Tante Els zaterdag pe Oud katholieke kerk 40 jaar marktberichten K. J. Noy nam afscheid van de Emmaschool Visserij-Snufjes Een man als jij.... 2 AUGUSTUS 1947 ÏJMUIDER COURANT ™,ant met de groei en Moei van ïfe van de Oud-Katholieke ge- W^jLe is toegewijd aan de H. En- otenlf. we!patr0on dezer streek. Het S'w®d£k«bmw, aan de Wilhelmina- Itlli' k®'m Augustus 1907 ingewijd, kade, «fj iovemher 1876 'het Noordzee- Nadatm den opengesteld, werd op viraal kon w ^00r de Oud-Katholieke 'J faö'tar' bouwgrond ter stichting SKÏ een kerkgebouw aangekocht. Deze echter niet door, daar het Rijk **9£ Voor de stichting van de vis- .«inai® ""'''le^ude „Willem Barendsz" E""?,' r„„i 1888 een voorlopige plaats werd za ,en van kerkdiensten en eerst 1889 was de aannemer J. C. Ven- 1'1 Velsen laagste inschrijver voor de tfloo o» V cei.,,e kerk aan de Breesaap- van rdige Thalia-schouw- welke door mgr. C. J. Rinkel, bis- van Haarlem, Augustus 1890 werd ^'.„emtaevan het aantal Oud-Katho- 0e' Snielük uit Egmond aan Zee Helder die zioh bezig hielden niet 9 «Vt de 'visserij, imaar ook met de *°JT waarvan men mag aannemen, katholieken de basis hebben ge- at mVakte het noodzakelijk, dat reeds 'jf; daarna werd overgegaan tot de 30 irn een grotere kerk. Waren er in „„ïnaar 75 Oud-Katholieken, in 1901 'T es 'meente reeds 650 zielen. naartoe in staat gesteld door een jaar- subsidie van de Vereniging „Oud- ondersteuningsfonds" werden Kï n uitgewerkt door architect J. G. DJ Zn., voor de bouw van een Copper Voor een som van 66.850. r'?fn het voorjaar van 1906 de bouw ,J aan de firma De Vlugt en Domhof, firma wijlen dr. J. de Vlugt. de ;a burgemeester van Amsterdam, 'C rsle steen werd gelegd door de nleu- kis,chop van Haarlem, mgr. dr. J. J. Thiel daar mgr. Rinkel, dse zoveel „•dt IJmuider gemeente deed, juist twee -mnden tevoren was overleden. Oe bouts' van het kerkgebouw met pas- Jshsd 'en vlot verloop en 20 Augustus "jij; verrichtte mgr. Van Thiel de inwij- i"L kerkgebouw heeft een lengte van 40 «Ier de breedte bedraagt 18 meter. Nor- kunnen 800 personen een plaats vin- maar in bijzondere gevallên is 'het «elijk dit aantal tot 1000 uit te breiden, i'klokketoren, vroeger voorzien van een er,'thans van een kruis, heeft een hoogte -Ei 32 meter. De oorlog ging ook niet ongemerkt aan o, K. Kerk voorbij. De 350 verdwenen stoelen zijn nu grotendeels vervangen door binken in het middenschip, de 630 kg we tende luidklok is weggehaald en grote tchade aan het gebouw werd aangericht !tn bedrage van omstreeks 20.000. Het gebouw is echter gespaard gebleven «onlangs kon ook het fraaie kerkorgel mr in gebruik worden genomen. Hoe in de loop der jaren de Oud-Katho de gemeente, door de uitbreiding van IJir.'jiden is gegroeid, bewijzen wel de cij- van het zielental: 1888: 75 zielen; 1890: f;5; 1899 600; 1909: 1050; 1920: 1400; 1930: 1800 en 1938: 1900. uit 640 gezinnen. Thans is het getal 2000 ruim overschreden. De geestelijken. De eerste pastoor van de Oud-Katholieke ;srr,eente was G. van der Poll, die in 1890 van Zaandam naar IJmuiden kwam en in Motie over gebeurtenissen in Indonesië Inde deze week gehouden huishoudelijke vergadering van de Partij van de Arbeid »erd een motie ingediend, waarin de aan- rigen verklaarden, diep geschokt te zijn dwr de militaire maatregelen in Indonesië en waarin zij er bij het Partijbestuur, de Tweede Kamerfractie en de ministers van de Partij op aandringen, onmiddellijk maatregelen te nemen, welke leiden tot directe stopzetting der militaire hande- -Rgen en tot een hervatting der bespre kingen, welke een vredelievende oplossing beogen. Deze motie werd met meerderheid van •temmen aangenomen. Heden begint de Solent-race te zeewaardige zeiljaohten dobberden heden- ddag rond de brulboei, om zioh zo langzamer- -'"d klaar te maken voor de grote zeilwedstrijd IJmuiden naar de Solent, de zeearm tussen e!1,nd Wight en het Engelse vasteland. Het •■i'j^ïtaal-kerkschip De Hoop fungeert als start- ;--P ^et ais starter de heer G. Crone van de Ned. Roei- en Zeilvereniging te Amster- «tn. Onder de deelnemers bevindt zich Ir. M. Rn der Lee te Velsen, die met zijn. jacht Con- Hsnter uit komt in de derde klasse. A. Klootwijk nam