IJmuider Courant De Wegenwacht Chinese vereniging protesteert en licht Veiligheidsraad in Sjahrir confereert in Amerika Plotselinge stijging der productie in het kolengebied van de Ruhr Weekabonnementen No. 18706 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en BUW»0*' 543? Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Ad^n's rf0724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Te'cf°on g rne 12) TeL 12713, 10132. Drukken) Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboora KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 11 Augustus 1947 Verschijnt dagelijkB behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ^nT DE NAOORLOGSE verschijnselen, TJL menigeen verrast en verheugd heb- v behoort de Wegenwacht. Een onzer Sit vandaag zyn bewondering uitgestort r haar nieuwe motoren, waarvan er fn voor Nool'dholla'nd zijn bestemd. Het ^motoriseerde leger der hulpvaardigheid •versterkt. En het zal nog meer verster- M ondergaan. Het zal, zoals in het artikel mdt opgemerkt, zowel de Katwijfcse vis- Jïr met het voorhistorische wagentje als Jfmeneer. „wiens verblijf op de weg In J 0)n gebed is", bijstand blijven verlenen I de een en de ander in staat van panne «keren. Het zal zelfs immer salueren voor wnliggers, „die het W.W.-insigne op de Se of nieuwe neus dragen." Deze Wegenwacht is een schoon na-oor- wc verschijnsel, niet alleen omdat zij ge- Irande automobilisten bijstaat, maar omdat gis een lichtende aanbeveling voor hulp- vïardigheid en goede manieren door den lande snelt. Tot de meest kenmerkende eigenschappen van ons volk, als geheel be- „L de minderheid moge erkenning genieten behoren niet hulpvaardigheid L g0ede manieren. Vaak is de vraag ge beld, hoe verbetering te brengen zou zijn. Èr'js'ook veel beproefd, helaas zonder al gemeen succes. Nu is de beste methode van opvoeding altijd het goede voorbeeld en ik geloof dat een instelling als de Wegenwacht als zodanig mag gelden. Al worden zijn rijders voor hun werk betaald, hetgeen dan noodzakelijk is en waarin zij zich trou wens niet van officiële beroeps-opvoeders onderscheiden, zij zullen toch tot navolging aansporen, Eerst zullen zij de triomf be- LWW 'dat alle automobilisten met_ W.W. r c kan7ÏÏc"reed onlangs door een ,tilten' voörrtSüü'hun saluut gaaa beant- jjjsn a""'"*j"s"ïe'm'ana 'te helpen, als men Tt, •rmlancw: dnnr ppn •'Sa'-Së 'zal' het tot een aantal dioi-dringen, dat het eigenlijk met TiolnPtl kan. IK reeu umcuga af ik zelden of .nooit bezocht had. Op «S - een hijzonder gevaarlijke f oWoor het verkeer - stond een groep lelingen in kennelijke afwachting Zij Sen zien of auto's van de andere kant Sen, maar gaven m.j geen teken. Ik Sag* dus sterk en vroeg mijn passa- S' „Waar wachten zij op?" Hij antwoord- Ön een ongeluk. In de tijd van de liezen, die zo hard reden, gebeurden i dagelijks ongelukken. Tegenwoordig S meer dan één per week. Die dorpelm- 2 waarschuwen nooit. Zij wachten af. Nu heb ik hoop dat de Wegenwacht door haar voorbeeld erin slagen zal, dit dorp tot Sire gedachten te brengen. Als zo'n W.W.- molorist eens een poosje op die hoek gaat Li om waarschuwende tekens te geven, e dit at en toe herhaalt, gaan de dorpelm- hem misschien vanzelf nadoen. Hij „,ei geen toespraak tot hen gaan richten. Meereken hebben immers meestal (zoals en beroemd man gezegd heeft) slechts de uitwerking van hagel op een olifant: het verveelt bem, maar treft hem met. Enkele weken geleden logeerde ik in een hotel in een kleine stad. Er was een binnen gaats achter dat hotel met een garage. De garage was vol. Pus. liet ik mijn wagen- i ije op die binnenplaats staan. Toen ik terug, kwam bleek, dat de plaatselijke straatjeugd mijn richtingwijzers volkomen vernield had. Het was mét veel zorg geschied: zelfs j was het rode mica er helemaal uitgeplukt. Sommige mensen schijnen zoiets aardig.