IJmuider Courant Vertegenwoordigers van West-Borneo en Oost-lndonesië worden niet toe jgelat en Een Sterfgeval Philippijnse afgevaardigden mogen aan de discussies deelnemen Gandhi's'droom werkelijkheid Jambo's en bleekgezichten 62e jaargang No. 18710 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Ttnistratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, I foon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. DruWtl Z-B'' sPaarne 12' TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 15 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- eo Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwaïtaai 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad- Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem sensationele opschudding, nE Duitsland ontstaan is na het plot- 6 "IrprHiden van de vroegere tweede sel'^. L wijlen ex-keizer Wilhelm ii, Éenialin„I nnverkwik'kelijke indruk. Het is maakt een hjst0rie aandacht trekt begrijP land omdat het gehele tweede i« ons yan (je ex-keizer zich m huW0K heeft afgespeeld. En wij herin- Ned Duitslands „oberste Kriegsherr" -n ons - j.- TTT 1 -i 3eren ons ygn (je Eerste Wereldoorlog uit de «.je te minder sinds op zo 7onder ?ymP rtQhipk-prt is. dat de Duitse z°ndeV-ïwiize gebleken is, dat de Duitse van 19141918 een voor- oorlogsnie hetgeen later, in nog veel ]oPer 70U volgen. Dit neemt niet weg erger-voii UJ. van <je keizerin, die in ^.„„rleed noch die van des keizers 1921 gemalin» prinses Hermine von hvel vtade herinneringen hebben nage- f'Ss Hermine - de United Press Side, vage «uur gebleven^ Wij u"7"- 7ii als gemalin van Wilhelm II wi5ÏÏ,n woonde en daar bleef het bij. De Ster genoot in Nederland sinds 1918 s-.tiids zo druk besproken asylreoht. fis in November 1918 naar Nederland 1,5cen werd in 1921 weduwnaar en op 5 November 1922 te Doorn ïrinses Hermine, die toen 35 jaar oud on zelf weduwe. re was de dochter van vorst Hemrieh van Reuss. Een dergelijke titel klinkt 'en geluid uit het verre verleden; toch pas dertig jaar geleden dat vorsten i upndrik de twee-en-twmtigste van Zccvoe temidden van hun hofhoudingen Enden Prinses Hermine trad in 1907, S| 24 jaar oud was, in het huwelijk Lprins Johann Georg von Schönaich- J olath, die in 1920 overleed. Twee jaar h er vertrok zij naar Doorn en werd daar de ex-keizer in het huwelijk verbon den Haar kinderen, van wie in de berich- 5'nu telkens sprake is, heten dus von fchönaich-Carolath. Hun moeder nu zo nlotseling overleden, heeft de le„eftijd van S jaar bereikt. Hetgeen sindsdien geopen baard is gelijkt op een film of een detec- '■■ve-story van de goedkope en meest sen- éationele soort. Er zijn Duitse kroonjuwelen Verdwenen en de Amerikaanse militaire nolilie veronderstelt, dat prinses Hermine vermoord is. Bijzondere attentie wordt blijkbaar besteed aan een tea-party, waar aan zij vlak tevoren had deelgenomen, waaruit men zou afleiden dat het vermoe den van vergiftiging bestaat. Maar uit de berichten blijkt, dat de zaak nog allesbehalve klaar is. Zij geven overi gens een beeld van het ingewikkelde inter nationale samenstel van autoriteiten, dat in Duitsland gezag uitoefent. Geallieerde en Duitse rechercheurs zijn blijkbaar bezig geweest de zaak te onderzoeken. Het hoofd van de Amerikaanse politie heeft nu mede gedeeld. dat de zaak is overgedragen aan de Duitse „Kriminalpolizei", omdat geble ken is dat er geen Amerikanen bij betrok ken zijn. De Duitse politie heeft da ar pp ge antwoord, dat zij er niets van afweet. En de dokters zeggen, dat de prinses gestorven is ai!