QUICK de Jong's naar de HOLTERBERG flinke meisjes Triomfale intocht derBloemenkomngin Onze houthakkers in het Zwarte Woud hebben een zware taak Mechanisch bedrijf in de bergen De Nederlandse Rijnschipper onderweg Kort en Bondig) Beloning nette dienstbode Uw oude HOED Vacantie Beunder's Tuinbouwinrichting Luidsprekers Dag en nacht... Speciaal-Optiek Psychologisch en Psychotechnisch Instituut MAANDAG 4 AUGUSTUS 1947 I!MUIDER COURANT HET FEEST VAN FLORA BEGONNEN Haarlem heeft zijn Bloemenkoningin Za- derlandse Gladiolus-vereniging werd ont- terdagmiddag een waardige ontvangst be reid. Nadat Flora, voorafgegaan door een muziekcorps op een rijdend plantsoen en gevolgd door een hoorn des charmanten overvloeds, zich een een groot gedeelte van de stad door de honderden vereerders, die aan de zijde van de weg geschaard ston den, had laten toejuichen, werd zij om streeks drie uur door loco-burgemeester Geluk, begeleid door wethouder Angenent, ten Stadhuize ontvangen. De heer B. W. Lasschuit hield namens de organiserende Commissie een korte toe spraak ter introductie van de jonge vor stin. Spr. hoopte dat de Bloemenkoningin in de loop der jaren zou worden, wat Prins Carnaval voor het Zuiden betekent. Hij verzocht de burgemeester haar de kroon op het hoofd te zetten, waarbij spr. hoopte, dat het de heer Geluk niet ont gaan zou, dat zijn beperkte officiële tijd hieraan niet verspild zou zijn. De heer Geluk herinnerde eraan, dat deze bloemenweek geen feest van uitbun dige vreugde betekent, doch een traditie wil' vestigen, die Haarlem telkenjare in het middelpunt van de binnen- en bui tenlandse belangstelling brengt. Dit aan dc schoonheid van de bloem gewijde feest moet op een hoog cultureel peil staan. Spr. wees nog eens op de grote plaats, die de bloem in blijde en droeve tijden van ons leven inneemt en hij aarzelde niet de bloem tot onze eerste levensbehoeften te rekenen. De loco-burgemeester prees de stad ge lukkig de jonge bloem, die hij thans ging kronen, in haar midden te mogen hebben en feliciteerde Flora met haar verkiezing en met haar 21ste verjaardag, die zij juist op deze dag vierde. Flora dankte, een batterij van foto toestellen op haar gericht, voor de haar bewezen eer en sprak het verlangen uit zich deze waardig te betonen en dat het feest van Haarlems Bloei zou mogen sla gen. Nadat de loco-burgemeester de aan wezige raadsleden aan haar had voorge steld, nam de pas gekroonde, die in een smetteloos wit kleed ging. met haar even eens blank gevolg van twintig jonge' doch- teren op de verhoging in de zaal plaats om de hulde van de honderden, die op de Grote Markt ongeduldig wachtten, in ont- vangst te nemen. Vervolgens begaf zij zich in gezelschap van de waarnemend burgemeester naar het Krelagehuis. waar zij door een ver tegenwoordiger van het bestuur der Ne- vangen en langs de aldaar geëxposeerde bloemenweelde geleid. Deze tocht eindigde in de bestuurs kamer, waar het gezelschap verversingen werden aangeboden. Luchtacrobaten treden niet op Daar men er niet in geslaagd is nabij het Lunapark een geschikte plaats te vin den voor het opstellen van de stellage met masten, gaat het.optreden der luchtacro baten (de groep Haarlemmers onder lei ding van Bob Kion) niet-door EXAMENS CURIOSIA de Hoofdakte zijn te Haarlem geslaagd: Drie Eekhoorns isheym, Voo: Daenen. M. J. Slraasheym. A. Uilen broek, .T. F. M. Bosdriesz, J. A. A. Houthulzen, H. M_ Zilverberg. O. Multerkcns, P. Cortenbacli, Voor de akte B: E. van Mens, H. J. de Moei en H. E. D. Meyer. Handenarbeid. Voor de akte handenarbeid zijn te Haarlem geslaagd: Jac. Zaadnoordijk, D. Schuïtemaker, A. J. Neelöijk, J. ten Siethoff, G, v. d. Hoeven. P. J. Mul, Jac. J. Oranje, G, van Putten, R. Prins. L. Pool, D. G. Hoekstra en E. Fels. PERSONALIA. Aan de gemeente Haarlem is eervol ontslag gevraagd door H. Felix als leraar aan de avond school voor nijverheidsonderwijs, mej. J. v. d, Zaande als onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs, M. v. d. Aaker als benoemd leaar aan de HBS A en A. K. v. Overbeeke als leraar aan het Gymnasium. R.K. dag-Ambachtsschool te Haarlem De meerderheid van B. en W. wil medewerking verlenen De Stichting tot bevordering van het R.