IJmuider Courant Het totale aantal doden thans tot vijftig gestegen is Noors schip met ammonium-nitraat te Brest in de lucht gevlogen Bevolking vluchtte in paniekstemming De Friesen halen de Prins in „Het tijdstip voor nieuwe besprekingen met de republiek is nabijgekomen" India zal zich tot de UNO wenden betreffende Indonesië Het Sanatorium voor t.b.c.-patiënten te Santpoort gaat naar „Kareol" Weerbericht '62e No. 18693 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en üiistratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adrnin l0724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Or^errj Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 29 Juli 1947. KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, por kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Herinnering aan Texas-City Iploffingsramp, die in verschillende détails herinnert aan de gruwelijke cata- ECR .n Anvil in fin 4mp?ilr a a yico c-faVÏ Tavof Oif.. 1J J 'OP flrnmonhim-nitraat, in brand is geraakt en vervolgens in de lucht gevlogen. De plCt a ni.qfe inpn dppnhnfnn lmviCf i - van 17 April in de Amerikaanse stad Texas City, is gistermiddag gebeurd in frraiise oorlogshaven Brest, waa- (lei'" niGaat. in brand ie een Noors schip, de ..Ocean Liberty", geladen T loffing had plaats toen sleepboten bezig waren het brandende schip uit de haven te trekken. Een in de buurt staande gashouder ontplofte eveneens, waardoor het h Ie gasbedrijf hi brand raakte. De handelswijk van Brest, die grotendeels uit hou- noodgebouwen bestond, werd later door het vuur aangetast en brandde vrijwel C1 cl af. Hei" aantal slachtoffers wordt on twintig geschat; er waren enkele hondcr- i ffevvonden, echter meerendeels met lichte kwetsuren. De oorzaak van de scheeps brand moet waarschijnlijk gezocht worden in de grote zonnehitte. Devon tot aan Penzance in Cornwall had den de huizen getrild. De lading ammonium-nitraat was de zelfde stof als die welke de ramp in Texas- City veroorzaakte. Deze catastrophe kostte bi|na 800 mensenlevens, doordat een che mische fabriek en verscheidene andere schepen tegelijkertijd in de lucht vlogen, terwijl giftige dampen zich over de stad verspreidden. Brest is aan een grote ramp ontsnapt, doordat het Noorse schip tijdig van de kade kon worden verwijderd. ten naar ie bemanning van. het brandende was gehaald vóór de ontploffing SI had, werd alleen de kapitein gedood. n„ andere slachtoffers bestonden uit toe- 06 r\r\ A'a Vo/ilo Hot/rmrlfvri schouwers die zich op de kade bevonden. opeenvolgende ontploffingen yeroor- ïiittm een paniek in de stad Brest, waar ade ruiten werden vernield. Talloze be- vluchtten per fiets en met karren -uto's de stad uit, uit vrees dat zich lieuwe ontploffingen zouden voordien. Het „wegverkeer van Brest met het ach- dand is volkomen uitgeschakeld. Uit Londen wordt gemeld dat de explo- de Zuidkust van Engeland was Van Thurlestone in Zuid- Padvinders uit Indië in Nederland Met de „Kota Baroe" zijn te Rotterdam een leidster en acht leiders van het Cen traal Padvinderskantoor uit Indië gearri veerd. Drie hunner zijn uit Soerabaja, een uit Semarang, drie uit Batavia en twee uit Ambon. De delegatie is samengesteld uit zes Chinezen een hunner is journa list aan een Chinees dagblad twee Am- bonnezen en een Nederlander, verkenners- leider E. E. Albert, inspecteur van politie uit Soerabaja, die drie jaar in een Japans kamp heeft doorgebracht en daarna nog een maand door de Indonesiërs gevangen is gehouden. De delegatie zal naar de We reldjamboree