c J J Dank zij de spontane hulp van velen is de pootaardappel-oogst binnen De 9 Lu zen Waarom Heemstede de H.O.V. niet ruimer subsidieert Belgisch experiment met de prijzen CALVÉ'S Meerderheid van het publiek vindt het een slechte maatregel Panda en de Meestervüeger Wereldnieuws DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1947 2 HET IS GELUKT Dit jaar is zij het met de grootste inspanning de pootaardappeloogst bin nen gele omen. Er moest een ongekend grote oppervlakte pootaardappelen worden gerooid en bovendien was het aahtal be schikbare arbeidskrachten op het platte land geringer dan ooit tevoren. Er is bij de oogst vooral naar gestreefd om de po ters van de „a-klasse", waarvan de laat ste soort op 30 Juli is gerooid, op tijd binnen te halen, want pootaardappelen van de a-klasse leveren de grootste gelde lijke opbrengst, ook bij export. Op de daarvoor vastgestelde data wa ren de arealen met pootaardappelen ge rooid. De 30ste Juli werden dan ook bijna alle militairen, alsmede de jeugd met inbegrip van de padvinders en de ge detineerden aan de oogstwerkzaamheden onttrokken, aangezien de resterende werk zaamheden door normale arbeiders konden worden verricht. De gedetineerden werden overgeplaatst naar het ruilverkavelings object Wieringen, de militairen gingen te rug naar hun garnizoenen en de jeugd trok naar huis. De DUW-arbeiders deelden de leiding der oogstwerkzaamheden mede, dat zij in de week van 2 tot 8 Augustus va- cantie wilden hebben. Nu nog de graanoogst. Reeds thans echter treedt de behoefte aan arbeidskrachten weer op, bijvoorbeeld in de Wieringermeer, waar een begin is gemaakt met het binnenhalen van de graanoogst. In Overijsel zal de behoefte aan oogsthelpers tegen eind Augustus eveneens toenemen, wanneer de consump tie-aardappelen moeten worden gerooid. In de afgelopen weken is zonneklaar ge bleken, dat een zeer groot aantal Neder landers bereid is zich spontaan beschik baar te stellen om gedurende een korte tijd onder voor hen ongewone omstan digheden en meestal met opoffering van vacantiedagen het platteland de hel pende hand te bieden. Platteland en over heid brengen derhalve dank aan allen, die in de afgelopen weken in de brandende zón op het onbeschutte veld hun beste krachten hebben gegeven om de voor de export en de deviezenpositie zo belangrijke pootaardappeloogst tijdig te kunnen ber gen. KEUZE IN KAAS. Met ingang van de volgende distributieperiode (17 tot cn met 30 Augustus) kan men op de kaas bon 100 gram natuurkaas of 125 gram gesmolten (korstloze en/of smeerkaas, met uitzondering van houden. Concerten zullen in Amsterdam buitenlandse kaas) betrekken. Scheveningen worden gegeven. Nieuw raadsel rondom Vermeer. Een Haagse restaurateur van schilderijen, de heer Anton Adama, heeft op het schilderij „Het Atelier" Vermeer, dat op de tentoonstelling van Weense kunst te Amsterdam hangt, ook de handteke ning van Pleter de Hoogh ontdekt. De heer Adama oppert de veronderstelling, dat Vermeer zich In zijn eigen atelier door zijn kunstbroeder heeft laten schilderen en het overige gedeelte zelf voltooid heeft. De directeur van het Rijks museum kende het bestaan van. de signatuur wél. maar vertelde, dat men. tot nu toe -had aan genomen, dat het een valse handtekening was. De mogelijkheid ener samenwerking tussen Ver meer en Pieter de Hoogih achtte hij echter niet uitgesloten. Het schilderij en de handtekening zullen nu met een kwartslamp onderzocht wor den, opdat men zich een beter inzicht in dit interessante geval kan vormen. Modern