De „Ghesellen van den Spele in de ruïne van Brederode het 'nitialiet ®enomcn voor De pootaardappeloogst in Noordholland is goed binnengekomen Twee Haarlemse studenten reisden 5000 kilometer „met de duim" Santpoort Bloedig treffen op Midden-Java Vreemdelingenbezoek aan Haarlem vertienvoudigd donderdag 14 AUGUSTUS 1947 IJMUIDER COURANT rr „„e vereniging „Santpoort's Bloei" De het succes van verleden jaar, ileeJ'WSejoet van Denemarken" - -oëringm beleven, „Esmoreit" zal Robbrecht intussen heeft het wicht geno men en wil het doden, maar op dat moment verschijnt Platus en koopt het van hem voor duizend ponden goud. Zo reist hij met de knaap naar Damascus, waar de koning de opvoeding en verzorging opdraagt aan zijn dochter Damiët. De toestand op Sicilië is inmiddels verre van aangenaam. De oude koning is on troostbaar over het verlies en Robbrecht jpel uit.de Middel-slaat zijn slag; hij vertelt dat de jonge ko- Aug"stus tonele."" Iningin haar man haat en hem wil vergif- jcinven ten i jge maai worden de zit- tigen en dat zij haar kind heeft gedood. De Evenals _a ;llnria afgestaan door het Pro- koning verstoot haar en zet haar in de Achttien jaar later vertelt Da- Wi «o'rdën gegeven. t'1"", iSing van regisseur Ad. Hooy- 0nder n 8p Ghesellen van den Spele" V°eo9 Aug "Zaterdag 23 en Zondag 24 ""at kaas abele banken wei uis gn biedt de padvinderij „prisoen': vindaalhuip zoWei bij de voorberei-miët aan Esmoreit dat hij een „vondelinc' jjle nOQ'S® 4 ..„n,.m<ron i ic pri Hpïp vprt.r<*tt. nn st.pl pri snrnn? nm is en deze vertrekt op stel en sprong om ^illgen apNJ met" medewerking van de niet weer te keren voor en aleer hij ont- Het P-É"-1 zol.gt voor leidingen en dekt heeft wie zijn ouders zijn. ok bii de opvoeringen, n als.DU „^PWPrk n! ®cLirman, zorgt vuui iciumgcu <--n !>eer die wederom op dezelfde plaat- ,BlJ k mo'rbecn bevestigd wordt. :ena. Ip mrkeergelegenheid en fietsen- °oK ,Llin afspraak met de heer Van den !l3 n afdoende wijze geregeld. Voor BroP Iidïge mens wordt in de pauze ge- de inwel 8 aantal zitplaatsen, hoe :orgd ..ba UdU t het daarmee.' vroegen we het helaas nog blijven op het peil rkd-n jaar" was het antwoord. Men "«Sracht het getal van 325 uit te brei- 8 dit stuitte op velerlei bezwaren. "Sis daar de oude kastanje, die wmag vellen. Het geldt hier een ate sDcclgelegenheid die geen ge- 18i^mag worden aangedaan. De hoge. be- •io Th'kanten zijn vorige maal door de jTCClde Z1JKdI.UC_;i.J„„+c.or1 „nfarnilH- maar idvindevs «een van als zitplaatsen gebruikt, maar hen is er zonder mierenbeten af. Ook deze wijze van uitbreiding s niet in aanmerking, nu echter aan de grote belangstel- -*te komen heeft men de derde «ckomen. komt vastgesteld. Er is slechts een factor n ade organisatie kan bederven: het weer. 1 ervaring van verleden jaar heelt ge- ,d dat het lang geen pretje is noch voor filers, noch voor het publiek, m stro- ia* mg™ b'J 0en °P0nlucWsPel te zÜn ieiiokken. Wat wü zullen zien en horen. Esmoreit" is een abel, (kunstig) spel de veertiende eeuw, zo omstreeks 1380. r n toneelstuk, dat gerekend mag worden t behoren tot een der oudste, die in onze 'etterkunde zijn bewaard. Noch in de Zat noch in de Duitse en evenmin m L Engelse toneelpoëzie zijn werken van „trent dat tijdsbestek te vinden. Enige overeenkomst' met de Franse d.ichterkunst van die tijd, voornamelijk in de epische verzen, is er wel. Er is namelijk een drietal motieven waar men zowel in een Frans berijmd ver haal en daaraan verwante prozastukken, sis in dit Middeleeuwse spel op terug kan ïzijn de onschuldig veroordeelde ko- dfoojn, die haar lange jaren van opsluiting -eduldig en vertrouwend op Gods recht vaardigheid, draagt en de te vondeling ge- We koningszoon die later zijn ouders weervindt en tensrotle de liefde tussen een Westers en een Oosters koningskind, die men gezegd heeft broeder en zuster te zijn. Dit zijn de gegevens van Esmoreit in korte trekken. Het spel begint met een proloog, waarin de hele geschiedenis wordt verteld en die eindigt met de vermaning stil te zijn en te luisteren, hoe alles precies in zijn werk gaat. Dè koning