Stakers bij de hoogovens houden vast aan hun eisen Een teentje te hoog V#AG ,5 AUGUSTUS 1947 IJMUIDER COURANT Vergadering van meer dan drie uur leverde geen resultaat op hal van de Staalfabriek der K. pp enp wel]{er snelle wederopbouw na f'11I„f enige maanden geleden aan- de Duitse r feestelijke bijeenkomst, """"f dstermorgen wei een zeer bijzon- l"trT f moei OP- De enorme walsen rust. jirscl»u"® een klein deel slechts werd zeker 2000 a 2500 van de 4000 1" u i van hel bedrijf, die door het ,t.„,r biicen waren geroepen om de Kernhestu (]f, heide hoogovens £ënc"beiders te hespreken. dicht moêelüh "a«en f' zic* om 1 .rMestoelte" geschaard, want een w.--^..„".installatie was niet aanwezig. !u nrdttc' van de Kern, de heer P. Detea0ht een zeer uitvoerig ver- L de gang van zaken. Reeds de 011 e, bad de directie laten weten, 'Tfm loonsverhoging mogelijk zou zijn 1 h.t invoeren van een tanefsysteem. fri de Ker11 hesproken; deze ging w on in, °mdat zii een taoiefsysteem h niet verantwoord vond. Aangedron- upi-d on een aandeel m de bednjfs- I" Ut' October 1946 ging een groep ar- - val, de hoogovens buiten de Kern aar de Rijksbemiddelaars om een be- !m te houden over de invoering van *J toisisysteem voor haar afdeling. Dit «oor de directie aanleiding te zeggen, '}'"a Kenl de mening der arbeiders niet deelde, „.„vt bleek, dat de arbeiders wel 'tarief #lden. Dientengevolge had r'Kern geen verder contact inzake het to zij bleet Aandringen op een larieis^a^v"*' ~v «nnfippl in de winst. '1 Sn kwam de staking van 10 Mei. De 15 procent omdat zij er met hun weekgeld met meer konden komen. De Kern ver lees de mensen naar hun vakorganisaties, «ar het bleek, dat men daarin geen ver- irouwen meer stelde. Toen kwam het plan van het tariefsysteem weer naar voren. De arbeiders gingen weer aan het werk op de Legging, dat' hun een voorschot op het door het tarief verhoogde loon zou worden "Herhaalde langdurige besprekingen volg en over het uitbreiden van het tarief- «sleem over de andere afdelingen, maar w een feitelijke overeenstemming kwam nien niet. Er zouden werk-classificatie- rapportén worden opgemaakt. Het eind was dat begin Juni opnieuw een staking uitbrak, die echter weer werd opgeheven, omdat de stakers genoegen namen met de uitbetaling van het eerste voorschot. Be- sorekingen met de Rijksbemiddelaars had den tot resultaat, dat een loonsverhoging van 3 tot 5 cent met terugwerkende kracht van 1 Mei af werd toegestaan. Dit werd later gebracht op 6 cent voor elke categorie met terugwerkende kracht van 1 Maart af. De hoofdbesturen adviseerden, dit te aan vaarden; de arbeiders aanvaardden het ech ter niet. Op 17 Juli werd voor de eerste maal en wel voor de arbeiders der hoog ovens het tarief ingevoerd. Er kwam tevens een Tarief Opbouw Commissie tot stand. Het tarief werd ter beoordeling voorge legd aan de sociaal-econoihische bureaux vanE.V.C. en N.V.V. De opmerkingen dezer bureaux werden met de directie besproken. Er kwamen nieuwe voorstellen, welke de hoofdbesturen van E.V.C. en N.V.V. advi seerden te aanvaarden. De moeilijkheden schuilden in de tijdmeting, die door de ar beiders niet gecontroleerd kan worden. In elke afdeling werd een tariefcommissie ge vormd, waarop later een vergadering volg de van de Kern met de tariefcommissies. In deze vergadering, die bijna zes uur duur de, werd het tarief aangenomen. Maar ook dit aanvaardden de arbeiders der hoog ovens niet, Toen nu na de eerste week van het in werking treden van het tarief bleek, dat de verhoging minder was dan 15 procent sta ken de arbeiders de hoofden bij elkaar en het gevolg was dat Maandag het grootste deel der 240 betrokkenen het werk neer- Er werd door de stakers een stakings commissie benoemd, die in een manifest de toestand uiteenzette. De heer Mulder besprak ook dit mani fest, waarin hij enige onjuistheden meende te zien. Verder wees hij er op, dat de loonsver hoging over deze eerste week, die 6.17 bedroeg, was verkregen zonder bijzondere