prje-vierde van de havenmond tijdelijk onbevaarbaar Visserij-Snufjes Kort en Bondigj Honderdnegen diploma's werden uitgereikt aan de Nijverheidsschool Santpoort WONING te koop Luidsprekers Wij vragen vrouwelijke werkkrachten jongens vanUjaaren ouder WEDER GEOPEND RIJWIELEN Fa. PEUIS 26 JULI 1947 IJMUIDER COURANT De Ia"tste resten van de J. P. Coen worden opgeruimd „toirt zal e® bes1" worden ge- BinnaiKM opmiming van de laatste ""U van de in de mond van de haven restanten y Cocr(i hetgeen een belem- jezonken y 1 sc^eepvaart tengevolge zal ""m tip stremming is van die aard, dat hebben, ne voor de zeescheepvaart efte worden verleend. De door- iWrSdte bedraagt dan de afstand tus- vaartw'JSy ier 25 m bezuiden de s® opruimingswerkzaamheden zul- m verricht door twee zandzuigers 1® 1,1, ongunstige weersomstandighe- die pinnen worden gehaald, in welk °tremming tijdelijk wordt opge- zuigers zullen aan een 500 m D m onder water drijvende ptjplei- aan drijvers hangt, zijn verbon- M pijpleidingen lopen van de zuigers Keen Plaats, gelegen tussen de Zui- tSren de rode tonnen, waar het opge- 0 zand tijdelijk zal worden gedepo- A Hierdoor wordt 3/4 van de haven- rd. hieioov benoorden He as - a namelijk van 50 m benoorden de as "i0?. de rode tonnenlijn onbevaarbaar en rhoden vaarwater. De pijpleidingen zul- r „Ssch evenwijdig lopen. De strek- van de Oostelijkste, meest binnen- «legen pijpleiding wordt overdag enige rode vlaggen, geplaatst op de door des nachts worden aangegeven; 7;;P vlaggen vervangen auur i^n, urn zullen aanvangen aan de binnen- S, «in het achterschip, zijnde het Noor- Sfikste gedeelte (het wrak ligt met de S om de Zuid) en werken eerst op de tSe 50 m van de J. P. Coen. Tussen Noorderpiet en zuigers zal ,m vaargeul overblijven van ongeveer breedte, die alleen gebruikt kan wolden voor vissersvaartuigen, bag- •orvaartuigen en kleine schepen. fjg lage vuurtoren is een semstcl- Jf, opgericht, waaraan de invaartseinen, ïraaalS in het Bijzonder Reglement van poke van het Noordzeekanaal zullen worden getoond. Deze seinen zijn a*s volgt. Invaart Buitenhaven voor alle vaartuigen yerboden Maart voor zeeschepen verboden Invaart Buitenhaven voor vissersvaartui gen, sleepboten en kleine vaart verboden. Voorts zal het sein, naar welke sluis ge varen moet worden, overeenkomstig het bepaalde bij art. 17, lid 8 van bovenge noemd reglement ook op deze seinsteliing worden getoond. Instructies voor de grote zeevaart 1, Wegens deze buitengewone omstan digheden wordt alle zeeschepen geadvi seerd, een loods te nemen. 2,-Als algemene regel geldt, dat eerst de uitgaande vaart naar zee-gaat en daarna de binnenkomende zeeschepen gelegenheid krijgen, binnen te komen. A. UITGAANDE ZEESCHEPEN. 1, De uitgaande vaart kan, voor zover de sluiscapaciteit zulks toelaat, direct in de sluis worden opgenomen en blijft daar zo mogelijk wachten tot het tijdstip van uitvaart. Deze schepen zullen daartoe on geveer één uur voor hoogwater te IJmui- den moeten arriveren. 2, Indien door onverwachte omstandig heden de sub. 1 genoemde bepaling niet kan worden, bijvoorbeeld Binnenkomende zeeschepen moeten vol gen achter de zeeschepen, bestemd voor de Noordersluis (in verband met benodigde sleepboothulp). Uitgaande zeeschepen moeten zorgen, dat ze ongeveer 15 minuten vóór hoogwater slaags liggen in het Noorder Buitentoelei- dingskanaal. Binnenvaart Buitenhaven Hoogovens. Gedurende de openstelling van de ha ven en buitenkanalen voor de grote zee vaart is het verboden voor de binnenvaart, de buitenhaven van de Hoogovens te ver laten. De tijdstippen van openstelling en stremming der grote zeevaart zullen tel kens telefonisch worden medegedeeld aan Havenmeester Hoogovens. Instructies voor trawlers^ loggers, kotters en coasters tot 400 ton deadweight Trawlers, loggers, kotters en coasters tot 400 ton deadweight zullen, wanneer de gro te vaargeul gestremd is, op eigen risico van de 50 m brede vaargeul, als in de aan hef is aangegeven, gebruik kunnen maken. Echter