Oud hollandse„referynen klonken over de GroteMarkt Ontevredenheid in het bloembollenvak marktbericht Op het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" Spaarne-acht won drie cups Een man als jij.... 7 AUGUSTUS 1947 donderdag Areaalheffing wordt veel te hoog geacht. IJMUIDER COURANT „mnlicecrde toestand in het De f ,jat beheerst wordt door Ul'ml*„Tant'ithese. is er niet op verbe- jt9nerll"J* kwekers hun aanslagen heb- ,!ra'Sntvaneen in de z.g. areaal-heffing, «ins is de kwekers opgelegd als D<® het Surplusfonds, dat inder tijd8' 'liM om te voorkomen, dat bij tijills 'S ffan bloembollen deze tegen te een te «el het buitenland zouden i386! geëxporteerd- Het; bloembollen- «I"icn S door de kweker tegen een SU=tgcstelde vergoeding worden ingele- veid -B seizoen nu is dit surplus In «houding groot geweest en het vernoucuiis^» moeten opnemen r»lj5hf«n zhn derhalve natuurlijk ook 1 "f,5Maar tal van kwekers zijn er i«rl"!;,Ied dat ze te hoog zijn. vsn wikt allereerst op liet feit, dat er JWJlwelers „zwart" is geteeld „verschot buiten verhouding tjarMor irei te van herl die zlch hebben sehoutien-De ifflr .HMvdivijkerhout van de Alg. Ver. '"fflomboHencultuur hoeft het niet bij Bf „laten, maar een omvangrijk "liZt ingesteld op 125 goed geoutil- rtASven, waaruit bleek dat be- ^Ve vHSchillen moesten worden ge- [oSteerd tussen de aanslag en de wer- "Kn onlaags gehouden vergadering, fl zaken werden besproken, bleek «tevredenheid te bestaan met name p*rSze waarop de aan het Bedrjjf- "1 voor Sierteeltproducten verbonden 'Staren de regeling uitvoeren. Er «i gevraagd of het juist was dat amb- „I blanco meetbonnen verstrekten, en vSolsurs waren ontslagen, op grond 1 onregelmatigheden Grote ontstem- heerste ook over de wijze waarop de Seken om uitstel waren behandeld. Het achterdeurtje, «Bedrijfschap toch had gedreigd, dat Hn et-betaling'van de areaal-heffing tot itie zou worden overgegaan, maar het ld nog een achterdeurtje open m de J van uitstel. Daartoe moest eohter «ril gecompliceerde vragenlijst worden ïtrald en vooral onder de kleine kwe- Ss kostte dit menigeen nogal wat hoofd- brekens en niet alle lijsten bleken juist ingevuld. Hef; blijkt nu, dat deze niet goed ingevulde vragenlijsten eenvoudig zijn terzijde gelegd, en menig kweker staat nu voor de moeilijkheid dat hij een aanslag moet betalen, die hij niet al leen veel te hoog acht, maar waaraan hy ook niet kan voldoen. Inmiddels heeft zich een comité gevormd, waarin ook verscheidene vooraanstaande Schipperskind verdronken Schipper H. T, ligt momenteel met zijn bin nenvaartuig ,De twee Gebroeders" in de Staalhaven. In een onbewaakt ogenblik, men weet het leven aan boord van een johip is voor kleine kinderen heel gevaar lijk, is een vierjarig zoontje van de schip per overboord gevallen en verdronken. Na een kwartier dreggen is het lijkje op- jehaald, Haring liep beneden de maximumprijs Door de grote aanvoer van verse haring -er waren gisteren weer 5300 kisten aan de afslag is de prijs beneden de maxi mumprijs gelopen. Gisteren werd gemid deld f 12 per kist betaald. Grote vangsten hadden de Norma Maria - die haar eerste reis maakte na de oor log de Schoorl, namelijk resp. 2000 en 2200 kisten. Deze trawlers besomden te zamen f 44000. Engeland vreest overbevissing van de Noordzee Een belangrijke deputatie van de -British Trawlers Federation heeft met de parle mentaire commissie voor de visserij van liet Britse Lagerhuis de visserij op de Noordzee besproken. De deputatie heeft als haar mening te kennen gegeven dat, tenzij onmiddellijk stappen worden genomen om de huidige overbevissing van de Noordzee te beper ken, de trawlvisserij in de toekomst hoogstwaarschijnlijk voor grote moeilijk heden zal komen te staan. Men achtte het noodzakelijk, dat er spoedig gehandeld wordt. Algemeen werd er over ge- dat het is misgelopen met de van- de onlangs gesloten over- ter beteugeling van de over- De Hullse correspondent van The Fishing News heeft ook de aandacht op deze kwes tie gevestigd. Hij is