afscheid van het gasbedrijf toderdag heeft hoofdinspecteur A. Klootwijk cWieenteiijk gasbedrijf met pensioen ver- 51' nadat hij hel 42 jaar gediend had. waarnemend dlreclevr, de heeft J. H. Stein- ,"mp'sprak' m9de namens ir. A. I. den Hollan- U,:'e een operatie moet ondergaan, een af- Wlflswoord. Ook spraken vertegenwoordigers ambtenaren en werklieden. De eerste boden u®i een luidspreker, de laatste een stel mimi- uiies aan. Er was een schat van bloemen cn J.o.e belangstelling. "EERVOLLE VERMELDING". aendrik Stobbe en J. Lampers hebben lm,, vermelding" gekregen voor f=dokcvers °PsP°ren van Colo- DE DOKTER WAS BIJ DE HAND. W*u fr reecl °P de Rijksweg, bij de tyf l8Q. le§en een personenauto aan. i j ne vleeswonden werden door de een. arts uit IJmuiden, ver- VwBi Pe'j Patiënt, die tevens èen lichte naar v g 113(1 werd door de dokter Jn w°nmg gebracht. Asjiwvno.j VRIJDAG Wio! -m Terd8n 18°'kisten tarbot, 1500 kis- lï.t «v. V en schelvis. 80 kisten kabel- ty^ heek, 40 kisten makreel. 500 u ió-V-'i en wijting, 100 kisten diver- 32So fusten. f34—f28. middel schol k'cinAl"?1 f3ö~f 17. kleine schol n f 24— II f 4.70 m f 10~f 3'60, SChar 1 f 17—f H' MotoSf6" trawlers f 17.586. kS^-KW 70 f6390, KW 65 f4490. nvi'J, 224 f4000' IJM 215 f46°- IJM j,u} 343 f 330. KW 92 f 1680. UK 242 f 1608. U:-1. rv 141 f 1300. UK 86 f 760, UK 192 lW J ÜK 1 f1060. UK 53 f790, UK to» Lla UK 62 f890- UK 4 f 850. UK r, '<m *680, UK 28 f93°. UK 243 f 1350. Tx u'f,-. 44 fll9°. VD 60 f330, TX 37 f3511, WB 61 f 820, HD 125 f 2720. Maart 1923 naar Enkhuizen vertrok. Hij heeft gedurende 32 jaren de kerk gediend. Pastoor L. Rinkel, thans nog te Dordrecht werd zijn opvolger tot October 1937. Hij maakte de moeilijke crisisjaren van IJmui den mede. Als zijn opvolger kwam van Den Helder naar IJmuiden, de tegenwoordige herder pastoor Th. Moleman, die eveneens een zeer moeilijke tijd beleefde door de eva cuatie en de verspreiding van zijn ge meenteleden naar alle windstreken. Vóór de tegenwoordige kapelaan D. N. de Rijk. heeft de Oud-Katholieke gemeente van IJmuiden sedert September 1934 als kapelaans gehad de heren P. J. Jans, thans president van het Seminarie te Amersfoort en A. C. v. d. Poll, pastoor te Krommenie. De herdenking van dit voor de Oud- Katholieke gemeente heugelijke feit zal plaats hebben Zondag 24 Augustus a.s. met een bijzondere kerkdienst. Voorts ligt het in het voornemen ter ge legenheid van dit jubileum in de maand September een kerkconcert te doen uit voeren. Wat de straat opbracht Twee Ihonden, enige kinderschoentjes, twee riemen, zakmes, enige portemon- naies, ring met Ned. Leeuw, armband, handschoen, enige verlofpassen van soldaat Bruyn, motorpedaal, kanarievogel, ring met sleutels, bagagedrager, vulpen, badpak, ro zenkrans en een collier werden in de stra ten van de gemeente Velsen gevonden. Inlichtingen kan men krijgen elke werk dag tussen 11-12 en 16-17 uur in kamer 4 van het Hoofdbureau van Politie, uit gezonderd Zaterdagmiddag. Commissaris Weyburg dringt er echter bij het publiek op aan zich stipt aan ge noemde uren te houden en niet tussentijds te telefoneren of te komen vragen. Het hoekje van Prinses Elizabeth en Philip trouwen op 20 November Buckingham Palace heeft gisteravond bepaald dat het huwelijk tussen prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten zal plaats hebben op 20 November aan staande (dus niet op 18 November, zoals oorspronkelijk gemeld werd). De volgende verklaring werd door Buckingham Palace uitgegeven: „De ko ning en koningin hebben er hun goedkeu ring aan gehecht dat het huwelijk- van prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten zal worden voltrekken op Donderdag 20 November 1947 des morgens om half twaalf in de Westminster Abbey. Nadat Donderdagmiddag de leerlingen van de Emmaschool, onder leiding van de oudercommissie afscheid hadden genomen van het hoofd hunner school, waarbij de heer A. van Nierop een toespraak hield, de leerlingen van klas V in spreekkoor een ge dicht zegden en een toneelstukje werd opgevoerd, kregen oud-leerlingen en be langstellenden gisteravond gelegenheid de heer Noy te danken voor zijn onderwijs. Voorzitter M. T ij 1 wees op de zin