IJmuider Courant Nederlandse actie eindigt heden om middernacht, Javatijd Dr. v. Mook geeft verklaring van het Nederlandse besluit Republiek neemt voorwaardelijk resolutie van Veiligheidsraad aan Van Kleffens licht deVeiligheidsraad in Grote havenstad voor de inneming door republikeinen verwoest Weekabonnementen Drie zwemmers inZand voor t verdronken Weerbericht ï2e Jaargang N°. 18700 Ü2e Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Bureaux- Haariem; Qr. Houtstr. 93, Admiuistra Directeur-Hoofdredacteur 15054. Te#0®1.. p spaarne 12, Tel. 12713. 10132. nruklcerg F Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 4 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest-' dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ferugtrekking der Nederlandse troepen tut de demarcatielijnen als conditie landse ministerraad heeft Zaterdag besloten, aan het beroep dat de "eic hpidsraad ingevolge zijn resolutie op de Nederlandse regering heeft gedaan, le qeven en heeft dientengevolge aan Dr. Van Mook de opdracht gegeven, 5.ol,0.j«r iot \beëindiging van de politiële actie te doen uitgaan, en aan mr. Van 4*0pgedragen, de Veiligheidsraad van dit besluit op de hoogte te brengen, jok heeft gisteravond in een radiorede dit besluit van de regering bekend >n tevens medegedeeld, dat de actie te middernacht van 4 op 5 Augustus 'n gestaakt. De Nederlandse regering wacht thans af, wat de republiek en blijft op het standpunt staan, dat de Nederlandse troepen verantwoor- jlljTiIJn voor de veiligheid, de orde en de rust in de gebieden die zij beheersen. blikeïnse regering heeft bekend gemaakt dat zij volledig instemt met de I lie van de Veiligheidsraad, doch dat zij het noodzakelijk acht „ter voorkoming piolutie lan nieuwe (jlielljnen daden van agressie", dat de Nederlandse troepen tot achter de demar- worden teruggetrokken. Republiek „bevrijd van banden" republikeinse regering heeft aange- e '.F, volledig accoord gaat met j jidigd, dat zij "voorstel van de Veiligheidsraad tot sta ker vijandelijkheden. In een verklaring i» door radio-Djokjakarta werd uitge ven stelde de republikeinse regering als .aVrde wederzijdse terugtrekking van V LeDen achter de demarcatielijnen, in October 1946 vastgesteld. „Teneinde te «arborgen, dat er geen bedreiging vrede- v enk of daad van aggressie meer zal plaats •inden is het no'odzakelijk, dat de Veilig- i idsraad het bevel geeft, dat Nederland {roepen uit de Indonesische archipel ï-Vrekt" aldus de regeringsverklaring. republiek doet een ernstig beroep op ^Veiligheidsraad om een door dit lichaam «kozen commissie te zenden, die zich zal linnen overtuigen van de feitelijke toe- ilsnd in Indonesië, zodat een spoedige re ling van het conflict zal worden mogelijk !<De republikeinse regering beschuldigt in har verklaring voorts de Nederlandse re- rang de overeenkomst van Linggadjati r-khonden te hebben en zegt alle conse- Qjenties van het eenzijdig verbreken der tfirekkingen te aanvaarden. Bevrijd van anden, welke haar bonden in de positie deelstaat in de toekomstige Indonesi- federatie, hernam de republiek haar volledige vrijheid van handelen, zodat zij !::meel als souvereine staat in de volkeren- 'ïrnilie zou kunnen worden opgenomen. De republikeinse regering was, na ontvangst <:n een uitnodiging, bereid vertegenwoor- uers naar Lake Succes te zenden om de Veiligheidsraad alle vereiste inlichtingen te geven, zo besluit de verklaring. Arrest opgeheven Zondagmiddag zijn zeven vooraanstaande republikeinse leiders te Batavia, die onder Mrlandse bewaking waren gesteld*vrij-, gristen. Tot de vrijgelatenen behoren dr. .V K. Gani, de republikeinse vice-minister- rfsident; dr. Mohammed Tamzil, vice- minister van Buitenlandse Zaken en Mo- taimed Natsir, voormalig minister van Voorlichting. De Nederlandse bewakers van de voormalige residentie van dr. Soe- lar, Sjahrir te Batavia, waar de Indonesi sche leiders werden gevangen gehouden, rijn teruggetrokken. Het telegram van de