krachtsinspanning; Tenslotte drong hij er op aan, het werk Hef zeskringentou'rnooi Als wij ons gaan wagen aan een voor- pelling van de vermoedelijke uitslag van het zes-kringen-tournooi waterpolo, dan doen wij dat toch met enige schroom, om dat de ploegen van Amsterdam, Den Haag an Rotterdam elkaar weinig zullen toe- |even- Doordat het Nederlands zevental Zaterdag in Noord-Brabant tegen Egypte uitkomt, zullen de spelers van deze ploeg pas Zondag in IJmuiden aan de strijd deel-4 jjemen, Dit betekent voor enige ploegen saterdag een verzwakking. Zondag komen e zeventallen nogmaals in geweer,' waar in enkele in de herkansingswedstrijden an alle hebben nog de kans de finale te bereiken. Ret afgelopen polo-seizoen heeft Zian Il5r-aan de sPits gebracht. Natuurlijk zijn ie sPelers van deze club in het Haagse «vental opgenomen. Maar ook het Rottèr- amse S.V.H., dat met het kleinst moge- ,f^ohil de tweede plaats bezette van (ism ^'as' 'lleeft spelers in de Rotter damse ploeg. Amsterdam is iets afgezakt, nl,!VS- n°g zeer gevaarlijk. Van ®?e Seven wij de Haagse de beste kan- san Eon Wli.voor °ns houden ons dan ook ploeg luteindeUjke zege van de Haagse Jïs!°t n°S iets over de Haarlemse ploeg. raat een zevental in Derby moet spe- :1Jn en'ge spelers vervangen. Dat is D,0alarnrr-.T°ch vermoeden wij, dat de «pWiZOa *s samengesteld, over het Vnmu ^een sleobte indruk zal maken. <-"• H.P.C. in doel is er op het ogen- dat höï" ®ovendien heeft Haarlem voor, iny ,n zeer fanatieke ploeg heeft, die lewinn ®aan me^ de vaste wil, om ding een voornaam ÏLS^»1 BADZEEP VOOR 2 CENT Wnv5!™z®n .e" overdekte zwemlnrlchtin- van viif bevoorraad met stukjes badzeep Usa inHnK? Wellïe aan het publiek, dat van Kom J„"t'ug^n gebruik maakt, verkocht Un tegen de door het Directoraat "USen vastgestelde prijs van twee cent. te hervaten. „Een "geregelde gang van zaken op het bedrijf is van groot belang, ook voor de arbeiders", zeide de heer Mulder. Hij wees er op, dat er thans 4000 arbeiders aan het bedrijf werken, maar dat dit zal worden opgevoerd tot 10.000. Spreker wil de de arbeiders schriftelijk laten stemmen over de vraag, of de Kern juist gehandeld heeft, of niet. De heer K. Mandemaker zette na mens het stakingscomité het standpunt der stakers uiteen. Hij vertelde, hoe de staking tot stand kwam en verklaarde, dat de sta kers met het tarief niet accoord konden gaan. De omstandigheden zijn zo, dat van de arbeiders geen 100 procent van de pres taties van vóór de oorlog verwacht kan worden. De arbeiders blijven staan op een loonsverhoging van 15 procent en zullen ook niet genoegen nemen met een verla ging van het aantal arbeiders van 120 voor elke hoogoven, zoals door de bedrijfsdirec teur ir. Rijkeboer in uitzicht werd gesteld. Spreker wil geen uitbreiding der staking, maar vraagt de solidariteit der andere ar beiders. Tenslotte formuleerde spreker de eisen der stakers aldus: 1. Herziening van het tarief. 2. Minstens 15 procent loonsverhoging, eventueel meer door verhoging van de pro ductie, zonder venmindering van het aan tal arbeiders. 3. Een standaardbezetting van 120 man per oven. 4. Tijdens de herziening van het tarief een verhoging van het uurloon met 15 pro cent. Op een vraag van de heer Mulder, of men bereid was, de objectieve resultaten van het tariefstelsel af te wachten, ant woordde de heer Mandemaker, dat de, stakers alleen dan aan diet werk zuilen gaan wanneer de gevraagde loonsverhoging gegarandeerd werd. Zo nodig staken we tien weken of langer, verklaarde de sta kingsleider, want het geld voor de steun komt er, ook voor de ongeorganiseerden. De E.V.C. staat met de volle 100 procent achter deze staking. De heer Mulder wilde 'ten slotte nog laten stemmen over de vertrouwenskwestie maar de aanwezigeh bleken hiertoe niét geneigd. De heer Mulder zag hierin een wantrou wen jegens de Kern. Aanvankelijk besloot de Kern af te treden, maar zij zal aanblij ven zolang de abnormale toestand voort duurt. Als de normale toestand is weerge keerd, zal zij een nieuwe .Kernverkiezing verlangen. Om half twee ging tmen uiteen. E.V.C. - verklaring. Het hoofdbestuur van de bedrijfsgroep Metaalnijverheid van de .Eenheidsvakcen trale zendt ons nog een verklaring waarin de gebeurtenissen die aan de staking voor af zijn gegaan, herhaald worden en waarin wordt medegedeeld dat de leiding van de huidige staking berust bij een door en uit de betrokken arbeiders gekozen comité, waarin alle organisaties vertegenwoor digd zijn en dat de E. V.