van Sicilië heeft een neef Robbrecht, die zich opvolger waant en in woede ontsteekt over de geboorte van zijn neefje Esmoreit. Hij besluit dit kind te doden en om te beletten dat er nog meer kinderen zullen komen, belastert hij de jonge koningin bij de Koning. Terwijl in dit Westerse land zich zulk een drama af speelt, vertelt in het Oosterse Damascus, in het land der Saracenen, de wijze mees- Ier (sterrenwichelaar) Platus zijn koning, dat er die nacht op Sicilië een kind is ge boren dat de koning doden en zijn dochter huwen zal. Platus zal proberen zich van dat kind meester te maken. Doordat hij de doek, waarin hij gevon den werd, om zijn hoofd draagt, is het mo gelijk dat zijn moeder, door de tralies van de gevangenis heen ziend, hem als haar zoon herkent. Hij ijlt naar de koning, die terstond de koningin in ere herstelt, Rob brecht, hoe sluw hij er ook tussenuit tracht te komen, wordt ontdekt als de aanstichter van al het leed, met het gevolg dat hij op gehangen wordt. Esmoreit en Damiët treden in het huwe lijk en de oude koning doet afstand van zijn troon. De narede bevat dan de „lering" die men uit het stuk kan trekken, namelijk dat wie kwaad doet, kwaad ontmoet. „Maer reine herten spanne croerie, Die vol doeghden sijn ende vol trouwen. Daer omme radic, heren ende vrouwen, Dat ghi u herte in doeghden stelt." De Livarden in moeilijkheden Uit de Duitse erfenis was aan ons land onder andere toegewezen het s,s. Livar den, een boot van ongeveer 1200 ton. De Nederlandse regering wees het bootje op haar beurt toe aan de K.N.S.M. die het echter niet wilde accepteren. De regering kreeg de Livarden, die reeds naar Am sterdam was overgebracht terug en ver kocht haar naar Noorwegen. De sleepboot Schelde zou de Livarden van IJmuiden naar Antwerpen slepen, waar ze gerepareerd zou worden. Onder het varen op het kanaal kreeg het schip slagzij, die, vermoedelijk door lekkage, steeds groter werd. In deze toestand wei gerde de Schelde het schip te slepen. Er zijn vandaag pogingen in het werk gesteld om de Livarden weer recht te krij gen. Men heeft dit met allerlei hulpmid delen moeten doen daar de Waterstaat geen toestemming wilde verlenen het schip leeg te pompen wegens de grote hoeveelheid olie die er in aanwezig was. FEESTAVOND VOOR DE N1WIN. De 2e Compagnie O.B.D. organiseert op Donderdag 28 Augustus in Thalia een feestavond ten bate van de Ni win. Tot de attracties behoort ook een tom bola en degenen, die hiervoor een prijs beschikbaar willen stellen, kunnen deze bezorgen President Steynstraat 60 of school B of opbellen 4033. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG Aangevoerd werden 35 kisten tarbot. 500 kisten schol, 1000 kisten schelvis, 70 kisten kabeljauw. 20 kisten makreel, 1500 kisten haring, 75 kisten wijting, 100 kisten diversen. Besommingen: 2 trawlers f 31.6(51. Motorloggers: KW 84 f 4290, KW 15 f7515. Kustvissers: I.TM 224 f 4960, IJM 248 f 2040, IJM 214 f 3230, I.TM 215 f 196, IJM 202 f 130, IJM 211 f21, IJM 237 f74, HD 79 f6198, HD 25 f1423. UK 76 f 1191, UK 31 f 1283, UK 66 f 379, IJM 241 f 105, IJM 343 f 202. Waardering voor werk der vrijwilligers Wielrijdster viel en kreeg een dubbele armbreuk j fietste mej. G. V. on- te Moordrecht, doch tijdens de vacantie bij haar in Amsterdam wo nende ouders vertoevend, naar het strand. Op de Strandweg heeft zij toen zij uit wilde wijken voor een haar achterop rij dende zandauto haar evenwicht verloren, met het gevolg dat zij tegen een der ach terwielen van de auto viel- Door de val t v^iel is haar rechterarm op twee plaatsen gebroken en vermoedelijk werden ook enige ribben gekneusd. Nadat de heer Bakker van het Rode Kruis de eerste hulp had verleend werd het slachtoffer naar het Amtonius Zieken huis overgebracht. „Van Kinsbergen" in Willemstad aangekomen; Hr. Ms. opleidingsschip voor adelborsten «Van Kinsbergen" en de beide onderzee boten Hr. Ms. „Zwaardvisch" en „O 23", die gedurende enkele maanden een oefen- reis maken in de West-Indische wateren, zjjnm Willemstad op Curasao aangekomen. De bemanningen hebben op de heenreis honderden telegrammen ontvangen van bezoekers van de tentoonstelling .