IJmuider Courant De Nederlandse regering omschrijft nogmaals haar standpunt ten aanzien van Indonesië De oplossing kan niet door arbitrage worden gevonden „Onbeteugelde verdediging van imperialisme in het hart der UNO, de Veiligheidsraad" Maandenlang onderweg naar Moisson en een reisje van tweeduizend gulden Minister Neher naar Indië Twee hoogovens stilgelegd Werd prinses Hermine vermoord? Jaargang No. 18707 62e Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en BUrerUistratle 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ArfI"nl 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. pruSj Z,B' Spaarne 1Z' TeL 12713' 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsclag 12 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week SI cent. per kwartaal 4,Franco -per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Indonesische crisis geeft menig- DE nnnieuw aanleiding, om verplette- f JSSen over andere volken uit te rende me Engeisen" zijn dit, „de Austra- cpreken-gn ZQ meer. Bij andere aan lig' Z^jpn zullen deze oordelen wellicht ^fandersom liggen. Zij zijn dan ook preC1tfik niets waard. Het heeft geen zin, elgeXchappen van een volk af te meten de 11buitenlandse politiek, die zijn re- na8.r nprt afgezien nog van de vrdag, geringv buj(tenlandse politiek wel juist nt flie" .ïfcil a 11.P hpwppo'i'prlprip'n !nej1 piren^er wel alle beweegredenen nat zij bestemd is om het eigen- VflO i„1 ^1 etc-,4- +Q /liftMori de betrokken staat te dienen ÜC""'° n wel aannemen. Alle regeringen ka" -ich verplicht om het belang van de a. JLt tot richtsnoer van him beleid eige» s„„ enms stemt het met dat ,van 16 stat.en overeen; soms gaat het er m tpsenin. Als regel is zowel het een T het ander het geval. Deze strijd der ilnbelangen heeft Europa versplinterd en vakt en de gehele wereld verdeeld V wmden Langzamerhand is men tot gro- tór groeperingen van staten gekomen, om J eenheid oo een groot gebied mogelijk maken Daarmee komen de vele kleine 1L van het verdeelde Europa in een EJ. zwakker positie. Daarom dringt de tpheoping van Verenigde Staten van Europa ph op Velen erkennen overigens terecht, Jat men daarmee de grote tegenstellingen wereld niet zal wegnemen. Derhalve oropageren zij de gedachte van Wereld federatie en Wereldregering. Dat is inder daad de logische consequentie. Anderen zijn Lr voornamelijk tegen, omdat zij het als ren onbereikbare zaak beschouwen. Zij trijsen ten antwoord, dat men beter doet iJ' naar 'het sdhijrobaar-oin,bereikbare te streven dan zich willoos te laten afglijden naai' volgende wereldoorlogen. De U.N.O. «Idle in haar huidige'vorm niet kunnen voorkomen, omdat zij in waarheid geen volken verenigt (dat wil dus zeggen: tot één maakt) maar slechts door onderhande ling regeringen poogt te doen samenwerken, evenals de Volkenbond dat vroeger be proefde, Regeringen kunnen oan de haver klap niet samenwerken omdat de eigen belangen van de staten, die zij vertegen woordigen, met elkaar in strijd zijn.-Dit alles klinkt zeer eenvoudig. In wezen zijn alle kwesties eenvoudig. Maar door de bomen, ziet men vaak het bos niet meer. Het is volkomen verkeerd, dat de volken zich door botsingen van eigenbelangen der staten laten wij sim aken, dat andere volken bepaalde slechte eigenschappen zouden be zitten. Staatsbeleid is niet hetzelfde als volkskarakter. In ieder mens schuilen goede en slechte eigenschappen, in ieder volk een pot aantal mensen die naar het goede streven, een aantal dat zidh zo wat in eiven- wicht houdt en een aantal dat daar niet in slaagt een en ander met talloze varian ten, Ook met ons volk is dat het geval, zoals iedereen weet. Het is dus dwaas, te menen dat een ander volk' nobel of kwaad aardig zou zijn omdat zijn regering het in bepaalde -omstandigheden al dan niet met het beleid van de onze eens is. Niettemin |ioort men deze misvatting 'tel kens maar weer verkondigen, zowel in ons land als in andere. Tegenover dit voor oordeel voert de arbeid van"- diegenen, die toenadering en wederzijds begrip tussen de volken zélf trachten te bewerken, steeds een zware strijd. Het is niettemin de moeite waard, die voort te zetten. Iedere vooruit gang op dit punt, iedere geschapen vriend schap, of zelfs maar waardering, is winst en helpt toekomstige werkelijke vereniging der volken te bevorderen. Men staat al heel anders tegenover een ander volk, als men in zijn midden vrienden of zelfs maar goe de kennissen telt en als men het bezodht heeft niet als een vacantiegangèr in hotels, die alleen maar de buitenkant ziet - maar als gast van zijn bewoners. Dan onthoudt men zidh al van goedkope alge meenheden over het andere volk. Er is altijd gebrek aan geld om de toe nadering tussen de volken zelf te bevor deren, _Er is daarentegen genoeg geld voor de strijd tussen de eigenbelangen van de zich „souverein" noemende staten. Dus heeft men alle reden om in het eerst genoemde tekort te helpen voorzien. De Vooruitgang op dit gebied gaat langzaam, met veel tegenslagen'. Maar is het niet de moeite en de opoffering waard, bij zijn leven iets bij te dragen tot de vooruit gang, al zal men daar zelf niet meer het volle profijt van trekken? In deze tijd is de neiging, om conflicten tussen eigenbelangen van staten op reke ning van de volken te schuiven, groot.. In Öeze1 tijd is er bijzonder veel neiging tot haastig oordeel en verpletterende alge meenheden. Dat komt doordat wij nog te dicht bij de ervaringen van de wereld oorlog staan, die zodveler scherpte van oor deel verzwakt heeft. Dat is geen phrase, maar werkelijkheid. Een zo koel en wel beraden geleerde als de psycholoog prof. Gustave Le Bon, een der wetenschappe- »JKe pioniers van de massa-psychologie, heeft het zelfs aldus geformuleerd: „Alle grom beroeringen: oorlogen, revoluties enz. brengen een algemene inzinking van het critisch vermogen te weeg. Het oordeel verdwijnt, met het vermogen, de dingen te zien zoals zij zijn." 5 k° n3at revolutie- en oorlogstijd Ll gebeurtenissen in de eerste tijd na® bevrijding hebben ons wel doen zien, noeveel nawerking zulk een inzinking van et critisch vermogen doet gelden. Het is eter geworden: bij sommigen in snel, bij eren in tra2ei' tempo, omdat noch de mensen zelf, noch hun ervaringen gelijk z«n. Maar men zou in deze tijd nog niet zeggen, dat er geen nawerking meer Jf - zou tof veel zelfcritiek en veel 'eileg moeten stemmen, eer verpletteren - mea,pgen worden uitgesproken. Het is v.* ron<*er Prettig deze dingen naar ea brengen, maar zij hebben hun .Jf onldat zij tot beter begrip kunnen ij van toestand, waarin de (tar anno *^7 verkeert en van de zon- van en .zo vaak teleurstellende gang nni-i n s'nc®s bet einde van de grote 001 log. -p Spoedig een ronde tafel-conferentie met deelstaten en bevolkingsgroepen In een korte officiële verklaring heeft de Nederlandse regering heden haar stand punt ten aanzien van de Indonesische kwestie nogmaals uiteengezet. Zij wijst in deze verklaring op het feit, dat de omstandigheden door de politiële actie en de stap van de Veiligheidsraad zodanig gewijzigd zijn, dat een verklaring noodza kelijk is, en zij zegt dan nadrukkelijk, dat de vraag, hoe zij haar doel In Indonesië met vreedzame middelen kan bereiken, nog altijd het bekende antwoord „linggad- jati" moet krijgen. Zij biedt opnieuw aan, een interim-regering te vormen en los daarvan geeft zij uiting aan haar voornemen, een rondetafelconferentie bijeen te roepen, waarop alle bevolkingsgroepen en alle deelstaten van Indonesië met haar zullen kunnen beraadslagen over de definitieve inrichting van het Indonesische staatsbestel. De' tekst der verklaring luidt als volgt: „Noodgedwongen ging