Veiligheidsraad, dat ie tekst der resolutie bevat, is hedennacht li half twee door radio Batavia in de En- taal naar Djokjakarta uitgezonden. pe uitzending werd hedenochtend vroeg herhaald. In verband met de resolutie van de Vei ligheidsraad, verklaarde een militaire wordvoerder in Den Haag, dat er sterk »n moet worden getwijfeld of, wanneer de republiek een nieuwe order tot staking der vijandelijkheden zou uitvaardigen, deze ook opgevolgd zou worden. In Maart immers is er ook zulk een bevel geweest, dat weinig resultaat opleverde. Dr. Gani, vice-premier'van de republiek, heeft verklaard, dat de republikeinse re gering waarschijnlijk niet voldoende tijd zal hebben om de orders tot het staken van de vijandelijkheden voor middernacht aan haar troepen.door te geven. Dr. Gani was van mening, dat er moeilijkheden zouden zijn om de bevelhebbers op de vier repu blikeinse fronten tijdig te bereiken. Allerwege voldoening De Amerikaanse en Engelse pers uit zich op een verheugende toon over het be sluit van de Veiligheidsraad, waarvan zij een vredelievende oplossing in Indonesië verwacht. Zij beschouwen deze beslis sing als een triomphvoor de UNO (New.York Times) en achten het pres tige van de Veiligheidsraad door deze aangelegenheid onnoemelijk gestegen. In de kringen van de UNO toonde men zich over het besluit der Nederlandse rege ring om het beroep van de Veiligheids raad op te volgen, zeer verheugd en vele afgevaardigden karakteriseerden de fei ten als „een overwinning van de Ver enigde Volken". komt naar „Elandsfonlein" Nederland terug Een der grote Nederlandse schepen, het motorschip „Elandsfontein" van de N V. Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappijen te 's-Gravenhage, keert naar Nederland terug. De „Elandsfontein" is 10-800 bruto-regïsterton groot en werd in Danzig, door oorlogshandelingen zwaar beschadigd. Dezer dagen is het schip vrij gegeven. Het wordt thans door de „Zwar te Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst naar Vlissingen gesleept, waar het op de werf van de maatschappij „De Schelde" hersteld zal worden. Het woord is aan...._ O. A. Battista: Slaap is het beste geneesmiddel voor tobberij, tenminste als ge het in plaats daarvan doet. Kersenjam goedkoper Wegens de verlaagde kersenprijs van dit jaar is de prijs voor kersen jam verlaagd. Eerste soort kersen jam in glazen potten van 450 gram netto mag thans ten hoogste 0,86 kosten tegen voorheen 1,03. De tweede dochter van ons Prinselijk Gezin, Irenewordt morgen acht jaar. Geen winkelsluiting Gedurende de feestweek, die tot en met 9 Augustus duurt, is in Haarlem een alge mene ontheffing van de Winkelsluitingswet toegestaan. Nieuwe slachting ouder de Chinezen De „Nieuwsgier" haalt het Chinese blad „Sinpo" aan, waarin gezegd wordt, dat in Tjilimoes ten Zuiden van Oheribon de tweede grote slachting van Chinezen na Tangerang heeft plaats gehad: Kort na de aankomst der Nederlandse troepen aldaar werden twee tot driehonderd Ghinezen vermoord „hoewel de verhouding tussen de Indonesiërs en Chinezen te Tjilimoes altijd goed geweest is, zette de bond van Islamitische jongeren in critieke dagen de moordpartij op touw. Hierbij fungeerden twee Hadjis (Mekkagangers) als beul". Sumatra-Timoer wenst onafhankelijkheid De regeringsvoorlichtingsdienst heeft heden het volgende bekend gemaakt: „Op het voorerf van de residentswoning te Medan verzamelden zich gisterenmiddag duizenden inwoners van dit gewest voor het aanbieden van een verzoekschrift, waarin onafhankelijkheid voor de bevol king van Sumatra's oostkust binnen het kader van de overeenkomst van Ling- gadjati werd gevraagd- Het verzoekschrift bevatte een greep uit de vele wantoestanden, die onder bet republikeins bestuur ontstonden en deelde mede, dat 'n voorlopig comité de belangen van de bewoners zal behartigen. Dr. J. J. v. d. Velde, de Recomba voor Noord-Su- matra, aan wien het verzoekschrift werd aangeboden, beloofde de wens van de aan bieders