IJmuider Courant Komende gebeurtenissen Nieuwe stap van de Veiligheidsraad in de Indonesische kwestie gevraagd Republiek wijst Amerika's aanbod tot bemiddeling af door bet te aanvaarden v - i 1:1 De Britse regeringsverklaring in Lagerhuis goedgekeurd No. 18704 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Bureaus- 5437 Haarlem: Gr Houtstr. 93, Rimini®r 724 Directeur Hoofdredacteur 15054. Telef0°n-i Z.B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-HoofdreJacteur: Robert Peereboom pruKkerö KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 8 Xugustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem JONGSTE KEDE heeft Winston opnieuw gepleit voor een Church1" P j Westen van het en ten aanzien van de hij opgemerkt: toekomst ten oosten van dat gor- sen degen® iiat is neergelaten van Stettin dijn wonen, Triëst aan de Aziatische aan de. f het minste kwaad. Wij hebben Zee' diin niet gemaakt en onze voor- het g°rdlJ" geluk zullen toenemen met spoed en JJ *de zon schijnen aan weers- de hunne-j1IJzeren Gordijn. Als de 2ijden Yri ooit gelijk mocht zijn aan zonnescnu» het er niet meer wezen. beide Kwijnen gelijk mist, in de vroege. Het wegsmeltend in het warme licht. -„«tv dagen en opgewekte vrïend- „Wij wen- piorgen, dagen en uygcw^w vncuu- van g T?uertrouw dat deze gedachten fei- worden en niet slechts dromen. waarlangs wij jn brnnen- ""."■iSnlmd volhardend moeten voort- bu*l* kwade gedachten jegens an- !"n'i met hoop voor allen". iire° Hiikt weer eens uit hoe lyrisch f soms kan worden en wij kunnen ""ïimlachen, maar hij voert zulke taal erom ®aS5"'eIlng en de nuchterste be- iLTtais^ a»«d de bs"' ha" wel heel erg aan zonneschijn aan rtden van het Gordijn; de Russen «••S, uit om het zo hermetisch mo- 1.- sluiten en van enige overeen- West en Oost schijnt INDIA IS NOG NIET TEVREDEN: Van Kleffens brengt Oost-Indonesische boodschap over De Veiligheidsraad is gisteren opnieuw in een Indonesisch debat geraakt tengevolge van het feit, dat de afgevaardigde van India, Sen, gebruik maakte van zijn bevoegd heid om een nog op de agenda voorkomend onderwerp te allen tijde in discussie te brengen. Sen deed een beroep op de Veiligheidsraad om een bevel uit te vaardigen, dat de Nederlandse en republikeinse troepen de stellingen, die zij voor het begin der vijandelijkheden innamen, weer zouden betrekken. De raad deed over dit voorstel geen uitspraak. Voorts verklaarde de heer Sen dat zijn regering de voorkeur geeft aan een internationale arbitragecommissie boven bemiddeling door de Verenigde Staten. V '-rt tussen west en auiiijnL *S im ooit sprake. Maar tijden gaan "Tm veranderen snel. Evenmin als aan die de zeventig ruim is gepas- Sal'de toekomst zijn aan Stalin, die f „vmtia nadert. Wie deze dictator me- jln te moeten" zien als een nieuwe Alexan- Napoleon of zelfs Dzjengis Chan, die f wpveld veroveren wil, vergeten dat die Iers, in de hoogtij van hun drieste on- Jminopn ionee mannen waren. Zij Set» ook'dat ten Oosten van het IJze- Gordijn de grootste verwoestingen van i. oorlog en de uitputting v.an een enorm ties aan arbeidskrachten liggen en da* het vek jaren zal vorderen, eer dit alles .-tpM en overwonnen is. Wij moeten aan de toekomst, al kunnen hei'. Saf emsTvan de situatie niet over het Sm zien Het heeft meer zin en meer Ï™1 jen Westen van het Gordijn alle whten ten goede te doen werken en «toe behoort onafwijsbaar de schepping van een Verenigd Europa. DeManohester Guardian, in een beschou- cine naar aanleiding van Churchills rede, tcït opgemerkt „dat hoe minder „klaar, aakt" zulk een plan als dat voor Ver. i Europa is, hoe beter. Een verstan deer gekozen weg om het te bereiken is t de Par ij se Conferentie over bet arshall. Komende maanden zullen bewijzen of de vrije volken van Europa kunnen samenwerken in de practische taak, hun gezamenlijke redding te bewerkstel ligen. Als zij falen zal de Europese ge dachte voorlopig dood zijn". Dat is een beschouwing, die velen in de Westelijke landen zullen onderschrijven, n