^.-bedrijfs groep Metaalnijverheid aan haar bij dit conflict betrokken leden de geldende sta kersuitkeringen zal verstrekken en voorts al haar invloeden zal aanwenden om een voor de arbeiders bevredigende en voor de Directie aanvaardbare oplossing te verkrij gen. Als mogelijkheid daartoe ziet zij het uit betalen en waarborgen van de gevraagde 15 prestatie-beloning, waarna de onder handelingen gevoerd kunnen worden over een nadere uitvoering van. het systeem van prestatiebeloning. BELGISCH OPLEIDINGSSCHIP NAAR ROTTERDAM. Een opleidingsschip van het Belgisch zeekadettenkorps, de „Solonis", zal Don derdag 21 Augustus omstreeks twaalf uur voor een driedaags bezoek te Rotterdam aankomen. Het Belgische zeekadettenkorps is een navdlging van het Britse „Sea Cadet Corps", dat reeds sinds 1856 bestaat. Zweedse verstekelingen werden onderduikers Zoals wij onlangs hebben medegedeeld werden op een houtboot voor de Papier fabriek drie Zweedse jongemannen als verstekelingen aangetroffen. Zij werden aan de politie overgegeven, die het drie tal op het hoofdbureau in arrest stelde. Naar \yi.i thans vernemen, heeft het trio reeds spoedig na zijn arrestatie kans ge zien, de verloren vrijheid te herwinnen, doordat zij uit wisten te breken. Van ver stekelingen zijn heit nu dus onderduikers geworden. Nog steeds gebrek aan volk Vooral de kustboten ondervinden her haaldelijk moeilijkheden bij het uitvaren wegens gebrek aan geschoolde zeelieden. Zo ligt nu de Oostzee enige dagen te wach ten op een drietal zeelieden ter complete ring van de bemanning. Weer hout uit Canada Voor de Papierfabriek is gearriveerd uit New Foundland het Deense motorschip Normandiet met 1471 vadem hout. Door de aanhoudende drukte meit het lossen van zeeschepen voor de fabriek moesten het Zweedse s.s. B oh us met natron-cellulose voor Wormer en het Noorse §.s. Pollux met 560 ton houtstof naar Amsterdam opstomen om aldaar gelost te worden. „Schulpen"-jeugd op reis Dank zij een goede organisatie hebben de kinderen van leden der Buurtvereniging „Schulpen" een,.prachtige reis per autobus gemaakt. Des morgens gingen de kinderen ruim 90 in 'getal, met twee autobussen uit de DuinvlietstraAt eerst naar Schiphol voor een kijkje uit de verte naar de glanzende vogels en daarna naar Oud-VaLkeveen. Het heeft de „Schulpen"-jeugd aan niets ont broken. Des avonds heeft de Harmonie St. Caecilia het gezelschap bij de pont opge wacht en onder vrolijke marsmuziek langs de Wijkerstraatweg naar de Duinvlietstraat gebracht. Alvorens de blijde jeugd uiteenging, bracht de heer J. A. de Dood dank aan allen, die tot het welslagen van dit kinder feest lebben bijgedragen en medegewerkt, speciaal de Caecilianen. Nog niet besliste hinderwetskwesties Op het verzoek van P. Schaap, de Genes- tetlaan 35 te Driehuis om een smederij en constructiewerkplaats te mogen oprichten in de werkplaats achter de Palmenstraat 9 en op het verzoek van de firma E. C. en A. Servaas, Jan Kostelijklaan 8 te Velsen, om een machinale timmermanswerkplaats in datzelfde perceel te vestigen, is door B. en W. bekend gemaakt, dat de beslissing, wordt verdaagd. Het onderzoek is nog niet zover gevor derd, dat er reeds nu een beslissing kan' worden genomen. Eerste schaakkampioen bekend De voortgezette wedstrijden om het schaakkampioenschap van Midden-Kenne- merland hebben in de hoofdklasse de eerste kampioen aangewezen. De P.T.T.