voor orde en netheid van de heer Noy en sprak met zeer veel waardering voor alles wat de vertrekkende voor de kinderen heeft ge daan. De heer G. Chr. Du n, inspecteur van het Lager Onderwijs wees op het tweeledig karakter van de avond. De tegenstelling van het afsluiten van een levensperiode van de heer Noy en het begin van een nieuwe levensphase voor de heer J. Bergsma, het nieuwe hoofd. Bijzondere waardering had de heer Dun voor het werk dat de heer Noy gedurende zestien jaren in IJmuiden-Oost 'heeft ge daan. De dagelijkse trouw van dit hoofd is iets van onschatbare waarde geweest. Vol vertrouwen ziet spreker de toekomst voor de school met de heer Bergsma aan het hoofd tegemoet. Dr. L. S. Limburgh Meyer sprak namens het bestuur van Kiriabu. Op het terrein van het geneeskundig schooltoezicht is de invloed in de school van <3e heer Noy en zijn personeel merkbaar, zo zei hij. De heer B. Schipper, hoofd der P. Vermeulenschool, dankte als collega voor de prettige samenwerking en wees op de verantwoordelijke gezamenlijke taak om de activiteit van de IJmuider jeugd in goede banen te leiden. Ook aan de Oranjevereniging heeft de heer Noy als bestuurslid zijn beste krach ten gegeven. Met een gelukwens aan de heer Bergsma, dat hij in zulk een mooie school komt, eindigde de heer Schipper. De heer Bergsma dankte namens het personeel van de Emmaschool voor de lei ding en zei dat de heer Noy altijd een col lega is geweest die meeleefde in alle moei- ONFORTLINLIJKE RIT. Een inwoner uit Bussum wilde met zijn auto de overweg van de Wijkerstraatweg passeren. Juist toen hij de afsluitboom na derde viel deze, vermoedelijk, zoals latei- bleek, doordat de kabel brak. Auto en boom geraakten defect. De auto die een beschadiging aan de stuurinrichting opliep, is door enige omstanders op de rijweg ge bracht. Het treinverkeer ondervond geen vertraging. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 2 AUGUSTUS: Thalia 7 en 9.15 uur: Drie Jantjes op stap. Rex 7 en 9 uur: The North Star. De Pont 8 uur: Dertig dagen corvee. Oranjerie Velserbeek 2-5 uur: Tentoon stelling Wederopbouw. ZONDAG 3 AUGUSTUS: Thalia 3, 7 en 9.15 uur: Drie Jantjes op stap. Rex 3, 7 en 9 uur: The North Star. De Pont 2.30, 5 en 8 uur: Dertig dagen corvee. Oranjerie Velserbeek 2-5 uur: Tentoon stelling Wederopbouw. lijkheden. Zijn liefde tot het kind is de drijfkracht van de heer Noy geweest. Namens het personeel van de Juliana- school en als collega bracht de heer A. Kool in een humoristische speech dank voor de samenwerking en heette hij de heer Bergsma als collega welkom. In een Jange rede zei de heer Noy ten slotte de sprekers dank, waarbij hij een speciaal woord tot de ouders, oud-lcerlin- gen en belangstellenden richtte. De wethouder van onderwijs was tot zijn spijt verhinderd aanwezig te zijn. Een jraai stuk. op de Gladiolententoonstel- ling in het Krelagehuis te Haarlem. DXLIII. Het is wel een zware slag die de vis handel van IJmuiden door de dood van Gustav Adolf Goldbohm heeft getroffen, want het zal moeilijk zijn ieman te vin den die zoals hij het bedrijf kende. In de „Grote Drie" van de Vakgroep was hij de man, die door zijn kennis van zaken en zijn persoonlijkheid, de export weer op gang wist te brengen. „Van September 1943 af als eerste plaatsvervangend voor zitter onzer afdeling werkzaam, heeft de heer Goldbohm een ontzettend zware en omvangrijke taak gehad en één der moei lijkste .perioden uit de geschiedenis van de IJmuider vishandel meegemaakt. Denken wij slechts aan de ontzaglijke moeilijk heden, welke van de bevrijding van ons land af, bij de heropbouw van de vihandel Beste Kinderen! Wanneer ik de laatste weken een bood schap ga doen of ik ga een eindje fietsen in de vooravond, als de zon zo prachtig rood ondergaat ons weer een nieuwe zomerse dag voorspellend dan zie ik meermalen wel een stuk of vijf mooie glimmende auto bussen, volgeladen met zingende en jui chende kinderen, die opgetogen „huistoe" gaan, na een dag van onbezorgd pleizier in eén \'an onze mooie speeltuinen of andere plaatsen, die het bezoeken waard zijn. Ik denk. dat er vast in zo'n bus wel eens een paar van mijn nichtjes en neefjes zullen zitten en ja