IJmuider Courant Haarlem vraagt belangstelling ajïrausche Friese hoofdstad vlagde en juichte Malang is veranderd in een uitgestorven woestenij Weerbericht No. 18698 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en BUrefll|stratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adnun 10?24. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Teler00n-, 7mb. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 1 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,- Franco pet post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem MENING: ]n Indonesië woedt gewapend conflict tussen twee staten" Mr. van Kleffens verdedigt de Nederlandse actie en bestrijdt de bevoegdheid van de Veiligheidsraad c M van Kleffens heeft gisteren in Lake Success de Nederlandse verdediging d tiidens de eerste zitting van de Veiligheidsraad -■«— 1 gJVO0W _J raar! hesliet Hat do70 aannelono over de Indonesische Tevoren had de raad beslist, dat deze aangelegenheid als formeel agenda- kwe$t|e' behandeld. De eerste discussies zijn gevoerd rond een AustFalisch P—Wie-voorstel, waarin onmiddellijke staking der gevechten en uitvoering van vl 17 van Linggadjati handelend over arbitrage bij geschillen werd geëist, v rindische afgevaardigde wilde daaraan nog toegevoegd zien, dat de partijen JeVOOi te>riintre?kkf?n on de? nositios die? 7ii bii he?t iiitbre?lee?n dor viian- pe voo'" en moeten terugtrekken op de posities die zij bij het uitbreken der vijan- ivheden innamen. Nadat mr. van Kleffens een uitvoerig pleidooi had gehouden He noodzakelijkheid der Nederlandse maatregelen en de doelstellingen der V°h landse regering had uiteengezet, werd de vergadering verdaagd tot heden. He Australische resolutie is niet gestemd wellicht komt het in de bijeen- 0ver vandaag tot een stemming over deze resolutie, die waarschijnlijk nog verschillende amendementen zal worden aangevuld. T"Hms de discussie bleek dat Austra- JJp afgevaardigde, kolonel Hodgson, de ïhSn in Indonesië wenste te kwalifi- *T5s een feitelijke oorlog; hij om- 'Tlf de toestand als „een gewapend wikt tussen twee staten".De door hem ïSiendrresolutie verklaarde „De Vei- SÏaad heeft met bezorgdheid nota ïïomen van de vijandelijkheden tussen Kapende macht van Nederland en van fibliek en, vaststellend, dat volgens Marter van de UNO deze vijandelijk- Sen een inbreuk op de vrede betekenen, w een beroep op de twee regeringen om: 1 de vijandelijkheden onmiddellijk te Nederland dankt België Galavoorstelling in Brussel door de Nederlandse Opera De tijdelijke zaakgelastigde der Neder landen te Brussel, dr. H. R. van Houten, heeft ter kennis van de Belgische regering gebracht, dat zijn regering voornemens is een galavoorstelling te Brussel aan te bieden. De Nederlandse regering heeft ge meend de gelegenheid van het in werking treden van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douaneovereenkomst te moe ten aangrijpen, om van haar erkentelijk heid en van die van het Nederlandse volk te doen blijken voor al hetgeen België ge durende en na de bevrijding voor Neder land heeft gedaan. Deze galavoorstelling zal begin October gegeven worden in de Koninklijke Muntschouwburg te Brussel en zal bestaan uit de uitvoering van „Hoff- mans Vertellingen" door de Nederlandse Opera. Nieuw model bonnen voor glas Met ingang van 1 Augustus zal een nieuw type bonnen voor venster-, draad-, spie- Actie naar Tjilatjap verwacht Volgens onbevestigde berichten zijn de Nederlandse amph.ibie-operati.es begonnen met steun van de lucht uit om Tjilatjap te bezetten. Van officiële Nederlandse zijde was van dit bericht geen bevestiging te verkrijgen, doch betrouwbare berichten maken mel ding van landingsoperaties nabij de haven van Tjilatjap, waarbij gepoogd wordt de vernietiging van de daar aanwezige hon derden tonnen rubber, sisal, kapok, suiker en thee te beletten. Gelijk gemeld, hebben de republikeinen in hun laatste legercommuniqués mede gedeeld, dat de Nederlandse