-schaak kampioen 1947 J. Zoontjes, die in F. van Tuinen van „Weenink" te Beverwijk zijn grootste rivaal had; is.er in geslaagd in de laatste ontmoeting van de speler van Wee nink te winnen en daardoor het kampioen schap te behalen. Bovendien speelde hij tegen K. Slings remise. De uitslagen waren: Hoofdklasse: K. SlingsJ. Zoontjes V2V2, F. v. Tuinen J. Zoontjes 01. Eerste klasse: Th. Spij ker—J. C. de Haas 01; A. SlingsC. Hoo rnen 10. Tweede klasse: Beslissingswed strijd W. SteemanB. Wulms 10, waar- -door Steeman de derde plaats bezet. Derde klasse: F. KloosJ, Slager 01. Massakamp H.O.S.C-Weenink De schaakclubs Hoogoven Schaakclub (H.O.S.C.) te Velsen en „Weenink" organi seren Woensdag 3 September in het Staten- huis aan de Velserweg te Beverwijk een massa-schaakwedstrijd. Daar het schaaktournooi om het kam pioenschap van Midden-Kennemerland op die datum afgelopen is, ligt het in het voor nemen gelijktijdig de prijzen uit te reiken. Vanaf heden t/m Woensdag 20 Augustus brengen w\j U de grote Amerikaanse film (Spanish Main) Een dramatisch verhaal, U in PRACHTIGE TECHNICOLOR op onverbeterlijke wtfze Voor deze buitengewone film zullen w\j deze week ÏW 2 Voorstellingen per avond geven en wel 7 en 9 uur Plaatsbesprckcn dagelijk van 11—12 uur aan de cassa. Toegang 14 jaar. M.P. Film MARKTBERICHT Donderdag Aangevoerd werden 5395 kisten verse vis. Hier van waren 70 kisten tarbot en tong, 950 kisten schol, 450 kisten schelvis, 150 kisten kabeljauw, 75 kisten koolvis, 300 kisten makreel, 3300 kisten haring, 50 kisten wijting en 50 kisten diversen. Besommingen. De totale besomming van de trawlers bedroeg f 56.804, de motorlogger K. .V/. besomde f 4883, de KW 17 f4903 en de KW 228 f 600, Visprijzen per 50 kg,: zetsehol f27, kleine schol II f 20f 15, kleine schol III f 9—f 5, gestript: zet- schol f 32—1 31, kl, schol II f 21—f 19, trawlvls gestript bot f9—f8, zetsehol f34, kl. schol II £24—fis, kl. schol III £8—f6, schar II f 12— £4,90, poontjes f 4—f 3,10, horsmakreel f6, dichte vis: zetsehol £28, kl. schol II f 17. kl. schol III i 3. Besommingen kustvissers. IJM 243 f 935.IJM 313 f504, IJM 343 f103, IJM 210 f 2898, IJM 249 f619, IJM 237 f98, IJM 202 f80, IJM 79 £723, IJM 207 1 146, IJM 215 f145, VD 9 f 888, VD 62 f 650, HD 125 f 1040, HD 131 f 600, -HD 184 f174, HD 112 565. HD 245 498 U 176 f 1378, U 141 f 1814, U 242 f 1250, U 44 f 1820, U 69 f U 4 f 972, U 53 f 603, U 87 f 1168, U 66 f 156, U 90 f 552, U 62 f 580, U 144 f 582. Kinheim gaat voetballen De V.V. „Kinheim" heeft van haar oude competitietegenstandster D.T.S. het verzoek aanvaard om Zondag a.s. in Noord-Schar- woude een vriendschappelijke ontmoeting te spelen. Cijfers over de Antwerpse haven Het aandeel der Nederlandse koopvaardijvloot in het Antwerpse haven.verkeer neemt steeds toe. Het Nederlandse tonnage-percentage bedroeg in 1938 7.4, ln 1946 7.9 in Juni 1947 11.7 en in Juli 1947 12.5. Voor Juli 1947 neemt Nederland daar mede de derde plaats in na de Verenigde Staten met 21.3 (1946 30.1) en Engeland met 14 (1946 20.7). Van het aantal binnengelopen Nederlandse schepen voer in Juli 88.4 procent met lading uit. Voor Amerikaanse en Griekse schepen was dat percentage 40, hetgeen wijst op de bemoeilijking der wilde vaart door tekort aan retourvracht. Gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar zijn 4223 zeeschepen met een inhoud van 10,318.259 ton de haven binnengelopen, legen 2895 schepen met een inhoud van 6.280.560 ln de over eenkomstige periode van het vorige jaar. DISTRIBUTIENIEUWS Rijwielbanden. Degenen, die voor een inschrijvingsbe- wijs voor rijwielbanden in aanmerking komen en nog geen aanvraag hebben inge diend, kunnen dit uiterlijk Zaterdag 16 Augustus aanvragen en afhalen. Na deze datum is de gelegenheid er toe gesloten. De formulieren zijn uitsluitend ie ver krijgen bij het Distributiekantoor aan de Troelstraweg. Men vergete niet de stam kaarten mee te nemen- D.C.D. houdt haar jaarvergadering De Damclub IJmuiden zal Dinsdag 2 September haar jaarvergadering houden in haar clublokaal Café Royal. Op 