- ondeugend te vinden. Ik begrijp nooit; waarom. Het lijkt mij alleen maar laf, vooral omdat de daders, als men hen eens j op baldadigheden betrapt, gillend van angst de vlucht plegen te nemen. Ik betrapte hen ditmaal niet en de sdhade bedroeg ruim dertig gulden. Nu hoop ik maar weer dat het voorbeeld van de Wegenwacht, die immers overal door Nederland rondsnelt en zo maar op de openbare weg staat te repareren, een aantal baldadigen op de voor henzeer oorspronkelijke gedachte zal bren gen, dat het tooh eigenlijk aardiger is om iets heel dan kapot te maken. Je krijgt er zelfs een prachtige motor voor ter beschik king en een echt khaki-pak met een uniformpet. Er moet dus iets inzitten dat nog heerlijker is dan stiekum kapot maken en gillend weglopen. Dit is geen zedepreek; ik hoop slechts op het voor-beeld van de Wegenwacht en op de lust tot nabootsing, die in ieder jong mens leeft. Het is waar (jat de Duitsers slechts het voorbeeld van vernielen gaven en daarmee de bekoring van baldadigheid bij sommigen hébben ver groot. Welaan, zij zijn opgevolgd door de Wegenwacht, die het tegenovergestelde aanbeveelt. Dit is ook een gemotoriseerd leger. Het schiet wel niet, maar het zit toch ook vol explosies: explosies met goede be doelingen. Dat, wij deze schone instelling aan de A. N. W. B. danken is begrijpelijk. Zij is altijd bij uitstek hulpvaardig geweest. Wijst zij ons niet overal in den lande de weg, licht zij ons niet overal in over de afstanden en beeft haar werkzaamheid ons niet tal van prachtige wegen en het genot van tevoren ongekend natuurschoon bezorgd? Ik noem foaar enkele punten uit een lange lijst. Toen ik jong was zei men mij: „Je moet lid lÜf worden: hij verdient dat ieder er lid van wordt, die de wegen ge bruikt.'' Dat woord zou ik willen herhalen, ook aan het adres van de automobilisten en aanzien van het lidmaatschap van de Wegenwacht, De A.N.W.B. doet goed werk, help hem dus. Konden wij maar meer Wegenwachten instellen! Wat zouden zij, in ruimer zin, een massa goede voorbeelden kunnen geven P de levensweg der Mensheid. De gedachte 'erleidt tot stoute concepties. Laat ik ze eperken, Zou een Wegenwacht op de uchtwegen ondenkbaar zijn?bestaande ,"ulpc°l°nnes, die steeds in gereedheid tTvüa worden gehouden om overal hulp Dieaen, waar ergens op aarde nood licht ?et wat ongewoon, maar wel- u f eens 20ver lcomen en zal zulk een oorbeeld er zelfs internationaal toe bij- ?®n' om niet,meer met een wezenloos iiwi i fn koop-op-sensatie te wachten op makon en kever iets heel dan kapot te bijvoorbeeld richtingwijzers! R. P. Treinbotsing in Engeland Zeventien doden, vijftig gewonden riÜI?'6" passa£'ers zijn om het leven wond en ongeveer vijftig werden ge- de hu'., «en LondenLeeds express in van Va,n DoiJcaster op het achterstuk we? ere h'cin reecl, die eveneens op Perste as, Maar Löeds. De locomotief en de den end i ^gens van de exPress ontspoor- trein vier wagens van de andere waren totaal vernield. Beide treinen »«en overvol. CHINEES DRAMA IN INDONESIË De voorzitter van de grootste Chinese I vereniging in Indonesië, de Choeng Hwa Chocng Hwi, heeft Zaterdagavond in een radio-rede een beroep gedaan op de Ver enigde Volken uit naam der Chinese be woners van Indonesië, om geen uitspraak te doen in de Didonesischc kwestie, voor dat de Chinezen volledig hun inzichten hebben kenbaar gemaakt. De radiorede was gericht tot „China en de Chinezen over de gehele wereld, de we- rappers en tot de voorzitter en de staf der verenigde volken." De voorzitter der Choeng Hwa Choeng Hwi zette uiteen, dat de gruwelen tegen de bevolking vaak zijn gepleegd door Indonesiërs in het uniform van het Indonesische leger. „Als mensen i en als Aziatisch volk gaan de Chinezen er mede accoorcl, dat het Indonesische volk eens zijn vrijheid krijgt, maar dit betekent niet, dat de republiek Java en Sumatra, de potentiële rechten van het Chinese volk als volk van Aziatisch ras vergeten moet. Bovendien moeten de Chinezen, behorend tot de pioniers van de Verenigde Volken een behandeling krijgen, die in overeen stemming is met het doel