mag slechts één vaartuig tegelijk zich in deze vaargeul bevinden, waarbij de regel geldt, dat het uitgaande verkeer voorrang heeft en dus de zich op zee be vindende vaartuigen zullen moeten wach ten totdat de vaargeul voor hen geheel vrij is. De uit de Vissershaven komende vaar tuigen zullen deze haven niet mogen ver laten wanneer op de kop van de haven getoond wordt: overdag een blauwe vlag; des nachts twee rode lichten. Dit zal geschieden wanneer de grote scheepvaart naar zee gaat en van zee bin nen komt, hetgeen plaats zal vinden van Hoogwater af (tijdstip waarop de grote scheepvaart de sluizen verlaat) en daarna de binnenkomende zeeschepen de Vissers haven zijn gepasseerd. Indien de haven opengesteld is voor de koopvaardijschepen, zullen binnenkomen de vissersvaartuigen op zee moeten blijven wachten totdat de koopvaardijschepen binnen de pieren zijn. Vissersvaartuigen mogen de koopvaar dijschepen binnen de pieren tot aan de Vissei-shaven niet voorbij varen. Wanneer het laatste binnenkomende koopvaardij schip de Semaphore is gepasseerd, zal de blauwe vlag halfstok worden gehesen en des nachts één rood licht worden gedoofd, ten teken dat de binnenkomende vissers vaartuigen de Vissershaven kunnen bin nenvallen. Wanneer de stremming van de Vissers haven wordt opgeheven, zal daartoe de blauwe vlag geheel worden neergehaald en des nachts het rode licht gedoofd. Instructies voor het baggcr- materiaal. Gedurende het openstellen van de ha ven voor de grote scheepvaart zal het bag- germateriaal zorgen, dat het vaarwater ge heel vrij is. Dit wox'dt kenbaar gemaakt door het hijsen van de daarvoor bestaan de seinen aan de Semaphore, Indien deze seinen worden neergehaald kunnen de werkzaamheden worden hervat. Pplitievaartuig Vermoedelijk zal buitengaats een poiitie- vaartuig worden gestationneerd voor het eventueel geven van de nodige orders of aanwijzingen, welke orders stipt behoren te'worden opgevolgd. Dit vaartuig zal voe ren: overdag- een blauwe wimpel, waarin met witte letters „Rijkshavenpolitie", des nachts drie rode lichten DXLII. De Noordzeevisserij staat weer op haar jaarlijkse keerpunt, dat. in de x-egel ook het hoogtepunt is. De trawl-harxng-visserij is weer bej.\ruien, de tijd van de massa-aan voeren staat weer voor de deur, hoewel deze tijd zich nog maar met een bescheiden klopje heeft aangemeld, want druk was het nog niet met de haring. Was de kwantiteit bescheiden, van de kwaliteit niets dan goeds. Haringen met dikke vette ruggen, in tegenstelling tot de makreel, die deze week werd aangevoerd; die was klein van stuk, niet wat men noemt eerste soort. Maar desondanks ging ook de makreel tegen de vastgestelde maximum prijs naar de kopei's. Er is nu natuurlijk weer volop werk voor de rokerijen en de stomerijen en ons land krijgt niet dit gerookte zeebanket weer èen aardige, bon-vrije bijvoeding. Wanneer de grote stroom van haringen eenmaal los- breekt, zal het nodig zijn, dat het buiten land ons helpt ze op te eten, want anders loopt het mis met de prijs. Voorlopig is het zover niet, want er is verleden jaar be wezen, dat het binnenland bij de heersende vleesschaai-ste heel wat haring verstouwen kan. Als eenmaal alle trawlers, die daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen, op de haring zijn, kan een enorme aanvoer verwacht worden. Onze vloot beschikt nu al over een flink aantal grote boten, die goed zijn voor vangsten van 2000 kisten. Laat ik slechts als nieuwe candidaten voor de haringvisserij noemen de Norma Max-ia, Vikingbank, En Avant, Medan, Batavia, Utrecht, Hercules, Deritia ij, Thorina, Irene en misschien ook de Haarlem? Ook te dien opzichte zijn we, vergeleken bij verleden jaax', weer een heel eind op geschoten en wanneer dan ook nog de grote motorloggers „ter verse" gaan, komen er weer drukke haringdagen in het ver schiet. Iri de drie tljans aan elkaar gekop pelde hallen C, D en E is x-uimte genoeg, dus laten ze maar komen. We zijn pax-aat in IJmuiden. Als steeds. Maar dat moet