-K. Nijverheidsonderwijs in Haarlem en omgeving heeft, zoals wij reeds eerder me dedeelden, het voornemen in Haarlem een R..K. dag—Ambachtsschool te openen, Ingevolge de Nijverheidsonderwijswet kan aan zo'n school subsidie worden ver leend indien de Gemeenteraad nadat ad vies is ingewonnen van organisaties van patroons en werklieden de school nodig oordeelt en de Kroon het desbetreffende besluit goedkeurt. B. en W. stellen voor daartoe te beslui ten. Een minderheid in het College meent evenwel, dat uitbreiding'van de gelegen heid tot het ontvangen van-ambachtsonder- wiis hier ter stede vooralsnog niet noodza kelijk moet worden geacht. Het is de bedoeling, dat de R.-K. am bachtsschool komt in het gebouw der vroe gere ambachtsschool in de Karnperstraat. Dn gebouw is thans alleen 's avonds in ge bruik bij de R.-K. lekenschool der St.. Jo- zell'sgezellenvereniging. Er zal klein be gonnen worden, met 3 of 4 leslokalen, maar, daarvoor zijn meer dan voldoende leerlin gen. Een kwart der Haarlemmers krijgt Consumentencrediet Bij de eerste gelegenheid werden te Haar lem 5856 aanvragen voor het consumenten crediet toegestaan, tot een bedrag van 2.151.700. Van de tweede aanvraag zullen ongeveer 4400 verzoekers tevreden gesteld worden, waarmee een bedrag van bijna 1.500.000 gemoeid is. Bij elkaar dus bijna 1 4.000.000. In totaal zijn er ruim 10.000 credietnemers elke aanvraag omvat 4 personen, zodat ruim een kwart der Haarlemmers deel zal hebben in het Consumentencrediet. T.N.I, en T.R.I. Op 5 Mei 1947 is een reorganisatie van het republikeinse leger tot stand gebracht, waardoor alle afzonderlijke strijdgroepen met de T.R.I. (Teniare Repoeblik Indone sia, het toenmalige officiële republikeinse leger) werden verenigd in een nieuwe or ganisatie, de Tentara Nasional Indonesia. Bij deze gelegenheid werd o.a. Soetomo in het officiële republikeinse oppex-bevel op genomen. Dat thans de namen T.R.I. en T.N.I. naast elkaar voorkomen, is verklaarbaar uit deze feiten. Met T.N.I. wordt bedoeld het officiële leger van de republiek. Wanneer van T.R.I. wordt gesproken preciseert men, dat het hier gaat om eenheden van de oude T.R.I., weliswaar deel uitmakende van de T.N.I., maar be horende tot de vroegere, thans met vele andere groepen in de T.N.I. geïncorporeer de, T.R.I. Weer vier „noledopjes" naar Indië Donderdag vertrekken van het empla cement van de Rotterdamse Lloyd aan de Schiehaven te Rotterdam de „.Belanta", „Besori", „Berombang" en de „Beaso" naar Indië. Dit zijn de laatste vier schepen van het type „Taroena" en „Bapgka", welke na de bevrijding door de regéring bij de Nederlandse werven besteld zijn voor de K.P.M.-diensten. De eerste zes vertrokken eind Maart en kwamen na een reis van ruim twee maanden in Batavia aan. De scheepjes meten 200 ton. Zaterdag 9 Augustus zal bij de werf van Van der Giessen te Krimpen aan de IJssel de tewaterlating geschieden van het mo torschip „Kaliandra". Dit schip is het eer ste van een serie van acht schepen, welke eveneens door de regering besteld zijn voor de K.P.M.