„Zee gent te 's Gravenhage. Voorbarigheid Aan het 'hoofdbureau van politie meldde a® iemand, die vertelde dat in de bosjes °P de hoek van de De Savornin Lohman- SÜ? Kuyperlaan uit een fietstas een Portemonnaie van een dame met inhoud Was 0111vreemd, Maar, gelukkig was men ui geslaagd de dader te grijpen, b agent toog op weg, vatte de snodaard a bracht hem naar het bureau, ten verhoor volgde, een onderzoek werd gesteld en tenslotte bleek dat de eige- Hggen poi^emoFnai'e thuis had laten Spoorbrug is geen rustplaats 7nJ'u eense 2eelieden hadden zich een den J'f°"derG zitplaats gekozen. Zij had- vwia! l diep in het glaasje gekeken, en l "}j oe.fte er wat bij te gaan zitten, mij hiei'toe, rustig zingende, het JïJM het baanvak Beverwijk-Vel- p p de spoorbrug uitgekozen, de/o agenk.van politie haalde hen over plaats te verlaten en on- ven nan j-Ln?da^ zti gehoor hadden gege- toin. hevel passeerde de electrische De Stichting voor de Landbouw zendt ons een overzicht van de pootaardappeloogst in Noordholland, waaraan het volgende is ont leend: In deze provincie, die zo schaars bedeeld is met landarbeiders, bedraagt het totaal pootaardappel-areaal 9200 ha. Waren er gedurende de verplegingstijd reeds grote moeilijkheden als gevolg van het tekort aan personeel, het hoogtepunt werd terecht verwacht in de tweede helft van Juli, de tijd waarin de pootaardappe- len hoofdzakelijk moesten worden gerooid. Tussen de Stichting voor de Landbouw in Noordholland, de Gewestelijke Arbeids- büreaux en Bureau Oogsfcvoorziening heeft een geregeld contact bestaan teneinde alle reserves zoveel mogelijk te kunnen bemid delen en daardoor het tekort zo klein mo gelijk te maken. Zo was er bij het begin van de poot- aardappel-campagne een tekort van onge veer 4000 man. Gelukkig stond hier nog wel enige buitengewone hulp tegenover: 1000 militairen en de Nederlandse Jeugd- Gemeenschap hebben ihun steentje bijge dragen, de laatste door in de eerste tijd 550 jeugdigen, hoofdzakelijk leerlingen van middelbare scholen, ter beschikking te stellen. Op Zaterdag 19 Juli moesten in één week tijds gerooid worden op Texel, Anna Pau- lowna-polder en in de Wieringermeer te samen 1000 ha. pootgoed. De reserve in dienst van 'het Bureau Oogstvoorziening, welke hiervoor beschikbaar was, bestond toen uit rond 3200 man (jeugd inbegrepen) Bij een gemiddelde prestatie van 2V2 are per dag, betekent dit dat ruim 40 kon worden gerooid van hetgeen in die tijd gerooid moest worden. Een oproep via het A.N.P. bracht voor die dagen de gewenste uitkomst en zelfs meer dan dat. Velen uit alle delen van het land hebben zich aan gemeld en een deel van hun vrije tijd be schikbaar gesteld om het algemeen belang te dienen, zodat een zeer groot percentage van de 'in A gekeurde poters op tijd gerooid werd. Dit is van grote betekenis zowel voor de kwaliteit als voor de prijs en dus voor de deviezenopbr engst. Op Woensdag 30 Juli, de rooidatum voor de belangrijkste soorten uit de groepen 3 en 4, hebben de militairen in de Wieringer meer voor het laatst gewerkt. Ook gevan genen zijn toen in hoofdzaak teruggetrok- Nieuwe coaster in de vaart Aan de Willemskade in Rotterdam heeft ligplaats genomen het m.s. „Blue Boy", een voormalig Engels landingsvaartuig van het type L.C.G.M. Het schip is ge kocht door bemiddeling van „Mufolo" scheepvaartbedrijf en onder toezicht daar van op de scheepswerf „Holland Nautic" te Haarlem voor rekening van Jac. A- Vonk's handelsonderneming te Rotter dam verbouwd tot dubbelschroef motor- kustvaartuig. Het sohip meet circa 380 ton deadweight, is air-conditioned - en heeft een lengte van 46 m. bij een breedte van 6.70 m. Het is uitgerust met twee Paxman Dieselmotoren van 375 pk. elk. De ,,Blue Boy" zal een snelheid kunnen ontwikkelen van 12 tot 13 knopen. Het schip is bestemd voor het vervoer van groente en fruit op Engeland. ken en in ander werk geplaatst. De dagen hieraan voorafgaande is met man en macht gewerkt om het gestelde doel te bereiken en met succes. Dat er dan direct na deze belangrijke data een