IJmuider Courant „Een nieuwe slag om Engeland" zal totale nationale inspanning eisen Australië wi arbitreren in met Amerika Indonesië ne Hongerwinter Vacantiegangers No. 18703 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Bureaux- e Haarlem: Gr. Houtstr. 93, AdmlrJs r Directeur-Hoofdredacteur 15054. z B. spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 7 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem AKtol, vastgelegd door een dele in s,a' het Bi]fa™stituut voor Oor- ilicatm v®ltótje -Het geeft een „globaal ogrinof vooriopjge resultaten" van •vtniiUiï, dat "is" ingesteld door de So- een ome™ kerkgemeenschap van de ciografiscnf Ul]iversiteit. Dit onderzoek lasterfamre publicatie is pas een Shlllkt o a. uit, dat van 62 van ondervraagde Amsterdamse ge- ruim l°uu één gezinslid een honger- m Smaakt, Daaruit moet dus - jiniien tocht "„fcoéen van opinie-onderzoek "worden, dat van de ongeveer gezinnen, die Am. ttvsdw1id||vr'"Jg4g telde, minstens één sterdam «8 24 000 families een of meer heeft gemaakt Dit geeft wel l»«c Swekkend totaal, alleen voor de ®«ad msar eerlijk gezegd is het per- jiQOiastaa, der gezinnen lager dan ccntage vj»j het,ben. Dat 38 er ge- üc verwadi Rebben kunnen blijven 'idijks aan te nemen. Zou <ie 8 - aêing van 1600 gezinnen wel een ««^TLatstaf voor de ondervindingen *5 «rfiele bevolking van Amsterdam vin betreft het, ofschoon de BSE^-methode- van het opinie- ATTIEE ONTVOUWT CRISISPROGRAMMA w- m ,-c toegepast, een ander onder- onderZ°^ameliik de feitelijke ervaringen mensen. Het lijkt mij niet zeker, dat vandeme ,e hier betrouwbaar is. dnf twiifel wordt versterkt, doordat on- JSe afwijkingen in de uitkomsten 'Tf cpltóe buurten hebben voorge- f Het overzicht constateert, dat in Am- 5™ Noord het percentage der onder- gezinnen, dat aan hongertochten m, 82 bedroeg en dat het in buurten in Amsterdam- 62 lag. Het voegt er evenwel „leen aan toe, dat deze verhouding tus- - en hoger inkomens niet overal 51 Want een laagte-record in honger- IcL heeft men gevonden m de Kerk- koW44 en het dichtst daarbij komt BAltraat-.(in de Joidaan) met 50 nw&ig voor deze lage cijfers is de "arte handel, die daar welag tierde. Mie afwijkingen bij een onderzoek, Z voor geheel Amsterdam maar 1600 Tinnen betrof en dus per buurt maar 5ele gezinnen raakte, doen vermoeden, Ze: nog veel meer varianten zijn en dat lal tot een heel ander totaal-percentage S kunnen komen als men bv. zestien duizend gezinnen had kunnen ondervragen. Uit het onderzoek bij de zestienhonderd gezinnen naar bevolldngsgroepen is geble- L dat van de winkeliers 61 aan toertochten hebben deelgenomen, intel lectuelen 60 arbeiders 68 en overige stoepen 54 Maar ook hierbij moet de waag gesteld worden, of de onderzochte mep niet te kleip en daardoor niet repre- entatief voor de gehele bevolking is. Het rapport komt verder tot de slotsom, fet het merendeel der individuele trekkers ,9 uit mannen bestond, .alle razzia's n spijt. Dit verwondert mij niet; op mijn eigen tochten heb ik dat ook telkens waar genomen varing hebben opgedaan. De grote derheid van de mannelijke trekkers bestond evenwel uit mannen boven de veertigjarige leeftijd en sommigen waren zelfs al diep In de zestig. Het is beter daarover maar niet meer uit te weiden; het wekt benau wende herinneringen, die in nie.t minder de toestand van vele achter zwaar- handkarren en op wrakke fietsen woegende vrouwen betreft. Het overzicht vermeldt, dat de mannelijke (rekkers uit de leeftijdsklasse 15-30 jaar percentsgewijs veel minder talrijk waren dan de andere mannen, maar dat dit spe- e beter-gesitueerden betrof. De ar- zoons gingen toch. Weer moet ik erbij zeggen, dat ook dit slechts op een onderzoek bij 1600 gezinnen uit alle be volkingsgroepen betrekking neeft. Uit