yjjf zeiljachten startten bij IJmuiden voor een race naar de Solent IJmuiden verbetert weer records Treffende manifestatie van internationale vriendschap Chinees vonnis Een man als jij.... MAANDAG 4 AUGUSTUS 1947 ÏJMUIDER COURANT spitaal-kerkschip De Hoop verleende zijn medewerking nrA van het Hospitaal Kerkschip {Aan boord va Hoop)^ itaal-Kerksehip De Hoop had Het voor enige uren in dienst zich Zater zc5|sport Het fungeerde als ^teld«n een grote zeilwedstrijd startscWP befrinpunt lag bij de brulboei waarvan, n kugt voor ijmuiden, het eind- 3mijl Uit o de soiént, de smalle zee- punlif het eiland Wight scheidt van. Al- arm <i'e -Jkust. Twee honderd vijftig zce- bion5 UsJpn cr ongeveer tussen start en mijlcn ugf" finish. ftSSST»-O Belg, de Wyvern 2 L heer Murdook. om elf uur Zaterdagmorgen in auu booM van De Hoop ie Sas daar al een gemengd gezel- gingen.Kapitein de Vreugd had schap «r n boord, meest familie- K1*" bemanningen der jachten. taak hij de start van de wedstrijd afgelopen zou hij zijn gasten weer 101 haven terug brengen en daarna Ler uitvaren om de haringvloot zMken. die nu tussen de 54 en 5o gr. uurtje later tussen de ■1 bastions op de p.eretnden door buiten varen ligt daar een prachtig -re voor ons. Er staat wel een aardig maar de zee is rustig Wat lln'verschil met die stormachtige proef- Sit ran de Medan, toen we ons kramp- K. moesten vast houden om op de been fbljven. We slingeren een beetje, maar ,K&rveXtt Idmuider achter "in het klare zonlicht zien we de tal- Se schoorstenen, de gashouders, de JLorens, de vuurtorens. ji het is een groots gezicht, niet alleen vto.'maar ook achter ons. Fr is hier wel heel wat gewrocht sedert de Breda een goede 70 jaar geleden als „„te schip door de oude sluis geschut „4 Rond de poort, die in Holland op zin cmalst werd gegraven, ontstonden mach- Hre bedrijven, waar een nijvere bevolking «riet niet alleen voor het heden, maar cok voor de toekomst van het land. BÜ de brulboei. gij de brulboei, die geluidloos nog, rus' fiï oD de kalme zee ligt te deinen, zien we al een groot jadht. Het blijkt de Wy- vem 2 te zijn, die door dat de Corabia van Mr Kars niet aan de start zou ver schijnen, met de Zeearend van Bruijnzeel het tweetal deelnemers van Klasse II vormt. Zeven man zien we aan dek. Even later verschijnt nog een groot lacht; aan de bezaanstop hangt een nietig vlaggetje: blauw met het kruis van St- George. Een Engelsman dus. Ook een deelnemer? Nee, zegt de heer Crone, die als starter van de grote race fungeert het is een Over een uur begint hier de Solent- race, roept de heer Crone naar de En gelsman. De man aan de Engelse helmstok tilt lijn hand op. Hij heeft het verstaan. De sierlijke witte meeuw laveert nog even om 'ons heen en zet dan koers naar IJmuiden, waar we hem later in de haven terug vin den, juist als hij zich door de Zuidersluis wil laten schutten. Het blijft nog lang rustig rond de brul boei. We zien een paar trawlers in- en uitvaren, de oude drifter.KW 4 wordt al spoedig door de grotendeels uit Katwijkers bestaande bemanning van De Hoop her kend- Om kwart voor één is de tweede deel nemer bij ons Het is de Aeolus van Jan Goedkoop, wiens jonge vrouw bij ons aan 'ooord is De start was oorspronkelijk bepaald op één uur. Maar er zijn nog slechts twee jachten bij de startlijn, die gevormd wordt door een denkbeeldige lijn tussen de nu voor anker liggende De Hoop en de een paar honderd meter van ons verwijderd liggende brulboei. Daarom wordt de start een uur later gesteld. Even over half twee zijn alle vijf deel nemers present. Het zijn met de reeds ge noemde Wyvern 2 en Aeolus, de fraaie Zeearend van Bruijnzeel, de Westwind van Van der Linde en de kleine Constan ter van Ir. M. v. d. Lee te Velsen. Het is een prachtig gezicht, dit vijftal jachten met hun blanke zeilen bij de start lijn door elkander te zien kruisen. Bijna 20.000 kistenof 1000 ton vis in twee dagen Er worden weer records verbeterd in IJmuiden en wel wat betreft de aanvoer Van vis, die Zaterdag en heden zo groot was, dat ongetwijfeld ook na-oorlogse records voor het vasteland van Europa ge broken worden. Met een aanvoer van 8325 kisten werd ten hoeveelheid vis verwerkt, die onge veer 2000 kisten boven het