit!" zei Oehoe, Panda een hand reikend. Laat me Uw pols maar eens voelen! Zo, mooi!" Pan da stond wankelend en zwaaiend op de grond en hij voelde zich nogal ziek. Hij wist niet zeker of hij op zijn hoofd of op zijn voeten stond en hij zag met verbazing, dat Oehoe twee hoofden scheen te hebben. „Uw hartslag is versneld!" zei de vliege nier. Echter niet buitengewoon! Gelukkig maar. We gaan verder! Gaat U maar onder deze glazen stolp staan, dan zal ik eens zien hoe U zich gedraagt wanneer U geen luclu meer krijgt! Dat gebeurt wel eens wanneer U tamelijk hoog komt, begrijpt U?4 Hoog boven -de aarde is geen lucht meer, moet U weten!" Zo pratend schroefde Oehoe de glazen stolp vast en stelde toen een pomp in werking. Panda voelde, dat de lucht ta. melijk snel uit de stolp werd weggezogen cn hij begon het aardig benauwd te krij gen. Hoop werk. Een delegatie van drie leden vsn de Balkan-commissie der UNO heeft zich naar het Griekse verbanningseiland Ikari bij Sa ntos begeven, waar zij de dossiers van de In verband met het beweerde communistische complot gearresteerde en gedeporteerde Grie ken zal onderzoeken. Winstons onschuld. Schout bij nacht Thompson vertelt in zijn zo Juist uitgekomen bot* „Blue Pencil Admiral", dat ten tijde var. eea conferentie der Grote Drie ln de jongste wé reldoorlog, wijlen president Roosevelt dt kamer van Churchill binnenkwam, die Jukt in bed wilde stappen en zich ln Adams-tt!- tuum bevond. Roosevelt excuseerde zich en wilde al weggaan, toen Churchill met «a glimlach zei: „Kom binnen, Engeland heelt niets te verbergen". Oma Maa. De Zweedse politie heeft gisteren vier vreemdelingen gearresteerd, in verband met een spiönnage-affaire van „delicate" aard, die niet tegen Zweden was gericht, De zsaü zal met gesloten deuren worden behandeld, Het Zweedse blad „Expressen" weet te ver tellen, dat het anti-Russische Estlanders be treft. die in Zweden een Estlandse regeitti- in-ballingschap zouden hebben gesticht, J verband zouden staan met de anti-RussIsc-'. ondergrondse in Estland en een blad „0(5» Maa" hebben uitgegeven. Guerilla-aanval. Twaalfhonderd Griekse gueril la's hehben gisteren een aanval onüemom op het Griekse stadje Greneva, 55 'CJ"- Oosten van Konitza. Volgens Griekse IV-- kringen drongen de guerllla-troepen ln buitenwijken van de stad door, alvorens -, door regeringstroepen verdreven Kono- worden. Eigen roem. Volgens de uitslag van een en^êl.c' ingesteld door het „Brits instituut vofl openbare mening" gronden de meesle ten hun mening op persberichten. P vraag, hoe zij gewoonlijk tot een 00 kwamen, antwoordde 58 PrOC': kranten" en 41 proc,: „via de radio Grote broer. Andrei Gromyko, de l-. jromjAü, gevaardigde in de Veiligheidsraad nee de vergadering van gisteren verWa* de Sovjet-Unie de landen Alb8IU f r'L.'i en Joego-Slavië zal steunen. w^d,n-y{ weigeren om de commissie van 38 de vergadering van gisteren de Sovjet-Unie de landen Albanib,^-^., weigeren om ae commissie van de UNO inzake de Balkan, hun s te laten overschrijden,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2