te Moisson gaan maar keert daarna naar Nederland terug. Op de vraag, Franse padvinders zwemmen naar Engeland Dertig Franse padvinders zullen, verge zeld. van twee door de Franse regering be schikbaar gestelde torpedojagers, het En gelse Kanaal overzwemmen. Dit zal in groepen geschieden, die elk half uur worden afgelost. De tocht is bedoeld ter verwelkoming van de Britse padvinders, die de internationale Jamboree te Moisson bij Parijs zullen bijwonen. Het laatste stuk zal door alle dertig padvinders worden ge zwommen. Jubileumtournooi van E.D.O. Op Zondag 17 Augustus organiseert EDO een voetbaltournooi tergelegenheid van of er in Indonesië ook een republikeinse haar vijftigjarig bestaan. Deelnemende padvindersbeweging bestaat, antwoordde de 'heer Albert bevestigend. Aangezien deze evenwel niet aangesloten is bij het Centraal Padvinderskantoor is zij uitgeslo ten van deelneming aan de Wereldjam boree. Generaal de Gaulle heeft verklaard, dat de Franse eenheid wordt bedreigd door de vuilspuiterij" van personen, wier leiders zich boven, alles in dienst van een vreemde mo gendheid stellen. Hij bedoelde de commu nisten. NEDERLANDS LEGERCOMMUNIQUÉ: Fabricagefout oorzaak van de ontploffing in Muiden In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de 'heer Vermeer, over de oor zaak van de ontploffing te Muiden op 17 Januari van dit ,faar heeft de minister van Oorlog medegedeeld, dat de ramp ge schiedde tijdens het lossen van 17 cm- projectielen met een gewicht van 60 kg. Deze granaten waren beveiligd tegen schokken, stoten of vallen. Waarschijnlijk heeft echter bij een der granaten de be veiliging ten gevolge van een fabricage fout in een der ontstekingsmiddelen ge- Republikeinen melden gevechten in Linggadjati Er is geen houden meer aan! Aan alle kanten lekken de vlammen gretig aan het rielen dak van de dubbele villa aan de Lombar Petrilaan te Overveen, waarin Maandagmorgen brand uitbrak. De foto toont het moment, waarop de brandweer juist gearriveerd is en nog overlegt hoe het test tot de aanval over te gaan. Drie Joodse terroristen opgehangen Represailles tegen Britse gijzelaars verwacht De drie Joodse verzetslieden, die op Mei jj, wegens het deelnemen aan de aan- Het heden uitgegeven Nederlandse leger communiqué luidt als volgt: „In de door ons- onder controle gebrachte gebieden vinden de zuiveringsacties onver minderd voortgang. Nog rondtrekkende republikeinse groepen en groepjes werden hiérbij verdreven of verspreid. Ten Westen van Soerabaja ontwikkelt de TNI enige activiteit in de sector Tjerpiee. De aanval op Nederlandse posten aldaar werd afgeslagen. Van republikeinse activi teit op enigszins grotere schaal is nergens sprake. Gemeld wordt, dat de krachtcentrale Toentang nog steeds stroom levert aan Djokja, Solo en Magelang. Daarentegen werd de waterleiding naar Salatiga door de republikeinen afgesneden. Het totale aan tal doden, gewonden en vermisten gedu rende de gehele actie bedraagt thans res pectievelijk 50, 86 en 9." West-Java: In Tegal is vijftig procent van 'het 'dakencomplex, de electrische cen trale en het Escomptogebouw vernield. Midden-Java: In Semarang en omgeving beginnen in belangrijke mate normale ver houdingen op economisch gebied merkbaar te worden. De bevolking keert meer en meer naar de dessa's en sawah's terug. Er is echter nog veel sabotage. <C< Zuid-Sumatra: De brand op de olieter reinen van Pendopo omvat vier bronnen. Twee daarvan zijn door saboteurs aange stoken. De twee andere geraakten in brand tengevolge van