Tante Eis Warm zomerweer maakt iets goed van wat de winter bedierf Predük beur ten Heemstede zal niet worden volgebouwd Een man als jij.... ZATERDAG 26 JULI 1947 ÏJMUIDER COURANT DE STAND DER LANDBOUWGEWASSEN Goed hooi - maar te weinig Als gevolg van het warme en droge weer is de achterstand, welke de lange en koude winter veroorzaakt had, door de zaadgewas sen vrijwel ingehaald. Óp de droge gronden treedt zelfs noodrijpheid op. hetgeen de korrelopbrengst der geoogste percelen doet tegenvallen. Einde Juni begon in Limburg het zichten van de eerste rogge. Op 15 Juli werd in het Zuiden ook reeds zwarte haver geoogst. Overal is onder de gunstigste om standigheden de hooioogst binnengebracht. De hakvruchten ontwikkelden zich ook ver der zeer gunstig, met uitzondering van op te droge gronden, waar de Juliregens te laat kwamen om herstel te brengen. De graneil zijn algemeen kort van stro en plaatselijk ook vrij slap. De wintergra nen, behalve de rogge, staan overal bol en zijn meest vrij vervuild door onkruid. De percelen, welke goed door de winter kwa men, vertonen echter een bevredigend beeld. Het standcijfer voor de tarwe wordt duidelijk voor de wintertarwe gedrukt. De stand is in het Noorden vrij goed, in het gebied bezuiden de Rijn echter niet veel meer dan matig. De rogge heeft gemiddeld een normale stand. Het stro is slap. In Oost-Gelderland is het gewas voor 50 gelegerd. In Over- ijsel, op de Veluwe, in Noord-Oost-Brabant en Limburg is de stand goed. De oogst :s begonnen in het Zuiden en in Overijsel. De eerste geoogste noodrijpe percelen brengen maar matig. De latere percelen van de vochtiger en zwaardere gronden geven een betere opbrengst. Van de wintergerst kan hetzelfde gezegd worden als van de tarwe, de stand is slechts matig. De zomergranen zijn algemeen vrijwel normaal. De haver is echter heel kort en heeft wel van de droogte geleden, doch op de klei is de stand meest nog goed, slechts in West-Brabant matig tot vrij goed, door de ongunstige ontwikkeling op het zand. Bij peulvruchten zijn geen grote afwijkin gen. De stand van de veldbonen is vrijwel normaal. De erwten staan slechts vrij goed, na een betere stand in Juni. De droogte deed veel schade. De stambonen staan tot goed, speciaal in Zuidholland. De handels gewassen vertonen een wat wisselend beeld Het koolzaad staat slechts uiterst matig, behalve in Utrecht en Zeeuws-Vlaanderen. De karwij bracht over het gehele land een uitgesproken goede oogst. Het kanariezaad bleef evenals de granen zeer kort. Ook het Stoelen-conflict op het Zandvoortse strand Dezer dagen is in Zandvoort een geschil ontstaan tussen een drietal strandpachters en de gemeente. Volgens het Strandpachlbesluit moeten de pachters namelijk aan de stoelen, die zij aan badgasten verhuren, kaartjes hangen, waarop duur van de huur en de prijs wor den aangetekend. Toen één hunner hieraan niet voldeed, Werd hij door B. en W. schriftelijk gewaar schuwd. Dit bleek niet te helpen, zodat het gemeentebestuur er toe overging de pacht overeenkomst' met de betrokken huurder, de eigenaar van „Termes" op te zeggen. Hiermee ging een sluitingsbevel gepaard, dat inhield, dat de ondernemer geen stoe len op het strand meer zou mogen ver huren. De ondernemer zette volgens offi ciële zijde echter toch stoelen uit, met het resultaat dat er twee wagens van Publieke Werken arriveerden, welke de stoelen mee namen. De politie zag toe, of een en ander zon der ongeregeldheden verliep, maar heeft zich verder niet met de aangelegenheid bemoeid. De eigenaar van „Termes", die be halve een zee- en zonnebad ook een strandexploitatie met consumptietent bezit, heeft uit protest nu ook dit zon nebad gesloten, hoewel de maatregel van de Gemeente slechts betrekking had op de strandexploitatie. De ondernemer dagvaardde daarop he denmorgen de Gemeente in kort geding voor de Haarlemse rechtbank. Volgende week zal dit college in het geschil uitspraak doen. EXAMENS HAARLEMSE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. De volgende getuigschriflen en diploma's zijn uitgereikt: Getuigschrift Primaire opleiding: J. Barwegen. H. v. Blitterswljk. H. Bossen, .T. v. d. Braber, J. Brakenburg, H. v. Dijk, P. Feenstra, C. de Groot, L. v. d. Heuvel, L. de Jong, J. Kemp, A. Komduur, R. Kool, A. Leénslag, I, de Loo- per, I. de Waal Malefijt, J. Manneken, W, Paap, Z. de Rooy, I. de Rijk, G. Schager, T. Sode- kamp, A. Steiger, J. Thies, G. Visser, N. v. Wonderen. C. Florie, A. v. Gelder, G. Aartsen, A. Andriessen, IJ. v Gelder. J. Guiteneau, M. Hubers, M Kensen, G. Kok. J. Koomen, M. Koorn, H. Loerakker. C. v. Oostende, G. Post. A. Puitrum. II. Rookhuijzen. G. Terreehorst, A. Teunissen. N. Vogelenzang, C. de Vries. N. de Vries, N. Waleveld, C. Wiishaus. P Woudenberg, F. Biemond, Alb Dekker, Antje Dekker, A. Fluyter, C. Fransen, G. Griekspoor, E. Heymel, A. Jonker, C. Jonker, J. Misset, A. Nellestein, A. Roelofs, D, Serné, C. Steenman, C. Stokman, A. Stroosma, C. Wijbregt, T. Volkers. Diploma Hulp i. d. huishouding: E, de Boer, L. Dirks, H. Fabriek. T. de Haas, B Kaan, A. v. Lenning, Tj. Mulder, C. Naber, M Stremme- laar, B, Witte, 1, v. Zaanen, I. Zwaardemaker, L. Zuyderland, E. v. Buuren, I. Groen. D, Hei- nen, M. Henzen. H. Kappelhof. T. Koomen, N. Kuilman, T C. de Lang. L, Maerten, C. Mienis, J. Mulder, Nijrnan, M. v. Zon, A. Spaargaren. Diploma Huisnaaister: J Eggelte, J Hendriks. A. v. 