troepen diep zuidwaarts in de provincie Banjoemas wa ren doorgedrongen. Poerwakerta zou volgens eveneens on bevestigde berichten door de Nederlanders zijn bezet. Ten Zuiden van deze stad zou den luchtaanvallen worden gedaan. Hier uit zou kunnen blijken, dat de Nederlan ders zich opmaken voor de strijd om de laatste haven van betekenis, die nog in republikeinse handen is. Een republikeins bericht zegt, dat Ne derlandse troepen vlak bij Kor ja en Ban- Geen onderhoudswerken en geen zwarte bouw Minister Neher heeft op een bijeenkomst medegedeeld, dat besloten is, om aan alle gemeentebesturen medewerking te vragen, om gedurende de komende drie maanden alle onderhoudswerken te verbieden. Verder is gelast alle zwart opgetrokken bouwwer ken onherroepelijk af te breken. Bouwen blijft toegestaan en dient met alle midde len te worden bevorderd. Het woord is aan.. John Ruskin: Ik geloof dat de eerste proeve van een werkelijk groot man zijn nederigheid is. NEDERLANDSE GEZANT BIJ NEHROE. Pandit Nehroe heeft gisteren de nieuw benoemde gezant te New-Delhi, mr. A. Lamping, ontvangen en de jongste ontwik kelingen in Indonesië met hem besproken. eenstemming te komen. WU nemen aan, dat zeer binnenkort de omstandigheden op Java en Sumatra dank zij onze actie zo danig zullen ziin, dat de besprekingen met de republikeinse regering hervat kunnen worden. „Wanneer eenmaal de orde is hersteld, zullen wij ons gelukkig prijzen deze be sprekingen onmiddellijk te openen. Indien de helpende hand van een bevriende mo gendheid, bijvoorbeeld de Verenigde Sta ten, van nut kan zijn, dan zullen wij deze gaarne aannemen". Van Kleffens kondigde aan, dat de Nederlandse regering een aan tal vreemde regeringsvertegenwoordigers zou uitnodigen om een bezoek aan 'het voormalig Nederlands-Indië te brengen en verslag over hun bevindingen uit ,te bren gen. De heer Van Kleffens besloot met te zeggen, dat Nederland zijn best doet een nieuwe maatschappij in de vroegere ko loniën op te bouwen en waarschuwde: „In dien ons eerlijke en constructieve poging gel-, tuinders- en bruteglas in omloop wor- joemas ten N 0 van Tjilatjap. dus circa den gebracht. Zij zullen in coupures van - - 0.1, 1, 10 en 100 vierkante meter worden I uitgegeven. Alle nog in omloop zijnde bonnen ran het thans gebruikte type verliezen op de zelfde datum hun geldigheid. Zij, die nog over oude bonnen beschik ken, worden in de gelegenheid gesteld deze tot uiterlijk 15 Augustus in te leveren bij de instanties, door wie zij zijn uitgereikt, bij de provinciale-, streek- en plaatselijke bureaux van de wederopbouw en de ge meentelijke diensten van bouw- en woning toezicht. Zij zullen daarop dan na her nieuwd onderzoek van de urgentie nieuwe bonnen kunnen krijgen. irhitrage in overeenstemming met artikel van het accoord van Linggadjati". Hodgson zeide: „Dit is een van de meest problemen, welke door de Vei- Mieidsraad behandeld zijn". „Wij lopen kT«» enkel opzicht op de feiten vooruit. W8 beschuldigen niemand. Wij verzoeken alten om staking van de vijandelijkheden j00r onafhankelijke arbitrage kan Hm beslist over de geldigheid der l hiertoe wordt belemmerd, dan zal de ver- Tinten en opdat verdere vernietiging antwoordelij'kheid voor een mislukking in van mensenlevens en bezittingen kan wor- j deze gebieden -bij u liggen". M vermeden". Hodgson was van mening, j l9 dat met deze „testoase" de reputatie van „Sterke verdediging de Veiligheidsraad staat of valt. Reuter verwacht dat de Veiligheidsraad Tijdens de discussies verklaarde de Rus-heden een beroep op de Nederlanders en sische afgevaardigde Gromyko dat hij over Indonesiërs zal doen om de gevechten te .v heel wat te zeggen had en een voUedig debat eiste. De Franse gedele geerde vond het gevaarlijk, reeds zo spoe dig een resolutie te aanvaarden, en wenste eerst volledige behandeling van de kwes tie onder aanwezigheid van vertegen woordigers der beide partijen. De uiteenzetting van mr. Van Kleffens jam