De Oranjestraat wordt een centrum van bedrijven Thomas Mann in Nederland Goede propaganda voor Nederland en meer waardering voor het kamperen Hoge Beloning Een man als jij.... dinsdag 12 AUGUSTUS 1947 IJMUIDER COURANT Gebouw voor kleine industrie biedt grote perspectieven „doopt word, had de Oranje- Vo»»„ „onet van een kleinsteedse s'ra;Men vond'er winkels van grote en kleine..mooie en alle, zeggen minder mooie. jfeL is nu verdwenen. Van de j;'sn]estr»at slaat nagenoeg niets meer. komt terug, echter in een heel, £e «edaante. Zij wordt opnieuw een i"4JMiter niet van winkels, maar van 1 Sivigheid van een Iheel andere aard. '®bt «Ideelte van de straat, die aan- E®,fk verbreed wordt, zal namelijk wor- dMr hf' aöatton-, daar- den 'n6c iiet göbouw voor klein- rS'\va™èver in ons blad reeds eer- :1 viMsclireven. Het is de uit Engeland ''■'«teerde wijze van industriebouw, de t V flat" in het bijzonder bestemd 'sorbet onderbrengen van kleine industrie '1 «"werper van het gebouw - beter is t,? e spreken van een gebouwen-complex H C Wentink, heeft ons enige bij- 'Mrien omtrent het plan verteld. Wij £S« dat er zoveel gegadigden zijn. 5bij 'voorbaat gezegd kan worden, dat „i voering financieel verantwoord is. Het was oorspronkelijk de bedoeling, het i ie bestemmen voor de gedupeerde frdustrieën in de gemeente, waarvoor het Rouwen van hun verloren gegane pan- Sv moeilijkheden met zich mee zou bren- maar tenslotte bleek dat er ook voor i re bedrijven ruimte beschikbaar bleef. Sa bevinden zich onder de gegadigden ubrieken van kunsthars, naalden, koffers, Mie visconserven, brandblusappara- S speelgoed, verder een vulcaniseerbe- drijf en drukkerijen. Het was oorspronkelijk de bedoeling, het «bouw hoger op te trekken. Om verschil lende redenen bleek dit echter minder aan trekkelijk en zo is men tot de oplossing jekomen: alles wat industrie is beneden, al bet andere als kantoorlokalen, enz. boven. 7000 m2 voor industrie. e totale industrie-ruimte beslaat een oppervlak van ongeveer 7000 m2„ de ver diepingen hebben in totaal een oppervlak van ongeveer 1650 m2. Het gebouw omvat twee industrievleu- gels en langs de Oranjestraat een afslui tende bebouwing met postkantoor, winkels en café, bovenwoningen, benevens een I garage. De industrievleug els zijn 36 m breed en respectievelijk 90 en 99 m lang, ingedeeld met kolommen en vakken van 9 bij 9 m. Boven de voorste strook van 9 m breed is een verdieping geprojecteerd, waarin de kantoren en de ruimten voor de arbeiders zijn ondergebfadht. De industrieruimte is onderverdeeld in vier halve eenheden met een netto opper vlak van ongeveer 145 m2, negen hele van 10 m2, vijf dubbele van 630 m2. Combi natie van deze ruimten tot oppervlakken van 950 m2 en roeer is zonder bezwaar mogelijk, evenals het afzonderlijk verhuren van de kantoorruimten. Meer dan negen millioen kilo vis in April Dat in ons land de visserij een belangrijke factor is in het economisch bestel blijkt uit de maandcijfers van April: de totale aanvoer be droeg 9.176.000 kg. met een waarde van f 2.660.000. Hieronder is begrepen de opbrengst van de zee visserij, de visserij inde kustwateren, de zeeuwse siromen en het, IJsseimeer. De zeevisserij speelt wel een l)i]zonder grote rol, want hiervan was de opbrengst 5.889.000 kg. ter waarde van 2.095.000. De voornaamste producten der zeevisserij wa ren kabeljauw (2.272.000 kg. en f 828.000), wijting (16110.000 kg. en f315.000). schol (1.176.000 kg. en 1466,000) en tong (119.000 kg. en 202.000). Naar gewicht spelen de mosselen een grote tol in de statistiek. Hiervan bedroeg de totale lanvoer 1,926.000 kg; met een waarde van 100.000. MARKTBERICHT Maandag. Aangevoerd werden. 50 kisten tarbot en tong, kisten schol, 900 kisten schelvis, 30 kisten kabeljauw. 