muziekfestival. Het congres van de International Society for Contemporary music zal het volgend jaar in Nederland worden ge- Een uiteenzetting van het principiële standpunt van het gemeentebestuur Beperking op Amerikaanse film-import opgeheven Maar er komen niet meer deviezen beschikbaar De Motion Picture Export Association (de uitvoervereniging voor films uit de Verenigde Staten, waarvan de grootste Amerikaanse filmondernemingen lid zijn) heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse régering besloten heeft het ministerieel be sluit, waarbij bepaald was, dat in Neder landse bioscopen ten hoogste achtentwintig speelweken per jaar films uit de Verenigde Staten vertoond mogen worden, op te hef fen. Van bevoegde departementale zijde ver neemt het A.N.P., dat het totale bedrag aan deviezen, dat voor films uit de Ver enigde Staten beschikbaar is, niet verhoogd wordt. Een nieuwe schriftelijke overeen komst, zo werd voorts verzekerd, is niet gemaakt. Op de vraag, of er maatregelen beraamd zijn tegen het verlagen der prijzen door de Amerikanen en onder_de-prïjs-verkopen, een methode, die naar beweerd wordt, door de Amerikanen in Frankrijk is toegepast, antwoordde de zegsman van het A.N.P., dat bij ongeschreven afspraak was uitge maakt, dat zulke gestes van de zijde van de M.P.E.A. niet te wachten zouden zijn. Het besluit dat de Amerikanen slechts achtentwintig speelweken per theater voor hun films toestaat, was genomen met het oog op de deviezen, doch de Amerikanen ondervonden er bij hun onderhandelingen buiten Nederland hinder van en bestreden de geldigheid van deze maatregel. Onder de Nederlandse bioscoop-exploi tanten schijnt deze nieuwe situatie onzeker heid te hebben veroorzaakt. Het ANP heeft de directeur van de Ne derlandse Bioscoopbond, de heer J. G. J. Bosman, om inlichtingen gevraagd. Deze zei dat het ministeriële besluit over de be perking van de speelweken voor Ameri kaanse films voor één jaar van kracht was. De minister heeft dit besluit niet verlengd. Van de nieuwe maatregelen is officieel nog niets bekend. Het schijnt dat in dit opzicht nog niet alle belanghebbenden het eens zijn." Nieuwe bonnen voor tabak Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat van 10 tot en met 23 Augustus de bonnen .Tabak J-31" van de tabaks- kaart elk recht geven op 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bon „Tabak J-35" van de gecombineer de kaart is eveneens aangewezen voor het kopen van 2 rantsoenen sigaretten of Bon „Tabak J-32" van de tabakskaart is niet aangewezen. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM, I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 10.15 Uil: het boek der boeken. 10.40 Zangplaten. 11.00 Ziekenbezoek. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Chaconne van Bach. 12.00 Angelus. 12,03 Werken van Debussy en Ibert. 12.30 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?. 13.20 Harmon! e- muziek. 13.50 Van man tot man. 14.00 Kamermu ziek. 14.20 Alice In. Wonderland". 15.15 „Cav§l- lerig Rusticana". 16.30 Symphoniscbe muziek. 16.45 Platen. 17.45 Wat; het buitenland leest. 18.00 Pianomuziek van Brahms. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Platen. 19.25 Bezoek aan oogsfchulpkampen. 19.40 Musetteorkest. 19.55 Algemene Hulpactie. 20.05 Actualiteiten, 20.12 De gewone man. 20.20 Kurhausconcert. 21.20 Luisterspel „De onzicht bare man". 21.50 Fragmenten uit Amerikaanse musical comedies. 22.10 Avondgebed. 22.23 Hoe de Van Rooyens het rooien. 22.50 Guitaarmuziek. 23.00 Dansorkest. 23.15 Schaaktournooi. 