onmiddellijk aan dr. van Mook te zullen overbrengen. Nederlanders op Madoera? Volgens republikeinse berich ten zijn Nederlandse troepen met zeven tanks en vier vracht wagens vroeg in de ochtend op Madoera aan land gegaan. Hierbij werden zij van de lucht uit gesteund. Volgens deze be richten is een vliegtuig door de Indonesiërs neergeschoten. Buitenge lewone ministerraad Zaterdagmiddag heeft de ministerraad «n buitengewone zitting gehouden, welke lol ongeveer zeven uur 's avonds duurde, "i afloop zijn geen mededelingen gedaan over hetgeen in deze bijeenkomst bespro- hn is. Commissie-Generaal gearriveerd Om kwart over vier streek Zaterdagmid- op het vliegveld Schiphol een vier ing vliegtuig van de Nederlandse re- J n,eer.'me^ de leden van de Commissie Lm o v'e uit Batavia terugkeerden, aan Behalve de secretaris-generaal van weroese Gebiedsdelen, de heer L. Kieve- in?' aV3ren ™'gG Kamerleden ter begroe id pÜiiVeZlg' De hei'en Schermerhorn en idfen Weiden bestormd door persfoto den nu Joumabsten, maar zij verklaar-, landers" me6r te weten dan de Neder- 9e Koningin ontvangt eredoctoraat van Leuven beeft jf'noiieke universiteit van Leuven inderppu ^onin'gin het ere-doctoraat hermin» e^erischa,pPen aangeboden als de verriJr-311 Jiaar §r°te verdiensten voor fc*id ti.w van recht en rechtvaardig- Wens de laatste oorlog. in.'unSm heeft het ere-doctoraat der universiteit, an de Wagenberg, „Onze actie leverde geen gevaar voor de vrede, doch bracht daarentegen de vrede in afgesloten gebieden" Dr. Van Mook heeft gisteravond in een radiorede voor radio-Batavia een uiteen zetting gegeven van de Nederlandse stap tot staking van de politiële actie in Indonesië. Hij begon zijn rede met het citaat van de uitspraak van de Veiligheids raad, en herinnerde daarbij aan het Amerikaanse aanbod van goede diensten. De landvoogd zeide toen: „Ofschoon de Nederlandse regering overtuigd is, dal in deze aangelegenheid ten onrechte de tussenkomst van de Veiligheidsraad, overeenkomstig art. 39 van het Charter der UNO werd ingeroepen en de raad "door deze resolutie zijn bevoegdheden te buiten ging door zich te mengen in een interne aangelegenheid van het Koninkrijk, heeft zij niettemin besloten om het daarin vervatte beroep gehoor te geven. Zij wil daardoor nogmaals tonen, dat zij geen mogelijkheid voorbij wil laten gaan om de actie, die noodzakelijk was geworden om aan een onhoudbare toestand van bedreiging en wetteloosheid een einde te maken, zoveel doenlijk te beperken. Bovendien wil zij aan Djokjakarta nogmaals de gelegen heid geven de houding van agressie en ophitsing te laten varen en tot een werkelijke uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te komen". H- va: dt tew 'CUS' za^ aan ilare Majesteit P-whandigen^311 ^aar nieuwe waardigheid De Nederlandse regering wil ten slotte de Amerikaanse de ruimst mogelijke ge legenheid verschaffen om de aangeboden goede diensten te effectueren. Daarom is bevel gegeven de actie uiterlijk te midder nacht van 4 op 5 Augustus af te sluiten. Daarbij zal, zodra de binnengekomen rap porten zulks mogelijk maken, duidelijk worden aangegeven in welke delen van Java en Sumatra de Nederlandse regering de rechtstreekse zorg voor orde en veilig heid, als gevolg van de actie, heeft over genomen en verder zal dragen. De Neder landse regering moet hierbij met het oog op de in die streken aangetroffen toestan den en op de van republikeinse zijde ver richte handelingen en geuite bedreigingen, met nadruk verklaren, dat zij haar verant woordelijkheid en haar verplichtingen ten aanzien van de veiligheid van persoon en goed en voor het herstel en de handhaving van recht en orde in die streken ten volle en met alle haar ter beschikking staande middelen zal blijven vervullen, teneinde daar zowel de wederopbouw, als de uitvoe ring van het programma van Linggadjati mogelijk te maken. Het wachten is op Djokja Terwijl haar zelf iedere gedachte aan politieke vergelding vreemd is, wenst zij aan