dusver bereikte maximum van na de oorlog bedroeg. De aanvoer bestond voor een groot gedeelte "'♦haring waarvan er niet minder dan «00 kisten gelost werden. De omzet bedroeg die dag ongeveer laO.OOO gulden. Heden was de aanvoer nog belangrijk groter; deze bedroeg ongeveer 10.000 kis- fn' waarvan ongeveer 6 a 7000 kisten ha- ung. Het zal wel niet mogelijk zijn, deze norme hoeveelheid vis nog heden te ver worden, maar mocht dit zo zijn, dan zou- rhnnrJelltwee dagen bijna 20.000 kisten 1 1000 ton vis door de marlet zijn gegaan, oen opbrengst van minstens drie ton. net mag als een voor het bedrijf gun- .if verschijnsel worden beschouwd, dat noanks deze enorme aanvoer en ondanks et warme weer, van een inzinking der ?eLgeen.sprake is- 1111» ,en^'en is het feit, dat een derge- d j e zonder noemenswaar- bpurii Ila^e Verzonden kan worden, een eras! outihage van het gehele ap- roikt We8r 6en gro^e capaciteit heeft be- geslaagd voor de hoofdacte. k w-l ^^Scnoot de heer H. de Bruin voor de hoofdacte. De heer Crone heeft alle „kapiteins" nog even de startwijze aangegeven: tien mi nuten vóór twee één vlag omhoog met een stoot op de misthoorn, vijf minuten vóór twee 2 vlaggen omhoog met weer een stoot op de .misthoorn, twee uur vlaggen om laag met een stoot. Er komt spanning aan boord- De jach ten zeilen nog wat om ons heen. Dan komt de eerste stoot, vijf minuten later gevolgd door de tweede. Fraaie start van de Aeolus. Alle vijf jachten kiezen nu positie. Nog even dreigt een coaster roet in het eten te gooien door in een der spannende laatste minuten tussen ons en de brulboei door te varen. Maar gelukkig is hij bijtijds uit de voeten. De misthoorn geeft haar derde stoot. Twee uur! Er is gestart voor de Solent-race. En nauw is het geluid van de misthoorn ver stomd, of de Aeolus glijdt langs ons om als eerste over de startlijn te gaan- Zij wordt onmiddellijk gevolgd door de Zee- agend, die naast haar ligt. Maar alle vijf hadden hun positie voor de start zo gekozen, dat het verschil tus sen de eerste en de laatste uiterst miniem is. De aan de kant van de boei liggende Constanter leek iets achter te zijn. Met de wind achter verwijderen de schepen zich snel. Ze hebben natuurlijk alles bijgezet. Het is een prachtig gezicht het vijftal keurig naast elkaar over het water te zien gaan. Zo hard gaat het dat als we ongeveer een uur later het anker hieven vergde veel tijd weer voor de haven terug zijn, toen de jachten als stipjes aan de horizon nog maar ter nauwernood kunnen waar nemen. Tenslotte kan nog worden vermeld dat deze interessante wedstrijd georganiseerd werd naar aanleiding van het 100-jarig bestaan der Kon. Nederlandse Roei- en Zeilvereniging te Amsterdam. Collectief contract gevraagd voor de zeevissers Actie van "de Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden Geruime tijd geleden hebben de vissers, georganiseerd in de Algemene Nederlandse Bond van Zeevare,nden, vóór 1 Mei 1947 in de bedrijfsgroep Transport der EVC bij het bestuur der Redersvereniging alhier een ontwerp-contract ingediend betref fende loon- en arbeidsvoorwaarden. Het bestuur van de A.N.B.Z. heeft thans bij het bestuur der Redersvereniging aan gedrongen een onderhoud toe te staan „aangezien", zo schrijft het bestuur, „het ons beslist onmogelijk is, langer uitstel tegenover de bij ons georganiseerde vissers te rechtvaardigen". Met het oog op de groeiende ontevreden heid onder de leden acht het bestuur van de AN.B.Z. het noodzakelijk, aan deze toe stand een einde te maken. Schoolzwemwedstrijden De totale uitslag van de onlangs gehou den schoolzwemwedstrijden voor de lagere scholen luidt als volgt: 1, Insingerschool 387.8 pnt.; 2. F. L. Os- sendorpsdhool 396.8 pnt.; 3. Jan Ligthart- school 397.4 pnt.; 4. Velserbeekschool 400 pnt.; 5. Moerbergsehool 401.2 pnt.; 6. Adolf van Nassauschool 401.4 pnt.; 7. Theo Thijs- senschool 412.1 pnt.; 8. Emmaschool 412.5 pnt.; 9. Julianaschool 459.9 pnt.; 10. Ir. Krijgerschool 471.7 pnt. Kennemer Schaaktournooi De voortgezette wedstrijden tussen de finalisten voor het schaakkampioenschap van Midden-Kennemerland hebben één van de favorieten in de hoofdklasse een half punt nadeel gebracht. Van Tuinen, die zijn eerste partij tegen