Goed Autorijden!.... A. Reljm De ouders van „mevrouw Hitier moeten zich verantwoorden Oost-Java protesteert tegen afvaardiging van Sjahrir lustoord dér watersportliefhebbers Het wee van twee theekoepels i Kort en Bondig Net meisje j Luidsprekers BOEKHOUDSTER(DER) flinke nette jongen aank. bediende PTT- DINSDAG 12 AUGUSTUS 1947 IJMUIDER COURANT n Boze brief aan de Führer vormt ligin verdediging binnenkort zullen de schoonouders van >1- te München voor h,et gerecht moe' <i verschijnen om zioh voor hun politieke '•eileden te verantwoorden. De familie Braun heeft eens betere dagen gekend dan on het ogenblik. De oude heer Fritz Braun. die de zeventig jaren nadert, is na de val van zijn schoonzoon afgedaald tot hulp- arbeider in een meubelmakerij. De Beier se openbare aanklager heeft hem namelijk - in de groep der politiek belaste personen ingedeeld, wat de verplichting tot handen arbeid met zich brengt. Grote politieke figuren zijn Fritz Braun en zijn vrouw evenwel nooit geweest. Of schoon de „vriendschap" van Hitler met Eva Braun reeds in 1933 zoiets als een of ficiële bevestiging kreeg doordat zij tot 's Führers „Hausdame'' werd benoemd, werd de oude heer Braun eerst in 1937 lid van de nazi-partij. Zijn familiaire verhou ding tot de latere schoonzoon-van-een-dag resulteerde niet in invloedrijke posten in de partij. Hij bracht het niet verder dan blokleider van de N.S.V. en paradeerde en kele maanden mee in de gelederen der S.A., wat zelfs in Hitiers gloriedagen nu juist niet als een hoge onderscheiding werd op gevat. Mevrouw Braun is zel^s nooit lid van de partij geweest. Desondanks is zij door de openbare aanklager gebrandmerkt als een „Aktivistin". Officieel luidt de poli tieke aanklacht tegen de bejaarde echte lieden, dat zij kennis hebben gedragen van de verhouding van hun dochter met Hitier, doch hier niets tegen hebben ondernomen en er integendeel zeer trots op zijn gegaan dat Eva tot maitresse werd verheven. Reeds voor zij voor het politieke hekje zijn verschenen, hebben de Brauns verklapt hoe zij zich zullen gaan verdedigen. Hun verdediger, de Münchener advocaat Grit- schneder, die reeds een reputatie heeft ver worven door de stormlopen, die hij op de zuiveringswetten heeft ondernomen, zal trachten te bewijzen, dat Eva's ouders al tijd tegen de verhouding zijn geweest. Zij zouden namelijk eens aan de Führer een brief op poten hebben gestuurd, waarin zij eisten, dat de verhouding eindelijk maar eens in een fatsoenlijk huwelijk moest wor den veranderd. Succes hadden zij daar na tuurlijk niet mee gehad, zelfs geen familie- heibei was er uit voortgekomen, want brie ven van deze aard werden door Hitiers „hof-kringen onderschept voor zij de Führer in een van zijn woedebuien konden doen ontsteken. Mag men vader Braun ge loven, dan heeft de blonde Eva steeds als een soort bliksemafleider bij dergelijke aanvallen moeten fungeren. Dan moest zij voor het open raam gaan zitten en als Hit- Ier een paar uren zwijgend naar haar ge keken had, kwam hij' weer tot rede. Overi gens heeft Eva volgens haar vader nooit enige politieke invloed uitgeoefend, noch ten goede, noch ten kwade. Zij zou zich in het geheel niet geïnteresseerd hebben voor enige politieke zaak. Braun beweert voorts, dat hij nooit enig voordeel heeft genoton van zijn hoge familierelatie. De oudetui waren wel dik wijls te gast in Hitiers woning, doch zij hebben nooit deel gehad aan de vorstelijke giften, waarmee Hitler in de late dagen van zijn regiem zo kwistig was. Een gouden horloge en een zilveren schaal zouden de enige geschenken zijn, die de schoonouders ooit ontvangen hebben. Frankrijk wil weer met Spanje handelen Bidault, de Franse minister van Buiten landse Zaken, heeft voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Na tionale Vergadering verklaard, dat de re gering maatregelen overweegt om de han del tussen Frankrijk en Spanje te hervatten. Frankrijk