hoor, bijna elke keer zijn er brieven, met een uitgebreid verhaal over een of ander schoolreisje cn iedere keer vind ik het weer erg leuk om jullie be levenissen te lezen. Als je niet. zo gauw een onderwerp weet voor een tekening in de wedstrijd die ik in ons vorige kinder hoekje aankondigde, neem dan gerust iets uit de vele dingen, die je tijdens je reisje hebt gezien, bij voorbeeld een schommel uit de speeltuin, of als je op het water geweest bent, een tekening van de boot waarmee jullie gegaan ziin en zo zijn er tal van leuke onderwerpen. Toe, doen jullie je best eens, de inzending sluit half Augustus, dus jc hebt nog tijd genoeg om met een anooie tekening voor de dag te komen. En nu de brieven: AFRIKAANTJE schrijft me, dat ze een week in Loosdrecht gaat logeren, maar ze zal dan nu alweer thuis zijn. want vorige keer kreeg ik haar brief wat laat. zodat lachen als de meester er langs gaat! Je ver telt hier. dat je schoon in zee ging en er smerig weer uit kwam. Dat is niet zo leuk. Vertel me eens hoe dat wel kwam? Inder daad was het verloop van jullie voetbal wedstrijd niet zo prettig voor jouw partij, maar een keeper, die zelf de bal in ziin goal schiet, vind ik een vreemde kostganger. TORTELDUIFJE heeft een heel goed rapport, als ik dat zo lees. Leuk, dat je je diploma gehaald hebt. Het tweede is een hele prestatie hoor. Vertel me eens wat je met je nichtje alzo gedaan hebt? Onze MADELIEFJE is geen vlugge schrijfster, zegt ze. omdat haar pen niet goed is. Als je nu eens voor vijf centen een nieuwe kocht? Je letterraadsel zal ik be waren hoor, dat komt nog wel eens van pas. En daar hebben we zowaar KIEKEBOE •ook. Zij gaat naar de U.L.O. en kan met een mooi eindrapport de lagere school vaar wel zeggen. Kun je zo goed handwerken? Het adres staat immers onder de correspon- tie in de krant? Als je daar je tekeningen aan opstuurt, komt het wel in orde. Ik ben benieuwd naar de schuilnaam van je zusje. Maar wacht even. de volgende brief is al van CHINEESJE, het. zusje van Kiekeboe. Welkom in ons midden, kleine Oosterling cn nog gefeliciteerd met je overgang. Dat vijfje voor lezen moet in de zesde klas eigenlijk verdwijnen, vind je zelf ook niet? KERSTKLOKJE komt ook weer eens op de proppen met een levensteken. Ook ge lukgewenst met de bevordering naar de vierde hoor! Dus jij miste met vlaggetjes- steken? Misschien ben je de volgende keer het antwoord nu pas in de krant komt.wat gelukkiger. Dat IJmuider strand is een Vertel je eens hoe het was in die mooie plaats aan het water en heb je nog gevaren? Is je schorheid al over? Van SLAAPMUTSJE kreeg ik ook oen paar heel aardige brieven. Ja meid, je moet zorgen vóór Donderdag „binnen'' te zijn, anders blijft je brief een week liggen. Dat had je niet gedacht, hè? Maar omdat je een nieuwelingetje bent vertel ik je dat nog even. Wat hebben jullie ook een fijne reis gemaakt, zeg. alleen jammer dat het zo raar liep met die ijsjes van jou. Kiik in een totaal ontredderd bedrijf om een j maar eens onderaan deze brief naar welk directe oplossing vroegen. Van Juni 1945 j nummer van de Kennemerlaan je deze af gestadig toenemende visaanvoer, waar- j P.11®1 zenden. Van de vorige week was „Drie Jantjes op stap" (Thalia). Drie Britse Jantjes, Llewellyn, Tommy en John ny, kameraden door dik en dun vertoeven deze week in IJmuiden. Zij maken deel uit van de bemanning van het oorlogsschip „H.M.S. Ferocious'' dat op jacht is naar de „Ludendorff". In een Zuid-Amerikaanse havenstad ontmoeten ze de zuster van Lle wellyn, gaan met haar naar een dancing en bezoeken haar later, ter opheldering van een misverstand aan boord van de Savan nah, waar Jane als gouvernante een reis met de familie Pilkington maakt. Zij moe ten terug naar het eigen schip met de loods boot, maar komen door een vergissing op de Ludendorff terecht. Hier worden ze i vangen genomen, maar een anti-Nazi helpt hen. Dit is slechts het begin van een reeks avonturen, die gezien de ernst van de oor log wel enigszins fantastisch aandoen. „The North star" (Rex). Dit theater brengt eveneens een film op het doek uit de benarde oorlogsjaren. „The North star" doet het publiek een blik werpen op het Rusland dat de 20e Juni 