ook, want wanneer we weer buitenlandse afnemers krijgen, kun nen er heel wat deviezen toestromen. Ik ben benieuwd, wat voor de haringhandel' de invloed van de „Benelux" zal zijn. Er is nog steeds groot rumoer in den lande rond de ex-kenningen voor détaillis ten. Er klopte daar het een en ander niet'. Aan de ene kant schijnt er nog al mee ge strooid te wox-den, aan de andere kant schijnt men ei' veel te zuinig mee te zijn, hetgeen tot gevolg heeft, dat hele gebieden zonder ex-kende kleinhandelaars zijn, wat het visvex'bruik natuurlijk niet ten goede komt. Én dan zien we het gebeuren, dat er kende handelaren elkaar lustig in de haren vliegen. Men moet het vakblad er maar eens op nakijken. Neen, een groot succes is de geleide economie in de visser ij wereld niet geworden en ik vx-ees, dat ze dit ook wel niet zal worden. Met een van boven opgelegde saamhorigheid komt men er nooit, deze moet, als het jonge plantje, uit de grond opschieten. In de groothandel staat men over het algemeen steviger op de benen. Is het niet merkwaardig, dat een hartewens sinds jaren door de groothandel in IJmuiden ge koesterd: het verbod voor détaillisten, in de .afslag te kopen -iets dat steeds als on mogelijk- werd beschouwd- en waar het Staatsvissérghavénbedrijf 'Imachteloos te genover stond als 't ware' automatisch in vervulling is gegaan? PIETERMAN ONHANDIGE WIELïtIJDSTER Twee meisjes reden achter elkaar op het fietspad aan de Wij kef straatweg. De gene die achter reed kwam in aanraking door te grote toeloop van schepen, zullen j met het achterwiel van de voor haar rij- deze schepen, voor zover nodig, worden, dende vriendin. Zij viel tegen de laadbak De schepen maken dan vast. van een passerende vrachtauto, wex-d aan het hoofd gewond en haar rijwiel was in zodanige staat dat het de naam fiets niet meer waard was. in het Buitentoeleidingskanaal aan de Noordzijde, waarbij het eerste schip op de meest Westelijke meerstoel vastmaakt, het tweede daarbij aansluit en zo vervolgens. Zijn de Noordelijke meerstoelen alle be zet, dan wordt in dezelfde volgorde ge meeld aan de meerstoelen, staande aan de Zuidzijde van het Buitentoeleidingska naal. Wort het sein van vertrek gegeven, dan gaan de schepen, liggende aan de lij wal voor. 3. Alle schepen gaan onverwijld naar zee, De loodsen worden buitengaats afge haald. B. BINNENKOMENDE ZEESCHEPEN. 1. Alle schepen zullen buitengaats be- loodst moeten wox-den. 2. De zeeschepen hijsen bij of voor aan komst hun naamsein en geven hun diep gang op aan de Semaphore. Een en ander is noodzakelijk voor de sluismeestêr om een overzicht te krijgen van het aantal te schutten schepen en de verdeling over de sluizen hiervan. 3. Het is wenselijk, dat de zeeschepen bezuiden de aslijn ankeren of gaande hou den, 4. Bij openstelling van de haven zal als regel gelden,dat de kleine zeeschepen het eerst naar binnen komen, in verband met het tij. Van de seinsteliing wordt dan ge loond het sein, dat door het Zuider Buiten kanaal naar de Middensluis gevaren kan worden. 5. Mocht door omstandigheden van bo vengenoemde regel moeten worden afge weken, bijvoox-beeld door vlug wegvallen van het water, zodat de diepgaande sche pen (80 dm en meer) het eerst moeten bin nenkomen, dan zal van de seinsteliing af i, t sein getoond worden, dat door net Noorder Buitenkanaal naar de Noor- aersluis gevaren kan wox-den. Weer oesterteelt op de Grevelingen kor firma D. van den Berg Gideonse flum'sse w°rdt thans opnieuw een ^-genomen met het uitzaaien van mos- dno 'p?.n op de Oude Tongsche Bank in vnor'v,V en' ^eze s°helPen zijn bestemd j,,r "f opvangen van het oesterbroed, "«omtrent deze tijd van het jaar in het dit61 De. laatste jaren heeft men 1-1,3 de Grevelingen niet meer gepro- Vo0r Vroeger echter kwam dit wel meer mand in een carrosserie- fabriek. fahiMni n van taa-nd in de carrosserie- werd doan ?e firma J- aan de Rijksweg men d u brandweer geblust. Toen deelpM. ade g*ng opnemen bleek, dat het ,J°",motor van de zaagmachine met braad