der Verenigde Volken." „Sedert de capitulatie van Japan zijn er Chinezen in Indonesië .vennoord, geplunderd; geminacht en op alle moge lijke manieren uitgezogen door Indonesiërs, van wie sommigen gekleed waren in de uniform van hun leger." Verder werd in de rede gezegd, dat de Indonesische republiek herhaaldelijk blijk heeft gegeven onmachtig te zijn eigen leger en volk in toom te houden, zelfs zo, dat op het ogenblik eigendommen en levens van Chinezen gevaar lopen. Een telegram van met deze rede overeenstem mende inhoud is door de voorzitter van de Choeng Hwa Choeng H\Vi gezonden aan de Chinese vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad dr. Hsi Chin Lin met het ver zoek dit aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Sjarifoeddin, de republikeinse pre mier, heeft een radio-rede gehouden over wat hij noemde „de ongemotiveerde handelingen tegen de Chinese bevolkings groep door onverantwoordelijke elemen ten". Hij zeide, dat de Indonesische regering de veiligheid van persoon en have van de buitenlanders in de republiek garandeert. Sjarifoeddin waarschuwde, dat de Indone siërs niet van de gehele Chinese bevolkings groep moesten denken, dat zij met de Ne derlanders heult. Het is bewezen, dat de Chinezen ook samenwerken met de repu bliek tegen de Nederlanders, door bij voor beeld te staken in de bezette gebieden. Voorts dient met nadruk gezegd te wor den, aldus Sjarifoeddin, dat het niet de be doeling is de verschroeide aarde tactiek zonder onderscheid toe te passen, doch al leen bij die objecten, welke voor de Neder landse militairen wellicht van nut zouden kunnen zijn. De Indonesiërs moeten zich op een dergelijke wijze gedragen, dat Neder land zijn militaire actie niet zou kunnen rechtvaardigen. Tenslotte de Chinese bevolkingsgroep toesprekend, zeide Sjarifoeddin, dat, indien Chinese levens en eigendommen verloren waren gegaan, dit geschied was door onver antwoordelijke elementen, hetgeen niet herhaald zou worden. Gruwelijke détails. Inzake- 'het optreden der republikeinen tegen de Chinese bevolkingsgroep kan nog het navolgende worden gemeld: Te Boemiajoe ('halverwege TegalTjila- tjap) zijn volgens ontvangen rapporten moorden gepleegd op Chinese burgers. Op de dag, dat de Nederlandse troepen Boe miajoe naderden, begonnen gewapende benden een terreur tegen de bevolking in de stad. Mannen, vrouwen en kinderen wer den verzameld in enkele Chinese huizen, die vervolgens in brand werden gestoken. Wie trachtte te vluchten, werd de vuurzee in gejaagd of neergeslagen. Onder de terro risten bevonden zich lieden met onder scheidingstekens van de „Masjoemi". De „werkzaamheden" werden als volgt ver deeld: Een'ploeg stichtte brand, een tweede stal alles wat draagbaar was, en de'derde vermoordde de vluchtende Chinezen. Te Malang werden 21 Chinezen door extremisten in het slachthuis levend ver brand. Uit aangetroffen archiefstukken blifkt, dat in verband met de moorden te Tange- ang, dus in 1946, door het Chinese veilig heidscorps aldaar destijds aan minister president Sjahrir een uiterst gedetailleer de opgave is verstrekt van vermoorde Chi nezen, alsmede van diegenen, door wie zij zijn vermoord, de laatste met naam en toe naam vermeld. Uit deze archiefstukken blijkt echter evenzeex-, dat hieraan door de republikeinse autoriteiten niet de minste aandacht is besteed. Hetzelfde lot onder gingen ook de brieven van de Chinese con sul-generaal, gerioht tot Sjahrir, en waarin melding werd gemaakt van mishandelingen van Chinezen op verschillende met name genoemde plaatsen in republikeins territoir. Na de bezetting van Pekalongan op Maandag j.l. zijn de Nederlandse troepen Zuidwaarts opgerukt en hebben in de na bijheid van een onderneming in de buurt van Pekalongan 1200 Chinezen bevrijd, die door de republikeinen uit Pekalongan wa ren weggevoerd. Zweedse Dakota verongelukt j De Jamboree begint Een Zweeds vrachtvliegtuig (Dakota) van de lijn Amsterdam-Stockholm is Za terdagmorgen