c 1 Curasao levert karig commentaar- op de gebeurtenissen in Indonesië Wat zal de nieuwe Ziekenfondswet brengen? lm de Bloemhof der Schilderkunst De nieuwe bonnen i loS i y "»Ejsnft ■ssEsr-- Schulte was een klasse minder dan Coppi Panda en de Meestervlieger Wereldnieuws J DONDERDAG 31 JULI 1947 Op Curacao is het bericht, dat 'het Ne derlandse leger in Indonesië tot een „po litiële actie" is overgegaan, voor kennis geving aangenomen. Vooralsnog zijn de commentaren en reacties op de gebeurte nissen in de Oost zeer sohaars. De dag na het begin der operaties maakten de bladen daarvan uiteraard melding met veel ophef, doch een bepaald standpunt werd niet in genomen. De Spaanse bladen „La Pren- sa" en „Boletin Comercial" besteedden al spoedig daarna weinig aandacht meer aan de hele geschiedenis. In de Neder landse bladen daarentegen Ibleef het nieuws zowel uit Batavia als uit Djokja de eerste piaats innemen. Alleen de „Amigoe" lever de commentaar en wel in de volgende be woordingen: „We hopen, dat de bezetting vlug gaat, een militair gezag wordt ingesteld en er dan zo spoedig mogelijk een nieuwe Indi sche regering wordt gevormd, waar het volk volkomen achter zal staan. Met behulp van de militairen zal deze regering van mensen uit het land zelf in staat zijn zich te handhaven om na een tijd van overgang zelf alles in handen te nemen tot een mooie toekomst." Eigen problemen blijven over heersen. Waren de dagbladen karig met commen taar, de Curagaoenaars zelf vertoonden nog minder reactie. Of deze schijnbare onver schilligheid zal standhouden valt momen teel moeilijk te beoordelen. Op de komen de Statenvergaderingen zal met name door de vertegenwoordigers der Democratische Partij stellig felle critiek op het regerings beleid geleverd worden. Het lijkt echter niet waarschijnlijk dat tot daden overge gaan zal worden. Uiteraard kan onen ver wachten, dat naar stakingen als argument zal worden gegrepen, doch erg waarschijn lijk lijkt dit ook weer niet, aangezien juist de afgelopen dagen hebben aangetoond, dat zij, die het machtige wapen van staking op Curasao zouden kunnen hanteren, voorals nog meer belangstelling voor het eigen hachje hebben dan voor de gang van zaken in Indonesië. Op de dag na de regerings verklaring van 20 Juli legden de haven arbeiders en voorlieden te Willemstad na melijk plotseling het werk neer. Geruchten deden de ronde, dat het hier een protest actie tegen de „politiële maatregelen" be trof, doch al snel bleken looneisen en ar beidsvoorwaarden in het geding, te zijn. Ofschoon het conflict, wat de havenar beiders betreft, nog niet definitief is bij gelegd, zijn zij toch weer aan de slag ge togen. Tot opluchting van de gehele bevol king, want de haven is het hart van Cura sao. Hoog bezoek hield dc aandacht gevangen. Nog een andere gebeurtenis viel met de uitbarsting van het conflict in Indonesië samen, het bezoek van een aantal Venezo- K.L.M. exploiteert nu de lijn Amsterdam—Batavia De exploitatie van de luchtverbinding AmsterdamBatavia is overgegaan van de Netherlands Government Air Transport op de K.L.M. Bij het openen van deze ver binding in November 1945 was het nog niet mogelijk overeenkomsten over parti culiere exploitatie van civiele luchtdïen- sten tussen de onderscheidene regeringen te sluiten. Dergelijke overeenkomsten zijn thans tot stand gekomen, waardoor de overneming door de K.L.M. van de N. G. A. T.