23.25 Dansorkest. 23.40 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1873 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Boedapester Strijkkwar tet. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 10.45 Belgische liederen. 11.15 Voordracht. 11.30 Lichte orkestwerken. 12.00 Operafragmenten. 12.30 Sport agenda. 12.35 Cowboyliedjes. 13.15 Zang en orgel. 13.45 Cello en piano. 14.00 Kookkunst. 14.20 Franse balletmuziek. 15.10 Poezië. 15.30 Boedapester Strijkkwartet. 16.00 Marsen en walsen. 16.30 Tus sen 12 en 16 jaar. 17.00 De „Revellers" en de „Inkspots". 17.30 Bioscooporgel. 18.20 Metropole orkest. 19.00 Praat u rustig verder. 19.15 Tito Scbipa zingt. 19.30 VPRO-lezing. 19.50 Idem. 20,05 „Le miroir de Jesus", 20.30 Religie en Beeldende kunst. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Buitenlands weekoverzicht. 21.45 Swing and sweet. 22.15 „Radiofilmpremière". 22.40 Avond wijding, 23.15 Symphonisch concert. Heemstede geeft aan de Haarlemse Or kest Vereniging een subsidie van 500, per jaar. Geen royaal bedrag. Op het bud get der vereniging dat over de ton loopt, heeft het natuurlijk niets te betekenen. De gemeente Haarlem, het rijk en de provincie hebben onlangs hun subsidies belangrijk verhoogd, in verband met de salariëring van de orkestleden. Zelfs Bloe- mendaal, dat een jaar tevoren zijn subsidie gehalveerd had, geeft nu weer het oor spronkelijke bedrag. Alleen Heemstede is op ƒ500 blijven staan en maakt daarmee in veler oog een armelijke indruk. Meer malen is betoogd, dat het op de weg van Heemstede zou liggen om de H.O.V. een flinke subsidie te geven, omdat zeer vele Heemstedenaars immers profiteren van de concerten van het orkest. Daarbij werd dan bovendien gewezen op het feit, dat Heem stede Van alle gemeenten in deze streek er het beste bijstaat op financieel gebied. Toch is het college van B. en W. in deze niet te vermurwen. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat het hier niet om schriele financiële redenen gaat, maar uitsluitend om een principe. Het college stelt zich namelijk op het standpunt, dat Heemstede in deze geen taak heeft. Haarlem int de vermakelijkheidsbelasting van de concer ten, de Heemstedenaars betalen daar privé aan mee, want velen bezoeken de concer. ten. Nu wordt het algemene streven meer en meer, de opbrengst der vermakelijk, heidsbelasting te bestemmen voor steun aan culturele doeleinden. Heemstede deelt dat standpunt,, vandaar dat Heemstede, dat geen vermakelijkheidsbelasting: int, voor deze concerten, zich ook niet ver plicht voelt steun aan de H.O.V. te geven. Het wordt bovendien onjuist geacht, dat een centrum-gemeente een deel van haar uitgaven poogt af te wentelen op de aan grenzende gemeenten. Er zijn natuurlijk dingen waarin men gemeenschappelijk kan optreden, maar dan moeten die toch op een ander terrein liggen. Heemstede zo ver volgde onze zegsman getroost zich grote uitgaven voor het wandelbos „Groenen- daal" maar denkt er toch niet over aan Haarlem een bijdrage te vragen, omdat er ook veel Haarlemmers daar komen om van de natuur te genieten. Een ander voor beeld: Heemstede heeft plannen een open lucht-theater te openen. Hoewel Haarlem en andere gemeenten daar ook van zullen profiteren, zal Heemstede alleen de kosten voor zijn rekening nemen. Heemstede doet ook, al is zij een kleine gemeente, veel voor de bevordering der cultuur. Proeents- gewijze besteedt zij daaraan zelfs meer dan menige stadsgemeente. Nederlands schip in Bombay geboycot Tengevolge van de boycot van Neder