alang-alang-branden. Sumatra's Westkust: In het Noordelijk deel van de Vlakte van Padang verleent de bevolking overal medewerking bij het zoe ken naar landmijnen. Reeds kon een aan zienlijk deel van deze landmijnen onscha delijk worden gemaakt. De toestanden on der de bevolking van Loeboek Boeaja ble ken droevig te zijn. Er werden zeer vele zieken aangetroffen. Sumatra's Oostkust: In het pasbezette ge bied ontwikkelt de toestanld zich gunstig. De bevolking keert in aanzienlijke getale naar de kust terug om te werken. Verschei dene diensten functionneren reeds regelma tig. Hier en daar heerst echter nog onrust, - en de republikeinse gewapende troepen doen aanvallen op die randgebieden. Republikeinse mededelingen Reuter meldt uit republikeinse bron, dat ongeregelde Indonesische strijdkrachten o,p verschillende plaatsen de rivier Tjisedane ten Westen van, Batavia zijn overgestoken en trachten de stad Batavia binnen te ko men. Nog onbevestigde 'berichten melden verder, dat gevechten zouden gaande zijn nabij Tanggerang. Het Indonesische legercommuniqué meld de gisteravond: Val °P de gevangenis te Acre ter dood m- 'hel^en het vijandelijk Werden vemmv-wiri jeimee (Oost-Java) aangevallen, beschoten. Er ontstond een artillerieduel, wij raakten de achtersteven van het schip en beschadigden de geschutstoren. Het vijandelijk vaartuig vluchtte en er bestaat kans, dat het gezonken is. Bij Linggapoera, ten-Noorden van Boemiajoe konden wij de vijand tegenhouden. Het communiqué meldt verder, dat bui ten Salatiga de Nederlanders- voormalige Heiho's en Japanners in de eerste gelede ren zetten en zelf met pantserwagens vol gen. „Personen beneden de 50 jaar laat men vechten, bij weigering worden zij dood geschoten". In de omgeving van Madjarotan zijn ne gentien Nederlandse tanks en trucks slaags geraakt met republikeinse strijdkrachten. Onder de chauffeurs en militairen bevon den zich Japanners in gevlekte kleding. Toen de actie werd ingezet, werden de twee voorste trucks met vrouwen gevuld. In Tjilimoes bij Cheribon zijn wij in ge vecht met de Nederlanders. Ook in Lingga djati wordt gevochten. Op 'het Zuidoostelijk front van Semarang belemmeren onze aanvallen de vijand 'bij het herstellen van bruggen. Bij Ambarawa werd de vijand teruggeslagen. In het Soe- kaboemisdhe hebben zich 763 soldaten met complete bewapening overgegeven. TjLpa- riani is van 25 Juli af in onze handen, onze strijdkrachten zijn Zuid-Bandoeng binnen getrokken en vechten in de stad. clubs zijn Sneek, SW, ZFC en EDO. Het Bas Timmermantournooi is vastgesteld op 24 Augustus. Ingeschreven zijn Haarlem, Kennemers, EHS, RCH, Schoten en EDO. Republikeinse bommen op Semarang Aneta's correspondent te Semarang meldt dat hedenmorgen even na zes uur een re publikeins vliegtuig van Japans maaksel, dat uit Noordelijke richting kwam, twee lichte bommen op Semarang geworpen heeft. Een bom viel op een kampong en verwoestte elf huizen. Hierbij werden zeven Indonesiërs gedood en zeven gewond. De andere bom die kennelijk voor de gas fabriek bestemd was, richtte geen schade aan. Vervolgens mitrailleerde het vliegtuig voetgangers, van wie één gewond werd. Na vijf minuten stegen Nederlandse jagers op. Het Rijksbureau voor Textiel deelt mede, dat in afwijking van de In het algemeen voor tafellakens en ontbijtlakens geldende punten waardering van 15 punten per stuk, voortaan de z.g. napperons (tafellakentjes van circa 1 m. x 1 m.) op slechts 5 punten zullen worden waardeerd. Het woord is aan...._ Montaigne: Zij, die aan