sloot 28 Februari 1946 de grens met Spanje, nadat vier Spaanse republi keinen te Barcelona geëxecuteerd waren. Spanje volgde zes dagen later dit voorbeeld. Bidault deelde mee, dat Frankrijk in zijn eigen belang maatregelen zal nemen om een zelfde situatie te scheppen als andere landen zoals Engeland en de V. S. heerst, die namelijk wel hun ambassadeurs uit Spanje hebben teruggetrokken, doch niet de handelsbetrekkingen hebben ver broken. Volgens Bidault overweegt men ook maat regelen om aan Franse onderdanen, bij voorbeeld Franse Marokkanen, die naar Frans-Marokko en Spanje reizen, toestem ming te verlenen om de Frans-Spaanse grens te overschrijden. Als de veerman aan de uiterste Zuidpunt van de Haarlemmermeer een vacantiegan- ger naar het 's zomers zo dicht bevolkte eilandje „Kaag" overzet en deze over het blauw spiegelende water met zijn dartele witte zeilen kijkt; als dan flarden van een accordeon-wijsje, dat ergens uit het riet opstijgt, de oren van deze man bereiken, och, dan ligt het voor de hand, dat hij zon der enige aarzeling besluit, zijn hele va- cantie hier op te maken. Zo lokt de Kaag, ieder jaar weer, doch vooral nu, in een zomer zo rijkelijk met zonlicht doorgoten. In het schilderachtige dorpslaantje dat niet veel meer dan twee meter breed is. wemelt het bij tijden van watersportbeoefenaars. Van de steigers schieten Draken, Grote B.M.'s, Kleine B.M.'s en andere zeilvaar- tuigen weg om zi^ih te mengen in het fleu rige gewemel op de grillig gevormde plas sen. Roeiboten dragen hele families over de sprankelende golven. De watersport hier telt al meer dan twintig zomers, hoewel zij pas in de laatste 12 jaar haar grote ontwikkeling doormaak te, welke thans een internationaal tintje begint te krijgen. Aan de „Kaagweek", die dit jaar van 18 Lm. 22 Juli gehouden werd, hebben reeds enige buitenlanders deel genomen en onder het dak van de grote Jeugdherberg op hei eiland1 brachten tot nu toe behalve Nederlanders, ook tal van De nen, Zweden, Zwitsers, Belgen, Fransen, Engelsen en Amerikanen de nacht door. Reeds lang oefenen de plassen met hun lange „uitlopers" een magnetische kracht 1*1 uit op de stedelingen uit Leiden, Den Haag, Buitenlandse arbeiders .Rotterdam, Amsterdam-en Haarlem. De propaganda van de actieve V.V.V.-afdeling op de Kaag reikt echter nog veel verder: Uit de verste hoeken van ons land komen watersportliefhebbers hier genieten. Dwars over de plassen hadden de 5e en 6e Juli nationale zeilwedstrijden plaats, ge organiseerd door de Haagse zeilvereniging „Forel", in nauwe samenwerking met de V.V.V. Ook motorboten maten zich reeds in p.k.'s en behendigheid. Voor grote wed strijden is de Kaag te klein en te kronke lig. Hiermee is natuurlijk wèl de gezellig heid gebaat. Zwemvenboden bestaan er niet; overal en ten allen tijde kan de be zoeker een frisse duik nemen. Het „water skiën" vindt mede hierdoor, steeds meer beoefenaars. Niet minder dan 85 der Kaag-bevol king leeft van het tourisme. Er zijn op het eiland twee flinke scheepswerven en twee zeïlsdholen. De huurgelegen'heid van boten is helaas nog vrij beperkt, de meeste vaartuigen zijn privé bezit van jaarlijks terugkerende gas- tefi doch alles wordt in het werk gesteld om het huurbotenpark te vergroten. Na midden-Augustus begint steeds weer de belangstelling in snel tempo af te zak- IM Twentse fabrieken De Twentse textielindustrie heeft nog steeds te kampen met een groot tekort aan personeel. Op alle mogelijke manieren heb ben deze fabrieken reeds getracht personeel aan te werven, doch de resultaten zijn niet evenredig aan de moeite, die men er zich bij de aanwerving voor geeft. De productie in deze textielfabrieken heeft door dit be langrijke tekort aan personeel ernstig te lijden. Er zijn textielfabrieken waar machi nes stopgezet moeten worden, omdat er geen arbeiders en arbeidsters te krijgen zijn. Er zijn bedrijven waar momenteel de personeelsbezetting 