IJmuider Courant Meerderheidsresolu tie van de Veiligheidsraad verhinderd Wedloop naar de Veiligheidsraad Douane overeenkomst zonder economische unie onvruchtbaar Crisis-zitting der Labour-fractie Zomer blijft, maar grote hitte is voorbij 62e Jaargang No. 18696 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Gratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, "10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Admi"1'3' T5lKkerij*Z,B' sPaarne 12' TeL 12713' 10132< Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 30 Juli 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post t 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem /ït'SS/SCH VETO NUMMER ELF Aar heeft de Veiligheidsraad voor de D|n!3f, ondervonden, dat het vetorecht eWe mf„ m0£rendheden verlammend werkt de gr „Hviteit van de raad in de precaire op die vrede en veiligheid raken. k firn de Russische afgevaardigde, ver- °.rSde eenvoudig een resolutie over het >«llf stationneren van een onder- perTlmissie op de Balkan, die de in- "'"'T S negen der elf leden had. '"""Cu veto uit te spreken, nadat hij Tl sTde gedetailleerde bespreking van ■Afrikaanse voorstel van stemming f'i '^houden. Polen was het enige lid, ^„.aeeos tegen stemde. oit was de elfde maal, dat de Sovjet- v"e in de Veiligheidsraad haar veto heeft "SP/üSkaanse afgevaardigde Her- ,ji Mmson, stelde onmiddellijk na Gro- Xvoer, dat de bijeenkomst 2011 ZSbl verdaagd, opdat de afgevaardigden N0™a num- Hp7.fi ..hllltfingfiWOOn fraseringen over deze „buitengewoon "ernstig? gebeurtenis" zouden kunnen zouden ~~De raad ginig daarop tot Woensdagavond uiteen. S raad hoofdstuk voor hoofdstuk het voorstel stemde zat Gromyko er Mtig b« on onthield zich van stemming, Voorindische Dakota door Nederlanders neergeschoten Het toestel bracht medica menten Volgens het republikeinse radiostation Djokjakarta hebben twee Nederlandse ge vechtsvliegtuigen een Dakota met medi camenten uit Singapore-tijdens de landing OD het vliegveld van Djokjakarta neerge schoten. Het republikeinse persbureau An jara meldt, dat het aantal doden negen be draagt, onder wie vier Britten en een In- ier' isdagmiddag is de Dakota met medi cijnen van het vliegveld bij Singapore vertrokken. Volgens radio Djokja is het 'oestel, dat het eigendom is van de Indiër Pataaik en onlangs Sjahrir van Djokja naar Singapore vervoerde, door Nederland se jagers neergeschoten, juist voor het op het vliegveld van Djokja zou landen. Vol gens berichten van Agence France Presse uit Batavia vervoerde de Dakota negen ssagiers, waarvan vier Britse onderda an en vijf Indonesiërs. De Dakota, aldus mededelingen van radio-Djokja, was ge camoufleerd, waardoor de vergissing der Nederlanders begrijpelijk is. Een Nederlandse militaire woordvoerder te Batavia kon heden nog geen nadere bij zonderheden-hierover mededelen, aange zien nog geen officiële rapporten waren binnengekomen. Hij verklaarde echter, dat de vergissing der Nederlandse piloten waarschijnlijk te wijten was aan het feit, dat het Voor-Indisch toestel niet de onder- s 'van het Rode Kruis droeg. Twee lezingen Volgens het persbureau Reuter is heden té Batavia een Nederlands communiqué uitgegeven betreffende de Voor-Indische Dakota, welke gisteren boven Djokja is Volgens dit communiqué heeft het Nederlandse vliegtuig slechts waarschuwingsschoten gelost, waarna het vliegtuig tegen een boom te pletter vloog. Radio Djokja meldt echter, dat de Neder landse jagers het vliegtuig over grote af stand hadden achtervolgd. De jagers mi trailleerden de Dakota, welke vlam vatte en neerstortte. De inzittenden waren: de voormalige R. A. F. wingcommander Constantine met echtgenote; een nog niet geïdentificeerde Engelsman; de Indische mecanoBidaran; de squadron-leader