de Nederlandse regering op 21 Juli over tot het politieel gebruik van militaire middelen ter bestrij ding van onhoudbare toestanden op Java en Sumatra, toestanden, veroorzaakt, door dat de republikeinse regering, ondanks een meer dan een half jaar tevoren door haar vrijwillig ondertekend bestand, naliet be vel tot staken der vijandelijkheden te geven en duldde dat republikeinse gewapende groepen terreur bleven uitoefenen en in 'het bijzonder de gebieden, die op Java en Su matra onder het bestuur der Nederlands- Indische regering stonden, als het ware belegerden. Doel niet veranderd 1. Opnieuw ziet de Nederlandse regering zich thans gesteld voor de vraag hoe zij met vreedzame paddelen haar doel in In donesië kan bereiken. Dit doel is bekend. Het is geenszins de terugkeer tot enigerlei koloniale verhouding. Het is geen andere dan de uitwerking der toekenning van het door de Nederlandse regering als grond slag van haar beleid aanvaarde zelfbe schikkingsrecht. Het is geen ander, dan het ombouwen van het oude Nederlands-Indië tot eer, nieuw Indonesië, een souvereine, democratische en federale staat, zelfstandig lid der Verenigde Volken en met Neder land, Suriname en Guragao verenigd in een reële unie. Het is dus nog steeds hetzelfde doel, dat belichaamd werd in de overeen komst van Linggadjati. 2. Vóór alles is nodig 'het verder 'herstel van rust- en orde, onmisbaar voor de vei ligheid van persoon en goed, vooir de ver zekering van de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, voor economische wederopbouw, voor Indonesië's 'deelneming in de wereldhuishouding en voor de vesti ging van de nieuwe rechtsorde. Daartoe behoeft Indonesië een deugdelijk politie apparaat. De Nederlandse regering herhaalt haar bereidheid haar troepensterkte te vermin deren, zodra een deugdelijk pol'itie-appa- raat de handhaving van orde en rust zal vermogen te waarborgen. Interim-regering 3. Om iedere mogelijke twijfel aangaan de. haar bereidwilligheid om werkelijk een souvereine, democratische en federale staat in Indonesië tot stand te brengen, de pas af te snijden, heeft de Nederlandse regering aangeboden aanstonds, hangende de voor bereiding van deze staat, gedurende een noodzakelijke overgangsperiode een Indo nesische federale interim-regering te vor men, waarin vertegenwoordigers van de verschillende deelstaten, alsook -van de nog onvoldoende vertegenwoordigde minder heden onder de bevolking, met de It.-Gou verneur-generaal zouden samenwerken. Met de regeringen zowel der republiek als der- andere Indonesische deelstaten, Oost- Indonesië en West.-Borneo, was hieromtrent reeds in belangrijke mate overeenstemming verkregen. De Nederlande regering her haalt thans dit aanbod tegenover alle deel staten en bevolkingsgroepen in Indonesië. Zij is voornemens te bevorderen, dat deze interim-regering voorlopig ook het beheer zal voeren over de gebieden, die in de vo rige weken werden bezet. Het politie apparaat, hierboven bedoeld, zal aan deze regering ondergeschikt worden gemaakt. Zo spoedig mogelijk zullen ook de reeds eerder voorgestelde federale organen, waar borgend de voedselvoorziening alsmede de economische, monetaire en handelspolitieke eenheid van Indonesië, alle eveneens onder meergenoemde regering ressorterend, door haar dienen te worden gevormd. Conferentie 4. De totstandkoming ener interim regering zal geenszins de stap vertragen naar e.en blijvende oplossing. De Neder landse regering is voornemens op de kortst mogelijke termijn vertegenwoordigers der verschillende deelstaten en bevolkings groepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen te roepen teneinde over de defini tieve inrichting van het nieuwe Indonesi sche staatsbestel te beraadslagen. Waar de bevolking van enig gebiedsdeel het verlan gen hiertoe te kennen geeft, zal zij langs democratische weg zich kunnen uitspreken over haar plaats in het nieuwe staatsbestel volgens beginselen in de overeenkomst van Linggadjati neergelegd. 