de eerste periode van de actie voor een iferenigd Europa kwam men van verschil lende zijden met uitgewerkte plannen aandragen, die onmiddellijk, zelfs binnen 'de grenzen van één land, tegenstellingen n disputen ontketenden. De plannenma- „ers achtten eikaars uitgewerkte denk beelden of te beperkt, of te vérstrekkend, te bekrompen of te utopisch, te angstig- voorzichtig of te roekeloos. Het baat nooit, wetten te formuleren eer de tijd voor for mulering rijp is. Zij moeten ontstaan uit de drang der feiten. Anders wekken zij slechts academisch dispuut. Veel beter is, met het einddoel voor ogen, een begin te maken en daarop voort te bouwen. Het valt te betreuren dat dit niet eerder ge schied is en dat twee kostbare jaren ver strijken moesten, eer voldoende bezinning na de oorlogsroes was ontstaan om tot da den te komen. Maar het baat niet daarover te klagen. In elk geval noopt het, met de dreiging van een Europese economische ineenstorting yoor ogen, tot spoed. Dat de Parijse Conferentie reeds het plan voor een tolunie tussen de zestien betrokken landen heeft doen ontstaan, in vervolg op en als verdere uitbreiding van de, toluaie- in-wording tussen België, Nederland en Luxemburg, is moedgevend. En in het naaste verschiet ligt de noodzakelijke ver dere ontwikkeling van het Duitse vraag stuk, waarbij in de eerste plaats de ver eniging van de Franse, Amerikaanse en Engelse zones van Duitsland, in het ver volg de hervatting van hun productie ten bate van Europa en tenslotte de aaneen sluiting van West-Duitsland bij een Ver enigd Europa aan de orde zouden moeten komen. Deze vooruitzichten bieden, de enige kans op een werkelijk Europees herstel en tevens op toekomstige samenwerking met een Duitsland, dat zich naar de Unie zal heb ben te schikken, van toekomstige verove ringsplannen zal moeten afzien en de democratie van het Westen zal leren begrij pen door erin opgenomen te worden. Hoe ffloeilfk die weg ook lijkt, men zal de Duitsers alleen voor zich kunnen winnen en hen.tot blijvende samenwerking kunnen bewegen door hen naar zich toe 'te halen on niet door zich tegenover hen te stellen. Met bezettingslegers, zelfs als die de grootst denkbare tact zouden toepassen, zal men booit een stap verder komen in de opvoe ding van een volk. Ieder volk, al heeft het nog zoveel ellende veroorzaakt en al is een jiantal van zijn leden zich van zijn schuld bewust, verzet zich instinctmatig tegen Bezettingslegers. De akelige eigenschap van zoveel Duitsers, om zich onderdanig en kruiperig jegens sterkeren en brutaal Jegens zwakkeren te gedragen, kan daarbij «leen misleidend werken. Men moet het uitse volk niet in de positie van sterkeren breng n maar van S^^en Het welslagen van een West-Europese samenwerking zou op dit volk en trou- m 7s °P de gehele wereld diepe indruk v~pen' "et zou een ware triomf en een van de Westerse democratie m en de afdoende weerlegging vor- L.van Hitiers betoog, dat die democratie ik h^ h ian' *s hier eerder gezegd en het: de e«ige wijze om tegen- bii af j overbuigen en te slagen is, ook mali ™cratie, dat men Het met zijn n 1° beter kan en beter doet. van ende maanden zullen inderdaad <enrtnw00t,ste betekenis, ja: van beslis- dtóïL2te,kenis voor West-Europa °°k voor ons land kunnen zijn. De heer Sen beschuldigde de Nederland se regering er van het accoord van Ling gadjati op eigen wijze te interpreteren. „De Indonesiërs waren bereid met de Ne derlanders,op alle punten accojjrd te gaan behalve op dat betreffende het handhaven van de orde door een gemeenschappelijke Nederlands-Indonesische politiemacht", zo zeide hij. Mr. van Kleffens ontkende ten sterkste, dat de kwestie van de gemeenschappelijke politiemacht het struikelblok was geweest. Hij herhaalde, dat de rédenen voor de Ne derlandse militaire aotie waren: Het vast houden van gijzelaars, het staken van de levensmiddelentoevoer, waardoor hongers nood ontstond, meer dan duizend be standsschendingen, en de onmacht van de Indonesische regering om ongeregelde ele menten