30 tot 40 procent min der is dan voor de oorlog. In de omgeving kan men practisch geen persorieel meer aanwerven. Verschillende fabrieken zijn er dan ook reeds toe over gegaan filialen te stichten in het Noord- Oostelijk deel van Overijsel, alsmede in de Zuid-Oosthoek van Drente, waar nog vol doende arbeidskrachten beschikbaar zijn voor de textielnijverheid. Deze spreiding blijkt goede resultaten op te leveren en biedt ook in economisch op zicht voordelen. Momenteel moeten bij voorbeeld duizenden guldens besteed wor den voor het vervoer van arbeidskrachten uit de omgeving naar de fabrieken te Al melo, Hengelo en Enschedé. De directies van de textielfabrieken in Twente stellen alles in het werk om hun fabrieken zo goed mogelijk te bevolken. Daarbij heeft men bijzonder belangstelling voor de z.g. „ver plaatste personen'' in Duitsland. Deze personen zijn voor het grootste deel ondergebracht in kampen in verschillende zones van Duitsland. Onder hen bevinden zich uitstekende vakmensen. Nederlandse commissies, samengesteld uit ambtenaren van het Rijksbureau en van de Gewestelijke Arbeidsbureaux uit Twente zullen binnenkort een bezoek brengen aan deze kampen, teneinde 8000 van deze va derlandlozen uit te zoeken, die in Neder land in het arbeidsproces zullen worden ingeschakeld. Ook Twente krijgt een con tingent van deze arbeidskrachten, voor namelijk voor de textielindustrie en voorts een aantal mannelijke krachten voor de metaalnijverheid. De vrouwen zijn hoofd zakelijk afkomstig uit de Baltische landen. Het grootste probleem vormt de huis vesting. Getracht wordt de buitenlanders bij burgers als kostgangers onder te bren gen. Met deze arbeidskrachten hoopt men het personeelstekort in de Twentse textiel fabrieken enigszins op te heffen. Havenarbeiders in Zaandam staken In Zaandam hebben Zaterdagmorgen de havenarbeiders het werk neergelegd. Een geschil over de tarieven voor de lossing van de Canadese houtboot „Marchcape" was de aanleiding hiertoe. Hun was uit betaling toegezegd volgens het Oostzee- tarief. Zij menen echter aanspraak te kun nen maken op het Amerikaanse tarief. Hoewel de lossers van de „Winsum" en „Linge" buiten het conflict stonden, ver klaarden zij zich solidair met hun colle ga's van de „Marchcape" en legden even eens het werk neer. De onderhandelingen, die Zaterdagmiddag gevoerd zijn, hebben niet tot een oplossing geleid. Agenda voor Haarlem DINSDAG 12 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 7.30 uur. City: „Spij kers met koppen", alle leeftijden. 2.15, 4.30. 7.00 en 0.15 uur. Spaarne: „V is victorie", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft, 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur, Palace: „Tarzan in New York", alle leef). 2,00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Met. de Willem Barendsz Ier walvisvangst", alle leeft., 2.00 en fl.00 uur. Uuxor: „Rode Pimpernel", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9,15 uur. WOENSDAG 13 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. In de rustige dagen van weleer, toen Bloemendaal een stille plaats tegen de Ken- nemer duinen was, waar het leven lang zaam voortrolde niet ongelijk aan dat, van de bekende landman, door de dichter Poot bezongen, dronken de welgestelde Bloe mendalers thee in koepels en zij spraken over het „schone weder van vandaag" en de kwaliteit van de tabak, om tenslotte eventuele gasten de tuin te laten zien en de complimenten van mevrouw en de juf fers af te wachten over „den koepel". Twee overblijfsels van deze rustige thee middagen zijn nog vandaag op de landgoe deren te bewonderen: het koepeltje van de Wildhoef en dat van huize De Rijp, het laatste aan de Bloemendaalseweg ter hoog te van de Korte Kleverlaan. Maar 's werelds glorie is vergankelijk en dat hebben deze koepels ondervonden. Waren zij voor de oorlog nog in vrij be hoorlijke staat, de Duitsers hebben bitter