sterke vermindering van de behoefte optreedt, is voor hen die met het vak op de hoogte zijn, zeker niet vreemd. De conclusie rest, aldus de Stichting voor de Landbouw, dat, hoewel weinig hulp in het vooruitzicht was gesteld, er enorm veel gepresteerd is en vele honderden vrijwil ligers de landbouw te hulp gekomen zijn. De pootaardappeloogst is dit jaar gewon nen dank zij het energiek optreden van de Kringbesturen en de Wijkcommissies van de Stichting voor de Landbouw, waarbij de hulp van Bureau Oogstvoorziening en an dere Overheidsinstanties van zeer grote betekenis is geweest. Zweedse kotters laten zich niet meer zien De laatste weken wordt de blauwe vlag met het gele kruis er in, die zich dit jaar zo menigmaal in de Vissershaven ver toonde, niet meer gezien. De Zweedse kotters hebben thans in de haringvisserij tijdelijk een ander emplooi gevonden. Een enkele maal kan er nog wel eens een Zweed verwacht worden, maar eerst wan neer de haringvisserij is afgelopen zullen ze weer geregeld aan de markt verschij nen. DISTRIBUTIENIEUWS Rijwielbanden én schoenenbonnen. Inwoners van IJmuiden. IJmuiden-Oost, Drie huis en Velsen-dorp wier namen beginnen met de letters O t.m. S en die na 1 Mei 1945, maat niet later dan in September 1946 bonnen voor een of meer toerbuitenbanden hebben ontvangen kunnen in het Patronaat een aanvraag voor een „bewijs van inschrijving" indienen tussen 9 en 12 uur op Vrijdag 15 Aug. De letters T t.m. Z zijn tussen 2 en 4 uur aan de beurt. Schoenenbonnen. Dit geldt ook voor hen die de schoenenbonnen moeten afhalen. Inschrijvingsbewijzen voor rijwielbanden Zij, die een aanvraagformulier hebben afge haald, maar geen inleveringsbewijs ontvingen, kunnen dit in ontvangst nemen Vrijdag 15 Aug. in het Patronaat. Tussen 9 en 12 uur de letters V t.m. We, tussen 2 en 4 uur de letters Wi t.m. Z. Transportbanden. In de week van 18 tot en met 23 Augustus kun nen transportbanden worden aangevraagd. Dt aanvraagformulieren moeten uiterlijk Zaterdag 23 Augustus zijn afgehaald en weer ingeleverd. In dezelfde week is er ook gelegenheid tot het aanvragen van toej-binnen- en- buitenbanden voor invalidewagens voor personen en instellin gen, die tot nu toe hiervoor geen banden hebben ontvangen. Motorlogger DM. 204 verloor blad van de schroef De motorlogger IJM 204, rederij Plug was, na lange tijd wegens reparatie uit de vaart te zijn geweest, weer naar zee ver trokken. De logger heeft de visserij echter niet bereikt, want nadat hij enige tijd op zee was, werd een blad van de schroef afgeslagen, vermoedelijk doordat ergens op gestoten was. Des avonds was de log ger weer in de haven terug om een nieuwe schroef aan te laten brengen. D EGIN JULI vertrokken twee Haarlemse u studenten met drie blikken erwtensoep, twee blilcken gecondenseerde melk en een jroote doos prentbriefkaarten in hun rug zak voor een trip van 5000 kilometer naar België, Frankrijk, Engeland, Schotland en Wales. De erwtensoep en de melk dienden tot noodrantsoen en de prentbriefkaarten tot beloning dergenen, die het tweetal een ,11ft" zouden verschaffen. De 23-jarige C. S. H. van Lokhorst en zijn één jaar jongere vriend G. A. Fluit- man, beiden even trots op hun lidmaatschap van het Haarlemse Studentengilde, begon nen hun door een invitatie van een Schotse correspondentie-vriendin uit Perth uitgelokte Odyssee met een enkele reis per trein naar Brussel, om tenminste het gevoel te hebben, dat ze de eerste dag al een flink stuk opgeschoten waren. Zij hadden in de Belgische hoofdstad al direct geluk, omdat zij een troepje Franse collega's tegenkwamen, die in tegengestelde richting gingen en graag wat francs voor guldens wilden verwisselen. Daarbij bleef het niet: nog dezelfde dag zou een haastig- gebakerde professor in het Volkenrecht hen in een glimmende slee mdt 100 km per uur naar Gent brengen. Hij was de eerste van de 114 liftgevers, die zij zouden bedan ken en nog niet eens de meest originele. Want. behalve de handelsreizigers whiskey, chocolade, Hollandse cocosmatten en tandpasta lieten boeren, militairen, vleeshouwers en auto-coureurs zich door