in bedwang te houden. Van Kleffens verklaarde vervolgens, dat als gevolg van de Indonesische blok kade 13% der inwoners van Madoera van honger was omgekomen en dat 27% van honger ongeneeslijk ziek was: „Wij kon den dat niet langer tolereren", aldus be sloot de Nederlandse vertegenwoordiger. De raad nam evenmin een besluit over een Australisch voorstel, de arbitragecom missie te doen bestaan uit de Verenigde Staten en Australië. Een schriftelijk in gediend verzoek van de Philippijnen om het debat over Indonesië te mogen bij- 195 millioen dollar voor ons land Leenovereenkomst getekend tussen Wereldbank en Nederland Donderdagavond om 8 uur (Nederland se tijd) is in Washington een overeenkomst getekend, waarbij de Wereldbank aan Ne derland een crediet verleent ten bedrage van 195.000.000 dollar. Deze lening heeft een looptijd van 25 jaar, de rentevoet be draagt 3 1/4 In overeenstemming met de voorwaarden van de overeenkomst wordt echter op het uitstaande gedeelte van de lening nog een commissie berekend van 1% 's jaars, voor het vormen van een speciale reserve. In beginsel zullen de eerste 5 jaren geen terugbetalingen plaats yinden. Volgens A.N.P. heeft de Wereldbank bepaald, dat deze lening niet in Indië mag worden aangewend, noch voor militaire uitgaven mag werden gebruikt. De We reldbank heeft het doel van de lening als volgt omschreven: „Zij mag uitsluitend worden gebruikt voor het herstel van de Nederlandse productiemiddelen, daar het herstel hiervan aanzienlijk zal bijdragen tot het herstel van Europa als geheel". Sjahrir naar Amerika Sjahrir is gistermiddag om 13.30 uur (Nederlandse tijd) in gezelschap van Hadji Agoes Salim, de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, naar Amerika vertrokken. Tijdens het oponthoud te Cairo heeft Sjahrir een officieel bezoek gebracht aan Egyptische regeringspersonen om hun dank te betuigen voor hun steun aan de republikeinse zaak. Sjahrir heeft voor zijn vertrek uit Cairo aan United Press een interview toege staan, waarbij hij verklaarde: „Het is dui delijk geworden, dat geen oplossing be reikt kan worden door middel van directe onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. De Nederlandse regering heeft haar beloften gebroken en daarom hebben wij een internationale garantie no dig omtrent de activiteit van de Neder landse troepen in Indonesië. Verondersteld kon worden dat de Ne derlanders de interimperiode zouden ge bruiken voor de liquidatie, maar zij heb ben haar blijkbaar gebruikt voor consoli datie van hun positie. Vandaar dat de aanwezigheid en het goede gedrag van de Nederlandse troepen gewaarborgd moeten worden door de Britten en de Amerikanen, daar beide mo gendheden economische belangen in Indo nesië hebben". wonen werd verworpen, ofschoon het bij stemming een meerderheid van een stem verwierf. De vereiste meerderheid, voor dergelijke verzoeken is drie. Mr. van Kleffens overhandigde de voor zitter van de Veiligheidsraad tenslotte een boodschap van de regering van Oost-ln donesië, waarin deze haar bevreemding uitspreekt over de inmenging van de Vei ligheidsraad in een interne aangelegen heid van Nederland. Deze boodschap is enkele dagen geleden in extenso in de pers gepubliceerd. Duits gezin uitgewezen De politie te Zandvoort is er voor de eerste keer toe overgegaan een Zandvoort- se vrouw die tijdens de bezetting met eén Duitse Feldwebel in het huwelijk was ge treden met haar beide kinderen naar het vreemdelingenkamp ,Mariënbos" bij Nij megen over te brengen. Daarbij ontdekte de politie, dat de echt genoot kort te voren nog in de woning geweest moest zijn, zodat onmiddellijk nasporingen naar hem werden ingezet. Vrij spoedig had men de gewezen Feld webel, die'bet veldgrijs voor een burger- pakje verwisseld had. te pakken, waarbij aan het licht kwam, dat de man reeds ge ruime tijd bij de vrouw inwoonde, nadat hij de Duitse grens clandestien was ge passeerd. Thans is hij overgegeven aan de grenspolitie te Heerlen. Britse „olienota" aan Rusland In verband