pe gemeente streeft naar spoed met de wederopbouw IJmuiden India en Australië wenden zich beide tot deVeiligheidsraad Het kamp Vught in opschudding Er worden practisch geen Indonesische krijgsgevangenen gemaakt Beverwijk Santpoort Deviezen voor buitenlandse autoreizen worden heel spaarzaam verstrekt Een man als jij.... pgNPËRPAG3j_JUL' <947 Bouwterrein bij het Kènnemerplein uit het grote opbouwplan gelicht? weet heeft Se reSerinS de Se- Zoals m® de kans gegeven om |r°fi® met de uitvoering van de voort te de wederopbouw. plann®,v0 L» na de onlangs voor Velsen- 'HïtP Miden aanbestedingen aan de Koe» 8*'i eerst verwezenlijkt te wor- bturt 's,°™a» bebouwing van het ter- deo. bet icennemerplein en Juiianakade, rein tussen oj atieve Woningbouw- waarvoor aangewezen. verenig'n? - wederopbouwplan voor Het,fe no" steeds niet is goedgekeurd, ïhïer de uitvoering in de weg Jgezien het gemeentebestuur a. wil doen, om zo spoedig mogelijk IJMUIDER COURANT i dat hot wuiv", ^.,„i „u, „nog steeds met is goedgekeurd. IflBUiden i ra* uitvoering in de weg, ,lMd efflW het gemeentebestuur al i»ar.. «11 doen, om zo spoedig mogelijk Kfjïlk 275 woningen te be- Stelt het thans pogingen in het (ffm dit «edeelte uit het grote plan werk, .kniieen, om al vast voor dit deel (Jgoedkeuring van overheidswege te '"if! «li vernemen is de kans groot, dat nnèingen met succes-bekroond zullen ""i I n welk geval zo spoedig mogelijk de' tuw zal worden begonnen. De 0 j Lf de betrokken autoriteiten gc- rcci7 Ucnrekin^en waren van die aard, K alleszins reden is, om over het resul- de beste verwachtingen te Mbtij in ons blad van 14 Mei jX over i rppd'o schreven, zal het stadsdeel, hier opgebouwd zal worden een heel Jir aanzien krijgen dan voorheen. Van 1 beloop der oude straten zal men zo *f0kwaThet Wpe der woningen betreft, Khouwing van de Houtmanstraat, die haar «eheel behouden blijft. Aan deze nat komen één-gezinswoningen speciaal 1, «rote gezinnen, met een mhoud van Mm) Hier wordt de strokenbouw toe- iinast hetgeen betekent, dat deze huizen, SiIe vóór- als aan de achterkant aan de straat komen te liggen. Men weet ook, dat het oude Kennemer- 1 niet meer terug komt. Het heeft dus «een zin, nu de zaken zo staan, het Koen of beter gezegd dat deel van het plein, dot eens plantsoen wau;, op te lippffl, een wens, die bij de béhandehng r begroting door een der raadsleden werd geuit De Kennemerlaan steekt recht- iik-recht-toe van het nieuwe naar het 2e gedeelte over, zonder enige verbre- L echter met een onderbreking voor de aanleg van de groene strook. Het aantal huizen dat hier gebouwd zal worden bedraagt 185, waarvan 140 een- min,woningen en 45 met op elke woning ten dubbele étage (dus twee étagewomn- rfnaait elkaar). Ook de indeling der woningen wijkt ge- De Trawlharingvisserij nog niet op toeren De resultaten van de trawlharingvisserij zijn tot dusver niet schitterend te noemen. De trawlers, die van hun eerste haringreis aan de markt waren, hadden slechts matige vangsten. Er moet nog te veel naar de ha ring gezocht worden zodat het nog niet zo is als verleden jaar toen het meermalen ge beurde dat grote boten zich in enige dagen vol visten. Ook de vangsten van de haringloggers vallen tegen. Enige weken geleden over wogen de haringreders, de visserij stop te zetten, wegens gebrek aan koelhuisruimte. Daarvoor werd echter een oplossing gevon den, Sindsdien zijn de vangsten hard achteruit gegaan. Het is te hopen, dat de resultaten spoe dig beter worden, want haring behoort nu eenmaal tot die vissoorten, die zich het best in deviezen om laten zetten. Een vrolijk kinderfeest van de Centrale Bond De afdeling IJmuiden van de Centrale Bond van Transportarbeiders hield Woens dagmiddag in Thalia een feest v-oor de kin deren der leden. De zaal was geheel gevuld toen de voor zitter, de heer D. Verbaan, de ouders en de tinderen welkom heette. Ér werd een aar