vroeg bij de landing op het vliegveld van Mahnö neergestort. De ra diotelegrafist werd gedood, vijf andere le den van de bemanning werden ernstig gewond. Het vliegtuig vloog over de landings baan heen en botste tegen de rotsige heu vel op aan de grens van het vliegveld. De cabine van de piloot werd ingedrukt, doch het toestel vatte geen vlam. Alle lucht verkeer van MalmÖ uit is sinds dit onge luk gestaakt. „Beechcraft" maakte Oceaanvlucht Op Schiphol arriveerde een nieuw Beech" crafWliegtuig, bestemd voor de Rijks luchtvaartschool. Bestuurder was de as sistent-hoofdinstructeur dezer school J. F. A. Jansen, die het snelle twee-motorige vliegtuig van Wichita in Kansas via de Noordelijke route naar Nederland heeft gevlogen. Het laatste traject van IJsland naar Amsterdam werd zonder tussenlan ding in acht uur tijds afgelegd. Door het aanbrengen van een extra benzinetank was het mogelijk een nonstopvlucht van 11 uur te maken. Het vliegtuig wordt bij de Rijkslucht vaartschool gebruikt voor de opleiding van verkeersvliegers met ruilen Het woord is aan.. Schotse rok favoriet Zaterdagavond is in de „padvindersstad" Moisson ten Noorden van Parijs de „Jam boree des Vredes" geopend met een grote fakkeloptocht. Voorop werd de vlammende toorts gedragen, welke ook op de laatste Wereld-jamboree te Vogelenzang dienst heeft gedaan. De openingsrede werd ge houden door Pierre Bourdan, de Franse minister van Voorlichting, Kunsten en Jeugdbeweging. Men verwacht, dat prins Franz Joseph van Lichtenstein, graaf Folke Bernadotte, leider van de Zweedse pad vinders en voorzitter van het Internatio nale Rode Kruis en Lord Baden Powell Jr., zoon van de stichter der padvindersbewe ging, de Jamboree zullen bijwonen. Het merendeel der 40.000 padvinders en de padvindsters uit meer dan 40 landen is na het .opzetten der tenten druk bezig met „internationale ruilhandel" om souvenirs mee naar huis te kunnen nemen, Op deze markt staat de „kilt" (Schots rokje) van de Schotse padvinders het hoogst genoteerd. Daarnaast vinden Canadese koeienzwepen en Turkse fezzen de meeste aftrek. Volgens een 15-jarige Schotse padvinder bedraagt de koers van een kilt: 1 Canadese koeien- zweep, een fez en een zakje gepofte ma is. Marine-bases in ruil voor leningen? Het Sovjet-blad „Prawda" schrijft, dat de Verenigde Staten, van Italië en Frank rijk marinebases respectievelijk in Livor- no en Bizerta (Tunesië) hebben verlangd in ruil voor Amerikaanse leningen. De Amerikaanse regering zou dit zelfs als voorwaarde, waarvan zij niet wenst 'af te wijken, hebben gesteld, vooral ten aanzien van Italië. In zijn commentaar zegt de „Prawda", dat de Amerikanen t'hans de leningen ge bruiken om hun expansie-mogelijkheden te vergroten. Henry Becque: Het ongeluk der gelijkheid is, dat wij geen andere gelijkheid willen dan met hen, die boven ons staan. Odom vloog de wereld rond in record tijd Captain William Odom is Zondag in zijn „Reynolds Bombshell" te Chicago geland na in iets minder dan drie dagen om de wereld te zijn gevlogen. Odom heeft het wereldrecord solovlucht om de wereld, dat op naam stond van Wiley Post (1933), verbeterd; zijn tijd was: drie-en-zeventig uur, vijf minuten en veertig seconden. De tijd van kapitein Odom, die 31614 km. aflegde, is meer dan eens zo kort als die van Post in 1933, die 186 uur en vijftig minuten nodig had. Odom heeft gemiddeld ongeveer 431 km. per uur gevlogen, als men de uren, die hij niet vloog, geduren de deze tocht, als vlieguren telt- Telt men alleen de ruim 63 werkelijke vlieg uren, dan is het gemiddelde 504 km. Odom was bijzonder moe, daar hij de laatste drie dagen weinig geslapen heeft. Tussen Anchorage (Alaska) en Edmonton (Alberta) is hij in de luoht in slaap ge vallen en heeft hij gedurende een uur en veertig minuten op zijn automatische pi loot gevlogen. Hij ontwaakte juist bijtijds om botsing met een berg te voorkomen. Plan Marshall eist spoed Washingtonse bladen hebben een drin gend beroep