met de inbeslagneming der olieraffinaderij te Lobau (Oostenrijk) door de Sovjet-autoriteiten heeft het hoofd der Britse delegatie in de commis sie voor het vredesverdrag met Oosten rijk, Sir George Rendel, een krachtig pro test doen horen. Hij deelde uit naam van de Britse regering mee, dat zij de raffina derij als een Anglo-Amerikaans activum beschouwt. De Amerikaanse en Franse afgevaardig den hebben het Britse protest onder steund. Gebruikmaking van goede diensten om bemiddeling te voorkomen Haarlemse padvinders naar de Jamboree vertrokken De republikeinse regering heeft wel een zeer merkwaardig gebruik gemaakt van het Amerikaanse aanbod tot het verlenen van goede diensten bij het beslechten van het Nederlands-Indonesische geschil: Zij heeft dit aanbod aangenomen door de Verenigde Staten te verzoeken, hun goede diensten te verlenen tot beïnvloeding van de Veilig heidsraad, opdat het, geschil worde opgelost door een internationale arbitragecommissie en niet door bemiddeling van een of enkele mogendheden dus, zoals de Verenig de Staten door hun aanbod beoogd hadden. Blijkens nadere berichten spreekt de re publikeinse regering in haar antwoord nota aan de regering van de Verenigde Staten de eenstemmige overtuiging uit, dat, als de Amerikaanse regering in staat is om het republikeinse voorstel te ondersteunen, dit een goede daad jegens de mensheid zou zijn. Hiervoor worden dan als redenen op gegeven, dat de republiek en Nederland accoord gaan om loyaal elke uitspraak van een arbitrage-commissie op te volgen en dat er een goede mogelijkheid bestaat, dat een internationale commissie een duurzame oplossing zou vinden. De UNO zou zodoen de een zeer noodzakelijk praecedent schep pen om aan de wereld te bewijzen, dat haar organisatie in staat is oorlogen te voorkomen, aldus de republikeinse nota. In de republikeinse verklaring wordt de mening uitgesproken, dat Amerika, Enge land en Nederland het er over eens zullen zijn, dat. in arbitrage door een commissie der UNO de enige en laatste hoop is ge legen op een vreedzame bijlegging van het geschil. De republiek verzoekt de Amerikaanse regering een vertegenwoordiger naar Djokja te zenden, zodat zij vollediger inge licht kan worden over het officiële Indone sische standpunt en vraagt per radio van zijn vermoedelijke tijtd van aankomst ver wittigd te worden. Bestandschendingen? Volgens een officieel republikeins com muniqué hebben de Nederlanders opnieuw het bestand geschonden, toen Nederlandse vliegtuigen de laatste dagen op verschillen de punten over republikeins gebied vlogen, met name boven het vliegveld van Soera karta. Deze verkenningsvluchten hadden volgens dit communiqué eveneens plaats boven het gebied van Malang en verschil- Opgewekt en met een tot in de puntjes verzorgde uitrusting vertrok Donderdag middag een groepje Haarlemse padvinders naar de „Jamboree de la paix", diie tot 22 Augustus te Moisson in Frankrijk gehou den wordt. Van de Nederlandse Padvinders Vereni ging waren veertien verkenners aanwezig, die onder het commando van de districts commissaris voor Haarlem, de heer M. C. de Jong en van diens assistent F. H. Jan sen staan. De Katholieke organisatie was met 7 leden aanwezig. In totaal zullen een kleine 800 Neder landse padvinders het festijn aan de Seine meemaken. Regeringsverklaring van de staat Oost-lndonesië Linggadjati voorwaarde tot samenwerking met de republiek De regering van Oost-lndonesië hééft een verklaring uitgegeven, waarin zij de hoop uitspreekt, dat de republiek blijk zal geven van een ernstige wil tot samen werking en wel vooreerst door zich bereid te tonen om de besprekingen van de dele gaties te hervatten; verder door bereid heid tot deelneming aan de ontworpen federatieve raad (de interimreigering) en door het doen eindigen van de tegen Oost- lndonesië gerichte vijandige propaganda en militaire activiteit in iedere vorm. De regering van Oost-lndonesië verklaart zich harerzijds bereid om ter bevordering van vriendschappelijke betrekkingen