225 kisten wijting, 50 kisten koolvis, 3500 kisten verse haring, 25 kisten diversen, to taal 5005 kisten. Prijzen; bot f 30f 26, - schar I 25, schar II '12, kleine schol Hl f 15—f 12. Besommingen 2 haringtrawlers f 54.000. Motorloggers: KW 77 2320, KW 28 f 3570, KW 12 £1410, KW 70 £4730, KW 155 £3890, KW 162 24121), KW 169 2890, KW 166 f 1600, KW 108 f 2590, KW 59 i 1350, KW 133 f 4400. Kuslvissei's: IJM 207 f143, IJM 216 388, IJM 821160, IJM 230 329, IJM 343 £119. Damcompetitie begint in September Begin September zullen de damcompeti- les in Noordholland beginnen. In totaal ismen 20 clubs, verdeeld in twee groepen, de competitie deel. In groep A zijn ingedeeld: Jozef Blanke- "aar> CDA, DSTO, ODV, alle te Amster- wn; RKHD. Haarlemse Damclub, Ooster- Kwartier, te Haarlem; Damclub Oostzaan, der^c b Wormerveer, Damclub Den Hel- C-roep B: Gezellig Samenzijn, Jozef Blan- Horf 1 *e Amsterdam; Damclub IJmui- nn'D^elub Alkmaar, Damclub Zaandam, Wo r, Bavo te Heemstede; Damclub riuKn'Bamclub Haarlem, Haarlemse Dam- h. Gezellig Samenzijn te Bovenkarspel Dn k 5 spelen één enkele competitie. m Wenste twee van iedere afdeling ko- Ptm elkaar in de eindstrijd uit, in oompetitie van vier. «et bestuur van DCIJ heeft het volgend K''««"gesteld: 1. C. Suyk, 2. B. Du- m5' kros' 4' A- Ligühart, 5. T. Post- Si", V. H. de Boer, 8. J. A. Dix- I f. Ï:G' Postaa, 10. F. Dukel. Reserves: ÓS ?len' J' Smit en Jonker, waarin ®e?ste klasse daurncompetitie, Hit 7Miu'ai Stabiel en Beverwijk, «zuilen komen, begint in September. In iedere industrieruimte zijn aanslui tingen aanwezig voor gas, electriciteit (220 Velt en krachtstroom), waterleiding en centrale verwarming. Zo nodig kunnen hier later stoom- en perslucht aan worden toe gevoegd. De hoofdleidingen zijn samenge voegd in een leidingstrook in de lengte richting van het gebouw. De meters zijn telkens ondergebracht in een schakel ruimte tussen de beide trappenhuizen. De vier halve eenheden van 145 m2 zijn bestemd voor zeer kleine bedrijfjes met 8 tot 10 arbeiders. Deze ruimten hebben geen kantoorverdieping, dodh slechts een klein kantoor met toilet en wasgelegenheid op de begane grond. De eenheden van 310 m2 zijn bestemd voor bedrijven met 20 tot 30 arbeiders, De kantoorruimte bevat twee kamers en een W.C., de was- en kleedruimte, één waszuil met 8 kranen; verder zijn er de nodige toiletten voor het personeel. De dubbele eenheden van 630 m2 zijn bestemd voor bedrijven met 40 tot 70 arbei ders. De kantoorruimte bevat één kamer en een grote ruimte, die naar gelieven met glaswanden of balies verder kan worden onderverdeeld, benevens een W.C. Verder was- en kleedruimten en toiletten- Achter elke industrieruimte bevindt zich een eigen vrij terrein met uitgang op een expeditiestraat. Voor de arbeiders is op de eerste verdieping van het café een cantine geprojecteerd, plaats biedend aan ruim 300 personen. Deze cantine wordt samen met het café verpacht, met vastgestelde prijzen voor de consumptie. Buiten de schafttijden is deze ruimte beschikbaar als instructie- en vergaderzaal. Op de begane grond is een café-restaurantzaal, waarin boxen worden aangebracht voor zakelijke besprekingen. Cantine en restaurant worden voorzien van de benodigde toiletten en spoelkeukens. De keuken en de dienstruimten van het café komen op de tweede verdieping. De Zuidelijke hoek aan de Oranjestraat wordt ingenomen door een postkantoor met drie bovenwoningen. Tussen café en post kantoor zijn -winkels met bovenwoningen geprojecteerd voor scheepvaart-ravitaille ring en bedrijfsbehoeften. In het centrum van het complex komt een garage met benzinestation, plaats bie dend aan ongeveer 30 tot 35 auto's, waar achter het ketelhuis voor de centrale ver warming is geprojecteerd'. De financiële opzet is zodanig, dat de huurders huur betalen en deelnemen in het kapitaal. De bouwkosten worden geraamd op 1.2 millioen gulden. De totale stichtingskosten op 1.4 millioen gulden. De bekende, thans 72-jarige Duitse i schrijver Thomas Mann, thans Amerikaans;® staatsburger, is Zondagavond in een K.L.M. j" vliegtuig uit Zürich op Schiphol aangeko- i men. Hij zal tot 29 Augustus in Noordwijk zijn vacantie doorbrengen. Daarna vertrekt hij weer naar Californië, waar hij in de omgeving van Hollywood een landhuis bezit. Thomas Mann ontving Maandag de letterkundige medewerkers van vele Ne derlandse bladen op een persconferentie in het Amstelhótel te