dig programma van poppenkast tot gooche laar opgevoerd,1 waarbij jong en oud zich kostelijk vermaakte. Enige tractaties ver hoogden de feestvreugde, zodat de bezoek sters en bezoekers, nadat zij drie uur wa ren bezig gehouden, in de beste stemming huiswaarts togen. De Poolse vloot naar zee Op de Orion èn de Kastor na zijn thans die Poolse trawlers en drifters, die in de Vissershaven lagen naar zee vertrokken. Het is de bedoeling, dat genoemde schepen 3iS. Maandag het ruime sop zullen kiezen. De gehele vloot, die hier gebunkerd «eeft, bestaande uit acht grote trawlers en zeven gewezen Engelse drifters gaat ter ha ringvisserij en zal in een Poolse haven lossen, M.S. Suiualra kwam binnen Mt record-diepgang Afgeladen] met een kostbare lading uit cvfh kwam gistermiddag het bijna metende m.s. Sumatra van de Mij. fl' x in IJmuiden binnen. Het fraaie up had o.a. 2000 ton palmpitten aan .eg leverde daarmee een flinke ver- "Wging onzer vetpositie. atl'a kac* een dièpgang van niet 61 94 dm. en had dan ook het home/311 vl°e<* nodig om binnen te fehliV'016 belangstelling op de Noor- aant-uS' boord bevond zich een klein «UK** die natuurlijk door fa- van ds ,ver,Welltömd werden. Maar ook Sumat.", 4der vacantiegangers had de aira veel bekijks. V.Z.V. op tournooi liÉfel" het tornooi uit ïitnndioiH v,,6-v- al weer een nieuwe 'Wj k eCl V0<>1' a,S' VrÖda8- Des 1. K mt a heren-zevental met o.a. D. Uil A f^"-puvuitai riico v.a. j-/. "i AmstoM S dam een tournooi spelen ''"fcsenaèei4™ dit tournooi heel af van 'het haast klassiek-Nederlandse twee-kamer-en-suite-type. Over het alge meen ontbreekt de „mooie" kamer, het geen in zekere zin als een sanering be schouwd kan worden, daar het immers bij de huidige materiaal-schaarste als on economisch beschouwd moet worden, wan neer men materiaal spendeert aan vertrek ken die niet gebruikt worden. De woningen bevatten in de regel één grote woonkamer met daarachter een „eetkeuken". Alléén in die straten, waar men de zon achter heeft, is de woonkamer weliswaar ook achter, maar is aan de voorzijde een klein kamertje, om de bewoners uitzicht op straat te geven. Ook het schuurtjes-sys teem is bij sommige woningen vervallen. Deze woningen hebben een bergplaats in huis. Ook voor de twee bovenwoningen worden in elk benedenhuis twee bergplaat sen, gebouwd. In elke woning komt een douche en nieuw is ook, dat de boven woningen toegang krijgen langs een bui tentrap. Er kan ten aanzien van dit blok dus wel van een evolutie in de woningbouw ge sproken worden. Hedenavond weer waterpolo ,De Herenduinen" in „JL Nederland krijgt 535 millioen van de Wereldbank MacCloy, de president van de Wereld bank, verklaarde Dinsdag, volgens A.F.P. dat de bank voornemens is aan Nederland een eerste lening van 150 a 200 millioen dollar te verstrekken op een totaal van 535 millioen dollar, te verdelen over vier jaar- Hij voegde hier aan toe, dat de kwestie van het al of niet verlenen van het crediet geenszins in verband staat met de gebeur tenissen in Indonesië. „Bij het bestuderen van de Nederlandse leningaanvrage", zo zette de heer MacCloy uiteep, „zal de bank zich uitsluitend laten leiden door overwe gingen met betrekking tot de economische situatie van het land. Er zal alleen reke ning worden gehouden met de gebeurtenis sen in Indonesië, wanneer deze de algemene economische positie van Nederland be ïnvloeden". De president van de Wereld bank merkte vervolgens op: „Indien de lening aan Nederland een productieve le ning is, zien wij geen reden, waarom zij niet zou moeten worden verstrekt." Mutaties bij Hoogoven-Staten De Algemene Personeelsvereniging van de Hoogovens, Hoogoven-Staten, heeft in de leiding wijziging ondergaan. De Vereniging wordt thans geleid door een centraal bestuur, dat uit zijn midden het dagelijks bestuur heeft benoemd. Voor het jaar f947-1948 is dit college samenge steld uit de heren