landse schepen in Bombay is het s.s. ^Lom bok", een van de Victory-schepen, welke de stoomvaartmaatschappij „Nederland" onlangs in Amerika heeft gekocht, zonder lading uit deze Brits-Indische haven ver trokken. Het schip werd in Bombay wel gelost, maar men weigerde de goederen die het daar zou opnemen voor transport naar Indonesië en de Pacific, te laden. Ook de Brits-Indische loodsen weigerden aan boord te gaan om de „Lombok" buiten de haven te brengen. Volgens een telegra fisch ontvangen bericht hebben de lood sen gisteren, na een oponthoud van drie dagen, het schip naar buiten gebracht, waarna het koers zette naar Colombo. De maatschappij „Nederland" deelt mede dat de kapitein in deze haven op nieuw zal trachten goederen te laden. GEROOKTE OF GESTOOMDE MAKREEL DUURDER. De prijs voor gerookte of gestoomde makreel is verhoogd. De maximumverkoopprijs is thans vastgesteld op f 1,45 per kg. netto. Het Bedrijf schap voor Visserijproducten heeft tevens be paald. dat in het belang van de afzet kleine kabeljauw tot 35 cm. en schelvis tot 30 cm. ge rookt of gestoomd mogen worden. Voor deze vissoorten gelden respectievelijk cje maximum verkoopprijzen van f 1,10 en f0,95 per kg. netto. Het Heemsteedse standpunt inzake de H.O.V. is door twee wethouders in een onderhoud met de waarnemend Burge meester van Haarlem breedvoerig toege licht. Het feit, dat Heemstede toch 500 sub sidie is blijven geven, werd als volgt ver dedigd: Op zich zelf is die kleine subsidie natuurlijk niet juist. Om principiële reden zou Heemstede die dan ook moeten intrek ken. Daarvan is evenwel afgezien, omdat dit als een onvriendelijk gebaar zou kunnen worden uitgelegd en dat is geenszins de bedoeling. Vroeger werd, in ruil voor de subsidie die Heemstede gaf, een concert door de H.O.V. in „Groenendaal" gegeven. Daarvan is al jaren geleden afgezien, om dat zo'n concert daar niet tot zijn recht komt. Aardappelmeel naar Engeland Als resultaat van onlangs gehouden be. sprekingen tussen een Nederlandse delega tie en vertegenwoordigers van het Engelse „Ministery of Food" is een regeling tot stand gekomen voor de export van aard appelmeel, speciale aardappelmeelproduc- ten en dextrine naar Engeland. Als gevolg van deze regeling kan de Ne derlandse industrie op 1 September begin nen met de aflevering van 50.000 ton aard appelmeel en aardappelmeelproducten naar Engeland. N.V. HERINGA WUTHRICH. Iri de algemene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Heringa Wutrich werd het dividend over 1946 vastgesteld op 6 °/o of f 60 per aandeel. De heer N. J. Hoeflake werd als commissaris herkozen. Een besparing van 5'/2 milliard francs (Van onze correspondent te Brussel) Zowel in Nederland als in België werd sedert de bevrijding door de staat op de meeste levensmiddelen een toelage aan de producenten verstrekt, teneinde de consu mentenprijzen laag te kunnen houden. Van 1 Augustus af worden echter in België de subsidies, die de staat op melk, vlees, boter, brood, chocolade, margarine, spijsolie en zalm verstrekte, eenvoudigweg afgeschaft! Verwacht kan dus worden, dat dan de levensmiddelen in het toch reeds zo dure België nog in prijs zullen stijgen. Als tegenwicht gaat men echter een an der systeem van staatssubsidies invoeren en wel zodanig, dat de arbeiders (zonder rekening te houden met het jaarinkomen) en de bedienden, staatsambtenaren en ge- pensionneerden met een tamelijk laag in komen (72.000 frs. per jaar voor vrijge zellen) er alleen van zullen profiteren. Hoe? De regering Spaak heeft dat ais volgt ge