* een hartaanval. Men zou hieruit logi- scher wijze kunnen afleiden, dat niemand zich met de zaak bezighoudt,maar dat is blijkbaar niethet geval, want volgens het Amerikaanse persbureau houdt de Ameri kaanse politie (de C.I.D.) er zich nog wel degelijk mee bezig en heeft haar chef, Carlucci, medegedeeld dat een deel van. de kroonjuwelen niet verdwenen maar in het bezit van zijn dienst is. Hij kon er zich daarom „niet volledig" uit terugtrekken. Dit is allemaal nogal onduidelijk. Er komt bij, dat de Russen ook al in de zaak gekend zijn, want de Amerikanen hebben de auto riteiten van de Sovjet-zóne (waarin de prinses gestorven is) om een lijkschouwing gevraagd en de Russen hebben zich daar toe bereid verklaard. Carlucci zei: „De Russen hebben in politiezaken altijd ten- volle met ons samengewerkt", hetgeen met verrassing vernomen moet zijn, want er blijkt uit dat er dus een punt bestaat, waar op Oost en West. wel kunnen samenwer ken, Helaas betreft dit slechts individuele politiezaken en niet de handhaving van de orde in de wereld, die van heel wat groter belang is dan de vraag, of prinses Hermine von Reuss vermoord is en zo ja, door wie. Waarschijnlijk stellen al enige schrijvers van „thrillers", hetgeen de gebruikelijke Engelse benaming is, voor spannende en huiveringwekkende moordhistories, pogin gen in het werk om in Duitsland losgelaten le worden, om stof te vergaren voor hetzij een boek, hetzij een film-scenario en „locale Heur" op 'te doen, die men in verband zou kunnen brengen met een zo oud en zo be taamd geslacht als dat der Hohenzollern. Het ligt voor de hand en het zou kenmer kend zijn voor het rumoer dat de twintig ste eeuw, ook buiten haar oorlogen om, kenmerkt, Het blijft er een niet minder onverkwikkelijke en vulgair-klinkende nistorie om en als dezer dagen het bericht mocht komen, dat de prinses inderdaad een natuurlijke dood is gestorven, zullen N dat met genoegen vermelden. Al blijft ton wellicht nog de historie van de ver dwenen kroonjuwelen over. Maar bij af wezigheid van een moord zal die niet veel °Pgang meer maken. Er is sinds 1914 zo 1 ontzaglijk veel in de wereld gestolen, dat de mensheid op dit chapiter niet gauw meer van een sensatie spreekt. R. P. Sovjet-functionarissen in Duitsland overgeplaatst In het dagblad van de Amerikaanse mi- «Biir Wm »-Die Neue Zeitung", wordt L ;1"® gemaakt van overplaatsing van mm Gi i beiten 'in de Sovjet-zone van rv °P srote schaal, hnïrii!? e Zeitung" wees er op, dat de ziin j ^'^plaatsingen de belangrijkste het If t l maarscbalk Vassili Sokolovski Zhnnie er i'r .0Vernam van maarschalk enm,„ militair Sovjet-bevelhebber en Duitsland. Bij de overplaat- ,ian Zhoek°f zouden naar. men zegt ren ,ran Sovjet-beambten en officie- H t Vergeplaatst- sinsen schreef de huidige overplaat- beamki aan feit> dat de Sovjet- 1 Hint" t 8r "iet in 2t>n Seslaagd grote ominr/r!0 Wmnen voor de Sovjet-Unie Het m 5u tse hevoiking. de nno» u-,Wee-' deze mislukking niet aan C01 onkunde van de hui- aan rfr. J6;. ambten en officieren doch tan Eu™1 8 s°»iet-politiek ten ilarshsiiPa en vefwerping van het plan touwen, (°uph)el continent te helpen op te De Veiligheidsraad beslist: len te antwoorden op de verklaring van de republikeinse afgevaardigd, terwijl hij een belangrijke mededeling had te doen. Reuter meldt, dat volgens welingelichte kringen te Lake Succes deze mededeling zou hebben ingehouden, dat de Nederlandse regeering bereid is onderzoek ter plaatse en arbitrage van een onpartijdige commis sie te aanvaarden, mits dit niét onder juris dictie van de Veiligheidsraad'zou geschie den, daar