1941 nog in vrede is. Het begint met opnamen van een boerendorp aan de Bessarabische grens; de oogst wordt er binnengehaald en men treft voorberei dingen voor het oogstfeest. Vijf mensen be geven zich de volgende dag op weg om een wandeltocht van drie dagen jiaar Kiev te maken. Een van hen, Kolya, is een jonge vliegenier, die met verlof thuis is. De tweede dag hebben zij het buiten kansje met een reeks prachtwagens te kun nen meerijden. Plotseling klinkt in de verte een onheilspellend gedreun. De grond on der hun voeten beeft. Vaag afgetekend tegen de blauwe hemel ontwaart men in de verte de omtrekken van drie grote bom menwerpers. Kolya beveelt allen dekking te zoeken in een greppel. Dan komen de bommen neer. De meedogenloze -macht van de gemechaniseerde „Blitz" is over Rus land gekomen. De film geeft een beeld van de gruwelen van Nazi-terreur, speciaal wanneer men weigert inlichtingen te verschaffen. De dorpsbewoners hebben zich als gue rilla's verscholen en wanneer hun uur is gekomen rekenen ze op doelmatige wijze af met de schenders van recht en mense lijkheid. Ook hun kost dit offers Kolya dood, Clavdia gesneuveld, Damian blind. Maar Marina, Damian en Nadya wekken nochtans bij hun dorpsgenoten het besef dat zij moeten vechten. De ministers van Landbouw, Visserü en Voedselvoorziening en van Economische Zaken hebben in een beschikking opnieuw de prijzen vastgesteld van kleine eetwaren voor gebruik ter plaatse. Deze nieuwe prijsregeling, die ge publiceerd is in de Nederlandse Staatscourant van 30 Juli, treedt in werking op 7 Augustus. naar de bevolking van ons land snakte, terwijl er letterlijk niets was om het be drijf op enigszins normale wijze uit te oefenen. Geen behoorlijke losplaats in de haven, geen kisten, geen manden, geen ijs, geen steek wagens, vrijwel geen transport- gelegenheid. In deze dagen toonde de heer Goldbohm eerst ten volle, wat het bedrijf aan hem had. Gelukkig heeft hij bij de voortschrijdende wederopbouw van het be drijf nog in menig opzicht <jle vrachten van zijn arbeid mogen aanschouwen. Ook de hervatting van de voor ons land zo be langrijke visexport is voor een zeer belang rijk deel van het resultaat zijner bemoei ingen". Zo schreef nog de heer P. Krab, secretaris van de Vakgroep Groothandel in Vis, af deling IJmuiden en ik meende goed te doen deze posthume hulde, voortgekomen uit zijn naaste omgeving hier te memo reren. „Vastgesteld moet worden, dat de beste van de begten uit de IJmuider vis handel is heengegaan", schreef de heer Krab nog. Het leven gaat verder, ook in IJmuiden. En het begint weer het oude bruisende leven te worden. Vrijdag tegen de mooie frisse zomeravond loop ik langs de kant en zie er zes trawlers, waarvan drie met totaal bijna 4000 kisten haring. De grote stroom begint dus los te komen en Maan dag wordt er nieuwe aanvoer verwacht, zodat we wellicht al heel gouw voor de vraag zullen komen, waar we er mee heen moeten. Voorlopig kunnen er nog wel flinke hoeveelheden in de rokerijen en de conservenfabrieken geplaatst worden. Het laatste geschiedt al weer van wege de deviezen, want ik hoor, dat alle gecon serveerde haring het land uit gaat. In het land is geen blikje geconserveerde haring te krijgen. Dat demonstreert onze armoede, evenals ook het feit, dat IJmuiden werd overstroomd door de zwarte Zweedse ka beljauw, die men in geen ander land wilde eten. Het is opvallend, dat er de laatste tijd weer zoveel vis op Zaterdag wordt aange voerd. Geregeld komen er des Zaterdags weer zo'n 5000 kisten aan de markt en dat is veel te veel. Er is hierover reeds eerder al veel geklaagd door de vishandel en van rederszijde is beterschap beloofd, maar men vervalt steeds weer in de oude fout. Tot schade van visserij ij vishandel. PIETERMAN. Cellulose aangevoerd Met het Zweedse s.s. „Bele" kwam van Oscarshamn voor de papierfabriek aan een lading van 1535 ton natron-cellulose, bestemd voor de fabriek te Wormer. Daar deze week de bedrijfsvacantieweek is geweest en ook het Noorse s.s. „Bravo I" in lossing is, kon gistermorgen door gebrek aan personeel nog niet met het overladen en lossen van deze grote zending cellulose worden begonnen. In de nacht van Woensdag