allen, die onder haar rechtstreekse be scherming staan, de verzekering te geven, dat zij tegen iedere vorm van zodanige ver gelding of wraak, van welke zijde ook, op die bescherming kunnen blijven rekenen. De regering zal nu afwachten, of de re publiek eveneens gevolg zal geven aan het beroep, door de Veiligheidsraad gedaan. Zij wil daarbij, in dit stadium alleen verkla ren, dat een staking van, de vijandelijk heden, naar haar oordeel, mede omvat een staking van vernielingen, van gewelddadig heden tegen verschillende delen der bevol king in republikeins gebied en van de vijan dige propaganda, die in de laatste tijd zelfs aansporingen tot massamoord heeft omvat. Onze troepen hebben, overal waar zij kwamen, blijk gegeven van geestkracht en kalmte, van een zin voor recht en orde, en van barmhartigheid voor en medeleven met allen, die bedreigd, beroofd of in nood waren. Door die houding heb ik de zeker heid, dat zij de thans te geven bevelen juist en verstandig en met de zekerheid, een goede zaak te dienen, zullen uitvoeren. Het zal nu in de eerste plaats afhangen van de besluiten van Djokja, en van de uitvoering daarvan in het republikeins gebied, of de vijandelijkheden ook aan die zijde worden gestaakt en een hernieuwde mogelijkheid van samenwerking wordt, geschapen. Nog een enkel persoonlijk woord tot slot, vooral tot al die medeburgers, welke leven in de gebieden, waar door onze actie veiligheid werd en zal worden gebracht. Voor u is de tijd van vrees, van onzekerheid en van vijandschap voorbij, of zal hij spoedig voor bij zijn, zodra de nog rondzwervende, ge wapende groepen tot de orde zijn geroepen of in de maatschappij zijn teruggebracht. Wel verre van te zijn vol strijd en vijan delijkheden, zoals men dat aan de wereld wil voorstellen, is in het gebied, waar onze troepen kwamen, de vrede eindelijk aange broken. Wei verre van een gevaar op te leveren voor de wereldvrede, heeft onze actie die gebieden weder voor de wereld opengezet en de kunstmatige afsluiting, door Djokja in stand gehouden, opgeheven. Wel verre van een nieuwe verdrukking te brengen, hebben wij gezamenlijk de druk opgeheven, die op het land lag. Wij hebben in deze streken niets te verbergen en aan vaarden niet in de laatste plaats daarom van harte het Amerikaanse aanbod. Overal begint de arbeid en het verkeer weer op te leven. Spoedig zal ieder vrij zijn plaats kunnen innemen en zijn aandeel kunnen bijdragen tot de opbouw van een werkelijk vrije en sterke Indonesische natie, waarin ook voor iedere niet-Indonesiër van goede wil plaats zal zijn. Dit is de betekenis van het herstel van orde en veiligheid, de on misbare grondslag van de echte vrijheid. Wij zullen daarvan met kracht en voort varendheid gebruik maken voor de op bouw, wat er ook gebeuren mag. En wat er ook gebeuren mag, wij zullen ons deze ge wonnen veiligheid en vrijheid niet meer laten ontnemen". i De Nederlandse ambassadeur in Ameri ka, mr. E. van Kleffens, heeft aan de pre sident van de Veiligheidsraad, Faris el Khoery, een schrijven doen toekomen, waar in hij mededeelt, opdracht van zijn rege ring te bbeben ontvangen het volgende Iet- kennis te brengen van de Veiligheidsraad: „Hoewel dc Nederlandse regering bij haar mening blijft, dat de Veiligheidsraad in het onderhavige geval geen jurisdictie heeft, begrijpt zij volkomen de wens van de raad om aan hel gebruik der wapenen in dit en in andere gevallen een einde te zien komen. Daarenboven verwelkomt de Ne derlandse regering de resolutie van de raad in deze zin, dat zij de hoop rechtvaardigt, dat de regering van de republiek Indonesië onder de druk der wereldopinie thans be reid zal worden gevonden om uit te voeren, wat zij tot dusver heeft nagelaten ondanks de voortdurende dringende verzoeken en protesten van de Nederlandse regering en niettegenstaande het overeenkomstige vriendschappelijke advies van andere mo gendheden.'' „De gezichtspunten, welke de Veiligheids raad ertoe geleid hebben om op