dacht. Men gaat de prijzen der levensmiddelen officieel vaststellen, zonder subsidies. Om de andere maand zullen de genoemde „eco nomisch zwakkeren" echter op basis van de rantsoeneringstabel het globaal bedrag, dat zij door de afsdhaffing der subsidies en de daaruit voortvloeiende prijsstijging méér moeten betalen, in de vorm van een geld- toelage terugontvangen. Deze regelingen hebben het gevolg, dat ongeveei 4.300.000 Belgen om de maand een bon van 62 frs. per persoon krijgen, waardoor de staat een besparing zal bereiken van vijf en een half milliard francs. Op deze wijze wordt de subsidie, die eertijds aan allen ten goede kwam, sleohts aan hen verstrekt, die daar werkelijk be hoefte aan hebben. De rijke Belgen 'kunnen Militaire vrachtauto slipte en reed in sloot Twee doden en achttien gewonden Op de Graafseweg te Nijmegen, nabij de overgang over het Maas-Waalkanaal, is een militaire vrachtauto van de weg ge gleden en in een sloot gereden. Een twin tigtal militairen van het opleidingskamp van de marine te Volkel bij Uden, geraakte onder de wagen. De hulpchauffeur A. H. uit Berg en Dal bij Nijmegen was onmid dellijk dood. De luitenant ter zee le klasse J. A. K. uit Zeist die ernstig gewond was, werd overgebracht naar het militaire hos pitaal bij Nijmegen, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. De andere militairen hadden arm- en beenbreuken, snijwonden en inwendige kneuzingen. Zij werden eveneens naar het militair hospi taal overgebracht. De oorzaak van het ongeluk wordt na gegaan door de Koninklijke Marechaussee. Men vermoedt, dat de wagen is geslipt op het door de regen gladde wegdek. gemakkelijk de hogere prijzen betalen en zij zijn de staat ook heus niet zo dankbaar, wanneer deze 2.7 francs voor ieder brood van 900 gram aan hen cadeau doet, nu al sedert jaren. Minister-president Spaak wachtte tijdens de persconferentie, waarin hij deze maat regelen besprak, de critiek niet af en lever de deze zelf als boter bij de vis. Een ge deelte der subsidies zal gehandhaafd moe ten worden, bijvoorbeeld voor de steeds noodlijdende spoorwegen en de kolentoe- slagen. Erger echter is, dat de gehuwden zonder kinderen, wanneer zowel vrouw als man werken en b.v. resp. 50.000 en 70.000 frs. verdienen, elk voor zich een bon van 62 frs. ontvangen, terwijl de familievader, die even boven de grens komt, het voordeel der terugbetaling niet ontvangt. Vroeg of laat zal men het systeem dus moeten wijzi gen op basis van het totale gezinsinkomen. Daartegenover stelt de regering een ge reorganiseerde controledienst en een cam pagne tot „opvoeding van de verbruiker". Zo hardnekkig en productief als de Belg is, rijeuwe wanneer het om de productie gaat, zo non chalant is hij als verbruiker, als koper van In het veen keek men op een turfje wel wees werd in d gebieden van Groningen, Drente V6ea* ijsel ter vrorbereiding van prij zenbeschikking van overh ieder transport van turf verhei Economische Controledienst en a ledienst van het Directoraat-^?^" de Prijzen werkten nauw satnen Van zorgen, dat dit vervoerverbod niof overtreden. Niettemin werden er t gingen ondernomen om turf te - van om te Wat men ook van tomaten .maakt, Calvé's mosterdsaus smaakt ej verrukkelijk bij. Heerlijk pikant op duizend- en-een gerecht - zó te ge bruiken - droogt niet uit. mosterdsaus OVERAL VERKRIJGBAAR. SLECHTS F. 0.38 PER FLES hetgeen aanleiding gaf tot processen-verbaal. Uit vrachtauto' de wegen werden ongeveer 225 nnn pers- en 300.000 stuks baggerturf i» k genomen- Hetzelfde lot trof de inhï.