het rapport blijkt tenslotte ook, dat Mussert aan Seyss-Inquart had voorge steld, ofschoon veel N.S.B.'ers al extra rantsoenen ontvingen, dat iedere voedsel- commissaris in de drie hongérprovincies een N.S.B.'er naast zich zou krijgen (om dat de N.S.B.'ers er anders z.i. bij tekort zouden komen) en dat een tiende van al het aangevoerde voedsel speciaal ten be- ve van zijn kameraden zou worden be nd. (Dat was dus het tegendeel van een art, want zij vormden lang geen tien percent van de ibevolking)Maar Seyss besliste, zoals blijkt uit een brief, dat de voor de N.S.B. bestemde waren in een N.S.B,-depót moesten worden opgeslagen :n door de beweging zelf onder haar leden .•erdeeld. Mussert stelde daarop in een brief aan zijn eigen distributie-dienst rantsoenen voor zijn kameraden vast, die aanmerkelijk boven die der bevolking la gen, zoals 1400 gram brood per week tegenover 400. De verdere resultaten van bet Amster damse onderzoek kunnen wij met belang stelling tegemoet 'zien, maar daarbij moet Ik toch de hoop uitspreken dat bet zich tot <«n groter deel van de bevolking zal uit trekken als het bepaalde conclusies voor bet geheel wil trekken. Op deze beperkte lijkt het mij niet overtuigend. en anderen zullen dezelfde Ernstig treinongeluk in Isjecho-Slowa ki je Zestien doden vijf-en-veertig gewonden Radio Praag meldt, dat minstens zestien Personen om het leven zijn gekomen door jfc ontsporing van een sneltrein op weg van rt'aag naar Banski. Vijfenveertig personen werden gewond. Het ongeluk gebeurde dinsdagavond. Men vreest, dat nog meer liggen6'1 °nder de wra^s^ukken bedolven Het ongeluk is te wijten aan bet feit, dat e trein het station van Sekul nabij Kuty he provincie Bratislawa) zonder vaart e minderen binnenreed. De trein ontspoor °®n °P de wissels en de machine sloeg Jk k°P- De machinist en de stoker zijn gearresteerd. Commissie-generaal bracht raPP°rt uit aan ministerraad varuT p6' verneemt hebben de leden Hn,,T-°mn\issie"Generaal in de gisteren Brits-Amerikaanse conferentie over de zorgelijke positie van Engeland in het verschiet De Britse eerste minister Clement Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis zijn met spanning verwachte verklaring over de Britse economische toestand afgelegd, er. daarbij zijn programma van nieuwe bezuinigingsmaaregelen ontvouwd. De toestand, waarin Engeland met betrekking tot zijn betalingsbalans verkeert, werd door Attlee in schrille kleuren geschilderd Hij kondigde aan, dat binnenkort met toestemming van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een Brits-Amerikaanse conferentie zal worden gehouden, die de Britse dollarpositie en mogelijkheid tot vereenvoudi ging der leningsvoorwaarden tot onderwerp zal hebben. Attlee deed tenslotte een beroep op alle Engelsen om de „nieuwe slag om Engeland" met een gezamenlijke krachtsinspanning te winnen, zoals enkele jaren geleden de eerste slag om Engeland tegen de Duitse bedreiging door de nationale opofferingen in een glorievolle zege werd omgezet. Geen paniekstemming Attlee keerde zich nadrukkelijk tegen de uitlatingen van Winston Churchill, die in een rede van enkele dagen geleden de La- bourregering had beschuldigd van „verspil ling". Attlee zeide, dat Churchill in die rede enkele opmerkingen had gemaakt, die Engeland schade zouden kunnen berokke nen. Hij verklaai^de dat hij ver-der niet op de „nogal uitbundige" uitlatingen van de oppositieleider zou antwoorden. Attlee gaf vervolgens een algemeen overzicht van de gebeurtenissen, die geleid hebben tot de huidige Britse economische positie. Tegen het eind van 1946 had de Britse export het peil van 111 procent bereikt ten opzichte van 1938. „De productie is opgevoerd en een ongekend aantal arbeidskrachten zijn tewerk gesteld", aldus