't Hul, R. Scherf, M Vos. M. Kam. Diploma Cost, naaister: H. Brussée. Ch. Hoffman Diploma Huishoudkundige: A. v. d. Abeele, E. Allirol, S. Badart, A. Dijkstra. R. Francken. T. Hoekstra. H. de Jong, T. Kat. T. v Luin. R Plevier E. v 't Sant, E. Wagenmakers, I. Wil- lemse, H v. Zonneveld. Diploma Kinderverzorgster (leidster in vacan- tiekolonies)H. Aartsen. J. Bloemendaal, B. Buys. A. v. d Eijnde, P. Groeneveld, I. Hïlle- brink, W. Jansen, L. Kamer, L. de Lagh. F. Mol, M Putz. T. Schevel, H. Thurkow, G. Vel. Schooldiploma Kinderverzorgster: H. v, De venter, L, Engelmoer. J. v. Es. H. Fabriek, A. Kneijnsberg, L. Mooldijk. N. Oliedam, G. Prent. H. Schoon, R. Teilegen, C Weijers, J. Willemse, C. Kuiper. Lerares N.s. Ie gedeelte: M. Manhoudt, H. Wij- benga. Lerares akte N.S. 2e en 3e gedeelte: Th. J. F. van Oyen, M. H. de Vos. J. H B. de Wilde. HOOFDAKTE. Geslaagd zijn le Haarlem voor het gehele exa men: M. P Rummenswaal. A. M Vermaaal. J. G Boekkooi, H. M C. Snikkers en M. A. J Person. Voor de akle B: J. M. Sloffelen, J. J. J. v. d. Bronjc eji L. Fabriek. vlas bleef kort, doch gemiddeld over het land is de stand niet onder normaal. In Zeeland echter, op de eilanden zowel als in Vlaanderen, is het gewas slechts matig, in West-Brabant is het maar weinig beter. De fijne zaden geven niet veel reden voor op merkingen, behalve dat de stand van het spinaziezaad in het Zuidwesten slechts ma tig is in tegenstelling met het Noorden. De enkele percelen in Noord-Friesland staan er zelfs best voor. Plet suikerbietenzaad is slechts vrij goed, doordat er zeer veel misplaatsen voorko men. De hakvruchten ontwikkelden zich uiterst gunstig. Zowel de aardappelen als de bieten vertonen meestal nog een betere stand dan het vorig jaar. Het aardappel gewas is gezond en krachtig, hoewel hiel en daar de droogte schade deed, welke niet meer door de Juliregens kon worden goed gemaakt. De stand der suikerbieten is in het gehele land goed. Bij de voederbieten komen in Utrecht en Oost-Overijssel zeer wisselende percelen voor van matige stand, doch elders is de stand meest goed. De klavers en lu cerne laten het verder zitten en de stand is slechts matig. De kwaliteit van het gewon nen hooi is door de uiterst gunstige weers omstandigheden goed, maar de kwantiteit is slechts gering. Het grasland Iaat in Utrecht en de Betuwe, waar onvoldoende gras voor het vee in de weide is, in Zeeuws Vlaanderen, waar de weiden kaal zijn, en in West-Brabant veel te wensen. Elders is het beter en tot goed. Het hooi is overal van goede kwaliteit hoewel soms wat stengelig doch de hoeveelheid is te klein. Een film voor Amerika over oorlogsgraven Werk van Nederlands Oorlogsgra vencomité Het „Nederlands Oorlogsgravencomité" heeft het voornemen in September aan staande een tournee door de Verenigde Staten te maken met een speciaal voor dat doel vervaardigde film. De bedoeling van dit tournée is het Amerikaanse publiek te tonen welk een zorg de Nederlanders be steden aan het onderhouden van de graven van hen, die vielen voor onze vrijheid. Het is een sprekende film in Engelse versie. De tekst wordt door een Canadees radio-omroeper gezegd. Het scenario is van Henk de Wolf, de fotografie van Fred Ha genaar en de algemene leiding berust bij J. Tjepkema. In de film is in beeld gebracht hoe Neder land tijdens de oorlog geleden heelt. Tal rijke opnamen zijn er van de verwoestingen in de verschillende steden, die geheel of gedeeltelijk tot puinhopen werden. Dan ko men in snelle opeenvolging de gebeurtenis sen, die aan de terugtocht der bezetters vooraf gingen. Dolle Dinsdag; de spoorweg staking, het oprukken van Eisenhower en Montgomery en de terugtocht van de Duit sers naar de in puinhopen veranderde Duit se steden, het uitwerpen der voedselpak ketten. Vervolgens de capitulatie der Duit sers, de feestklanken in de Nederlandse steden en de intocht der bevrijdende Cana dese, Amerikaanse en Engelse legers. Dan brengt de film in 'herinnering hoe de bevrijders in velerlei opzichten