d£^ er omileen laS was ver" V. Z. V. NAAR BORCULO. Vandaag en morgen zal in Borculo een polotournooi worden gehouden. De V.Z.V. zal met twee heren- en één damêszevental de strijd aanbinden tegen ploegen uit het Oosten. De oogst van de straat In de week van 18 tot 25 Juli werden in de gemeente Velsen gevonden: mantel ceintuur, voetbal no. 5, nummerplaat (GZ 71277), koperen sleutel, gouden damesring, enige portexnonnaies, gummi kinderlaars, inlegvel met 7 bonnen, rozenkrans, enige kinderschoentjes, rijbroek, meisjesvest, biljet van f 1, autowiel met band, paar kleine gymnastielcschoentjes, kartonnen doos met ondergoed, gebreid kinderjasje, doos met kleding, gouden zegelring, f 1,55,' fluwelen manteltje, pakket (A.P.C. den Haag), kinderfietsje, bril en kindercape. In kamer 4 van het Hoofdbureau van Politie zijn inlichtingen te verkrijgen, elke werkdag tussen 11 en 12 en 16 en 17 uur, behalve Zaterdagmiddag. V.Z.V. klopte Haarlem De wedstrijden in de Herenduinen brach ten de zeventallen van V.Z.V. succes. Drie van de vier wedstrijden werden gewonnen. Na een spannende strijd behaalde de dames ploeg.een zege van 21. Wanneer deze dames volgende week haar wedstrijd win nen, nemen zij de tweede plaats in. Toch inoet er meer op zwemmen en ver gooien wox-den getraind. Het tweede herental won van Haarlem 2, Nemen we dit team onder de loupe dan kunnen we constateren dat de laatste tijd lang niet slecht wordt gespeeld. Kwak wordt op de vleugel steeds beter en de achterhoede met Hamers aan het hoofd keert menige aanval. V.Z.V. 3 verloor van de Haarlemse Po litie met 01. Tenslotte ging de ploeg der Veteranen met 4.2 onder, maar we mogen niet verzwijgen dat het tweede doelpunt van V.Z.V. de moeite waax-d was. Duin was n.l. inet de bal naar de vleugel gezwommen en maakte zich daar keurig vrij. Hij plaat ste naar De Mayer, die zich geen ogenblik bedacht, maar onhoudbaar inschoot. V.Z.V. won van Haax-lem met 41. Het v/as reeds spoedig na het begin 10 voor V.Z.V., doordat Kramer inschoot van ver, een schot dat zeker gehouden had moeten worden. Het was een snelle wedstx-ijd en voor beide doelen ontstond menig hachelijk ogenblik, maar Wevers gaf geen krimp. Uit vrije positie maakte C. Visman 20 en toen was Haarlem aan de beurt om te doel punten (21). V.Z.V. I staat pu bovenaan de ranglijst maar er wacht nog een strijd in Leiden. Hiervan hangt het afdelingskampioenschap af. Zwemmers behaalden een diploma Een hele schare jongex-en en ook ouderen hebben in het „Velserbad" proeven van be kwaamheid in de zwemkunst afgelegd. Was de leeftijd van de candidaten meestal be neden de 14 jaar, thans vax-ieex-de hij tus sen 6 en ruim 30 jaar. Vijftien candidaten leverde Beverwijk, acht kwamen uit Vel sen, zeven uit Driehuis en vijf uit IJmui- den-Oost. Voor diploma I slaagden: Frans Goejef, Kees Steenpoorte, Leo Letscheit, Tom Let- scheit, Henk van Riessen, Gerrit Teusïnk, Job Arisz, Petrus Kramer, Kees Huisman, Henny van Nierop, Elly den Herder, Hetty Kist, Johanna Brinkman, Annie Brinkman, Jopie de Jong, Cornelia Eggermond, Willy Steenaard, Thea van Lieshout, Ans Broeze, Sibbina Bruinsma, Willy Stap, Maria van Swol, Maria Harmeyer, Meta Mackaay. Hermina Zaagman, Jenny Krabbendam, Elsje van Zonderen, Tiny Winter en Jette- ke Meyerink. Als „geoefend zwemmer" werden geno teerd: de heer L. Brederveld, Gerrit Schoon Janna v. Noox-d, Willy Schik, Max-ia Laan en Tilly v. Westenbrugge. Haarlems elftal naar Veenendaal Hedavond speelt een Haarlems Elftal, samengesteld door de Technische Commis sie van de afdeling Haarlem te Veenendaal een liefdadigheidswedstrijd tegen een Oos telijk elftal. In het Haai-lemse elftal spelen o.a. mede Schoorl, Goedhart en De Boer van Stormvogels; v. d. Gevel en De Vries van V.S.V. en Bakkum en Wijker van Vel sen. Jonge Amsterdammer wilde te vroeg kermisklant worden IJmuiden-Oost leeft sedert enkele da- >gen in de spanning van het koftxende Lu- napai-ic. Rembrandtlaan en daarop uitko mende zijwegen zijn grotendeels