een staat de eerste schok toebrengen, zijn voor bestemd om het eerst onder het puin begraven te worden. De vruchten ener revolutie worden zelden genoten door hem, die haar gaande heeft gemaakt: hij maakt alleen het wate? troebel opdat anderen er in vissen. De Willem Ruyshet toekomstige vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, nadert zijn voltooiing en de machtige machines doen het gevaarte reeds trillen onder de zomerzon, die op het druk bedrijf bij de werf „De Schelde" neerkijkt. „Even een bakje troost bij Van der Schuit" Op echt Friese wijze ïs Prins Bernhard op de eerste dag van zijn bezoek aan de wal.erprovincie begroet. Honderden zeil- en pleizierboten kruisten in een vrolijke vloot revue om de zilverwitte „Piet Hein", toen deze Maandagmiddag via het Tjeukemeer, Scharster Rijn, de Langweerder Wielen en Noorder Oude Weg het Snekermeer op voer. Bij de Scharster brug werd even „aan gelegd", waar de Prins in de woonschuit van de brugwachter Van der Schuit een kop koffie dronk en om vervolgens een be zoek te brengen aan de plaatselijke zuivel fabriek en ook Joure werd door de hoge gast bezocht. Vergezeld door de Commis saris der Koningin in Friesland, mr. H. R. Linthorst Iioman, voer Prins Bernhard vervolgens in een motorbootje over de Zoutepoel. Sneek was natuurlijk in feesttooi gehuld toen de hoge gast Maandagavond binnen haar wallen werd gehaald. De burgemees ters uit de Friese Zuidwesthoek en andera genodigden waren hier tezamen gekomen om informele besprekingen met hem t» voeren, die vanmiddag zullen worden voortgezet. Een Makhuizer Gemberpop en een por- celeinen katje uit Hindelopen werden daar op de Prins als specifiek Friese producten aangeboden en in klederdracht gestoken meisjes diende de thee rond. Nieuwe Britse stap in Russische richting De Britse minister van Handel, Sir Staf ford Cripps, deelde volgens U.P. gisteren in het Lagerhuis mede, dat Engeland een speciale poging zal doen om de handelsbe sprekingen met Rusland te hervatten. Cripps zeide dat de besprekingen slechts 'waren vastgelopen, doordat Engeland en Rusland het niet eens konden worden over een herziening der voorwaarden betref fende terugbetaling van de honderdmïl- lioen pond sterling die in crediet door En geland aan Moskou zijn gegeven. Hij ont hulde dat de geschillen betreffende de prijs die Engeland voor Russisch graan zou moeten betalen hetgeen verleden week als reden voor het afbreken der be sprekingen was opgegeven waren opge lost in het laatste stadium der besprekin gen. PARTIJBESTUUR VAN DE P. v.d.A. Binnenkort een buitengewoon congres over Indonesië In een persconferentie te New Delhi heeft Pandit Jawaharla! Nehroe gisteren bekend gemaakt, d^t de regering van India heeft besloten zich heden formeel tot de organi satie der Verenigde Volken te wenden bètreffende de oorlog in Indonesië. Voorts deelde hij mede, dat cV Indische regering eveneens had besloten zeer binnenkort de Nederlandse luchtdiensten h°et vliegen over India te verbieden. De correspondent van AFP te New Delhi verneemt, dat de Indische regering heden morgen de Veiligheidsraad van de UNO tèlegrafisch verzocht heeft in Indonesië tc interveniëren, teneinde de vijandelijkheden aldaar te doen eindigen. Weiden veroordeeld, zijn heden opgehan gen, De executie had plaats, ondanks alle verzoeken om het vonnis te vernietigen, In de gevangenis te Acre. Het nieuws van dé executie veroorzaakte hevige opschudding in het Heilige Land en liepen geruchten van op handen zijnde grootscheepse represailles