ook tracht ten de vreugde weer te brengen in de har ten der Nederlanders. Zo zijn er opnamen van het Sint Nicolaasfeest, georganiseerd door het Canadese „Leave Centre". Dat de herinnering aan hetgeen de bevrijdende legers voor ons deden, nog in onze harten leeft, wil het oorlogsgravencomité aantonen door te laten zien met welk een piëteit er voor de geallieerde oorlogsgraven gezorgd wordt. Talrijke opnamen van de omgeving waarin de kerkhoven liggen, beelden van schoolkinderen, die met toewijding de bloe men planten op de door hen geadopteerde igraven en dan tenslotte van het bureau van het comité te Amsterdam, waar gezorgd wordt dat de familieleden der gevallenen op de hoogte gebracht worden met de laat ste rustplaats van de gestorvenen. De speel tijd van de film is drie kwartier. Zeven incidenten in Palestina Vijf gewapende mannen, die waarschijn lijk tot een ondergrondse groep behoren, hebben Donderdag in de diamantbeurs te Jeruzalem voor 'n waarde van tienduizend pond aan stenen in beslag genomen en zijn hier zonder strijd mee ontsnapt. Bij de zeven incidenten, die de afgelo pen vierentwintig uur plaats hadden, werd één soldaat gedood en veertien andere werden gewond, waardoor het aantal ver liezen, dat de veiligheidsmacht sedert 16 Juli geleden heeft, is gestegen lot zes do den en tweeënzestig gewonden. In dezelfde periode werden twee burgers gedood en elf gewond, doch kwam slechts één terro rist om het leven. Ten Zuiden van Gaza bliezen saboteurs de spoorlijn van Palestina naar Egypte op en zij legden mijnen op een spoorwegbrug. De Britse genie kon de mijnen niet verwij deren en bracht deze tot ontsteking, waar door de brug gedeeltelijk vernield werd. Bij deze twee incidenten vonden geen per soonlijke ongelukken plaats. (U.P.) IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk Kanaal straat. 10.30: Ds. G. F. Callenbach van Oegstgeest; 7 u.: Ds. J. Peters van Bever wijk. Jeugddienst. Geref. Kerk Kanaal straat: 9 uur Ds. C. E. Wesbonk, 3.30 uur: Ds. A. J. Boss van Ermelo. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.): 10.30 en 5.15 uur: Ds. J. D. Houtman van Overschie. Oud-Katli. Kerk: 10 uur: Heilige Dienst. 7 uur Eve- ningprayer. Leger des Heils: 10 uur Heili- gingsdienst, 7 urn- Openluchtmeeting, 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiding Adj. D. Bergsma. IJMUIDEN OOST: Ned. Herv. Kerk Goede Herderkerk 10.30 uur Ds. van Deth van Haarlem. Geref. Kerk (Goede Herder kerk) 9 uur: Ds. A. J. Boss van Ermelo, 3 uur: Ds. S. E. Wesbonk. Crematorium, 10.30 uur: Ds. A. J. Boss van Ermelo. Ver. v. Vrijz. Herv.: 10.30 uur Ds. A. R. de Jong van Haarlem. Verg. v. Gelovigen, 10 uur Geen opgave. Vrije Evangelisatie, 4 uur: de heer Donker van Zaandijk. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Johs. Bronsgeest. Geref. Kerk 10 uur en 4.30 uur Ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Evang. Luth. Gemeente, 10 uur Ds. J. C. Snijder van Amsterdam. Maranatha, 10 uur de heer J. Dammuller van Allernaar. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur Ds. P. A. Tichelaar. De Toorts 10 uur Ds. L. W. Erdman. Kapel 5 u. Ds. P. A. Tiche laar. Geref. Kerk 9.45 uur en 5 uur Ds. A. Verschoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 5 uur: Ds. J. Keizer. HAARLEM Oud Kath. Kerk Kinder huissingel, geen opgave. Doktersdiensten In spoedgevallen zijn te consulteren de ..Maatschappijdoktoren" J. MacDaniel en A. A. Oosterwijk. Voor de overige doktoren neemt waar dr. W. Ant. Oepts. Apotheken. De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door de IJmuider Apotheek, Ken- nemerlaan 102. Verloskundigen. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond 11 uur neemt mej. De Winter, Evert- senstraat 3, IJmuiden. MARKTBERICHTEN VAN VRIJDAG. Aangevoerd werden in totaal 2690 kisten verse vis. Hiervan waren 50 kisten tarbot en tong. 1000 kisten schol. 950 kisten schelvis. 600 kisten ka beljauw. 40 kisten wijting en 50 kisten diversen. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: G. J. van Reeuwijk-Boorsma. d.. Groeneweg 13, IJmuiden-Oost; C. M. Pronk- Ramakers, 7... Trompstraat 109, IJmuïden-Oosi; F. C. Meter-Vos, d„ Schulpweg 75. Velsen-Noord: H. Velde-Mulder, d., Walravenstraal 35, Velsen- Noord; H. A. M. Meeter-Touwen, 7... J. Koste- lijkiaan, IJmuiden-Oost; J. v. Houwelingen-de Wit, d,, D. Hartoghdw.straat 1. IJmuiden; W. Wolff-Egermont, z.. Beukenstraat 8, IJmuiden- Oost; A. C. Majoor-de Prijcker, d., Bik en Ar- noldkade 34. IJmuiden: P. L. v. Suntenmaar- tensdijk-de Wit. z„ Ahornstraat 34, IJmulden-O. OVERLEDEN: J. de Lange, 56 J..'weduwe van: J. P. van Deudekom, Frögerstraat 20 rd., IJmui den. ONDERTROUWD: W. G_ van Roode. Willems- beekweg 