met de republiek de vrijlating van daarvoor in aanmerking komende politieke gevange nen te overwegen. Deze vrijlating kan echter pas geschieden, wanneer onmisken baar is gebleken, 'dat de republikeinse re gering iedere vorm van militaire en pro pagandistische activiteit tegen „Indonesia Timber" staakt, onvoorwaardelijk de be ginselen van Linggadjati aanvaardt en wanneer verder is gebleken dat de repu bliek concrete stappen neemt om die be ginselen ten uitvoer te "brengen en dat zij het Oost-Indonesische standpunt op grond van deze beginselen eerbiedigt. Hiroshima, de Japanse stad welker naam onverbrekelijk verbonden is aan de atoom bom, die haar in een troosteloze ruïne veranderde, wordt langzamerhand herbouwd,. Op de verpulverde puinmassa verrijzen houten huizen, waardoor 65 procent van de verwoeste gebouwen vervangen, kon worden. De meeste bouwsels zijn van zeer tij delijk karakter, doch voor het ogenblik verhelpen zij de woningnood en stellen zij de overgebleven bevolking in staal, weer enigszins tot normaler levensomstandigheden te komen. De Engelse minister van Financiën, Hugh Dalton, opende gisteren de tweede dag van de debatten over de economische positie van Engeland in het Lagerhuis met de ver klaring, dat de Amerikaanse lening de moeilijkheden waartegenover Engeland zich thans geplaatst ziet, een jaar heeft uitge steld. „De exporten van Amerika zijn twee maal groter dan de importen en het verschil tus sen beide is het totale ongunstige saldo op de balans van de overzeese handel van alle landen ter wereld," aldus Dalton. Ook Canada in perikelen. De minister verklaarde, dat de Ameri kaanse lening waarschijnlijk in October a.s. uitgeput zal zijn, hoewel hierin enige ver traging kan komen door de beperkingen welke de eerste minister heeft aangekon digd. Hij wees er op, dat Engeland, afge zien van het Amerikaanse crediet, een cre diet heeft in Canada, waarvan nog 500 mil lioen dollar over is. Doch Canada, dat thans zelf met moeilijkheden te kampen heeft, heeft verzocht dit crediet niet al te snel op te nemen en Engeland is overeen gekomen slechts 50 van zijn. uitgaven in Canada te dekken met het Canadese cre diet, terwijl de andere helft gedekt zal wor den met het Amerikaanse crediet. Inzake de vermindering van de sterkte van het leger, teneinde arbeidskrachten be schikbaar te krijgen voor de vitale indu strieën, deelde Dalton mede, dat de rege ring een studie maakt van de mogelijkheid om de overzeese troepenmacht te vermin deren. door een ruimer gebruik van de luchtmacht, waardoor de sterkte van de troepen op de grond zou kunnen worden verminderd. Hij deelde mede, dat het Noodprogramma dat door de eerste minister is afgekondigd, zal leiden tot een jaarlijkse besparing van 200.000.000 pond sterling. Het dollar-tekort op het Westelijk Halfrond bedroeg dit jaar 600.000.000 pond sterling. Oppositie. Anthony Eden, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, was de laatste spreker voor de oppositie. Hij kenschetse de dooi de regering beoogde maatregelen als „on doordacht, haastig geïmproviseerd en on voldoende". De regering was volgens hem onvoorbereid en zonder eên vastomlijnd plan, terechtgekomen in een crisis, die zij niet had voorzien. Hij had het gevoel, dat men slechts ten dele een beeld gekregen had van de huidige economische positie. „Wij kunnen dit allegaartje van zekere verminderingen en onzekere verwachtin gen niet beschouwen als een werkelijk ge- Daders van inbraak gearresteerd Een week geleden werd in Heemstede bij een familie, die met vacantie afwezig was, ingebroken, waarbij kleding, een radiotoe stel, alle familie-juwelen en een grote hoe veelheid sigaretten ontvreemd werden. De recherche van Heemstede is er in ge slaagd, in samenwerking met de recherche van Haarlem, de daders, K. en B. in Haar lem woonachtig, aan. te houden. Bovendien konden nagenoeg alle ontvreemde goede ren achterhaald en in beslaggenomen wor den. K. bleek een ontvluchte politieke delin quent te zijn. neesmiddel voor onze