Attlee, „doch er zijn vele moeilijkheden en teleurstellingen ge weest. Sommige arbeiders hebben niet be grepen, dat korte werkdagen en hogere lonen gepaard moesten gaan met grotere inspanning. In de afgelopen twee jaren zijn de prestaties echter van dien aard ge weest dat het land er trots op kan zijn. Het langzame herstel van Europa en de grote verplichtingen in het buitenland hebben Groot-Brittanniës herstel tegengewerkt en de strijdkrachten overzee. De regering verwachtte tegen het eind van December 1947 133.000 militairen, die overzee dienst doen, uit het leger genomen te hebben. Te gen eind Maart 1948 zou het totaal aantal „afgezwaaiden" meer dan 200.000 moeten Joedragen. Bovendien bestaan er plannen om voor het eind van dit jaar 34.000 man troepen, die niet tot het Verenigd Ko ninkrijk behoren, naar huis te sturen. De totale sterkte van de gewapende strijd macht, die oorspronkelijk tegen Maart van 1948 1.087.000 man had moeten omvatten, zou dan tot 1.007.000 man teruggebracht zijn. In verband met deze beperking van de strijdmacht is een grondig onderzoek ingesteld naar de Britse defensie-politiek in de toekomst. De beperking van de import zal, aldus deelde Attlee mede, de Amerikaanse films, luxe-artikelen, hout en levensmiddelen treffen. Voor restaurants en hotels zullen onmiddellijk versoberingsmaatregelen in gaan. Met ingang' van 1 October zullen de pondsterling-toewijzingen voor reizen naar het buitenland drastisch verlaagd worden. Inplaats van 75 pond per jaar zal men er 35 per 14 maanden krijgen. Attlee deed toe spelingen op de mogelijkheid dat het le vensmiddelenrantsoen verlaagd zou moe ten worden tengevolge van de verlaagde invoer. „De voornaamste oorzaken van de hui dige economische positie van Groot-Brit- tanruië zijn", zo zeide Attlee, „gelegen bui- Oost-Indonesisch premier naar Amerika Aneta verneemt, uit. Makassar, dat de mi nister-president van Oost-Indonesië, Nad- jamoeddin, via Batavia naar Amerika zal vertrekken. Hij zal waarschijnlijk vergezeld worden door de ministers van Binnenlandse Za ken en van Voorlichting. De reis naar Ame- lüka, welke op uitnodiging van de Ameri kaanse regering wordt ondernomen, zal waarschijnlijk zeer spoedig plaats vinden. £>e ministers zullen Zaterdag a.s. naar Ba tavia vertrekken. Het is mogelijk, dat de ministers zich per vliegtuig via Nederland naar de V. S. zullen Begeven. Voorts is het niet uitgesloten dat Sultan Hamid II van West-Bomeo volko men op eigen initiatief eveneens naar Ame rika zal reizen. Polen vraagt mededogen Polen heeft de Amerikaanse regering verzocht terug te komen op 'het besluit om Polen af te voeren van de lijst van Europese landen, die gezamenlijk een be drag van 350 millioen dollar zullen ontvan gen. De Poolse ambassadeur in de V. S. heeft op een persconferentie verklaard, dat, hoewel de voedseltoestand in Polen na de opheffing van de Unrra verbeterd is, tot Juli van het volgend jaar 800.000 ton graan zal moeten worden ingevoerd. Griekse guerillastrijders veroordeeld Van de onlangs in Macedonië gevangen genomen guerillastrijders zijn er door krijgsraden te Koziana en Seres 48 ter dood veroordeeld. Drie vrouwen kregen levenslang. MR. J. S. KORTEWEG OVERLEDEN. 