van mening, dat de die thans verkocht is, de prijs, die er voor betaald moet worden niet waard is. Men is er op uit en het Ministerie voor voedselvoorziening dringt daar op aan zoveel vis aan te voeren als maar mogelijk •s oni het tekort van andere vleesproduc ten aan te kunnen vullen, maar vooral op warme zomerdagen is dit een verkeerde ®C°nomie want dan vindt een groot deel van de vis zijn weg -niet naar de dis maar naar de vismeelfabrieken. Gedurende de laatste weken is boven den gebleken, dat de Hullse trawlers, die jn het verre Noorden hadden gevist, met senngere vangsten dan normaal zijn thuis gekomen. Woensdag. *=ngevoerd werden 50 kisten tarbot en tong, bh?r SCho1' 1100 k'sten schelvis, 75 kisten pauw, 250 kisten koolvis, 5300 kisten haring, kisten WiiUng' 150 kisten diversen, totaal bl'aadschelvis gestript f 17—16, idem (8?o wnT w«tin;g £14—£11, haring £14— sC IT scho1 34. zetschol f 34—f 33, kleine ith r lne soho1 111 £12—f 10, schar I £22, R L «12, alles per 50 kg. ltSlnSen: 5 trawlers #71360. i'olofiogger; KW 168 f 6250 kwekers zitting hebben, dat een actie poogt te ondernemen langs wettelijke weg en zich daartoe van de hulp verzekerd heeft van een juridisch adviseur. De beschuldi gingen tegen de ambtenaren van het Be drijfschap snijden natuurlijk geen hout, zolang ze niet met bewijzen worden ge staafd. Men heeft ook geen bezwaar de lasten te betalen, die het vak worden op gelegd, wanneer men ervan overtuigd is, dat er niet te veel wordt gevraagd. Maar die overtuiging heeft men niet, integen deel, men is er zeker van dat in vele ge vallen de aanslagen niet juist zijn, waar voor met name het geknoei met de „zwarte" bollen verantwoordelijk is. Zoals de zaken echter op het ogenblik staan, is de kweker verplicht zijn aanslag te betalen, en doet hij het niet, dan kan hij gerechtelijk worden vervolgd. De resul taten van de actie van het Comité zullen waarschijnlijk eerst op langere termijn aan de dag treden. Voor vele kwekers, vooral voor de minst draagkrachtigen on der hen, is dit bij alle reeds ondervonden moeilijkheden nog een perikel te meer! Pijpleiding „dokt" in de Noordersiuis Zoals reeds wei-d gemeld is de pijplei ding, die was geconstrueerd voor het transporteren van het zand, dat onder het wrak van de J. P Coen zou worden weg gezogen, defect geraakt- Van de totale lengte van 500 m. ligt thans het gebroken deel ter lengte van 350 m. in de Noord er- sluis, waar het gerepareerd zal worden. loodsdienst gestaakt. Wegens het slechte weer werd gister avond de loodsdienst gestaakt, De opbrengst van de Engelse haringvisserij tot 25 Juli wordt geschat voor Lerwick op 41,034 vaten (v. j. 30.990), Wiek 14.306 (v. j. 0017-, Fra serburgh 15.890 (v. j. 13.622), Peterhead 12.733 (v. j. 12.470), Buckie 3055 (v. j. 1671), Stornoway 640 (v. j. 395), Berwick 27, totaal 87.685 vaten tegen stormachtig weer belemmerde de kustvisserij. Door het stormachtige weer kwamen de kusbvissers reeds Woensdagavond binnen. Als gevolg hiervan zal er Vrijdag en Za terdag minder platvis aan de markt ko men dan de laatste tijd het geval was. Doorplekt van witte wolkenslierten welft de blauwe hemel zich boven de wij de uitgestrektheid van de Noordzee. De Oostenwind tovert kleine witte kopjes op de golven en „De Hoop" die drie mijl bui ten IJmuiden voor anker is gegaan wordt gewiegd. Het is rustig aan boord, de glundere sfeer van „we hebben er zin in" overheerst en het is te lezen op d'e gezichten van de mannen, van kapitein De Vreugd af tot' Andries, de hulp voor allen, toe. De kok, die zijn eerste zeereis gaat ma ken, is een beetje „draaierig", nochtans is de tomatensoep die hij produceert voor treffelijk. Een week was het schip opgelegd van wege een defect, dat de reis deed onder breken, hoewel twee en een halve week tekort is om van een volslagen reis te spreken. Toch is er in die zeventien dagen goed werk verricht. Zeventig maal is er medische 'hulp verstrekt aan de vissers vloot. Eens, midden in de nacht, werd de marconist opgeschrikt uit zijn slaap: een geval van nierkoliek aan boord van een haringlogger. Dat betekende haast maken. Er werd 25 mijl opgestoomd, de sloep werd gestreken, dokter en verpleger gingen een kijkje nemen bij de patiënt. Deze kreeg een gratis reis per brancard in de sloep en lag al spoedig in een kraakhelder bed van 'het hospitaaltje. De dokter van „De Hoop" heeft wel middelen om die nierstenen te bedwingen. Een ander maal werd een handoperatie verricht. Het zout, het invretende „ver gif" op een haringschuit heeft al menige zweerpartij op zijn geweten. Ditmaal was „Ihet bot" aangetast, verwaarlozing zou onherroepelijk ten gevolge hebben gehad dat de man nimmer meer zijn wer:k zou kunnen doen. Het medisch ingrijpen brac'ht uitkomst. Tijdens deze verhalen deinen we onge- Opblazen van oorlogsresten duurt nog steeds voort Zo nu en dan sneuvelt er nog een ruit De inwoners van Velsen, vooral de IJmuidenaren en de Driehuizers worden er wel lang aan herinnerd, dat het gebied waarin zij wonen eens het centrum was van een versterkte Duitse positie. We hebben hier enige sensationele ex plosies beleefd en nu, meer dan twee jaar na de Duitse overgave, zitten we nog steeds niet rustig en horen wij elke dag het geplof van allerlei projectielen en het gedreun van het opblazen van bunkers. Hevig zijn vooral de knallen, die veroor zaakt worden door de munitie, die ergens achter Westerveld in de lucht wordt ge blazen en zo nu en dan gaat er nog wel eens een ruitje verloren. Ook aan het uiterste Westen van het Velsen territorium is het nog niet rustig. Nog steeds is men bezig met het opblazen van de grote bastions op de uiteinden van de pieren; de laatste tijd is men op de Noorderpier bezig: eerst een rook-, Ier-uit en stofwolkje, dan een plof en dan weer stilte. Enzovoort. Hoe lang zal dit geplof nog duren? Als alles wat 'hier in de omgeving op geruimd moet worden op dezelfde wijze en in hetzelfde tempo de lucht in gaat, kunnen we de eerste jaren nog geen rust verwachten. Burgerlijke stand van Velsen GEiBORElN: A. R, SchweitzerKranend-onk, 2 z„ Schulpweg 128, Velsen-N.; F. Mijnders—de Vries, z., Dirk Hartoghstraat 56,- IJmuiden; S. C. Winkelaan—Duinmeyer, d„ Corverslaan 140, Vel- sen-Noord. J. Nijman—van Eis, d., Hagelinger- weg 29, Santpoort; M. de Vriesde Boer, z., Trompstraat 108, IJmuiden-O.; J. de Leeuw- Oostenrijk, z., Leeuweriklaan 3, IJmuid-en-O.; M. M. Jongejans—Heegaard, z., Dr. Kuyperslaan 50, IJmuiden; R. M. Klaver—Hermans, d., Feithlaan 8, Driehuis; C. G, Oosterhoorn—Baljet, d„ Br, Kleuwersstraat 5, Santpoort; N. C. Ros—Veldman, de Ruijterstraaü 38, IJmuiden-O. OVERLEDEN: L. H, Lengton, 34 j., echtg. van Plokker, Braamstraat 7, IJmuiden. merkt de uren door, tot het anker wordt opgehaald, een „heidens" karwei, waarbij de dominee verzucht: „Nou komt de groot ste beroerdigheid pas". Inderdaad in het eerst is er, ondanks het feit dat vier stoere mannen de winch bedienen, geen -schot in te krijgen Als er dan eindelijk gang zit lost de dominee een der eersten af, „anders hoor ik straks weer dat ik m'n spieren niet gebruik". „Goed zo, dominee, dat kan je beter doèn dan naar mooie meisjes kijken" is de repliek. „Moet u horen", zegt Andries, „de do minee is gek op vissen, 's Nachts hangt'ie z'n hengel buiten de patrijspoorten dan laten wij ons zakken, trekken voorzichtig een beetje aan het snoer en in een wip is dominee wakker en er bij. Als hij dan in haalt vindt hij -een oude klomp of zo iets er aan". We zetten koers naar IJmuiden, waai de pieren als twee open armen ons wach ten. „Kijk Andries", zegt een stevige Kat- wijker, oom van de koksmaat, „wanneer je hier de haven in wil va-ren, moet je al tijd zorgen dat je de twee vuurtorens in één lijn ziet". Teer is het gebaar waarmee z'n hand zich op de schouder van de jon gen legt, een goede, trouwe hand van een wie het leven niet heeft gespaard. „U most eris een reisje meemaken", zegt deze man, H. K. Afscheid kapelaan Rottinghuis Vele parochianen, oude zowel als jonge, waren naar „Concordia" getrokken, om daar