de Nederlandse regering het recht van de Veiligheidsraad om zich te mengen in deze binnenlandse aangelegenheid niet erkent. (Bij informatie werd onze Haagse corres pondent op het ministerie van Buitenlandse Zaken geen bevestiging gegeven van bo venstaande veronderstelling, als zou de Nederlandse regering arbitrage aanvaar den, zodat wij het bericht geheel voor re kening van het persbureau Reuter moeten laten. De voortzetting der Veiligheidsraad-discussies over de Indonesische kwestie hebben gisteren twee opzienbarende beslissingen gebracht: Over het verzoek tot toelating van de afgevaardigden der staten Oost-lndonesië en West-Borneo tot de bespre kingen werd afwijzend beschikt. Slechts vier landen stemden voor het desbetref fende Belgische voorstel, n.l, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en België. De andere zeven leden onthielden zich van stemming. Daarentegen werd het verzoek van de Philippljnen om aan de discussie te mogen deelnemen, aangenomen met algemene stemmen, namelijk negen. Twee leden, Polen ©n Rusland, onthielden zich van stemming. Op de zitting van gisteren heeft Sjahrir het woord gevoerd. Hij eiste van de Veiligheidsraad het bevel tot terugtrekking van alle Nederlandse troepen uit de republikeinse gebieden en zending van een onderzoekcommissie der U.N.O. ter controle van de order „staakt het vuren". Deze commissie zou tevens arbitrage moeten verlenen in alle geschilpunten tussen de republiek en Nederland. Mr. van Kleffens kwam niet meer aan het woord Toen de zitting geopend werd, nam Soe- tan Sjahrir plaats aan de tafel der afge vaardigden. Nadat gestemd, was over het verzoek der Philippijnen, -werd eveneens een plaats ingeruimd voor Carlos Romulo, de Philippijnse vertegenwoordiger. Hierna kwam het Belgische voorstel tot toelating der afgevaardigden van Oost-lndonesië en West-Borneo in stemming. De uitslag, hier boven vermeld, tekende zich reeds af bij de voorafgaande discussies. Gromyko, de Russische vertegenwoordiger, wees daarbij uitdrukkelijk op het feit dat deze staten de politiële actie der Nederlanders hadden goedgekeurd. „Politiële actie betekent oor log" zei hij en voegde er schamper bij: „Ziet ge nu, wie de Nederlandse regering wil uitgenodigd zien?" Mr. van Kleffens verklaarde nog, aldus meldt ANP-Aneta nader, dat Oost-lndone sië en West-Borneo veel belang bij deze kwestie hebben, misschien door hun nabije ligging nog meer belang dan de Philip pijnen. Volgens de afgevaardigde van Co- lucbia was er alleen in de ogen van de Ne derlandse regering, niet in de ogen van de Veiligheidsraad geen verschil tussen de gebieden van de Indonesische republiek en die van West-Borneo en Oost-lndonesië. De eerste is de ene partij in een internationaal geschil, dat een bedreiging voor de vrede vormt, terwijl de laatsten er niet in betrok ken zijn. Daarop werd de Belgische motie in stem ming gebracht én verworpen. Vervolgens ging de raad over tot het debat over de Australische motie, waarin de raad ver zocht wordt een commissie naar Indonesië te zenden om verslag uit te brengen over de toestand. De Chinese afgevaardigde zeide, dat de enige weg om nog meer ver liezen van Chinese levens en eigendommen te voorkomen de staking van de vijande lijkheden was. Hij prees en steunde de Australische motie, die, aldus zeide hij, al leen het handhaven van de vrede kan be vorderen. Vervolgens kreeg Sjahrir het woord. „Getuige de feiten blijken de Nederlan ders nooit en te nimmer oprecht een vreed zame regeling met de republiek te hebben gewenst. Alle Nederlandse actie poli tiek, militair