-verbinding, welke geruime tijd in A'oorbereiding was, thans een feit is ge worden. Tramconducteur bij Zand- voort verdronken Woensdagmiddag om half vier is te Zandvoort het lijk aangespoeld van de 39 jarige conducteur van de Amsterdamse gemeentetram Adriaan de Jong. Het slachtoffer bracht met zijn vrouw een dagje op het Zandvoortse strand door en was omstreeks twee uur ten Zuiden van de consumptietent van Kraaienoord gaan zwemmen. De heer De Jong stond als een goed zwemmer bekend en werd nog niet vermist. Waarschijnlijk is hij in een mui geraakt. De man was vader van drie kinderen. Het gezin bezocht regelmatig Zandvoort. Om ongeveer twee uur raakte een jon geman in zee nabij Zeebad Termes in moei lijkheden. Dit werd opgemerkt door een badknecht, die de zwemmer in veiligheid bracht. Bootje met badgasten om geslagen; één slachtoffer Enige badgasten uit Egmond aan Zee waren gistermiddag op zee gaan roeien. Een paar honderd meter uit de kust sloeg het bootje om. De inzittenden, drie dames en twee heren, wisten zich aan de gekan telde boot vast te houden. Toen leden van de Egmondse reddingsbrigade te hulp kwa men, bleken twee dames en een heer be wusteloos te zijn. De dames kwamen op het strand spoedig weer bij kennis, dooh bij de heer L. uit Amsterdam keerden de levensgeesten niet terug. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM. I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Platen. 9.00 Tweede symphonie, Mahler. 10.30 Morgendienst. 1100 Bariton en piano. 11.30 Pla ten. 12.15 Lichte muziek. 13.00 Herdenkingsdienst voor de gevallenen van de „Stijkélgroep". 14.40 Fluit en plano. 15.15 Platen. 16.00 Declamatie 16.20 Strijkkwartetten van Haydn en Mozart. 17.00 Pianodno. >17 20 Lichte muziek. 18.30 Strijd krachten 19.15 Causerie. 19,30 Platen. 19.45 Voor jonge middenstanders. 20.15 Vocaal kwartet, 20.40 „De geestelijke verzorging bij de mariniers" 21.00 Bekende werken. 21.30 Symphonie llthur gique, Honegger, 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platen. 23.15 Zóneschaaktournooi. HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Hïndemith. 10,00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 10.45 Sopraan en piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Dansorkest. 12.35 Orgel en zang. 13.15 Rhythm. Club. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Mozart. 15.10 Gedichten. 15.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Koorzang. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.20 Toespraak „Dr. Jan v. d. Tempel 70 jaar" door mr. J. "A. W. Burger. 18.30 Metro- pole-orkest. 19.15 Het filmwezen. 19,30 Cursus „Het geloof van Israël", 20.05 „La demoiselle élue" van Debussy. 20.30 ..Het Christelijk belij den in de schilderkunst". 21.00 Platen op ver zoek. 21.30 Weekoverzicht. 21.45 Amateurs. 22.1! Swing en Sweet. 22.40 Avondwijding. 23.15 Wer ken van Glazoenof, Iaanse autoriteiten ter ere van de onthul ling van het standbeeld van de „libertador1 (bevrijder) Simon Bolivar op het Bblivar- plein te Willemstad. Door deze visite werd de aandacht in niet geringe mate afgeleid van de Oost. In de straten wapperden vro lijk de Nederlandse en Venezolaanse vlag gen en toen op Donderdagmiddag 24 Juli de echtgenote van de gouverneur het stand beeld. een geschenk van dc Venezolaanse regering, onthulde, waren enkele duizenden mensen voor Curasao een record van deze plechtigheid getuige. Ruim twee dagen vertoefden de bezoe kers op het eiland. Over en weer werden onderscheidingen uitgereikt. Eén der ge lukkige Curasaose ingezetenen, Sjon Kai Winkel, ontving zelfs een lintje, dat hij tientallen jaren geleden reeds had gekre gen. Doch sindsdien zijn zoveel regeringen in Venezuela aan het bewind geweest, dat deze doublure zeer begrijpelijk was. Tij dens een dezer recepties hield de gouver neur van Curagao een belangwekkende rede, waarin hij behalve Bolivar, de Cura- Saose held Brion, Franklin Delano Roose velt en generaal Smuts hulde bracht. Kaas- en boterproductie gestegen De kaasproductie van de 156 bij het kaascontrölestation „Friesland" aangeslo ten bedrijven uit