afscheid te nemen van kapelaan Rot tinghuis, die binnenkort naar Brits Noord- Oost Borneo vertrekt. Behalve door pastoor Vollaerts werd nog het woord gevoerd door ver tegen woord igers van het kerkbestuur, de sportvereniging I.E.V., de Volksdans club „Butterfly',' de Katholieke Actie en de Jeugdbeweging. Fraaie geschenken wer den aangeboden, vele hartelijke woorden werden gesproken, waaruit duidelijk bleek hoe geliefd de scheidende kapelaan was en welk een harde werker vooral ook op so ciaal terrein; hij was. VELSEN 2 EINDELIJK UITGESPEELD. Daar reeds is .uitgemaakt, dat O.S.V. 2 naar de reserve 2de klas promoveert de ontmoeting Velsen 2O.S.V. 2 van geen belang meer is, wordt deze wedstrijd welke voor 10 Augustus was vastgesteld, niet meer gespeeM. voetbal-tournooi uitgesteld. Het „Velsen"-toumooi, waarvoor ston den ingeschreven A.D.O., Baam, Storm vogels 2 en Velsen 2, is tot nader order uitgesteld. SCHEEPVAART K, N, S. M. Orestes. 4 Aug. van Amsterdam naar Dublin. Ca-rlbia, 4 Aug. te Amsterdam. Euterpe, 5 Aug. te Amsterdam. Morsa Wola, 5 Aug. te Amsterdam. Hydra, 4 Aug. van Lissabon naar La Guair. Helena, 4 Aug. te Curagao., Constantin, 2 Aug. te New York. Philea, 4 Aug. New York naar West Indlë. Vulcanus, 4 Aug. van Cartagena naar Malakka. Castor, 4 Aug. van Paramaribo naar New Orleans. HOLL. AFRIKA LIJN. Oranjefontein, 3 Aug. te Antwerpen. Stad Maastricht, 4 Aug. te Am sterdam. MIJ. NEDERLAND. Joh. de Wi-tt, 5 Aug. te IJmuiden. Saparoea, 4 Aug, te Amsterdam. OCEAAN. Phrontis, 31 Juli Singapore gepass. Op weg naar Batavia. GROTE VAART. Aletta, 4 Aug. van Mirl te Pladjoe. Alhena, 4 Aug. van Buenos Aires te Rotterdam. Congostroom, 4 Aug. van Freetown naar Monrovia. Duivendijk, RotterdamNew York, 4 Aug. van Antwerpen. Edam, Rotterdam- New York. pass. 4 Aug. Bishop Rock. Eemdijk, Rotterdam—Vera Cruz, pass. 4 Aug. Scilly. Esso Den Haag. 4 Aug. van Rotterdam naar Aruba. Hermes, 1 Aug. van Montevideo naar Curagao. Kota Intcn, BataviaRotterdam, pass. 4 Aug. om 21 uur Kaap Fin-lsterre. Modjokerto, Rotter damJava, pass. 4 Aug. om 16 uur Phouise (bij Kreta). Nieuw-Hollan-d, 9 Aug. van Belawan n. Palemlbang, Noordwijk, 4 Aug. van Genua naar .Sfax, Ondina, 3 Aug. van Abadan naar Aden. Ophir, 4 Aug. van Soerabaja naar Makassaj Robert Fruin. 4 Aug. van Tarakan te Sangrf Rotti, 4 Aug. van Batavia in monding Moesi- rivier. Ruys, 4 Aug. van Maui-itius naar Batavia Salawati, CalcuttaRotterdam, 4 Aug. te Ant werpen. Jacob, 4 Aug. van Cheribon in Sampit- baai geankerd. Sloterdij-k. Batavia—Rotterdam, pass. 4 Aug. 3 uur Peri-m. Straat Malakka, 4 Aug. van Durban te Zanzibar. Talisse, Amster dam—Batavia, pass. 4 Aug. Pantellarla, Alkaid 4 Aug. van. Rotterdam naar Golf van Mexico. Alphard. wordt 6 Aug. van Antwerpen te Rot terdam verwacht. Gal ilea, 4 Aug. van Abidjan naar Konakri. Laaghwater, AmsterdamPerzi sche Golf, 4 Aug. te Ras Tanura. Prins Alexan der, MontrealAntwerpen, pass. 3 Aug. Belle .Isle. Prlns Wll-lem van Oranje, 2 Aug. van Rot terdam te Chicago. Salatiga, Calcutta—Rotter dam, 2 Aug. te Vizagapatam. Stad Maassluis, 4 Aug, van Montreal naar Holland. Tlb-a, 5 Aug. van Porto Alegro te Montevideo. Tjimanoek, 4 Aug. v. Cheribon te Demarang, Stad Maastricht, 4 Ang. van Antwerpen te Amsterdam. Utrecht, wordt 9 Aug. om 15 uur van Batavia te Hoek van Holland verwacht. Zaan, 4 Aug. van Emden te Sundsval. Amsteldijk, 2 Aug, van Havana te Brownsville; Brltsum, 4 Aug. van Amsterdam te Montreal. Duivendijk, Antwerpen—New Yorkv pass. 5 Aug. 5.30 uur Vlissingen. Alkaid, Rotter damKey West v. o. pass, 5 Aug. Dover. Gaas- terkerk, Rotterdam—Australië, 5 Aug, te Suez. Maasfkerk, DualaAmsterdam, pass. 4 Aug. Las Palmas, Modjokerto, Rotterdam—Java, 6 Aug. te Port Said verwacht. Omala, Antwerpen— Curagao, pass. 4 Aug. Dungeness.. Oranje, BataviaAmsterdam, pass. 5 Aug. Kaap Bouga- roni (Algerië). Overijsel, 4 Aug. van Bombay te Tandjong Priok. Roepat, 5 Aug. van Fremantle naar Soerabaja. Tjimanoek, 5 Aug. van Brisbane naar Soerabaja. Valerius, 6 Aug. van Rotterdam