-diensten. Het zijn passagiers- In de maand Augustus is het een jaar geleden, dat de eerste Nederlandse hout hakkers de lange reis naaf het Zwarte Woud aanvaardden om daar ver van het vaderland en onder moeilijke omstandig heden een belangrijke bijdrage te leveren tot de wederopbouw van onze verwoeste gebieden. Het eerste houtleveringscontract dat Nederland met de bestuurders der Franse bezettingszone van Duitsland heeft afgesloten, omvat honderdduizend kubieke meter ofwel rond het derde deel van onze jaarlijkse houtimport. Dit kwantum zou aan het einde van dit jaar geslagen en vervoerd moeten zijn, doch de moeilijkheden waar mee men vooral in de aanvang te kampen heeft gehad orn het nodige zware mate iaal ter beschikking te krijgen, hebben een aanzienlijke achterstand veroorzaakt. Op het ogenblik is nog slechts rond het derde deel van de gecontracteerde hoeveel heid geslagen en het laat zich aanzien, dat het programma dit jaar voor slechts twee derde zal kunnen worden vervuld. Daar de hoop bestaat, dat Nederland bij de een de zer dagen beginnende besprekingen over de afsluiting van een nieuw handelsver drag met de Franse zóne nieuwe houtaan kopen zal kunnen doen, kan worden aan genomen dat de kleine gemeenschap van Nederlandse werkers nog geruime tijd haar zware werk op de toppen der bergruggen, die het Rijndal insluiten, zal moeten ver richten. Er zijn thans de drie Nederlandse hout hakkerskampen te Reiohental, Gernsbach en Kirschbaumwasen, vlak bij Baden- Baden. De Nederlandse houtslag is er tot een groot, sterk gemechaniseerd en perfect georganiseerd bedrijf uitgegroeid. Het is hier tegen de bellingen van dit vriendelijke bergland of men in een Neder landse bezettingszone verkeert. Onophou delijk ziet men er de zware trucks van de „Grontmij" die het werk in opdracht van wederopbouw uitvoert met lasten van twintig kubiekmeter langs de smalle bergwegen denderen. Men treft er de ba rakken, de „mess", de werkplaatsen van het „le pioniers detachement", waarin de werkers zijn ondergebracht omdat zij hun werk slechts in militair verbond konden komen verrichten. Men -treft er wegen aan, die alleen voor het houttransport zijn opengesteld. Kortom, afgezien van de wei nige met assen bespannen boerenwagens, is alle bedrijvigheid puur Nederlands. Men moet deze mensen hebben zien De Berlijnse correspondent van het A.N.P. heeft een bezoek gebracht aan de kampen van de Nederlanders die in 't Zwarte Woud hout voor onze wederop bouw hakken. In twee artikelen geeft hij zijn ervaringen weer. zwoegen en zweten op de steile rotsige hellingen of op hun daverende machines om te weten hoe zwaar de arbeid is, die zij negen uren per dag verrichten. Hout kappers is niet de juiste benaming. Het kappen beperkt zich tot het ontdoen dei- gevelde sparren en dennen, van takken en groen. Het hoofdwerk gebeurt zo ongeveer automatisch. Maar dit maakt het voor de mannen niet lichter. Het vellen van de twintig meter hoge bomen is op zichzelf een licht karwei: de motorzaag snijdt er in een paar minuten doorheen. Maar het is minder gemakkelijk om met die motorzaag de toppen der ruggen te beklimmen. Men moet er zich een weg voor banen door een ware jungle of men moet er bergklimmers- talenten demonstreren bij het beklimmen der rotsen. De grote moeilijkheden beginnen eerst wanneer de bomen geveld zijn: van een bergtop tot aan de Rijnaken in de haven van Karlsruhe, is een lange en vooral een moeilijke weg. Het zwaarste werk is het gekapte hout veilig op begaanbare wegen te brengen. Wie naar buiten gaat moet steeds er varen, hoeveel hij als stedeling niet weet. Dat is het na-re van vacantie. Ik wist o.a. niets van eekhoorns. In het dorp, waar ik logeerde, overleed de moe der van drie jonge eekhoorns. Een droevig geval. Wat moesten zij doen? Ik zou daar geen antwoord op geweten hebben. Zij wel. Zij -hupten in een rij het hu:is van de burgemeester binnen (bij wie ik logeerde). In een dorp wendt iedereen, die in moei lijkheden zit, zich tot de burgemeester. Die was dan ook niet verbaasd. De drie eekhoorns werden opgenomen en een dag of tien