hun opgestoken duim vermurwen. Zij heb ben op een brandweerauto gezeten, op een kanon van Vickers en Armstrong, dat er gens in de Midlands versleept werd, in de Royal mail" en in een steenkolenauto. Eigen „lift" gereden. In Noord-Frankrijk waren zij mede passagiers van een lichtelijk aangeschoten leraar in autorijden, die aan de kant van de weg nog een wankel karretje had staan. „Kun je sturen?" was zijn vraag en even lat.er mocht Van Lokhorst zijn eigen „lift" rijden Met dat al zagen zij kans om in 11 dagen het doel: het Schotse stadje Perth te be reiken. Lang hielden zij het daar niet uit: het Schotse hoogland lokte onweerstaan baar en zelfs op de uitgestorven trajecten onder een constante regen was nog wel een auto te krijgen. Zo kwamen zij in Fort Augustus terecht, waar zij te gast waren op een Poolse hout- haklcerij, die aan een paar oud-Arnhem strijders werk verschafte. Evenwel: met de „duim" alleen kwamen zij er niet. Zij hadden ook geld nodig om van te leven. Daarom gingen zij naar een Weer een étalage-wedstrijd De leden van de Algemene Winkeliers vereniging te Santpoort-station willen niet achterblijven bij hun collega's te Santpoort dorp, die tijdens de afgelopen feestweek een étalage-wedstrijd hielden. Ook zij zijn voornemens het publiek te tonen tot welke prestaties zij nog in staat zfjn en hebben daarom besloten op 29 Augustus een étalage wedstx-ijd te houden in dezelfde geest als te Santpoort-doi-p. BOOGSCHUTTERS IN ACTIE. Schutters van „Vooruitgang Zij Ons Streven" hebben deelgenomen aan schiet wedstrijden te- Delft. In de eerste afdeling van de korpswedstrijden bezette VZOS met 285 punten en 14 rozen de zesde plaats. De eerste pi-ijs in deze afdeling werd behaald door „De Romeinen" met 359 punten en 23 rozen. In de eerste afdeling „Personeel" verrichtte het jeugdige VZOS-lid P. Janssen een op merkelijke prestatie door met 63 punten en 6 rozen de 3e prijs te bemachtigen. De win naar van de eerste prijs behaalde deze niet 65 punten en 5 rozen. OPRUI MINGS WERK IN DEN HELDER. Aan.de firma A. Dienaar en W. c; van der Glessen alhier is door de Rijksdienst voor Land- bouwherstel, Inspectie Noordholland voor f 54.444 opgedragen het slopen en wegruimen* 1 van diverse door het voormalige Duitse leger gemaakte opstallen aan de Doggersvaart en de Kortevliet in de gemeente Den Helder. Van Lokhorst (links) en Fluitman vermoeid, maar zeer voldaan, slaan op het punt de boot t#rug te nemen. wel even tijd vonden om hot ondernemen de duo te laten instappen. Dat ging soms zeer oorspronkelijk toe, zoals bij de En gelse sergeant-majoor, die als voorwaarde voor het meerijden stelde: „Kun je in het Engels vloeken?" Na vijf-en-een-halve week „duimen" waren ze weer in de Spaarnestad. De overtocht over het Kanaal was het enige, dat zij eei'lijk betaald hadden. De twee blikken melk kwamen weer terut Maar de prentbriefkaarten van Hollandse klederdrachten sieren nu de wanden van Belgische, Franse en Britse huizen als een herinnering aan twee sportieve en door tastende Haai'lemmers. Nieuws van de voetbalclubs Zilveren molen van Groenendaal. Stormvogels, dat het vorige jaar op de Zilveren Molen van Groenend-aal beslag legde, zal ook dit jaar weer aan het door RCH georganiseerde tournooi deelnemen. Voor de eerste ronde hebben de blauiw- witten tegen RCH geloot. De Stormvogels-reserves nemen Zondag krant in Edinburgh en verkochten hun I a g. deel aan ee„ door EXO te Hoofddorp story voor een halve guinea. En slapen moesten zij ook. Nu, daarvoor waren de politie-bureaux de aangewezen plaatsen. Een avonturier kan wel tegen een harde brits en de vergelijking tussen de cel systemen der verschillende landen was ook zeer leerzaam. Hoofdzaak was, dat zij op een goedkope manier heel wat zagen,, of het nu Parijs was met de Notre Dame en de Madeleine of de Britse Home fleet op de Clyde. Daar bij wei-den zij gesteund door de welwillend heid van zovele autobestuurders, die altijd Waterpolo Zeskringenfournooi heeft sterke ploegen De samenstellingen der zeventallen van het zeskringenwaterpolotournooi zijn be kend. In Haarlem speelt