*8 een 25-tal turfschepen, naaV^S1» twee-en-een kwart millioen ture-T^ Het vervoerverbod is thans onSi. Een nieuwe beschikking bepaaltT J'®' ten de veendistricten geen turf den verkocht anders dan door tuisïw van erkende handelaren Directe van verveners aan verbruikers kï? nog toegestaan binnen de veenstkaï® Het vervoer van turf buiten de Z?®- bieden moet gedekt zijn door e™ turfhandelaarsvergunning f??1 namens de directeur van het RiiksV bureau door de vakgroep Détailhma., Brandstoffen cn de ondervakwoen r? a handel in Turf te Zwolle wo£T4& Hierop zal een nauwlettende .21 worden uitgeoefend. nt,r°-e Film wordt weer commercieel in Duitsland Na het bezoek aan Berlijn van v Johnston, de voorzitter van de Amerlh. se vereniging van film-exporteurs, S net militaire bestuur een uiteai„S gegeven van zijn nieuwe politiek tm zien van de filmdistributie. De iv, bioscopen zullen zowei buitenlandse Duitse films kunnen draaien op bask vrije concurrentie. De distributie vf films, welke tot nog toe in handen l. van het militaire bestuur, zal op comm. ciële basis gebracht worden. Te dien öj' zal bevoegdheid verleend worden aan ticuliere Duitse en buitenlandse JZ' schappijen. Uit opvoedkundig oocmni wordt bepaald dat bij elke voorsteS Duits grondgebied onder Amerika,™ bezetting journaals vertoond moeten vm, den alsmede een door de bezettingjaX riteiten goedgekeurde documentaire Geslaagd is voor het examen Engels m n A de heer W. N. A. Beumkes te Haarlem. SIGAREN VAN DE BON, MAAR Op 9 Augustus begint de Wereld-jamboree te Moisson In dé beboste streek van Moisson, 70 krn. ten Noord-Westen van Parijs, wordt van 9 tot 18 Augustus de 6e wereldjamboree, de „Jamboree van de vrede" gehouden. Het kamp strekt zich uit over een oppervlakte van 600 ha en is gelegen in een bocht van de Seine. De met gras en heide begroeide vlakte van Moisson .is bezaaid met dichte bossen en wordt aan drie zijden begrensd door de kalkachtige oevers van de Seine. De Jamboree organisatie heeft alles in het werk gesteld om de buitenlandse gasten het verblijf in Frankrijk zo aangenaam en makkelijk mogelijk te maken. De indeling van het kamp is op het kaartje weergegeven. De subkampen dragen alle de naam van een Franse provincie. De Nederlanders zijn onderge bracht in de kampen Auvergne, Savoie en Dau- phine. Het gehele kamp wordt doorkruist door brede wegen, die de verbinding vormen tussen de sub kampen onderling en leiden naar de grote gemeen schappelijke verzamelplaatsen, zoals de Place des Nations, waar postkantoor en wisselbureaux zijn gevestigd. Het Nederlandse contingent van zeven honderd padvinders, dat aan de Jamboree zal deelnemen, vertrekt vandaag per De foto toont Voorindische pad vinders die in Londen op liet Victoria-station arriveren op hun doorreis naar de Jamboree in Moisson. extra-trein naar Frankrijk. Uit vele delen van het land komen vijfhonderd padvin ders op het Stationsplein in Utrecht sa men, om daarna gezamenlijk op reis te gaan. Vrijdagochtend komt de trein in Pa rijs aan. Vorige maand, dus nadat het publiek de nodige ervaring met de vrije sigaren had opgedaan, vroegen de onderzoekers van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie in hun vraaggesprekken met dui zenden Nederlanders: „Vindt u het een goede maatregel dat de sigaren van de bon zijn of niet?" 50% van het publiek vindt het een slech te maatregel. 36% een goede. 14% weet het niet.' De meerderheid vindt het een slechte maatregel omdat 24%: men nu minder sigaren krijgt en de verdeling onbillijk is. 16%: omdat er teveel sigaren over de grens en dn de zwarte handel ver dwijnen. Alleen de rijke mensen krijgen er nu genoeg. 