Hasel- hearst; Ali Soetjipto, dr. Abdoelgani. Alle inzittenden behalve Abdoelgani werden ge dood. Volgens een in Djokja verblijvende Engelsman Peter Ratcliffe werden acht per- I zodat Tnen de indruk kreeg, dat hij bij de eindstemming geen gebruik zou maken van zijn recht van veto. Johnson verklaarde na de vergadering, dat de V.S. de zaak door het veto in het geheel niet gesloten achten. De V.S. zullen zo spoedig mogelijk voorstellen' voor de volgende stap indienen. „De actie der Sovjet-Unie heeft een ernstige toestand geschapen, daar de meerderheid van de Balkancommissie en de Veiligheidsraad van menmg was, dat de toestand in Noord- Griekenland een potentiële bedreiging voor dé1 vrede vormt". Voor de bijeenkomst van de raad hadden Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije laten weten, dat zij niet met de samenstelling van een grenscommissie accoord zouden gaan. Aardbeving geregistreerd De seismograaf van bet K.N.M.I, in De Bilt registreerde gistermiddag om 14.54 uur een zeer sterke aardbeving, waarvan de oorsprong gelegen was op een afstand van 7500 km. in Oost-Noord- Oostelij ke richting. Het woord is aan...._ Pandit Nehroe, vice-president van India, ontving Sjahrir in New-Delhi en gaf hem de verzekering van India's sympathie voor de republiekeins.Indonesische zaak. Het is nog niet officieel bevestigd, dat Nehroe de Veiligheidsraad reeds formeel ter inter ventie heeft te hulp geroepen. Onzekerheid over acties van India, Engeland en Australië Reuter meldt uit Lake Succes, dat Australië Voor-Indië wellicht voor zal zijn bij het aanhangig maken van de Indonesi sche kwestie bij de Veiligheidsraad. De Australische regering zou, naar verluidt, haar vertegenwoordiger in de Veiligheids raad, kolonel William Hodgson, instructies willen geven om direct en snel te handelen. De Nederlandse regering heeft tot dusver geen bevestiging gekregen van het door Agence France Presse verspreide bericht, als zou de regering van India reeds telegra fisch aan de Veiligheidsraad hebben ver zocht de Nederlands-Indonesische kwestie op de agenda te plaatsen. De Nederlandse regering, aldus een zegs man van het departement van Buitenlandse Zaken, staat niet afwijzend tegenover een behandeling van het conflict in de Veilig heidsraad. Nederland zal hierbij zelve ge hoord worden. Hij voegde hieraan toe, dat zowel de Britse minister van Buitenlandse Zaken Bevin als de Nederlandse minister van Overzeese Gebiedsdelen zich, respec tievelijk in het Lagerhuis en de^ Tweede Kamer, niet hebben ontveinsd, dat een der gelijke procedure tot dusver veel tijd verg de en veelal niet tot enig gunstig resultaat leidde. De Nederlandse gezant in India, de heer Lamping, is reeds te New-Delhi gearri veerd. Deze gezant heeft geen opdracht contact te zoeken met Soetan Sjahrir, die te New-Delhi vertoeft. Een ontmoeting is ech ter niet 'uitgesloten. Indien Sjahrir, die ver klaard heeft gemachtigd te zijn om namens de republiek alle onderhandelingen te voe ren, contact wil zoeken met de' heer Lam ping, dan zal deze vermoedelijk wel bereid zijn de heer Sjahrir te ontvangen. Omtrent de verklaring van Pa-ndit Nehroe dat de vliegvelden van India voor Neder landse vliegtuigen zouden worden gesloten, ken. Tot dusver is in India geen officiële Geen uitreisvisum maar toch reisrantsoenering? Herhaaldelijk ontvangt de A.N.W.B. klachten van personen, die' moeilijkheden hebben bij het verkrijgen van een paspoort. Soms wordt hun medegedeeld, dat er dooi de papierschaarste niet voldoende blanco paspoorten zijn, zodat men genoodzaakt is de geringe voorraad te bewaren voor za-! kenreizigers en voor hen, die wegens ern stige familie-omstandigheden naar het buitenland moeten reizen. -In andere ge vallen werd volstaan met weigering van het paspoort zonder