gedaan op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om te reageren op een aanbeveling, die afkom stig zou zijn van William Clayton, onder minister van Economische Zaken, die mo menteel in Parijs vertoeft- Clayton zou geadviseerd hebben, dat snel moet worden gehandeld bij de gehele Europese crisis en dat op' zijn minsf een speciale zitting van het Congres zou moeten worden gehouden om het plan-Marshall te bespoedigen". Een vrolijke noot in het Bloemencorso dat Zaterdagmiddag te Haarlem gehouden werd. Leden van de Rederijkerskamer „Alberdingh Thijm" reden in een mailcoach als een herinnering aan de tijd van Hïldebrandt en de „Camera" ih de stoet mee. Nederlands plan tot stimulering der opbrengst thans door bezettingsautoriteiten overgenomen Nog geen groente-export naar Duitsland Moeilijkheden over de wijze van betaling Het heeft er de vorige week naar uitge zien, dat de zo lang verwachte export van Nederlandse groenten ten behoeve van de Duitse bevolking eindelijk ter hand geno men zou worden. Het Bedrijfschap van Groenten deelde de ongeveer honderd groeaitenveilingen reeds mede, dat met een vrij geregelde export van bonen, kokommers. tomaten, andijvie, peen en een gering kwantum sla rekening gehouden kon worden. Te elfder ure hebben zich evenwel nog moei lij kh eden voorgedaan over de beta lingsvoorwaarden. De Nederlandse onder handelaars poogden vastgelegd te krijgen, dat de' betalingen in Amerikaanse, Britse of Nederlandse valuta zouderi- geschieden. Voorts wérd van Nederlandse zijde voor gesteld de groentenexport via compensa tieleveranties te verrekenen. Anderzijds ftwerd gestreefd de betaling te verrichten in het toekomstige Duitse betaalmiddel, hetgeen zou neerkomen op een uitgestelde merkenrekening. Tenslotte zouden de Nederlanders met de Amerikaanse en Britse bezettingsauto riteiten overeengekomen zijn de groenten- export via compensatieleveranties te ver rekenen. Walter Foote naar Djokia De Amerikaanse consul-generaal Walter Foote is om 9.30 uur plaatselijke tijd op het vliegveld Jetnet bij Djokja aangekomen, In het gezelschap van Foote bevonden zich zijn secretaris en een aantal consulaire ambtenaren. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door een aantal hoge repuJbli- keinse autoriteiten. Dit is het eerste contact tussen de Ame rikanen en republikeinen na het aanbod der Amerikaanse regering tot bemiddeling. De Berlijnse correspondent van het A-N.P. meldt, dat voor het eerst sedert vier maanden geleden de eerste grote crisis in het Ruhrgebied optrad, de dage lijkse kolenproductie de 230.000 ton weer' overschreden heeft, dank zij de vrij aan zienlijke productiestijging' die in de laat ste dagen is opgetreden. In de laatste 'week is de productie opgelopen met 6000 j ton en zij bedroeg Woensdag 231.000 ton. Het is niet «duidelijk, welke reden er be staat voor de vrij plotselinge stijging, na dat de productie vier weken vrijwel sta- tionnair was gebleven. Vermoedelijk zal de stabilisatie van de voedselvoorziening door recordaanvoeren uit Amerika in Juni en Juli, de voornaamste factor zijn. Opmerkelijk is evenwel, dat de stijging begon, nadat de Brits-Amerikaanse auto riteiten 26 Juli een nieuwe regeling heb ben aangekondigd, volgens welke de de- viezenopbrengst van de kolenexport ten dele zal worden beschikbaar gesteld voor de invoer van extra voeding en gebruiks voorwerpen voor mijnwerkers. Met deze maatregelen hebben de leiders der mijnindustrie dezelfde wegen ingesla gen, die reeds een half jaar geleden door Nederlandse onderhandelaars in de eerste handelsbesprekingen met de beide zones werden aapgewezen. Toen is van Neder landse zijde het voorstel gedaan om kos teloos aan bepaalde mijnen groenten té leveren op voorwaarde, dat de daardoor ontstane productieverhoging aan Neder land ten goede zou komen. De autoriteiten der beide zones zijn toen niet op deze voorstellen ingegaan. Zij hebben getracht de mijnproductie te doen stijgen door de