G. P. Zwaneveld, voor zitter; J. v. d. Tooren, belast met het be heer van financiën en administratie; G. Voerman, die terrein, gebouwen en mate rialen beheert; M. v. d. Brink, hoofd van algemene ontspanning en ontwikkeling; J. Broeksma, leider voor het jeugdwerk en C. J. Hopman voor propaganda en voor lichting. Als algemene leden zijn hieraan .toegevoegd de heren W. F. Veneberg en A. Wittiers. Deze reorganisatie heeft tot gevolg ge had, dat drs. Demmers, de algemeen be kende voorzitter van de Staten, van zijn functie is' ontheven. Het nieuwe dagelijks bestuur heeft voorgesteld drs. Demmers tot, gesalarieerd functionaris in algemene dienst te benoemen. VNO EN INDONESIË Hedenavond zullen in de Herenduinen wederom waterpolo wedstrijden gehouden worden. Om kwart voor zeven zullen de dames van het tweede zevental de strijd aanbin den tegen de dames van H.P.C. Als de IJmuidense dames deze strijd in hun voor deel beslissen, eindigen zij definitief op de tweede plaats. Daarna zullen de adspiran- ten spelen. Zij hebben het dit seizoen nóg niet tot een overwinning kunnen brengen, baar spelen nu tegen een zwak zusje nl. H, P. C. Als V.Z.V. volledig uitkomt heeft de ploeg wel een kans, om deze zomer toch een wedstrijd te winnen. Het eerste dames-zevental speelt daarna tegen Die Haghe uit Den Haag. De tegen standsters zijn de hekkensluiters uit de af deling en wij kunnen dus wel aannemen dat de V.Z.V.-dames zullen winnen. Door die prestatie kunnen zij zich dan tevens kampioen noemen. Het tweede heren-zevental komt in zijn laatste wedstrijd uit tegen D.W.T. uit Haar lem. De heren dienen te winnen, willen zij in de bovenste helft van de ranglijst te recht komen. Er is alle kans op een over winning. Het eerste heren-zevental gaat naar Lei den om L.Z.C. te bekampen. Dit wordt een zeer zware strijd, daar de ploegen op het ogenblik de leiding in de afdeling hebben. De winnaar kan er verzekerd van zijn, kampioen te worden. Tankschip bij i!c Hoek op een mijn gelopen Het Nederlandse tankstoomschip „Su- netta" van de Anglo-Saxon Petroleum Company (7987 ton) is buiten de pier van Hoek van Holland op een mijn 'gelopen.' Het schip is. in Hoek van Holland aange komen. Nico Hoos werd Vrouw Jacoba In de Vissershaven is aangekomen de motorlogger Vrouw Jacoba KW 122, die voorheen als stoomlogger luisterde naai de naam Nico Hoos onder hetzelfde merk, De logger is thans voorzien van een 300 pk Industrie-motor en zal binnenkort in de vaart; worden gebracht. Eigenaar is de heer C. Ouwehand te Katwijk aan Zee. DE ITA IN ENGELAND. De stoomtrawler Ita heeft een reis naar Grimsby gemaakt. De trawler besomde daar 9000 voor een reis van 500 manden vis. De Ita kwam hier binnen 'om kolen te laden. NOTARIS BOERLAGE VOORZITTER V. Z. V. In de gisteravond gehouden ledenver gadering van VZV is als opvolger van de heer A. J. van Leuseh, die wegens drukke werkzaamheden had bedankt, gekozen no taris W. Boerlage te Velsen, die de benoe ming heeft aanvaard. De heer Boerlage was de enige candidaat voor deze functie. DE HELGA KOMT MET EEN MOTORTRAWLER. De sleper Helga van het Bureau Terug gave Vissersvaartuigen wordt Vrijdag in IJmuiden verwacht met een motortrawler op sleeptouw. De Helga komt met dit schip uit een Duitse hajven. MARKTBERICHTEN Woensdag. Aangevoerd werden 2460 kisten verse vis. Hierbij waren 150 kisten schol, 60 kisten tarbot, 900 kisten schelvis, 540 kisten kabeljauw, 90 kisten heek, 500 kisten makreel, 120 kisten wij ting, 100 kisten diversen. Besommingen. De vier trawlers besomden gezamenlijk f 38.169, de Zweedse kotter GG 319 maakte f 2530. Kustivissers: HD 37 f 1507, IJM 202 f92, UK 85 f33. De regering van India heeft Dinsdag, vol gens Reuter, het Indonesisch-Nederlands conflict aan de voorzitter van de Veilig heidsraad der Verenigde Volken voorge legd. Op het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft men thans in lichtingen