Amsterdam. Het was een merkwaardige en zelfs ontroerende gewaarwording, de stem te horen van deze 72-jarige Nobelprijswinnaar en schrijver van Europese betekenis als welhaast geen ander, die tijdens de bezettingsjaren zo vaak kon worden beluisterd, over de B.B.C. als hij zich tot zijn Duitse toehoorders x-ichtte. Tlxans werd het nauwe contact, dat in die jaren van spanning ontstond tussen hem en ons, ten volle bevestigd. Er werden hem vele vx-agen van litteraire aard gesteld, waarop wij in onze „Litteraire Kantteke ningen" zullen terugkomen. Tevens wer den onderwerpen van politieke aai-d aan gesneden. Thomas Mann verontschuldigde zioh dat hij zich in het Duits tot zijn audi torium richtte een taal die misschien velen, geladen met herinneringen, onpret tig in de oren zal klinken, aldus drukte hij het uit. Hij getuigde van zijn liefde voor Nederland en herinnerde aan zijn laatste bezoek in 1939 aan Noordwijk, waar hij ook thans een korte vacantie hoopt door te brengen. Thomas Mann schreef destijds te Noordwijk aan zijn roman „Lotte in Weimar". Ten aanzien van het Duitse probleem zeide Thomas Mann te menen dat er onder de Duitse jeugd, hoe onmerkbaar ook, krachten tot ontwikkeling komen die kun nen doen geloven aan een geestelijk her stel in de toekomst. Op een desbetreffende vraag zeide Mann, dat hij niet geloven kan aan een nieuwe wereldoorlog, omdat deze de ondei-gang zou betekenen van alle cul tuur en van alle economische mogelijkheid om verder te leven. Ten aanzien van de verhouding tussen Amerika en Rusland merkte Thomas Mann op, dat hij de hoop koesterde, deze beide landen elkaar halverwege de afstand die hen thans scheidt, te zien ontmoeten; cüt zou kunnen gebeuren door de verwezenlij king van de synthese die hij zich als ideaal voorstelt en die hij meer dan eens „hu maan socialisme" heeft genoemd: Rusland democratischer, Amerika söcialistischer. Thomas Mann wees hierbij op de werk zaamheid van het z.g. „Instituut van Chi cago", een onderdeel der universiteit, waar in geleerden van diverse ten-einen samen werken aan de verwerkelijking van een „World Government", een wereldrege ring, die Mann een vitale noodzaak voor de wereld noemde, doch waarvan hij de verwezenlijking niet binnen afzienbai-e tijd durfde te verwachten. Zijn mening over politieke vraagstukken Thomas Mann. Distributienieuws Rijwielbanden. In het Patronaatsgebouw kunnen bewijzen van inschrijving voor rijwielbanden gehaald worden door hen, die na 1 Mei 1945, doch niet later dan September 1946 bonnen voor 1 of meer toerbui- tenbanden hebben ontvangen. Woensdag 13 Aug. zijn de letters H t.rn. K aan de beurt van 9—12 uur, de letters L t.m. M van 24 uur. Schoenenbonnen. Ook deze kunnen Woensdag 13 Aug. van 9—12 uur worden afgehaald door hen. wier namen be ginnen met de letters H tm.. K, van 24 uur voor de letters L t.m. N. Velsen-Noord. Dinsdag 12 Aug. vindt in gebouw „Concordia" de uitreiking van bovengenoemde bescheiden plaats van 912 uur voor de letters A t.m. J en van 2—4 uur voor de letters K t.m. z. Uitreiking inschrüvingsbewüzen voor rijwielbanden. Degenen, die een aanvraagformulier hebben afgehaald, maar geen inleveringsbewijs ontvin gen, kunnen dit in ontvangst nemne te IJmoiden- Oost in het Patronaatsgebouw op Woensdag 13 Aug. van 912 uur voor de letters R t.m. So, van 24 uur de letters Sp, t.m. U. Velsen-Noord. In gebouw Concordia Dinsdag 12 Aug. van 912 uur de letters A t.m. J., van 24 uur K t.m. Q. SCHEEPVAART K. N. S. M. Marinier, 8 Aug. van La Palisse aar Amsterdam. Juno. 8 Aug. te Amsterdam. Delft, 9 Aug. te Antwerpen. Orestes, 8 Aug. van Dublin naar Amsterdam. Iris, 8 Aug. van Musel naar Leixoes. Luterpe, 8 Aug. te Antwerpen. Bacchus, 9 Aug. te Antwerpen. HOLL. AFRIKA LIJN. Maaskerk, 8 Aug. te Dover. Nigerstroom, 12 Aug. te Dover. Nljkerk, 8 Aug, te Antwerpen. Langlee Scott, 8 Aug. van Port Soedan naar Mombassa MI.T. NEDERLAND, Mapla, 6 Aug. van San Francisco naar Bombay, Madoera, 1 Aug. te Los Angeles. Radja, 7 Aug. te Palembang. Rondo, 9 Aug. var. Port Swettenham naar Singapore. Ta- lisse, 8 Aug. te Suez. Salawati, 8 Aug. te Rot terdam, Oranje, 9 Aug. te IJmuiden. VINKE EN CO. Hilversum, 8 Aug. van Am sterdam naar Gdansk. OCEAAN. Melampus, 4 Aug. Gibraltar ge passeerd. KON. HOLL. LLOYD. Merwede (thuisreis), V Aug. van Santos. Rijnland (uitreis), 8 Aug, van Montevideo naar Rosario, GROTE VAART. Adinda, 1 Aug. van Miri n. Pladjoe. Agatha, 17 Juni te Batavia dkn, gereed 8 Aug. Aldegonda, 13 April te Hongkong ge- v. rep. gereed begin 1948. Aletta, 4 Aug. te Pladjoe. Antonia, 4 Aug. le A'badan, daarna Cebup, Poro. Singapore, Suga, Ducos. Armilla. 