versperd door vrachtauto's met aanhangwagens en dank zij de vacantie, die sommige scholen al hebben, is er gex-egeld een schare van jeugdige bewonderaars te vinden, die nauwkeux-ig op de hoogte zijn hoe de ver makelijkheden wox-den opgebouwd en die als ze de kans krijgen liefst een handje helpen. Niet alleen IJmuidens jeugd is er bij, ook de Velsense politie is er té vinden, want behalve centrum van vermaak, is de kermis altijd een speciaal anbêidsteiTehi voor de politie. Dat er heus wel werk voor de agenten is, bewijst het volgende. Een 19-jarige jongeman uit Amsterdam was gegrepen door de romantiek van het „lunaparkleven". Hij had liefde voor dit alles' opgevat en was de 8ste Mei op pad gegaan. De ouders stelden zich in verbie ding met de politie en zoonlief stond ge signaleerd in het politieblad. In één van de wagens is nu het jongmens aangehou den en hij is onmiddellijk bij* de ouders teruggebracht. BINNENLAND. Prof. H. R. Kruyt alt Utrecht is op het te Londen gehouden congres van de „International Union of Chemistry" tot voorzitter gekozen. Gedemobiliseerde en binnenkort te demobi- seren soldaten van net Koninklijk Nederlands- Indisch Leger, die met de „Volendam" aankwa men, kunnen zich voor inlichtingen omtrent fi nanciële steun voor levensonderhoud, passende werkkring, het verkrijgen van bedrijfscredieten, omscholing of herscholing wenden tot de So ciale Afdeling van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, Van Speykstraat 54, Den Haag. Onder auspiciën van de Vereniging vo> Internationaal jeugdverkeer brengt thans een groep van omstreeks S00 jonge Denen tussen 16 en 21 jaar een bezoek aan ons land. Zij zijn in verschillende steden bij particulieren onderge bracht. Anglicaanse dienst in de Oud-Katholieke Kerk Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, zal morgenavond in de Oud-Katholieke kei'k aan de Wilhelminakade een Angli caanse dienst gehouden worden, een „eve ning-prayer" (Vesper). Deze dienst wordt speciaal gehouden voor een groep van 28 leden van de Anglicaan se kerk, die onder leiding van Rev. E. C. Varah van de parochie der H. Drievuldig heid te Blackburn ons land bezoeken, niet alleen om te genieten van hun vacantie, maar ook om de O. K. Kerk beter te leren kennen. Rev. Varah was kapelaan in Barrow-in- Furness (nabij Fleetwood1, aan de overzijde van de Morecambe-baai). In dit stadje van ongeveer 60.000 inwoners was in de oorlogs jaren een 12-tal trawlers, die dienst deden als mijnenvegers, gestationneerd, waax-van tal van matrozen uit IJmuiden en Eg-mond kwamen. Rev. Varah hield daar diensten in het Nederlands en later deed hij dienst bij een begx-afenis van een aantal slacht- offex-s van een op een mijn gelopen mijnen veger. In Blackburn hield Rev. Varah een Zondagsschool voor de kinderen, die na de oorlog naar Engeland waren gekomen. De Engelse gasten waren tot j.l. Dinsdag in Rotterdam, daarna in Amsterdam en Maandag vertrekken ze naar Utrecht. Ze logeren bij Oud-Katholieken. De Vesper, die morgenavond 7 uur ge houden wordt,- zal een gewone Engelse Vesper zijn. Rev. Vax-ah spi*eekt in het Ne- dex-lands en het Engels; de liturgische ge deelten worden gelezen door pastoor A. Zwart uit Amstei-da-m. De bisschop van Haax-lem, mgr. P. van der Oord zal aan wezig zijn en de zegen geven. Het gehele gezelschap is lid van de Wil- lïibrord Society, welke vereniging tot doel heeft, de betrekkingen tussen de Angli caanse Kerk en de O.K. Kerk nauwer aan te halen. De dienst zal ook wox-den bijgewoond door enige hier vertoevende jonge W.F.A.