ontvangen, volgens welke ook Australië de Indische kwestie aanhangig heeft gemaakt bij de Veiligheidsraad op grond van hoofdstuk VII van het Hand vest. Dit hoofdstuk spreekt van aanvalsdaden, inbreuk op en bedreiging van de .vrede. Naar aanleiding van het bovenstaande gaf een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te kennen, dat het zeer te betreuren valt, dat een lid van het Britse gemenebest tot deze stap is overgegaan, vooral wanneer men in aan merking neemt de jongste verklaring, welke minister Bevin in het Engelse La gerhuis heeft afgelegd. Het wordt duide lijk geacht, dat deze stap van Australische zijde niet bevorderlijk is voor verdere stappen, die de Britse regering zou kun nen doen, met betrekking tot de door haar aangeboden goede diensten. Huwelijksdatum vanprinses Elizabeth: 18 November Prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten zullen achttien November in de Westminster Abdij in het huwelijk treden, zo vernam United Press uit goed- ingelichte paleiskringen. Deze datum zou door koning George zelf voorgesteld zijn. Bij vroegere gelegenheden was October de waarschijnlijkste maand van het huwe lijk genoenid, daar dan het weer in Lon den gewoonlijk mild is en geschikt voor ffestivitéiten in de buitenlucht, zoals vuur werken. De keuze van een weekse dag wordt als een verrassing beschouwd. Ten behoeve van de Britse productie, die geen enkel uur kan missen, zou het kabinet een Zondag hebben, voorgesteld. Er is echter nog nooit een koninklijk huwelijk op Zondag geslo ten en de koning wees dit voorstel van de hand. Ook het voorstel om een Zaterdag, als zijnde dan nog het minst nadelig voor de productie, voor het huwelijk te bestem men, vond geen instemming. De koninklijke familie zal tot begin Oc tober te Balmoral blijven en dan naar Lon den terugkeren. Ontvoerde sergeants door terroristen vermoord De twee Britse sergeants, die door de Palestijnse terroristenorganisatie Irgoen Zwai Leoemi werden ontvoerd als gijze laars voor de door de Britten gevangen genomen Joodse verzetslieden die een overval op de gevangenis te Acre hebben gepleegd, zijn heden in een bos in de buurt van Shahnon teruggevonden. Zij waren aan de bomen opgehangen. De lijken zijn naar Haifa vervoerd. Tengevolge van de verdubbelde waakzaamheid der Britse po- litietroepen hebben de terroristen geen gevolg kunnen geven aan hun plan, om de twee sergeants op een openbaar plein in een der grote steden terecht te stellen. Het onderzoek naar de daders van deze moord wordt voortgezet. Men verwacht scherpe tegenmaatregelen in geheel Pa lestina. KERKERAAD GEREF. KERK. Voor de raad der Gereformeerde Kerk van Velsen-Noord zijn gekozen de heren H. J. Lips tot ouderling en D. Vroonland tot diaken. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer E. J. v. d. Brink slaagde te Haarlem voor het prak tijk-diploma Boekhouden. Joodse Nederlands verzoek tot Engelse interventie? Uit officiële bron te 's-Gravenhage wordt vernomen, aldus schrijft de „New York Times", dat de Nederlandse regering voor nemens is Engeland te verzoeken zijn in terventie te verlenen in het Indonesische geschil op voorwaarde, dat de Nederland se souvereiniteit op Java, Sumatra en Ma- doera wordt erkend. (Bij informatie ten departemente van Buitenlandse Zaken in Den Haag konden hierover geen nadere inlichtingen worden verkregen, meldt ANP). Bewakers staakten, geïnterneerden liepen weg Dezer dagen was een nieuw dienstrooster voor de buitenbewaking van het interne ringskamp Vught ingegaan. De bewakers, die het reeds eerder met de verdeling van de diensttijden niet eens waren, protesteer den met klem tegen dit nieuwe rooster en een gedeelte van hen, 45 man, allen van de buitenbewaking, weigerden het werk vol gens het nieuwe rooster te aanvaarden. De kampcommandant riep de mannen bijeen en verklaarde zich bereid de zaak te be spreken, doch hij