V. Ph. v. d. Kolk won, moest in de tweede ontmoeting met de zelfde schaker genoegen nemen met re mise. In de eerste klasse maken J. C. de Haas en Th. Spijker een redelijke kans, ir. L. Derks is ongetwijfeld één van de sterk- sten in de tweede klasse. Door een beslis singswedstrijd tegen P. Hoope slaagde K. Stolp er in zich in de derde klasse voor de finale te plaatsen. De uitslagen waren: Hoofdklasse: F. v. Tuinen-V. Ph. v. -d. Kolk 1-0; V. Ph. v. d. Kolk-F. v. Tuinen K. Slings-J. Zoon tjes afgebr. Eerste klasse: Th. Spijker-A. Slings 1-0; J. C. de Haas-C. Koomen 1-0. Tweede klasse: ir. L. Derks-J. de Vroo- men 1-0; J. de Vroomen-J. Ringers 1-0. Derde klasse: A. Alders-L. P. Siebers af gebr. Beslissing 3e klasse: P. Hoope-K. Stolp 0-1. Voetbal STORMVOGELS SPEELT WEER OP HET EDO-TERREIN. Stormvogels zal in het komende seizoen zijn competitiewedstrijden weer op het terrein van EDO spelen. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 3600 kisten verse haring. 1500 kisten makree!, 225 kisten wijting. 70 kisten koolvis. 150 kisten kabeljauw. 1600 kisten schel vis. 1400 kisten schol. 30 kisten tarbot. 100 kisten heek. :oo kisten diversen, totaal 8825 kisten. Prijzen: grote schol f31—f27. middel schol f32 —f26. zetschol f29—f20, kleine schol II f22—f 14, kleine schol III f 11—16.50. schar I f 15—f 13, schar II f7—f3,80, alles per 50 kg. Besommingen: 6 trawlers totaal f 100.630. Motorloggers: KW 169 f 3570, KW 162 f6140, KW 91 f 2870, K W210 f 1100, KW 51 f-8210, KW 72 f 2190. Kustvissers: IJM 213 f 620. IJM 230 f 880. IJM 229 f 3240, IJM 27 f1290. UK 244 f 1740, UK 35 f 2510. UK 22 f 850, UK 176 f 1910, UK 91 f 2020, UK 202 f2418, UK 2 f 1320, UK 34 f512. VD 9 f1120, IJM 249 f610, IJM 241 £165, UK 126 i 860. UK 64 f1180. UK 52 f 1530. EXAMENS COUPEUSE EN COSTUMIèRE Bij de gehouden examens slaagden voor coupeuse de dames S. v. d. Bos, S. v. Osch en A. v. Egmond en voor costumière de dames C. Koop, S. v. Osch, J. v. Rixel, T. v. Hesselingen, 1 .v. d. Hout, F. Giroldi, A. de Ligt, IVI. v. d. Zon, R. de Vries, A. Zoon tjes, H. Burger, B. v. Eerden, N. Dekker, C. Duyn, C. Schoo, T Engberts,. H. v. Mid den en A. Stevens. Voor het practische gedeelte slaagde mej. G. Sneekes en voor het theoretische ge deelte mevr. Kuilenburg en mej. A. Dek ker. SCHEEPVAARTBBWEGING DOOR DE NOORD- ZEESLUIZEN IN JULI. Gedurende de maand Juii werden door de Noordzeesluizen naar binnen geschut, 219 zee schepen, waarvan bestemd voor Amsterdam 182, voor de papierfabriek 14, voor de Binnenhaven Hoogovens 6, voor Zaandam 8 en als bijlegger 9, Uitgaande werden geschut 245 zeeschepen, waarvan uit Amsterdam 203, van de papierfabriek 10, uit de Binnenhaven Hoogovens 7, van Zaan dam 5. bijleggers 29. In de buitenhaven der Hoogovens arriveerden 8 schepen, waarvan 6 beladen mei erts, 1 met kolen en l met teer.: Een schip kwam hier als bijlegger binnen. Totaal passeerden 473 zeeschepen de pieren in beide richtingen. Beverwijh Crofe dag voor Beverwijk; Dertig harddravers in de Breestraat „De glanzende lijven wiegen, de draf draagt ze, de benen strekken zich, grijpen de ruimte, niet galopperen nu, maar dra ven, breed en zwevend van tred, de baan delend in geweldige vliegende passen, sche pen die de oppervlakte scheren", zo be schrijft Theun de Vries -een harddraverij in Friesland. Nog enkele weken en ook op het' plavei sel van de Breestraat zullen de hoeven kletteren en in vliegende draf vele malen weer de 300 m. worden afgelegd. Kracht, gratie en snelheid van de Hollandse draver zullen op 14 Augustus hoogtij vieren. Vin nig zal de strijd zijn en slechts de sterkste van het 30-tal, dat aan de start zal komen, zal de ereronde mogen rijden. Het gaat, als ieder jaar, om de eer de grootste korte- baandraverij van het land te winnen. Beverwijk komt weer in het middelpunt der belangstelling voor de paardensport liefhebbers. In de pauzes zal een wedstrijd op trans portfietsen voor jongens gehouden worden. De organisatie is als van ouds in handen van de heer D. Burger. Dit is evenwel niet alles. Voor het eerst sinds de oprichting heeft de Harddraverij- vereniging besloten ook des avonds het publiek aangenaam bezig te houden. Om 8 uur kan men op het Stationsplein de