Friesland, Groningen, Drente en Overijsel, steeg in 1946 met 44 procent. Zij bedroeg in totaal 42.034.11 kg. Een merkwaardig cijfer geeft de fabricage van de volvette kaas te zien. In 1945 was het percentage van de productie slechts 7.3 procent. Vorig jaar steeg dit tot 69.5 pCt. De 20 plus daarentegen daalde van 52 op 2 pCt. Dit alles is een gevolg van de productievoorschriften, gegeven door het bedrijfschap voor Zuivel met de bedoeling de kwaliteit van de kaas te verhogen. Het verslag van het botereontröle-sta- tion, waarbij 101 Friese zuivelfabrieken zijn aangesloten, vermeldt een stijging van de productie met 63.415 kg. De boterpro ductie bedroeg het afgelopen jaar 11.231.502 kg. Hoewel hiermee het diepte punt in de boterproductie is gepasseerd, blijkt toch, dat de sterk verhoogde melk- aanvoer zeer weinig invloed heeft uitge oefend op de boterproductie. Dit wordt veroorzaakt door het feit, dat de kaas productie zeer sterk naar de vettere soor ten is verschoven. In bescheiden hoeveelheden is ook weer condensmelk gemaakt. Onzekerheid over de weislandsgrens Boelende tentoonstelling in liet Frans Hals Museum De heer Baard, directeur van het Frans Halsmuseum verrast ons met een char mante, dichterlijke tentoonstelling, die overzichtelijk, boeiend en leerzaam vertelt van de rol, die de bloem gedurende vier- eeuwen in de schilderkunst heeft gespeeld. Symbolisch aanvankelijk als op het paneel van Dirck Jacobsz (16e eeuw), dan vroom- illustratief, niet veel meer nog dan nederig herinnerend als détail, als onderdeel ener compositie, in haar liefelijke mystiek zo wonderwel passend bij de reine Maria- figuren der middeleeuwen. Op Gerard Da vid's paneeltje „Pap-voerende Madonna" vervult een sobere roos zulk een zending, bekoorlijk-eenvoudig maar diepzinnig in haar beeldspraak. Dan krijgt door de flu welen Breughel en z'n voorgangers de bloem haar eigen functie te vervullen. Op de grens der 16e en 17e eeuw vertoont zij zich in weelderige compositiën met prachtige kleurdiepten en vraagt zij de aandacht voor zichzelf. Haar dienende rol is uitgespeeld. Ambrosius Bosschaert, een 16e-eeuwse Antwerpenaar, volgt Breughel in diens rea lisme. Een anonymus schildert „Anjers in glazen vaas" (1625), een paneel waarin reeds, hoe zwak de aanduiding ook moge zijn, de voorspelling ligt van latere bredere schildertrant. Misschien is het daardoor wel een der interessantste dingen. Minder beheerst maar zeer knap, over dadig en beweeglijk is Roelant Saverij (16e 17e eeuw). Hij siert het bloemstilleven op met vogels en andere dieren. Rijlker nog is Ballhasar van der Ast in zijn „Bonte Bouquet"; weelderiger, overvloediger is Jan Davidsz de Heem (17e eeuw); prachtig doorwerkt is Abraham Mignon in „Bloemen in Vaas" (17e eeuw). Wij naderen langzamerhand de 18e eeuw, na eerst het fraaiste van al de 17e-eeuwse werken onze bewondering te hebben ge schonken. Het is een doekje van Maria van Oosterwijck. Het bezit het zeldzaam- gebondene van kleur, dat bij de grilligheid der bloemvormen de zo noodzakelijke rust geeft en is ten overvloede weergaloos zui ver geschilderd. Geen der voorgaande is voor zijn tijd zo representatief als die schilderij. Van de 18e-eeuwse bloemschilders no teren we Anthony Oberman met „Vruch tenstilleven met vogels en bloemen", nauw gezet van schildering, minitieus, en Geor- gius van Os met „Vaas met bloemen", dat technisch knap mag zijn, maar bij de door werking naar mijn mening het leven heeft gelaten. Margaretha Roosenboom is de nog aar zelende bloemschilderes, die de nieuwe tijd voelt komen, doch zich nog voorzichtig uit drukt. Zij doet een greep naar de moderner opvatting. Ook Dirk Joosten, Jan van Huy- sum en Wij brand Hendriks ofschoon minder dan Margaretha Roosenboom neigen naar de komende