o.p de mid voor plaats Kollerie van DWR. Op de midden achterplaats zal Pum Sw'ier uitkomen. Ver der komen in de ploeg uit Hogeland, Mau- rits, Driessen en Anthonic. In 'het doel is opgesteld Vrught van HPC. De VZV'er Wevers is i*eserve-doelman. Amsterdam komt met. een sterk zevental uit. De internationaal Van Feggelen bezet de middenvoorplaats. Andere bekende spe lers zijn Paerl in doel (Nederlands zeven tal), Kohier, Sohopman, beiden van Het IJ en de bekende schoolslagzwemmer Smits- huyzen. Utrecht komt weer met de oude bekende spelers. Bijna allen zijn lid van de UZSC. Oud-internationaals als Overhagen en Flot- man zijn natuurlijk van de partij. Dan zijn nog opgesteld Bex-gers, Heetveld en Van Koten. Den Haag komt met twee spelers van het Nederlands zevental in het water. Aanvoer der Braasem speelt rechtsachter en Smol linksvoor. De oud-middenachter van het Nederlands zevental Stam is middenvoor bij Den Haag en ook de jongste Ruimscho- tel is weer van de partij. Van Woerkom, ook geen onbekende in internationale krin gen, zal het doel vei-dedigen. Inderdaad een zeer sterk zevental. Het jeugdzevental van Rotterdam gaat naar Engeland. Hierdoor zal de ploeg voor Velsen enige krachten moeten missen. Toch beschikt zij nog over behoorlijke krachten. Van Polfliet, Schat, Snoeks en Van Dom melen zijn geen onbekenden. Venier zal zeer waarschijnlijk ook ir. Hoving van de partij zijn. Van het Oostelijk zevental is nog weinig bekend. Wel beschikt het over uitstekende spelers als Schens en Kniest, over het ge heel wordt het toch tot de zwakkere broer tjes" gerekend. uitgeschreven tournooi. Ze komen uit tegen de 3 e klasser Rippei-da. V.S.V.—A.D.O. Ter gelegenheid van de opening van het Sportpark in Lisse wordt Zondag de voet balwedstrijd VSVADO gespeeld. „Velsen" naar het Westerkerk- to urnooi. „Velsen" zal dit seizoen deelnemen aan het Westerkei-ktoumooi, dat ditmaal wordt georganiseerd door Spartaan in samenwex-- king met DWS. Terras- versus Stormvogels. Donderdag 21 Augustus ontvangt Terras vogels een sterke Stormvogels-combinatie. Koninginiie-avonil De beide verenigingen van Santpooi't- dox-p en -station, welke zich beijveren de verjaardag van H.- M. de Koningin ook dit jaar weer met opgewektheid te vieren, heb ben ten opzichte van het avondfeest de handen ineen geslagen. Die avond treden in het Rijkenspark op Lou Bandy, de Ha waiian Sex-enadex's, „Mr. Charles", het fan- farekox-ps „Wilhelmina" en het ballet van Tilly Sylon. Aneta verneemt van officiële Neder landse zijde te Batavia, dat op Java en Sumatra m de pas bezette streken voort durend tegen rondtrekkende benden moet worden opgetx-eden. Er wei-den weer enige overtredingen geconstateex-d van de oi-der „staakt de vijandelijkheden". Op Midden-Java, ten Zuid-Westen van Ambarawa wex-d een patrouille door een bende van ongeveer 350 man aangevallen. Onze patrouille werd beschoten met ge weer- en mitrailleuxrvuur en vervolgens met handgranaten bestookt. De aanval wex-d ook met enige verliezen onzerzijds afgeslagen. Op Oost-Java ten Zuid-Westen van Mod joker to werd een onze patrouilles be schoten. Op Zuid-Sumatx-a, rondom Laha-t had den onze patrouilles hinder van sluip schutters. Op de weg naar het Westen toe bleken versperringen te zijn aangebracht. Onze patrouilles troffen bruggen vernield aan. Op Midden-Sumatra, in het Padangse, konden dank zij de waakzaamheid der Nederlandse troepen infiltratiepogingen wox-den verijdeld,» welke tot doel hadden, een aanval te doen op het Nederlandse kampement Baungin. Een 20-tal leden dei- T.N.I. werd gevangen genomen. Be halve handgranaten, enkele wapens en munitie kwamen documenten in onze han den, waaronder een lijst van Indonesiëx-s, die wegens hun sympathie met het Ne derlands bestuur ontvoerd zouden wox-den. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aanval werd beraamd door de verant- woordelijke leiders van fort de Koelt, die 8 Augustus opdracht gaven tot deze ope ratie en de nodige wapens verstrekten. Onze verliezen van 11 Augustus bedi'agen: 3 gesneuvelden, 4 gewonden. Een Nederlands communiqué meldt he den uit Batavia: In Oost-Java werd toe nemende agressie en infiltratie geconsta teex-d in het gebied rondom Malang. De post in Batoe ondervond hinder van sluip schutters en enige patrouilles in deze sec tor werden beschoten. Op het Westelijk front van Soerabaia vonden eveneens enige beschietingen van onze patrouilles plaats. Onze post bij Randegankoelon werd met handgranaten bestookt en op Zuid- Sumatra stootte een patrouille ten Zuid- Oosten van Batoei-adja op een bende/die het vuur opende. De bende wex-d vei-dve- ven en in de richting van republikeins ge bied achtervolgd. Onze verliezen op 12 Augustus bedi-a- gen: één gesneuveld, 16 gewonden. Resultaat van doeltreffende propaganda De Bloemenweek ligt achter ons en de penningmeester van „Haarlem's Bloei" zit nu gebogen over het grootboek als hij tenminste niet met vacantie is gegaan om uit te blazen! en becijfert de winst- en verliesposten. De laatste zijn concreter weer te geven dan de eerste. De kaartverkoop voor de tribunes op de Gx-ote Markt is niet vlot gegaan ook al door een kortstondige regenstoornis. Zelfs tijdens het voorbij trekken van het Bloemencorso gaapten er heel wat open plekken op de houten stel lage. Men heeft de opmerking gemaakt, dat de prijzen der plaatsen op de tribu nes aan de hoge kant waren. Het Bloemenweek-comité merkt hier tegenover op, dat de verschillende pro gramma-onderdelen ook gratis zeer goed te zien en de volgen waren. In het bijzon der geldt dit voor het coi-so. Het is echter redelijk, aldus het comité, dat wie een FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot dom- SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 11 „Een, twee, drie, vierzei Anne zachtjes. En nogmaals zuchtte ze gehoor zaam, terwijl de stethoscoop wex-d voort bewogen: „Eentweedrie vier Haar hart klopte zenuwachtig. Ze was óp en ze wist het. Ze was bex-eid om iedere dosis tonicum, die dr. Bladen zou voorschrijven, te slikken. Maar ze wilde niet weer ziek worden. Ze moest fit ge noeg zijn om een baantje te krijgen en het te houden ook. Eindelijk was het onderzoek afgelopen. Ze knoopte haar blouse dicht met vingex-s, die ze px-obeerde niet te laten trillen, en haar ogen gingen angstig naar het gezicht van de dokter. Zijn blik rustte op haai', ernstig maar vriendelijk. Neen zei hij eindelijk het is niet zo erg als ik vreesde. Er mankeert je niets ernstigs, nóg niet tenminste. Niets dat rust en frisse lucht en goed voedsel niet weer in orde zouden kunnen maken. Ze wist te glimlachen, maar het ging haar niet goed af. De ogen van de dokter keken haar scherp aan. Hij kende Anne Gx-ey al uit de tijd, dat ze leerling-ver pleegster was en hij mocht haar graag. Wat xs er? vroeg hij zonder om wegen Geldzorgen? Een ogenblik aarzelde Anne, haar trots streed met haar gezond verstand. Maar dan, juist omdat ze Anne was en haar ge zond verstand altijd won, knikte ze. Ik heb geen baantje meer gehad' sinds ik ziek werd. Ik kom door geen enkele medische keuring. Ik hoopte Waar hoopte ze op? Op een wonder, dat haar weer gezond zou maken zonder rust en frisse lucht en goed voedsel? Op de mogelijkheid dat. dr. Bladen het met zijn geweten niet al te nauw zou nemen eri haar als gezond door zou laten? Het één was al even onwaarschijnlijk als het an der. Ze maakte haar zin niet af en haalde haar schouders op. Ik zal 't ergens anders moeten pro-- beren, waar het niet zo druk is. Een kan toorbaantje De oude man keek bedenkelijk. Daar ben je niet gezond genoeg voor zei hij kortaf. De slanke schouders maakten weer een hulpeloos gebaar. Misschien niet stemde ze toe maar ik zal niet etrg gezond worden als ik helemaal niet meer zal kunnen eten, denkt u wel? Je ziet er uit, alsof je dat al hebt pro beren te doen, dacht hij, toen hij haar nauwlettend gadesloeg. Zo'n klein ding, slank, te mager eigenlijk bij nadere be schouwing. Mooie handen en voeten. Roodachtig haar en grote bruine ogen, die zonder vrees en zuiver de wereld iin- keken. Langzaam zei hij: Toevallig is het mij misschien mogelijk je aan een geschikt baantje te helpen - Bedaard ging hij naar zijn rommelige