3 Aug. te Curacao gearr. Ceronia, 6 Aug. van Sydney naar Wellington, daarna verm. Si»n Fran cisco, Adelaide, Port Pirie, Chama, 2 Aug.q van Penang naar Abadan, Kaapstad, Walvisbaai Cistula, 6 Aug. van Bahrein naar Lorenzo Mar ques. Clavella. 1 Aug. te Pladjoe, daarna Miri, Hongkong. Cleodora, 7 Aug. te Abadan verwacht, daarna Singapore, Pladjoe. Corilla, 6 Aug. te Hongkong verwacht, daarna Shanghai, Singapore Bahrein v.o. Coryda, 5 Aug. te Abadan. daarna Griekenland, Ena, 8 Aug. te Amsterdam gearr., daarna Curasao. Erinna, 27 Juli van Shanghai naar Tarakan, Singapore. Etrema, 14 April 1946 te Amsterdam gearr. v. rep. gereed half Septem ber. Garlila, 6 Aug. van Singapore naar Shang hai. Hermes, 2 Aug. van Abadan naar Suez, Macofa, 1 Aug. van Singapore naar Fremantle, Balikpapan, Singapore, Pladjoe. Macuba, zou 7 Aug. vertr. v. Southampton naar Curasao. Mal- vina, 9 Aug. te Curacao verwacht, daarna Car- don, Las Piedras, Rotterdam. Marpessa, 22 April te Hongkong v. dkn. gereed 1 Aug, daarna Miri, Shanghai, Miri, Singapore. Mirza, 31 Juli van Abadan naar Singapore, Pladjoe, Miri. Singapore. Muvena, 5 Aug. van Curasao naar Gibraltar, Curasao, verm. Rotterdam. Emala, 4 Aug. van Antwerpen naar Curasao. Ondina, 3 Aug. van Abadan naar Djibouti, Aden, Abadan, Aden. Ovula, zou 7 Aug. van Bombay vertrekken naar Abadan; Singapore, Pladjoe. Paula, 30 Juli te Soerabaja, daarna Singapore, Pladjoe,- Singapore, Pladjoe. Perna. 28 Juli van Abadan. vla Suez n. U. K. Saidja, 5 Aug. te Pladjoe, daarna Singa pore, Pladjoe. Saroena, 3 Aug. van Pladjoe naar Miri. Sunetta, 31 Juli met schade te Rotterdam.. Taria, 1 Aug. te Los Angeles, daarna Melbourne, Geelong, verm. Singapore dkn. Tibia, 19 Juli van Abadan naar Melbourne, Sydney, Brisbane. Neptunus, 30 Juli van St. Vincent via Trinidad naar Curasao. Almanak, 8 Aug. van St. Vincent naar Pernambuco. Algenib, 8 Aug, van Baires. n. Rio Grande. Arkeldijk, Havana—Antwerpen, pass. 9 Aug. Scilly. Berkel, 8 Aug. van Wasa te Manthyluto. Brastagi, Bombay—San Francisco, 8 Aug. te Tesan Pedro. Oeronia, 6 Aug. van Sydney naar Wellington. Ohama, 2 Aug. van Penang n, Abadan. Cistula, 6 Aug. van Bahrein naar Loren zo Marquez. Congostroom, 8 Aug. van Monrovia naar Takoradi. Cleodora, werd 7 Aug, van Port Said te Abadan verwacht.Corilla, werd 6 Aug. van Abadan te Honkong verwacht. Coryda, 6 Aug. van Mombassa te Abadan. Delfshaven, 8 Aug. van Rosario te Rio Grande dé Sul. Djirak, 6 Aug. van A'badan naar Port Okha. Lekhaven, Baltimore—Holland, 8 Aug. van Norfolk. Macula, zou 7 Aug. van Southampton naar Curacao ver trekken. Malvina, 9 Aug. van Rotterdam te Cura sao verwacht, daarna Cardon, Las Piedras en Rotterdam. Melampus, Java—Amsterdam, 9 Aug, te Londen. Merwede 8 Aug. van Santos naar Rio de Janeiro. Nieuw-Holland, 8 Aug. van Batavia naar Semarang. Oranje, Batavia—Amsterdam, 8 Aug. te Southampton. Ovula, zou 7 Aug. van Bombay naar Abadan vertrekken. Paula, 30 Juli van Pladjoe te Soerabaja. Radja, 7 Aug. van Tandjong Pandang te Palembang. Rondo, 9 Aug. van Port Swettenhem naar Singapore. Salawati, 8 Aug.. van Brits Indië te Rotterdam. Spinoza, Amsterdam—Perz. Golf, 8 Aug. van Londen. Stad Vlaardingen, Rotterdam—Hampton Roads, pass. 7 Aug. Dungeness. Talingakai7_8 Aug. van Batavia te Pladjoe. Talisse, Amsterdam—Java. 8 Aug. te Suez. Tjipondok, 8 Aug. van Kaapstad naar Durban." Volendam, Rotterdam—Java, pass. 6 Aug. Malta. Zuiderkruis, Rotterdam—Java, pass. 8 Aug. 24 uur Finisterre. Audacia, 8 Aug. van Treport te Runcorn. Coolhaven, 10 Aug. van Kotka te Rotterdam verwacht. Croneburgh, zal 10 Aug. van Helsinki naar Kotka vertrekken. Ferocia, 7 Aug. van Warrington naar Newport. Galilea. 