vernieuwing, die dan op eens in volle glorie opdaagt in George Breitner (18571923) met diens „Papavers" met een onovertroffen bruin en een vlammend oranje. Even oorspronkelijk: Vincent van Gogh met „Zonnebloemen" voor mij he.t mooiste bloemstuk, dat ik van hem ken. Met „Hommage a Vincent" van Isaac Is- raëls, minder sterk dan we hem kennen van andere dingen, staan we dan in de moderne lijd, begonnen met Breitner, ein digend met Bart van der Leek. De gewel dige colonist en impressionist. Breitner naast de schematiserende stylerende, maar in de hier geëxposeerde zonneblbemen voor mij ledige, niets-vertellende Van der Leek. Tusens deze uitersten groeien dan de bloemen van Floris Verster (18611927), de mediterende, wiens „Duizendschoon'' een klein wonder is: Gerrm de Jong (1886)wiens Gladiolen en Pioenrozen" vol licht en van magnifieke schildering zijn; Dick Ket, de 20e-eeuwer wiens „Bloemen in witte pot", eerlijk en oprecht zijn geschilderd, de bloem om haar zelve, haar schone gedaante, haar sfeer; Charley Toorop met „Seringen en Lijsterbessen" en Kees van Dongen met „Tulpen", een respectabel kleurvlak, maar ruw, rauw en grof. Eens te meer zien we hoe Jan Sluijters hem overtreft met diens prachtig gebonden „Zonnebloemen, Dahlia's, Zinnia's". Kees van Dongen is hier oppervlakkig, Jan Sluijters: verdiept. Hij is daarbij zeer fraai van kleur. Hij is een schilder pur sang. Zie het 'brillante rood onder de vaas. Dit is geen toeval. Dit rood, daar op die plek, is een geraffineerde vondst. Het breekt meesterlijk de grijze vlakte onder de compositie. Jamimer is het, dat het de directeur van het Frans Halsmuseum niet is mogen gelukken een van Jac. van Looy's bloemstukken aan de expositie toe te voe gen. Mij dunkt het moet hem leed doen deze meester niet de eer te kunnen geven die hem toekomt. Enige zeer interessante aquarellen uit de collectie van Dr. E. H. Krelage completeren de tentoonstelling. Wij vinden er grote namen bij: Jan Augustini, Pieter van Loo.. Jacob Marrel, Jan van der Vinne, e.a. Ook Maria Sibylla Merian is vertegenwoordigd met „Distels" uit Teyler's Museum. Nu is het woord aan de Haarlemmers. Het gaat om hun trots: de bloem. Ook om de tulpen en de hyacinthen: de „gemar- morde van Kaer", om de „Jan Gerritsen", om de „Blijenborger" en de „Admiraal Domine". Deze expositie is zonder jde minste twij fel een zeer interessant middelpunt der Haarlemse bloemenweek. Er is hard ge werkt om deze schoonheid van heinde en verre bijeen te brengen. Zo overzichtelijk is de historie der bloem-in-de-kunst hier nog niet gegeven. In prachtig licht hangen de schilderijen, niet meer dan vijftig, bij een. Vermoeiend is zulk een museumbezoek zeker niet. Welk een verrassing voor de Haarlem mers: hun motief-bij-uitverkiezing „de bloem" te zien als onderwerp van kunste naars uit vier eeuwen. HERMAN MOERKERK. Enige tijd geleden zijn maatregelen ge nomen die vooruitliepen op ingrijpende reorganisaties van het Ziekenfondswezen in ons land. De premies der verzekerden wer den verhoogd, wat gepaard ging met een uitbreiding der verstrekkingen. Ook wer den de honoraria der doctoren, apothekers, tandartsen en vroedvrouwen herzien. Ten slotte is ook een overbruggingsregeling ge troffen tussen verplicht en niet verplicht- verzekerden. De premies der laatsten dek ken namelijk niet volledig de kosten, maar daarom is ter aanvulling uit 't verevenings fonds voor 1947 een bijdrage van 10.000.000 beschikbaar gesteld. Het wachten is nu op de definitieve re organisatie. Daarvoor is het wachten op een nieuwe Ziekenfondswet die door de minister wordt voorbereid. In die wet zul len veel kwesties geregeld moeten worden. Een der belangrijkste is de vraag, of de twee groepen, verplicht- en onverplichtver- zekerden, gehandhaafd