's Gravenhage Is plotseling overleden mr. J. S. Korteweg, administrateur bij het Departe ment van Justitie en hoofd van het gevangenis wezen. De thans ontslapene studeerde rechten te Groningen. Mr. Korteweg vertegenwoordigde de Neder landse regering op verscheidene buitenlandse congressen op het gebied van strafrecht en ge vangeniswezen. Het woord is aan...._ Coleridge: Goede en slechte mensen zijn dat altijd minder dan het lijkt. De kanovaarders, die op het Landgoed „Elswout" te Overveen hebben deelgenomen aan een sterkamp van de Nederlandse Kanobond, troffen het niet met het weer. Als echte kampeerders stoorden zij zich niet aan de regen, want zij hadden gezorgd, dat het water niet in hun tenten kon komen. Republiek eist telegrafisch van de Veiligheidsraad bevel tot terugtrekking der Nederlandse troepen lil een officiële radiomededeelingheeft de Australische regering aan de twee par tijen van het Indonesische geschil aange boden, tezamen met de Verenigde Staten te arbitreren. De Australische regering is ten het bereik van welke regering dan'van mening, dat de Veiligheidsraad arbi- ook. De regering had zonder twijfel, even- trage en niet bemiddeling heeft voorgesteld als andere regeringen, enkele fouten ge- j zodat het doen van een bindende uitspraak maakt. Een conservatieve regering zou ook: niet de wens van de Veiligheidsraad zou fouten gemaakt hebben. Er is geen sprake! stroken, eerder dan een bemiddclingspo- van een coalitie-regering. Wij zijrr thans! Volgens radio-Djokja heeft de re- gewikkeld in een slag om Groot-Brittan- publikeinsche premier Sjarifoeddin de o:iitiw'Vlllnis;terraad report uitgebracht in InHnr, - -0n eling van de toestand der laatste weken. Het over- Me regering met de Commissie-G Hiermede nog niet afgesloten. De Britse premier Attlee. konden ook niet onder controle gebracht worden. Het totale nadelige saldo van de betalingsbalans 400 millioen pond ster ling in 1946 is in de eerste helft van dit jaar gestegen tot iets meer dan het jaar lijkse gemiddelde van 700 millioen pond sterling. Voor het jaar 1946 bedroeg ons totaal tekort aan dollars minder dan 350 millioen pond sterling, zelfs indien de Ca nadese dollars worden meegerekend. Voor de eerste zes maanden van 1947 bedroeg ons tekort aan Amerikaanse dollars 405 millioen pond sterling. Er is evenwel een verschil tussen een ernstige stemming en een paniekstemming. In Amerika hebben wij 250 millioen pond sterling van ons crediet uitstaan en in Canada 125 millioen pond sterling, terwijl wij nog een reserve van 600 millioen pond sterling bezitten". Ten aanzien van de op handen zijnde Brits-Amerikaanse conferentie zeide de Britse premier, dat deze bespreking de huidige discussdes te Parijs over het plan- Marshall niet zal doorkruisen. Groot-Brit- tannië kan noch wil zijn plannen baseren op de veronderstelling, dat het plan- Marshall tot verdere hulp van Amerika zal leiden. Bezuinigingsmaatregelen Hierna ma.akte Attlee de maatregelen bekend, die dé regering dacht te nemen om de economische toestand het hoofd te bie den. Als een van de belangrijkste dingen noemde hij de verdere ontwikkeling der binnenlandse hulpbronnen.' „Wij moeten zoveel mogelijk van deze hulpbronnen aanwenden voor de wederopbouw en de ontplooiing van de voornaamstein dustrieën, de export van goederen en de productie van datgene, waardoor wij onze import kunnen beperken. De productie van niet direct noodzakelijke artikelen moet stopgezet worden. In de tweede plaats moet de totale productie zodanig opge voerd worden, dat Groot-Brittannië in de kortst mogelijke tijd op eigen benen kan staan. Ten derde moet voortgegaan wor den met plannen ter uitbreiding van de productie in de koloniën van het impe rium", aldus Attlee. „De minimum-productie van steenkool voor de volgende zes maanden van Sep tember tot April is vastgesteld op 4 mil lioen ton diepgedolven steenkool per week en voor de dagbouw zoveel als maar mo gelijk is. Verder zal het vracht- en passa giersvervoer per trein beperkt worden ten gunste van het vervoer van kolen. Wat de landbouw betreft, zal voor een waarde van 100 millioen pond sterling aan levensmid delen moeten worden geproduceerd. Minder voor defensie Vervolgens sprak Attlee over voorstel len tot beperking van uitgaven. Momen teel had Groot-Brittannië ongeveer 500.000 mannen en vrouwen