geruime tijd in beslag. Hij begon tnet de grieven der Nederlandse regering tegen de republiek op te sommen, waarvan de voornaamste waren: het nog voort durend vasthouden van gijzelaars en de ichendingen van het bestand; 'hij kondigde _j dat hij documenten van meer dan duizend overtredingen der republikeinen san de raad zou voorleggen. „Br was", aldus mr. Van Kleffens, „bij- _a geen spoor te vinden van wezenlijke medewerking van de republiek op basis van Linggadjati.. Er is alleen sprake ge weest van beloften, ontkenningen, uit vluchten en woorden doch niet van daden. Indien er sprake zou zijn geweest van con structieve pogingen, dan zouden -tenminste de gijzelaar? moeten zijn bevrijd. Tegen einde Juni werden er nog zevenhonderd Europese gijzelaars gevangen gehouden en ongeveer tienduizend anderen". De enige zorg Van Kleffens verklaarde, dat het voor naamste kenmerk der republiek haar ge brek aan gezag was. „In de onderhandelin gen met de Nederlandse regering werden je republikeinse vertegenwoordigers .dik wijls gedesavoueerd, terwijd ongeregelde gewapende benden de bevolking bleven terroriseren. Het goedwillende v-olk van Java en Sumatra kan niet langer worden overgelaten aan een tyrannieke regering, die als altijd een totalitair karakter draagt. Onze enige zorg is, dat er einde komt aan anarchie en chaos, opdat de gewone man in vrede kan leven. Wij voeren geen oorlog tegen de republiek doch wij kunnen niet voortgaan met een -regering, welke niet gehoorzaamd wordt, welke over het al gemeen ontwijkend reageert en niet wil samenwerken, Dit. is geen herstel van de koloniale verhouding. Wij wensen samen wet de Indonesiërs deelgenoten te zijn". Mr. Van Kleffens ontkende, dat de Veilig heidsraad enige competentie bezit om deze aangelegenheid te behandelen, daar deze binnen de binnenlandse zeggenschap van Nederland valt. Hij vroeg bovendien, welke aanwijzingen er bestonden, dat de huidige actie iii Indonesië een gevaar voor de vrede betekende. «Dit betekent niet, dat wij niet ver engend zijn zo spoedig mogelijk op basis van Linggadjati met de republiek tot over staken. Vele gedelegeerde waren van gevoelen, dat Nederland zijn zaak sterk verdedigd heeft, doch de Indische afgevaardigde zeide, dat hij een aantal Nederlandse ver klaringen zou weerleggen. Men achtte het waarschijnlijk, dat zowel India -als de Sovjet-Unie zich tegen de resolutie welke door Australië is ingediend, zullen uit spreken. Andrei Gromyko maakte duidelijk dat hij over Indonesië nog veel meer te zeggen heeft en volledige gelegenheid voor debat wenst. De Veiligheidsraad heeft besloten 'de discussie voor te zetten zonder af te wach ten of de Indonesische republiek zal wor den vertegenwoordigd. Drie niet-officiële Indonesische waarnemers waren bij de ver gadering aanwezig. Volgens Reuters cor respondent te New Delhi, zal Soetan Sjah- rir, die bij aankomst in New Delhi ver klaard heeft, dat hij volledige bevoegdheid heeft, om namens .de republiek op te tre den, met het eerst beschikbare vliegtuig naar New York vertrekken. Amerikaanse steun? De Amerikaanse senator Albert Thomas (democraat) vertegenwoordiger voor de Verenigde Staten op de onlangs te Genève gehouden conferentie van de I.L.O., heeft gisteren besprekingen gevoerd met presi dent Truman. Na afloop hiervan gaf sena tor Thomas als zijn persoonlijke indruk Weer, dat de Verenigde Staten waarschijn lijk de houding van Australië en India ten aanzien van Indonesië in de Veiligheids raad zouden steunen. Het Indonesisch probleem „Vliegend leger kan oorlog voorkomen" Generaal I. L. Devers, commandant van Amerikaanse strijdkrachten te land, aeeit verklaard, dat de. atoombom waar- sriiynlijk nimmer meer in een oorlog zal gorden gebruikt, daar geen van beide par ijen er enig voordeel bij zou behalen. Om ezelfde reden heeft men in de laatste we- ?.gean gas gebruikt, aldus de ge- staal. Hij zeide voorts, dat Amerika spoe- za* zijn, dat het een volledig uit- Uste infanterie-divisie met vliegtuigen W het toneel van de strijd kan brengen. s W*J een leger hebben dat kan. vliegen e,en Eichtmacht om het te vervoeren be- 1 ,er a^e hoop, dat we een nieuwe oor- Devers1^6^ voor^omen"' aldus generaal Chinose froepert naar Indonesië? mnij£enf net Franse persbureau A.F.P. rnmJ dagbladen te Nanking, dat de <if>r.