5%: vindt dat er niet genoeg sigaren zijn. 3%: wil een ander distributie-systeem. 2%: heeft nog een andere mening of geeft geen reden op. De mensen, die wel tevreden zijn over de vrije sigarenverkoop, antwoordden op de vraag, waarom zij zo oordelen: 26%: wij kunnen meer sigaren krijgen. Wij kunnen alle bonnen voor siga retten besteden. Wij kunnen nu het sigarettenrant- soen met sigaren aanvullen. 9%: vindt dat „alles vrij moet". 2%: minder werk en rompslomp. 2%: zwarte handel wordt tegengegaan. 3%: andere antwoorden of geen moti vering. 16. Het toestel kwam zonder ongelukken op de grond neer en werd zachtjes door de grote parachute toegedekt als door een laken. Panda klauterde zo goed en zo kwaad als dat ging uit zijn zitplaats en onder het valscherm vandaan en keek een beetje duizelig rond. Ze waren geland op het erf van een boerderijtjeer was nie mand te zien en alles was stil en rustig om hem heen. Met een zucht van verlichting begon Panda de parachute op te vouwen. „Ik weet het niet!" mompelde hij. „Ik ge loof toch niet, dat ik geschikt ben voor vliegenier. Het is geen prettig beroep.... het is gevaarlijk en zo!" Op dat moment hoorde hij een benauwd gekreun onder het valscherm en dat kwam van de plek waar Oehoe zat. Bezorgd trok hij de parachute zo vlug mogelijk weg en ontdekte toen, dat het geen gekreun was dat hij gehoord had, maar gesnurk! Oehoe was weer in slaap gevallen! Voetbal Indeling reserve-elftallen De reserve Wassen van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond zijn. voor de clubs uit Haar lem en omgeving, volgens de Sportkroniek als volgt samengesteld: Reserve eerste klas: de tweede elftallen van DOS, Blauw Wit, Ajax, Haarlem, DWV, De Spartaan, DWS, ZFC, KFC, AFC en De Vole- wijekers. Reserve tweede klas A: de tweede elftallen van HFC, Zeeburgia, EDO, Den Helder, Stormvogels, Alcm. Victrix en de derde elftallen van Ajax, AFC, Hilversum. Blauw Wit en KFC. Reserve tweede klas B: de tweede elftallen van HMS, VSV, WFC, RCH, UW, HVC, Rapidi- tas en OSV, de derde elftallen van DWV, DOS, en het vierde elftal van Blauw Wit. Reserve derde klas A: de tweede elftallen van West Frisia, WSV, QSC, De Kennemers en CNF, de derde elftallen van Zeeburgia, VSV, OSV ZFC en het vierde elftal van KFC en AFC. Reserve derde klas B. de tweede' elftallen van HRC, Alkm. Boys, Assendeltf, OVVO, Purmer- steijn, Zilvermeeuwen en Hollar.dda en de vierde elftallen van Alcmaria Victrix en WFC. Reserve derde klas C: de tweede elftallen van ZVV, Zaandijk, Watergraafsmeer, VVZ, KW, Velsen en Rodi, de derde elftallen van HRC, De Vole wijekers en De Kennemers. Reserve derde klas D: de tweede elftallen van Zandvoortmeeuwen, De Meteoor, Aalsmeer, RAP, Bloemend-aal, WA, HEIDW, DEC, TOG, ADW, DCG en het derde elftal van RCH. Reserve derde klas F: de tweede elftallen van WMS, Oranje Zwart, Schinkelhaven, Ontwaakt, JOS, HBC en de derde elftallen van Zandvoort meeuwen, DCG, Rapiditas, De Meteoor en 't Gooi. Wielrennen Scherens in het ziekenhuis De sprintwedstrijd, die Woensdagavond te Aar- huus is gehouden, werd gewonnen door Arie van Vliet met 8 punten. Tweede werd de Zwitser Plattner met 7 punten en de Deen Koblauch eindigde met 3 punten op de derde plaats. Tijdens de wedstrijden is de Belgische wereld kampioen Scherens zo ernstig gevallen, dat hij behalve een sleutelbeen-breuk ook nog een fractuur aan zijn heupbeen opliep. Sport in 't kort JOHANSSON LEVENSLANG GESCHORST. De Zweedse