in dienst bij nië, die niet door enkelen kan worden ge wonnen. Dit vereist de gezamenlijke in spanning van de gehele natie. Ik ben vol vertrouwen, dat de natie dit zal willen doen, zodat wij nogmaals zullen overwin nen", zo besloot Attlee zijn rede. Een nationaal monument op het midden-Damterrein De gemeenteraad van Amsterdam heeft beslo ten het mi'diden-Damterrein, dat ingericht is als plantsoentje te bestemmen voor een op te rich ten nationaal monument, dat aan de strijd van het Nederlandse vol'k gedurende de bezettings jaren.zal herinneren. Tegenstander van het plan was de heer Ben- nink Bolt (Arbeid), die als zijn mening te kennen gaf, dat het kwetsend zou zijn. voor vele Nederlanders, wanneer op nationale feestdagen een joelende en hossende menigte langs een ge denkteken zou komen, da£ werd opgericht als herinnering aan. het vele leed. waaronder zij gebukt gingen gedurende de oorlog. Wielrijdster kreeg autowiel over haar lichaam Woensdagmiddag had in de Grote Houtstraat, te Haarlem een ernstig verkeersongeval plaats. Een 28-jarige dame reed per rijwiel in de rich ting van de Grote Markt, toen zij plotseling over de tramrails slipte. De bestuurder van een haar achterop komende vrachtauto kon haar niet meer ontwijken, waardoor zij het rechter achterwiel van deze wagen over haar onder lichaam kreeg, Per ziekenauto werd zij naar de Maria-Stich- ting vervoerd, waar bleek dat zij een bekken fractuur, een beschadigde ruggewervel, een her senschudding en een grote vleeswond in haar rechter, onderbeen had gekregen. Hedenmorgen was haar toestand nog steeds zeer ernstig. verwachting uitgesproken, dat zijn rege ring een dergelijke arbitrage gaarne zal aanvaarden. Sjarifoeddin wenst de arbitra gecommissie echter uitgebreid te zien met India, Engeland, de Philippijnen en Siam. Marshall, de Amerikaansche minister van Buitenland'sche Zaken, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat Amerika bereid is een bemiddelings- commissie naar Indonesië te zenden, in dien beide partijen daarmee hun instem ming hebben betoond. Batavia heeft gisteren medegedeeld, dat de Amerikaanse consul-generaal, Walter Foote, het Amerikaanse aanbod van goede diensten officieel via radio Batavia aan de republi'keinsche regering te Djogja heeft medegedeeld. Toezicht gevraagd. De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft bekend gemaakt, dat hij een tele gram heeft ontvangen van Sjarifoeddin, de republikeinsche premier, 'waarin deze de staking der vijandelijkheden van republi- die er prijs op stellen de courant na gezonden te krijgen, worden verzocht hun tijdelijke adresverandering enige dagen van te voren op te geven. DE ADMINISTRATIE Dakota kwam óp de thee De bewoners van de Glough-Lane, in de omgeving van het Londense vliegveld Croydon, werden dezer dagen in hun voor bereidingen voor de thee opgeschrikt door een zware schok, gevolgd door een hevig lawaai. Naar buiten kijkend zagen zij een levensgrote tweemotorige Dakota door de bossages aan de overkant van de weg heen breken en op de straatweg, vlak voor de trottoirband, tot stilstand komen....* De machine, die op proefvlucht was ge weest doch wegens defect aan een der motoren ontijdig had moeien landen, stak haar neus zeer nieuwsgierig hoog over de haag van 't voortuintje van perceel no dertien. Er waren geen persoonlijke onge lukken. Evacuatiezetel der republiek op Sumatra Dr. Sjarifoeddin heeft heden bekend ge maakt, dat de voorbereidingen gereed zijn om de wettelijke autoriteit van de repu bliek ten alle tijde over te brengen naar Boekittinggi, 96 kilometer ten Noordoos ten van Padang op Sumatra, waar vice- president dr. Hatta zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Spaans balling-kabinet afgetreden De Spaanse regering in