schx-ijftafel en zocht tussen zijn papieren. Hij vond een brief en overhandigde deze aan haar. Toen ze hem las, sloeg hij haar nauwlettend ga de. Ze vloog de wijd uiteengeschreven bladzijden door „Onze huisdokter bezweert ons, dat Hathryn weer in ox-de kan komen (of schoon ik wilde, dat u haar kon zien), als ze zich maai- behoorlijk gedraagt en de voorschi'iften volgt, maar u weet hoe ze is. Nu zou ik van u willen weten, of u een vex-pleegster zoudt kunnen vinden,, liefst een jonge (K. kan nooit goed met oudere mensen opschieten), die haar bezig lean houden en zo beïnvloeden, dat ze zich braaf gedraagt. Dr. Wild houdt vol, dat het onmogelijk is; dat er zo'n verpleegster nóóh voor geld nóch voor goede woorden te krijgen is, en dat de dienstboden alle: wat nodig is kunnen doen, maar u weet, hoe K. is, ze windt ze om haar vingers en natuurlijk luistert ze naar mij ook niet. Ik ben er van overtuigd, dat u wel iemand voor mij kunt vinden. Ik zal betalen welk bedrag u maar noemt, en er zal niet veel voor haar te doen zijn, alleen maar een uniform dragen en K. zó intimideren, dat die zich behoorlijk naai- de voorschriften zal gedragen". Goed voedsel, zei de dokter, ze wo nen op het land en hebben eigen kippen en koeien. Frisse lucht. Twee oude, uitste kende meiden Anne keek hem nieuwsgierig aan. Ex- was iets vreemds in zijn toon. Ik geloof niet dat je het adres gezien hebt zei hij. Snel bekeek ze heb en toen was het alsof haar hart een ogenblik stil stond. Trant fluisterde ze nauwelijks hoox-baar. Dr. Bladen knikte- Die brief zei hij kalm is van Dick's tante, mevrouw Forbes. En K. is Alan Heriot's zuster, Kathx-yn Heriot. Een grote bittei'heid kwam over Anne. (Wordt vervolgd). extx-a-goede plaats wilde hebben dat voor recht dan ook wel extra betalen mag ten bate van „Haarlem's Bloei", dat al deze festiviteiten arrangeerde. Ondanks dc tegenvaller van de kaart verkoop, heeft men toch de voorlopige indruk, dat de begroting van het comité „uitgekomen" is en dat er van geen groot verlies sprake zal zijn, misschien zelfs wel van een klein batig saldo! Ook de exploitanten van het Lunapark zijn tevreden. Een enkele, die minder goed geboerd heeft, is door de stichting „Luna park" gesubsidieerd. Dc crote winst: vreemdelingenbezoek. De grote winst niet in een getal uit te drukken is gelegen in de enorme toevloed van vreemdelingen naar de Spaarnestad. Gunstige factoren daartoe wax-en de nabijheid van de internationale kampeerrally en de W.F.A.-uitwisseling. Maar de grondslag werd ongetwijfeld ge legd door een goedgerichte propaganda in het buitenland, waarvoor voor een aan zienlijk deel de adjunct-directeur van „Haarlem's Bloei", de heer H. Beets, ver antwoordelijk is. Het staat vast, dat ook zonder de feestweek 1947 wat het vreem delingenverkeer betreft een x-ecoi'djaar zou zijn geworden. Dit vindt zijn weer spiegeling o.m. in de verdubbeling van het aantal inlichtingen, die op het ver- keershuis dagelijks verstrekt wox-den. Haarlem staat in Nederland aan de spits, wanneer het om de toeneming van het toeristenbezoek gaat. Stijging: 1000 Reeds nu staat vast, dat in de vei-stre- ken maanden van dit jaar tien keer zo veel vreemdelingen Haarlem bezochten, als in geheel 1946 het geval was! De aan komst van de eerste groepen Engelse mi- litaii-en uit het Rijnland twee keer per week vormde in April de voorbode van een nimmer aflatende stroom van buiten landse belangstellenden. Een ruwe schatting leert ons, dat er tij dens de feestweek 4000 buitenlanders in de stad zijn geweest. Daarbij is op te mer ken, dat deze vooral tegen het eind van de week kwamen. Dit kan een aanwijzing zijn, dat het zwaartepunt in het pro gramma ook te nadrukkelijk op de laatste dag gelegd was en het is niet onwaar schijnlijk, dat daar het volgend jaar reke ning mee gehouden woi'dt. Het Bloemenweelccomité zal Vrijdag avond bij elkaar komen om de resultaten en de tekortkomingen van de afgelopen manifestaties te bespreken, om daaruit voor de organisatie van een propaganda- actie in 1948 lering te trekken.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3