prestaties van mastklimmers volgen. Men heeft zelfs voor deze gelegenheid een klei ne hoeveelheid groene zeep overgespaard. Na een onderbreking van acht jaar wordt het vuurwerk in ere hersteld. De gehele dag zal de Be verwij kse Har moniekapel de festiviteiten met vrolijke klanken opluisteren. RALLY 1947 GEOPEND: Zowel de vlaggenparadc als het kampvuur vormden Zondag een ontroerende getui genis van de duizenden deelnemers aan de Internationale Kampeerrally te Heemstede van hun vaste wil oin door individuele vriendschap bij te dragen tot een betere wereldgemeenschap. ^--r—-- REVUE VOOR „KINDERGELUK" Met de opvoering van een revue in hol K.S.A. gebouw zal het 35-jarig bestaan der Geheelonthouders-kinderclub „Kinderge luk", dat in de tweede helft van December plaats vindt, worden herdacht. De vlaggenparade had om half één voor de „Oranjerie" plaats en werd bijgewoond door de vertegenwoordiger van minister Huysmans, clr. Groeneveldt Meyer, door de burgemeesters van Amsterdam en Heemstede, mr. A. J. d'Ailly en mr- J. P. W. van Doorn, de wethouders van Heem stede E. J. van Lent en H. Disselkoem, oud-mi-nister Deckers als voorzitter van het A.N.V.V., de directie van de A.N.W-B bestuursleden van N.T.K.C. en I.F.C.C. en door de directeur van Haarlems'Bloei, de heer C. S. Th. van Gink. De voorzitter van de Nederlandse Toe risten Kampéerclub, prof. ir. D- Dresden hield een geestige drietalige openingsrede, die hij vergeleek met de drie sleutels die nodig waren om een brandkast te openen. „Enige jaren geleden", aldus spr., „heb ik ook verlangd een kamp te openen, echter niet om er in, maar om er uit te gaan. Dit kamp evenwel staat open voor allen, die behalve goede kampeerders, ook goede we reldburgers willen zijn". Vervolgens gingen achtereenvolgens de dundoeken van de Verenigde Staten van Amerika, Engeland, België, Denemarken, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Portugal, Zweden en Zwitserland omhoog, waarbij het Heemsteedse fan fare-orkest „Excelsior" van ieder land het volkslied speelde. Tenslotte hees de burgemeester van Heemstede de Nederlandse driekleur en de Rally-vlag, het jongste en het oud ste lid van de N-T.K.C., de N.T.K.C.- en A.N.W.B.-vlaggen hesen. Vervolgens spraken de ere-voorzitter van de International Federation of Cam ping Cluibs, J-A.C. Champion, en de heer Canter Cremers namens de A.N.W.B. een kort woord. Kampvuur. Het kampvuur, dat Zondagavond in het Een groepje buitenlanders maakt in de winkeltentkennis met Nederlands fabri kaat natuurlijke amphitheater aan het eind van de bosweide achter „Meer en Berg" plaats vond, werd een nieuwe triomf voor de organisatoren en de pioniers van deze massa-bijeenkomst. In de kom was een décor opgericht, dat het slot van de legendarische Jan van Heemstede voorstelde. De vertegenwoordigers der verschillen - lende nationaliteiten kwamen in nationaal costifhm in fakkeloptocht aan en ontsta ken op uitnodiging van Jan van Heemste de het kampvuur, toen namens ieder land met een toepasselijk woord een blok hout op het vuur geworpen werd. Vervolgens brachten groepen van de verschillende nationaliteiten een program ma van zang en dans ten gehore, waarbij de hofnar Flip voor een zeer geestige con férence zorgde en de duizenden toeschou wers' op de hellingen, waaronder zich ook burgemeester van Doorn en de polïtiecom- mandant A. Berentsen bevonden, tot een georganiseerde en humoristische bijval opwekte. Tot bij het middernachtelijk uur duurde deze bij het romantisch vlammenspel zo aantrekkelijke manifestatie. Het laatste nieuws, van de Rally. Gedurende de morgen en middag verga derden in het Verversingshuis „Groenen- daal" de gedelegeerden van de I.F.C.C. Zij bespraken verschillende vraagstukken van kampeerorganisatorïsche aard. Als voornaamste punt vermelden wij, dat de vergadering besloot de Rally in 1948 te Londen te houden en deze te laten samen vallen met de aldaar georganiseerde Olym pische Spelen. Santpoort De étalage-wedstrijd Wij meldden reeds, dat de jury 41 éta lages zou te beoordelen krijgen. Van de deelnemers woont het grootste aantal, n.l. 18 in de Hoofdstraat. Dan volgt de Hage- lingerweg met 6 deelnemers. De étalages moeten Dinsdag a.s. om 4 uur ter keuring