en economisch was niets anders dan voorbereiding tot agressieve ac" tie tegen de deelgenoot van de overeen komst van Linggadjati", aldus Sjahrir. Hij verzocht de raad het bevel te ge ven tot volledige terugtrekking der Nederlandse troepen uit alle republi keinse gebieden en onmiddellijke be noeming van een commissie der UNO nm ter plaatse supervisie uit te oefenen op de naleving van bet verzoek van de raad om het vuren te staken. De com missie zou eveneens moeten besluiten welke maatregelen moeten worden ge nomen om recht en orde te garande- ren en vergeldingsacties te voorkomen. Wanneer de Nederlandse troepen te rugtrekken. De commissie zou ten slotte arbitrage moeten verlenen in alle punten van geschil tussen Neder land en Indonesië. Sjahrir ontkende ten stelligste de juist heid van de Nederlandse beschuldiging, dat de republiek nog 700 gijzelaars heeft. Hii beschuldigde de Nederlanders ervan, dat zij de overeenkomst van Linggadjati schon den door de „marionettenstaten" Oost-ln donesië en West-Borneo op te. richten, en door hun gewapende troepenmacht te ver hogen tot 30.000 boven het toegestane aan tal. „Het was duidelijk, dat de Nederlan ders van hun militaire macht gebruik wil den maken om ons tot volledige overgave te dwingen", aldus Sjahrir. Tenslotte zei 'hij met nadruk: „De republiek verklaart zonder voorbehoud, dat, indien de Neder landse troepen volledig uit het republi keins gebied worden teruggetrokken, de voorwaarden voor een vredig en ordelijk leven en voor het handhaven van recht en orde hersteld zullen zijn, Indien dit ge beurt, verzekert de républiek de Veilig heidsraad, dat zij zich zelf verantwoordelijk zal stellen voor het recht en de orde in het gehele republikeins gebied." Mr. van Kleffens verzocht in deze verga dering welke door de radio werd uitgezon den, na Sjahrir om het woord, daar hij een mededeling van zijn regering bad, die mis schien voor de besprekingen van belang zou kunnen zijn. De vergadering werd evenwel verdaagd, zodat deze verklaring van Van Kleffens achterwege bleef. U. P. meldt dat de Veiligheidsraad hedenavond in een bui tengewone zitting v. Kleffens de gelegen heid zal geven om zijn verklaring af té leggen. Volgens Reuter heeft mr. van Kleffens onmiddellijk na de zitting aan persverte genwoordigers verklaard, dat het buiten gewoon unfair was om de Nederlandse af- gevaardigde niet in de gelegenheid te stel- Sjahrir wordt op de hoogte gehouden Dr. Gani, de republikeinse vice-pre mier, heeft Soetan Sjahrir van Djokja uit een telegram gestuurd, waarin hij mededeelt, dat de Nederlandse troepen zich niet aan de wapenstilstand houden. Sjahrir die gisteren voor het eerst aan de besprekingen in de Veiligheidsraad deelnam, zal dit telegram in de volgen de bijeenkomst ter kennis van de ge delegeerden brengen. Soetan Sjahrir en Agus Salim (met fez) beklimmen de trap die leidt naar de ver gaderzaal van le Veiligheidsraadwaar zij straks als de officiële vertegenwoordigers van de republiek aan de discussie zullen deelnemen. Griekse regeringstroepen zetten groot offensief in Uit Saloniki wordt gemeld, dat Griekse geregelde troepen, gesteund door artillerie en luchtmacht, een groot offensief hebben ingezet tegen de guerilla-strijders bij de berg'Grammos en bij de Albanese en Joego slavische grens. Het doel is de guerilla- strijders hier te verjagen, daar zij enige grote steden in West- en Noord-Macedonië bedreigen. De „activiteit van bandieten" in de provincies Roemelië en Boeotië zou naar de mening der regering dienen om het gros der geregelde troepen af te leiden