enige motivering. Nu de overheid heeft bepaald, dat geen uitreisvisum vereist is, acht de A. N. W. B. maatregel genomen tot het sluiten dei- vliegvelden voor Nederlandse vliegtuigen. Brits ingrijpen? A.F.P. meldde gisteren uit New-Delhi: De Voor-Indische regering heeft zojuist een dringend verzoek van de Britse regering ontvangen om het telegram aan de Veilig heidsraad (dat waarschijnlijk reeds ver zonden is) waarin om onmiddellijke inter ventie in het Indonesische geschil gevraagd wordt, niet te verzenden. In de Britse nota zou aan Voor-Indië verzocht zijn de officiële houding van de Britse regering, welke zonder uitstel zal worden bekend gemaaktf, af te wachten. In kringen van de Congrespartij werd er op gewezen, dat dit afwachten van de of ficiële houding der Britse regering niet be tekent, dat het Foreign Office de leiding van de buitenlandse politiek van India ge nomen heeft, doch dat het wellicht beter was de aankomst van de Nederlandse am bassadeur te New-Delhi af te wachten. Het Foreign Office heeft eveneens vol gens A.F.P., gisteravond het gerucht tegen gesproken, als zou de Britse regering bij de regering van' Voor-Indië stappen heb ben ondernomen, om de laatste te bewegen haar besluit om het Indonesische probleem aan de Veiligheidsraad voor te leggen, uit te stellen. Een Roemeens spreekwoord: Het is beter een ezel te hebben, die je verder brengt, dan een paard dat je afwerpt. EERSTE KAMER Rusland nodigt Italiaanse handelsmissie uit De correspondent van Reuter te Rome verneemt uit betrouwbare diplomatieke kringen aldaar, dat de Sovjet-ambassadeur M. Kostiljef, aan de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, heeft voorgesteld dat een Italiaanse economische missie naar Moskou zou gaan om daar be sprekingen te voeren. De ambassadeur zou aan graaf Sforza medegedeeld hebben dat de Sovjet-Unie de economische banden tus-, sen de twee landen gaarne verstevigd zou zien. Naar verder verluidt zou de ambassadeur- verklaard hebben, dat volgens de opvat ting der Sovjet-Unie de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag door de „grote vier" na die van Italië zou moeten plaats vinden. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken zou deze punten aan de na tionale vergadering voor willen leggen al vorens tot stemming over de ratificatie over wordt gegaan. Leden der C.-G. naar Nederland De beide leden van de Commissie- generaal, prof. ir. W. Schermerhorn en M. van Poll, zijn hedenmorgen per vlieg- :uig uit Batavia naar Nederland vertrok ken op uitnodiging van de Nederlandse regering. Inkrimping der strijdmacht een dwingende eis Hedenavond zal de Britse Labour-parlementsfractie een vergadering houden, die algemeen als een crisis-zitting beschouwd wordt, daar men veronderstelt dat geduren de deze bijeenkomst radicale plannen tot oplossing van de economische impasse, waarin Engeland nog steeds verkeert, zullen worden voorgesteld. Men verwacht zelfs een ingrijpende wijziging van het Britse kabinet en een drastisch besluit tot inkrimping der strijdkrachten. De plotselinge terugkeer van Montgomery uit Nieuw-Zeeland en het feit dat de veldmaarschalk zijn bezoek aan Japan heeft afgelast, worden hiermede in verband -gebracht. In de Labourparty doen geruchten de ronde dat de meest- rechtse leden er op aan zullen dringen, dat Attlee de leiding van het kabinet aan Bevin overdraagt. Op de agenda van de vergadering dei- Eerste Kamer had de voorzitter nog een wetsontwerp „Uitzending Dienstplichtigen'' geplaatst, waartegen de heer K o e j e- mans (C.PJSf.) bezwaar maakte. Met 31 tegen 3 stemmen werd evenwel besloten, het wetsontwerp nog voor het reces te be handelen. Bij de behandeling van de douane-overeenkomst tussen Nederland, België en Luxemburg merkte prof. Van den