zullen worden. In vloedrijk zijn de stemmen die er voor plei ten allen die beneden een zekere welstands grens zijn, te verplichten zich te verzeke ren. In elk geval staat wel vast, dat als de groep niet-verplicht vei^ekerden blijft be staan, in de toekomst niet gerekend kan worden op zo'n bijdrage uit 't verevenings fonds om het tekort aan premie op te van gen. Veel belangstelling is er ook voor de vraag welke weistandsgrens de minister zal worden voorgesteld. Thans is die bepaald op 3750, zonder dat rekening gehouden wordt met de vraag of iemand gehuwd of ongehuwd is, ook wordt geen verschil ge maakt tussen de stad en het platteland. Algemeen bestaat de overtuiging, dat bij het bepalen van de weistandsgrensdie in de nieuwe wet zal worden opgenomen met de bijzondere omstandigheden wel reke ning gehouden zal worden. Velen menen dat de wetgever zich ook de belangen moet aantrekken van de men sen die door het stellen van de welstands- grens buiten de verzekering vallen. Uit de overweging dat de minister het voornemen heeft voor de Ziektewet de weistandsgrens tot 6000 te verhogen, heeft de Vereniging van directeuren en administrateurs van Ziekenfondsen richtlijnen ontworpen om ook de mensen die boven de weistandsgrens zijn, maar die toch geen hoger inkomen hebben dan 6000, te verzekeren voor ge neeskundige hulp, ziekenhuisverpleging. enzovoort. Deze verzekerden zullen dan een hogere premie moeten betalen, maar dan ook recht hebben op ziekenhuisver pleging 2e klasse. De doctoren, apothekers en tandartsen zouden voor de behandeling van deze patiënten geen abonnementstarief behoeven aan te gaan, maai- per verrich ting betaald worden. Het is natuurlijk de vraag of de minister voelt voor een regeling voor degenen die boven de weistandsgrens komen. Een ander punt van belang is de hono raria die ook in de wet moeten worden vastgelegd. Bekend is, dat de Maatschappij voor Geneeskunst voor de overgangstijd waarin wij thans zijn, een regeling aan vaard heeft. In Haarlem en vele andere gemeenten is die regeling aanvaard dooi de doctoren en de ziekenfondsen. Hier zijn dus geen moeilijkheden. In enkele gemeen ten zijn er evenwel moeilijkheden omdat de doctoren daar weigeren een abonnements tarief te aanvaarden en betaling per ver richting eisen. Tenslotte is er ook de positie der zieken fondsen. Ei- is nu na de bevrijding gepleit voor centralisatie op dit gebied. Er blijkt evenwel een streven onder Rooms-Katho- lieken te zijn om te ijveren voor het op richten van speciale fondsen voor geloofs genoten. Dit vraagstuk zal een punt van overweging uitmaken in een vergadering van het R.K. Werkliedenverbond. Gevreesd wordt dat als de Rooms Katholieken zich in eigen fondsen gaan organiseren, ook -de andere groepen dit voorbeeld zullen volgen. Van 3 tot en met 16 Augustus Bonkaarten Ka, Kb, Kc 709 iw goldiS: r-01 Brood 800 gr. brood J): 400 gr. brood 125 gr. boter 100 gr. vlees 200 gr. vlees J Jiter melk La llter me& 200 gr. kaas J-03 Reserve 1600 gr. brood J-04 Reserve 200 gr. kaas J-06 Reserve 300 gr. brood Bonkaarten Kd, Ke 709 (Serie J)- 800 gr. brood 250 gr. boter ïnn ""«me „i 100 gr. vet 100 gr. vlees 12 liter melk 100 gr. kaas 50 gr' korstloze k!a! r-02 Brood 1-01 Boter r-02 Boter 1-03 Boter J-01 Vlees J-02 Vlees J-01 Melk J-03, J-05 Melk J-01 Diversen J-02 Diversen J-03 Diversen J-04 Diversen J-ll Brood J-ll Boter J-12 Boter De inwoners van Guildford tijdens de klopjacht. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Dubbele ltuliuaiise zege in de achtervolging De laatste hoop van een wereldkampioenschap voor Nederland op de baan is Woensdagavond vervlogen: Fausto Coppi strafte alle ambities van Gerrit Schulte naar de titel van wereld kampioen achtervolging der professionals gevoe lig af met een tijd van 6 min. 19 3/5 sec., de snel ste in dit tournooi over de 5 kilometer gemaakt, een tijd, welke ohze landgenoot tien jaar gele den op de Vekabaan te Duivendregt eveneens maakte. Dit seizoen heeft Schulte zich veel meer gespecialiseerd op de weg dan op de baan, met het gevolg dat hij op de baan minder op dreef is. Coppi dicteerde de tactiek van de achtervolging en niet Schulte, al leek het anders, want de Ne derlander vertrok snel, maar daar had Coppi op gerekend en ook hij vertrok snel. Vijf meter winst kon Schulte in de eerste en tweede ronde behalen. Coppi copieerde zijn race geheel naar die van Schulte en liet zich niet in het minst door de kleine voorsprong van onze landgenoot uit het veld slaan. Toen Schulte in de vierde ronde minder soepel ging draaien en het tempo iets verminderde, liep Coppi zijn achterstand on middellijk in. In de vijfde rondfe nam Coppi zelf een voorsprong. Hij bleef rustig en soepel door- draalen, zat geen ogenblik te duwen, irr tegen stelling met Schulte, die aan zijn fiets rukte en de indruk maakte de benen met moeite rondt te krijgen. Zo groeide de voorsprong van de wereld uur-recordhouder met elke ronde aan en won op overtuigende wijze. Zijn tijd 6 min. 19 3/5 sec., heeft hij in de eindstrijd tegen Bevilacqua, die Koblet had verslagen in de andere halve finale, verbeterd. Met 105 meter verschil werd Coppi eerste in de finale in de fantastische tijd van 6 min. 16 1/5 sec. Voor de derde plaats werd Schulte door Koblet geslagen, zodat ook de ach tervolging voor Nederland, zowel bij de beroeps- reners als bij de amateurs, een teleurstellend resultaat heeft opgeleverd. De achtervolging voor amateurs over 4 kilo meter werd eveneens een Italiaanse overwin ning. Benfenati sloeg in de eindstrijd de Uruguees Francois, die in de serie enkele dagen geleden tegen Gieseler een voortreffelijke indruk had gemaakt. Het was weer een Fransman, die voor een incident zorgde. Guillemet verscheen tegen Frangols in de halve eindstrijd met een versnellingsapparaat op zijn fiets. Grote con sternatie ontstond, maar het reglement verbood het niet, zodat Guillemet na lang delibereren mocht vertrekken, maar kansloos tegen de man. die zoveel duizenden kilometers van overzee was gekomen, tenonder ging. Tn de strijd om de derde plaats tussen Guille met en de Deen Andersen stak de Fransman na enkele ronden zijn hand op ten teken dat er "iets met "zijn fiets aan de hand was De wedstrijd werd gestopt, maar bij onderzoek bleek dat er niets bijzondenrrnet de fiets van Guillemet aan de hand was en terecht werd Andersen tot win naar vei-klaard. Pronk in de finale. Aan het slot van. de avond werd een stayer wedstrijd gehouden, een herkanslngsrit met zes deelnemers, Pronk werd winnaar en plaatste zich in de eindstrijd in de tijd van 1 uur 27 min. De Engelsman Summers werd tweede. Lamboley en Lesueur (beiden Frankrijk), Fro- sio (Italië), Heimann (Zwitserland). Michaux (België), Clemens (Luxemburg), Summers (Enge land) en Pronk (Nederland) komen Zaterdag in de finale uit. Wegrenners voor Reims. De volgende Nederlandse renners zijn defini tief ingeschreven voor het wereldkampioenschap op de weg, welke Zondag a.s. te Reims zullen worden gehouden. Amateurs: De Vries, Van Beek, Voorling en Smit. Professionals: Schulte, Janssen, Middelkamp en Lakeman. 