„1SSle van uitvoerende Joean voor -e buitenlandse aangelegenheden ben mene stemmen besloten zou heb- kL.v® aan de Chinese regering een aan- trnpn£g doen toekomen, dat Chinese tmL n?.aar Indonesië Worden gestuurd uimese onderdanen te beschermen, 30 km van Tjilatjap en circa 135 km van Djokja -staan. Volgens de republikeinse radio zijn er gevechten in de omgeving van Poerbalingga in de residentie Banjoe mas. De „Nieuwsgier' meldt, dat beoosten Tjilatjap van Nederlandse zijde een lan ding is uitgevoerd. De vertegenwoordiger der K.L.M. te Kopen hagen, de heer J. F. van Oldenborgh. is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau wegens de vele diensten, welke hij Prinses Ju liana en Prins Bernlhard alsmede het Concert gebouw-orkest bij hun bezoek aan Denemarken beweest. De heer Van Oldenborgh is president van -de Nederlandse Club in Denemarken. Voor zijn bloemen, zijn schilderkunst en nog veel meer Haarlem vraagt in deze dagen belangstelling van stad-, landgenoot en vreemdeling. Allereerst, en allermeest, voor zijn bloemen. De gladiolen-tentoonstelling wordt heden geopend, de expositie van bloemstillevens in het Frans Halsmuseum is al opengesteld en de volgende week komen de overige feestelijkheden, waarvan het bloemencorso op Zaterdagmiddag 9 Augustus het glanspunt belooft te worden. Reeds a.s. Zaterdagmiddag doet de bloemenkoningin Flora haar plechtige intocht, gevolgd door een officiële ontvangst op het Stadhuis. Daarna zal zij de hele week de voornaamse feestelijkheden met haar schoonheid en charme opvolijken. Tot hoven op de Oldehovestonden jui chende inwoners van de Friese hQofdstad, toen het Prinselijk Gezin daar gisteren zijn vacantietocht door Friesland met de „Piet Hein" begon. Standpunt van de Partij van de Arbeid ongewijzigd Naar aanleiding van geruchten, volgens welke de Partij van de Arbeid haar stand punt ten aanzien van het Indonesisch pro bleem zou hebben gewijzigd, heeft de al gemeen voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vorrink verklaard, dat deze geruchten iedere grond missen. Aan de verklaring van het partijbestuur van 21 Juli, het communiqué van de ver gadering van het partijbestuur van 28 Juli en aan de houding, die de Partij van de Arbeid in het jongste debat in de TweeUe Kamer op 23 Juli heeft aangenomen, zo zeide de heer Vorrink, valt niets toe te voegen. De Partij van de Arbeid heeft zich achter 'de politiek der regering geschaard. Dat van de zijde der partij een bepaalde druk op de regering zou worden uitge oefend inzake stopzetting van de actie in Indonesië is onjuist. De heer Vorrink zeide verder, dat zijn partij geen onderhandelingen over het In donesische vraagstuk heeft gevoerd met de Britse Labourpartij. Geruchten van deze aard worden in verband gebracht met ver onderstellingen, als zou de Nederlandse regering stappen willen ondernemen om Engelse bemiddeling in Indonesië te ver krijgen. „Van enige bedoeling van de re gering in deze richting, is voor zover mij bekend geen sprake", verklaarde de heer Vorrink. Prinses Elizabeth en Philip trouwen op 20 November Buckingham Palace heeft gisteravond bepaald dat het huwelijk tussen prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten zal plaats hebben op .20 November aan staande (dus niet op 18 November, zoals oorspronkelijk gemeld werd). De volgende vérklaring werd door Buckingham Palace uitgegeven: „De ko ning en koningin hebben er hun goedkeu ring aan gehecht dat het huwelijk van prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten zal worden voltrokken op Donderdag 20 November 1947 des morgens om half twaalf