eiste dat onmiddelijk de Spionnen gearresteerd De afdeling spionnage-onderzoek van de Haagse P.R.A. heeft Dinsdag gearresteerd de Nederlanders M. P. A. E. L. en A. van O., die betrokken waren bij de gerucht makende uniformen-smokkelzaak in 1939. Zij zijn thans aangehouden wegens het verrichten van werkzaamheden voor de Duitse spionnage- en contra-spionnage- dienst voor en tijdens de bezetting. AANGEKOMEN EN VERTROKKEN SCHEPEN. Overzicht van de te Amsterdam aangek om en en vertrokken zeeschepen, verdeeld naar de na- tionaliteit, in de week van 20 lot cn met 2( Juli 1947. aangekomen. vertrokken, inhoud in inhoud in Nationaliteit: aant. m3 bruto, aant. m3 bruto Nederlandse 29 160.255 25 122.832 Zweedse 7 20.646 7 20.169 Engelse 6 21.296 1 44.114 Finse 2 8.118 2 15.467 Noorse 4 49.984 3 26.J22 Italiaanse 1 12,74-1 1 12.741 Panamese 1 1.000 1 Griekse 1 20.309 - Amerikaanse 1 20.309 2 40,681 Deense 1 899 Totaal 53 314.658 48 283.025 Alleen de zeer gevaarlijke elementen ivorden worden vastgehouden Van officiële militaire zijde wordt er ter adstructie van de verklaringen, dat in Indonesië uitsluitend sprake is van een politiële actie op gewezen, dat het ma ken van krijgsgevangenen tot een uiterst minimum wordt beperkt. Alle Indonesi sche strijdkrachten, die zich overgeven aan de Nederlandse strijdkrachten, wor den ontwapend en naar huis gestuurd. Slechts enkele zeer gevaarlijke elementen worden gevangen gehouden. Vele leden van de Indonesische strijdor ganisaties zo deelde men van militaire zijde mede demobiliseren overigens zich zelf en keren met achterlating van uni form, schoeisel en wapens naar huis terug. Het geheel van de bewapening der Indo nesische strijdorganisaties maakt een zon derlinge indruk. De militaire zegsman sprak van een „ratjetoe", al voegde hij daar terstond aan toe, dat de bewapening van de Indonesiërs nochtans voor 70% mo dern kan worden genoemd. Vele groepen zijn met moderne automatische wapens uitgerust: mortieren, veldgeschut, lucht afweergeschut, mitrailéurs, deels van Ja panse origine, deels ook afkomstig uit de Nederlandse en geallieerde depóts, die bij de Japanse overval verloren gingen. Voorts verklaarde de militaire zegsman, dat van een concentratie van de Indone sische strijdkrachten op Midden-Java niets is gebleken. Hij deelde mede, dat.de Soen- danese strijders duidelijke voorkeur heb ben getoond, om naar huis terug te keren en dat zij zich zeer ongaarne op Javaans gebied blijken te begeven. Tenslotte zeide de militaire zegsman nog, dat het politiële karakter van de actie ook zeer duidelijk aan de dag treedt, door dat de Nederlandse troepen slechts ver spreid opereren. Dit zou aldus de zegs man bij een militaire actie, een oor logvoering, militair-technisch bezien, een hachelijke tactiek zijn en stellig onge- voor Haarlem DONDERDAG 31 JULI Showroom Plein 24, tentoonstelling Fordpro- ducten, van 3 uur af. Palace: „Tien dagen in Parijs", toeg. bov. 14 j. 2.30. 7.00 en 9.1-5 uur. Luxor: ,,De geheimzinnige mr, Sylvain", loeg. bov. 18'j. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Maiie Louise", alle leeft. 2.15, 4.30, 7,00 en 9.15 uur. Spaarne: „Convooi", toeg. bov. 14 j. 2.30, 7,00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mannen genoeg", alle leeft. 2.30, 7,00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Shanghai co-bra", toeg. bov. 14 j. 2.30, 7.00 en 9,15 uur. VRIJDAG 1 AUGUSTUS Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Tn de bloemhof der schilderkunst" 10—5 uur. Krelage- huis gladlolententoonslelling van 2 uur af. Gem. Concertgebouw: Vierde zomerconcert H.O.V., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. wenst, met het oog op het ontstaan van grote enclaves tussen de opererende troe pen. Republikeinse verliezen. Van Nederlandse militaire, zijde wordt verder medegedeeld, dat geen cijfers be kend zijn omtrent het aantal verliezen