9 September zal een propaiganda- avond worden gehouden met de bekende Rotterdamse dammer Piet Roozenburg als simultaan-speler. DE CONDOR NAAR ROTTERDAM. Nadat de stoomtrawler Condor enige maanden uit de vaart was geweest, wegens reparatie, is zij gisteravond voor demag- netisering naar Rotterdam vertrokken. NIEUWE POMPINSTALLATIE. Burgemeester en Wethouders vap Vel sen hébben vergunning verleend aan de N-V. Handelmaatschappij Shamrock te IJmuiden tot het oprichten van een ben zinepomp-installatie en een gasoline-pomp- installatie, op een terrein gelegen aan de Strandweg, te IJmuiden. DE HELGA BRACHT EEN MOTOR TRAWLER UIT DUITSLAND. De sleper Helga van het Bureau Terug gave Vissersvaartuigen kwam in IJmuiden binnen met op sleeptouw een uit Duitsland gehaalde motortrawler. Zatqrdag vertrekt de Helga opnieuw naar Duitsland. WIEL GING AAN DE HAAL. Gistermiddag ging in de Kennemerlaan door het 'breken van de as, een wiel van een vrachtauto aan de haal. Daar het nie mand op zijn weg ontmoette, liep dit on geval goed af. GEDIPLOMEERD COSTUMIèRE. Bij het te Haarlem gehouden examen voor costumière slaagde mevrouw C. Stolk -Schilder te Driehuis. Beverwijh Benzol in brand Twee arbeiders gewond Bij het gebruik van benzol bij het re- pareren van gummiballen in een schuur aan-de Dekkerstraat te Beverwijk geraak te deze vloeistof in brand. Een van de twee mannen, T. uit Velsen, die de bus met brandende benzol naar buiten wilde werpen, zag 'tot zijn schrik Zijn kleding vlam vatten, maar toegesnel de omwoners wisten het vuur te doven. Desondanks kreeg hij zware brandwonden aan gelaat en handen en op het boven lichaam. De ander, v. H. uit de Rijvordt- laan in Beverwijk, liep eveneens, hoewel minder ernstig, brandwonden op. Dr. W. J. Rooyaards behandelde de beide patiënten en achtte overbrenging naar het Rode Kruis-ziekenhuis noodzakelijk.. T. moest hier achterblijven, v. H. kon naar huis terugkeren. Historisch Genootschap naar Muiden In aansluiting aan de herdenking van de sterfdag van P. C. Hooft door het Historisch Genootschap „Midden-Ken nemerland" maakten de leden een excursie naar het Muiderslot ter bezichtiging van de P. C. Hoot't-tentoonstelling. De secre taris der tentoonstellingscommissie, de heer H. v. d. Bijll ontving de bezoekers, waarbij hij dank bracht voor het afstaan van het Rederijkers-blazoen „In Lield' Bloeyonde", bezit van het gemeentebe stuur van Beverwijk en het fraaiste van de drie*aamwezige blazoenen. Door de geëxposeerde geschriften was deze tentoonstelling belangrijk voor de be zoekers vooral ten opzichte van Hooft's verblijf op „Scheybeeck". Beverwijks burgemeester mr. H. J. J- Seholtens, voorzitter van het Historisch Gen ootsch ap „Midden -Kennemerland'1 dankte de heer v. d. Bijll hartelijk voor zijn rondleiding en uiteenzettingen, waar door deze Woensdagmiddag voor de leden zeer interessant is geworden. Jarige bloemenschilderes Mevrouw H. G. Dingemans- Numans 70 jaar In de bekoorlijke natuur van Zeeland groeide het talent van een Haarlemse schilderes, mevrouw H. G. Dihgemans- Numans, die vandaag haar zeven tigste verjaardag viert- Zij zocht en vond er de schoonheid van de bloem en haar liefde voor de ongerepte natuur subli meerde in een groot aantal bloemenschil- derijen, waarop Flora's kinderen tot schone karakters werden. Vijf tg jaar ge leden zette de thans tot een nog immer werkzame levensavond gevorderde kun stenares de eerste schreden, schuchtere schreden die steunden op het fundament van de Haagse school en geleid weiden door de strenge lessen der academie. La ter bracht het gezinsleven in Nieuwkoop contacten met Weissenbruch, Kees Vre- denburg en anderen. Haar blik weid rui mer en haar kunst concentreerde zich op de bloem, zodat een lange reeks doeken Mevrouw Dingemans in haar atelier. onts-tond die in duidelijke liefde voor het onderwerp een veelzeggende inhoud kre gen temidden van kunstenaarszielen. Haar overleden echtgenoot was tijdens zijn leven een bekend schilder