5. Bij de Nederlandse regering leeft de overtuiging, dat de andere staten en staats delen, alsmede de verschillende minder heden onder de bevolking van Indonesië met haar denkbeelden en voorstellen in stemmen en onmiddellijk aan de uitvoering daarvan zullen willen deelnemen. Op de republiek doet zij een ernstig beroep ook haar medewerking daartoe te verlenen. Zij koestert de hoop, dat de goede diensten, door de Verenigde Staten aangeboden, hier toe belangrijk zullen bijdragen. Uit de omstandigheid, dat het gaat om de hervorming van het Indonesische staats bestel derhalve niet oan de beslechting van enig geschil vloeit voort, dat de op lossing wel door goede diensten kan wor den bevorderd, niet door arbitrage tussen Nederland en de republiek zou kunnen worden uitgemaakt. De nieuwe staatkun dige constructie is immers een zaak, waar bij naast Nederland en de republiek ooi-; de andere deelstaten en bevolkingsgroepen betrokken zijn, en is een onderwerp, dat uiteraard reeds bij de totstandkoming van Linggadjati van arbitrage uitgesloten werd, Openlijke breuk op de Balkan verwacht Het welingelichte Grieksë regeringsblad Estia bevestigt 'heden, dat een breuk tus sen Griekenland en de Sovjet-Unie zeer waarschijnlijk is na de protesten, die die vorige week door de Sovjet-zaakgelas tigde bij de Griekse regering ingediend. De Griekse autoriteiten zouden volgens de zaakgelastigde „onvriendschappelijke da den" hebben verricht, die „niet overeen stemmig waren met de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen". Het blad voegt hieraan, onder aanha ling van gezaghebbende kringen, toe, dat eenzelfde daad van Joegoslavië wordt verwacht. Politieke kringen te Athene zijn van mening, dat de verbreking der diploma tieke betrekkingen tussen Griekenland en die naburige landen de eerste stap haar de vorming van een. „vrije Griekse regering" betekent. Deze regering zou door de gueril- lastrijders worden gevormd en naar men vermoedt onmiddellijk door Joegoslavië, Bulgarije, Albanië en de Sovjet-Unie wor den erkend. Tot archivaris in het bisdom Haarlem der R.K. Kerk is als opvolger van wijlen de heer F. Cornet benoemd de heer J. Henneman, rector van het St, Elisabethsgesticht te Amsterdam. De Haarlemse dansleraar Th. v. d. Moolen slaagde te Londen voor het examen van „The Imperial Society of teachers of dancing". K.N.I.L.M. NAAR K.L.M. De heer Van Lent, waarnemend hoofd van de afdeling burgerluchtvaart aan het departement van Verkeer en Waterstaat te Batavia, zal naar Nederland vertrekken om met de regeringsinstanties en andere be trokkenen besprekingen te voeren over vraagstukken, welke verband houden met de overdracht van het K.N.I.L.M.-•bedrijf aan de K.L.M. Hei woord is aan.. S u e d e 1 i u s De geschiedenis der bescha ving handelt over de idaar- heid, die haar kracht tegen de leugen beproeft Zeventien personen werden gedood en 61 gewond bij een botsing tussen de express- trèin London-Leeds en een andere personentrein in de buurt van 't station Doncaster, De express reed op de achterzijde van de stilstaande trein, die een kwartier vroeger uit Londen was vertrokken. Er ontstond een geweldige ravdge, waarvan de foto een goed beeld geeft. EGYPTISCH OORDEEL.