gereed zijn. Dezelfde avond worden de prijswinnaars nog be kend gemaakt. Nieuwe Oranje-vereniging We deelden onlangs mede, dat het in de bedoeling lag het Oranje-comité, dat tot dusver de festiviteiten op 31 Augustus regelde, om te zetten in een Oranje-ver eniging. Men deelde ons thans mede, dat de komende feesten nog onder auspiciën van het comité gehouden zullen worden en dat na 31 Augustus de oprichtingsver gadering gehouden zal worden. TOUWTREK-WEDSTRIJDEN. Wanneer er voldoende deelname is ligt het in de bedoeling van de Oranje-vereni ging een nummertje trouwtrekken tussen de gewone nummers te lassen, waarvoor aardige prijzen 'worden uitgeloofd. Men hoopt, dat vooral personen, die Ln een zelfde bedrijf werkzaam zijn, zich tot groe pen zullen verenigen. SCHEEPVAART VINKE EN CO. Jeroen Bosch. 31 Juli Scillys eilanden gepasseerd. Zijpenberg. 31 Juli te Rot terdam. HOLLAND AFRIKA LIJN. Langleescolt, 30 Juli te Port Said. K. N, S. M. Orpheus, 30 Juli van Palermo naar Gibraltar. Theseus, 30 Juli van Malta naar Canneto. Vulcanus, 30 Juli te Barcelona. Hercu les,- 30 Juli van Gibraltar naar Algiers. Euterpe, 30 Juli van Lissabon naar Hoek van Holland, Marinier, 30 Juli te Pasajes. Dundee. 30 Juli van Valencia naar Barselona. Roelf. 30 Juli van Bil bao naar Muse], Orpheus, 30 Juli te Palermo. Araea, 30 Juli te Haifa. Ornen, 31 Juli te A'dam. MIJ. NEDERLAND. Sumatra. 30 Juli te Am sterdam. Oranje, passeerde 30 Juli Perim. OCEAAN. Alcinous. 26 Juli te Hampton Roads. Phrontis, 25 Juli te Penag. Polydorus, 24 Juli van Suez naar Batavia. Melampus, 28 Juli van Port Said naar Amsterdam. WIJSMULLER. De sleepboot Nestor vertrok 30 Juli van Lübeck naar Rotterdam met de kraan Neptunus 15 op sleeptouw. GROTE VAART. Alhena. Rio de Janeiro- Rotterdam, pass. 31 Juli Madeira, wordt 4 Aug. te Rotterdam verwacht. Alphard, 31 Juli van Zd Amerika te Antwerpen. Amerskerk, 31 Juli van rede Vlissingen naar Antwerpen. Gaasierkerk, 30 Juli ie Port Said (RotterdamAustralië). He- del, 30 Juli v. Antwerpen naar Montreal. Hydra, AntwerpenLissabon, passeerde 30 Juli Ouessant Ilos, Piombino naar Lissabon, 29 Juli van Gibral tar. Jacob Cats, wordt 31 Juli van Rotterdam te Baltimore verwacht. Kamerling'n Onnes, Batavia New York, 29 Juli te Colombo. Kelbergen, Rot terdamBagnoli, pass. 30 Juli Gibraltar. Meer kerk, AntwerpenGenua, pass, 30 Juli Start Point. Modjokerto. Rotterdam—Java, 30 Juli van Marseille. Nieuw Holland, AmsterdamBatavia, pass. 30 Juli Ceylon. Oranje, Batavia—Amster dam, pass. 30 Juli Perim, Overijssel, Bombay— Batavia, 30 Juli bij Palembarrg lichtschip. Prins Maurits, ChicagoRotterdam, pass. 30 Juli Bell Isle. Rotti, 30 Juli van Batavia naar Pladjoe. Ruys, Buenos AiresMauritius, 29 Juli van Dur ban. Salatlga. 30 Juli van Calcutta naar Colombo. Samaria, 30 Juli van Dakar te Konakri. Sentanl, 30 Juli te Batavia. Tasman, SoerabajaMakas sar, 30 Juli ter rede van Bali. Utrecht, Batavia Rotterdam, 30 Juli om 20 u. te Suez. Van Heutsz, 30 Juli van Hongkong naar Singapore. Volen- dam, 30 Juli Rotterdam naar Batavia. Waterman, 30 Juli van Esbjêrg naar Tilbury, al waar 1 Aug. verwacht. Weltevreden, RotterdamJava, pas seerde 30 Juli Dondra Head. Zaan, 30 Juli van Emden naar Stockvik. Zonnewijk, Calcutta- Rotterdam, 29 Juli van Cochin. Averdijk, 30 Juli van Port Arthur te Houston. Axeldijk, New Or leansLonden, 29 Juli voor anker bij Southand. Colytto, Casablanca—Vlaardingen, pass. 29 Juli Finisterre. Papendrecht, 31 Juli van Avonmouth te Rotterdam. Veendam, 30 Juli van New York via Southampton naar Rotterdam. Zeeland (SSM), 30 Juli van Rotterdam te Huelva. Zijpen berg, 31 Juli van Cuba te Rotterdam, Arkeldijk, 30 Juli van Havana naar Antwerpen. Cottica, 31 Juli van Trinidad naar Ponta del Gada. Esso Den Haag, Aruba—Rotterdam, pass. 31 Juli Start Point. Gaasterkerk, Rotterdam—Australië, 31 Juli van Port Said. Hera, 31 Juli van La Gualra naar Curagao. Johan de Witt, BataviaAmster dam, pass. 31 Juli Gibraltar. Kota Inten. Batavia —Rotterdam, pass. 31 Juli Malta. Meerkerk, Antwerpen—Genua, pass. 31 Juli Ouessant. Stuy- vesant, AmsterdamWest Indië, 31 Juli te Ma deira. Utrecht, Java—Rotterdam, 31 Juli te Port Said." Valerius, Rotterdam—Java, 31 Juli van Singapore. KLEINE VAART. Bernina, 31 Juli van Doek- sta naar Rotterdam. Brem, 29 Juli van Fowey te Aarhus. Constant. 