10. Panda stortte neer en schoot met grote snelheid op de aarde af. „Ik zal te pletter vallen!" dacht hij en hij begon te gillen. Maar opeens schoot hem te binnen wat Oehoe gezegd had, over het trekken aan een knop. Hij hield dus zijn mond en gaf een ruk aan de beugel die voor zijn maag hing. Op het zelfde moment opende zich was?" riep Panda terug. „Dan was ik dood de parachute en werd hij met een ruk de lucht tegengehouden, zodat hij zijn af daling nu langzaam en zwaaiend voortzet te. „Bravo!"' riep Oehoe, die beneden be langstellend stond toe te kijken. „U bent geslaagd, Panda!" „Mijn compliment!" M-maar als ik nu eens n-niet geslaagd gevallen!" Een ongeluk kan gebeuren!" zei Oehoe. Men leest er dagelijks van! Het is dus beter, dat het dan maar direct ge beurt! Wanneer U eenmaal een vliegtuig bestuurt mag zo iets wiet meer voor komen!" Met stokken en hooivorken op jacht naar kindermoordenaar Engels graafschap Surrey in rep en roer Berichten in de Engelse pers melden, dat in de omgeving van Guildford, in het Engelse graafschap Surrey, jacht gemaakt wordt op de moordenaar van twee kinde ren, die Zaterdag j.l. in de bossen rond Guildford werden teruggevonden, na de dag tevoren vermist te zijn geweest. De twee kinderen zijn de zevenjarige Eileen Gaff en haar negenjarig broertje Leslie uit Southway bij Guildford. Zij waren des Vrijdags met hun 'hond de bossen ingegaan om te vissen. Zaterdagsmorgens werd men in een padvindsterskamp in de bossen op merkzaam gemaakt door het huilend ge blaf van een hond. Afgaande op het hon dengeblaf vond men het beest bij kreupel bosjes, waaronder het lijkje lag van de jongen en daarnaast, kreunend, zijn zusje, dat deerlijk verwond was. Het meisje werd naar een ziekenhuis vervoerd. On danks operatief ingrijpen overleed het spoedig. Ter plaatse van de gruwelijke vondst in het bos ontdekte men een uit een dienst- geweer afgeschoten kogel in een boom tronk. Deze kogel is het jongetje door de maag gegaan. Men neemt aan, dat de on bekende moordenaar het meisje heeft aan gevallen en dat de jongen, die zijn zusje wilde verdedigen, toen door hem is dood geschoten. Een buurman van de vader der ver moorde kinderen heeft verklaard, de jongen en het meisje des Donderdagsmid dags gezien te hebben in gezelschap van een manspersoon van omstreeks twintig jaar. Afgaande op de door deze buurman gegeven persoonsbeschrijving zijn honder den mannen, tezamen met de politie, en gewapend met stokken en hooivorken een klopjacht begonnen in de bossen. Er zijn thans voldoende oogstvrij wi lligers Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat het aantal oogstvrijwilligers dat zich heeft aan gemeld voor de Wieringermeer en Overijsel zo groot is geweest, dat aan verdere aan meldingen voorlopig geen behoefte meer bestaat. De pootaardappeloogst in deze gebieden is volkomen verzekerd. Verdere toeloop van vrijwilligers zou bovendien onoverko melijke moeilijkheden voor de huisvesting opleveren. Het ministerie dankt allen, die aan de oproepingen gevolg hebben gegeven. „Prairie-brand" in Bentveld Gistermiddag ontstond op een stuk bouw grond aan de Merellaan eenn miniatuur- prairiebrand, veroorzaakt door jongens, die het traditionele „fikkie" gestookt hadden. Door de grote droogte grepen de vlam men in het eikenhakhout razend snel om zich heen en de Aerdenhoutse brandweer moest er met twee stralen aan te pas ko men om het vuur te blussen en daarmee een lang niet denkbeeldig gevaar voor de omliggende huizen af te wenden. Dit is de derde maal dat een brandje op dit terrein de omwonenden in angst heeft doen zitten. J-ll, J-12 Vlees J-13, J-15 Melk J-ll Diversen J-12 Diversen J-13, J-14, J-15 Diversen J-16 Diversen J-13 Reserve J-16 Reserve g'. suiker, boterh strooisel, enz =00 gr. jam, stroop, 2=0 gr, versnaperingen' ~o0 gr, waspoeder en 2=0 gr, soda 800 gr. brood 500 gr. rijst ot kinder- meel Grit rijst berel* °t kinderbiscuits Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me twp k. 709 (bijzondere arbeid, a.s. moeders' zieken (Serie J): aeis 800 gr. brood 250 gr. boter fmarSari» ol 200 gr. vet 5 liter melk 300 gr. vlees 100 gr. vlees en J-21 Brood J-21 Boter J-22 Boter J-21 Melk J-21 Vlees J-22 Vlees 1-21 Kaas200 gr. kaas J-21 Eieren 5 eieren 1-21 Suiker 250 gr. suiker, boter» nnn ?trooiscl. «B ot =00 gr. jam, stroop, OCA et1Z' f50 gr- versnaperingen Versnapermgskaarten enz. Qb, Qc 707. J-33 Versn. 