op Donderdag troffen kommiezen bij het grensdorpje Over- Direkel twee smokkelaars aan, die poogden koffie over de grens te brengen. Onmiddellijk werden waarschuwingsschoten gelost, doch zonder suc ces. Hierop vuurden de kommiezen op de vluch tende mannen, van wie er een, de 53-jarige J. E. uit Over-Dinikel. dodelijk werd getroffen. De andere smokkelaar is in de duisternis ontkomen, je raadsel goed hoor. Als je graag aan de tekenwedstrijd imee doet, dan moet je vast niet achterblijven. Al win je dan niet de eerste prijs, toch is het leuk als je je best gedaan hebt en dan nog een troostprijsje uit het vuur sleeDt. Nóóit iets opgeven vóór dat je het ernstig geprobeerd hebt, Slaap mutsje! SNEEUWBAL heeft grootse plannen om zelf haar kostje te gaan verdienen. Dat ziet er goed uit, zeg. Vertel me eens wat je nu eigenlijk daar moet uitvoeren? Is het in 'het zwembad Velserend? Je bent wel een cchtc waterrat, jij. Het is heel goed dat je zwem men kunt, als je zo vaak gaat roeien, dan kunnen er tenminste geen ongelukken ge beuren. Nee hoor, MARGRIET, ik ben niet boos op de „ontrouwe", zoals je jezelf noemt. Ik begrijp je moeilijkheden best. Alleen hoop ik, dat je me deze keer weer niet zo gauw in de stéék laat. Het reisje dat je met de buurtvereniging gaat maken, is zeker de rpoeite waard. Het Muiderslot is op het ogenblik in feesttooi (weet je ook waarom?) en dus dubbel mooi om te zien. Veel plezier hoor en schrijf mp maar gauw hoe het was. SPERWER is ook erg leuk uit geweest, maar hij heeft erg met het doolhof „in zijn maag" gezeten. Gelukkig dat je er heelhuids uitgekomen bent, jong, anders had je moe der misschien 's avonds van de anderen moeten horen, dat je nog steeds naar de uitgang aan het zoeken was. Ja. die lach spiegels hebben de mensen al heel wat pret bezorgd. Je zou er op school ook wel een paar willen neerhangen zeker, en dan maar heerlijkheid en zo vlak bij! Tenslotte heb ik hier de, zoals gewoon lijk, aardige brief van AMAZONE. Inder daad, je laatste krabbel was een beetje aan de slordige kant. Had jij opgeschept, jonge dame en moest je toen wel op de wiebelige paardenrug? Ik had van jou ook niet anders verwacht, Amazone, van dat „beste beentje voorzetten" In de tekenwedstrijd. Doet het gekleurde haasje van deze week, dat ik erg geslaagd vond, al mee? Nu jongelui, geniet nog maar van het mooie weer, wees voorzichtig met zwem men en tot volgende week! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden. Voor jonge hersens Goede oplossingen van het raadsel van verleden week kwamen van: Slaapmutsje, Margriet, Tortelduifje en Amazone. De oplossing van dat raadsel ls: rond, uitgang, stil, tram, regen, onzin, emmer, slager, tante; dus: RUST ROEST. Raadsel nummer zoveel (ik ben de tel langzamerhand kwijt!) wordt ditmaal ge vormd door een tweetal puzzles. De eerste, het naamkaartje, zal jullie vermoedelijk de meeste hoofdbrekens kosten. Wie weet welk beroep onderstaande heer heeft? Ik ver wacht evenwel toch veel oplossingen! II. Wat is de som van de getallen, die in onderstaand verhaaltje ver borgen zijn? Een drietal kinderen vierde de tiende verjaardag van twee hunner. De ene genoot van de taartjes, zelf at de jarige met een lach onder de tafel de kruimels op. IJMUIDEN, Ned. Herv. Kerk Kanaal straat: 10.30 uur Ds. J. v. d. Berg, 5.30 uur Ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk Kanaalstraat 9 uur Ds. S. E. Wesbonk, 3.30 uur Ds. P. Warmenhoven van Reeuwijk. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 uur en 5.15 uur Ds. W. J. v. Otterlo van Zuidhorn. Chr. Geref. Kerk 10 uur Leesdienst, 3.30 uur Ds. B. van Smeden van Kampen. Oud Kath. Kerk 10 uur Heilige Dienst. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtmee ting, 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiding Adj. D. Bergsma. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk (Goede Herderkerk), 10.30 uur de heer H. Remiëns. Geref. Kerk (Goede Herderkerk) 9 uur Ds. P. Warmenhoven van Reeuwijk, 3 uur Ds. S. E. Wesbonk. Crematorium 10.30 uur Ds. P. Warmenhoven van Reeu wijk. Ver. v. Vrijz.Herv. Geen dienst. Verg. v. Gelovigen 10 uur Eredienst, 5 uur Evan gelieverkondiging. Woensdag 8 Uur de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie 10 uur de heer D. Akse van Beverwijk, 4 uur de heer Huson van Oostzaan. VELSEN. Ned.Herv. Kerk 10 uur Ds. H. E. Gravemeyer van Amsterdam. Geref. Kerk. 10 uur Ds. A. C. v. Npod, 4.30 uur Ds. A. C. v. Nood. BEVERWIJK Evang. Luth. Gemeente 10 uur Geen dienst. Maranatha 10 uur de heer H. F. Huson uit Oostzaan. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk, 10 uur Ds. H. Bakker van Amsterdam. Kapel 5 u. Ds. J. de Jong van Haarlem-Noord. Geref. Kerk 9.45 uur en 5 uur Ds. A. Verschoor. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) 10.30 en 5 uur Ds. R. Kootstra. HAARLEM, Oud-Kath. Kerk Kinder huissingel 3 p. m. Evensong followed by Holy Communion. Rev. C. E. Elton. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 61) Na dit gesprek gingen we elkaar uit de weg. Ik oefende en repeteerde voortdu rend. Runeberg was een buitengewoon fijngevoelig dirigent. Hij was groot, slank, met grijs, achterovergeborsteld. haar en ascetische trekken. Hij sprak weinig en prees nooit. Maar al te graag had ik ge weten wat hij van mijn spel dacht, maar ik durfde geen desbetreffende vraag te stellen. Des te meer verrastte het mij toen hij na de laatste reptitie, kort voor het feest, naar mij toekwam. „Jammerzei hij. „Waarom jammer?" vroeg ik ietwat on zeker. Eigenlijk was ik wel tevreden over mezelf, maar artisten, en vooral dirigen ten, zijn nogal onberekenbaar. „Jammer dat u getrouwd bent. U had alleen voor uw kunst moeten leven. U hebt de goddelijke vonk in u". Die woorden klonken de hele dag in mij na, hoewel ik eigenlijk andere dingen had om aan te denken. Ik moest mijn plichten als gastvrouw waarnemen, en ik voelde het als een soort welverdiende genoegdoe ning als het personeel zich met allerlei vragen en moeilijkheden tot mij wendde. Met een soort zoet-verdrietige overgave speelde ik huisvrouw. Ik keurde de lange, gedekte tafel en droeg Norman op de vijf zilveren kandelaars er over te - verdelen. De schalen met de witte, in de kelk ietwat rose gekleurde rozen en het tere groen za gen er eigenlijk meer uit als voor een hu welijkstafel, maar ik wilde Karin en Bine, die ze met enthousiasme opgemaakt had den het pleizier niet bederven. En rozen passen tenslotte voor elke gelegenheid. Bij vreugde en leedMet Inga, die al inds gisteren met gloeiende wangen rondliep met messen en schalen, had ik het menu vastgesteld. Met veel moeite, had ik haar bijgebracht hoe ze een hors d'oeuvre moest klaar ma ken die niet alleen maar ten doel had de mensen vet te mesten, maar die ook enigs zins aangepast was aan de moderne smaak. Onder de vele koude schotels was maar één warm gerecht: een wildpastei, waar mee Inga al in Mariana's tijd furore had gemaakt. Over de dranken hoefde ik me geen zorgen te maken. Wijn en spiritualiën lagen al sinds lang voor de oorlog in fan tastische hoeveelheden in de wijnkelder, en de keus er uit kon ik met een gerust hart aan Morman overlaten. Kort voor zeven uur, nadat ik mijn laat ste rondgang door de feestelijk versierde vertrekken gemaakt had, kon ik er einde lijk aan gaan denken toilet te maken. Op de trap kwam ik Ebba tegen. On. d<inks alles wat tussen ons stond was ik overweldigd door haar aanblik. Iets stra lends, triomferends had zij óver zich, zoals ze daar in een zachtvloeiende, smaragd groene avondjurk langzaam de trap af kwam. Voor een ogenblik was ik volkomen ver geten. dat zij mijn rivale en bitterste vijan din was. Blijkbaar bemerkte ze mijn be wondering en zij zei: „Ik denk dat jij je vanavond rustig met mij kunt meten". Een ogenblik zweeg ze; toen zei ze zacht: „Je bent een kind, Sylve. Een dwaas, lief kind. Ik wou dat je me een klein beetje aardig kon vinden. Ondanks alles. „ïk zou het zo graag willen. Maar „Ik* weet het. Misschien komt er een tijd Gösta niet meer tussen ons staat". Verward staarde ik haar na, toen ze, hoog en slank, de tuindeuren uitzweefde. Ik verheugde me niet op dit feest, waar immers Gösta niet zou verschijnen, maar toch had een zekere nieuwsgierigheid zich van mij meester gemaakt. De gasten zou den immers allemaal kennissen van Gösta zijn, en hij zou, hoewel afwezig, de held van de avond