in de Westminster Abbey. ting te beurt van de Friese burgerij. Toen Prinses Juliana en Prins Bernhard op het bordes van het stadhuis verschenen, klonk uit honderden kelen het Wilhelmus en het Friese volkslied. Een uur later was het prinselijk gezin op de in de stadsgracht gemeerde „Piet Hein" weer verenigd. Met gejuich gaven de langs de gracht verzamelde Leeuwardenaren uiting aan hun Vreugde, toen Prinses Ju liana zich aan dek begaf met het jongste en geheel van haar oogoperatie genezen Prinsesje Marijke, in haar armen. Beatrix, bezorgd voor haar zusje, haalde dadelijk een manteltje uit de kajuit en assisteerde haar moeder, toen deze Marijke het jasje aantrok. Onder een ononderbroken gejuich van het publiek zette de „Piet Hein" daarna, langzaam door de oude gracht de stad uit glijdend, koers naar Grouw. De stoet waarmee de Bloemenkoningin haar intocht houdt vertrekt Zaterdagmid dag om half drie van de Stadskweektuin. De route is: Schoterweg, Kennemerstraat, Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Kenne- merplein, Kruisweg, Kruisstraat, Bartel- jorisstraat, Grote Markt, (ontvangst van de Bloemenkoningin „Flora" op het Stadhuis), Koningstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Leidsevaart (bezoek Gladiolententoonstel- ling), langs Stadsschouwburg, Raamsingel, Gasthuissingel, Kampersingel, Turfmarkt, Damstraat, Riviervismarkt, Jansstraat, Jansweg, Kennemerplein, Frans Halsplein, Zocherstraat, Pres. Steynstraat, Atjehstraat, Fl-oresstraat, Soendaplein, Schoterweg, Klever laan. Filmkanon Maandagavond word® door Haarlems Bloei op de Grote Markt een filmvoorstel ling gegeven. Daarbij treedt voor het eerst in deze omgeving het filmkanon van Phi lips op, een projectie-apparaat dat een doek belichten kan van 240 m2. Die enor me afmeting is hier wel niet nodig, maar toch is het doek tweemaal zo groot als een normaal scherm. De lampen zijn zo buitengewoon lichtsterk, dat het voor een voorstelling niet eens geheel donker be hoeft te zijn. Er worden enkele weten schappelijke en komische films vertoond, o.a. „van rups tot vlinder". Het is alleen reeds de moeite waard naar de Markt te komen om dit filmkanon, dat f 100.000 gekost heeft, te zien. Het appa raat zorgt ook voor goede muziek. De voorstellingen zijn om 9 en 10.30 uur. Betalende bezoekers zitten op de tribune, maar duizenden kunnen de voorstelling kosteloos bijwonen. Harddraverij Maandagmiddag heeft de harddraverij op de Dreef plaats. Daar wordt het kam pioenschap van Noordholland (prijs een fraai bord van Delfts aardewerk) verreden. Bovendien zijn er f 1700 aan prijzen uitge loofd. Niet minder dan 33 paarden zullen aan de start verschijnen, waaronder de beste dravers uit Noord- en Zuidholland Friesland. De baan wordt 325 m. lang;' zij komt" op de grintweg. Door medewerking van de dienst voor de Hout en de Plansoenen is er voor gezorgd, dat deze baan aan alle eisen zal voldoen. De Dreef wordt die middag voor het verkeer afgesloten. De tram rijdt naar Haarlem-Noord van het Plein af naar Heemstede uit de Hout.- Passagiers die willen overstappen, moeten door het Fre- derikspark lopen. Op de tribune kunnen 1500 toeschouwers zitten, bovendien zijn er nog 5000 a 6000 Programma voor Zaterdag 10 tot 22 uur: Krelagehuis gladiolen- tentoonstelling. 10 tot 17 uur: Frans Hals Museum „In de bloemhof der schilderkunst", tentoonstelling. 13.30 uur: Opening van het Lunapark aan de Parklaan. 14.30 uur: Intocht van de Bloemenko ningin „Flora", vertrek Kleverlaan. 15 uur: Aanbieding van een bloemen hulde aan het gemeentebestuur door de Bloemenkoningin op het Stadhuis. 16 uur: Bezoek van de Bloemenkoningin aan de gladiolententoonstelling. 10 tot 12. 