en haar zoon, naar zijn vader Waelko geheten, is thans nog de bezige verbeelder van leven en dingen met een vaardig penseel. Later werd Haarlem haar woonplaats en zij trad in „Kunst zij ons Doel". Ondanks haar zeventig jaren reserveert zij nog vele uren van de dag voor het atelier, dat in het witte huis van* het Bosch-en-Vaart- kwartier ligt en binnen zijn muren zovele bloemen uit verf en visie zag opbloeien. Straks zal een keuze uit het werk jjer nog altijd schilderende jarige bij Lef fel aai' worden geëxposeerd: Op vier October gaat daar een 'tentoonstelling open, die ook niet eerder geëxposeerde werken van haar jong-gestorven echtgenoot zal tonen. Ziekenverpleger was verslaafd aan verdovende middelen De Haarlemse recherche heeft Woensdag middag ln de Kruisstraat een 32-jarlge zie kenverpleger uit Krommenie aangehouden, die oncler valse voorwendsels van verschillende Haarlemse apotheken getracht heeft verdo vende middelen los te krijgen. De man belde verscheidene zaken op. noem de zich „dr, van der Meulen" en verklaarde met een transport van het bewakingskamp Castvlcum onderweg te zijn en dringend be hoefte te hebben aan ampullen met verdo vende middelen. Hij zou dan Iemand sturen met een gele band om de arm. Het personeel van de apotheken ging hier. met uitzondering van één firma, waar hij zich aandiende met de woorden spreekt met Justitie", niet op ln. Bij aijn arrestatie bleek hij half verdoofd te zijn en bekende op vervalste doktersbriefjes ampullen ln zijn bezit te hebben gekregen ep zich. daarmede zelf te hebben ingespoten. De man is ernstig zenuwpatiënt en aan het gebruik van deze middelen verslaafd. Hij ls naar een ziekenhuis te Zaandam over. gebracht. Wij zijn naar de wielrennen geweest. Wij waren lange tijd niet naar de wiel rennen geweest en daarom was het maar goed, dat wij deskundige voorlichting kre gen van de man die naast ons was gezeten. Deze man wist er alles van. Ten eerste had hij allemaal kleine fietsjes op zijn das, waardoor hij er al direct erg wielerig uit zag. Ten tweede noemde hij alle renners bij hun voornamen. Zo zei hij: „Jammer dat de poes niet mee doet". ,Nu", zeiden wij, „die zou dan toch erg hard moeten lopen". „Nee sufferd", zei hij grof, „niet de kat, maar de poes. Poeske Scherens, de wereld kampioen sprint. Hij is in Aarhus op se ge- sioht gefalle. Ja da'ken gebeure. Toch een mpoie sport hoor. Motorrace is ook een prachtsport. Ik hep der'es een op de ouwe Stadionbaan de bocht uit sien swrepe, die struikelde so aufer het amphitheater naar beneje". Inmiddels was er een sprintrace begon nen. Dat is een uiterst boeiende zaak. Men zou verwachten, dat de renners van meet af aan zo hard mogelijk zouden rijden, maar neen, eerst staan zij een hele tijd stil op hun fietsen en kijken elkander wan trouwig aan, dan beginnen zij heel lang zaam te rijden en tegen de tijd dat gij denkt: „Nu«zou ik met mijn herenrijwiel al lang rond geweest zijn," treden zij ineens ongemotiveerd hard op de pedalen en rij den weg alsof de stormwind hen droeg. Zo ook nu. Arie van Vliet nam het op tegen Gerardin, een Fransman, zoals zijn naam al doet vermoeden. Aangezien wij een overdreven sympathie koesteren voor alles wat Frans is en de Parijzenaar boven dien de mooiste trui aan had, hoopten wij dat hij zou winnen. „Wint Arie nooit" zeiden wij. „Wint Arie altijd," zei onze buurman. „Nou, ik weet het nog niet," twijfelden wij waarheidsgetrouw. „Altijd foor Arie", zei de buurman en keek ons aan, alsof wij een inferieur soort reptiel waren, „Arie nie winne, hoe bestaot 'et. Die Fransoos hep tege Arie net so .feil kans as een blinde sonder arme en beine hep, om het Knaal aufer te swemme." Wij moesten wel toegeven, dat die kans uiterst gering was. Arie won. „Sie je wel," zei de buurman en sloeg ons van pure pret de sigaret uit de mond, „so'n Fransman. Waar blaaft 'ie nou met se boegelaboega?" Nadat wtf enige tijd gespeurd hadden, waar de „boegelaboega" van de Fransman bleef, kwamen wij