weinig oog gehad voor de beide gebouwtjes en zij misbruikten de koepel van De Rijp voor hun Germaanse ideeën, zodat hij de gradeerde tot een mitrailleursnest. Ook de Wildhoef-koepel kwam er treurig uit te zien. Burgemeester en Wethouders van Bloe- verval van de t\yee bouwsels tegen te gaan, want waarlijk het gaat dit college aan het hart, deze kleine resten van een haast ver geten tijd langzaam te zien afbrokkelen. Bloemendaal is echter noodlijdend en kan niet op eigen houtje aan het herstellen gaan, nog afgezien van.de bemoeiingen, welke „wederopbouw" in Den Haag met dergelijke projecten heeft". De koepel van De Wildhoef, eens een be kend punt van Bloemendaal, bevindt zich in een minder deplorabele staat dan zijn collega op het buiten „De Rijp", maar beide hebben zij dringend ingrijpen van node, wil een herfststorm geen grote schade of erger teweeg brengen. „Monumentenzorg" heeft zich reeds met de beide bouwsels bezig gehouden, maar „Monumentenzorg" is eveneens een instel ling, die de bevelen van hogerhand heeft af te wachten. De Erven Stoop, onder wier bezittingen „De Rijp" valt, zien er niets meer in, het koepeltje op te knappen, om dat de Duitse sporen te diep hebben inge vreten. Dus zullen straks de verpulverde balken van de Bloemendaalse koepels om ver tuimelen, om in splinters te blijven liggen als een roemloos bergje afval van de roem der vroegere geslachten. ken en begin September zwalken vaak nog slechts enkelen op het «Teer rond. Dit is een eigenaardig verschijnsel, omdat het juist in de nazomer hier zo prachtig is. Met het oog hierop gaat de V.V.V. een campagne voeren voor de „Na-Kaag". Is het water door een ijslaag onbevaar baar geworden, dan verandert watersport in ijssport. Deze winter tjingelden om strijd veelkleurige arresleden achter versierde paarden over het gladde meer. Verder wer den er nationale schaatswedstrijden ge houden en hoe kon het ook anders! men deed er aan „ijszeilen". Zo biedt de Kaag een steeds weerkerend genot voor aanhangers van diverse zomer en wintersporten. Vergoedings-problemen voor reserve-officieren De minister is bereid bepaalde onderduikers tegemoet te komen Op vragen van het Tweede Kamerlid Algera, betreffende het toekennen van een vergoeding aan tijdens de bezetting onder gedoken reserve-officieren, waardoor deze niet financieel achtergesteld blijven bij de reserve-officieren, die zich in krijgsgevan genschap begaven, heeft de minister van oorlog in aansluiting op vroegere verkla ringen nog het volgende medegedeeld. Het is juist, dat reserve-officieren die zich in 1943 op bevel van de vijand in krijgsgevangenschap begaven, hun salaris hebben genoten gedurende de duur hunner gevangenschap. De reserve-officieren die het bevel van de vijand niet opvolgden, hebben als zodanig geen bezoldiging geno ten. Wel ontvingen zij in vele gevallen in komsten van illegale zijde, welke uitke ringen voor een-belangrijk deel, al dan niet rechtstreeks, ten laste van het rijk zijn ge komen. De minister merkt op, dat ten aan zien van laatstgenoemden moeilijk van een bepaalde „categorie" kan worden gespro. ken. De gevallen zijn onderling zeer ver schillend. In een aantal gevallen kan in derdaad een onbevredigende verhouding worden geconstateerd. Indien aan alle ondergrondse reserve officieren, die aan het ondergrondse verzet deelnamen en daardoor financieel nadeel leden, een vergoeding werd toegekend, zou er-erzijds het vorenbedoelde verschil in be handeling met de krijgsgevangenen wor den weggenomen, doch anderzijds een nieuwe onbevredigende verhouding wor den geschapen, namelijk tussen deze reserve-officieren en alle overige verzets strijders. Niettemin is de minister bereid, zoals hij reeds eerder mededeelde, in bepaalde ge vallen een vergoeding toe te kennen. Een eerste eis hiervoor is, dat de houding van de betrokkene positief werd bepaald door zijn qualiteit van reserve-officier (of