7 Aug. van Abidjean le Konakri. Mar- curius, 5 Aug. teruggekeerd te Trapani mpt ma- chineschade. Nijenburgh, 8 Aug. van Caen naar Antwerpen. Aghios Nicoiaos (Griek) 8 Aug. van Baltimore. Dordrecht, wordt 12 Aug. van Phila delphia te Antwerpen verwacht. Mijdrecht, Aug. van Glasgow naar Texas City. Noordam 9 Aug. om 12 uur van Rotterdam naar New York, Sloterdijk, Java—Rotterdam, 8 Aug. om 14 uui van Port Said. Veendam, 9 Aug. n.m. van New York te Rotterdam. Abbekerk, Brisbane—Rotter dam, pass. 9 Aug. Óuessant. Averdijk, 9 Aug. van Mobile naar Londen. Macuba, 9 Aug. van Southampton naar Curasao. Malvina, wordt 10 Aug. van Rotterdam te Curasao verwacht (nader bericht). Spinoza, Amsterdam—Perz. Golf, pass. 9 Aug. Ouessant. KLEINE VAART. Agiena, 9 Aug. van Lon den naar Rotterdam. Borneo, 7 Aug. van Oublin naar Ardglass. Depa, vertrekt 9 Aug. van Londen naar Antwerpen. Doggersbanlc, 8 Aug. van Ant werpen naar Oslo. Europa, 8 Auvg. van Antwer pen naar Grimstad (Noorwegen). Flandria, Aug. van Partington naar Lorient. Holand, 6 Au gó van Lysekil te Vlieland. Houtman, 8 Aug. van Hamburg te Werkenbach, Leuvehaven, 8 Aug. van Antwerpen naar Middelfa'hrt. Marietje Boehmer, vertrekt 11 Aug. van Kolding naar Gamleby. Nassauhaven, 8 Aug, van Antwerpen te Malmö. Nautilus, 8 Aug. van Oslo naar Pors- grunn. Oranje, 8 Aug. van Amsterdam te Ant werpen. Virgo, 8 Aug. van Delfzijl n. Gamleby. Tyro, 8 Aug. van Dublin naar Amsterdam te Rotterdam. Actina, 8 Aug. van Antwerpen le Wexford (Ierland). Brem, wordt 9 Aug. van Wis- mar te Nykoepftxg verwacht. Maartje, 8 Aug. van Preston naar Par. Mulan, 8 Aug. van Grange mouth naar Rotterdam. Nottingham, 7 Aug. van Goole te Harlingen. HET RESULTAAT VAN DE RALLY: De echtste internationale kampeerrally is voorbij. Nog een week zal het gerucht van de pioniers, die de laatste sporen van dit festijn uitwissen, in „Groenendaal" weerklinken en dan hebben Titania en Oberon, de elfen, de faunen en de eekhoorn het rijk weer alleen. Mr. Mayer rolt met zijn éénmans-hötel Florida-waarts, de twee Zweedse jongens, op de bonnefooi in Heemstede gekomen, zitten al hoog en breed op de Damboree, „Uncle Plum" is weer een gevierde gast in zijn Londense club en monsieur Lacroix wandelt weer naar Duinkerken terug. Maar er zijn er ook, die menen nog niet genoeg van ons land gezien te hebben. Zo gaat een troepje van twaalf „cara vans" een trektocht door de Nederlandse gewesten maken. Een tocht met schouw tjes door het Friese merengebied is reeds volgeboekt, een andere tocht door de mooi ste watergebieden telt al 80 deelnemers. Deze feiten illustreren wel zeer goed de opmerking van de voorzitter van de Ne derlandse Toeristen Kampeerclub prof. ir D. Dresden, dat de Rally onschatbare diensten heeft geleverd voor de propagan da voor ons land en de „goodwill" daar van in het buitenland. Deze gaat ver, uit boven de deviezen- injectie, die aan'dit internationale samen treffen gepaard is gegaan en die toch waarschijnlijk ook niet te verwaarlozen was. Men mag gerust aannemen, dat de 2000 buitenlanders per hoofd in tien da gen f 200.hebben uitgegeven. De bank op het Rally-terrein incasseerde in de eer ste twee dagen alleen 85 mille aan buiten landse valuta. Er is echter ook nog een andere zijde, waarop het hoofd van de afdeling „Kam peren" van de A.N.W.B., de heer G. van der Weyde, ons attent maakte. Tot nu toe werd het kamperen dikwijls gezien als een vorm van toerisme, waarvoor men óf excentriek óf onbemiddeld moest zijn. Eén en ander was oorzaak, dat vele autoritei- Sedert Vrijdag vermist WELSH TERRIER, bruine poten en kop, zwart dek. Trekt aan linker achterpoot. Mevr. v. NIFTERICK-VERWOERD, Stationsweg 57, Velsen. een vrij aanzienlijk deficit heeft opgele verd. Nauwkeurige gegevens staan ons uiteraard niet ten dienste, doch wij hoor den een bedrag van twaalf mille noemen. Waarschijnlijk zullen de beide organisaties zich met een verzoek om subsidie tot de regering wenden. Vacantietijd