29 Juli van Rotterdam te Oslo. Coolhaven, 30 Juli van Helsinki te Kotka. Dog- gersbank. 29 Juli van Oslo naar Amsterdam. Eben Hae^er, 31 Juli van Charleston te Amster dam. Kaap Falga, 30 Juli van Gothenburg naar IJstad. Nottingham, 30 Juli van Goole te Har- lingen! Oranje, 29 Juli van Oslo naar Amsterdam. Saturnus, 30 Juli van Antwerpen naar Chrls- tiansand. Tyro, 30 Juli van Belfast te Dublin. Zeehond, vermoedelijk 1 Aug. van Wismar te Hoek van Holland verwacht. Amstelstroom, 29 Juli van Amster-dam te Eristol, Barendsz, 30 Juli van Boom te Oslo. Bree Helle, 27 Juli van Rot terdam te Gdynia. Eben Haezer, 28 Juli van Charleston naar Naestved. Eleisabelh (Vermaas), 31 Juli van Lysekill te Vlieland. Express, 30 Juli van Kingslynn naar Rotterdam, Heemskerk, 30 Juli van Christiansand South naar Oslo. Heron, 29 Juli van Charlestown naar Rouen. Mies, 30 Jtili van Kalmar naar Rotterdam. Sambre, 30 Juli van Rouen naar Parijs. Taurus, 29 Juli van Londen naar de Tees. Thriantha, 30 Juli van Heroen te Kriek. Zaanstroom. 30 Juli van Lyse kill naar Harlingen. SLEEPBEDRIJF. Slbt „Ganges" met kraan Het moment, waarop blijkt, dat de aard appelen zonder een spoor zout zijn opgezet en dat de Vrijdagse vis van een verre- ;aand-gekookte in een miserabel-gebakken staat is overgegaan, geeft de doorslag in het latente voornemen, om nu ook eens een avond „in de stad" te gaan eten. Luxu eus met de tram omdat er toevallig geen taxi is en dan speurende in de city van deze voortreffelijke nederzetting naar een ge legenheid, waar de innerlijke persoon op krachten kan komen met als tegenpresta tie het afvloeien van zo weinig mogelijk zilverlingen. En dan zien de twee zwervers hun gastromonische dromen wredelijk ver stoord want het restaurant hunner keuze is gesloten en twee andere staan op het punt om hun deuren te grendelen. Het vierde is te duur en een volgende restau ratie blijkt allerminst in overeenstemming te zijn met de opvattingen van de voedsel- sollicitanten, nademaal zij zichzelf met veel lawijt van muziek presenteert. De propere ruimte van een Chinese eet gelegenheid ontlokt de gade aan mijn zijde een angstkreetje, want zij wenst zich niet te vergiftigen met nasi-dit en kroepoek- dat, nu niet en nooit friet. Dus stappen wij voldaan over het koene besluit onder een papieren lantaren door en bladeren weinig later in een beperkte spijzenlijst, die weeral angstkreetjes geboren doet worden. „Doe niet zo gek, want ik eet het ook." „Moet jij v/eten". Tijdens deze subtiliteit is een hangerige zoon van het Oosten tegen ons tafeltje komen leunen om de haaienvinnensoep te noteren in één karakter, dat in een puzzle- rubriek van een humoristisch weekblad voor een geweldige abonnementen-aanwas zou kunnen zorgen. In de haaienvinnen soep drijven onmiskenbare delen van een haai, het kan echter ook namaak-vermicel- !i zijn en smaakt erg lekker naar brood, dat op een laag pitje geroosterd is. De dichte ogen mijner gade schijnen ontleend te zijn aan deze gastronomische weldaad, maar van een vrouw ben je nooit helemaal zeker, dus ik herhaal „schijnen". Het vervolg op de haaien.resten zal kip moeten worden, want op Vrijdg mislukte ons diner en op Vrijdag serveren zelfs de Chinezen geen draad vlees van de koe of zo. Kip is vrij van bon, dus kip zal het zijn. „Twee kip" zeg ik met mijn onnavolg bare Chinese tongval, maar de kleine die naar maakt er door het luikje van de keu ken een heel andere taal van, die op de zet machines van ons blad nog niet voorradig is. Dan draaft een joviale directeur van het bedrijf naar ons tafeltje en annuleert luide onze laatste order met de opmerking, dat er ook keen kip kekeven mak worden. „Keen vlees, ook keen kip" verduidelijkt hij. „Kan kenoek kip in die winkel krijg, kipboer zit vol kip, maar arme Chinees kan keen kip op Vrijdak koop, ook niet aan Ollandse mens opdien." Aan de overkant laat echter de ene struise vertegenwoordigster van het hoen derras na de andere het povere leven. De poelier hangt de doorvoede lijken in guir landes aan zijn buitendeur. Wij bestellen ieder een vleesloze maar doorstoofde loempia van twee kwartjes. De hoenderen bungelen in de stralen van de zomerzon. J. F. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 62) „Gösta!" Ik weet niet of ik bij deze paar lettergrepen, die voor mij de verwerkelij king van al mijn 'illusies betekenden, ge snikt of gelachen heb. „Wat zie je er lief "uit! Heb ik je laten schrikken? Je moest die weg toch langza merhand kennen". Gösta wees lachend op de geheime deur. Hij was al in smoking. Zijn markant gezicht was misschien wat magerder geworden, maar hij stond zo hoog en respect afdwingend voor me dat ik nauwelijks adem durfde halen. „Ik was er niet op voorbereid je nu te zienstamelde ik verlegen. Hij en ik samen in dit intieme vertrek. overal lagen nog kleren van me „Voel je je werkelijk goed genoeg om het feest bij te wonen? Mocht het van dr. Fry man?" „Hij is zelfs meegekomen en blijft ook op het feest". Zijn blik zweefde door de open deur in mijn slaapkamer, waar hij zijn foto. op het nachtkastje naast mijn bed, wel moest zien. „Zullen we dit gesprek niet op jouw ka mer voortzetten?" vroeg ik, boos dat hij er heelemaal niet aan scheen te denken me uit mijn verlegenheid te helpen. „Zoals je wilt", Gösta volgde me, de ge heime deur zorgvuldig achter zich sluitend. „Het is niet nodig dat de dienstmeisjes achter ons geheimpje komen", merkte hij op. De toon, waarop hij dit zei ergerde me, zo spottendnee, frivool. Zijn handen op zijn rug ijsbeerde hij met grote stappen op en neer. „Waar is Ebba's foto gebleven?" vroeg hij, naar de schrijftafel wijzend, toen hij plotseling voor me bleef staan. Ik was als verlamd van schrik en schaamte. Met wijd open ogen staarde ik hem aan, niet in staat een woord uit te brengen. „Is er nog iemand in deze kamer ge weest behalve jij?" „Nee. Ofja toch!" Toen ik mijn stem hoorde kwam ik weer tot bezinning. Mijn trots kwam er tegen in opstand op deze inquisitorische wijze verhoord te wor den. „Het lijkt me dat er momenteel gewich tiger dingen voor je zijn dan Ebba's foto. Ik vind het onaangenaam je al direct te moeten lastig vallen met minder prettig nieuws, maar tenslotte ben ik hier geko men om uit te kijken en je rapport uit te brengen". „Inderdaad. Alleen is het ogenblik nogal slecht gekozen. Zoals je hier zo voor me staat, zo buitengewoon charmant, zou ik toch graag wel iets anders dan „tot uw orders, generaal" van je horen". „Pardon, jij was het die de toon van dit gesprek aangaf. Daarom zal ik je ook ver tellen dat Asbjörusen en zijn zogenaamde neef je op het spoor zijn en dat je tegen standers van de geheime dienst in deze ka mer geweest zijn". „Asbjörusen! Dus toch! Ik ben voor hem gewaarschuwd, maar ik heb het nooit wil len geloven. En wat weet je van zijn neef?' „Van Welhav-en? Dat hij in dienst staat van het ministerie van Oorlog, althans daar vrije toegang heeft". Ik had verwacht dat deze woorden hem zouden treffen als een donderslag bij heldere hemel, maar hij deed alleen maar een stap achteruit. „Dus Erik Weihaven? En weet Ebba dat?" „Ik geloof dat hij haar niet helemaal vertrouwde, hoewel hij bijna geen oog van haar af kan houden. Ik weet trouwens over het algemeen wel iets meer van jouw Ebba". Geluidloos opende ik de deur naai de boekenlift. „Hier.dit was mijn luis terpost. En hier langs heeft Asbjörusen zijn handlangster in je kamer gebracht". „Zijn handlangster?!" „Ja, Sonja. Ik heb haar van het begin af aan niet vertrouwd. Mijn plotselinge bin nenkomst verjoeg haar toen ze bezig was je schrijftafel te openen". Gösta floot zachtjes. „Heeft ze je door de geheime deur zien komen?" „Nee. De lift waarin ze vluchtte was al bijna beneden toen ik binnenkwam". Ik overlegde of ik Gösta nog over de revolver, die ik ontdekt had, zou vertellen, maar ik zag aan zijn peinzende blik dat ik er in ge slaagd was zijn aandacht van Ebba's foto af te leiden, dus vond ik het niet nodig hem met verdere schokkende mededelin gen nerveus te maken. Ook het feit dat ik de plannen had ontvreemd met het vaste voornemen ze terug te bezorgen aan het ministerie van Oorlog voor er onherstel bare schade was aangericht zou hij pas na het feest vernemen. In zekere zin zou het de vuurproef zijn voor mijn liefde. „Ik moet nu weer naar mijn kamer. Ik heb Karin weggestuurd om een paar rozen te plukken, maar ze kan nu elk ogenblik terug zijn". „Luister! Is dat Ebba niet?" vroeg Gösta, mij de weg naar de geheime deur versper rend. „Sylve.Sylve.klonk vanaf de gang Ebba's stem. Gösta nam me bij de hand en trok me mee naar buiten. Ebba stond stil, sprakeloos van verrassing. Dan was ze in drie stappen bij ons en viel Gösta om de hals. (Wordt vervolgd). 