100 en M. C. Versteeg. Willemsbeekweg 100. IJmuiden-Oost; D. Brouwer, Meeuweniaan 26, IJmuiden-Oost en M. W. Kooiman, Tromp straat 183, IJmuïden-Opst, toek. adres: Tromp straat 183. IJmuiden-Oost; L. Zandbergen, Al- lard Piersonlaan 160, 's-Gravenhage en C, M. Korver, Noorderlaan 36, Veisen-Noord; J. Wol- terman, Velserduinweg 300, IJmuiden-Oost en J. Mulder, Lindenstraat 28. IJmuiden-Oost, toek. adres: Lindenstraat 28, IJmuiden-Oost; A. Dui- ieveld, Acaciastraat 35, IJmulden-O., en A. Slootmans, Kastanjestraat 34, IJmuiden-O.; H. Slotboom, van Valkenburgs-traat 3, Velsen-N. en F. Dijkhuizen, Harddraverslaan 21, Santpoort; A. H. Rutiers, Princestraat 32 IJmuiden en A. Stap. Meervlietstraat 92, Velsen. GETROUWD: A. A. Trousset-W. J. Letschert. Rijksstraatweg 343, Haarlem; J. Bes-A. Zand- stra. Wijkerstraatweg 198. Velsen-N.; F. Oort- huis-T. M. Scholte. Beukenstraat 34. IJmuiden- Oost; A. Korsman-W. M. Kriek. Kortenaerstraat 19a rd.. IJmuiden; C. D. Klinge-H. J. Krijnen, Kanaalstraat 38. IJmuiden; C. Jansen-A. Korf. Merellaan 7. IJmulden-O.; J. Roetman-D. van Dommelen, Leidsevaart 478, Haarlem; H, Kesler- K. J. Koning, Stationsweg 85, Velsen; W. van Zalinge-H. L. Boerkoel, Wijkerstraatweg 200. Velsen-N.; H. Verheij-N. van Dok. Marcomstr. 68, IJmuiden; H. Woortman-G. W, Antonisse, Wijkerstraatweg 277, Velsen-N,; G. Baars-E. M. van Wachendorff van Rijn, Velserduinweg 248, IJmuiden-O. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ilos 22 Juli van Porto Vecchio naar Propriano, Kast 5 23 Juli te Hamburg; Bacchus 23 Juli van Istanboel naar Izmir. Ornen 23 Juli van Leixoes naar Lissabon, Ar dennes 23 Juli van Gibraltar naar Cadiz, Ary Scheffer 24 Juli te Amsterdam. Oresles. 24 Juli te Amsterdam, Hercules 24 Juli van Rotterdam naar Gibraltar, Trajanus 23 Juli van Curasao naar Aruba. Sleepboot. De sleepboot Nestor arriveerde van Lubeck te Rotterdam met de kraan Neptunus op sleep touw. Holland-Afrika Lijnen. Boschfontein 23 Juli van Port Elisabeth naar Kaapstad. Stad Maastricht 23 Juli van Lissabon naar Antwerpen, Amstelveen 23 J"uii van East- Londen naar Durban. Nederland. Rondo 21 Juli te Singapore, Salawati 21 Juli te Genua, Van der Waal 18 Juli te Soerabaya, Saparoea 23 Juli te Amsterdam, Java 23 Juli van Suez naar Indië, Lawak 4 Juli te New-Orleans, Lombok '19 Juli te Karachi. Kon. Holl. Lloyd. Ittersum 23 Juli te Rio de Janeiro (uitreis), Cordoba 22 Juli van Buenos Aires (uitreis). Groto vaart. Amstelveen, Amsterdam-Lorenzo Marquez 23 Juli te ,:East-Londen, Atlantic Wind (charter), 23 Juli van Brits-Inöië te Rotterdam, Cleodora, Bahrein-Port Said en Haifa 23 Juli te Suez, Gaasterkerk, Rotterdam-Sydney 23 Juli te Ge nua, Ino 22 Juli van Vera Cruz te Barrar.quilla, Kamerlingh Onnes. Java-New York 21 Juli te Penang, Kedoe 23 Juli van Huelva naar Rotter dam, Kongsborg, Basra-Rotterdam, pass. 23 Juli Gibraltar, Kota Baroe. Java-Rotterdam, pass 23 Juli Gibraltar, Kota Inten, Java-Rotterdam pass. 23 Juli Perim, Linge, 23 Juli van Rotterdam te Kemi, Macuba, Corpus Christi-Hamible (South ampton), pass 23 Juli Lizard, Modjokerto, Rot terdam-Java 23 Juli van Southampton, pass. 24 Juli Ouessant, Neptunus (slibt.), Rotterdam-Cu- raqoa, 22 Juli te Lissabon; Overijssel Bombay- Batavia, pass. 23 Juli Point de Galle; Robert Frutn 20 Juli van Macassar te Tarakan; Spinoza Antwerpen-Perzische Golf 24 Juli te Amster dam, Stad Maastricht 23 Juli van Lissabon naar Antwerpen; Straat Malakka, Buenos-Aires- Shang<fai. 22 Juli te Durban; Telfair Stockton (charter) San Francisco-Z.-Afrika, 19 Juli te Tri nidad, Tjisadane 23 Juli van Batavia te Shanghai Thorbecke, Shanghai-Rotterdam pass. 23 Juli Gibraltar, Van Ostade 22 Juli van Amsterdam te Barbados, Zuiderkruis. Java-Rotterdam, pass. 23 Juli ï'il' graads Kanaal, Andijk 23 Juli pass. Vlissingen om 21 uur. (Antwerpen-Londen), Ar- keldijk 22 Juli van Galveston te New Orleans, Eemdijk, Norfolk-Rotterdam, pass. 24 Juli 5 uur Scilly, Noordam 23 Juli 16 uur van New York aar Rotterdam. Kleine vaart. Ivan 23 Juli van Sevilla naar Barcelona, Rui Alberto 23 Juli van Oporto naar Lissabon, Agiena 24 Juli van Londen naar Maassluis. Bir mingham 23 Juli van Blyth naar de Theems, Brem 23 Juli van Southampton te Fowey, Brinda Juli van Antwerpen te Oslo. Cascado 21 Juli van Huelva naar Cadiz, Democraat 23 Juli van Boston naar Maassluis, Depa 24 Juli van Osten- de te Londen. Elisabeth (Vermaas) 23 Juli van Varberg naar Lysekill, Gaasterland 24 Juli van de Tyne op de Theems, Heemskerk 24 Juli van Dordrecht te Boom, Henriëtte 24 Juli v. Fecamp naar Stockholm, Import 23 Juli van Rotterdam te Stockholm, Lelie 23 Juli van Antwerpen n. Oslo. Maartje 24 Juli van Poole n. Southampton, Mercurius 