naar de operaties in Noordelijke richting. Onbevestigde berichten zeggen, dat de Griekse regering een boodschap aan de opperbevelhebber der guevillastrijders, ge neraal Markos, in handen heeft gekregen, welke boodschap de datum van stichting ener „vrije Griekse regering" zou bevatten, te weten 8 Augustus: Het woord is aan...._ P e t i t-S enn: Wij krijgen genoeg van de ge noegens die wij nemen, maar nooit van de genoegens die wij geven. Hoogovenarbeiders blijveii staken In de Donderdagmiddag gehouden bij eenkomst van de stakende arbeiders der Hoogovens is gestemd over het al of niet voortzetten der staking. De uitslag was dat 111 stemmen werden uitgebracht vóór het voortzetten en 31 tegen. Voorts was er een blanco stem. Uitvoerige mededelingen over de sta king vindt men op pagina drie van dit blad. Unie van Voorindië en Pakistan als nieuwe dominions in het Britse gemenebest In de afgelopen nacht is het einde ge komen van honderd-drie-èn-zestig jaar Brits bestuur in Voor-Indië toen de ge boorte van de twee nieuwe dominions, de Unie van Voor-Indië en Pakistan werd be kend gemaakt. Vierhonderd millioen men sen, waarvan driehonderd millioen in Voor- Indië, hebben nu hun onafhankelijkheid gekregen. Lord Louis Mountbatten, thans geen onderkoning meer, maar gouverneur- generaal van Voor-Indië, zeide, dat de twee nieuwe leden van het Britse gemenebest geen jonge naties zijn, maar erfgenamen van oude en trotse beschavingen. Pandit Nehroe, de premier van het Voor-Indische kabinet herdacht Gandhi „de architect van de vrijheid" en besloot: „Een nieuwe ster gaat op, de ster van de vrijheid. Een visioen wordt werkelijkheid. Moge de ster nimmer ondergaan." Lord Mountbatten heeft op de laatste dag dat hij onder-koning van Brits-Indië is, aan de vooravond van de onafhankelijk heidsverklaring, een boodschap van de ko- De Veiligheidsraad in Lake Success in ver gadering bijeen ter bespreking van de Indonesische kwestie. De publieke tribune is tot de laatste plaats bezet. VAN DE JAMBOREE Onze FrsLnse correspondent telefoneerde ons Dondierdagavond: Waar Pierre Bourdan, de 35-jarige mi nister van Kunsten, Letteren en Jeugd, zich dezer dagen in zijn openingsrede met zelfkennis en sympathieke bescheidenheid als „bleekgezicht" karakteriseerde, noemen wij allen, die hier in Moisson eigenlijk weinig te maken hebben, ook maar zo. Er zijn dus Jambo's en bleekgezichten. Wij gevoelen ons hier als bezoekers in een exo tische vreemde wereld met aan de ene zijde van de demarcatie de mannen met blote knieën en aan de andare kant met een. plooi in de pantalon! En van weers kanten bekijken wij elkaar met' een blik, waarin ontzag, wat jalouzie en. een tikje geamuseerde verbazing is gemengd. Onder de laatste categorie, de bleekge zichten, bevond zich vandaag een gast van betekenis, namelijk de president van de Franse Republiek, Vineent Auriol. Voor wij in Moisson arriveerden, wij met hon derden in autobussen samengeperste jour nalisten, waren wij in alle plaatsen toe gejuicht vanwege het feit dat wij de pre sidentiële limousine op enkele meters volg den. ïn Moisson zelf was de intocht indruk wekkend. Er waren een Argentijns en een Cubaans orkest en ook een Amerikaanse band, die elk op hun wijze hun nationale hymne speelden. De Amerikanen deden Het hoogtepunt van de Jamboree was nu aangebroken: de demonstratie voor de president door de verschillende naties. Eerst de Schotten met hun geruite rokjes, die op de monotone muziek van hun doe delzakken in de ronde dansten. Daarna volgden in bonte rij: Argentijnen, Turken, Belgen. Egyptenaren, Hollanders, Ameri