eist extra oplettendheid In de vacantietijd is het verkeer op de wegen drukker dan anders. Zeker is dit het geval op het Pontplein. Wie dan ook een weg over moet steken, dient extra oplet tend te zijn. Een 59-jarige wielrijder, die in de gemeente Velsen niet bekend was, schonk al zijn aandacht aan de verkeers borden en verloor hierbij het verkeer zelf uit het oog. Hij vergat zelfs zijn hand te gebruiken als richtingwijzer. Het gevolg was dat hij werd aangereden door een auto. De man bekocht zijn verstrooidheid met enige ontvellingen aan hoofd en armen en een ten dele vernield rijwiel. AL IS DE LEUGEN NO<? ZO SNEL Een fabrieksarbeider deed bij de politie aangifte van het verliezen van een aantal distributiebescheiden. Het is een goede gewoonte van de politie eerst de „patiën ten, die terreinen ter beschikking hadden, ten" eens even aan de tand te voelen alvo- deze niet voor kam peerdoeleinden wilden afstaan. De Rally heeft aangetoond, dat goede kampeerders onder alle bevolkings groepen worden aangetroffen en dat hun geleerd is de door hen gebruikte plaatsen weer in goede staat af te leveren. Het is ons inderdaad opgevallen, hoe „Groenen daal" en „Meer en Berg" tijdens de Rally verschoond bleven van de „schillen en do- zen"-complexen, die maar al te vaak aan vacantie-oorden verkleefd zijn. Als laatste opmerking over de Rally mo gen wij nog wijzen op het nauwere contact met de bevolking, die deze vorm van rei zen en trekken met zich brengt. De luxe hótel-toerist komt gemeenlijk niet verder dan de piccolo, de portier of de chef-de- réception, die allen meestal alleen maar aandacht voor de grootte van de fooien hebben; de kampeerder daarentegen lo geert vandaag in de tuin van de pastoor en morgen bij een boer, soms bij de no taris en ook wel bij een kweker. En waar de hotelgast alles pasklaar voor zich krijgt, daar moeten de kampeerders zich met de melkboer, de bakker en de slager ver staan. Maar altijd is er het gesprek tussen de gastheer en zijn gasten, een uitwisse ling van gedachten, die voor het internatio naal begrijpen alleen maar voordelig kan zijn. Het la-atste nieuws van de Rally Zaterdagavond had in tegenwoordigheid van burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, wethouder Disselkoen en de politie-com- manda-nt A. Berentsen het slot-kampvuur plaats, Flip Wafelbakker had weer voor een oorspronkelijk programma gezorgd, waar in het opstijgen van de kampeer-raket wel het meeste succes oogstte. De chef van de intendance, de heer H. J. Stoovelaar, werd met een fraaie lauwer krans gehuldigd als de man, die „alles kon en alles wist". Wij vernamen hiog, dat de Rally voor de organisatoren, de N.T.K.C. en A.N.W.B.. Velsen had in April laag sterfte-cijfer Velsen dat op 1 April-1947 al weer 41055 inwoners telde, was met dit zielental de 32e gemeente in den lande. Het heeft vroeger een hogere plaats bezet, maar is door de evacuatie voorbijgestreefd door Deventer Ede, Hengelo, Venlo, Vlaardingen, Zaan dam en Zwolle; het lijdt echter geen twij fel, of Velsen zal eenmaal weer op zijn oude positie trecht komen. Het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, waaraan we het bovenstaande ontlenen, vertelt bijzonder heden over huwelijken, geboorten en sterf te van de 45 gemeenten met meer dan 25.000 inwoners, betrekking hebbende op de maand April 1947. En dan valt in de eerste plaats op, dat Velsen bij die ge meenten gerangschikt kan worden, die een zeer laag sterftecijfer hebben. Het aantal sterftegevallen bedroeg slechts 17, of 5,3 per 1000 inwoners per jaar. Voor het ge hele land was dit 7,9. Slechts vijf van de 45 grootste gemeenten hadden een lager sterftecijfer, namelijk Eindhoven (4,6), Heerlen (4,5), Helmond (3,7), Venlo (5,0) en Vlaardingen (4,5). Met het geboortecijfer blijft Velsen ech ter beneden dat van het land. Het aantal levend geborenen bedroeg 25, hetgeen een relatief cijfer oplevert van 27,9. (Voor het land: 28,9). FEUILLETON Raman door Bettina Meyenberg „Kort nadat ik jou leerde kennen ver nam ik van Mariana wat de bedoeling was van de tournées die Haliström organiseer