- In de Veiligheidsraad heeft gisteren de Egyptische kwestie een heftige rede van de Egyptische premier Nokrasji Pasha be leefd, waarin Engeland op onverbloemde wijze beschuldigd werd van imperialisti sche bedoelingen en intimidatie der Egyp tische regering. Pasha zeide er verwon derd over te zijn, dat hij in de Veiligheids raad, het hart van de UNO, een zo onbe teugelde verdedigingsrede van negentien- de-eeuws imperialisme had moeten aan horen als de rede van Cadogan, de Britse vertegenwoordiger, tijdens de vorige zit ting. Hij verklaarde verder dat er op het moment, dat het verdrag van 1936 geslo ten werd, Britse troepen op Egyptisch grondgebied verbleven dit ter weer legging van de Britse opmerking, dat beide partijen vrijwillig tot het verdrag waren toegetreden. Veldmaarschalk Montgomery is met spoed teruggekeerd van zijn reis naar de domi nions om besprekingen te voeren met het Britse kabinet over de bezuinigingsmaatre gelen ten opzichte der strijdkrachten. Hij arriveerde gisteren op het vliegveld Nor- tholt en werd met een microfoon welkom geheten. „Monty" was echter niet spraak zaam en hield zich van den domme over de toekomstige maatregelen, die hij zou voor stellen. Fietsen komen niet vrij h„"ffiar aanleiding van geruchten, dait op- Hpvan de fietsendistriibuitie aanstaan- *3* deelt bet ministerie van Eco- hpL j aken roede, dat besloten is de kbJmu/ voorlopig ongewijzigd «nmidhayen. Wel zijn in nauw contact van ,J.e bedrijfsleven d'e mogelijkheden m, [°eiven van fietsen overwogen, van Ho jS is Sjieken, dat de opheffing vine vn j van ketsen bij handha- liikWi bariidendistrib u-tie grote moei- ^eden zou veroorzaken. VAN DE JAMBOREE (Van onze Parijse correspondent) kèn. De Australiërs bijvoorbeeld. Alle deel- genoten hebben, in beginsel, hun reis zelf Een paar maanden geleden toen ik voor betaald Een Nieuw-Zeelander kostte dat het eerst Moisson bezocht, had ik rooeite ongeveer 2000 gulden. Doch 216 Oosten- dit gehucht, dat op de kaarten van Miohe- r«jcers hebben kunnen komen, dank zij een lin zelfs niet vermeld stond, tussen de bos- royaje gij^ van generaal Bethouard, die in sen te vinden. Maar sinds een maand zijn, bun jand de pranse bezettingstroepen com- nu alle autobussen van Parijs getooid met- mandeert_ plakkaten over de „Jamboree te Moisson" en sedert enkele dagen is dit gehucht, dat De 1000 Amerikanen trekken zeer de zelfs geografisch nog nauwelijks een begrip aandacht varuwege de voortreffelijkheid en had gevormd, tot een stad ter grootte van het comfort hunner uitrustingen. Voor hun Ghartres uitgegroeid met een inwonertal, aankomst hadden Franse kranten al ge- hetwelk dat van de hoofdstad van Luxem- meld, dat de Amerikaanse kampeerders' burg verre overtreft. electrische frigidaires mee zouden voeren. Er zijn hier ongeveer vijftig verschillen- Doch dit bericht werd ter plaatse ten stel de volkeren vertegenwoordigd. De Ja,mbo- ligste gedementeerd. De Nederlanders die op ree is officieel met de (hoopvolle naam van de vooravond van de opening arriveerden, „Jamboree van de Vrede" begif tigd. In een'kleine 700 in getal, bleken zich snel te Moisson is men algemeen van oordeel, dat acclimatiseren. De stemming in hun kam- dit kamp met duizenden tenten de eerste .pen is voortreffelijk. De Nederlandse ver- ernstige poging is, welke men sedert het kenners repeteren momenteel intensief voor einde van de oorlog ondernomen heeft om hun spel, dat dezer dagen zal worden op- Canadese padvinders namen de gelegenheid de volleen tot elkaar te brengen. Men zou gevoerd en dat de geschiedenis beschrijft waar om Londen uit alle standen te foto- die mening kunnen onderschrijven, wan- van de Nederlandse padvindersbeweging neer inderdaad alle volken hier aanwezig de opheffing ervan door de Duitsers incluis, graferen, toen op hun doorreis naar de wJen Dat g - het helaas. en d'at daa,®nboven een indruk wil wekken Jamboree in Frankrijk, de Londense hoofd- gr zjjn hier delegaties, die maanden on- van de algemene wederopbouw, van. Wet stad aandeden, der weg zijn geweest, om Moisson te Iberei-: vaderland; „Indien er geen Britse bezetting was geweest," aldus Pasha, „zou de moderne evolutie van Egypte onbelemmerd door gang hebben gevonden, ondanks d'e crises, die elke natie heeft en welke ook Egypte