zijn. Hij lag immers, zoals iedereen dacht, nog in het ziekenhuis ten gevolge van een moordaanslag, en over ons plotselinge huwelijk zou iedereen zich te vergeefs het hoofd breken. Daarom wilde ik vanavond mooi zijn en van mijn rol een meesterlijke creatie maken. Ik zou tenmin ste eenmaal „de triomf genieten gevierde" vrouw van mijn man te zijn! Karin, die mij bij mijn toilet hielp, was bijna zo opgewonden alsof zij deze avond haar debuut moest maken. „Oh, mevrouw, u ziet er prachtig uit", riep ze enthousiast. Ik antwoordde niet, maar zag mijn dromerig lachje in de spie gel. Hoe machtig kan toch de doorleving van halfverwelkte herinneringen werken! Ik stond met Gösta in het donker voor de gesloten deur, zoals toen, na het feest, toen hij mijn naam vroeg. „Sylvridvoor het eerst ervoer ik hoe betoverend een mannenstem kan werken. .SylvridDat klinkt alsof zwanen neerstrijken op een meer". „Sylvrid!" Ditmaal droomde ik niet. Dit was een echte stem. Zijn stem. Snel keerde ik me om. (Wordt verveIgd). Doktersdieiisten In spoedgevallen zijn te consulteren de .Maatschappij-doktoren" Dr A. J. van Leu- sen en Dr. R. Rutten. Voor de overige artsen neemt waar Dr. W. v. Haselen. Apotheken, Nacht- en Zondagsdienst wordt waarge nomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. Verloskundigen Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond 11 uur wordt de dienst vervuld door mej. G. P. Zwart, Meeuwenlaan 63, IJmui den-Oost. „Kindervreugd" op reis Begunstigd door mooi zomerweer heb ben de kinderen van de leden der Speel tuinvereniging „Kindervreugd" Vrijdag een uitstapje gemaakt per autobus. Niet minder dan 120 kinderen brachten in een drietal autobussen eerst een bezoek aan de luchthaven Schiphol, welke voor velen nog vreemd was en daarom veel be langstelling had. Vervuld van hetgeen zij hier zagen zet ten zij de reis voort naar Oud-Valkeveen, waar van bos, strand en hei werd genoten. Opgewekt en dankbaar gestemd door het goede onthaal kwamen de kinderen gis teravond bij hun clubhuis aan de Doodweg terug. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: M, Jak—Corzalka, z„ Noorder dorpstraat 18, Santpoort; D. C. Helmer—Kremer, Z„ Jac. Castlaan 20, Driehuis; A. M. J. Martens Nijssen. Kon. Wilhelmlnakade 76, IJmuiden; M. A. Tijms—Visser, Bloemstraat 161, IJmuiden (O.).; A. C. Hes—Bosman, d.. Zeeweg 190, IJmui den (O.). S M. Telchuljs—v. d. Zee, d„ Noorder stationsweg 19, Bloemendaal. OVERLEDEN: H. Oostindiën, 81 J., weduwe van J. Spijkerman, adres: Cederstraat 12, IJmuiden (O.); W. J. Kramer, 44 ,i„ echtg. van Fr. J. Tabak, adres: Torrlcellistraaij 23, IJmuiden; W v. Burgel, 48 j., echtg, van C. Kempe, adres: Lindenstraat 7, IJmuiden. GEHUWD: M. W. Arlsz en J. KoelemeU, Oosterduinweg 20. IJmuiden; P. Visser en J. C. Klingee. Spilbergenstraat 3, IJmuiden; K. Kalk man en C. C. Zonneveld, Noorderwljkweg 107, Velsen-N.; B J. A, Oomen en A. Kool. Pres. Krugerstraat 37, IJmuiden; H. W. de Boer en J. Hamerpagt, Corverslaan 94, Velsen-N.; M. King- ma en A. C. v. d. Plas, J. P. Coenstraat 4, IJmuiden; A. de Weers en T. Mangel, Pres. Steijnstraat 29, IJmuiden; H, Pljnacker en A. Balledux, Tuindersstraat 41, IJmuiden; T, Hage- zleker en A. J. E. Lefering, Brederoodseweg 83, Santpoort; II. Beltman en L. Smits, Kerkweg 147, Santpoort. ONDERTROUWD: A. Moure. Meervlietstraat 6, Velsen en A. Dekker, Meervlietstraat 8, Velsen, toek. adres: Meervlietstraat 8, Velsen: W. A. Schuit, Kastanjestraat 6, IJmülden-Oost en C. Steenmeijer, IJmutderstraatweg 14 rd., IJmui den; R, Mulder, Lindenstraat 8, IJmuiden O. cn Haverland, Lindenstraat 16, IJmuiden O., toek, adres: Lindenstraat 16, IJmuiden O.; H. J. Th. Verscheijden, P. Heinstraat 80, IJmuiden O. en Bruisschaart, P. Heinstraat 80, IJmuiden O., toek. adres: van Galenstraat 4, IJmuiden O.: O. van Heusbergen. Boeweg 2, Beverwijk en J. Jabroer, Hageiingerweg 59. Santpoort; A. Blinkhof, Havenkade 43, IJmuiden en M. E. Steding, Havenkade 43, IJmuiden, toek. adres: Havenkade 43, IJmuiden; K. Pronk, Kennemer laan 93, IJmuiden en Cl. VerheiJ, de Genestet- laan 8,'Driehuis, toek, adres: Acaciastraat 28. IJmuiden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3