23 Juli van Genua te Trapani, Mies 23 Juli van Huil te Horsens, Meteoor 22 Juli van Londen naar Stockholm, Nottingham 23 Juli van Goole naar Harlingen, Pro Patria 23 Juli v. Antwerpen naar Oslo, Rika 23 Juli van Ipswich te Antwerpen, Rottum 23 Juli van Antwerpen te Oslo, Saba 23 Juli van Blyth naar Penrhyn, Walenburgh 23 Juli van Rotterdam te Hamburg, Zuyderburgh 23 Juli van Gdynia naar Nederalnd Aktjo 23 Juli van Antwerpen naar Drammen, Europa 24 Juli van Dublin naar Port Houstock. Sleepbedrijf. Slbt „Schelde" arriveerde 24 Juli van Rotter dam te Hamburg. IJmuiden, 24 Juli.. Aalsdijk 23 Juli 49.04 N 16.49 W New York Ant werpen, Alwaki 23 Juli 49.44 N 15.16 W Antwer pen New York, Amerskerk 23 Juli 36 N 11 O Port Said Antwerpen, Amstelkerk 23 Juli pass. Vlissingen Dover Bordeaux, Andijk 23 Juli vertr. 1700 gmt. Antwerpen Londen, Axeldijk 23 Juli 42.12 N 49.46 W New Orleans Londen, Britsum 23 Juli 51.39 N 11.41 W St. Vincent Halifax, Cleo dora 24 Juli verwacht te Port Said, Coryda 23 Juli 3.36 Z 42.09 O Abadan Mombassa .Delfland 23 Juli 0.51 N 31.44 W Bahia Amsterdam, Dor drecht 23 .Tuli 39.18 N 63.16 W Rotterdam Phila delphia, Helena 23 Juli 43.31 N 16.09 W Vlissin gen Curaqac, Indrapoera 23 Juli 35.44 half N 12.32 half W Southampton Las Palmas, Jacob Cats 23 Juli 42.21 N 34.51 W Rotterdam Baiti- moie, Java 23 Juli vertrokken van. Suez naar Batavia, Johan de Wilt 23 Juli Batavia Suez, Kola Baroe 23 Juli 35.59 N 5.24 W Port Said Het hoekje van Beste kinderen! Donderdag liep ik over de pier en toen sprak een meisje mij aan. om te vragen hoe laat het was. En nu heb ik zo'n idee, dat het een van mijn nichtjes is geweest. Ezpres heb ik het niet gevraagd, want stel je voor, dat het een wildvreemd kind was geweest, dat nog nooit van ons hoekje gehoord hadAls het inderdaad een schrijfvriendinnetje geweest is, dat Donder dagmiddag met een bedeesd stemmetje naai de tijd vroeg, moet ze me dat toch eens schrijven. Dat was punt één. Ten tweede heb ik een verrassing, die eigenlijk bedoeld is voor de kinderen, die deze vacantie niet „eoht" uit gaan, die dus binnen de gemeente Velsen blijven. Natuurlijk mogen en kunnen de andere kinderen er ook aan mee doen, maar ik denk. dat zij in hun vacantie niet zo erg veel tijd zullen hebben voor het werkje, dat ik voor de anderen heb uitge dacht. Maar laat ik jullie niet langer In span ning houden. De bedoeling is, dat jullie twee tekenin gen maakt, één in kleuren en één met Oostindische inkt. Je leeftijd en je naam moet er op en dan moeten dé inzendingen op Donderdag 14 Augustus in mijn bezit zijn. Wie de mooiste tekeningen instuurt, krijgt een prijs en bovendien druk ik haar of zijn werk af in ons kinderhoekje. Dus zoek maar eens goed naar een onderwerp en koop, als je dat niet in huis hebt, een potje Oostindische inkt. Want als de zwart wit tekening niet in deze inkt is uitgevoerd, kan ik hem niet in de krant zetten. 't Zal me eens benieuwen, wie er in Vel sen mooi kan tekenen! Na dit lange verhaal wachten de brieven weer op antwoord. Weer ligt KETELTJE bovenop, ditmaal met een bedankje voor het present, dat ze kreeg, omdat ze de honderdste was. Prettig, dat je er zo mee in je schik was! Ik heb anders lang moe ten zoeken, voor ik iets had, dat een beetje bij jou paste. TORTELDUIFJE vraagt hoe het met mij gaat. Best. Tortel; met jou ook? Hoe k i met de zwemmerij afgelopen WnrJ,- - En. wat nog belangrijker is, met ie S3?? Dus jij hebt speelgenootjes uit Amstela op bezoek. Fijn he, dat het strand zo bij is. Tenminste, voor de bewoners Oud-IJmuiden. oners van SLAAPMUTSJE is de vorige week in de krant gekomen, omdat haar Wr ir. Ir, ^4 urar on Kon WlCl je Rotterdam, Kota Gede 23 Juli 16.03 N 41.14 O aankomst Aden, Kota Inten 23 Juli 13.54 N 42.54 O Batavia Port Said, Leeghwater 23 Juli 24.8 N 35.44 O Suez Aden, Limburg 23 Juli 53.46 N 15.38 W Rotterdam Montreal, Lombok 24 Juli van Karachi te Bombay, Maaskerk 23 Juli ver trek Douala Lagos. Macuba 23 Juli aankomst Southampton. Modjokerto 23 Juli vertrek Cowes Marseille, Muiderkerk 23 Juli 32.58 N 14.27 W Antwerpen Teneriffe; Murena 23 Juli 20 miles Z van Madeira Gibraltar Curacao, Nieuw Holland 24 Juli aankomst Aden, Ondina 23 Juli 20 N 39 O Suez Perzische Golf, Oranje 23 Juli vertr. Singapore n. Colombo, Overijssel 23 Juli 6.19 N 79.32 O Bombay Belawan, Papendrecht 23 Juli 43.49 N 9.30 W Batum Engeland, Paula 23 Juli ten anker voor Moesi Pladjoe Soerabaja, Phrontis 23 Juli 5.90 N 8.31 O Aden Penang, Saidja 23 Juli vertr. van Miri Pladjoe, Samarïa 23 Juli 36.55 N 12.07 W Le Havre Conacry. Samarinda 23 Juli 0.09 N 120.14 O Tarakan Manilla, Saparoea 23 Juli vertr. Amsterdam Southampton. Saroena 23 Juli