bonJoos gevoed. Daarop liet men hen los in dc tuin. Zij leken oud en wijs genoeg. Zij waren zo jong en onwijs, dat zij dadelijk weer koers naar het huis zet ten. De burgemeester en ik trachtten er twee te grijpen, maar zij ontweken ons en staken de vijver over. De overtocht vol brachten zij ten dele zwemmend, ten dele rennend over plompeblaren, die hen net hielden. Wist gij dat eekhoorns snel zwem men gelijk Nel van Vliet en Iet van Feg- gelen? Ook dat wist ik niet. Zij verstopten zich binnenshuis, in de hoeken van een divan. Iemand beproefde daarop iets anders. Zij zette buiten een mand onder een boom en legde een paar warme kleedjes onderin. Zij plaatste er een etensbakje naast en haalde de eekhoorns. Die bezichtigden een en ander en keurden het goed. Een nieuw leven begon. Als zij er lust in hadden scho ten zij langs de boom omhoog en bezoch ten als touristen de kille eekhoorn-maat schappij. Als zij te lui waren sliepen zij onder de dekentjes in de mand. Af en toe begaven zij zich naar het telkens opnieuw gevulde etensbakje. Van verzameling van voedsel in de Natuur was geen sprake meer. Een paar wekein gemeenzaamheid met de mens hadden deze natuurwezentjes reeds doen on taai-den. Zij waren amateur- eekhoorns geworden, luxe-eekhoorns, pa rasieten der samenleving. En dat zonder bon. Iets voor de Economische Rechter. Het heeft gelukkig niet lang geduurd. Maar een week of zo. Op een van hun amusements-uitstapjes in de boomkronen moet hun stam-oudste hen overredend en bestraffend hebben toegesproken. Waar schijnlijk heeft hij ook iets over de Vrij heid gezegd, over Roeping en over de Eer, een eekhoorn te zijn. I-k hoop dat hij zioh onthouden heeft van critiek op de burge meester, want die had hen geholpen. Bo vendien was hij mijn gastheer; ik heb het goed bij hem gehad. De drie eekhoorns kwamen niet meer terug. Wie dit verhaaltje niet gelooft toont zich slechts een stedeling. Het is echt ge beurd. H. R. Transitovervoer via Neder landse en Belgische havens De onderhandelingen, welke enige tijd geleden te 's-Gravenhage tussen Neder landse en Belgische delegaties enerzijds en vertegenwoordigers van de Britse en Ame rikaanse zones in Duitsland anderzijds werden gevoerd over de herleiding van het vervoer over Hamburg en Bremen naar de Nedèrlandse en Belgische havens, heeft geleid tot voorlegging van aanbe velingen aan de Nederlandse, Belgische. Britse en Amerikaanse regelingen. De Nederlandse en Belgische regeringen hebben thans aan de regeringen te Londen en Washington doen weten, dat zij deze aanbevelingen aanvaarden. Thans zal moeten worden afgewacht welke beslissing deze regeringen zullen nemen ten aanzien van de vraag of zij be reid zijn deze overwegingen in een over eenkomst om te zetten. De strekking van de aanbevelingen is, dat een millioen ton zou geleid worden naar de havens Amsterdam en Rotterdam. Naar de Belgische haven zou 700.000 ton geleid worden. De Nederlandse en Belgische regeringen De Berlijnse correspondent van het A, N. P. meldt: Er heerst in deze dagen weer een ouder wetse bedrijvigheid in de haven van Mann heim. Honderden sleepschepen liggen er te wachten op trekkracht en de Nederlandse vlaggen domineren er. Meer dan honderd vijftig Nederlandse schepen zijn hier op het ogenblik verzameld, een veel groter aantal dan sinds lange tijd het geval was. De oor zaak ligt bij de binnenlandse verkeers moeilijkheden in Frankrijk, die weer eens een versterkte stroom van goederen op de Rijn hebben teweeg gebracht; zo groot was de vaart stroomopwaarts in de laatste da gen, dat er geen sleepboten beschikbaar waren om de slepen naar Straatsburg of Bazel te brengen. Vandaar de opstopping hier, die ons een ongezochte gelegenheid bood om eens nader kennis te maken met het leven der Nederlandse