Brink (K.V.P.) op, dat een douane overeenkomst zonder economische unie in compleet en onvruchtbaar is en dat met. name alle handelsbelemmeringen dienen te worden weggenomen. Prof. Molenaar (Vrijheid) bezag de overeenkomst uit internationaal oogpunt en drong ook aan op verdergaand overleg met de belanghebbenden. Tenslotte meende de heer Molenaar met nadruk te moeten waar schuwen tegen internationale blokvorming welke verder gaat dan een Benelux-unie. De heer R e ij e r s (C.H.) begroette de overeenkomst als een begin ener regionale samenwerking, welke hij gaarne tot nog andere landen zou zien uitgebreid, ook als l'actor tot behoud van de wereldvrede. In dit opzicht dient de Benelux-unie niet te worden gezien als een einddoel, doch als een begin. De uitvoering dient in hoge mate te worden overgelaten aan het bedrijfs leven en alle tendenzen van geleide econo mie moeten met kracht worden tegenge gaan. De heer Van Santen (C.P.N.) ver klaarde, dat zijn tractie tegen de overeen komst geen overwegend bezwaar heeft. Voorkomen dient echter te worden, dat de Benelux geheel konnt te varen in het zog van de Engels-Amerikaanse belangenge meenschap, waarvan volgens hem de teke nen op de Parijse conferentie óver het plan- Marshall zichtbaar zijn geworden. Zijn partijgenoot Brandenburg be sprak de kwestie van de verhoging der havengelden. Amsterdam verzet zich niet tegen deze verhoging, indien slechts meer dan tot dusver van overheidswege voort gang worde gemaakt met het herstel dei- haven- en aanverwante werken. Hij drong aan op een duidelijke uitspraak van de regering over de plaats, welke Amsterdam in het Benelux-bestel zal innemen. De heer Biewenga (A.R.) zag aïThët belangrijkste punt van de Benelux bet be trachten van een economische eenheid tus sen staatkundig verschillende gebieden, doch hij was ten opzichte van de vorde ringen, tot nu toe gemaakt imet het volgen van eenzelfde gedragslijn op de diverse ge bieden der wederzijdse economie, verre van optimistisch. De heer I n 't V e 1 d (Arbeid) vond deze douane-overeenkomst bovenal belangrijk als een eerste stap tot economische orde ning van West-Europa, als een voorbeeld voor andere naties ep een middel tot con- j unctuurbeheersing langs dé weg der ge leide economie, die daartoe onontbeerlijk is, mits met mate toegepast en zich beper kend tot diepgaand overleg tussen over- heids- en. bedrijfsinstanties. Een punt uit de 'technische uitvoering der overeenkomst, waaraan door de meeste sprekers in dit debat aandacht werd ge wijd, was het voorgestelde tarief van 3 pet. op tarwebloem, waarin zij een bedreiging zagen voor de handel in dit product. Hoe wel de regering het, volgens de Memorie van Antwoord, onjuist zou achten, van het algemene tarief, waartoe men na lang durige onderhandelingen was gekomen, een bepaald invoerrecht af te zonderen en dit uitsluitend te beschouwen van het stand punt van specifiek Nederlandse belangen, had zij zich niettemin bereid verklaard, de bezwaren in overweging te nemen en maat regelen te beramen, waardoor een derge lijke bedreiging zou kunnen worden weg genomen. Op dit laatste werd door de meeste sprekei-s met klom aangedrongen. De minister» van Financiën, prof. Lief- tinck, zal hedenmiddag antwoorden. Speciale vcrkeersbepalingen in de omgeving van de Rally De hoofd-inspecteur van Politie te Heem stede deelt mede, dat de burgemeester van Heemstede in verband met de internatio nale Rally van kampeerders in „Groenen- daal" en „Meer en Berg" in het belang van cle vrijheid en veiligheid van het verkeer, van 1 tot en met 10 Augustus tot de vol gende vcrkeersbepalingen besloten heeft: De toegang van alle motorrijtuigen en rijwielen tot „Groenendaal" is verboden. Op de Herfstlaan en de Groenendaal- kade wordt éénrichtingverkéer