30 Juli van Antwerpen naar Stettin. Slbt „Nep tunus", Rotterdam—Couragao 23 Juli te St. Vincent. IJmuiden 21 Juli. Aldebaran. 30 Juli 50.04 N. 23.01 W. van Amsterdam naar Baltimore. Cisouga, 30 Juli 12.29 N. 68,55 O. van Singapore naar Bah rein. Delfland, 30 Juli 24.35 N. 21.34 W. van St. Vincent n. Amsterdam. Dordrecht, 30 Juli 39.13 N. 6.53 W. van Philadelphia naar Rotterdam. Eemland, 30 Juli 21.25 N. 12.11 W. van Amster dam naar Rio de Janeiro, Ena, 29 Juli 37,25 N. 44.25 W. van Aruba naar Amsterdam, Erlnna, 30 Juli 20.50 N. 119.20 O. van Shanghai naar Tara- kan. Esso Den Haag. 30 Juli 48 55 N. 11.19 W. van Aruba naar Rotterdam. Hedel. 30 Juli vertrek Antwerpen naar Montreal. Hydra. 30 Juli 48.28 N. 5.16 W. van Antwerpen naar Lissabon. Jacob Cats, 30 Juli 37.22 N. 74.45 W. van Rotterdam n. Baltimore. Java, 30 Juli 05.42 N. 63.59 O, van Suez naar Batavia. Kota Inten, 30 Juli 34,43 N. 19.21 O. van Port Said naar Rotterdam. Jeroen Bosch, 30 Juli 50 35 N. 0.49 W. van Rotterdam naar Hampton Roads. Kelbergen, 30 Juli passeren Gi braltar van Roterdam naar Baknoli. Meerkerk, 30 Juli dwars Startpolnt van Antwerpen naar Genua. Ouderkerk, 30 Juli 3.22 Z 5.6 W. van Ant werpen naar Kaapstad. Nieuw Holland. 30 Juli passeerden Ceylon van Aden naar Sabang. Noordam, 30 Juli 49.49 N. 10.06 W. van New York naar Rotterdam. Ondina, 30 Juli 24 N. 57 O. van Suez naar Perzische Golf. Oranje. 30 Juli pass. Perim. Overijssel, 30 Juli bij lichtschip van Pa lembang. Pygmalion, 30 Juli 21.22 N, 73,94 W. van Haiti naar New York. Rottl, 30 Juli vertrek Prlok naar Pladjoe. Saroena. 30 Juli 01.34 N. 108.55 O. van MIrl naar Pladjoe. Sentanl, 30 Juli te Ba tavia aangekomen, Tabinta, 30 Juli 0.54 N. 43.32 O. van Mombassa naar Port Said. Talisse. 30 Juli 46.15 N. 7.25 W. Tawali, 30 Juli nog steeds te Rasianura. Salatiga, 30 Juli vertrek Calcutta naar Colombo. Samarlnda, 30 Juli 14,30 N. 123.10 O. van Hondaqua naar Taclocan. Tasman. 30 Juli rede.Bagl naar Makasar. Utrecht, 29 Juli aankomst Suez van Aden naar Port Said. Van Heutsz, 30 Juli vertrokken van Hongkong naar Singapore. Waterland. 30 Juli 35.03 N. 12,58 W. naar Holland. Weltevreden, 30 Juli 5.58 N. 82.24 O. van Aden naar Singapore. Westcrdam, 30 Juli 46.03 N. 41.07 W. van Rotterdam naar New York. Zaanstroom, 30 Juli vertrek Lysekii naar Harlin gen. Zeeland, 30 Juli 2.29 N. 125.10 O. van -San- Pedro naar Makassar. Zonnewijk. 30 Juli 9.50 N. 71.52 O. van Cochin naar Suez. Te IJmuiden. 3. Augustus. Aangekomen: Wallonia van Go thenburg. Lïngestroom van Londen. Wlkla van, Mantulioto. Altoir van Emden. Hafnia van Vesteras. Goldfinch van Londen. Egret van Li verpool. Surte van Londen. Patria van Huil. Amstelstroom van Fowey. Frey van Stockholm. 3 Augustus. Vertrokken: Tiberius naar Rotter dam. Orne naar Kopenhagen (van Hoogovens). Junior naar Londen, Jans naar Londen. Grebbe- -stroom naar Antwerpen. Berkelstroom naar Huil, Haarlem gaat 6.500.000 lenen Dekking van oude tekorten Om de vlottende schulden te consolide ren stellen B. en W. van Haarlem voor bij de Pensioenraad te 's Gravenhage een lening aan t egaan van 6.500.000. De loop tijd is 30 jaar, de koers 99fó, terwijl de rente de eerste 10 jaar 3 zal bedragen en daarna 3y2 Na 5 jaar is de versterkte of algehele aflossing toegestaan zonder boetebeding. Het ter goedkeuring bij de regering in gezonden dekkingsplan voor de oude reke ningstekorten, waarbij een termijn van 15 jaar werd aangenomen, zal thans vrij zeker gewijzigd moeten worden en in overeen stemming v/orden gebracht met de looptijd dezer lening. Agenda voor Velsen en IJmuiden MAANDAG 4 AUGUSTUS. Thalia 8 uur: Drie Jantjes op stap. Hex 8 uur: The North Star. De Pont 8 uur: Dertig dagen corvee. Oranje Velserbeek, 2-5 uur: Tentooa» stelling Wederopbou^v.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3