ballingschap be leeft een crisis. Nadat de communistische leden van het kabinet hun ontslag hadden genomen, is de gehele regering afgetreden. keinse zijde mededeelt. Het telegram zegt bovendien „Op grond van de ervaring is men ern stig bezorgd, ,dat men geen garantie heeft, dat de wapenstilstand niet eenzijdig door de Nederlanders geschonden zal worden, indien de staking der vijandelijkheden niet blijvend volledig gecontroleerd wordt door een derde neutrale partij. De republikein se regering dringt erop aan zo spoedig mo gelijk een commissie van vertegenwoor digers uit verschillende landen door de Veiligheidsraad te benoemen, naar Indone sië te zenden om het nakomen van de order tot het staken der vijandelijkheden te waarborgen. Het Nederlandse bevel tot het staken der vijandelijkheden moet onvoorwaarde lijk tevens inhouden het staken van de acties van de Nederlandsehe burgerlijke en militaire autoriteiten tegen de Indonesi sche bevolking, en moet gevolgd worden door het terugtrekken der Nederlandse troepen tot tenminste achter de demar catielijnen van October." Chinees protest tegen wandaden in Indonesië De Chinese consul-generaal te Batavia, Tsjiang Tsjia Toeng, heeft in een radio toespraak zijn grote teleurstelling uitge sproken over de houding van de republi keinen tegenover de Chinezen. Hij ver klaarde dat, in tegenstelling tot republi keinse beweringen, de Chinezen nergens partij hebben gekozen voor de Nederlan ders. „De onderdanen van de republiek", aldus de consul-generaal, „schenen alle haat over te dragen op de Chinezen, toen zij de vlag van China op de huizen van de Chinezen zagen"- Hij raadde vervolgens de Chinese vereniging te Djokja aan om te trachten de republikeinse regering tot het inzicht te brengen, dat zij in dit op zicht beneden de maat van een beschaafd volk bleef. Het te Batavia verschijnende Chinese blad „Sin Po" heeft in een hoofdartikel de aandacht gevestigd op de „barbaarse da den" van republikeinse soldaten op Java tegen de Chinese bevolking en heeft ge eist dat de Chinese delegatie in de Veilig heidsraad aan de delegaties van Australië en India de. volgende vraag zal voorleg gen: „Waarom wensen de Indonesiërs on afhankelijkheid als zij niet in staat zijn zich te gedragen als een beschaafd volk en de onderdanen van andere landen te respecteren en beschermen gelijk andere beschaafde naties?" Indien de republiek niet het fundament van een staat bezit, kunnen wij haar niet als onafhankelijk erkennen, zegt het blad. Het zegt tenslotte dat de Chinese regering moet weigeren Sjahrir in Nanking te ontvangen. Sumatra's Oostkust wenst aandacht Het comité, vertegenwoordigende bewo ners van Sumatra's Oostkust, heeft in een telegram de aandacht van de Nederlandse regering er op gevestigd, dat zij geen on derhandelingen over dit gebied met de re publiek erkent, indien niet voorafgaand overleg is gepleegd met de vertegenwoordi ging der bevolking. Geruchten rond de W.F.A. Volgens een bericht van het Agence France Pr esse zou de leiding van de World Friendship Association besloten hebben al het .personeel van' de organisatie te ont slaan. Zoals bekend, organiseerde de W. F. A. de vacantie-uitwisseling voor kin deren van verschillende nationaliteiten. De laatste tijd is echter melding gemaakt van vele moeilijkheden bij de uitvoering van deze vacantie-uitwisseling. Diefstal van electromotor Woensdagavond te omstreeks tien uur hebben twee agenten op de Oude Weg te Haarlem een 23-jarige fabrieksarbeider aangehouden, die op zijn rijwiel een electromotor vervoerde. Hij be kende het apparaat bij een chemische fabriek in de Waarderpolder ontvreemd te hebben. Gromyko krijgt reprimande Balkank westie in de Veiligheidsraad Gromyko de Russische gedelegeerde in de Veiligheidsraad, trachtte