Pladjoe, Spinoza 23 Juli vertr. van Ant werpen Amsterdam, Sumatra 23 Juli 36.41 N 12.43 O Batavia Amsterdam, Sunetla 23 Juli 47.50 N 9.48 W Venezuela Rotterdam, Tabian 23 Juli 37.18 N 8.38 O Port Said Amsterdam, Tabinta 07.35 N 64.29 O Colombo Suez, Talang Akar 23 Juli te Pladjoe, Asman 23 Juli vertrek Batavia Cheri- bon, Themisto 23 Juli 10 mijl uit Montreal Rot terdam, Thorbecke 22 Juli 36.22 N 3.26 W Genua Le Havre, Van Heutsz 23 Juli aankomst Amoy, Waterland 23 Juli 7.33 N 25.43 W Victoria Las Palmas, Zaan 23 Juli aankomst Delfzijl, Zeeland 23 Juli vertr. van Hoek van Holland Huelva, Zuiderkruis 23 Juli 01.18 N 75.02 O Batavia Aden, A verdijk 23 Juli van Tampico n, Brownsville, Coitica 24 Juli 10.42 N 60.42 W Curacao Parama ribo, Eeemdijk 24 Juli van Lands Énd Norfolk Rotterdam, Ena 23 Juli 21.09 64.44 W Aruba Am sterdam, Esso 23 Juli 28.27 N 57.12 W Aruba Rot terdam, Hercules 24 Juli vertr. Hoek van Hol land R'dam Gibraltar, Juno, 23 Juli 15.03 N 48.91 W Paramaribo Amsterdam. Modjokerto 24 Juli Ouessant gepass. Rotterdam Marseille. Orestes 24 Juli aankomst te IJmuiden, Stad Maastricht 23 Juli vertr. van Lissabon Antw pen. Thames 23 Juli 46.25 N 13.52 W Port Said Maassluis, Waterman 24 Juli Oslo verwacht. Bloemenmagazijn A. KRAAK Tel. 4528 - Kennemerlaan 29 SPECIALITEIT IN BRUIDSBOUQUETTEN Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 26 JULI. Thalia, 7 en 9.15 uur: „De vrouw in het venster". Rex, 7 en 9 uur: „Zigeuneradel". De Pont, 8 uur: „Zet 'm op George". Oranjerie Velserbeek 25 uur: Tentoon stelling Wederopbouw. ZONDAG 27 JULI. Thalia, 3 uur: Jeugdmatïnée; 7 en 9.15 u. „De vrouw in het venster". Rex, 3, 7 en 9 uur: „Zigeuneradel". De Pont, 2.30, 5 en 8 uur: „Zei 'm op George". Oranjerie Velserbeek, 25 uur: Tentoon stelling Wederopbouw. Een nieuw uitbreidingsplan zal de bouw mogelijkheden in de toekomst beperken Kort na de vorige oorlog (in 1919) heeft Heemstede een uitbreidingsplan laten ma ken. Dit was nogal groots opgezet; men verwachtte toen, dat zich in de gemeente veel zeer gegoeden zouden vestigen en re kende daarmee bij het indelen der woning typen. De ervaring heeft aangetoond, dat Heemstede in die tijd te hoog gemikt had. De zeer gegoeden die zich in Haarlems omstreken vestigden, trokken naar Bloe mendaal. Dit had tengevolge dat in Heem stede voor de bouw van villa's en huizen herhaaldelijk afgeweken moest worden van het uitbreidingsplan, daar, wilden de eigenaars de grond verkopen, genoegen genomen moest worden met huizen van een kleiner, eenvoudiger type. Op bouw blokken waar aanvankelijk een villa moest komen, kwamen er dikwijls twee; meer malen kwamen er ook drie, hoewel de eerste opzet slechts twee was. Ook moest hier en daar een gesloten bebouwing toe gestaan worden, hoewel gerekend was op blekken van twee, hoogstens drie. Door de herhaaldelijke wijzigingen, die in de loop der jaren in het uitbreidings plan zijn gemaakt, is de gewenste eenheid verloren gegaan. Daarom bestaat het voor nemen bij het gemeentebestuur aan een bekend stedebouwkundig architect op te dragen een nieuw uitbreidingsplan te ont werpen. De verwachting bestaat dat het dan mogelijk zal worden opnieuw eenheid daarin te brengen. Het uitbreidingsplan van 1919 was be rekend op een toekomstige bevolking van Heemstede van 50.000 a 60.000. Men is tot inzicht gekomen dat het ongewenst is zó ver te gaan. Er is dan ook reden om aan te. nemen, dat het nieuwe uitbreidingsplan niet verder zal gaan dan het scheppen van woongelegenheid in de toekomst voor 35.000 Heemstedenaars. Thans zijn er 24.000. Het gevolg van deze ingrijpende wijzi ging is dat op het nieuwe uitbreidingsplan veel meer grond groen (onbebouwd) zal blijven dan op het oude. De overtuiging heeft zich gevestigd, dat voorkomen moet worden dat Heemstede wordt volgebouwd. Het is een beiang voor een forensengemeente dat zij haar lande lijk karakter behoudt. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 55) Toen echter kon ik de onrust, die mij al de hele ochtend in zijn bezit had. niet lan ger onderdrukken. Ik rende naar boven en ging op de rand van mijn bed zitten. Met trillende vingers draaide ik het nummer van het ziekenhuis. Ik kreeg dr. Fryman aan de telefoon eh hoorde dat Gösta de operatie goed doorstaan had maar nog ta melijk suf was van de narcose. Ik verzocht de dokter, hem mijn groeten te doen, en hing de hoorn op. De tranen liepen over mijn gezicht. Wild greep ik mijn kussen en duwde mijn hoofd er in- Allerlei rare troetelnaampjes kwamen over mijn lippen. Pas toen ik een hele tijd op het natgehuilde kussen had gelegen, stond ik op, koelde mijn ogen wat af met lavendel en trok mijn nieuwe gele jurk aan. Voor ik echter naar buiten