dienstplichtig militair). Het is dus niet voldoende, dat hij zich aan de krijgs gevangenschap ontti-ok en onderdook, zelfs niet, dat hij in het verzet een rol speelde. De vraag is, of als voornaamste drijfveer bij hem gold de overweging, dat hij als militair verplicht was door actief han delen tegen de vijand het vaderland té die nen en of zijn daadwerkelijk optreden daar mede in overeenstemming is geweest. Slechts als deze vraag bevestigend moet worden beantwoord het onderzoek daar naar is niet gemakkelijk en bovendien de betrokken® een voor hem belangrijk financieel nadeel heeft geleden, acht de minister voldoende redenen aanwezig, om te bepalen, dat hij „wordt geacht in mili taire dienst te zijn geweest" en dat hem deswege een vergoeding toqjeomt. Nederlandse communiqués melden o.a., dat het bestuur van de „Persatoean Rakjat Djawatimoer" (volksvereniging op Oost- Java) onder voorzitterschap van Soekardjo aan de luitenant-gouveraeur-generaal een telegram heeft gezonden, waarin na mens het volk van Oost-Java geprotesteerd wordt tegen de afvaardiging van Sjahrir door de republikeinse regering als ver tegenwoordiger van geheel Indonesië bij de Veiligheidsraad. Het bestuur verklaarde zioh accoord met de Nederlandse politiële maatregelen, welke voor millioenen bevrij ding betekenen. De Persatoean wenst in geen geval de terugkeer van het republi keins gezag en verlangt de uitvoering van Linggadjati. Het bestuur verzocht de land voogd het protest door te zenden naar de Veiligheidsraad. Zaterdagmiddag is te Bindjai bij Medan een betoging gehouden voor de vorming van een vrije staat Sumatra's Oostkust als onderdeel van de Indonesische federatie binnen het kader van Linggadjati. Meer dan duizend personen van verschillende landaard, waaronder Batakkers, namen hieraan deel. Een Nederlandse patrouille bij Palem- Raket-pionier" laai tie moed niet zakken. "A J BINNENLAND Automobilisten, die door Duitsland willen rijden en in het bezit zijn van een permit, af gegeven door de British Military Mission en een deviezentoewijzing van het Bureau Zakenreizen van het ministerie van Economische Zaken, kunnen voor de Amerikaanse bezettingszone hier te lande boekjes met benzinebonnen kopen mendaal zouden graag ingrijpen, om het Sja.ta s"* De Haagse gemeentesecretarie krijgt een afde ling „economische zaken". Onder deze afdeling zullen de gemeente-bedrijven ressorteren. Voorts zal deze afdeling zich belasten met alle zaken welke een economisch aspect hebben, zoals in dustrialisatie-plannen, havenbelangen en bevor dering van het vreemdelingenverkeer, De internationale najaarsbeurs te Praag zal dit jaar gehouden worden van 5 tot 14 Septem ber. De eerste twee dagen zijn gereserveerd voor kopers en buitenlandse bezoekers. België. Bulgarije. Joego-Slavië, Nederland. Polen, Roe menië. de Sovjet-Unie en Zwitserland zijn offi cieel vertegenwoordigd. Andere landen zullen vertegenwoordigd zijn door particuliere inzen dingen. Vandaag hebben vertegenwoordigers van de Belgische en Nederlandse regeringen te Roosen daal van gedachten gewisseld over diverse grenskwesties. De mannelijke en vrouwelijke buitenlandse studenten. 350 in getal die drie weken lang in Zeeland vrijwillige hulpwerkzaamheden hebben verricht, zijn uit het jongenskamp Westkapelle en het meisjeskamp Biggekerke vertrokken. Met het verdiende geld zullen zij nog korte tijd ïn ons land vacantie houden. Tnmiddels zijn de deelnemers aan hel tweede kamp, dat eveneens drie weken zal duren, in Zeeland gearriveerd. Volgende week zullen voor het eerst na de oorlog verse mosselen naar Engeland worden verzonden. De mosselenhandel op Engeland was na de oorlog nog niet hervat. Op 24 Augustus zal de Nederlandse „raket-pionier" dr. A. J. de Bruyn o'p het strand te Ostende proeven nemen met het verzenden van poststukken per raket. Vroegere proefnemingen hadden een meer locaal karakter, thans wil hij de poststukken