athletiekbond heeft Erik Johansson, die zich geruimen tijd van een le lichte kogel bij het kogelslingeren bediend had, voor het leven geschorst. Al zijn records zijn van de lijst ge schrapt. J Ondanks het grote verlangen om meer zonder bon te kunnen kopen ontmoet het opheffen van een distributie-maatregel indien van het bedoelde artikel (tijdelijk?) niet genoeg beschikbaar is, dus vee! cri tiek. De V.I.R.O. en de uilspraat van de Veiligheidsraad Het hoofdbestuur van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, (V.I.R.O.) heeft een verklaring gepubliceerd. Daarin stelt het hoofdbestuur vast dat de Veiligheids raad bij zijn uitspraak over de Indonesische kwestie zich heeft gemengd in de interne aangelegenheden van het Koninkrijk dei- Nederlanden, waartoe hij volgens het Handvest der Verenigde Volken niet be voegd was. De Veiligheidsraad heeft deze uitspraak gedaan zonder deugdelijk onder, zoek naar het recht en naar de feiten, Het hoofdbestuur betreurt zulks te meer, nu in tal van internationale conflicten, waarbij de belangen van een of meer grote mo gendheden zijn betrokken, de Veiligheids raad na ampel onderzoek heeft geweigerd de noodzakelijke en door het recht gebo den uitspraken te doen. Het hoofdbestuur hoopt dat, mocht enig orgaan van de Ver enigde Volken op enigerlei wijze nogmaals tot een uitspraak in de Indonesische kwes tie komen, deze uitspraak niet zal wc den gegeven zonder voorafgaand onderzoek var. hèt recht en de feiten. Tenslotte spreekt het hoofdbestuur z. waardering uit voor het besluit van de Nederlandse regering om desniettegen staande mede met het oog op de buiten landse openbare mening het politiële op treden in Indonesië te staken. EXAMENS Hoofdakte, Te Haarlem zijn geslaagd voor het gehele examen hoofdakte: C. v. d. Leek, A. A. M- Hee- tem en J. Slooten. Voor gedeelte B: C. J. W. Carbaart en W. M. Stroomen. Minlek. Bij de te 's Gravetahage gehouden Staats examens voor muizek zijn voor het theoretisch gedeelte lager onderwijs geslaagd de heerer, x. Kooij en H. Hazelzet te Haarlem. Onoplettendheid? Naar de Britse vertegenwoor diger in de geallieerde bestuursraad voof Oostenrijk heeft verklaard, zijn de laatste maanden grote hoeveelheden Oostenrijkse olie bulten medeweten van de Oostenrijks regering naar Tsjecho-Slowakije uitgevoerd, Moedig man. De leider van de rechtse vleugel der Hongaarse socialistische partij, pe^r' J, door de radicale partij candidaat gesiew voor de komende verkiezingen. Reeds i"™' cember had men Peyer uit de socSalIstlscn partij willen stoten, doch de algemene ver gadering der partij wilde hier niet toe.° gaan, daar dit een splitsing in de partiI- veroorzaken. Peyer verklaarde, dat de 5 sing onvermijdelijk was geworden toen socialistische partij voor de nieuwe Kies stemde, welke beperkingen inhieid, tegen de socialisten tientallen Jaren hebben gestreden. Weer eens niet eens. Groot Brittannië al ce Sovjet-regering mededelen, dat liet zien kan verenigen met het Russische voo dat de ratificatie van de eerste vijf v - verdragen door de grote vier uitgesteia ni worden tot na de ratificatie door de malige vijandelijke staten zelf. Tomaat voor Eva. Eva Peron, de vrouw v«n# Argentijnse dictator, dde op het °le" „triomftocht" door Europa maakt, wero s ren in Bern het doelwit van drie Zi communisten, die haar een tomaat n hoofd gooiden. Zij wierpen echter m- nauwkeurig en raakten het gezicht Zwitserse lid van de bondsraad, tev yan de afdeling politiek, petitplerre.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2