de voor jonge kunstenaars. Die middag, toen we onze vriendschap met koffie en appelkoeken bezegelden, was ik eigenlijk naar Mariana's huis gekomen om die enve loppe uit haar bureau te halen, maar he laas kreeg ik geen kans. Pas toen ik je verlaten had merkte ik dat de hoogste spoed geboden was. Haliström zou namelijk de plannen bij Mariana gaan afhalen en dan tegelijkertijd het materiaal voor jouw buitenlandse tournee meenemen. „Het werd tijd dat er weer eens iets gebeurde", zei hij. Dit gesprek, dat ik van een lege kleed kamer uit naast die van Mariana afluister de, gaf me een behoorlijke schok. Onder geen voorwaarde mochten foto's van jou, of papieren die jouw naam droegen, bij Haliström gevonden worden. De bewuste enveloppe moest dus uit Mariana's bureau verdwijnen voor zij met Haliström thuis kwam. Ik zelf had geen tijd meer om in te grijpen. Dus moest jij het doen, en zoals de zaken toen stonden, moest ik je in vol4 komen onwetendheid je eigendom laten stelen uit het bureau van een ander. Jé moest eens weten hoe moeilijk het mij,' viel je gewetensbezwaren weg te redenen ren met allerlei drogredenen". Ik zat in elkaar gekropen op de divan, en had het gevoel steeds kleiner en arm zaliger te worden. Toch waagde ik nog een paar woorden te mijner verdediging. „Ja, maar juist dat telefoongesprek bracht me op een volkomen verkeerd spoor. Je had Hallströms woede moeten meemaken toen hij „belangrijke plannen" miste! En de paniekstemming die zich bij dat woord van me meester maakte! Was' het niet natuurlijk dat ik jou voor een ver rader hield?" „En Asbjörusen, Sylve? En de mooie Erik?" Ik herinner me dat ik rood werd van schaamte. Gösta, de liefste man van de wereld, .had ik van het begin af aan beledigd en ver dacht, en die twee schurken had ik voor eerlijke, voor hun vaderland werkende mensen aangezien! Gösta kuste mijn berouwvol gestamel -van mijn lippen. „Het is allemaal heel an ders gelopen dan wij gedacht hadden. De moord op Mariana.... mijn verwonding, die me in handen speelde van mijn oude jvriend Frymanonze verloving ja, vooral onze verloving. Schitterend, Sylve, l2oals je toen het initiatief in handen nam!" Ik begon te lachen. „Dat heb je me an- jders gauw genoeg weer afgenomen". „Ons huwelijk", verklaarde Gösta school meesterachtig, „was de enige manier om je te beschermen, toen de kranten er niet voor terugschrokken jouw naam in verband met de moord op Mariana te noemen. Ik heb de voorbarige reporter ontboden, en ik heb de inspecteur bij me laten komen. Ik ben razend geweest. Maar dat hielp niet veel, en dus heb ik mezell' op mijn borst geklopt gezegd: „beste kerel, je hebt jezelf ver loofd. En wie A zegt moet ook B zeggen, al valt het misschien niet mee". „Je vond het anders helmaal niet zo erg!" liet ik me ontvallen. Het lachje in GÖsta's ogen verdween. Ze drongen in de mijne, diep en vragend. „Nee", zei hij zachtjes. ,,Nee, net zo min als jij". We zwegen allebei. Mijn hart begon steeds harder te kloppen en omdat ik een jong, tamelijk dvtjaas meisje was wist ik niets beters te doen dan ons gesprek op een minder gevaarlijke thema te brengen. Ik zal nooit vergeten hoe Gösta er in slaag de op mijn toon in te gaan. Hij zat zo rus- lig naast me alsof hij me was komen op zoeken voor een of andere beleefdheids visite. Ik hoorde -dat dr. Fryman van alles op de hoogte was geweest, maar als arts was hij aan zijn ambtsgeheim gebonden. En zoeven had hij Gösta meegedeeld dat hij zich vanavond met Ebba wilde verlo ven, wat Gösta niet verbaasde. Hij had al lang vermoed dat er, behalve zusterlijke genegenheid, nog een andere reden was die haar dagelijks naar het ziekenhuis deed ko men. Toen wilde ik nog weten of Haliström, die onder verdenking van moord gearres teerd was, werkelijk volkomen onschuldig daaraan was. EnenGösta leunde achterover en dacht na. Mijn vragen re genden misschien wat te onophoudelijk op hem neer. .Is dat allemaal zo belangrijk.nu? Enfin Haliström had voor die avond een volkomen waterdicht alibi. Natuurlijk blijft hij onder verzekerde bewaring, om tezamen met Weihaven en andere