Brugge doen bereiken. De raket, die twee meter lang en geheel van hout is. werd in Nederland gemaakt. Voor de proeven zal dr. De Bruyn. een voor dracht over de experimenten houden. Een vertegenwoordiger van de Belgische posterijen zal de proefnemingen bijwonen. Zoals onze lezers zich herinneren zul len, wijdden wij een half jaar geleden een artikel aan de ruimtevaart-experimenten van dr. De Bruyn, een „tandteohniker" uit Amsterdam. Wij schreven toen, dat deze proefenmingen en onderzoekingen slechts als een particuliere liefhebberij te beschouwen waren, daar de wetenschap het stadium, waarin de experimenten van Dr. de Bruyn verkeren, reeds lang achter zich gelaten heeft. Om verschillende redenen hebben de Nederlandse autoriteiten de onderzoeker verboden nog langer zijn raketten af te schieten, zodat, deze zioh genoodzaakt heeft gezien in het buitenland zijn hobby voort te zetten. Het U.N.O.-Ieven is duur De secretaris-generaal van de UNO zal de eerstvolgende Algemene Vergadering een begroting voorleggen voor 1948, die een bedrag van 39.403.792 dollar voor uit gaven aangeeft. Dit bedrag omvat 691.011 dollar voor het Internationale Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage; 1.430.000 dollar voor, de economische commissies voor Europa en het Verre Oosten; 150.000 dollar voor het bestuur van de vrije zóne te Triëst; 750.000 dollar voor de sociale uitgaven van de UNO, 2.917.515 dollar voor de gewone algemene vergadering, de Veiligheidsraad en de voogdijraad; 192.975 -dollar voor speciale confei^nties en diverse enquêtes; 30.028-289 dollar voor het secretariaat met inbegrip van de bureaux te Genève en 2.464.648 dollar voor onderhoud en in richting van de localiteiten, voor het transport en voor betaling van huur. De algemene vergadering stelde in 1946 slechts een bedrag van 27 millioen be schikbaar, doch dit is niet voldoende om de lopende uitgaven te dekken en Trygve Lie, de secretaris-generaal, zal de volgen de Algemene Vergadering verzoeken voor het dienstjaar 1947 nog een bedrag van 4.000.000 dollar beschikbaar te stellen. Duitse export wordt gestimuleerd Ter stimulering van de productie in Duitsland heeft het Brits-Amerikaanse mi litaire bestuur een plan bekend gemaakt, waarbij 10 procent van de opbrengst aan buitenlandse valuta, verkregen uit de ver koop van Duitse goederen, ten goede komt aan een fonds voor Duitse exporteurs en arbeiders in export-industrieën. Het plan beoogt het Duitse export-pro gram te stimuleren en Duitsland in staat te stellen bij te dragen tot het economisch herstal van Europa. Voorts ligt het in de bedoeling, dat Duitse exporteurs de helft van de gelden van het fonds kunnen ge bruiken voor de invoer van grondstoffen en machine-onderdelen en ter bestrijding van de onkosten, verbonden aan de vestiging van verkoopagentschappen in het buiten land. De andere helft der gelden zou ten goede komen aan de arbeiders, wanneer de détails van het plan door de Duitse uit voerende economische raad zouden zijn uit gewerkt. Kindertarief en kaartjesgebrek Gisteren verscheen voor de Haarlemse economische rechter de N.Z.H.V.M. Deze maatschappij had appèl aangetekend tegen een vonnis van de tuchtrechter, waarbij zij tot een boete van duizend gulden was ver oordeeld. Het bleek, dat toen de maatschappij enige tijd geleden haar tarieven verhoogde, het departement van Verkeer en Waterstaat daarbij had bedongen, dat een kinder tarief van 71/2 cent per rit zou worden in gevoerd. Aangezien er echter slechts één drukkerij in den lande is, die tramkaartjes vervaardigt en deze met grote orders zat, werd met de uitvoering van het voorschrift van het departement niet de nodige spoed betracht, hetgeen een proces-verbaal ten gevolge had. De „verdachte" maatschappij werd ter zitting vertegenwoordigd door haar ad junct-directeur, die een lijvig verweer schrift overlegde. De economische rechter, rnr. Bijleveïd, wilde dit