van de zijde der jjloen, welke indertijd gedreigd had „een woedbad" te zullen aanrichten indien haar iwen werden opgehangen. De Ingoen houdt thans nog twee Britse ergeants gevangen welke mogelijk als gyze.aars gebruikt" zullen worden. n een verklaring aan de Hebreeuwse ^S|pf| opperbevelhebber van de Ir- hvo n 4* keoemi beleend gemaakt, dat de e Britse sergeants morgenochtend zul- worden opgehangen, drei,gcle hiJ met „onmiddellijke hicj? „s"> die de straten met Brits wed zullen kleuren. en woordvoerder van de Palestijnse regering verklaarde, dat er over de levens èen T Britse sergeants niet zal wor- «n onderhandeld. Franse Assemfelée is het eems etlPe |\ranse Nationale Assemblée heeft dp iknu i van Vei'ti"ouwen aangenomen in C vdse PO^iek van de regering. tondv^u1,6 van re§eringszijde, waarin de het nn d werd uitgesproken van opnemen van het Saargebied in de °mie.' en waai'in wordt vastge steld d„f rC ei1 waarin wordt slelbotaii ankrijk het recht heeft op her- internat;"86!1 van Duitsland en dat een ödnspnri°ï ie van het Buhrgebied lietl a Sewenst is, werd met handopste- tners do 9 Er. wai,,en geen tegenstem- communisten onthielden zich. vijand bleef zich verdedigen, doch heeft zich later teruggetrokken. Rondom Tjermee woeden nog gevechten. Oip alle fronten zetten wij onze hevige aanvallen op de vijandelijke posities voort. Midden-Java: Wij hebben een vijande lijk oorlogsschip op de kust van Tjilatjap In de door Pandit Nehroe gehouden persr conferentie werd de vraag gesteld of de kwestie van onmiddellijke militaire steuh- verlening aan Indonesië in beschouwing was genomen. Hierop antwoordde Pandit Nehroe „Neen". We zijn ook niet van plan deze kwestie in beschouwing te nemen". Op een vraag of de regering voornemens was de diplomatieke betrekkingen tussen India en Nederland te verbreken, ant woordde Pandit Nehroe: „Neen;' het eer ste wat wij doen moeten is zien, hoe wij een einde kunnen maken aan de vijande- leger voor lijklieden en ten tweede hoe wij de aan gelegenheid voor de Verenigde Volken kunnen brengen. Het verbreken van de diplomatieke betrekkingen zou misschien een mooie geste zijn, doch wat wij op het ogenblik wensen is iets te bereiken, en niet slechts gestes te doen". Pandit Nehroe verklaarde het noodza kelijk te achten, dat de status quo van voor Waar het „sikkels klinken, sikkels blinkenplaats heeft moeten maken voor de impo nerende zang, die een Combined Harvester met zijn duizend en één mogelijkheden als oogstmachine laat horenEen hectare grond komt in een uv,r „klaar". Bovendien doet deze Canadese reus het graan meteen in de zakken, gedorst en wel. het begin van de agressie hersteld wordt, eh hij voegde hieraan toe: „Geen enkele verandering, tot stand gebracht door agressie van het ene land tegenover het andere, mag worden erkend". Drukke bezigheden Het besluit van Voor-Indie om het Indo nesisch conflict aan de UNO voor te leg gen, bezorgt de organisatie der UNO moei lijkheden, daar. dit vraagstuk zal moeten worden toegevoegd aan de reeds zo uitge breide agenda van de Veiligheidsraad. Deskundigen verwachten, dat de actie van Voor-Indië zal plaats hebben op grond van artikel 35 van het charter dat elk lid van de UNO het recht geeft elk geschil of elke situatie „welke zou kunnen leiden tot internationale wrijving of aanleiding zou kunnen zijn tot een geschil" voor te leg gen aan de Veiligheidsraad of de Alge mene Vergadering. De Veiligheidsraad heeft nog op zijn agenda de Griekse kwestie en de beper king der bewapening. Daarna moet