mijnwerkers pre mies te verstrekken, die geheel ten koste van de beperkte voorraden voor de gehele Duitse bevolking kwamen. Thans is een. plan bekend gemaakt, volgens hetwelk een nieuw systeem van aanmoediging zal wer ken. Bij de huidige productie zal voor extra-importen beschikbaar zijn 18 dollar- Ramadier stelt opnieuw vertrouwenskwestie Paul Remadier, de Franse eerste-minïs- ter, heeft Zaterdagavond in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie ge steld, na een verhit tweedaags debat over voorgestelde wijzigingen in de wet op de gemeenteraadsverkiezingen. In overeen stemming met de grondwettelijke bepalin gen zal de Kamer zich over 48 uur, dus in de loop van vandaag, uitspreken. Het regeringsvoorstel, naar aanleiding waarvan Ramadier de vertrouwenskwestie heeft gesteld, voorziet in verkiezingen vol gens evenredige vertegenwoordiging in ge meenten van meer dan 9000 inwoners; in gemeenten met een kleiner inwonertal zul len de Candida ten bij eenvoudige meerder heid worden gekozen na twee stemmingen. Over de kwestie van de tweede stemming in kleinere gemeenten geraakte de Assem blee in verdeeldheid. De grootste twee par tijen, de M.R.P. en' Communisten stelden zich scherp tegenover het voorstel van de regering. cents per ton export. Bij stijgende pro ductie zal dit bedrag regelmatig verhoogd worden tot 31 dollarcents. De gekochte artikelen zullen worden verdeeld volgens een nieuw puntensysteem, waarbij de productie van de afzonderlijke mijnen en de individuele prestaties der mijnwerkers de basis van de verdeling vormen. dienen uiterlijk Woensdag betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Sjahrir, die Vrijdagavond in New-York is aangekomen, is direct begonnen met een 'reeks conferenties en besprekingen met aanhangers van de Indonesische zaak. Er werd tenslotte aangekondigd, dat de Voor- indische afgevaardigde bij de UNO, ambas sadeur Pilai, Dinsdag de Veiligheidsraad formeel zal verzoeken Sjahrir te horen. Zaterdag heeft Sjahrir besprekingen ge voerd met Pilai en Azzam Pasja, de secre taris-generaal van de Arabische Liga. De zitting van Dinsdag van de raad zal voornamelijk worden gewijd aan bespre kingen over de Balkankwestie, maar de mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat de raad de agenda zal wijzigen en de Indo nesische kwestie opnieuw op het tapijt zal brengen. Sommige waarnemers verwachten, dat de Syrische afgevaardigde El Khoury als vertegenwoordiger der Arabische staten Sjahrir zal verdedigen. Pasoendan telegrafeert De Pasoendam partij, die beweert de woordvoerder te zijn van 12 millioen Soendanezen op West Java, heeft de Veilig heidsraad telegrafisch haar spijt betuigd dat de raad zich met de interne problemen van Nederland bemoeid heeft. In het telegram werd gezegd dat de partij de politie-maatrégelen goedkeurt die door de Nederlanders genomen zijn om orde en veiligheid in de bezette gebieden te verze keren. Verder werd geprotesteerd tegen het feit dat de vroegere republikeinse premier Soe- tan Sjahrir als republikeins vertegenwoor diger bij de Veiligheidsraad zou optreden „omdat er geen garantie is dat de Soenda- nese belangen voldoende behartigd zullen worden, daar de republiek de Soendanese Brits waarnemer bij het proces tegen Petchof Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat de Bulgaarse regering toege staan heeft, dat een lid van de Britse poli tieke missie te Sofia als officiële waarne mer "bij het proces tegen de vroegere Bul gaarse oppositieleider Petchof aanwezig is. „Monty" naar Frankrijk Veldmaarschalk Lord Montgomery, chef van de generale staf van het Britse rijk, zal op uitnodiging van Coste Floret, de Franse minister van oorlog, van 27 tot 30 Augus tus een bezoek aan Frankrijk brengen, al dus deelt het Engelse ministerie van oorlog mede. Twee motorrijders gedood bij botsingen Onder de gemeente Weesperkarspel is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een mili taire motorrijder, de enige