tot de conclusie, dat de fijne puntjes van de wielersport ons blijk baar ontgingen. Het programma -werd besloten met een race achter de motoren. Dit houdt niet in, zoals wij aanvankelyk dachten, dat de fietsers met de motorrijders om het hardst rijden, neen, de fietser rijdt met zijn voor wiel tegen de achterkant van de motor aan en duwt hem zo voort. Tenminste dat meen den wij, totdat wij door de alwetende buur man uit de droom werden geholpen. Vol gens hem „werd de renner meegesauge door de staumfiets". Het ging geweldig hard. Alleen was er één die in het begin niet best mee kon komen. „Weet je hoe dat komp?" deelde de buurman ons in vertrouwen mede, „hij rijdt met een teentje te haug.'' Verbijsterd hebben wij hem aangestaard. Hoe kon die man dat nou zien van een paar honderd meter afstand. Hoe wij ons ook inspanden, de teen die te hoog was, kon den wij niet in het oog krijgen, „Wij zien niks van een hoge teen," zei den wij. De buurman werd paars. „We sien niks", bauwde hij ons na, „haur me so'n roetmop nau 'es. Aupoe swemt in net mannebad haur. Nie fan se foete, kever. Fan se fersnelling." Wij hebben 'beschaamd het terrein ver laten. W. L. B. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 2) door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. Ze wendde haar hoofd af, zodat de dokter de tranen van pure teleurstelling die in haar ogen kwamen niet kon zien. Na een poosje zei ze met opgeheven hoofd en ge lijkmatige stem: Dat wasniet erg aardig van u, vindt u wel dr. Bladen? Bedoel je, dat je die baan niet neemt? U dacht toch niet dat ik dat doen zou? Ik weet het niet. Ik heb nooit goed begrepen, waarom je zo bitter bent oVer de Heriots. Hij hield op. maar ze antwoordde niet en hij was niet iemand die vertrouwelijk heid zou forceren. Het is jammer, het is juist wat je nodig hebt. Behalve dat.haar mond nam een bittere trek aan ilenk ik niet, dat de Heriots mij zouden willen hebben, al i was ik de enige verpleegster in Engeland. Maar lieve kind! Na alles wat jij voor Dick hebt gedaan! Dat was niet meer dan mijn baan tje antwoordde ze kortaf. Maar haar bruine ogen ontweken hem ditmaal. In zeker opzicht zou ze hem graag alles ver teld hebben, maar waar was het goed voor? Het zou niets aan de feiten veran deren. De plotselinge emotie deed haar tere gesteldheid geen goed. De oude dokter zei opeens langzaam: „Stel je eens voor dat je het baantje zou kunnen aannemen zonder dat de Heriots weten, wie je bent? Zou je het dan doen? Ze keek scherp op, een weigering op haar lippen, maar haalde dan de schou ders op. Misschien. Als je arm bent, héb je het nu eenmaal niet voor het kiezen. Maar ik kan me niet voorstellen hoe Misschien kan ik dat wel! zei dr. Bladen, Gezondheid was z'n afgod en hij kon erg gewetenloos zijn, als hij kans zag een wonder tot stand te brengen in dienst van deze afgod! Trant.... Ik ga Woensdag naar Trant, dacht Anne toen ze enige-tijd later in de ondergrondse naar huis reed. O. natuurlijk ben ik het niet, die gaat, maar zuster PrescottArme Presoottwat een pech, dat haar blinde darm juist op dit ogenblik opspeelt,Maar gelukkig voor mij natuurlijk. Of niet? Ik heb Trant altijd willen zien, sinds Dick er steeds over sprak. Natuurlijk haat ik hen allemaal. Maar neen, waarom zou zuster Prescott de Heriots haten? Alan Heriot betekent niets in haar jonge leven. Ik zal zuster Presoott zijn geduren de een week of zes en een gemakkelijk baantje hebben en het goede van het land leven genieten, en bovendien nog vijf pond in de weck verdienen met dat alles. Pres oott is sportief; ze zou moeilijkheden kun nen krijgen, als het ooit uitkwam en dr. Bladen ook, maar als het hem niets kan schelen, waarom zou ik me dan druk ma ken? Wat fantastisch dat ik op deze ma nier naar Trant zal gaan! Wat zou Dick lachen! Of neen, eigenlijk niet, want hij zou woedend op hen zijn èn op mij, hoe wel hij me zou begrijpen. Maar hij zou erg pijnlijk getroffen zijn door wat Alan deed. Hij zag altijd zo