zou hebben overwonnen. Zonder de „Brit se leiding" zou dit op bevredigender wijze zijn geschied en zeker miet minder kpsten". Egypte heeft tijdens de oorlog loyaal steun verleend aan de zaak der democra tieën. Deze steun was elementair voor de overwinning in het Midden-Oosten. Na bijna vijftig jaar Brits bestuur is het onderwijs in de Soedan meer veronacht zaamd dan in Egypte na twintig jaar be zetting. De kwestie der betrekkingen tus sen Egypte en de Soedan1 is een interne aangelegenheid, waarin niet zal worden onderhandeld met een indringer. Nokrasji verklaarde, dat de raad in overweging moet nemen, dat Egypte zijn best heeft gedaan het geschil door onder handelingen te regelen, dat voortzetting van het geschil de internationale vrede naar alle waarschijnlijkheid in gevaar brengt en dat stabiliteit in het Midden- Oosten slechts mogelijk is dooi* terugtrek king der Britse troepen en beëindiging van het Britse'bestuur i,n de Soedan. Sir Alexander Cadogan, de Britse gede legeerde, antwoordde op "dit 'alles: „Door toedoen der Engelsen is Egypte echter een voorspoedige onafhankelijke staat gewor den. Wij hebben die administratieve <yi eoonomische condities geschapen, waar door dit gelukkige resultaat mogelijk is geworden. Egypte is ten koste van het le ven van vele duizenden Britse soldaten gespaard gebleven voor de bezetting door de niazis". De tere kwestie. „Het bestuur van Egypte in de Soedan is in 1821 door verovering tot stand ge komen en heeft bij de Soedamezen de bit terste haat tegen de Egyptenaren achter gelaten door de onderdrukking en ondoel matigheid. De massa van het Soedanese volk wenst geen unie met Egypte en ver langt geen verandering". Ten aanzien van Nokrasji's verklaring, dat Egypte niet als een vrije partij het verdrag van 1936 on dertekende, verklaarde Cadogan, dat, in dien men ernstig meent, dat een verdrag ongeldig is door de aanwezigheid van troepen van de ene partij in het gebied van de andere, bijna elk vredesverdrag, dat ooit is gesloten, ongeldig is. Egypte werd nooit gedwongen een verdrag te sluiten. Op de verklaring, dat Egypte aan de Britse economie is gebonden, antwoordde Cadogan, dat de commerciële en finan ciële vrijheid van Egypte door geen enkel woord in het verdrag wordt beperkt. Vervolgens werd de discussie over de Egyptische kwestie tot Woensdagavond verdaagd. Heden zal de Veiligheidsraad de bespreking van de Balkan-kwestie en de kwestie Indonesië hervatten. Herziening van het Duitse industriepeil Conferentie van drie aanstaande Amerika heeft Frankrijk ervan in ken nis gesteld dat het bereid is „zonder uit stel" Franse en Britse afgevaardigden te ontmoeten teneinde de Franse mening te horen over de plannen voor een herziening van het industriële peil in de Amerikaan se en Britse bezette gebieden in Duitsland. Deze bekendmaking werd gedaan in een verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, welke verleden week door de Amerikaanse am bassadeur Jefferson Gaffery aan de Franse regering werd overhandigd. Hierin «werd tevens verklaard, dat de Amerikaanse re gering ook bereid is om de Franse denk beelden ten aanzien van het beheer en de controle van de kolenmijnen in het Ruhr- gebied in overweging te nemen en te be spreken. Bij de bekendmaking van genoemde ver. klaring werd door het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaard dat op een later tijdstip tijd en plaats van samenkomst van de dfie mogendheden be kend zal worden, gemaakt. Geheel onverwacht is hedenochtend om zes uur de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, per KLM-vliegtuig van Schiphol naar Batavia vertrokken. Aan de reis van de minister was te voren, geen ruchtbaarheid gegeven, zodat het slechts een enkele ingewijde bekend was, dat de heer Neher zich onder de zes pas sagiers bevond, die vanmorgen