zoon van een familie uit Haarlem, het leven heeft ge kost. De motorrijder reed op het Weesperzand- pad in de richting Weesp naast een mili taire vraohtauto. Doordat hij in druk ge sprek was met de autobestuurder, zag hij te laat dat van de andere kant een zware vrachtauto naderde. Hij botste tegen deze auto, waardoor hij zo ernstig gewond werd, dat hij vrijwel terstond overleed. Op het kruispunt RaapersveldUtrecht- seweg te Hilversum is de 61-jarige motor rijder J. J. van S. uit Aalsmeer tegen een militaire auto gebotst, doordat de bestuur- .der daarvan geen voorrang verleende. De motorrijder is kort na het ongeluk over leden. beweging als een seperatistische beschouwt welke moet worden onderdrukt". In het telegram wordt ook geprotesteerd tegen de vereenzelving van de republiek Indonesië met de gehele archipel, daar de republiek slechts een deel van de toekom stige Verenigde Staten van Indonesië vormt, tot welke Verenigde Staten ook West-Borneo en Oost-Indonesië zullen be horen. Duikers floen lugubere ontdekking Italiaanse duikers ontdekten gisteren de lijken van acht Amerikaanse vliegers in een gezonken vliegtuig, dat 36 voet onder de zeespiegel ligt, even buiten de kust, 25 mijl van Triest. Men vermoedt, dat het toestel in de laat ste oorlogsdagen door Duits afweergeschut naar beneden is geschoten. Het vliegtuig is nagenoeg geheel intact zoals het op de bodem der zee ligt. Amerikaanse militaire autoriteiten zijn van de ontdekking op de hoogte gesteld. Zij zullen bij het ophalen van het toestel aanwezig zijn om de lijken te indentificeren. AKU-belangen in Amerika gedeblokkeerd Het1 departement van Justitie der Ver enigde Staten maakt bekend, dat een over eenkomst is gesloten met de Nederlandse regertng en de A.K.U., waarbij het bureau voor buitenlands bezit van dat departement alle belangen van de A.K.U. in Duitsland en haar Duitse doehterorganisaies in twee Amerikaanse firma's zal overnemen. In ruil daarvoor zal Amerika de A.K.U.- belangen in de Amerikaanne ENKA-Cor- poration deblokkeren. De bedoelde Duitse dochterondernemingen van de A.K.U. zijn de Vereinigte Glanzstoff-Fabrike in Bem- bexg. De genoemde Amerikaanse bedrijven zijn de North-American Rayon Corpora tion en de American Bemberg Corpora tion. De regeling werd bereikt na de verkla ring van de Nederlandse regering dat de A.K.U. niet door Duitse belangen wordt geleid. Prinses Hermïne in Berlijn begraven Volgens de Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne zal het stoffelijk overschot van prinses Hermine, de weduwe van wijlen ex-keizer Wilhelm, die Donderdag j.l. te Frankfort aan de Oder is overleden, te Berlijn worden begraven. Het kan voor lopig niet bijgezet worden naast het stof- helijk overschot van de ex-keizer in 't fami liegraf te Doorn, aldus is door verwanten van de overledene verklaard, ofschoon de Sovjet-Russische bezettingsautoriteiten hier tegen geen bezwaar gemaakt hebben. Opdracht voor Giral José Giral. voormalig premier van de Spaanse republikeinse regering in balling schap, is door president Martinez Barrio aangezocht om een nieüw kabinet te vor men. Het oude van Rudolfo Llopis is twee dagen geleden afgetreden. Giral bevindt zich sedert zijn aftreden als premier in Februari jongstleden in Mexico. Teneinde de haven van Vlissingen te versperren lieten de Duitsers destijds het-motor, schip „Prins Hendrik", een van de veerboten van de Provinciale Stoomvaartdienst, in de haven zinken. Men heeft thans het vaartuig gelicht. Ondanks de zware bescha digingen is herstel mogelijk. ZELFDE WEERBEELD. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: In de nanacht plaatselijk vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, welke in de ochtend snel oplossen. Overdag droog en zonnig met weinig verandering van temperatuur. Matige wind uiit Noordelijke richtingen. 12 Augustus: Zon op 5.17 uur, onder 20.12 uur Maan op 0.40 uur, onder 17.34 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1