- gasten. ONGELUKKIGE VAL. Toen de handlanger in de Walserij-Oost M. de Vries uit Beverwijk Vrijdagmorgen het schaftlokaal vei*liet struikelde hij en kwam met zijn linkerzijde op zijn brood- tx-omimeltje te vallen, dat hij onder zijn arm droeg. Hij moest met een miltbeschadiging in het Rode Kruïszxekenhuis te Beverwijk woji'den opgenomen. Nagenoeg de hele schoolbevolking leeraren en leerlingen verder een aantal ouders vulden de filmzaal, van de Nijver heidsschool toen gistermiddag aan de jongens, die de cursus met goed gevolg hadden doorlopen, het bewijs van hun be kwaamheid in de vorm van het zozeer be- geei-de diploma werd uitgereikt. Voordat de directeur, de heer H. J. Zee man de diploma's overhandigde sprak de voorzitter van het schoolbestuur Ir. M. van der Lee de jongens toe. Hij zeide, dat de leex-lingen, nu ze de school gaan verlaten, moeten blijven denken aan de leraren, die hun best hebben gedaan hen de nodige ken nis bij te brengen. Het is niet bij allen goed gegaan. Er is de afgelopen twee jaren on der zeer ongunstige omstandigheden ge werkt, door ge.brek aan leei-middelen en door de moeilijke leex-lingen. De leerlingen hxóetén, nu ze van de school afgaan, niet menen, dat' ze er al zijn. Ze' moeten zich ook niet over het paard laten tillen door de vele px-opaganda; de toestand kan wel weer eens anders wox-den en wie dan het best te paard zit is er het bést aan toe. De heer Van der Lee deelde ten slotte nog mede, dat er 175 leerlingen tot de school zijn toegelaten en dat het totale aantal leerlingen thans 402 bedraagt, tegen verleden jaar 360. Aan 109 wordt een di ploma uitgereikt. De heer Zeeman wenste de geslaagden en hun ouders geluk. Hij hoopte dat de jon gens veel aan het diploma zullen hebben. Hij wees op de moeilijke tijden, waarin ieder staat voor stoffelijke en geestelijke problemen. In tijden waarin ze aandacht moesten wijden aan alles, wat er om hen en met hen gebeurde! hebben de jongens moeten werken. Als maar de helft van het geleerde in practijk gebracht wordt, is de studie niet vergeefs geweest. Ook de heer Zeeman spoorde de jongens aan hun studie voort te zetten. De gediplomeerde Dekker sprak namens zijn mede-gelukkigen een woord van dank tot directeur en leraren. Hieronder volgen de namen der. geslaag den, waarbij nog vermeld dient te worden, dat aan P. Keuter, A. Bruning, G. van Son en S. A. Bakker een prijs uit het Dick van Leeuwenfonds werd toegekend. De gediplomeerden: Afd. Motorrijtuig- en rijwielher stellen: Th. Dekker, J. Wolterm an, H. Andrea, Th. Rollenberg, A. J. Schouten, F. v. d. Well, C. O. Zorgdrager, J. J. Volmer, H. J. Vendel, N. W. van Zuydam, W. J. J. Delft, C. Rens, A. Heilig, C. Hoogeboom, A. Starkenberg, C. J. Steyn, Th. P. Braam, J. Bos, J. Flipse, G. van Leeuwen, A. Beth, Boogaard. J. Ketting, G. Pirovano, W. v. Duin, C. Kos ter, J. J. Héei'emans, N. Juriëns, C. L. Plooy, F. Kuilman, P. Keuter, W. v. d. Bosch, P. J. Oostwouder, P. Reehorst, M. de Jong, H. Haasnoot, J. L. Aarsen, J. Bühre, J. den Duik, A. Duyn, W. van Lochem, J. C. Maalman, J. van Peenen. Niet gediplomeerd 6. Afdeling Electrotechniek: G. de Reus, K. Langbroek, K. Stals, K. Haffert, PI. Rijken, A. Bx-uning, L. v. d. Plas, J. Nierop, J. Steenmeyer, H. van Wijk, A. v. d. Wint, H. van Hoogen, P. Hoek, W. Konijn, W. v. d. Horst, J. F. Tromp, L. H. Lievers, T. Mees ters, J. Zeeuw, A. v. d. Werf, G. Woning, J. L. de Riddei-, L. Pals, E. Gerritsen, S. N. de Graaf, A. G. Zonneveld, B. Mulder, W. A. Dekker. Niet gediplomeerd 5. Afd. Machinebankwerken: J. Vei-duin, A. de Boer, J. Bakker, B. van Rixel, J. Eist, G. Jongejan, E. de Waard, J. Schipper, J. Inpijn, W. Spieker, W. Rijkers, B. van Duy-4 venbode, G. van Son, J. de Bock, J. Com mandeur, J. Durge, A. de Groot, J. L. v.-d; Kuyl, H. Mous, N. Scholtens, J. van Rie- sen, F. Bruinzeel, J. van Kruistum, G. L..J. Handgraaf, A. v. d. Schans. Niet gediplomeerd 6. Afd. Timmeren: G. Oudendijk, T. Adri- chem, S. A. Bakker, C. Rozemeyer, J. P. Bakker. H. Groen, C. v. d. Hert, J. J. v. d. Kommer, J. C. Rijkers, M. Rol, J. Tromp; K. Wubbenhorst, Th. Schijf. Niet gediplomeerd 1. Jaarverslag der vereniging over 1946. De Vereniging voor „Nijverheidsscholen in Kennemei-land" te Velsen heeft een ver. slag het licht doen zien van de wex-kzaam- heden der vereniging en de toestand van de onder haar beheer staande scholen voor Nijverheidsonderwijs in de gemeente Vel sen over het jaar 1946. Het vermeldt dat op 31 