ingevoerd in dier voege, dat de Herfstlaan is gesloten in de richting Oost-West en de Groenen- daalkade in de richting Noord-Zuid. De Groenendaalkade en de Herfstlaan zijn aangewezen als parkeerplaatsen voor motorrijtuigen. Het land aan de Molenlaan, hoek Val kenburgerlaan, is aangewezen als stalling voor rijwielen. Attlee worstelt nog steedd met een las tig probleem, namelijk de steeds dwingen der behoefte aan ingrijpende maatx-egelen om het tekort aan arbeidskrachten op te heffen, dat een hernieuwing dreigt te ver oorzaken van de vorige wintercrisis, die de industriële productie in dit jaar belem merde. Terwijl Attlee en de leiders der Labour-party voortgaan met het voeren van besprekingen over de critieke situa tie, deden bij de volgelingen geruchten snnon rrnrTnnJ tr-- 1 1 1 j I uitreisvisum vereist is, uciit ue in. w. IJ. lic, tjeueii ujj uc vuigcuiigtn gciuuiuti binViri a1 jVe^.Maa -e ,vo,or. 10 het even ongewenst als onrechtmatig, dat over hangende verschuivingen in het ka- Djokja, dat luj zelf de lijken m het zieken-- - - - - huis van Djokja had gezien. De heer Rat cliffe was toevallig op het vliegveld aan wezig en maakte de beschieting mede. Hij gaf voor de radio een ooggetuige-verslag. Chinese waarschuwing aan de Republikeinen De Chinese vice-minister van Buiten landse Zaken, Georges Yeh, heeft tegenover pers een krachtig protest geuit tegen de hor het Indonesische leger toegepaste tac- ues van de verschroeide aarde, welke aan oe Chinezen in Indonesië vele verliezen aan mensenlevens en goederen toebrengt. Hij heit de Indonesische autoriteiten gewaar- j™Wd, dat voortzetting van deze tactiek mt .ernstige consequenties" zou leiden, intussen heeft de vice-mmister een foe- oep op de Nederlandse regering gedaan J>t veiligstelling van het leven en de goe- aren van Chinezen over geheel Indonesië. Lu matie op het departement van '"Hondse Zaken werd bevestigd, dat !L J^ederlandse regering het desbetref- pMe'beroep is binnengekomen, meldt A.N. rk?ficieel is.nog bekend gemaakt, dat de ese regering heeft besloten een bedrag Pa„ nullioen gulden voor hulpverlening hmezen in Indonesië af te staan. Rusland aanvaardt uitnodiging voor lagere overheidsinstanties desondanks toch een soort „reisrantsoenering" gaan invoeren. Zij heeft zich gewend tot de mi nisters van Binnenlandse- en van Buiten landse Zaken en tot de Commissarissen der Koningin in de provincies, met het dringende verzoek enerzijds door het be schikbaar stellen van voldoende blanco paspoorten, anderzijds door het uitvaardi gen van doeltreffende instructies, aan dit euvel zo spoedig mogelijk een einde te wil len maken. De A.N.W.B. ontving reeds bericht, dat de beperking in de afgifte van paspoorten in de provincie Gelderland is opgeheven. Nu de voorraad blanco paspoorten weder is aangevuld, zullen alle achterstallige aanvragen worden afgedaan. binet de ronde, waarbij de posities zowel' van de premier Attlee, als van de minis ter van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin en van de minister van Nationale Organi satie, Herbert Morrison betrokken waren. De regering zal met het oog op de dol larcrisis zo spoedig mogelijk een aantal beslissingen moeten nemen, die zij tot nu toe steeds uitgesteld heeft. In Labourkringen meent men, dat een rigoureuse besnoeiing der strijdmacht de enige weg is om de dollarcrisis tegemoet te treden ten einde een daling van de le vensstandaard tegen te gaan. Eveneens wordt de toekomst van het nationalisatieprogramma der regering zo wel voor Groot-Brittannië als voor Duits land. besproken. De nationalisatie van de nieuwe Duitsland.conferentie nif'Ü?' Woorcivoerder van het Engelse mi- flpig ,ie van Buitenlandse Zaken heeft of- »**dedd, dat de Sovjet-Unie de hpr van ingeland om de in Octo- ve!