tegen Alan op. Dick. Een plotseling gevoel van medelijden welde op in Anne's hart, hetzelfde gevoel dat bij haar was opgekomen, toen ze Dick Heriot's gezicht voor de eerste maal ge zien had. In al haar ziekenhuisjaren, bij al het zien van verdriet en lijden, had ze nog niet geleerd de dood op 't gezicht van jonge mensen te zien zonder zelf haar hart ineen te voelen krimpen. En Dick was ten dode opgeschreven, zelfs toen al, Ieder een wist dat, natuurlijk met uitzondering van Dick zelf. Hij wist, dat hij erg ziek was, maar hij was er vast van overtuigd, dat een lange zeereis hem weer op de been zou helpen, en hij was erg gehoor zaam bij het aanstellen van een verpleeg ster. Ze moest alleen aardig en jong zijn, had hij gezegd. Hij is een prettige jongeman had de specialist haar verteld èn een heer, U zult geen moeilijkheden met hem heb ben. En ze had geen moeilijkheden met hem gehad. Hij was erg gehoorzaam wat be treft de dingen, die hij niet mocht doen; late feestjes, en drinken in bedompte at mosfeer- Ze was hem heel aardig gaan vinden, als was hij een jongere broer, die een beetje bemoederd en verzórgd moest worden en aangenaam bezig gehouden. Ze was geen ogenblik op het idee geko men, dat hij verliefd op haar werd, omdat het ook niet in haar hoofd opgekomen zou zijn, verliefd op hèm te worden. Niet omdat ze zijn verpleegster was of omdat ze wist, dat hij zou sterven, maar een voudig omdat hij niet haar soort man was. (Wordt vervolgd). Eerst tegen Zondag kans op onweersbuitje Het weer is deze zomer wel buitenge woon fraai. Slechts enkele malen werd het mooie weer onderbroken door korte perio den van minder zonnig weer, waarbij plaat selijk in korte tijd grote hoeveelheden re gen vielen. Nadat midden vorige week een kleine depressie met veel regen over ons land was getrokken, breidde zich opnieuw langzaam een hogedrukgebïed over de Britse eilanden in de richting van Scandi navië uit, waardoor het zonnige weer terug keerde en de temperaturen geleidelijk weer hoger werden. Het centrum van dit hoge- drukgebied bevindt zich nu over de Noord zee en trekt zeer langzaam verder in Oos telijke richting. De stabiliteit van dit maximum is zeer groot en daar de lucht tevens droog is, komen er over uitgestrekte gebieden bijna nergens meer wolleen voor. Op de oceaan blijft de depressieactiviteit gering en de storingen trekken op zo grote afstand van het vasteland van Europa voorbij, dat vol gens het K.N.M.I. m De Bilt verwacht kan worden dat de huidige periode met droog weer met weinig wolken en veel zonne schijn wel tot en met aanstaande Zondag zal voortduren. Daar de hoogste luchtdruk waarden echter over het Oostzeegebied zullen komen te liggen, draait de wind in ons land steeds meer naar het Oosten en wordt warmere lucht aangevoerd. De tem peraturen zullen in de volgende dagen ge leidelijk nog hoger worden en zelfs bij deze hogere maximumtemperaturen kan tenge volge van de grote droogte van de luobt nog vrijwel nergens onweer ontstaan. Pas tegen Zondag wordt de kans op enkele ver- 1 spreide onweersbuien wat groter. Doodstraf voor beulen van Buchenwald Het Amerikaans militair gerechtshof te Dachau heeft het doodvonnis uitgesproken, over twee-en-twintig van de een-en-dertig nazi-dokters en -bewakers van het be ruchte kamp Buchenwald, als schuldig aan misdaden tegen de mensheid. Onder de ter dood veroordeelden is ook Wilhelm, de leider der medische verzor ging, Deze laatste heeft duizenden gevange nen vermoord door hen persoonlijk een in spuiting toe te dienen. De slachtoffers moesten voor de deur van zijn kamer in de rij gaan staan en een voor een binnen komen. Zij werden dood de kamer uit gedragen. Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 15 AUGUSTUS. Thalia 7 en 9.15 u.: De bittere waarheid. Rev 7 en 9 u.: Barracuda, the Spanish Main. De Pont 8 u.: Ik ontmoette een moorde naar. Oranjerie Velserbeek 2—5 u.: Tentoon stelling Wederopbouw.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3