kanen, Noren en nog 35 andere volken, En zo hebben de duizenden Jambo's van hun dank getuigd voor de gastvrijheid van Frankrijk, gepersonifieerd in President Auriol. Een enthousiaste yell was het slot toen de president in zijn eigen woorden de padvindersbelofte vertolkte en tot de zijne maakte. De grote Jamboree-dag behoort weer tot het verleden, maar laat herinneringen °P korte baan winnen. Ik vrees dat de achter, die wij, bleekgezichten, niet zul-strijd op lange baan al verloren is. De heer Palar naa~? New York Op uitnodiging van Sjahrir zal de beer N. Palar hedenavond naar de Verenigde Staten vertrekken om hem van advies te dienen bij de besprekingen, die over het Indonesische conflict in de Veiligheidsraad gehouden worden. In een onderhoud met een A.N.P.-redac teur zeide de beer Palar: „Ik geloof, dat de moeilijkheid in dit conflict niet ligt in het Indonesische vraagstuk, doch in het Azia tische vraagstuk. Het is een der grootste wereldproblemen van het ogenblik. Naar mijn mening is het een fout van Nederland te trachten dit probleem op te lossen vol gens de politieke verhoudingen hier te lan de. Dit is te begrijpen omdat Nederland een democratisch land is. Een oplossing is ech ter op deze basis niet te bereiken. Het blijkt nu, dat de we.reld het Indonesische pro bleem inderdaad als ee« wereldvraagstuk ziet, terwijl Nederland het als een bij uit stek Nederlandse aangelegenheid blijft be schouwen, Door deze verkeerde kijk op het conflict geeft Nederland blijk van een ze kere degelijkheid doch tevens van een ge brek aan fantasie. Nederland wil de strijd len vergeten. Asuncion wordt belegerd Amerika bereid te bemiddelen Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Amerika bereid is te be middelen bij de burgeroorlog in Paraguay, wanneer beide partijen in dat land zulks zouden wensen. Overigens staat de Arne- 'ikaanse regering op het standpunt, dat dat tamelijk gesyncopeerd. Daarna trok-1 zij zonder meer in het binnenlands geschil ken wij naar het perskamp waar men ons niet moet interveniëren, in melk glazen champagne offreerde! En vervolgens gingen wij naar de tribunes, die de enorme arena omringden, waar de plaatsen, zowel voor de president en zijn gevolg, als voor de pers, door de Jambo's bezet bleken te zijnHet kostte enige tijd, voor de nodige orde was geschapen. Op het veld zelf bevonden zich groepen kleine Jambo's in witte hemden, zwarte- pantalons, groene sjerpen en rode mutsen, en elk zulk een groep formeerde het ken teken van de natie tot welke de groep be hoorde. Vliegtuigen cirkelden over onze: hoofden en de vlaggen wapperden aan alle. zijden. Luidsprekers kondigden in vier ta len de komst aan van de president, die vergezeld was van minister'-president Ra- madier, de ministers Bidault en'Bourdan, en generaal de Lattre de Tassigny, als mede van tientallen andere hoogwaardig heidsbekleders, onder wie alle gezanten van bevriende naties ook die van Neder land dus. Australische boycott beperkt De vakverenigingen van transportar b ei - ders te Sydney hebben heden besloten de' boycott op Nederlandse schepen in Austra lische havens te wijzigen. De boycott zal zich uitsluitend bepalen tot die schepen, welke goederen, manschappen en uitrus tingsstukken vervoeren, die tegen de Indo nesiërs gebruikt moeten worden. De woordvoerder zeide voorts, dat vol gens telegrammen van de Amerikaanse zaakgelastigde te Asuncion rond de stad hevige gevechten gaande zijn. De regering van Paraguay vertrouwt echter tegen de aanvallen der rebellen stand te kunnen houden. Het zakenleven te Asuncion ligt geheel stil en de voedselvoorraden wor den klein. Sedert 6 Augustus zijn geen burgervliegtuigen het land in- of uitge gaan. Grote aanvoer van haring De aanvoer van haring was heden weer zeer groot, namelijk ongeveer 4500 kis ten. Voor morgen zijn drie trawlers on derweg, eveneens met verse haring. 