de Vei ligheidsraad de kwestie der Brits-Egypti sche betrekkingen behandelen, gerezen naar aanleiding van meningsverschillen over de onderhandelingen betreffende de verdragsherziening. De Veiligheidsraad had verwacht met ingang van 20 Augustus een korte vacantie te kunnen nemen, voordat de Algemene Vergadering op 16 September bijeen komt. Men is van mening, dat de Indonesische kwestie onmiddellijk in behandeling zal moeten worden genomen, indien zij op de agenda zou worden geplaatst. Het is echter moeilijk in te zien, hoe het Egyptische pro bleem kan worden uitgesteld, daar im mers de Egyptische premier, Nokrasjy Pasja, in Lake-Success aanwezig is om zijn land bij de behandeling te vertegen woordigen. De Britse houding Zodra de beslissing van India te Londen bekend was geworden, zijn instructies op gesteld voor Sir Alexander Cadogan, de Britse gedelegeerde in de Veiligheidsraad. Men meent te weten, dat de Britse afge vaardigde de opdracht zal krijgen zijn me deleden in de Veiligheidsraad voor ogen te houden, dat de Indonesische kwestie vóór alles een binnenlandse aangelegen*- heid van Nederland is. De Britse houding schijnt ingegeven door de hoop, dat Neder land en de republiek het bemiddelings aanbod zullen aanvaarden, en door de wens langdurige debatten in de Veilig heidsraad te vermijden, Het Partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft in een vergadering te Am sterdam de politieke toestand naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Indië be sproken. In een door de algemeen voorzit ter Koos Vorrink en algemeen secretaris K. Woudenberg ondertekend communiqué wordt onder andere medegedeeld, dat uit voerig verslag werd gegeven van de kader- véi-gaderingen welke de afgelopen week in alle partijfederaties werden gehouden. Uit de rapporten dier bijeenkomsten bleek dat naast grote teleurstelling en grote bezorgd heid omtrent de loop der gebeurtenissen in Indonesië de overweldigende meerderheid bereid was, aan de ministers van de partij, aan de Kamerfractie en aan de partijlei ding haar vertrouwen te schenken en haar in deze dagen te- steunen. Vastgesteld kon worden, dat weliswaar in alle delen van het lan-d enkele leden voor het lidmaat schap hadden bedankt, doch dat dit zich beperkte tot zeer kleine aantallen in ver houding tot het ledental van de partij. Van een verloop van het aantal abonnés op het politieke hoofdorgaan vaA de partij kon nauwelijks worden gesproken. Er was een duidelijke wil om meer dan ooit de eenheid te bewaren en alle krachten in te spannen om de politiek van de Partij van de Ar beid ten aanzien van Indonesië ook onder de huidige omstandigheden te verwezenlij ken. Het partijbestuur'sprak als zijn me ning ui't, dat moet worden vastgehouden aan de letter en de geest zowel van de ra diorede van de minister-president als van de verklaringen van de minister van Over zeese Gebiedsdelen in het Kamerdebat van 23 en 24 Juli. In het bijzonder is daarbij gedacht aan de duidelijke verklaring, dat de huidige actie van een beperkt karakter is, zowel wat betreft de tijdsduur als de geografische omvang en het politieke be ginselprogram van het accoord van Ling gadjati onverkort als het richtsnoer van de politiek der regering zal blijven gehand- -haafd. Het partijbestuur neemt aan, dat do vooraf vastgestelde militaire doelen vrijwel zjjn bereikt en meent, dat daarmee liet. tijd stip van het openen van nieuwo besprekin gen met de republiek nabijgekomen is. Het is ervan overtuigd, dat in overeenstemming met de verklaringen