«Iimiende conferentie van de plaats- Zakpn PtS der ministers van Buitenlandse te wmP °nden °ver de Duitse kwestie bij 'e wonen heeft aanvaard. seliii-s;,r S'ng is drie weken geleden Paviu- naar Washington, Moskou en eeS^n. De Sovjet-Unie heeft het Iran™ m antwoord gegeven. De besincoi ring heeft de uitnodiging in csinsei aanvaard -/n,-,dr„. „„v. Lotgenoten van Marie Louise krijgen de rekening Tijdens de oorlogsjaren zijn honderden Nederlanders uitgeweken naar Zwitser land. De meesten van hen werden door de Zwitserse instanties te. Bern geïnter neerd in kampen, waar de jongeren onder hen zich verdienstelijk maakten met het uitvoeren van grondwerken. Kleding als mede een wekelijks zakgeld werd ver strekt door het Nederlands gezantschap te Bern. Een groot deel van deze oud-geïnter neerden kwam in Den Haag bijeen om de rdoeilijkheden te bespreken, welke ont staan zijn door de aanmaning van het de partement van Binnenlandse Zaken, op korte termijn de volgens dit departement voorgeschoten gelden terug te betalen. Men besloot een commissie te benoemen, ,,Kareol'in Aerdenhout wordt ingericht voor de verpleging van t.b.c.-patiënten: .die in samenwerking met een juridisch ad- Hef Rode Kruis-sanatorium in Santpoort wordt opgeheven. Dit paviljoen van het viseur de bevoegde instanties de ziens- Provinciaal Ziekenhuis komt dan weer beschikbaar voor de krankzinnigenverpleging.wijze der oud-geïnterneerden zal kenbaar Kareolwordt geëxploiteerd door. het Rode Kruis en de Stichting 19401945., j maken. Britse ijzer- en staalindustrie die, zoals voorlopig is vastgesteld, in de volgende zit ting van het parlement besproken zal wor den, ondervindt critiek. De critici voeren als argument aan dat het risico, dat de lei ders der industrie zich zullen gaan verzet ten, in. .deze zorgelijke omstandigheden niet gelopen mag worden. Achter al deze strijdvragen bespeurt men de hoop der conservatieven en de vrees van menige aanhanger der Labourparty, dat de regering haar programma zal los laten en de macht zal delen met de con servatieven, aldus Reuter's correspondent. Motorsport Oriëntatie-rit rond Haarlem Om kwart over zeven startten Dinsdagavond dertig Haarlemse motorrijders, allen lid van de Motordub „Haarlem en Omstreken", voor een oriëntatie-rit van 65 kilometer in onze omgeving. De route bleek over Zandvoort en langs de Cru- quius te leiden en het vinden van de weg lever de de nodige moeilijkheden op, Acht van de rijders raakten het spoor bijster, zodat zij moes ten uitvallen; tenslotte bereikte de heer J, Vetter uit Haarlem als eerste met zijn Triumph de finish, weer bij de Hout, gëvolgd door J. J. v. Kooten op Royal Enfield en M A, Nederhof. De winnaars werden respectievelijk bedacht met een lauwerkrans en medailles. Gèdurende de afgelopen dagen nam hitte in geheel West-Europa abnormaal Frankrijk werd geteisterd door een geweldige hittegolf: gedurende drie achtereenvolgende dagen kwamen maximumtemperaturen van 40 graden Celsius op verschillende plaatsen voor. Maandag werd in Parijs zelfs het. absolute hitterecord sinds de oprichting van het waar nemingsstation gebroken. De temperatuur steeg er tot 39,3 graden en Zuidelijker waren tempera turen, enkele graden boven lichaamstempera tuur a'an de orde van de dag. De gemiddelde maximumtemperatuur van de laatste 13 dagen bedroeg in De Bilt 23 graden. De gemiddelde temperatuur was over deze periode meer dan 4 graden boven nor maal. Deze langdurige hltteperiode kon ontstaan, doordat de luchtdruk nabij de Azoren laag was geworden en hierdoor grote hoeveelheden hete de( lucht uit aequatoriale streken naar het Noorden gestuurd werden over Spanje en Portugal Daar deze lucht bovendien zeer droog was, kwamen er slechts verspreide onweersbuien voor. De kleine despressie bij