87 mijnwerkers opgesloten door mijngasontploffing In West .Frankfort, in de Amerikaanse staat Illinois, heeft zich in de 200 meter diepe mijnschacht „Orion", die de grootste ter wereld is, een mijngasontploffing voor gedaan, waardoor 87 mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesloten. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. Een maand geleden heeft een dergelijke ramp in dezelfde streek aan 27 mijnwerkers het leven Dit vind'ik jammer. De situatie heeft zich zo ontwikkeld, dat de republiek thans in Ne derland nog vrienden 'heeft, terwijl Neder land in de republiek vrijwel geen vrienden meer heeft. Dit is tragisch. Op grond van mijn eigen waarnemingen in de Malino- gebieden heb ik sterk de indruk, 'dat deze gebieden zich langzamer zullen ontwikke len dan de republiek." De heer Palar wist niet hoe lang hij in de Verenigde Staten zal blijven. „Ik zal er net zo lang blijven als Sjahrir mij nodig heeft". Indiërs op Snmalra richten zich tot Nehroe Vertegenwoordigers van de Indische ge meenschap op Sumatra hebben op 9 Augus tus een petitie gezonden aan Pandit Nehroe, waarin uitvoerig de bedroevende omstan digheden worden uiteengezet, waarin de Indiërs sedert 1946 leven. Ondermeer wordt gezegd, dat de Indiërs vijftien duizend tot twintigduizend in tal veel te verduren hebben gehad van de Japan- nezen en vol vreugde de bevrijding ver welkomden, doch dat de Indonesische on afhankelijkheidsbeweging inplaats van normale verhoudingen anarchie tot. resul taat heeft gehad. De wijze waarop de re publikeinen vreemdelingen behandelen, toont aan, dat zij dezen als niet meer dan beesten beschouwen. De petitie besluit met te zeggen dat onder de gegeven omstandig heden de republikeinen weliswaar een be roep doen op Nehroe om internationale steun te verkrijgen, doch dat de Indiërs menen, dat de republikeinse radio een ver keerde voorstelling heeft gegeven en dat de buitenlanders een verkeerde indruk heb ben gekregen van de republiek. De onder tekenaars vragen ten slotte een commissie naar Indonesië te zenden voor het instel len van een onpartijdig onderzoek. CONCERT )N HET BLOEMENOAALSE BOS. De Chr. Harmonievereniging „Sursum'fc geeft Dinsdagavond 19 Augustus een concert in de muziektent in het Bloemendaalse Bos. waaraan door het Haarlems Postaal Mannenkoor mede werking zal worden verleend. ning aan de constituerende vergadering van Pakistan voorgelezen. De koning verzekerde Pakistan dat „het Britse gemenebest de staat Pakistan niet zal verzaken bij het hooghouden der demo cratische beginselen". Hij vervolgde: „Ik zend u mijn groeten en de weigemeente wensen ter gelegenheid van de grote ge beurtenis, waarbij het nieuwe dominion Pakistan op het punt staat zijn plaats in te nemen in het Britse gemenebest. Door uw onafhankelijkheid te verwerven door mid del van overleg, hebt gij een voorbeeld aan alle vrijheidslievende volken der wereld gesteld. Ik ben ervan overtuigd, dat het staatsmanschap en de geest van'samen werking, die tot de historische ontwikke ling geleid hebben die gij nu viert, in de toekomst de waarborg zullen blijven van uw geluk en voorspoed," Terwijl de onderkoning de boodschap in de overvolle zaal voorlas, vierde de hoofd stad van het nieuwe dominion zijn onaf hankelijkheid