te Batavia verwacht. Zeeland (RL) 4 Aug. van Balakpapan te Makassar. Zeeland (SSM), 4 Aug. van Huelva naar Setuibal. KLEINE VAART. Gaasterland, 3 Aug. van Rotterdam te Klngslynn. Import, vermoedelijk 5 Aug. n.m. van Antwerpen naar Rotterdam. Nottingham, 3 Aug. van Harlingen te Goole. Seham, 3 Aug. van .Rotterdam te Boston, Vee- nenburgh, 4 Aug. van Rotterdam te Middlesbro. Ida, 4 Aug. van Kopenhagen naar Gothenburg. Magrie'ca, 1 Aug. van Boom te Oslo, Nassau- haven, 4 Aug. van Antwerpen r.aar Malmö. Rose Marie, 5 Aug. van Delfzijl naar Wismar. Urmajo, 3 Aug. van Rotterdam te Hamburg. Van B-rakel, van Rotterdam te Emden. Coen, 4 Aug. v, Larvik te Oslo. Echo, 3 Aug. van Drog.hecla naar Amster dam. Kijkduin, 4 Aug. van 'Poole t'e Eimclen. Mudo, 4 Aug. van Antwerpen te Oslo. Rika, 4 Aug. vair Boom te Oslo. Rose Marie, 5 Aug. van Delfzijl naar Wismar. Rijnstroom, Amsterdam —Manchester, pass, 3 Aug, Lizard. Strjjpe, 2 Aug. van Delfzijl naar Wismar. Biervliet, 4 Aug. van Teignmouth te Porggrunn. Bree Helle, 2 Aug. van Gdynia te Hernosand. Elisabeth (RKC), 3 Aug. van Rotterdam te Antwerpen. June, 4 Aug. van Delfzijl naar Stalsund. SLEEPBEDRIJF. Sl'bt „Ganges" met kraan, van Antwerpen naar Stettin, bevond zich 4 Aug. op 14' 35" N. en 10' 48" O. Te IJmuiden, 6 Augustus. Aangekomen: Noorden van Stock holm. Bessa van Narvik (Hoogovens). lias van Lissabon. Hilversum van Gdynia.Zuidenburgh van Oxelösund (Hoogovens). Als bijlegger wegens slecht weer: Hovding en Rutta H. 6 Augustus. Vertrokken: Amstelstroom naar Rotterdam. Engels bezoek Veertien dagen lang heeft een groep Britse kinderen in Velsen onder auspiciën van de W.F.A. kennis gemaakt met de Nederlandse gastvrijheid. De burgemeester mr. M, M. Kwint heeft er op gewezen dat de banden tussen En gelse en Nederlandse jeugd steeds hechter worden. Vele „trips" zijn er in deze dagen gemaakt. Zo heeft men een avondbezoek aan de Hoogovens gebracht, een tocht naar Amsterdam gemaakt, waaraan ver bonden was een rondvaart door de grach ten en een bezoek aan Schiphol. De heer De Meza heeft het gezelschap rondgeleid bij het bezoek aan de bijenstand „Mellona", waarbij alle deelnemers als souvenir een stuk honingraat meekregen. De Ruïne van Brederode hoorde Angel saksische klanken tussen haar begroeide bouwvallen en ook Velserend werd niet overgeslagen. Natuurlijk werden de vishallen en slui zen bekeken en is een rondvaart door de havens gemaakt. Geen reis naar Nederland is volkomen als er een uitstapje naar Volendam en Marken ontbreekt. Sytje Boes heeft ook ditmaal blijk gegeven het Engels machtig te zijn. De bloemenveiling in Aalsmeer wekte allerwege bewondering. Getooid met een „prinsenbloem", de anjer, stapte het ge zelschap weer in de autobus, die hen naar Den Haag en Scheveningen bracht. De Kaasmarkt in Allernaar leverde het gezel schap een kaas op, die eerlijk werd ge deeld in de theetuin van Bergen-binnen. Een bezoek aan de tentoonstelling van de Wederopbouw besloot de reeks van be zienswaardigheden, waarna het gezelsohap met de „pleegouders" bijeen kwam op het terras van de Oranjerie waar een af- scheidsmiddag werd gegeven. Hier voerde de heer H. Horbeek het woord en bood als herinnering elk een zakje bloembollen en een flesje eau-de- cologne aan. Miss Armson bedankte namens de kin deren, die, zoals zij zeide „enthousiast zijn over alles wat zij beleefd hebben". Met de trein van 13.02 uit Velsen ving het gezelschap, uitgeleide gedaan door mej. C. H. M. de Hey, de terugreis naar Hoek van Holland aan, waarmee de dagen op het vasteland teneinde waren, en de geteisterde stad Coventry hen weer wachtte. AMERIKAANS STOOMSCHIP GESTRAND. Het Amerikaanse stoomschip „Henry Barnard" is ter hoogte van het lichtschip Schouwen gestrand en heeft om assistentie gevraagd. Uit Vlissingen en Maassluis zijn sleepboten vertrokken. Santpoort Gèanimeerde ringstekerij ondanks de regen In de morgenuren, toen de rijpere jeugd op rijwielen en op het losse paard haar behendigheid in het steken van ringen de monstreerde, ging