ging riep ik Karin, cn zette haar met een of ander onbelangrijk breiwerkje in mijn kleedkamer. Zolang de veelbegeerde envelop nog niet in veiligheid was mocht ik geen enkele voorzorgsmaatregel nalaten. Voor een uur slaagde ik er in te vergeten wat mij druk te. Ik dacht aan Gösta. Ik dacht aan hem met dezelfde tederheid alsof ik werkelijk zijn vrouw was. En, zoals alle gelukkige mensen, had ook ik een open oog voor de schoonheid der natuur. Vele malen stond ik stil om de aanblik te genieten van wat voor korte tijd mijn tehuis was. Het lag daar als een sprookjes- slot, met zijn hoge daken en massieve to ren te midden van een schitterende, bloe menweelde en vlinders spelend over zijn terrassen. Toen nam de groene schemering van het bos mij op, waar witte asters en vuurrode vliegenzwammen mij tegenlicht- ten. Plechtig als de bogen van oen Gothi- sche kathedraal, welfden zich de machtige beuken boven me. Ergens in de verte klapte een specht, en een eekhoorntje sprong door de takken. Plotseling werd het bos minder dicht, ik hoorde een mach tig geruisen stond aan zee. Mijlen in het rond was geen mens te zien. Hoe jammer dat ik nu mijn badpak niet bij me had! Het vergevorderde uur be lette mij mijn ontdekkingsreis verder uit te breiden en ik ging dus terug, met er gernis er aan denkend dat ik nu aan de koffietafel het gezelschap van de twee he ren weer zou moeten verdragen. Sinds ik hen afgeluisterd had boezemde' de oude heer mij nog meer afschuw in dan zijn neef. Zo ik in hem al niet een verrader zag kon ik toch in elk geval niet uitstaan dat hij als oud huisgenoot al die tijd Gösta bedrogen had. Toen ik bij het huis terug kwam reed een zilvergrijze roadster lang zaam de steile oprijlaan op- Verbaasd stond ik stil. Bezoek? Nog meer vreem den? Hoe weinig zin ik er ook in had, het was nu mijn plicht onze gasten op Julïen- borg te begroeten. Tegelijk met de auto kwam ik bij de voordeur aan. Maar dan deinsde ik terug. Een slanke vrouw stapte uit de wagen- Het was Ebba! Ebba, blond en stralend, die de toegeijlde Norman kalmpjes be groette en hem opdracht gaf haar bagage naar binnen te brengen. Ik probeerde me te beheersen, alhoewel alles in mijn in op stand was. Mijn rivale hoefde niet te zien dat haar komst zo'n indruk op mij had gemaakt. „Oh, dag mevrouw Holms!" riep ze, mij begroetend voor ik iets had kunnen zeg gen. ..Ik hoop dat ik u niet derangeer nu ik hier zo maar binnen kom vallen? Ik heb namelijk een paar dagen vrij gekregen, en waar kan tic mijn gekraakte zenuwen be ter rust geven dan hier?" Ebba scheen uit ervaring te spreken. Ik vond het onbeschaamd dat ze hier maar zonder enige aankondiging binnen kwam vallen. Tenslotte was er nu een slotvrouwe op Juliënborg, en daar had ze wel eens rekening mee kunnen houden. Ik onderdrukte mijn woede en zei la chend: „Ik vind het erg prettig dat u ge komen bent, om me een beetje de tijd te helpen verdrijven. Het spijt me werkelijk dat ik me zelf al in uw kamer heb inge kwartierd. Maar u zult wel genoegen wil len nemen met een logeerkamer?" „U woont in mijn kamers?" vroeg Ebba verbaasd. „Ja", antwoordde ik met heimelijk leed vermaak. „Dat heeft Gösta zo gearran geerd". „Maar ik begrijp niet...." Ebba beet zich op haar lippen en keek me naden kend aan. „U woont werkelijk in de Zuide lijke kamer op de tweede verdieping?" „Tweede verdieping?" Mijn hart klopte sneller. „Gösta heeft mij de kamer gege ven naast de zijne, op de eerste verdie ping", stamelde ik, blozend tot over mijn oren. Ik was nu inderdaad het toonbeeld van een dodelijk verliefde jonge vrouw. „Oh. juist. Dat is ook vanzelfsprekend. Dan kan ik dus mijn gewone kamer krij gen. Maar doet u toch geen moeite, ik ben hier als kind in huis!" .(Wordt vervolgd), i stenen tot z,ateraagocntena en dn, toóh heus niet. Jou kan ik dus van k? feliciteren, meiske, met. je overgang mt maar een heerlijke maand vacantie S dat komt je toe. Vind je het pretti® na de vacantie in IJmuiden on gaan? p scn°o1 te Ook vriendin SNEEUWBAL kan ik lukwensen met haar bevordering tweede van de MULO. Jij wordt zo bn zamerhand al een hele jongedame' nieuwe vulpen was vermoedelijk mpp'r welkom? Je schrijft er zeker alles nT" wat er maar enigszins te schrijven n f boek van A. M. de Jong, dat in de ya?