bij het krie ken van de dag plaats namen in de naar Indonesië vertrokken PH-TSA. Ongeveer 120 arbeiders in wilde staking Sedert Maandagmiddag twee uur zijn on geveer 120 arbeiders van de Hoogovens te IJmuïden een wilde staking begonnen. Van de zijde der directie ontvingen wij hedenmorgen de volgende verklaring: Sinds enige tijd heerste in de afdeling Hoogovens der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. enige onrust over de invoering van de door alle vakbonden en de daartoe bevoegde autoriteiten goedge keurde voorlopige regeling voor invoering van een tariel'loon. Nadat de tariefcommis sie qit de arbeiders en de vertegenwoordi ging der arbeiders zich met deze voorlopige regeling hadden acooord verklaard en in een vergadering met de tariefcommissiea uit alle bedrijfsafdelingen met overgrote meerderheid besloten was volgens deze voorlopige regeling t.e gaan werken, heeft een groep arbeiders gemeend nieuwe eisen te moeten stellen, welke uitgaan boven de door de autoriteiten gestelde mogelijkheden. Tengevolge daarvan heeft een deel van de arbeiders der afdeling Hoogovens het werk gestaakt, zodat de twee in bedrijf zijnde hoogovens stilgelegd moesten worden. Dit brengt mede, dat ook andere bedrijfsafde lingen, welke van de afdeling Hoogovens afhankelijk zijn, haar productie hebben moeten beperken. Naar wij vernemen beïnvloedt deze sta king de cokesfabrlcage niet. zodat dc gas levering ongestoord kan geschieden. II ohenzollern-kroon juwelen gedeeltelijk verdwenen Functionarissen van de criminele poli tie van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland hebben verklaard, dat het vermoeden bestaat dat prinses Hermine, de Donderdag in de Russische zone over leden weduwe van ex-keizer Wilhelm, geen natuurlijke dood is gestorven. Dc Sovjet autoriteiten is officieel verzocht een ge neeskundige verklaring inzake de doods oorzaak over te leggen. Het is mogelijk, dat de dood van prinses Hermine verband houdt met berichten over diefstal van de familiejuwelen van de Hohenzollem. Genoemde functionaris sen wilden verder niets aan hun verkla ring toevoegen. De kroonjuwelen van d'e Hohenzollem. zijn, zoals eerder gemeld, enige weken ge leden' naar Berlijn gebracht, waar de Ame rikaanse autoriteiten ze zullen bewaren. Thans wordt beweerd, dat voor een be drag van een half millioen pond sterling is „verdwenen" alvorens de collectie in Amerikaanse handen kwam, De zoon van prinses Hermine, prins Ferdinand, heeft verklaard, dat zij in de Amerikaanse sec tor van Berlijn uit zijn koffer zijn gesto len. De Amerikaanse autoriteiten hebben de Sovjets verzocht aan de opsporing ï*i~- de te werken, daar men vermoedt, dat de gestólen juwelen naar de Russische sectW zijn gebracht- Prins Ferdinand, zoon van Prinses Her- mine is door de Amerikanen in bewaring gesteld, omdat „de Sovjets hem elk ogen blik zouden kunnen meevoeren". De prins verklaarde gisteravond, dat hij bij de Amerikanen onder verdenking staat in verband met de diefstal van de familie juwelen. De Amerikaanse autoriteiten, aldus wordt uit Amerikaanse bron te Berlijn vernomen, hebben „via instanties van de vier mogendheden" om een lijkschouwing verzocht. In verband met deze affaire was door de Amerikanen een zekere Vera Herbst, officiersvrouw en vriendin van prinses Hermine in arrest gesteld, doch zij is in middels weer losgelaten. HETZELFDE WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: In de nanacht plaatselijk vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen. Morgen overdag enkele overdrijvende wolken velden, doch over het algemeen zonnig en droog. Weinig verandering van tem peratuur Zwakke, tijdelijk matige wind tussen Noord en Oost. 13 Augustus: Zon op 5.19 uur, onder 20.10 uur Maan op 0.48 uur, onder 18.43 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1