eens bestuderen en hield de zaak aan. bang stelde opnieuw vast, dat republikein se benden, dumdumkogels gebruikten. Achttien gesneuvelden Zondag meldde een Nederlands com muniqué: Wederom hebben zioh enkele nieuwe bestandschendingen voorgedaan. De voornaamstè hiervan zijn: onze posten te Banjoemas en Poerbalingga zijn met mortieren beschoten. Ten Oosten van Gom- bong werd onze meest vooruitgeschoven post met automatische wapenen bestookt. Het vuur werd dooi* ons beantwoord. Bij normale patrouillegang rondom Salatiga zijn onze patrouilles beschoten door sluip schutters; op enkele plaatsen werd mortiervuur ontvangen. In de Hoeloe Soengai op Borneo Liep een patrouille in een hinderlaag. De bende werd, met enige verliezen onzerzijds, verdreven. Bij Po- lombangkeng op Zuid-Celebes werd con tact verkregen met een bende, waarvan drie terroristen werden gedood en twee gevan gen genomen. Onder hen bevond zich de voornaamste bendeleider uit dit gebied. Onze verliezen sedert vijf Augustus bedra gen achttien gesneuvelden, 43 gewonden en een vermiste. Boven- en ondergronds venei in Palestina Naar het Franse persbureau at ;ru«lem meldt, kan ieder oeenhvï ernstig conflict tussen de Jood H- organisatie Haganah en de onlSLf1^' Jeruzelem meldL kan ieder ogenbii oodse jjj^. Joodse verzetsbewegingen^tot^0'^'^'- komen. Sedert twee dagen maak! a ganah jacht op mijnen en wanen plaatsen van de verzetslieden. De h staat voor een moeilijke taak da gan«t goen en de groep Stern zich 'thaïf Ir" ondergronds houden. s 5*Rnj OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST RIJWIELBANDEN VHLStX Degenen, die voor een inschrijvinesh**, rijwielbanden in aanmerking komen geen aanvraag hebben ingediend k'u doeld inschrijvingsbewijs alsnog tot mi terdag 16 Augustus a.s. aanvragen e' 'r"tZ;i Na genoemde datum bestaat hierv'L gelegenheid, meer. Rn Aanvraagformulieren zijn uitsluitend - baar bij het Distributiekantoor Troelstraweg te IJmuiden-Oost. aan de Distributiestamkaarten mede nemen Met blijdschap en dankbaar heid geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter ANXEMARIE Santpoort, 8 Aug. 1947. Terrasweg 2. Tijdelijk Lutherse Diaconessen, inrichting, Koninginneweg 3 Amsterdam. Hiermede vervullen wij de droeve plicht U in kennis te stellen dat na een kort stondig lijden na voorzien te zijn van de H H. Sacra menten der Stervenden is overleden onze geliefde Va der, Behuwd- en Grootva der de heer CRISTIAAN VAN BORRE Weduwnaar van Susanna Kleyn in de ouderdom van 71 jaar IJmuiden-Oost, 11 Aug. '47. Elzenstraat 33. Uit aller naam.: J. W. Jong. De uitvaartdienst zal plaats hebben in de Paro chiekerk van de H. Lauren- tius van Brimdisië te IJmuiden-Oost op Donder dag 14 Aug. as. des voor middags 8.30 uur. waarna de Begrafenis op het R. -K. Kerkhof te Driehuis. Heden ontsliep, in de volle zekerheid des Gcloofs onze lieve, zorgzame Moeder. Be huwd- en Grootmoeder ADRIAAXTJE VAN GELDER geb. ROODZANT weduwe v. Jacob v. Gelder in de leeftyd van 64 Jaar. Uit aller naam: J. S. van Gelder. Umuiden. 10 Aug. 1947. Bloemjstraat 70 rd. Verzoeke geen bloemen. De teraardebestelling vindt plaats Donderdag 14 Aug. a.s. des namiddags 1.30 uur op de Westerbegraafplaats te IJmuiden. Vertrek van het sterfhuis 1.15 uur. gevraagd voor de morgenuren j of 3 odhtenden en 3 middagen bij H. Borst, Kennemerlaan 32, IJmuiden GEVRAAGD: flinke dienstbode flinke kellner voor Stations Restauratie IJmuiden. Hoog loon per 1 Sept. '47. Brieven 2e Parallel weg 41, Delden. Santpoort ONGELUKKIGE VALPARTIJ. Op het kermisterrein dat verleden week de jeugd tot plaats van vermaak diende, viel een 13-jarige jongen op een ijzeren pen, die in zijn scheenbeen drong. Dr. Hek man verleende hulp en vervoerde de jonge ling naar zijn woning. Kleine nette woning te Den Helder, voor woning te IJmui den, IJmulden-O. of Velsen- Noord. Inlichtingen of brie ven Firma Breed, Koningsweg 10, Velsen-Noord. Tandheelkundige Inrichting W. SW AAP 99 Grote Houtstraat 99 Haarlem Tel. 1372K Gehele Kunstgebitten f 75.