-' voorgelezen, is inderdaad een ere éér-' verhaal. Vandaag naar "t Gooi? Als ïp dl krant openvouwt, zul je wel behoorlijk m zijn, maar ik hoop van harte, dat ie heerlijke dag hebt gehad. En borènd nog een veertiendaags abonnement 0I) H spoor in Augustus! Zullen wij maar reiS met vacanties? Ik heb je verhaal met langstelling gelezen, maar je hebt ze Zi veel beter gemaakt, hoor. Dit vond ik nipi zo aardig. Volgende keer beter? VIOOLTJE stuurt mij al haar ranoort De vorige keer was het maar een srani» hoor van al die achten! Ik vind het u-er kelijk een keurig rapport en neem meteen aan, dat je een goed figuur zou hebben slagen in de achtste klas. Prettig, dat fö na ie lagere-schooltijd ons hoekje nie' m de steek laat, maar ik had ook niets ander- verwacht! nP l'e dit feest ben je dan toch mstalleerd. En vandaag komt de krant en treft Viooltje niet thuis. Of laten jullie hem naar Heeze sturen? Viool was de laatste van ons betrekkelijk korte rijtje en we moeten dus dit deel van het Zaterdagse programma besluiten met een wens, dat al jullie vacanties begunstigd mogen wor' den door een hoop zon en alles, wat er meer bij zo'n tijd hoort. Voor jonge hersens Het raadsel van 19 Juli heeft nogal wst hoofdbrekens gekost. Maar het viel inder daad niet mee en dan met die warmte. Dit keer een makkelijker hoor! Onze kleine Tortelduif komt de eer toe dat zij de enige was, die het. raadsel fout loos had opgelost. Bravo! De oplossing was dus: KINDERHOEK JE gevormd door de woord: streeK, getril' zonNen, ouDers, mElker, Rommel, Happen lOeren, zeEvis, welKen, wondje en berriE.' Deze week een wat gemakkelijker puzzle, Uit de volgende negen zinnen moet je een woord zoeken, dat hetzelfde betekent als het woord, dat ik er tussen haakjes achter zet. Wanneer je de woorden goed gevonden hebt. vormen de beginletters een bekend spreekwoord. Peins maar eens! Maar onderweg krijgen we wel eten! (niet vierkant). Spuit gang en keuken niet nat! (deur) Alsof het een veertje was, tilde hij het op. (rustig, ndet luid) Dat rampzalige ogenblik, (vervoermiddel in de stad) Waar eg en ploeg staan is de schuur, (vocht, neerslag) In de zon zint het haar niet (wartaal) Aan zijn stem merkte zij het. (keuken, gereedschap) Sla gerust, ik ben gereed, (iemand, die veel met vlees omgaat) „Satan, terug" is een bekend bijbelwoord (familielid) Je zult zien, dat het allemaal vrij korte woorden zijn. Dus er is deze week wel werk aan de winkel. Ik hoop. dat de post mij me: een hoge stapel tekeningen en oplossingen verrast. Tot de volgende keer! TANTE ELS. Ex-gemac^tigde voor het jeugdherbergwezen veroordeeld De voormalige jeugdstormleider van het gewest Noordholland, G. A. van Dieren uit Amsterdam, die tijdens de bezetting leider van de hoofdafdeling jeugdherbergen van de Jeugdstorm en gemachtigde voor het jeugdherbergwezen in Nederland was, is door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tot een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. Van D. had zich in 1944 vrijwillig bij de Waffen- S.S. gemeld. Daar de veroordeelde sleohts door grove kortzichtigheid tot zijn anti-Nederlandse daden is gekomen en daarover thans op recht berouw heeft getoond, heeft het Hof bepaald, dat Van D, door zich tijdens zijn gevangenschap onberispelijk te gedragen, in aanmerking kan komen voor gratie en op deze wijze aan zijn vervroegde invrij- heidsstelling kan medewerken, Restitutie van door Japanners in Indië weggevoerde goederen Het kantoor te Batavia van de Neder landse militaire Missie voor Japan. Raden Salehlaan 39, Batavia, verzoekt ieder, die op grond van hem bekende feiten aanneme. lijk kan maken, dat naar Japan zijn afge voerd hem toebehorende voorwerpen, welke hij gedurende de bezetting van Ne derlands-Indië door Japan door roof of gedwongen verkoop of inbeslagneming heeft verloren, zich met dit kantoor in verbinding te stellen, wanneer hij er prijs op stelt, dat in Japan pogingen worden ondernomen om tot eventuele restitutie te- geraken. Te dien einde wordt men verzocht stukken over te leggen welke moeten be vatten een nauwkeurige omschrijving van het verloren voorwerp, zo mogelijk met tekeningen, nummers en andere identift- catie-gegevens, bewijsmiddelen voor eigen dom of bezit, en een verklaring van oe wijze waarop, de plaats waar en de tijd wanneer het bezit verloren ging. Verzoeken lot restitutie moeten in vijt- voud in de Engelse taal worden ingediend vóór 15 September 1947. Voetbal Haarlems Dagblad won dagbladenconipetitie De dagbladencompetitie, welke sederl 1939 09' derbroken was, is voortgezet en het restllta2 was dat de voetbalploeg van Haarlems Dagbla^ de wisselbeker van Leids Dagblad heeft over genomen Er ts een halve competitie gespeaa Enkele weken geleden won Haarlems Dagl>.« met 3—1 van de Lei den aars. Haagse Courant en Leids Dagblad deelden de punten (3—3) en Don derdagavond bracht Haarlems Dagblad in E-o mendaai de Hagenaars een nederlaag van toe De stand was dus. dat Haarlems Dagiö.a vier punten uit twee wedstrijden had bona en Leids Dagblad en Haagse Courant elk puilt uit twee wedstrijden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4