met vlaggenparades, saluut schoten en met alle kleurenpracht van een Indische feestdag. Tenslotte nam hij namens de Britse re gering afscheid. Hij noemde het een af scheid onder vrienden, die geleerd hébben elkaar hoog te achten. Hij verheugde zich dat het niet voor altijd zou zijn, doch dat de kameraadschap zou blijven. „Enkele Britten zullen ten behoeve van de handel in overheidsdienst blijven, evenals enkele bij de gewapende macht." Djinnah, gekleed in Oosters gewaad, dankte de koning uit naam van Pakistan. Hij verzocht Mountbatten de koning de verzekering van goodwill en vriendschap over te brengen. Hen verklaarde dat de Britten die .in militaire en civiele dienst treden, op gelijke voet met de onderdanen van Pakistan behandeld zullen worden, De onderkoning reed langs een juichende menigte terug naar het gouvernements gebouw. Moeilijkheden tussen Hindoes en Mohammedanen. Welingelichte kringen deelden mede dat de Britse troepen „zo snel als mogelijk" In dia zullen verlaten en dat waarschijnlijk na 15 Augustus met de inscheping zal worden begonnen zodat men de eerste contingenten begin September in Engeland verwacht; Ondertussen hebben Britse troepen over al in de Indische steden de strategische punten bezet. Men heeft dit gedaan als voorzorg tegen eventuele relletjes welke bij de machtsoverdracht verwacht kunnen worden. Indische kringen in Londen zeiden dat er voorlopig in India nog genoeg punten wa ren om ontevreden over te zijn en die voor jaren tot ontevredenheid aanleiding zullen zijn. Zij somden de volgende zes belangrijke punten op. Hindoes en Mohammedanen in Bengalen. Hindoes, Mohammedanen en Sikhs in de Punjab, waar de Sikhs de partij der Hin does kiezen, doch tegelijkertijd vechten voor de bescherming van hun eigen be langen. Ontevredenheid over de Hindioe-wet in de Mohammedaanse provincie Kashmir. Wrok tegen de Mohammedaanse wetten in het Hindoegebied van Hyderabad. Strooptochten van Nomaden-stammen aan de Noordwest-grens. Onvermijdelijk moeilijkheden over de beslissingen van de grens- en demarcatie lijn-commissie. (U.P.) De keerzijde der medaille Duizenden wanhopige Mohammedanen en Hindoes overstroomden gisteren Calcutta, waarbij zij in 'het stadsbeeld deerniswek kende groepjes vormden. Deze mensen zijn de slachtoffers van de verdeling van India in twee onafhankelijke dominions. De Mo hammedaanse. refugees komen uit het Wes ten van Bengalen en willen zich in het Oostelijke deel der provincie vestigen. De Hindoes trekken vaai het Oosten naar het Westen. Hun wegen kruisten elkaar in Cal cutta, maar er was onder hen weinig enthousiasme over de historische gebeur tenis van de 15e Augustus. Alles, wat deze mensen thans willen, is een zo groot mogelijke afstand tussen hun nieuwe verblijfplaats en hun oord van her komst, waar zij en hun voorvaders gedu rende generaties een armzalig bestaan heb ben geleid en waar zij vrezen thans de slachtoffers te zullen worden van de exces sen, die op de aankondiging van de ver deling zijn gevolgd. Zij eten, drinken en slapen langs de open bare weg zonder bescherming tegen de on barmhartige moesson-regens. De onhygië nische toestand, waarin zij verkeren, vormt tevens een ernstige bedreiging voor de ge zondheid van de stad. DROOG, WARM WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Heldere nacht met weinig^wind Overdag zon nig droog weer met opnieuw iets ho gere temperaturen. Matige Oostelijke wind. 16 AUGUSTUS. Zon op 5-24 uur, onder 20.04 uur Maanop 4.44 uur, onder 20.41 uur (Nieuwe maan)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1