14 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur is de gemeentekwekerij aan de Kleverlaan te bezichtigen. Het jóngste Prinsesje, Marijkemaakt in een reismandje de vacantietocht van het Prinselijk Gezin door Friesland mee. Het voltallige prinsèlijke gezin heeft zioh gistermiddag om kwart voor vijf te Leeuwarden aan boord van de „Piet Hein" begeven. Onmiddellijk daarop werd het anker gelicht en zette het jacht koers naar Gr duw, uitgeleide gedaan door een duizend koppige menigte, welke de „Piet Hein" ge durende de gehele tocht door de stadsgracht bleef volgen. De ontvangst, die ihet prinselijk gezin in het met vlaggen getooide Leeuwarden te beurt viel, was onvergetelijk. De vaak ge uite bewering, dat de Friezen „stijfkoppen" zijn en moeilijk uit de plooi komen, werd wel volkomen gelogenstraft. Nadat de Prins in zijn eigen wagen dooi de toevallige omstandigheid, dat Prinses Juliana op weg naar Leeuwarden met de vier prinsesjes in Akkrum een bloemen hulde in ontvangst nam, in dit plaatsje zijn echtgenote en kinderen -had ingehaald en de beide wagens in Leeuwarden waren ge arriveerd, volgde een ware zegetocht dooi de Friese hoofdstad, waarbij de Prins in zijn open wagen en de Prinses met de vier kinderen prinses Marijke in een reis- wieg in een gesloten auto luide werden toegejuicht. Na een kort bezoek aan de woning van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Ho- man, volgde een tocht door het hart van de stad naar het raadhuis, ditmaal zonder de prinsesjes. Gezeten in een open auto viel' het prinselijk paar een enthousiaste begroe- NOG GEEN ADVIES TEGEN IJMUIDER ARTS. Het Haarlemse Tribunaal bracht in de zaak tegen de IJmuider arts W. van H., die twee weken geleden terecht stond, nog geen advies uit. Men heeft de behandeling voor het hor^n van enige getuigen ge schorst. i Aneta's bijzondere correspondent meldt, dat de stad Malang, die gisteren door Ne derlandse troepen is bezet, een woestenij is. Vele puiblieke gebouwen, fabrieken, het klooster, de bioscoop en de sociëteit, zijn opgeblazen of verbrand. Reeds enige dagen geleden waren de winkelstraten leegge plunderd. De stad is. uitgestorven. Om half negen bereikten de eerste Nederlandse troepenafdelingen de straten van de stad, nadat zij gisteren wegens vernieling van bruggen voorbij Singosari en ondermijning van de wegen moeilijk vooruitkwamen. Het raadhuis en het postkantoor zijn door bom men geschonden. De winkelruiten in de hoofdwinkelstraat zijn vernield, de uitstal waren zijn gestolen. Langzamerhand ko men enige achtergeblevenen uit hun schuil plaatsen te voorschijn. De bevolking van meer dan honderdduizend zielen was weg gevlucht. De achtergeblevenen waren voor namelijk Chinezen, Europeanen en Ara bieren. Nederlandse patrouilles gaan thans rond .voor het uitvoeren van zuiveringsacties. De bevolking vertelde, dat verleden week reeds een aanvang is gemaakt met de plun dering van de tokostraten. Onder deze plundering hadden niet alleen Chinese win kels te lijden, maar ook Indonesische win kels. In de stad bevinden zich nog enkele sluipschutters. Herstel. Het Franse persbureau A.F.P. meldt over de toestand op West-Java nog het volgen de: De bezettingstroepen op West-Java zijn op het ogenblik bezig de vernielingen, door de politiek van de verschroeide aarde aan gebracht, te herstellen, naar uit officiële bron wordt vernomen. De spoorlijn Cheri- bonTegal is reeds hersteld. De Neder landse genie heeft ziCh in het bijzonder be zig gehouden met de herstelwerkzaamheden aan de drie electrische centrales op West- java, welke verwoest zijn en aan de brug gen, de plantages en de fabrieken, vooral in het Soekaboemische, dat het ergst ver woest schijnt. Dank zij het werk van de Nederlanders stromen in verschillende ge bieden, waar de voedselpositie critiek was, de levensmiddelen toe, hetgeen een aan zienlijke prijsdaling te weeg brengt. Oliebranden bij Palembang Volgens, een correspondent van Aneta, die het pas bezette gebied ten Oosten van Palembang heeft bezocht, zijn langs een traject van ongeveer 15 kilometer alle In donesische woningen tot de grond toe af gebrand. De olieleidingen langs de weg zijn doorboord. De wegvloeiende olie, welke in brand werd gestoken, heeft een hele strook grond verschroeid. Verschillende bruggen werden vernield, op vele plaatsen is de weg opgebroken en zijn tankvallen gemaakt, BOYCOTT VAN DE „VOLENDAM" GEVRAAGD Een aantal republikeinse politieke par tijen en organisaties heeft via de radio zender „Voice of free Indonesia" een be roep gedaan op de havenarbeiders van de steden langs de zeeweg naar Ned.