aan doden bij de republikeinse strijdkrachten. Men gaf te kennen, dat een schatting van enige honderden wellicht nof* aan de zeer hoge kant is. Mr. M. E. Hepkema overleden Mr M. E. Hepkema, de populaire oprichter en voorzitter van de Friese Elfstedenvereniging, is óp 65-jarige leeftijd te Leeuwarden overleden. Vroeger heeft hij zich veel met de wielersport bezig gehouden en was ook in de Friese voet balwereld geen onbekende. Toen de Friese ijsvereniging zich niet meer bezig hield met de organisatie van de elfstedentocht nam mr. Hep kema deze taak over en tot en met de afgelopen winter is hij steeds de centrale flguu^ geweest ir®»het schaatsevenement. DRUKTE OP ROTTERDAMSE SCHEEPSWERVEN. Hoe groot de drukte is op de scheeps werven in en om Rotterdam moge blijken uit het feit, dat op 5 Juli het Russische s.s. „Kosciuszko" arriveerde om te dokken. Er is echter voorlopig geen kijk op, dat het schip aan' de beurt komt en daarom zijn uit Gdynia twee Poolse sleepboten aan gekomen,' de „Subber" en de „Bawoe", teneinde de „Kosciuszko" naar Antwerpen te slepen, waar de werven minder druk bezet zijn. Massa turndemonstratie Het sportpark „Adrichem" zal Zondag 3 Augustus het toneel vormen van een mas- sa-turndemonstratie, waaraan niet minder dan 800 turners sters) van de gymnastiek verenigingen der R.-K. S. V. „Leonidas" en „Hercules" te Haarlem, „A.D.O." te Heemskerk, „Velsen" te. Velsen en „S.S.S, te Beverwijk méde zullen werken. dienst volgens het nieuwe rooster zou wor den begonnen, hetgeen de bewakers wei gerden. Daarop stelde de commandant hen voor het alternatief: dienstdoen of onmid dellijk ontslag. De 45 man van de buiten bewaking kozen het laatste en weigerden het werk te hervatten. Dit werd door de commandant opgevat als ongeoorloofde staking, zodat een oneervol ontslag voor hen onmiddellijk van kracht werd en de betrokkenen van.de kampterreinen wer den verwijderd In het tekort aan buitens- bewaking, dat hierdoor ontstond, voorzag men gedeeltelijk door ondercommandanten en mannen van de binnenbewaking in te laten vallen. De bezetting kon hiermee echter niet op normaal peil gebracht wor den met het gevolg dat elf geïnterneerden, merendeels jongeren, kans hebben gezien het kamp te verlaten. Het Directoraat-generaal voor de Bij zondere Rechtspleging te 's-Gravenhage heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld of de ontsnappingen te wijten zijn aan sa botage van de 45 ontslagen bewakers. De vorige week is in het kamp te Vught nekkramp geconstateerd. De medische dienst nam zeer uitgebreide maatregelen en stelde het gehele kamp met personeel in quarantaine. Wilde geruchten waren hiervan het gevolg. Er heeft zich echter slechts één geval van nekkramp voorge daan. De betrokken afdeling is nog ge ïsoleerd, doch de overige gedeelten van het kamp zijn vrijgegeven. Vocaal avondconcert in het Rijkenspark Onder leiding van Theo Spook gaf het R.K. gemengd koor „Da Pacem" gisteren in do nis van liet Rijkenspark een concert, waarbij het de medewerking genoot van het solo-mannenkwartet „Kinheim". Op deze mooie, windstille zomeravond was het, een genot in de fraaie omgeving naar de zang van „Da Pacem" te luisteren. Het bleek, dat het goed bezette koor sinds zijn laatste zaa'lconcert onder Spooks lei ding ijverig gestudeerd had, zodat de ver schillende nummers, waaronder die van het concours te Höogkarspel, vlot ten ge hore werden gebracht. Vooral het onvol prezen „Ecce quo mödo morïtur" van J. Gallus maakte in deze omgeving een mach tige indruk, mede doordat hierbij meer dan bij de andere nummers de partijen verhouding evenwichtig genoemd kon worden. Maar ook de aloude, maar altijd weer fris klinkende „Lentezang" van Fred. Roeske en „De Stal" van C. v. d. Linden willen we nog gaarne, even apart noemen. Het mannenkwartet „Kinheim" bracht ondanks de korte tijd van zijn bestaan, frisse mannenzang met de