kwalen", aldus Eden. Hij eiste, dat de regering erin zou toestem men, het zomerreces van het parlement over enkele weken te onderbreken om de situatie in ogenschouw te nemen. Bij het einde van het tweedaagse debat in het Britse Lagerhuis over de Britse eco nomische toestand heeft de oppositie tegen de regering gestemd om haar ongenoegen uit te drukken over hetgeen volgens haar de ontoereikendheid van de Britse rege ringsplannen moet, heten. De oppositie werd met 318 tegen 170 stemmen verslagen, het geen een meerderheid van 148 stemmen voor de regering betekende. „Lageroudste"uit Amersfoort beschuldigdvanmishandeling Voor het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem heeft terecht gestaan de 33-jarige vertegenwoordiger W. E. uit Culemborg, wie ten laste was gelegd dat hij van Januari 1942 tot 11 Februari 1943 als plaatsvervangend „Lageroudste" en als leider der strafexercitie zijn medegevan genen had mishandeld en een deel van hun eten had gestolen. Meer dan honderd getuigenverklaringen over de slechte hoedanigheden van E. be vonden zich in het dossier. Een aantal getuigen kwam het gebeurde in Amers- roort toelichten. Zij spraken over E. als de „knuppelaar van Amersfoort", die zich gehaat en gevreesd maakte onder de ge vangenen. Hij zou Joodse en niet-Joodse gevangenen tot bloedens toe geslagen hebben, de gevreesde „Palestin a-expresse" hebben toegepast en ook zou hij een dei- mannen zijn geweest, die de Amsterdamse oud-wethouder De Miranda zo had gesla gen, dat de dood er op volgde. De mishandelingen gaf E. toe, maar de ergerlijke gevallen ontkende hij pertinent. Hij sprak van wraakoefening van allerlei mensen, die door eigen misdragingen het verblijf van anderen in het kamp in ge vaar brachten. Er waren ook getuigen a décharge, on der wie dr. Gunning uit Amsterdam die ook in Amersfoort gevangen heeft geze ten. Deze vertelde hoe het baantje van „Lageroudste" leidde tot allerlei onaange name zaken. Dat er flink geslagen moest worden was normaal onder die omstandig heden. „Men moet Amersfoort meege maakt hebben om dat te kunnen nazeg gen", aldus dr. Gunning- Evenals enige andere getuigen roemde hij E. om zijn il legale werk. Zij zagen in E. meer een slachtoffer dan een handlanger der Duit sers. De procureur-fiscaal wilde E. alle mis handelingen niet aanrekenen doch was van oordeel, dat E. in verschillende geval len te ver is gegaan. De eis luidde vijf jaar gevangenisstraf. Ongewenste belangstelling De Spaanse autoriteiten hebben gewei gerd visa te verstrekken aan een groep jongelieden uit Engeland, Italië, Frankrijk, Zweden en Zwitserland, die een bezoek aan Madrid wilden brengen om een onderzoek in te stellen naar de beweerde vervolging van studenten onder het regiem van Fran co. Slechts één lid van de groep krijgt een visum, n.l. Margaret Richards, secretaresse van de Britse studentenbond. Zij is inmid dels, vergezeld door een tolk, naar Spanje vertroklken. lende andere streken van Midden-Java. Volgens een radio-uitzending van de In donesische republiek zou een Nederlandse tank Hanggoeng op Midden-Java binnen getrokken zijn. Volgens het bericht hebben de Nederlandse troepen eveneens in strijd met de wapenstilstand Manjar op Oost-Java aangevallen. Australische pers keert zich tegen tie boycott Verschillende Australische bladen keu ren het besluit van de Australische vak verenigingen om geen Nederlandse goede ren meer te vervoeren, af. De „Argus" schrijft in een hoofdartikel: Het is een stukje onbeschaamdheid op grote schaal. Een deel van het Australische volk matigt zich het recht aan om voor alle andere Australiërs te beslissen wat hun buiteiv landse politiek zal zijn. Het is een particu liere oorlogsverklaring aan een andere na tie. Het beledigt de UNO door haar voor te schrijven hoe zij moet oordelen over een kwestie die aan haar is voorgelegd op initiatief van de Australische regering. De regering moet haar gezag doen gelden en aan Australië en de wereld bewijzen dat zij alleen re-geert." De „Sun" schrijft: „Deze ban komt neer op het toepassen van sancties tegen een land waarmede het gemenebest in vrede is. De ongelovelijke aanmatiging van de ban wordt slechts geëvenaard door zijn grove stupiditeit. Dat zelfs Chiefly onbewogen kan blijven ten aanzien van zulk een poging om Australia's neutraliteit te vernietigen, lijkt ondenkbaar." Amerikaanse hoogleraren onderscheiden Twee Amerikaanse hoogleraren van Ne derlandse afkomst, prof. J. Anton de Haas en prof. J. A. C. Faggenger Auer, beide van de Harvard Univei-sity, zijn door de Nederlandse 'regering onderscheiden we gens het feit, dat zij reeds gedurende de oorlog voorbereidingen getroffen hadden de Nederlandse universiteiten en hoge scholen te helpen. Zowel uit geschenken van uitgevers als met bijeengebrachte gelden, hebben zij omvangrijke boeken- zendingen samengesteld, welke door be middeling van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam over de verschil lende bibliotheken, laboratoria en andere daarvoor in aanmerking komende instel lingen zijn verdeeld. Tot dusverre zijn 7000 exemplaren ontvangen. Er worden nog nieuwe zendingen verwacht. Prof. Faggenger Auer vertoeft thans in ons land om verder contact tussen de Amerikaanse en Nederlandse instellingen van hoger onderwijs tot stand te brengen, onder andere door het instellen van „ruil- professoraten". De grote betekenis van dit werk heeft de regering erkend door Prof. De Haas te bevorderen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en prof. Faggenger Atier te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Skymasters oponthoud Een Skymaster van de KI.M. is, op weg naar Indonesië, geland op het vliegveld van Lydda in Palestina, daar Voor-Indië gewei gerd 'heeft het vliegtuig in Bombay te laten landen. De 36 passagiers overnachten te Lydda. Gisteravond is een Constellation van de K L-M. met drie-en-een-halve ton post aan boord uit Batavia vertrokken. Mo menteel is een K.L.M.-toestel van Amster dam onderweg naar Batavia, dat de post zal meenemen van die toestellen, welke in Cairo en Bagdad werden opgehouden wegens het landingsverbod van de rege ring Voor-Indië. Gróep Stem in citroen-offensief De Joodse verzetsgroep in Palestina „Stern" heeft aangekondigd, dat zij ge durende hét seizoen, dat de voor Engeland bestemde citroenen naar Haifa en Jaffa vervoerd worden, onophoudelijk aansla gen op de spoorwegen zal plegen. Goedkoper kinderwagens Met ingang van 1 September worden de prij zen van kinderwagens met gemiddeld 6M> verlaagd. Kinderwagens in eenvoudige uitvoe ring, dus met een bak van hardboard, zullen f 85 tot f 100 mogen kosten. Voor wagens in betere uitvoering (bak van triplex met metalen biezing. rol- of kogellagers) zal de prijs f 100 tot f 120 be dragen. Hogere prijzen, van f 130 tot f 170 zullen sleets mogen worden gevraagd vpor kinderwa gens in zogenaamde luxe-uitvoering: met ver nikkelde of verchroomde spatborden, een- of meerdelige bumper, pitriet-bekleding of speciaal stroomlij nmodel Alle kinderwagens moeten zijn voorzien van een label of plaketlket, waarop duidelijk en niet uitwisbaar het nummer van de prijsvaststelling en de g6bruikersprijs zijn vermeld. Duurder levertraan De prijs, waarvoor levertraan uit Noorwegen wordt geïmporteerd, is sinds het vorig jaar aan merkelijk gestegen. Dientengevolge moesten ook hogere verbruikersprijzen worden vastgesteld, die met ingang van 17 Juli geldig zijn geworden. Deze prijzen zijn: t liter f 2,90, 400 cc f 1.35, 300 cc. f 1,05, 100 cc. f 0,45. De fles is daarbij niet inbegrepen. Walvistraan, dat In zekere zin als binnenlands product zou kunnen gelden, wordt niet voor medische doeleinden gebruikt doch wel voor de margarineproductie. VRIJ ZONNIG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Koele nacht. Morgen overdag vrij zon nig. Droog weer Geleidelijk hogere temperaturen. Weinig wind. 9 Augustus: Zon op 5.12 uur, onder 20.18 uur Maan op 23.06 uur, onder 13.26 uur (Laatste kwartier)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1