Rijnschippers. Dit leven lijkt zo avontuurlijk en roman tisch, wanneer men de slepen langzaam ziet schuiven door het prachtige Rijndal, maar het is zo hard en prozaïsch, wanneer men aan boord komt en met de schippera- families spreekt over de zorgen van alle dag. In Duitsland is een haven nu eenmaal niet meer wat zij vroeger was. De schip pers, die thans vaker dan ooit gedwongen zijn tot een lang oponthoud in de Ruhr, in Mannheim of in Mainz, vinden daar geen enkele mogelijkheid to een gepaste verpo zing-meer. De eens zo aanlokkelijke wal is meestal niet veel meer dan een opeenho ping van schrot en puin.. De Duitse schip- perscafés schenken niets anders dan onge nietbare surrogaten. Wanneer de varenslie den na een lange reis wat gezelligheid om zich heen wensen, dan moeten zij die op hun eigen schip zoeken. Men hoort alge meen mopperen, dat hen ook daartoe niet veel mogelijkheden worden geboden, daar Kinderen speelden met vuur Wijkgebouw van het Groene Kruis te Alphen aan de Rijn afgebrand Vermoedelijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld is Zondagmiddag te Al phen aan de Rijn brand uitgebroken in een schuur achter het wijkgebouw van aanvaarden voor het vervoer van de Ne- he{- Groene Kruis. De vlammen sloegen derlandse, respectievelijk Belgische ha vens naar een Duitse Rijnbestemming creditering op een uitgestelde rekening ten laste van Duitsland. Naar een aanvankelijke schatting zal de vordering, die hieruit voor Nederland en België afzonderlijk op Duitsland ontstaat voor beide landen gezamenlijk ongeveer 4 millioen gulden bedragen. Dit betekent dus voor beide landen een zwaar offer ten behoeve van de bevordering van het nor male transport verkeer en een begin van het herstel van het geregelde verkeer met Duitsland. De Nederlandse en Belgische regeringen zullen elk voor iedere ton welke vervoerd wordt, een bedrag van ongeveer 1.12 dollar ontvangen. Dit bedrag ver tegenwoordigt het verschil in zeevracht van goederen, die instede via de havens van Hamburg en Breinen, over de Neder landse en Belgische havens geleid worden. Vijfhonderd ton kolen zwart verhandeld Bij een onderzoek, dat rechercheurs van de Centrale Dienst voor de Economische Controle instelden bij een steenkolengroot- handel te Goes bleek, dat de vertegenwoor diger K. en de boekhouder E. op grote schaal geknoeid hadden met distributie bescheiden. Zij waren hierdoor in de ge legenheid ongeveer vijfhonderd ton brand stoffen in de zwarte handel te verkopen, waarmee zij ongeveer 10.000 extra ver dienden. Om het bedrag te verbergen, knoeide de boekhouder bovendien in de boeken. Beiden zijn in het Huis van Bewa ring te Middelburg opgesloten. Een belang- vrachtscheoen met een bruto-tonnage van rijk bedrag en een vrij groot aantal kolen- 2070 ton. bonnen zijn in beslag genomen. over naar het magazijn van deze instel ling, waar een grote hoeveelheid verple- gingsmateriaal, alsmede ledikanten en matrassen waren opgeslagen. Hiervan kon niets worden gered. Ook de aangrenzende woning werd gedeeltelijk fioor het vuur vernield. De aangrenzende Christelijke School werd eveneens door het vuur aan getast. Leermiddelen en schoolbanken uit de school konden tijdig in veiligheid wor den gebracht. Boerderij afgebrand. Toen een dochtertje van de landbouwer Wevers in de buurtschap Notter bij Nij- verdal Zaterdag in het kookhuis vuur aan legde, geraakte het kookhuis in bfand en sloeg het vuur over op de boerderij. Spoe dig was alles één vuurzee. Wegens gebrek aan water kon de brandweer weinig uit richten. De boerderij ging' geheel in vlam men op. Van de inboedel kon slechts zeer weinig gered worden. De gehele nieuwe oogst ging verloren en een kalf kwam in de vlammen om. VERPAKKINGSMATERIAAL IS SCHAARS. De schaarste aan verpakkingsmateriaal (papier, hout, blik, glas en zakken) is voor de minister van Economische Zaken aanleiding geweest in de Staatscourant van 1 Augustus af te kondigen de „Verpak kingsmiddelenbeschikking 1947". Deze be schikking is zodanig geformuleerd, dat de bevoegdheid tot het geven van voorschrif ten, welke tot besparing van verpakkings materiaal kunnen leiden, wordt overge dragen aan die takken van rijksdienst, welke tot beoordeling bevoegd geacht kun nen worden. Deze diensten kunnen bezui nigingsmaatregelen treffen, welke aan het doel van deze beschikking beantwoorden. het Nederlandse distributiesysteem geen uitzonderingen kent, ook niet voor hen die de vrije gaven van het vaderland moeten ontberen. Er is zelden zo krasse schippers taal gesproken als twee dagen geleden, toen men hier in de rij moest staan voor de Nederlandse schipperswinkel en de aard- appelvoorraad slechts toereikend bleek voor de helft der kooplustigen. Over het geheel genomen wérkt de organisatie der ievensm'ddelenvoorziening voor onze schip pers goed. Er zijn twee winkels, een in Duisburg Ruhvort en een in Mannheim en daarnaast in verschillende havens nog uit- deeïposten. Hier worden de veertiendaag se rantsoenpakketlen verstrekt, waarin al les is verpakt waarop de schipper, zijn vrouw en zijn kinderen volgens de normale Amerikanen willen een optische industrie in Nederland stichten In Nederland is aangekomen de heer Heiman Rothschild, president van de Roth schild International Trading Corporation te New York. De heer Rothschild is door de dii-ecteur van de exportafdeling van de War Assets Administration gemachtigd om over de afzet van Amerikaanse surplus- legervoorraden in ons land besprekingen te voeren. Hij zal hiertoe besprekingen voeren met Nederlandse importeurs, alsmede met Nederlandse regeringsautoriteiten, tenein- de na te gaan in hoeverre in Nederland een afzetgebied voor de voorraden artikelen van de meest uiteenlopende aard van de War Assets Administration kan worden gevon den. Voorts zal de heer Rothschild voor de American Safety Razor Co., de conserven- fabriek Seeman Bros Inc.- en enkele andere Amerikaanse maatschappijen in ons land en enkele andere Europese landen, zoals België en Zweden, een onderzoek instellen naar de mogelijkheden voor oprichting van fabricage- en afzetbedrijven. Voor Nederland bestaat er, naar de heer Rothschild mededeelde, reeds een plan voor het oprichten van een klein bedrijf voor de vervaardiging van optische artikelen, waar- j voor de machines en het personeel in de Verenigde Staten reeds beschikbaar zijn. Het is hierbij vooral de bedoeling voor de uitvoer te werken. De kansen voor een op tische industrie in ons land worden wegens de uitschakeling van Duitsland op dit ge bied gunstig geacht, 'r Ook wat de verwerking in Nederland be treft van grondstoffen en halffabrikaten, ingevoerd uit de Verenigde Staten, achtte de heer Rothschild de mogelijkheden voor ons land zeer gunstig. Passagiers van de „Exodus" blijven aan boord De Joodse landverhuizers van de „Exo dus 1947" die zich nog steeds aan boord van drie Britse schepen bij de Franse ha ven Port de Bouc bevinden, zouden Zater dag nog 48 uur de gelegenheid krijgen om te besluiten, in Frankrijk aan land te gaan, voordat de Britse schepen weer vertrekken. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Britse ministerraad besloten zou heb ben, de Joden, die weigeren de schepen te verlaten, naar een ver weggelegen tropisch gebied onder Brits bestuur te zenden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Groot- Brittannïë een verzoek van het internatio nale Rode Kruis om dokters aan boord van de Britse schepen toe te laten had ingewilligd. De Joodse passagiers schijnen versterkt te zijn in hun besluit om aan boord te blij ven. Zaterdag zijn tenminste niet zoals andere dagen een aantal zieken naar de wal gebracht. De watervoorraad aan boord is weer aangevuld. De Franse hulporgani satie voorziet de schepen steeds van voed sel voldoende voor een volgend etmaal. Er is nog geen brandstof aan boord genomen. Volgens de geruchten zouden de schepen naar Marseille varen om weer te bunkeren. Leider Bond voor Heemkunde voor bet tribunaal De vijfde kamer van het Haarlemse tri bunaal behandelde Zaterdag de zaak tegen de 49-jarige G. A. van S. die gedurende de bezetting bekendheid verwierf als op richter van de bond voor Heemkunde en de Heemkundige Vereniging der Westelijke provinciën „de Lage Landen". Van S. was in de oorlogsjaren benoemd tot directeur van de 1ste HBS-A te Haarlem en was daarna leraar in de biologie aan de HBS, Santpoorterplein. Hij trad toe tot NSB en SS en was sedert 1944 werkzaam in het Oosten van het land als hoofd van de so ciale commissie Landstorm. In de zitting verklaarde beschuldigde, dat zijn werkzaamheden ten gunste van de verbreiding van de Heemkunde geen en kele politieke inslag hadden gehad en dat de lidmaatschappen van NSB en SS bijna ongemerkt tot hem waren gekomen. Hij beweerde uit liefde voor zijn vaderland zijn levenswerk van voor de oorlog, de Heemkunde, gedurende de bezetting te hebben willen vervolgen. Hij ondervond echter weinig steun. Het tribunaal zal op 16 Augustus advies uitbrengen. Agenda voor Haarlem MAANDAG 4 AUGUSTUS Luxor: „Oma's tweede jeugd", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Altijd in mijn hart", 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De big van het regiment", 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De Dictator", alle leeft. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: ..De Dictator", alle leeft.. 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw zonder naam". 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 5 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. """"SUB» Er bestaat nog gelegenheid een brengen aan dc Lelpzigei Herbsimt-» 1 zal worden gehouden van 2 t0t - - '*':b Belanghebbenden dienen zich z0 ■;n„l!Ptenil*ï lijk le melden. Van de Spiegdgt!0'8 's Gravenhage. waarbij zij hun geldleen 1! - - 6? pjj Boter, Mn h« t we» ten inleveren, - Dc vakgroep Detailhandel in1 v,u Kaas en Eieren vestigt er de publiek op, dat de melkbonnen sleïh,V' weken geldig zijn en de z.g wisselhol 'Wf« tegoedbewijsjes, die men van' zijn meiw."6110 o! voor ingeleverde bonnen ontvangt n<lel«r geldig zijn dan de bonnen waarop z'h i! lan«t hebben. p Z,J belWkinj Wegens de verlaging van de priis bessen is ook rode bessensap belarW'0llt koper geworden. De prijs voor een'fii liter, welke voorheen f 0.35 bedroe' i J31"' op f 0.64. Een fles van 3/4 liter 5 sap en voor frambozensap blijven sella- van het vorige Jaar. J aa" d - Wegens personeelsvacantie zullen a» winkels van il tot en met ie Augustus .f .0** zijn. Deze regeling geldt voor geheel Nerf uitgezonderd de provincie Zeeland en h M' Amsterdam, waar de schoenwinkels van Slïl met 9 Augustus gesloten zijn. o: en Het hoofdbestuur van de Verenleii leraren en onderwijzers in de Lichatnelüv ÏJa voeding in Nederland heeft een adres °P' minister van Onderwijs, Kunsten en wV4 schappen gezonden, waarin het 2ljn 'ele, ling uitspreekt over de salans-regellne «-• is vastgesteld voor de aan de rljkskweeL^' te verbinden spoedcursussen tot opleidir» onderwijzers. Het hoofdbestuur heeft de van de vereniging verzocht geen benoeming? deze spoefltrersussen te aanvaarden, zolane gelijke bezoldiging voor alle docenten Is gesteld. v"5!