December 1946 hét aantal leden 41 bedroeg; er wai-en 11 donateurs en 10 begunstigers. Wegens ziekte van de heer H. J. Zeeman wei-den de dii-ecteurswerkzaamheden zover het de dagschool betrof, waax-genomen door de heer F. J. Heykoop. Bij de avondschool nam de heer K. B. Meyerhoff dit waar- Met ingang van 15 Maart 1946 vroeg de heer H. Hennink ontslag, om zijn krachten te gaan wijden aan een functie buiten het onderwijs. Het totaal aantal leerlingen dat de school bezocht op 1 Januari 1946 was 320, In de le klasse waren 48 machinebank werkers, dit aantal bedi-oeg in klasse 2 veertig. Motorrijtuig- en rijwielherstellers 72 in klasse 1, 29 in klasse 2; electrotech niek: klasse I 46, klasse II 29; timmerlie den 41 in de eerste, 15 in de tweede klasse. De diploma-uitreiking op 21 Juli bracht 103 van de 110 gegadigden het begeex-de papier. Hiervan waren 38 machine bank werkers, 26 motorrijtuig- en rijwielherstel lers, 28 electriciëns en 11 timmerlieden. De prijzen die het „Dick van Leeuwen- fonds" beschikbaar had gesteld kwamen aan J. v. d. Kolk, Chr. Postma, T. den Breejen en J. H. Leering. Voor de nieuwe cursus werden ingeschre ven 252 leerlingen, 8 van hen kwamen niet op, 74 werden niet toegelaten omdat hun vorderingen op de lagere school onvoldoen de bleken. Dat er leex-lingen zijn die tussentijds de school vei-laten blijkt uit het volgende overzicht: 11 begaven zich in loondienst, I werd van de school verwijderd, 22 gingen om onbekende redenen en 10 veranderden van woonplaats of school. Het eind van het jaar liet een leerlingenaantal zien van 356. Een vooruitgang dus van 36, ondanks bovengenoemd tussentijds vertrek. Er wa ren 214 leerlingen uit Velsen, 114 uit Be verwijk, 3 uit Uitgeest, 9 uit Heemstede, II uit Haax-lem, 2 uit Zandvoort en 3 uit Castricum, THALIA brengt met „De vrouw in het venster" een detective-story waarvan Fritz Lang de regisseur is. De geschiedenis be gint als Prol'. Richard Wanley, docent in de psychologie, een rustig, evenwichtig mens, ontspanning zoekt in zijn club, vrouw en kinderen zijn met vacantie en hij di neert met zijn vrienden, een medicus en een officier van justitie. Hij vertelt van een ichildex-ij dat hij in een étalage heeft ge zien, dat hem zeer heeft getroffen en dat een jong meisje voorstelt. Als hij later op de avond weer voor die étalage staat, be merkt hij dat het levende evenbeeld van het doek, achter hem staat. Hij knoopt een gesprek aan, waai-bij blijkt dat meer wei-- ken van de schilder in de flat van het meisje zijn en hij gaat met haar mee óm die te bewonderen. Op die flat wordt hij onverwacht in moeilijkheden gebracht en in een gevecht gewikkeld, gedxu-ende het welk hij 'n misdadiger doodt. De ongerust heid en onzekex-heid, de noodzaak om het lijk te verbergen en de nasporingen der justitie vormen het vex-dere verhaal, dat gekruid is met chantage en diefstal. De ontknoping, hoewel voor alles een oplossing g( i end doet, gezien de stijl van het voorafgaande wat teleurstellend aan. REX. Amn&bella en Henry Fonda ver vullen de hoofdrollen in Wings of the mox-ning", vertaald als „Zigeuneradel". Een kleurenfilm vol romantiek. Reeds het begin is veel betekenend. Zx- geunerprinses Marie trouwt met de Ierse graaf van Clontarf, die na enige maanden x-eeds om het leven komt. Bij haar stam wordt zij van het huwelijk vervloekt en lange tijd later komt zij als oude vrouw terug in Ierland met haar achter-klein dochter Maria die* het paard Wings wil la ten trainen voor de Derby. Maria ver momt zich echter als zigeunerjongen, wat door' KeiTy Gilfallen op een morgen wordt ontdekt. Kerx-y besluit Wings te trainen, doch tevens zijn eigen paarden. Hoe dit gaat en op de dag van de races afloopt is de moeite van het zien volkomen waax-d. Een etalage-wedstrijd tijdens de fees l week Voor de feestweek, waarin veel bezoek van buiten onze plaats verwacht wox-dt, heeft het bestuur van de Algemene Winke liersvereniging „Santpoort" besloten een étalage-wedsti'ijd uit te schrijven, waarvoor