op dit punt van de zijde van de Nederlandse regering, dat deze niets zal nalaten, teneinde de onderhandelingen weer op gang te krijgen, met inbegrip van het aanvaarden of het inroepen van bemid deling of goede diensten van de zjjde van Engeland of de Verenigde Staten. Het partijbestuur rekent er op, dat de regering op generlei wijze uit de weg zal gaan voor het streven van het oomité „Handhaving Rijkseenheid" en verklaart voor zichzelve, dat het op de meest krach tige wijze de strijd tegen dit comité zal blijven voeren. Tenslotte besloot het partij bestuur tot het bijeenroepen van een bui tengewoon congres ter bespreking van het conflict in Indonesië. Het is bekend dat kort na d.e bevrijding door het Rode Kruis een sanatoiüum 'voor tuberculoselijders werd opgericht in een paviljoen van het Provinciaal Ziekenhuis te Bloemendaal bij Santpoort. Op dit ogenblik worden daar 260 patiën ten verpleegd. Reeds enige tijd" werd er door de directie van het Provinciaal Ziekenhuis (daarin ge steund door het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland) aangedrongen op ontruiming van dat paviljoen, omdat er in de ini-ichting een groot tekort is aan vei'- pleegruimten voor de krankzinnigen. Aan vankelijk was 1 Juli 1947 als termijn voor ontruiming vastgesteld, maar daaraan is niet de hand gehouden omdat er nog geen oplossing gevonden was voor de verdere huisvesting der t.b.c.-"patienten. Thans vernemen wij, dat er een over eenkomst is getroffen tussen het Rode Kruis en de Stichting 19401945. Binnen enkele maanden zal het paviljoen van het Provin ciaal Ziekenhuis worden ontruimd en zul len de t.b.c.-patienten die daarvoor in aan merking komen, worden overgebracht naar „Kareol" in Aerdenhout. De exploitatie zal voor rekening van bei de instellingen komen. „Kareol" is al ge deeltelijk ingericht voor de speciale ver pleging van t.b.c.-lijders. Bovendien zullen er enkele barakken worden bijgebouwd. Aanvankelijk' zullen er 80 patiënten opge nomen kunnen worden, maar de bedoeling is de capaciteit van de inrichting op te voe ren tot 150. De villa Van Lennepweg 5, in de onmid dellijke nabijheid gelegen (thans zitten daar nog gerepatrieerden in, maar die zullen binnenkort elders ondergebracht worden) zal worden ingericht voor huisvesting der verpleegsters. De Stichting 19401945 had kort na de bevrijding, toen er door het terugkeren van veel tuberculose-lijders en andere zieken uit Duitsland en uit Indië, veel behoefte aan sanatoria en tijdelijke ziekenhuizen be stond, verschillende inrichtingen geopend. Wij noemen „Kareol" in Aerdenhout, „Duin hage" aan de Slingerweg in Aerdenhout; „Sarepta" aan de Hazepaterslaan in Haar lem; „Waterland" op Velsen en „Het Loo" in Apeldoorn. Een groot deel dezer zieken is thans hersteld. „Sarepta" en „Water land" zijn reeds opgeheven; „Het Loo" volgt op 1 Augustus. In de naaste toekomst zullen dus alleen blijven bestaan „Kareol" voor t.b.c.-lijders en „Duinhage" voor andere zieken. Dit bericht is ook van veel betekenis voor de krankzinnigenverpleging, omdat nu in de naaste toekomst de vefpleegruimte voor deze lijders in onze omgeving belangrijk vergroot wordt. DES NACHTS MINDER WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien hier en daar vergezeld van onweer. Zwakke, overdag matige wind uit Westelijke richtingen. Minder warme nacht met plaatselijk nevel of mist'. Morgen overdag vrij warm. 30 Juli: Zon op Maan op 4,57 uur, onder 20.35 uur 19.40 uur, onder 1.50 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1