- Ingevolge het bepaalde bij art. 55 A Wetboek van Koophandel wordt bij deze mededeling ge daan, dat in de algemene ver gadering van aandeelhouders der te IJmuiden, gem. Velsen, gevestigde naamloze vennoot schap „Zeevischhandel K. van Pel" gehouden te IJmuiden 31 Juli 1947, is besloten bij sta tutenwijziging de duur van de vennootschap te vei'lengen. Rechtsbijstand Bur Kraneveld ZIJlweg 21 Haarlem. Tel 20707 Echtscheiding, Dagvaardingen. Kequestcn enz. Kantoor 9—5. 's av 78 uur, AdviezeD vanaf f 1 P. C. DE GEUS (oud-belast.ambt. te IJmuiden) Belastingconsulent 8REDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 17-20 uur Verloren blauw kinderjasje, gaande v. Wilhelminakade via Sluizen naar Vondellaan Be verwijk. Ter. te bez. bij M. van der Kuil, Wilhelminakade 38 zwart. Gevri voor dag en nacht, werkter aanwezig. Mevr. Splunter, Meervlietstraat 92, Velsen. als nieuw In één week klaar WORTMAN UKEESTK IGÏ. BEVERWIJK Vr(jdag 8 Augustus Pracht reis. Vertrek 8 uur. Haalt tijdig uw plaateen bij LEVASIER, Neptunusstr. 33 rd Tel. 4650. Die Beunder toch Een vooroorlogse sortering van tuinslangkranen slanghouders, Am. Tuinharken 4 en 5 tands Vorken en onze onverbeterlijke Spitgraven. KL. HOUTSTK 41, HAARLEM Tel. 18920. IJzer- en Kopergieterij, Indus triestraat 15, IJmuiden, vraagt een AFBRAMER en LEERLING VORMER. Gevr. WONING of KAMERS in IJmuiden of ruilen m. huis in A'dam-O. Frans Naereboutstr. 39, IJmuiden-O. WONING RUIL. Modern vrij huis te Beverwijk te rullen v. woning te IJm„ IJm.-O. of Driehuis. Brieven L 1631 bur. van dit blad. RUILEN. Huis, mooie stand, Nleuw-IJmuiden, bev. ben.ka- mer, suite, keuken, bov 3 slp.- kamers, badkamer, voor- en achtertuin, zolder, tegen iets kleiner huis. Brieven L 1632 bur. v. d. blad. Aangeb. SLAAPKAMER en aparte zitkamer voor 2 heren met pension (b, b. h, h.) Br. L 1633 bur. v. d. blad. VERMIST: Welh Terrier, Vrij dagmiddag aan het Noorder- strand, zwart dek. bruine po ten en bruine kop. Kenteken linker achterpoot Iets korter. Tegen beloning terug te be zorgen Stationsweg 57, Velsen, krijgt 'm vóór van door, Geeft de bal dan een lik Met de voetbalschoen Quick, Vóór de keeper het ziet Is het spel al weer kiet. ONBREEKBARENËÏÏS) DSj PATENT QUICK STUDS VOET BA LSCHOENEN Sportschoenfabriek Hengelo (Gld) Vckoopcentralc Nijmegen VACANTIE-REIZEN- vertrek iedere week 8 Dagen VALKENBURG - GILLEPPE - SPA - RE&SOUCHAMPS - BRUSSEL 140.— p. p. alles inbegrepen. Geen paspoort 5 dg Z. Limburg 4 dg 2. Limburg 5 dg Goissel 4 dg Gorssel 5 dg Twente 4 dg Twente f. 67 50 f. 54.- f. 90.- f. 71 - f. 77.- f 59.- f. 85,- 5 dg Friesland 4 dg Friesland 5 dg Arnhem dg Friesland 5 dg Brab,-Brussel t 87.50 •1 dg. Brab.-Brussel (.13 1 37- Vraagt programma 25 ct. CEBUTO-REISBUREAUX HAARLEM, Groote Houtstr. 124, tel. 20033 BEVERWIJK, Kennemcr Koerier, Breestraal 38, tclcf. 3033 IJMUIDEN, N.A.C.O K alver straat 120. staan wij voor U klaar, figuurlijk en letterlijk! 3 Avonden per week werken wij tot 's nachts 1 uur om het IJmuider werk klaar te krijgen, ook voor UI Voorlopig iedere Dinsdag van 10—5 uur KENNEMERLAAN 42, IJMUIDEN Florastraat 13 (by Florapark) Haarlem - Telefoon Adviezen voor Beroepskeuze en Bedrijfspsychologie Spr u dagelijks 1 303. behalve Zaterdags WEEGWERKTUIGEN Handel en reparatie S. BOIJMA, SPAARNE 78 GEVRAAGD voor alle afdelingen. Prettige werkkring. re!-=~ wordt vergoed- Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalse- straatweg 17, Santpoort-Station. bi gtuiiml rcgW Compleet eiken HUISKAMER AMEUBLEMENT te koop en rookstoel. Kastanjestraat 21 IJmuiden-O. KLOMPEN. Voorradig alle ma ten. Daalder's Emballagehan- dei, Ërissonstraat 10. Te koop: 2 JONGE HONDJES Kanaalstraat 17 zw., IJm. TE KOOP: Di. 8»■»-. (Tpou mantel m. 42, d. W, 1 m. 42, 2 meisjes jurkj» Pl.m. 4 Jaar, en!g« i hemdjes. Te bevr. Kennera no. 154. Te koop: een HAKHjJ*®* 2 nieuwe banden en1 n bij G F Schilling. W®/1 straat 59, IJmuicieü-O.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4