veel belangstelling schijnt te bestaan. Dins dag 5 Augustus zal een ter zake bevoegde jury langs de verschillende étalages trek ken, ten einde uit te maken, welke zaken voor de door de harddraverij vereniging uitgeloofde hoofdprijs en voor de diploma's in aanmerking komen. „Da Pacem" geeft een concert Na de instrumentale concerten van „Wïl- helmina" en „Soli Deo Gloria" treedt Woensdag a.s. het R.K, gemengd koor „Da Pacem" in de müzieknls op met een zeer gevariëex-d programma. Medewerking ver lenen mejLambooy, die destijds op het concert van „Da Pacem" ook x-eeds als so liste optrad en het plaatselijk mannen- kwartet „Kinheim". Inplaats van kaarten JOHANNES WOLTERMAN en JANTJE MULDER geven kennis van hun voorge nomen huwelijk waarvan de voltrekking plaats vindt op 7 Augustus a.s. IJmuiden O, 22 Juli 1947. Velserdulnweg 300. Lindenstraat 28, Hiermede geven wy kennis van het plotseling overlij den van onze beste Vader. Zoon, Broer, Zwager, Oom en Vriend LAURENTIUS VAN DER RAAD Weduwnaar van Maria Catliarina Bauer in de ouderdom van 51 jaar Uit aller naam: Rita en Harmie van der Raad, De teraardebestelling zal plaats hebben op Maan dag 28 Juli a.s, om 12 uur op de Algemene Begraaf plaats te Haarlem ingang Kleverlaan. met groof erf. Iepenstraat 10. Te bevr.: Iepenstraat 14, IJm. Oost. MEISJE gevr, voor hele of halve dagen. Van Pel, Kenne- merlaan 94, IJm. IIULI» i. <1. IIUISH. gevr. v. hele dagen in gezin v. 3 pers. Liefst spoedig. J. Kraaienveld, Hage- lingerweg 359, t.o. Missiehuis. Gevr. MEISJE voor de och tenduren of halve dagen. v. Tuyllweg 29, Velserbeek. PENSION agb. te Driehuls a. heer b.b.h.h. Br, L 1615 bur. v. d blad Net persoon middelb. Ift. met vaste positie zoekt NÉT KOST HUIS in stil gezin, liefst IJm. of IJm. O. Br. L 1612 bur. bl. Echtp. z. k. vraagt 2 ONGEM. KAMERS m. kookgelegenh. In IJm. of IJm. O. Br. L 1613 bur. v, d. blad. voor spoedige indiensttreding in onze fabrieken: nette meisjes, zowel als vrouwen (èventueel gehuwd). Voor een aantal vrouwen bestaat nog gelegenheid alleen 'smorgens of alleen 's middags te werken. Aanmelding voor meisjes en vrouwen dagelijks aan de Sociale Afdeling van de fabriek tussen 8.30 en 10.00 uur v.m. met uitzon dering van Donderdag, voor jongens dagelijks van 10.00-12.00 en van 2.00-4.00 uur bij den portier. Reiskosten voor buiten de stad worden vergoed. cacao» en chocolade fabrieken N.V., Haarlem TE KOOP van TGONKAMERS ENIGE MODELKAMERS tegen sterk verlaagde prijzen. WESTERHQUTPARK 8 bij Wagenweg - TELEFOON 18840 Wij zijn Maandag a.s. II. BORST Groenten- en Fruithandel KENNEMERLAAN 3 SIMPLEX. MAXWELL, VESTING EN STOKVIS Uit voorraad leverbaar. Dus voor een goed rijwiel naar Net persoon zoekt BIJVER DIENSTE. Br. L 1616 bur. bl. AUTORIJSCHOOL K. Offen- berg, gedlpl. A. N. W. B. In structeur. Inl. en opg. bij J. Broersen, Oosterduinweg 56, IJmuiden. Gevr. goed WANDELWAGEN TJE ln x-ull voor grote zinken teil of cocos deurmat. Jac. v. Heemskerkstraat 10 I'd. IJm. Te koop z.g.a.n. EIKEN WIEG, nieuw klndex-ledlkant 60 x 120 Hagel! ngerweg 367 t.o. Missieh. Te koop Jonge WITLEG HEN NEN, Sept. aan de leg. Te be vr. Willlbrordstr. 8, IJm, O. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - Laat nu Uw rijwiel MOFFELEN, binnen TEL. 5726 1 weken retour. FRANSE RDWIELEN ZONDER BON DAMESFIETS te koop gevr., In goede staat, z. bnd. L. de Vries Pr. Netscherlaan 27, Santp. Te koop 4 JONGE HONDEN zw. B. Eirschedelaan 53, Spt. Nette arb. woning te Velsen TE KOOP. Goede geldbelegging Inl. Drlehulzerkerkweg 103, Driehuis. Te koop H. COSTUDM m. 48 Sohoutenstraat 17 Te koop RADIOTOESTEL m. of zonder luldspreken. Tromp straat 91, IJmuiden. ACCORDEON (pianoklavier) ter overname gevr. Br. m. op gave van merk, prijs en aantal bassen L 1610 bur. v. d. blad. VVONINGRUIL: In ruil agb. In Haarlem (O.) vrije woning m. 6 kamers, keuken, schuurtje en tuin v. vrije woning m. 4 kam. te Beverwijk of IJm. O. Br. L 1611 bur. v. d. blad.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 5