het nog met het weer, doch des middags bij het ringsteken met aangespannen paard waren de weergoden toch wel heel erg tegen de organisatoren en deelnemers. Maar noch de heren Wes terhoven c.s., nöch de dames en heren, die in hun tilbury's Pluvius moesten trotseren, lieten zich afschrikken. Zij re den hun rondjes, alsof het het mooiste weer van de wereld was. Alvorens de middagwedstrijden een aanvang namen, vond eerst een kleine ceremonie plaats. De heer G. Vellïnga, de schenker van een nieuwe „schaats" (de houder, waaruit de ring gestoken moet worden), werd in de gelegenheid gesteld de eerste ring te steken, waarbij hij ge assisteerd werd door mevrouw Klaver- Buding. Na afloop volgde de traditionele rond gang van de commissie en de prijswinnen de deelnemers door het dorp. waarbij het muziekkorps „Wilhelmina" zijn onmisbare medewerking verleende. In „De Weyman" maakte de heer J. W. A. Westerhoven de uitslagen bekend. Deze luidden als volgt: Ringsteken per fiets (dames): 1 mej. N. Antomoli, 2 mevr. L. Kerkman, 3 mej. L. Duinveld, 4 mej. T. Dam, Ringsteken per fiets (heren): 1 E. Ste- gemeyer, 2 K. Bus, 3 J. Molenkamp, 4 S. Wesselman. Ringsteken op het losse paard: 1 T. Rutte (met oorkonde van de Winkeliersvereni ging „Santpoort", 2 N. Schoorl, 3 W. Tim mer. Ringsteken met aangespannen paard (heren): 1 P. v. Loon, 2 D. Waal, 3 L. Jan sen, 4 S. Rutte. (Dames): 1 mej. T. Willems (met wis- selprijs), 2 mevr, Witkamp, 3 mevr. Rol, 4 mej. A, Flor is. ff Roeien Haarlemse roei-successen in Engeland Dinsdagavond om half tien stapten dertig „Spaarne" enthousiasten uit de boottrein en een extra hoera'tje weerklonk op het Haarlemse perron, toen de eigenlijke roeiers, vijftien in ge tal, met stralende gezichten uit de wagon klommen. Zowel de supporters als de „harde werkers" kunnen met tevredenheid op de tijd in Engeland terug zien: liefst drie cups werden door de Haar lemmers in de wacht gesleept. De Engelse bla den waren unaniem, meer dan voldaan over de Haarlemse prestatie^ in de drie geroeide regattas kwam de Spaarne-acht als eerste aan. Om te beginnen werd de Badfordrace in de Junior-klasse gewonnen, waardoor de Neder landse gasten dermate op dreef kwamen, dat zij de Junior-senior Maidenhead-regatta aandurfden, die door hen in een tijd van 4.31 minuten even eens gewonnen werd. Hierbij moet in ogenschouw genomen wor den, dat de Engelse baandlengte korter is dan de onze, maar deze tijd is en blijft een uitstekende prestatie te meer, omdat de training van de acht op de Junior-klasse was ingesteld. Tenslotte kwam Henley even eens in de Junior-Senior klasse, die ook al gewonnen werd, hoewel de Spaarneploeg door pech met een idem niet op topsnelheid kon blijven roeien. Deze laatste race was ee'n selectie-wedstrijd, waarmee het Engelse seizoen gesloten werd; tegelijkertijd werd nog een Henley-Royal-Regatta verroeid,waarin de Haarlemmers ongetwijfeld een goed figuur zouden hebben geslagen. Dé „acht" wist dus telkens de overwinning uit het vuur te halen; de „vier" kon zich wel in de finale plaatsen, maar de Engelsen bleken tenslotte telkens Iets stei'ker te zijn, zodat hier de eerste prijzen niet naar Haarlem konden worden meegenomen. Zwemmen Politie zwemkampioenschappen Dinsdagmiddag 12 Augustus organiseert de Politie Sport Vereniging Haarlem de nationale politie zwemkampioenschappen van de Neder landse Politie Sport Bond in de zweminrichting aan'de Kleverlaan. Het programma bevat: popduiken, gekleed zwemmen met drenkeling, rug-, school- en crawlslagen 50 en 100 meter, voor nieuwelingen, junioren, veteranen en senioren, estafettes. Deelnemende verenigingen zijn: APGS, Am sterdam; HPSV, Den Haag; Hermandad, Rot terdam; UPS, Utrecht; RPSV Zuid, Den Bosch en PSVH, Haarlem. Kunstzinnige uitvoering van de cantate „Zo zong de gouden eeuw" De regenbuien, die Dinsdagochtend voor het slagen van een der be langrijke gebeurtenissen tijdens de Haarlemse Bloemenfeestweek, de uitvoering van de door Jos. de Klerk samenge stelde cantate „Zo zong de gouden