verra ders gevonnist te worden. Maar de moord op Mariana heeft Asbjörusen alleen op zijn geweten. Het vinden van de revolver heeft zijn lot bezegeld". (Slot volgt). rens rapport op te maken. Ditmaal bleek het al heel doelmatig daar aan het licht kwam dat hij de zogenaamd „verloren" papieren voor een goed prijsje had ver kocht aan een zwarte handelaar in Amster dam. Gevolg: geen nieuwe bonnen, wel een proces-verbaal. VAN DE WERF TERUG. De motor trawllogger IJM 204, die gedu rende een drietal maanden uit de vaart is geweest om een grondige motorreparatie te ondergaan, is een dezer dagen in de Vissers haven teruggekeerd. De logger vertrekt deze week ter haringvisserij. DE ROTTERDAM KREEG EEN ANDERE WINCH. De stoomtrawler Rotterdam IJM 112, heeft een andere winch gekregen en moest daarom de vorige week zijn vertrek enige dagen uitstellen. Zaterdag is de Rotterdam naar zee vertrokken. SCHEEPVAART IJMUIDEN 11 Augustus. Aangekomen te IJmuiden; Orestes van Dublin. Tyro van Dublin, Isac van Caen (Hoogovens). Dom van Caen (Hoogovens), Zaan- stroom van Rotterdam. Pollux van Stavanger. Ornen van Gothenburg. Orpheus van Palermo. Deo Duce van Kopenhagen. Marinier van Pas sages. Normandie van St. John (papierfabriek). Rijnstroom van Liverpool, 11 Augustus. Vertrokken: Ransdorp naar Fltxbrough. Ring naar Rotterdam. Theodora n, Londen (van Hoogovens). Incidenten in Port Said bij „Volendam" Toen Zondag het Nederlandse stoom schip „Volendam", dat met militairen ter aflossing op weg is naar Indonesië, de ha ven van Port Said wilde binnenvaren, verssperde volgens een United Press-be- richt een aantal Egyptische arbeiders en studenten in kleine bootjes de havenin gang. Een groep Egyptenaren, aangevuurd door Arabieren, die met de republikeinen in Indonesië sympathiseren; omcirkelden met hun vaartuigen de „Volendam" en riepen: „Weg met imperialistisch Ntder- land". Later hielden zij havenvaartuigen tegen, welke levensmiddelen naar het Ne derlandse schip wilden brengen en dwon gen de bemanningen, de voorraden over boord te gooien. Daarbij ontstonden ge vechten met de politie, die er tenslotte in slaagde, de demonstranten te verdrijven. De Egyptische havenautoriteiten gaven de kapitein van de „Volendam" de raad, terstond het havengebied te verlaten. Het schip koos toen een andere ligplaats. Des nachts is men er in geslaagd, water, stookolie en levensmiddelen aan boord te nemen. De volgende morgen om zes uur voer het schip het Suezkanaal binnen, zonder dat zich verdere incidenten hadden voorgedaan. Klerk van gasthuis pleegde fraude Naar wij vernemen heeft een 24-jarige klerk van het Sb. Elizabeths gasthuis te Haarlem zich schuldig gemaakt aan fraude ten nadele van die instelling ten bedrage van enige honderden guldens. Het misdrijf kwam uit, doordat de jon geman met vacantie ging. Hij huurde toen voor een week een auto tegen f 25.per dag, waarbij hij de garagehouder een door hem zelf geschreven verklaring overhan digde, dat het St. Elizabeths gasthuis zich voor de huur en de goede aflevering van de auto garant stelde. De jongeman kwam echter niet op tijd terug, zodat de autoverhuurder zich met de verklaring tot de directie vam het zie kenhuis wendde. Deze ontsloeg de oneer lijke beambte bij zijn teri^komst onmid dellijk. De jongeman, die met het uit schrijven en innen van kwitanties be last was, ging nog dezelfde dag bij een patiënte verpleegkosten innen. De kwitan tie. zo zeide hij, had hij vergeten en zou hij nog wel even aanreiken. Toen hij na een paar dagen nog niet geweest was, kreeg de dame argwaan en kende de di rectie in de zaak. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de beambte op deze wijze reeds meer geld verduisterd had. De recherche heeft de zaak uitgezocht en aan het parket over gegeven. De jongeman is in verzekerde be waring gesteld. Agenda voor Velsem en ÏJmudden DINSDAG 12 AUGUSTUS Thalia, 8 uur: Spijkers met koppen. Rex, 8 uur: Ztgeunerwetten. De Pont, 8 uur: Jongenskazerne. Oranjerie Velserbeek, 2—5 uur: Tentoonstel» ling Wederopbouw.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3