de Azoren trok echter regel matig verder in Noord-Oostelijke richting, waar na het zogenaamde Azorenhogedrukgebied zich wederom in Oostelijke richting uitbreidde en zich op de Oceaan de normale toestand van Westenwinden opnieuw kan instellen. Inmiddels ontwikkelde zich Maandag aan het einde van de middag een kleine depressie over Noord West-Frankrijk die des nachts over België naar ons land trok, vergezeld van buitengewoon hoge nachtelijke temperaturen en van ver spreide onweersbuien en plaatselijke krachtige windstoten. Daar thans over de Noordzee nabij Schotland de luchtdruk is gedaald en over de Golf van Biscaye de barometers stegen, krijgen over ge heel West-Europa' Westelijke winden de over hand. Aangezien echter inmiddels de tempera turen van het water der Noordzee langs de kust tot ongeveer 19 graden is opgewarmd (dij is on geveer 2 graden boven normaal) wordt rle koe lere, hoewel nog niet krachtige Westelijke luchtstroming nog flink warmer gemaakt. Hoe wel de periode van grote hitte dus voorbij is, blijft het weer nog vrij warm. Aan de kusl zet echter vooral in de namiddag de zeewind weer f71 nk door en verspreide buien met kans op weer zullen blijven voorkomen, terwijl de be wolking een meer wisselend karakter krijgt. Republikeinse berichten Het heden uitgegeven republikeinse leger communiqué meldt: „Een formatie van Nederlandse vliegtui gen, welke het vliegveld van Djokja heeft aangevallen, deed eveneens een aanval op Klaten, waar twee doden vielen. Daarna werd door dezelfde vliegtuigen Solo aan gevallen met mitrailleur vuur. 's Middags had het vliegveld van Djokja wederom een aanval te verduren. De toestellen vluchtten echter voor ons afweergeschut. Aan het Oostelijik front heeft de vijand pogingen aangewend oon Tjitjalengka, te heroveren. De voorbereidingen voor de Bloemenweek te Haarlem. Een enorme bloemenmand, die straks met, haar jeugdige inhoud door Haarlems straten zal trekken, is reeds in de Stadskweektuinen gearriveerd. Ondergrondse N.S.B.-actie? Goois veearts zou S.S.-bloed- groeptekens verwijderd hebben Naar het Vrije Volk meldt, heeft de PRA in het Gooi de hand gelegd op een veearts uit Naarden, H. T., die maanden geleden voorwaardelijk in vrijheid werd gesteld, maar hiervan misbruik maakte door oud- SS'ers van het bloedgroepteken een let ter, die deze mensen destijds in de oksel holte gebrand kregen af te helpen. Dit 2:ou T. gedaan hebben door het stuk je van de huid weg te nemen, waardoor een klein en bijna onzichtbaar lidteken ont stond, dat bij een eventuele controle niet opviel. Op deze wijze zou reeds bij ver scheidene oud-SS'ers het bloedgroepteken verwijderd zijn, zodat de PRA reeds meer malen als zodanig bekend staande SS'ers arresteerde, zonder eohter het voor hen fatale tekentje te viniden. De ontdekking van dit feit werd bewerk stelligd door de hulp van een oud SS-man uit hel. Larense kamp, die voorwendde eveneens „geholpen'' te willen worden, maar het geval later aan de PRA vertelde. De opsporingsinstanties hebben voorts goede redenen om aan te nemen, zo schrijft het Vrije Volk, dat er zich in Nederland verschillende vormen van nationaal-spcia- listische en vanzelfsprekend ondergrondse actie voordoen, reden waarom er tegen dit „verzet" een speciale W-brigade is inge zet. De PRA in het Gooi is zelfs al in hef~ bezit gekomen van een nieuw NSB-insigne dat een doodskop voorstelt. ielht NOORD-OOSTELIJKE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In de nacht zwakke, morgen geleidelijk wat toenemende wind tussen Noord en Oost. Enkele overdrijvende wolken velden. Bijna overal droog weer. Wei nig verandering van temperatuur. 31 Juli: Zon op Maan op 4.58 uur, onder 20.34 uur 20,22 uur, onder 2.40 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1