eeuw", wei nig goeds voorspelden, maakten in de loop van de dag gelukkig plaats voor een weersomstan- digheid, die men voor een openluchtuitvoering niet beter kan wensen. Een prachtige avond hemel welfde zich boven de Grote Markt toen de medewerkenden aan de uitvoering zich op het fraaie, historische stads plein verenigden en de vele toehoorders hun plaatsen innamen voor het oude stadhuis, op de tribunes en terrassen, voor vensters en op da ken, in de omliggende straten en op de om gangen van het monu mentale, dominerende bouwwerk, de Grote Kerk. Fanfares en klokken spel, gevolgd door het Wilhelmus, leidden de uitvoering, die onder directie stond van Jos. de Klerk, in. Daarna kwam de ver tolking van „Zo zong de gouden eeuw", inder daad „een keur van oud-Hollandse refe- waarde van dit bezit doen beseffen als Gelxückig liet 't weer Dinsdagavond de zangers en de toe hoorders niet in de steek, zodat de cantate Zo zong de Gouden Eeuw" tot een goed einde gebracht kon worden. reynen" met kunstzinnig inzicht geselec teerd en verenigd, met bekwame hand bewerkt en geïnstrumenteerd, waarbij rekening gehouden werd met de bijzon dere eisen, die een openlucht-uitvoering stelt. Jos de Klerk heeft in de eerste plaats bij de voorbereiding de medewerkende zangeressen en zangers en ook het kin derkoor in contact gebracht met de melodische rijkdom, geschapen in de gouden eeuw en wat in deze eeuw aan muzikale schoonheid uit voorgaande tijden gekoesterd werd. En daarna heeft hij met de uitvoering honderden belangstellenden kennis doen maken met dit muzikale be zit uit vroeger eeuwen, -hen de blijvende t- IJM 79 f 3790, IJM U'< 2ls 211, IJM 343 f 129, TX 39 f 1450, (20JVHn i!'fUK 169 fl59°- UK 66 f 220> UK 85 "D 79 f 4300, KW 109 f149. de tkingbank had machine- schade. ttt n™ ?™ddag Swrtrok de Vikingbank is bawl i' maar ^es av°n<ls laat It wam tsrug, wegens machineschade uit zee defect was hersteld kon het aagmiddag weer uitvaren. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 65) „Lieveling, wil je me een ogenblik met deze heren alleen laten? Het gaat om om een verrassing voor jou. En het zou al les bederven Gösta wierp me een verbaasde blik toe. „Ik geef er de voorkeur aan te blijven, Sylve". „Gösta! Alsjeblieft!" zei ik vleiend. Hij ging. „Natuurlijk was dat verhaal over de ver rassing niet waar", zei ik tegen de beide rechercheurs. „In de enveloppe zitten brie ven die mijn man niet mag zien. Ze zijn, ze zijn nogal compromitterend". „Hm!" De beide heren wierpen beteke nisvolle blikken van mij op het corpus delicti. „Natuurlijk...." hoorde ik mezelf zeg gen, „kunt u de enveloppe openen en alle brieven lezen. Maar ik mag wel op uw discretie rekenen?" De secondent die verliepen, leken mij eeuwen. Het was als hoorde ik Ebba's stem: „Pas op, Sylve! Je zet alles op één kaart". „Maakt u zich niet ongerust, mevrouw Weihaven", zei een van hen met een lichte buiging. „Onze onderzoekingen strekken zich niet uit tot de geheimen van een mooie vrouw". „Dank u", zei ik, met inspanning van mijn laatste krachten. „Maar overigens ben ik mevrouw Weihaven niet. Ik ben de vrouw van Gösta Holms. Prik Weihaven is ongetrouwd en logeert alleen maar hier". De rechercheurs, die al op weg naai' mijn boudoir waren, bleven als door de bliksem getroffen staan. „U bentonmogelijk!.en die heer buiten? Meneer Holms ligt toch in het zie kenhuis, zoals ons uitdrukkelijk werd ge zegd?" „Die heer buiten is meneer Holms, mijn echtgenoot". „Onze opdracht was de kamers te door zoeken van een zekere dr. Asbjörusen en van Prik Weihaven", zei de oudste van de twee, proberend de situatie enigzins te red den. Hier is de beschrijving van Weihaven: groot, slank, elegant, donkerwe hiel den meneer Holms voor Weihaven. En we hadden helaas nooit het genoegen gehad u te ontmoeten, mevrouw Holms. We hopen werkelijk dat u en. uw man ons deze ver-; gissing niet kwalijk zult nemen". Hij ren de naar de deur en opende haar. „Neemt u ons vooral niet kwalijk, me neer Holms!" riep hij. En Gösta