eerste tenor als de best geschoolde stem. Daar solo-kwar tetzang in een zaal met goede accoustiek heter tot zijn recht komt dan in een grote nis, moesten de zangers elkaar aanvanke lijk even „zoeken", doch dat het viertal werkelijk een goed ensemble kan vormen, bleek duidelijk uit de wijze, waarop het bekende „Ritters Abschied" ten gehore werd gebracht. En ook van „Wald- emsamkeit", „Salve Regina" en het lief lijke ,',Abenclstandchen" van Siebold valt veel goeds te vertellen. Dc etalage-wedstrijd heeft 41 deelnemers Aan dë door de Algemene Winkeliers vereniging „Santpoort" uitgeschreven étalage-wedstrijd z-ullen 41 winkeliers deelnemen. De drie jury-leden, leden van zusterorganisaties 'uit Haarlem, IJmuiden en Velsen-Noord, krijgen vijf groepen te beoordelen: gemengde, bloemen-, sigaren-, levensmiddelen- en textiel-étalages. Op elke drie deelnemers uit een groep wordt een prijs toegekend. Zoals reeds werd ver meld, stelde de harddraverij-vereniging een hoofdprijs van f 50 beschikbaar. SCHUTTERS OP CONCOURS. Een drietal leden van „Vooruitgang zij ons Streven" nam Zondag deel aan een 50- pjjlen-coneours te Rotterdam. Winnaar werd de heer C. v. d. Drift uit Delft met 189 punten. De V.Z.O.S.-leden Wigcherink, Jansen en .Voogd brachten het resp. tot 179, 176 en 161 punten. WINKELIERS IN ACTIE. Maandag j.l. vlogen Haarlemse en Sant- poortse winkeliers elkaar op het voetbal terrein in de figuurlijke haren. Het resul taat werd een broederlijke verdeling der punten, n.l. 66. Er is nogal wat misverstand gerezen over een recente publicatie, welke de deziezen- toewijzingen voor hen, die per auto naar het buitenland reizen, behandelde. Wij hebben ons tot het ministerie van Finan ciën gewend om deze aangelegenheid, van zo'n groot belang vooral voor de bollen streek, nader te doen toelichten. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 59) „Goed Karin. Dan zal ik je niet ophou den". Ik ging onmiddellijk naar de zijvleu gel van. het kasteel, waar de dienstboden kamers waren. „Ik kom even kijken hoe het met je gaat", zei ik, de kamer binnentredend die Sonja met Bine, het huismeisje, deelde „Oh, al weer wat beter, dank u". Sonja richtte zich een weinig op, waarbij haar nachthemd van haar schouder gleed. „Waarom heb je je nachthemd over je kleren aangetrokken?" „Ik heb het koud!" Sonja klappertandde hooi'baar. „Bine zal je een warme kruik brengen. Heb je verder nog iets nodig?" „Nee mevrouw". „Blijf dan rustig liggen en vermoei je niet. Is-die zakdoek van jou?" vroeg ik, me bukkend. Sonja pakte hem aan en bekeek haar- „Ja, dank u". Ik richtte me op. „Dat is alles wat ik, weten wilde. Je staat nu ogenblikkelijk op en pakt je koffers. Vandaag nog verlaat je Juliënborg". „Val me niet in de rede, ie weet heel goed waarom ik je ontsla". Mijn trots ver bood mij Sonja te vragen hoe ze in GÖsta's kamer gekomen was. Natuurlijk dacht ik het eerst aan de geheime deur, maar toen kwam ik plotseling op een gedachte die zo absurd was dat ik even in de lach scho.ot. Maar het idee liet me niet meer los. In elk geval wilde ik toch de proef op de som nemen. Voor alles ging,ik nu de boekenlift aan een nauwgezet onderzoek onderwerpen. De sterke staalkabel liep over een goed geoliede katrol; ik trok en een uitroep van verrassing ontsnapte me. De tw.ee schotten, die de lift in drie gelijke delen verdeeld hadden waren er uit genomen en op de bodem gelegd, zo dat een kind of een zeer klein persoon pre cies in deze lift kon. Ik hoefde niet langer te zoeken naar de oplossing van het raadsel hoe Sonja in de afgesloten kamer was gekomen. Sonja had Juliënborg al verlaten toen wij nog aan de maaltijd zaten; ik had er voor gezorgd dat ze geen gelegenheid gevonden had nog met een der huisgenoten te spreken; alhoewel ik aannam dat ze wel slim genoeg zou zijn zich van buiten af met hen in verbinding te stellen. De voorzichtigheid waarmee Asbjörusen