beide par tijen een beroep te doen, in ernstige over weging genomen hebbende, heeft de Neder landse regering de luitenant-gouverneur- generaal van Nederlands-Ihdiëopdracht gegeven om met de republikeinse autoritei ten in contact te treden teneinde aan beide zijden tot een volledige staking der gevechts handelingen te komen. Uit New-Delhi wordt bericht, dat hel Voor- Indische Roode Kruis onmiddellijk dringend be nodigde medicamenten per vliegtuig aan het Indonesische Rode Kruis zal doen toekomen. Tjillatjap vormde de eindstreep Het communiqué van de Nederlandse Marine meldde Zondag, dat de havenstad Tjilatjap aan de Zuidkust van Java zonder strijd door de Nederlandse troepen is bezet. Marine-eenheden landden in het havengebied, terwijl legereenheden van de landzijde binnenrukten. Dc stad bleek door de Indonesische troepen grondig verwoest te zijn en practisch onbewoonbaar te zijn geworden. Er woeden hevige branden, vooral in de Chinese wijk en de gebieden waar de olietanks liggen. Slechts enkele havenwijken zijn' intact gebleven. Op Sumatra werd Brastagi, 45 kilometer ten Zuiden van Medan, door Nederlandse troepen ingenomen. Het legercommuniqué van Nederlandse zijde deelde gisteren het volgende mede: West-Java: De T.N.I. ontwikkelde enige activiteit bij Tangerang. Met ingang van 2 Augustus is de treinverbinding Tjikampek OheribonTegal weer op beperkte schaal in gebruik gesteld. Midden-Java: Aan de Zuidkust is de stad Tjilatjap bezet. Tjangkirang twintig kilo meter ten Zuid-Westen van Semarang is eveneens bezet, In Banjoemas werden grote hoeveelheden munitie van Brits fabrikaat, benevens levensmiddelen en textiel aan getroffen. Oost-Java: Bij Poenten is een overland- verbinding tussen Patjet en Batoe tot stand gebracht. Bij voortgezette zuivering van de stad Malang werd nog enige hinder onder vonden van sluipschutters. In de Noord westelijke rayons van Soerabaja werden •infiltratiepogingen ten Zuiden van Grissee en Modjokerto geneutraliseerd. Sumatra's Oostkust: De Nederlandse troe- gebied. Sinds de vorige opgave zijn aan onze zijde geen verliezen geleden. Sultan bevrijd. Het legerbericht van Zaterdag meldde o.a.: Dezer dagen brachten recomba J. J. van de Velde en de territoriaal commandant kolonel P. Scholten, een bezoek aan Sian- tar. In de bank Negara Indonesia werden juwelen van de zelfbestuurder aangetrof fen, ter waarde van millioenen guldens. De sultan van Langkat en Assahan, alsmede de zoon van de sultan van Serdang, wer den uit hun internering bevrijd, tezamen met velen hunner familieleden. De door zoeking van kantoren van republikeinse instanties leverde grote hoeveelheden wa pens en munitie op. Tien Duitsers en drie Japannezen, die zich in het operatieterrein bevonden, wer den uit Siantar naar Medan overgebracht. Een poging tot infiltratie van Arnhemia werd afgeslagen." Het Nederlandse legercommuniqué van heden deelt o.a. mede, dat de verliezen aan r.' 1 Tr i 1. 1 IK.UtII Utt.ll U.u. IlltUt. Udl Ut 1 li utirtll drtll Nederlandse zijde lol nu toe «0 doden. !7 vermisten en 131 gewonden bedragen. K.L.M.-dienst op Batavia wordt normaal gevlogen Een Aneta-bericht uit Batavia meldde Zondagmiddag, dat de K.L.M.-dienst Ba taviaAmsterdam voorlopig was gestaakt, vermoedelijk wegens de weigering van de regering van India om vliegtuiglandingen in het gebied van Voor-Indië toe te staan. Later deelde het A.N.P. mede, van offi ciële zijde in Den Haag vernomen te heb ben, dat dit bericht op een misverstand moest berusten, aangezien hier te lande niet bekend was, dat de regering te New-Delhi hei landen van K.L.M.