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz J-36 Versnp. 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz' of 200 gr. jam, stroop, enz, Deze bonnen kunnen reeds op Vrijdag worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor imelk, waarop eerst op Maan dag 4 Augustus mag worden gekocht. Generaal Spoor over de neergeschoten Dakota De Nederlandse opperbevelhebber gene raal Spoor deelde aan een correspondent van United Press mede, dat hij de dood van de inzittenden van de bij Djokjakarta neergeschoten Dakota betreurde, doch dat er geen verlof was gevraagd binnen te vliegen en verzuimd was het vliegtuig te voorzien van het Rode Kruisteken: een rood kruis op een wit vlak. Generaal Spoor zei verder: „Indien zij voortgaan vliegtuigen naar Djokjakarta te zenden, waarom vragen zij het dan niet aan ons? Daarmee zouden zij de internationale conventie volgen. Wij hebben Singapore al maanden geleden gevraagd ons de tijden van vertrek op te geven, alsmede de vlieg routes, de sposities en de tijd van aan komst plus de herkenningstekens van de vliegtuigen. Dat is niet gebeurd. Zij heb ben een verschrikkelijk risico genomen door ons niets te vragen. Een vrijgeleide zou hebben kunnen worden gegeven. Wij hebben reeds aangeboden medische voorraden aan de Indonesiërs te zullen zenden uit onze voorraden en uit Singa pore voorraden te halen om ze later te completeren". Generaal Spoor zei nog: „De Nederland se piloten hebben uitdrukkelijk opdracht geen vliegtuigen neer te schieten die de herkenningstekens dragen van een natie buiten die van de Indonesische republiek, omdat wij weten dat de Indonesiërs vlieg tuigen van de Japanners hebben met Ja panse instructeurs". Voor-Indisch protest. De regering van Voor-Indië heeft bij de Nederlandse regering een officieel protest ingediend tegen het neerschieten van een Dakota boven Djokjakarta, en tevens scha devergoeding gevraagd. De Dakota \vas het eigendom van de bekende Voorindische pi loot Patnaik. Het immer financierende buitenland. Zondag avond is in een, verffabriek te Boedapest brand uitgebroken. Zaterdag werden 4 ton celluloid in een icabelfabriek door brand vernietigd en Woensdag ging in een papier fabriek op een eiland in de Donau een grote hoeveelheid cellulose en papier in vlammen op. Dit zijn drie van een serie van zevefl branden, die in de laatste zeven weken uit gebroken zijn. In Hongarije doet het geruca de ronde, dat ^pn georganiseerde berde het spel is die ..van het buitenland uit" ge financierd wordt. W. F. A. Het s.s. Waterman is met 160 jongens en meisjes, die zich onder auspiciën van World Friendship Assoclationa een tijdje in Scandinavië gaan vermaken, In Oslo 8 gekomen. De film en het onderwijs. Naar thans wordtver nomen is de brand, die kort geleden I Brusselse ministerie van onderwijl gewoed en waarbij een groot aantal m de dood heeft gevonden, veroorzaakt oom dat eën soldaat, die de wachtdienst het ministerie met behulp van een eig tenaansteker de titel van een film lezen. Explosie by Pauline. Dinsdag werden souburg (V. S.) minstens twaalfJJ gedood, toen een geweldige ex?'° „.„iea van een schoonheidssalon deed ne ft op de dames-cliënten. Minstens 60 p werden gewond, waarvan 25 zo ernsps. zij naar een hospitaal moesten word gebracht. De ontploffing d]e •„Paulines schoonheidssalon Vrou enkele ogenblikken tevoren hun gezicht hadden laten verzorgen bulten gedragen, verminkt en m ge scheurd en hun gezichten e snij wonden overdekt.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2