lachte. Werkelijk, hij lachte, en zei iets dat ik niet verstond. „Kom maar 'binnen, Gösta", riep ik met onnatuurlijk hoge stem. „Ze hebben jou... nee, Weihaven...." mijn woorden gingen over in een onverstaanbaar gemompel. Al les voor mijn ogen werd rood, van de verte uit hoorde ik Gösta's stem geschrok ken mijn naam roepen. Ik voelde nog dat ik door twee sterke armen werd opgevangen. Toen wist ik niets meer. Toen ik weer bij kwam lag ik in' mijn boudoir op de divan. Gösta knielde naast me, zijn arm om me heen geslagen. „Lieverd! Mijn lieve schat!" zei hij teer, toen ik met een diepe zucht mijn ogen opende. We waren alleen. De avondwind droeg de klanken van een zachte serenade door het venster naar binnen. „Wat is er gebeurd? Ik hoor niet bij het soort vrouwen dat flauw pleegt te vallen",' zei ik beschaamd, en deed pogingen om me op te richten. Toen viel mijn blik op de en veloppe, die me al zoveel moeilijke ogen blikken bezorgd had. „Hij is heus nog niet open", zei Gösta, zonder enig schuldbewustzijn. „Hoe heb je dat klaar gespeeld?" „Ik vertelde dat er liefdesbrieven in za ten die jij niet mocht zien, en het lukte. Maat nu is het genoeg geweest, Gösta. We hebben hard genoeg voor ons geluk moeten vechten. Vernietig alsjeblieft deze docu menten, of laat ze naar het ministerie te rug brengen". „Vernietigen?" zei Gösta afwezig. Hij speelde met mijn haar en streelde mijn handen. Ik voelde dat mijn persoontje hem meer interesseerde dan alle plannen ter wereld. „Maar wil je nu die enveloppe niet ein delijk eens open maken?" „Ik?" riep ik ontzet uit en ging steil overeind zitten. Maar toen werd ik boos. „Ik ben met je door dik en dun gegaan en heb me, als je vrouw, zelfs aan het gevaar blootgesteld tegelijk mei jou gearresteerd te worden. Ik begrijp niet dat je nu zelfs geen berouw toont. Een man als jij moet toch weten wat hij doet en wat er op het spel staat!" „Dat heb ik voortdurend geweten, Sylve. En daarom verzoek ik je nogmaals de en veloppe te openen". Iets in zijn stem dwong me te doen wat hij zei, ik verbrak het zegel, greep in de enveloppe .(Wordt vervolgd). realiteit. Daarom betekende deze uitvoe ring meer dan een bijzondere gebeurtenis in het kader van het Haarlemse Bloemen- feest en verdient zij traditie te worden. Het stemt tot buitengewone verheu ging, dat de overheid voor deze uitvoering in zo ruime mate haar steun geschonken heeft. Over het algemeen heeft het voor deze gelegenheid samengestelde koor zeer naar wens gezongen. Enkele hoogtepunten als „Doelen-vreugt", het uitdagende „Nieu Liedeken", de Vastenavondliederen met het geestige, knappe quodlibet, „Meyliet", „Frederick Hendrick van Nassouw", „Ge- luckig is het land" mogen met ere ge noemd worden, alsmede de drie buiten de cantate vallende, op de feestweek en op. Haarlem betrekking hebbende liederen, „Bloemenstad", het verrassend mooie „Haarlems Tempe", het melodisch rijke „Haarlems Liedje" en het spontane „Haar lem". Het aandeel van het kinderkoor in deze uitvoering moet eveneens geroemd worden, in het bijzonder de vertolking van het juweeltje „Pinksterblpm".De Haarlemse „clockspeelder" R. Heering heeft met zijn voordracht van variaties over „Est-ce Mars" en „Heiligh, saligh Bethlehem" zijn technische en artistieke bekwaamheid overtuigend getoond. De Haarlemse Or kestvereniging stond de dirigent uitste kend ter zijde, evenals de heer Wolf, die de leiding van het kinderkoor op zich ge nomen had. Vermelding verdienen ook de toewijding en het enthousiasme, waarmede de trom petters op stadhuis en toren hun taak ver vulden. Aan het slot van de avond, die o.a. door de Commissaris cler Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda werd bijgewoond, werd Jos. de Klerk hartelijk toegejuicht en door de waaniemend burgemeester D. J. A. Ge luk met een grote krans gehuldigd, een hukle, waaraan de gracieuze Bloemen- koningin de hare kwam toevoegen. Don derdag wordt een herhaling van de uitvoe ring gegeven. p. ZWAANSWIJK

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3