-vliegtuigen op vlieg velden in Voor-Indië had verboden. De K.L.M. deelde mede, dat de dienst op de lijn AmsterdamBatavia op de normale wijze wordt uitgevoerd. Het Indië-vliegtuig is Maandagmorgen op de gewone tijd van Schiphol naar Batavia vertrokken. SJAIIRIR NAAR AMERIKA. Soetan Sjahrir is Zondagmorgen per vliegtuig naar New York vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door Pandit Ndhvoe. rukken, hebben Brastagi bezet. De door de republikeinen gestichte branden te Ban- djahe en Brastagi richtten aanzienlijke schade aan. Het centrum van Brastagi en de electrische centrale werden intact aan getroffen. Onze troepen stootten in Noor delijke richting door en brachten contact over land.met Medan tot stand. Gedurende de gehele actie van Medan naar Peman- tang Siantar en terug over Brastagi' werd weinig tegenstand ontmoet. Zuid-Sumatra: Onze troepen ontwikkel den in het rayon Palembang intensieve pa trouillegang in samenwerking met de Koninklijke Marine. Er werden voortgezet te pogingen geconstateerd tot sabotage aan bruggen en wegen in het door ons bezette dienen uiterlijk Woensdag betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Oostenwind heeft de muien zeer gevaarlijk gemaakt Zaterdag en Zondag zijn in Zandvoort drie verdrinkingsgevallen voorgekomen. Zaterdagmiddag verdronk ter hoogte van het zee-bad Termes, de 29-jarige Amster damse kleermaker Joh. M. J. van Oosterom, die met vrouw en kinderen een uitstapje naar Zandvoort maakte. Hij is vermoede lijk bij het zwemmen in een mui geraakt, hij begaf zich om ongeveer vier uur in zee, maar zijn lijk spoelde pas om 6 uur aan. Om omstreeks half acht Zaterdagavond spoelde het lijk aan van de 18-jarige J. Bouwman, ongehuwd en wonende te Haar lem, ambtenaar bij de P.T.T., die op het Zuidelijke vrije strand eveneens in een mui geraakt is. Zondagmiddag ongeveer te vier uur begaf een 29-jarige rechercheur van de P.R.A. te Amsterdam zich ongeveer 300 meter ten Noorden van bad Noord met enkele vrien den in zee, terwijl zijn vrouw op het strand achterbleef. Plotseling zagen zijn twee vrienden hem onder water verdwijnen, zon- Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft Zaterdag meegewerkt aan de start van de IJmuiden-Solent-race. Deze foto toont enkele der jachten aan de start. der dat het mogelijk was, hem nog vast te grijpen. Ook hij was in een zware mui terechtgekomen. Eerst te ongeveer zes uur spoelde zijn lijk aan. De aanhoudende Oostenwinden van de laatste weken hebben de zeebodem langs onze kusten voor zwemmers gevaarlijk ge maakt. Op talrijke plaatsen zijn de muien uitgediept, of nieuwe muien ontstaan. Men zij dus voorzichtig met baden en zwemmen en volge nauwgezet de bevelen van de bad- lieden op, waarbij een ieder moge beden ken, dat een kalme zee met een rimpeloos oppervlak, hoe onschuldig deZe eruit ziet, het meest gevaarlijk is. De sterke onder stroom, die bij de talrijke muien ontstaat, kan voor de meest geoefende zwemmer funest zijn. De politie surveilleert en waar schuwt onophoudelijk, doch het blijkt steeds weer, dat er mensen zijn, die het beter menen te weten, hetgeen Zaterdagmiddag bleek, toen een dame in bad Zuid zich te ver in zee begaf, en door de badman in de vlet werd gewaarschuwd, terug te keren, aan welke waarschuwing zij geen gevolg gaf. Ook een tweede waarschuwing werd in de wind geslagen. De vlet met de beide badlieden begaf zich daarop naar de roe keloze baadster, die zéér gepikeerd te ken nen gaf, dat ze „haar eigen boontjes wel kon doppen." De badlieden maakten daarop korte metten en heschen de recalcitrante baadster aan boord, waarop zij naar het strand werd teruggeroeid. Daar aangeko men, gaf zij een der badlieden een harde klap in het gezicht, waarna zij de vlucht nam. De badlieden trachtten de vluchtende te achterhalen, waarop enkele baders het voor deze badnimf opnamen en de badlie den te lijf wilden gaan. De rust keerde eerst weer, nadat de situatie was uiteengezet en de onwillige baadster uit bad Zuid was ver wijderd. MEER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselen de bewolking met hier en daar enige lichte regen. Weinig verandering van temperatuur. Zwakke tot matige wind overwegend tussen Zuid en Oost. 5 Augustus: Zon op 5.0 Maan op 22.0 uur, onder 20.25 uur i uur, onder 8.25 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1