- v/olledlge behandeling tn- oegrepen Spr uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspi Avondspr uren: Maandag Woensdag Vrijdag 6-8 VERSE WAAR!!! Vlees voor de hond wederom verkrijgbaar. GEBRS. VEENINGA, Natura listen, Jacobjinestr. 10-18 Hrl. Tel. 13265. Nette KOSTGANGER gevr. Te koop gevr. melsjesfiets, lft. 8-10 j. Br. L 1652 bur. v. d. blad. FLINK BESCH. MEISJE 22 J. zag zich gaarne geplaatst in winkel, onversch. wat Brieven L 1649 bur. v. d. blad. ONDERJURKEN VERKORTEN en machinaal knoopsgaten maken. v. Ostadestr. 42, schil- dersbuurt, IJm.-O. PRIMA PENSION aangeb. by halte Zeeweg (Drieh.) Brieven L 1651 bur. v. d. blad. SLAAPKAMERTJE gevr. in IJm.-O. of degeiyk kosthuis, geen beroeps, Br. L 1647 bur. van dit blad. ZIT- en SLAAPKAMER met of z. pension gevr. voor dame. Brieven L 1648 bur. v. d, blad Bej. doch gezond heer. gepens. zoekt GEZELLIG TEHUIS. Br. L 1650 bur. v. d. blad. Particulier vraagt BOEKHOUDSTER(DER). Vereiste is en' kennis van effectenzaken en begrip voor '*e Brieven IJ 402 Bureau van dit blad. Gevraagd voor direct een leeftijd 16 tot 18 jaar bij P. VAN DAM'S AARDAPPEL-, GROENTE- en FRUIT. HANDEL, Broekbergerlaan 48, Santpoort. Telefoon 8170." GEVRAAGD bij het CENTRAAL ADMINISTRATIE BUREAU. TrawV. kade 4041, IJmuiden. Sollicitaties schriftelijk. TELEFOONKANTOOR HAARLEM vraagt vrouwelijke krachten voor plaatsing als telefoniste. Leeftijd 17 tot 25 Jaar, Vereistediploma MULO of bewijs van overgang vaii 3e naar 4e klasse HBS of Gymnasium. Sollicitaties schriftelijk aan de Directeur van het Telefoondistrict Zijlstraat 44 te Haarlem. WONINCRUIL Aangeboden een mooie woning te IJmuiden-Oost, huurpr'i 30.per maand. Te ruilen voor grotere woning omgeving Driehuis of Nieuw IJmuiden (Kennemerlaan). Brieven IJ 401 Bureau van dit blad. en alle regels van het moderne verkeer in acht nemen eist een vakkundig onderricht. In één maand leiden wij U op tot een vol leerde zelfverzekerde ehauffeur(euze). Van 's morgens 7 tot 's avonds 9 uur etaat onze Erkende Rijschool tot Uw dienst met haar SPECIALE LESWAGEN! "W EERSTE SANTPOORTSE CHAUFFEURSSCHOOL Middendorpstraat 5, Tel. 8280, Santpoort VRAAGT INLICHTINGEN Bijkantoren HAARLEM (N.) IJMUIDEN: SPAARNDAM: DRIEHUIS: Vergierdeweg 191 Stephensonstraat 61 Dameskapsalon Alb v. Pel Kennemerlaan 94, Tel. 4428 IJdijk 10 Zeeweg 292 OOl KARPET Fa. H. INEKE Speciaalhuis in: Tapijten, lopers, tafel-, divankleden en matten SCHERMERSTRAAT 2« Haarlem (bij de Zijlwtf) Besteedt uw vergunning by ons en u is tevreden. 501 ste STAATSLOTERIJ <IN»; - II AUGUSTUS J9«7 1000.— 6904 11829 19421 S 400.— 5055 7378 8893 19633 -200— 5703 6162 8678 100.— 1855 2705 4913 5812 Wil de jongen, die Donder dagmiddag bij de tankval Westerveld een BADPAK HELFT MEEGENOMEN, dit terug bezorgen. Het is van die dame waar hij mee heeft staan praten. (Naam bekend). Wed. Hillecamp, Hofdijklaan 53. Driehuis GRATIS AFHALEN: twee zin delijke poesjes. Tevens stof zuiger te koop, defect. Ber kenstraat 27. AUTORIJSCHOOL K Offen- berg, gedipl. A. N. W. B. in structeur Inl. en opgave by J Broersen, Oosterduinweg 56 IJmuiden BLOEDKORAAL eil CORNA- LIJN (grote soort) gevr Flin ke prijs. Ook Granaatsieraden en losse gouden sloten. Kruis weg 32, Haarlem. Tel, 18437. (Antiekzaak by station). Te koop: 3/4 DAMES"»' Cederstraat 4. Te koop: CENTRAL? WARMING KACHEL. v. 2 huizen. Elzenstraat Te koopmooie J. HONDJE- (fox) Esdoomstr. 39. Te koop aangeb.: prima VEREN HORLOGE. mer* c pina. 15 steens. Te bew. Hooftlaan 3A. Driehuis. Te koop aangeb l pr. s a. n. LAGE H. SCH0ESE>- 45. G. J. Broek, Pres. Knip straat 40, IJro. Tb koop: 1 *«te JIB*®" Esdoornstraat 28. Te koop: beste pLAJ[E/i GEN op Colllngs B' Voorplaats 2, Santpoort^ JONGE KONIJN' Te koop: Willebrordstraat 3',

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4