gisteren tij dens het voortgezette debat over de Bal kankwestie de Griek Dendramis te ver hinderen, het woord te nemen om opnieuw de buren van de Balkan te beschuldigen van agressie en inmenging. De voorzitter gaf de Rus een reprimande voor deze on parlementaire geste, waarna de Griek een korte rede hield, waarin hij de weigering van Rusland en zijn satellieten om een permanente onderzoekcommissie op de Balkan te vestigen, „duidelijk en voor iedereen begrijpelijk" noemde. Hij drong aan op een snelle beslissing van de Veilig heidsraad en spoedige practische maatre gelen tegen de agressieve Balkanlanden. De Australische afgevaardigde Hodgson eiste een verklaring van de raad, waarin de vier Balkanlanden bevel wordt gege ven alle provocaties te staken. De Joego slavische vertegenwoordiger was van me ning, dat de Balkankwestie geenszins een bedreiging voor de vrede vormt. De voorzitter besloot, dat de onderzoek commissie voorlopig op de Balkan zal worden gehandhaafd, ondanks het Russi sche veto, in afwaphting van de formule ring van een compromisvoorstel, dat door een speciale subcommissie zal worden op gesteld. Dit voorstel moet Maandag ter tafel worden gebracht. De vergadering werd daarop tot heden verdaagd. De Bulgaarse oppositieleider Petchof staat terecht Woensdag is in Sofia het proces begon nen tegen de vroegere leider van de Bul gaarse oppositie, Nicola Petchof, die gear resteerd werd onder beschuldiging van ver raad en het voorbereiden van een staats greep met buitenlandse steun. De arresta tie van Petchof en zijn medewerkers luidde een radicale actie tegen de Bulgaarse op positiepartij in, die van de parlementaire beraadslagingen werd uitgesloten en wel ker werkzaamheid werd lamgelegd. Tijdens de eerste behandeling ontkende Petchof ieder detail van de lijvige aanklacht, doch zijn medebeklaagde kolonel Ivanof be kende schuld en verklaarde van Petchof opdracht te hebben gekregen, een mili tair plan voor te bereiden om de macht over te nemen zodra een Westelijke mo gendheid in Bulgarije zou zijn binnenge vallen. Tot November geen onder houdswerken aan gebouwen De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L.' Nöher, heeft bij de burgemeesters van alle gemeenten aangedrongen op een strenge handhaving van het door hem uitgevaardigd besluit, volgens hetwelk met ingang van 1 Augus tus tot 31 October het verlenen van goed keuringen voor onderhoudswerkzaamhe den wordt stopgezet. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor gevallen, waarin het nalaten van onmiddellijk on derhoud gevaar zou opleveren. Deze maat regel is noodzakelijk, omdat onderhouds werk in het algemeen zeer arbeids-inten sief is. Thans zijn alle arbeidskrachten nodig om vergroting van de woningvoor raad mogelijk te maken. De minister doet ook een beroep op de burgemeesters niets achterwege te latetn, om ook het clandestiene bouwen tegen te gaan. De minister heeft onlangs in zeven gevallen van clandestien bouwen besloten de afbraak van hetgeen reeds was opge trokken te gelasten. ALBANESE TROEPEN AAN DE GRIEKSE GRENS? Persberichten uit Jannina in het Noor den van Epirus maken volgens het Griek se persbureau melding van ongewone con centraties van Albanese troepen aan de Grieks-Albanese grens. De grens wordt versterkt en allerlei oorlogsmateriaal aan gevoerd. i MEER ZONNESCHIJN Verwachting, medegedeeld door het S K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk nog enkele verspreide buien. Morgen overdag afnemende be- 3 wolking met perioden van zonneschijn S en overwegend droog weer. Verdere stijging van temperatuur, Geleidelijk verder afnemende wind tussen West en Noord. 8 Augustus: Zon op 5.11 uur, onder 20.20 uur Maan op 22.48 uur, onder 12.07 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1