en» zijn handlangers tewerk gingen versterk te mij in mijn overtuiging dat ze tot nu toe geen bewijzen voor Gösta's schuld in handen hadden, maar uitsluitend op ver- möëdens waren aangewezen. Ik had door Sonja te ontslaan bewezen dat Ik met zeer bepaalde doelstellingen naar Juliënborg gekomen was. Ik nam mij voor me tegenover Ebba en de beide heren zo onbevangen mogelijk te gedragen. Ze moesten geloven dat met de verdwijning' van Sonja ook mijn verden kingen verdwenen waren. Voor alles moest ik nu de lift weer in zijn oude positie bren gen. Toen hij op de bodem van de schacht belandde klonk er een dof gerommel, alsof er- iets op de bodem lag waar de lift tegen aan stootte- „Ik ging naar de bibliotheek om dit te controleren, en inderdaad stond de lift enigszins scheef. Ik probeerde het voor werp dat onder de lift moest liggen te pakken, maar kon er niet bij. Ik haalde mijn zaklantaarn en liet het licht naar binnen schijnen. De kleine ruimte zat vol stof en spinnewebben. En middeA daarin lag een revolver. Een ogenblik hield ik mijn adem in, maar dan schoten tientallen gedachten door mijn hoofd. Het verbaasde me niet zo erg dn de bibliotheek, die tenslotte als Asbjörusen rijk werd beschouwd, een re volver aan te treffen. Het was de manier waarop die revolver bewaard werd die ik z-o vreemd vond. Een man die zijn wapen zo verbergt voert iets in zijn schild. Zou hij misschien Gösta naar het leven staan? Geloofde hij daartoe het recht te hebben omdat hij een verrader in hem zag? Ik was zo verstrooid dat Gösta, met wie ik een half uur later mijn dagelijks tele foongesprek had, me verschillende malen vroeg wat er eigenlijk aan de hand was. „Oh,'niets bijzonders", antwoordde ik ontwijkend. „Ik heb me geërgerd over Sonja". „Ontsla haar dan toch ook, als ze je op je zenuwen werkt". „Dat is al gebeurd. Heb jij er bezwaar tegen als ik Mariana's vroegere keuken meid aanneem?" „Maar Sylvrid! Dat moet jij toch we ten!' „Ja, natuurlijk. Maar ik bedoelkan ze ook later blijven? Ze is op een leeftijd waarop men niet zo makkelijk een nieuwe betrekking vindt". „Wat bedoel je, later?" Ér kramp te iets samen in mijn keel. Dat Gösta me dat moest vragen! Het leek wel of hij er genoegen in schepte mij steeds weer over dit „later" te horen spreken. .(Wordt v^volgd). Het blijkt nu,"dat alleen diegenen, die kunnen aantonen voor zaken op reis te moeten en daarbij geen gebruik kunnen maken van buitenlandse open bare vervoermiddelen, een strikt per soonlijke deviezenreisvergunning kun nen krijgen. Het bureau „Zakenreizen" van het depar tement voor Economische Zaken wijst deze vergunningen toe, maar is zeer streng in zijn beoordeling. Wanneer een aspirant-reiziger een der gelijke deviezem-eisvergunning heeft ont vangen, is het mogelijk, dat er nog een be perkt bedrag voor autostalling, kleine re paraties en dergelijke beschikbaar wordt gesteld. Bij deze laatste toewijzing dienen de KNAC en de ANWB van advies dat dus allerminst bindend is) over de ver keerstechnische zijde van de zaak, bij voorbeeld of de betrokken wagen in staat is om een reis over de grenzen te maken. Wij vernamen, dat er binnenkort een wettige bepaling afkomt, die deze materie nader regelt. In het algemeen zal voor grote reizen in het buitenland geen gebruik gemaakt kunnen worden van een eigen auto, omdat in die gevallen de trein meestal.het aan-* gewezen vervoermiddel is. Plezierreisjes nog moeilijker. De bepalingen voor touristen zijn vrij eenvoudig, er worden namelijk geen de viezen verstrekt voor buitenlandse plezier reizen en hij, die een bezoek over de grens wil brengen, zal er goed aan doen zich er van te vergewissen dat bij de familie of vrienden in het buitenland de bereidheid bestaat, een voorschot te geven in vreemde valuta, dat later weer kan worden ver rekend tijdens een eventueel tegenbezoek,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3