-Indië om de „Volendam", die juist met troepen uit Rotterdam vertrokken is, te boycotten. staanplaatsen. Bezoekers kunnen alleen toegang krijgen door de hekken aan de kant van het Plein. De kellners-race, die zou plaats hebben in een korte pauze van de draverijen, kan niet doorgaan, omdat de organisatie van kellners er bezwaar tegen gemaakt heeft dat de kellners optreden in een programma waarvoor de bezoekers toegang moeten be talen. „Haarlems Bloei" moest dit principiële standpunt eerbiedigen. Lunapark „Haarlems Bloei" heeft voor het feest terrein op de Parklaan en het Phoenixter- rein een overeenkomst gesloten met de stichting Lunapark. Er zijn wel 20 onder nemers van kermisvermakelijkheden naar Egypte vertrokken om daar de Egyptena- ren vermaak te bezorgen en voor ons land deviezen te verdienen, maar er zijn er nog voldoende in Nederland achtergebleven om te zorgen voor een goede bezetting van ons Lunapark. Er komen ongeveer zestig inrichtingen, waaronder 20 grote. Het nieuwste en interessantste zal hier aan wezig zijn. Er is in de loop der jaren veel veran derd op het gebied der kermisvermakelijk heden. Thans werken ingenieurs op de fa brieken waar men zulke vermakelijkheden bouwt om steeds weer iets nieuws te be denken, De waarde der bedrijven die hiep komen, kan, naar vooroorlogse prijzen bere kend, zeker op 3 a 4 millio.en geschat wor den! De toegang tot het Lunapark is vrij. Voor het bezoeken der inrichtingen heeft .Haarlems Bloei" maximumprijzen vastge steld, die lager zijn dan op het Lunapark van 1946. Het Lunapark wordt a.s. Zaterdagmid dag half twee geopend. Het blijft tot Za terdag 8 Augustus. Er valt dus één Zondag in die tijd. Op die dag moeten alle inrich tingen gesloten blijven tot 's middags 6 uur. Elke avond 12 uur is het sluiting. Kinderfeest Op Dinsdagmorgen is er een kinderfeest. De kinderen (Haarlems Bloei rekent dat ep minstens 10.000 komen) krijgen vrij- kaartjes voor de vermakelijkheden, die in de morgenuren van Woensdag tot Zater dag gebruikt kunnen worden. Haarlemse acrobaten Op of nabij de Parklaan (de juiste plaats is nog niet vastgesteld) laat. de Stichting Lunapark drie Haarlemse acrobaten op treden, Bob Klon en zijn makkers uit Haarlem. Tien jaar heeft de familie Kion met dit nummer geoefend en gewerkt. Zij heeft daarmee succesvolle voorstellingen gege ven in. vele plaatsen van ons land, ook zelfs iii Zweden, Denemarken, Rusland en Polen. Nu zullen zij ook aan hun stadgeno ten laten zien waartoe zij in staat zijn. Zij werken op een staaldraad van 18 m., die op 20 m. hoogte tussen palen gespannen is. Ongetwijfeld zullen velen naar het Lu napark trekken om deze huiveringwekken de verrichtingengade te slaan. De voor stellingen worden op verschillende midda gen en avonden gegeven. Voor ieder is dit dan kosteloos te zien. PERZIë VEROORDEELT. Het Perzische parlement heeft gister morgen eenstemmig de Nederlandse actie in Indonesië als „onmenselijk en in strijd met de internationale wetten" veroordeeld. Een détail van het feestkleed, waarin de Spaarnestad gedurende de Bloemenweek zal prijken. De zuil, die uit de Rotonde op het Houtplein oprijst HOGERE TEMPERATUREN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Op enkele plaatsen ochtendmist, ove rigens zonnig weer met hogere tempe raturen. In het Noorden van het land weinig wind. In het overige gedeelte aanvankelijk zwakke, later "matige wind uit Oostelijke richtingen. Zon- op Maan op 2 Augustus: 5.01 uur, onder 20.3 21.19 uur, onder 4.4 ■•■■■UIUUiallUIIIIMMli

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1